Te weinig marechaussee op luchthaven Schiphol smMm mm 'Meestal doen we niets met anonieme beschuldigingen' Binnenland Meerderheid fracties ontent met Huizer IP/De Tijd op de boot e iaar Vlieland verdwenen Couzy ontkent poging geheimhouden rapport Lange strandwandeling Woning inzet vordering van geld piramidespel Haarlemmers eerder verdacht van seksdelict - funnelbouwers eisen veiligheid krneuzen De zorgen over de veiligheid tijdens het boren van le Westerscheldetunnel houden aan. De extra maatregelen die unnelbouwer KMW aanbiedt, zijn voor brandweer, politie en ;GD te mager. De burgemeester van Terneuzen wil nu een on- ijhankelijk adviesbureau inschakelen. De hulpdiensten willen :oals de situatie nu is niet optreden bij incidenten in de tunnel, pe verwachting is dat de boorkop over een paar maanden niet neer bereikbaar is. Voor die tijd moet er een aantal treinwagons ijn uitgerust met brandweer- en ambulancevoorzieningen, inden zij. Zandsuppletie niet gevaarlijk' |Aarlem Volgens Rijkswaterstaat bestaat er geen verband tus- en het opspuiten van zand op het strand (zandsuppletie) en iet ontstaan van muien, diepe geulen tussen zandbanken voor e kust, die gevaarlijke situaties kunnen opleveren voor zwem- ners in zee. In een mui bij Bergen aan Zee is onlangs een bad- ist verdronken. Ter plekke is de kust recent flink met zand op- jhoogd. Een woordvoerster van Rijkswaterstaat wijst erop dat oor de kust van Bergen om de kilometer een mui ligt. Dat is al I" iren het geval. Bij zandsuppletie wordt het zand juist in zo'n ïui gestort. Jproer bij arrestatie ordrecht Vier agenten van de politie in Dordrecht zijn gister- vond gewond geraakt toen een groep van zo'n twintig mensen Ie arrestatie van een 18-jarige jongen wilde verhinderen. De jlitie loste enkele waarschuwingsschoten. De verdachte werd Aiearresteerd. Omdat het onrustig bleef in de wijk, riep de politie e hulp in van de ME maar deze werd uiteindelijk niet ingezet, de buurt Krispijn is het sinds zondagavond al onrustig na ivee schietincidenten. Hierbij kwam een 31-jarige inwoner uit •C lordrecht om het leven. viieTwee dagen gijzeling en mishandeling .;nlo Een inwoner van Venlo is zondag en maandag in zijn w toning gegijzeld en ernstig mishandeld. Hij werd door enkele hoi vervallers onder meer bewerkt met een heet ijzeren voorwerp. 19 Ie man, die alleen woont, liet zondag de twee mannen binnen indat hij een van hen kende. Ze eisten geld omdat hij nog :huld zou hebben. Toen het slachtoffer zei geld noch schuld te ebben, werd hij geboeid en in de daarop volgende uren meer- ere keren mishandeld. 'el voor doden invalide echtgenote in haag Een Hagenaar is, ondanks zijn hardnekkige ontken ingen, veroordeeld tot tien jaar cel voor doodslag op zijn inva de echtgenote. De rechtbank in Den Haag acht bewezen dat man in maart zijn echtgenote 's middags in de keuken van un woning met een hard voorwerp op haar hoofd heeft gesla- ?n. De vrouw overleed enkele uren later. De Hagenaar belde ;lf de politie nadat hij zijn vrouw dood had aangetroffen. Vol- >ns de man kwam hij toen net terug van een feest waar hij met jn minnares was geweest. Het slachtoffer lag in een plas bloed had een gapende hoofdwond. De advocaat van de man gaat hoger beroep. rand in bowlingboerderij Heemskerk emskerk In Heemskerk is vanmorgen een bowlingboerderij )or een grote brand vrijwel verwoest. De brandweer sloeg oot alarm. Voorzover bekend was er niemand in het pand en È?d o 'n er *>een gewon(^en gevallen. De oorzaak is nog onbekend. et vuur werd rond drie uur ontdekt. Rond half zes had de andvveer de brand onder controle. De schade aan het pand luikorc*1 °P en^e'e miljoenen geschat. VC spoelen met regenwater haag In alle huizen in Nederland zou regenwater moeten arden opgeslagen om te gebruiken als spoelwater voor het toi- t, vindt de RPF. Het waterverbruik per persoon ligt op zo'n 130 er per dag. Ongeveer eenderde hiervan wordt door het toilet 'spoeld. De RPF komt met haar voorstel nu de discussie over n 'tweede waterleidingnet' in het slop lijkt te zitten. Deze reede waterleiding moet slecht gereinigd water ('grijs water') g^2| i/eren voor de wc, het sproeien van de tuin of het wassen van auto. Bij het ontwerp van nieuwe woonwijken werd dit idee eegenomen, maar in de praktijk komt er weinig van terecht. n 79 tordracht valt goed bij provinciale staten haag anp meerderheid van de frac- in provinciale staten van ar nad-Holland is content met de mo|rdracht van PvdA'er Huizer nieuwe gedeputeerde. Ze n vo men een wisseling van de (tefeuilles wel onafwend- omdat Huizer niet staat te tussiingen om 'financiën' over te toenen van de vertrokken De 2.01 s. vashie Jong nam ontslag als ge- 5 van de Ceteco-affaire en de ikiersrol van Zuid-Holland, irmee in totaal 2,3 miljard Bovei Jen is gemoeid. De PvdA- Dor p enfractie droeg maandag -Ie te zer voor als nieuwe PvdA- i ban eputeerde. 'let WD-statenlid Hieltjes wil vooruitlopen op de kwali- ïn zij en van Huizer. De SGP/RPF Dp 1' GPV, coalitiepartners, staan 2 itief tegenover Huizer als neen iw GS-lid. Haar aftreden in weer 3 als wethouder in Zoeter- hetlfr is voor de partijen geen rekpableem. Huizer nam ontslag egrijl ;ens het financiële debacle taat 3rd ra ieland gpd weel et >FFIA m kijki kwan lt laatste nummer van het Ischrift HP/De Tijd met -irin een artikel over de lte estand op Vlieland, is nooit het eiland aangekomen, bevestigt E. Nanninga het weekblad in Amster- m. In het lijvige artikel wordt lor journalist Ton van Dijk teengezet hoe de 'Dorps- [taatdemocratie' in elkaar 'ekt: roddel, achterklap en caar de hand boven het l( lofd houden. Ook wordt het fl rmeende drankmisbruik burgemeester Rob van Mark aangestipt en de zo geheten 'zilverschataffaire' in herinnering gebracht. De koerier van uitgeverij Betapress zou het pak tijd schriften donderdag wel op de boot hebben aangeleverd, zegt Nanninga. „Maar het pakket is tijdens de zeereis klaarblijkelijk spoorloos ver dwenen." Journalist Ton van Dijk ver moedt dat de bladen door een kwaaie Vlielander in de plomp zijn gegooid. Betap ress heeft besloten om de kwestie tot op de bodem uit te zoeken. Inmiddels is een nieuwe zending verstuurd en die is wel in goede staat op het eiland aangekomen. Directeur G. Cerfontaine stuurt brandbrief naar minister De Grave van defensie ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag gpd Er is een ernstig personeelstekort bij de Koninklijke Ma rechaussee op Schiphol. Dat schrijft directeur G. Cerfon taine van de luchthaven in een brandbrief aan minister De Grave van defensie. Volgens Cerfontaine bereiken hem verontrustende geluiden uit de luchthavensector over de kwestie. schiphol anp Momenteel kampt de dienst die behalve grenscontroles, politie taken, luchtvaartbeveiliging en recherchetaken verricht, met een personeelstekort van zo'n honderd mensen. Er werken zo'n 1250 medewerkers. Sinds de laatste reorganisatie in 1996 is het aantal medewerkers niet meegegroeid met de luchtha ven en de passagiers, aldus Cer fontaine. Hoewel de veiligheid niet in het geding is, is het personeels tekort duidelijk merkbaar, stelt Schiphol. Directeur Cerfontaine constateert een 'oplopende spanning tussen beoogd servi ceniveau en de personele capa citeit' van de marechaussee. Volgens een woordvoerster is die op allerlei fronten op de luchthaven merkbaar. „Het he le proces van binnenkomen en vertrek loopt gewoon niet lek ker door." Zo ontstaan er wachtrijen bij de paspoortcon troles. Luchtvaartmaatschappij en kampen met het probleem dat de verstrekking van pasjes voor luchthavenmedewerkers langzaam verloopt, waardoor flexibele inzet van personeel lastig wordt. De klachten hebben volgens Schiphol niets te maken met het drukke zomerseizoen. Ze vormen een structureel pro bleem en de luchthaven dringt al jaren aan op meer personeel voor de Koninklijke Mare chaussee. De sector heeft zelfs aangeboden zelf personeel te detacheren om te helpen. Dat bleek vanwege de bevoegdhe den van de dienst echter slechts in een beperkt aantal gevallen mogelijk. Cerfontaine vindt het vreemd dat het kabinet wel meer geld uittrekt voor politie en niet voor de marechaussee, terwijl deze op de luchthaven ook politieta ken verricht. Hij dringt er bij de minister van defensie op aan om een oplossing te zoeken voor het probleem. Een woord voerder laat weten dat de mi nister na de zomer reageert. Generaal-buiten-dienst Couzy ontkent een versie van een de- briefingsrapport van Dutchbat- ters geheim te hebben willen houden. Het tv-programma Netwerk meldde gisteravond dat hij op het verslag de classifi catie 'vertrouwelijk permanent' had laten zetten zodat het niet naar de Tweede Kamer zou mogen. „Dat is onzin", ver klaart Couzy tegenover deze krant. „Zo'n classificatie bestaat niet. Bovendien heb ik bij dit verslag alleen gediend als door geefluik naar de minister." Het debriefingsrapport is een beknopt verslag van de ge sprekken die Dutchbat-militai- ren na hun verblijf in de mos limenclave Srebrenica hebben gevoerd. Dutchbat had de en clave moeten beschermen, maar slaagde daar niet in. Cou zy was destijds de landmacht- generaal. „De minister lag on der vuur in de Tweede Kamer vanwege Srebrenica. Ik mocht me niet met die Dutchbat-ge- sprekken bemoeien om te voor komen dat later zou kunnen worden gezegd dat het rapport niet objectief was. Ik heb het na ontvangst direct doorgestuurd en daarna pas gelezen. Ik kan me niet herinneren dat die clas sificatie 'vertrouwelijk perma nent' op het kaftje stond. Die bestaat niet eens. 'Vertrouwe lijk' bestaat wel, dat betekent dat het vertrouwelijk moet blij ven totdat het naar de Tweede Kamer gaat. Generaal Van de Wind die het onderzoek leidde, zou die twee woorden erop hebben gezet. Hij was gisteren niet te bereiken voor een reactie. Oppositiepar tijen GroenLinks, CDA en de SP zeiden in Netwerk het merk waardig te vinden dat Couzy blijkbaar het rapport intern had willen houden. langevelderslag Deelnemers aan de strandzesdaagse passeren Langevelderslag op weg naar Zandvoort. dagen lopen de deelnemers naar Den Helder. Dan is er zo'n 140 kilometer afgelegd. Gisteren zijn de wande- De zesdaagse is afgelopen maandag met duizend wandelaars bij Hoek van Holland van start gegaan. In zes laars in Noordwijk aangekomen en vandaag is het eindpunt Wijk aan Zee. foto hielco kuipers van de bloemen- en planten- tentoonstelling Floriade. „Ze kan daarvan hebben' geleerd", concludeert een woordvoerder. GroenLinks-statenlid Adri- aansen vindt het voor de hand liggen dat CDA'er Dekker de portefeuille financiën over neemt. Ook de SP, de WD en Dekkers eigen CDA steunen hem als mogelijke opvolger van De Jong. Gedeputeerde Dekker nam de honneurs waar tijdens de vakantie van De Jong. Oud-minister C.P. Van Dijk (CDA) van binnenlandse zaken is intussen aangewezen als voorzitter van de commissie, die onderzoek gaat doen naar de bankiersrol van de provincie Zuid-Holland. Gedeputeerde staten en de fractievoorzitters hebben dat gisteren besloten. De commissie bestaat verder uit M. Vos-Van Gortel, lid van de Raad van State en oud-bur gemeester van Utrecht en Th. Quené, oud-voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER). rotterdam gpd Het is een riante woning in het deftigste deel van Spijkenisse. De fiscus vindt de prijs van 815.000 gulden bij onderhandse verkoop mooi genoeg om er een kort ge ding over aan te spannen tegen de Vereni ging tegen Piramidespelen. De vereniging verzette zich gisteren namens gedupeerden tegen deze stap. Zij vreest achter het net te vissen wanneer de belastingdienst als eer ste aan de beurt is bij het innen van schul den bij de man die wordt beschouwd als het grote brein achter het piramidespel Ti tan in Nederland. De man was gisteren zelf niet aanwezig bij het juridisch gevecht in de Rotterdamse rechtbank. De fiscus eiste dat de Vereniging tegen Piramidespelen als schuldeiser het beslag opheft, zodat een onderhandse verkoop van de villa kan doorgaan. In dat geval zegt de vertegenwoordiger van de staat als eer ste recht te hebben op de opbrengst. Hoewel piramidespelen zijn verboden, kan de fiscus belasting heffen op illegaal verkregen inkomsten. Voor het brein achter Titan wordt de belasting begroot op 5,5 miljoen gulden. Maar ook de Vereniging te gen Piramidespelen eist dat geld op. Met behulp van een rechterlijke uitspraak heb ben gedupeerden niet alleen beslag laten leggen op het huis van de topman van de piramide maar ook op de eigendommen van de managers van Titan. De Enschedese advocaat mr. J. de Jong van Lier claimt namens 2236 leden van de vereniging dertien miljoen gulden bij de Spijkenisser, voor elke gedupeerde zesdui zend gulden. De advocaat laakte de han delwijze van de belastingdienst. Stel, ie mand is voor tienduizend gulden bestolen, waarvan later slechts drieduizend wordt te ruggevonden. In deze piramide-zaak kwam het volgens De Jong van Lier op neer, dat de fiscus dan een deel van dat gestolen geld opeiste omdat dit werd beschouwd als in komen van de dief (waarover deze inkom stenbelasting verschuldigd was). Raadsvrouw mr. I. Brand van de belas tingdienst vond deze vergelijking mank gaan, omdat het formeel niet om gestolen geld ging maar om geld dat de spelers vrij willig hadden afgedragen aan de leiding van Titan. Het principe van piramidespelen is dat mensen geld inleggen. Als een be paald aantal mensen na hen ook dat besluit neemt, komt er een omslagpunt. Deelne mers zien het aangegane verlies bij het be gin veranderen in winst. Een winst die gro ter wordt naarmate het aantal deelnemers toeneemt. Maar na een tijdje gaat het fout: voor nieuwkomers duurt het steeds langer voor ze winst maken en tenslotte lukt dat helemaal niet meer. haarlem kees van der linden De twee Haarlemse mannen die zondag in Thailand zijn ge arresteerd op verdenking van seks met een 14-jarige jongen, hangt ook in Nederland een veroordeling boven het hoofd. Vlak voordat ze op het vliegtuig stapten voor hun reis naar Thailand, kregen ze bericht van justitie dat hen strafvervolging te wachten staat. Zowel vorig jaar als dit jaar is bij de Haar lemse politie aangifte gedaan tegen de twee mannen, die 51 en 42 jaar oud zijn. In 1998 meldden zich twee jongemannen van 24 en 22 jaar oud, die tien jaar geleden door de Haarlemmers zijn misbruikt. Beide Haarlemmers hebben vo rig jaar enkele dagen vastgeze ten voor verhoor. Dit jaar heeft een 14-jarige jongen aangifte gedaan tegen de jongste van de twee verdachten. De 42-jarige zou in 1998 seks hebben gehad met de jongen, die toen 13 jaar oud was. In Thailand kunnen de mannen een gevangenisstraf van tien jaar krijgen. Als ze lan gere tijd in een Thaise cel be landen, sluit Justitie niet uit dat ze bij verstek worden veroor deeld. In dat geval zal een inter nationaal opsporingsbevel wor den uitgevaardigd. Kritiek en weerwoord op onderzoek naar eigen oorlogsverleden haarlem/enschede teun staal monique van hoogstraten Dr. A.J. van der Leeuw was rechter in eigen zaak, zo viel de afgelopen da gen te horen. De oud-medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD, nu NIOD) on derzocht zijn eigen oorlogsverleden. De directeur van het NIOD had hem dat gevraagd, nadat hij een anonieme beschuldiging over Van der Leeuw had ontvangen. Critici vinden dat er een onafhankelijk onderzoek gedaan had moeten worden. J. Blom, direc teur van het NIOD, vindt alle com motie buiten proportie. Dr. A.J. van der Leeuw (81), woonach tig in Heemstede, geldt in de wereld van historici als een onderzoeker aan wiens deskundigheid en integriteit nimmer is getwijfeld. In de oorlog zat hij in het verzet, daarna werd hij door dr. Lou de Jong binnengehaald bij Oorlogsdocumentatie, de voorloper van het huidige Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD). Hij werkte daar van 1948 tot 1991. In de jaren zeventig onthulde hij dat CDA-politicus Willem Aantjes enige tijd lid van de Germaanse SS was ge weest. Ook kwam onder zijn hoede het Weinreb-rapport tot stand. Twijfel aan 's mans verleden rees enige tijd gele den voor het eerst. Van der Leeuw zou in de oorlog als penningmeester van het Groninger Studentencorps Vindi- cat atque Polit zijn opgevallen door zijn 'verregaande loyaliteit aan de be zetter', schreef de Groene Amsterdam mer. Dat leidde tot een zaak voor de Raad voor de Journalistiek. Die stelde gisteren De Groene in het ongelijk. De beschuldiging wordt niet gestaafd door feiten, bepaalde de Raad. Ondertussen wordt Van der Leeuw ge plaagd door een andere oorlogskwes tie, en vooral door de manier waarop het NIOD die heeft afgehandeld. Hij onderzocht namelijk, op verzoek van zijn vroegere werkgever, een episode uit zijn eigen oorlogsverleden. „Dat riekt naar onder de pet houden", oor deelde de histricus prof. I. Lipschits. Hij noemt het een ernstige fout. „Die reken ik zowel Blom als Van der Leeuw aan. Van der Leeliw had moeten wei geren, Blom had dat nooit mogen vra gen." Stel je voor dat Aantjes zijn eigen verleden had onderzocht, voegt hij daaraan toe. Zijn Utrechtse collega H. von der Dunk liet zich in dezelfde woorden uit. Dr. Lou de Jong toonde zich 'verrast' door de onthullingen over Van der Leeuw, afgelopen zaterdag in NRC Handelsblad. Volgens De Jong had Van der Leeuw zijn verhaal nooit eer der aan hem verteld. Over welk verhaal gaat het nu eigen lijk? Van der Leeuw leidde tijdens de oorlog het ondergrondse blad De Ploeg en verspreidde valse bonkaarten. Op 16 augustus 1944 werd hij gearresteerd door de Sicherheitsdienst en kort daar na weer vrij gelaten. Nog weer een paar dagen later arresteerden de nazi's va der en zoon Heine, de mensen die bij wie Van der Leeuw zat ondergedoken. Bij een huiszoeking vonden de Duit sers illegale bladen. De Heines stierven later in Duitse concentratiekampen. Had het een met het ander te maken? Het NIOD ontving begin dit jaar een brief van freelance historicus J. Werk man. Hij zei in het bezit te zijn van een verklaring over deze oorlogsepisode van Van der Leeuw, en suggereerde dat de arrestatie van de Heines ver band hield met de arrestatie van Van der Leeuw ruim een week daarvoor. Alsof Van der Leeuw was doorgeslagen tijdens zijn verhoor. Niet onbelangrijk is om in dit verband te weten dat Werkman geldt als de criticaster van Van der Leeuw. Werkman wilde het NIOD niet vertellen van wie de verkla ring afkomstig was. „Heel af en toe krijgen we dit soort be schuldigingen, ook anonieme zoals deze," zegt David Bamouw van het NIOD. „Meestal doen we er niets mee. Omdat Van der Leeuw hier heeft ge werkt en omdat die kwestie met de Groene Amsterdammer al speelde, is hem om een reactie gevraagd." NIOD- drirecteur Blom benadrukte gisteren in NRC Handelsblad nog eens dat er helemaal geen sprake is geweest van een 'onderzoeksopdracht' aan Van der Leeuw, zoals critici hebben gesugge reerd. „Ik heb over een anonieme be schuldiging de beschuldigde geraad pleegd. Wat is daar eigenlijk mis mee? schrijft hij. Wellicht had hij zich moeten realiseren dat oorlogsverle dens - niet in het minst van van (oud )medewerkers van zijn instituut - ge voelig liggen. Hoe dan ook, Van der Leeuw toog aan het werk. Hij kwam er na maanden lang onderzoek achter dat de Duitsers destijds in het bezit waren gekomen van een verzendlijst van illegale bla den. Daarop stond ook zijn onder duikadres vermeld. Vandaar de huis zoeking bij de Heines. Van der Leeuw concludeerde uiteindelijk dat hij wel de oorzaak is geweest van de dood van vader en zoon Heine - aangezien hij daar ongedoken zat en er illegale bla den bewaarde - maar niet de schuld. Voor NIOD-directeur Blom is de kous hiermee af. Tenzij als gevolg van alle commotie alsnog wordt besloten tot een onafhankelijk onderzoek. Hij is er geen voorstander van, schrijft hij. „Wordt hiermee niet een premie gezet op de anonieme beschuldiging?"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3