Marinevrouw maakt zich M op voor grote reume WEER Schiphol-bal bij kabinet 157 Organisator China-reis voor justitie ongrijpbaar Krokodillen verzorger houdt het höofd erbij Maj°or Bosshardt bij Madame Tussaud WOENSDAG 28 JULI 1999 C 0 M E N T A A R De milieubeweging en de luchtvaartsector zijn er niet in geslaagd een eensluidend advies over de toekomst van Schiphol uit te bren gen. Zij blijven steggelen over de vraag aan welke normen Schip hol met betrekking tot geluid, veiligheid en luchtvervuiling moet voldoen. Na maanden van discussie leggen de partijen de bal weer bij het kabinet. En premier Kok had juist zo gehoopt dat zijn gelief de poldermodel de al jaren durende impasse rond de nationale luchthaven zou doorbreken. Het was ook niet te verwachten dat de toverwoorden overleg en compromis voor de Schiphol-problematiek een remedie zouden bieden. Daarvoor liggen de belangen van beide partijen nu een maal te ver uiteen. De luchtvaartsector wil groeien, omdat interna tionaal opererende bedrijven dat volgens de economische wetten nu eenmaal moeten. De milieubeweging wil juist een rem op die groei zetten, omdat het milieu anders de dupe wordt. De enige winst van het overleg is dat de partijen niet zoals vroeger over appels en peren praten. Er is veel minder spraakvewarring over de brij cijfers rond Schiphol waar PvdA-fractievoorzitter Mel- kert indertijd hoorndol van zei te worden. Men gebruikt nu van beide kanten zakelijke argumenten om het eigen gelijk aan te to nen. Maar de impasse rond Schiphol blijft. Ook al zijn de gesprekpart ners zelf wijzer geworden, geen van allen kan zich tegenover de achterban veroorloven water bij de wijn te doen. En voor een groot deel van de bevolking blijft de kwestie Schiphol gehuld in een waas van cijfers en emoties. Daarom is het ook niet erg dat het overleg is mislukt. De besluit vorming is terug waar zij hoort. Bij kabinet en Tweede Kamer. De politiek moet nu kiezen hoe ruim of krap de milieugrenzen van Schiphol uiteindelijk worden. Het maatschappelijk debat over Schiphol heeft lang genoeg geduurd. Nog meer discussie zou een gotspe zijn. Het kabinet kan zichzelf een dienst bewijzen door nu knopen door te hakken. Daarmee kan Kok het collectief falen van de politiek inzake Schiphol snel doen vergeten. Miss Chili op vuist met vriendin van stervoetballer Zamorano 'Ofje koffie schenkt of commandant bent, het is jouw schip' 'Maak een man vrij voor de vloot.' Met die oproep werden destijds de eerste vrouwen geworven door de Koninklijke Mari ne. Met elke vrouw die toetrad, kon een extra man naar Nederlands-Indië worden gestuurd. Ze stroomden toe, de avon tuurlijke meiden. Vanuit het verzet kwamen ze, maar ook vanuit kantoorbaantjes waar ze al lang op waren uitgekeken. Dat avontuur bleek maar betrekkelijk: want al werden de Marva's in verschillende uithoeken van de wereld gestationeerd, ze kregen alleen walfuncties, woonden in Marva-huizen en leefden strikt gescheiden van hun mannelijke collega's. Ze hadden eigen rangen, maar - en hierin was de Marine de tijd ver vooruit - de Marva kreeg evenveel betaald als haar man nelijke evenknie. Pi Miss Chili kan het niet verkrop pen dat het uit is met de Chi leense stervoetballer Ivan Za morano. de spits van Inter Mi lan en het Chileense nationale elftal. Afgelopen weekeinde ging ze in een discotheek de nieuwe vriendin van de voet baller te lijf. De Chileense krant La Tercera beschreef het voorval in geuren en kleuren. Zamorano, alias Bam-Bam, was in de discotheek Skuba aan het dansen met het fotomodel Titi Ahubert, zijn nieuwste vlam. De spits ver maakte zich uitstekend, totdat zijn ex-vriendin Daniella Cam pos verscheen, ook een model, Miss Chili, en vierde bij de laat ste Miss World-verkiezing. Er ontstond een woordenwisse ling tussen Daniella en Zamo rano. Daarna begon Miss Chili als een wilde op Titi in te beu ken. Na een korte vechtpartij werd de Miss door bewakers uit de discotheek verwijderd. Maar de 19-jarige Daniella liet het er niet bij zitten. Ze installeerde zich in de auto van de Inter- spits en weigerde zonder hem te vertrekken. Volgens La Terce ra was Bam-Bam daar niet te gen bestand. Bevreesd voor een nog grotere rel, trok hij zijn jas je aan en voegde zich bij zijn ja loerse ex. Omdat het 55 jaar geleden is dat de eerste vrouw haar intre de deed bij de Koninklijke Ma rine, wordt op 17 september een reünie gehouden voor alle vrouwen die daar gediend heb ben of nog dienen. Ze worden in groten getale in Soesterberg verwacht: voormalige Marva's, maar ook de vrouwen van late re lichtingen, die gelijkstelling, in functie, rang en verantwoor delijkheid, met de marineman als iets normaals beleefden. Wietske de Boer-de Weerdt, voorzitster van de Vereniging van ex- en actief dienende vrouwelijke militairen der Ko ninklijke Marine, kwam zelf in 1966 in dienst. Gevaren heeft ze niet, maar Wietske, inmiddels met leeftijdsontslag, kijkt even goed terug op een 'geweldige tijd.' Ze was codeur/telexiste bij de Verbindingsdienst en werkte voor drie jaar in een chefsfunc tie op de Antillen. Begin jaren '80, toen de Marva- afdeling werd opgeheven, be gon de emancipatie. Dat was voor sommigen even wennen. Toen in 1980 de eerste vrouwen aan boord gingen van H.M. Zuiderkruis, kwamen er luide protesten van echtgenotes van marinemannen, die het ergste vreesden voor hun huwelijken. „Een hoop drukte om niks," zegt Wietske. „Het ging om een heel kleine groep, maar de me dia smulden. Het zal best een Toen de eerste vrouwen gingen varen, klonken er luide protesten van echtgenotes van marinemannen. „Maar dat was een hoop drukte om niets." foto archiefgpd keer fout zijn gegaan, maar dat was dan misschien sowieso ge beurd." Haar jongere collega Desiree Bogert-Marchal, net als Wietske getrouwd met een marineman: „Als een schip met alleen man nen in een buitenlandse haven ligt, komen er ook vrouwen. Maar alles is gescheiden aan boord, en je slaapt met z'n twaalven in een hut. En ik zou er zelfs geen moeite mee heb ben als mijn man met vrouwen in één ruimte zou moeten sla pen. Je moet elkaar kunnen ver trouwen." De saamhorigheid onder mari nepersoneel is groot. Velen wo nen in en rond Den Helder. Door de afwijkende werktijden raken vriendschappen met niet-marinemensen vaak in het slop. Wietske: „Iedereen heeft 't over zijn schip. Of je nu voor de koffie zorgt of commandant bent, je bent een schakel in het geheel." Waarom kozen ze voor de mari ne? Wietske: „Je moet het avon tuur aandurven. Je kunt ook bij de bank op de hoek gaan wer ken, maar dat leek mij heel zou teloos." Desiree: „Je begint er gens aan, en je weet nooit waar je eindigt." Zij heeft 't eerst ge probeerd met een burgerman. „Hij begreep het gewoon niet. Ik belde hem wel eens op vrij dagavond om te zeggen dat ik wacht moest lopen en dus niet thuiskwam. Dan zei hij: maar je bent al de hele week weg! Zo werkt dat nu eenmaal bij de marine, wacht lopen hoort er bij. Daar kun je je niet aan ont trekken." Inmiddels kunnen ook marine vrouwen in deeltijd werken, maar vanzelfsprekend is dat nog lang niet. Krijg je zo'n func tie toegewezen, dat is dat voor drie jaar. Een verlenging is niet vanzelfsprekend. „Dat is alleen maar eerlijk," vindt Wietske de Boer. „Anders vaart een collega zich helemaal gek voor jou." Als mensen de marine verruilen voor een burgerbestaan, dan willen ze vaak na twee dagen al terug kruipen, zegt Wietske. Waarom? „Je bent altijd in de groep met één doel: de zaak draaiende houden. Dat schept een enorme band." MARIJKE NUBOER» De reünie voor alle vrouwen die gediend hebben of dienen bij de Koninklijke Marine, is op 17 september op de vlieg basis Soesterberg. Opgeven kan tot eind augustus bij de reüniecommissie, postbus 1055,1780 EB Den Helder, tel- ./fax 0223-641889. MILLENNIUM nog dagen Nog 157 dagen en het nieuwe millennium brefs' aan. Reden voor deze la eh om in een dagelijkse sei00 terug te kijken op belan rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Deze week: 26 juli 1926: Piet Moeskops viert vijfde w oli reldtitel; 27 juli 1886: Ai sterdam likt wonden nae J palingoproer: 28 juli 19 botsing bommenwerpe met Empire State Buildj 29 juli 1910: Hilgers vlie als eerste Nederlander ven Nederland: 30 juli 1650: aanval op stadhoi der Willem II; 31 juli 19 e 1 Engeland verbiedt tv-co™ mercials sigaretten. 28 JULI 1945 Het wolkenkrabbermuseun New York heeft er dezer daj een speciale tentoonstellinj1 aan gewijd: het befaamde E pire State Building, niet 's v relds hoogste- wel de meesir liefde wolkenkrabber. Wie te weten wil komen over he bouw van 102 verdiepingei 381 meter hoog dat in nog j twee jaar werd gebouwd, k; zijn hart ophalen. 'Vraag w« over de constructie, het des of de economische effecten je vindt het hier', zegt Clairtlr Nelson van het in 1996 geo de museum. Zo'n honderd zoekers weten dagelijks de te vinden naar het Scyscrap1 Museum, dat is gevestigd o Wall Street. Uitgerekend aa een van de bekendste verhi over het Empire State BuiltDr< De van fraude verdachte Friese reisorganisator is voorlopig on grijpbaar voor de Nederlandse justiüe. De directeur van de failliete Culture Travel Club liet vorige week na een ruzie tien Nederlandse toeristen achter in de Chinese hoofdstad Peking. Gistermiddag verbleef hij in een hotel in Erenhot, het laatste plaatsje voor de Mongoolse grens. Op 1 april vertrok de reisorgani sator met een karavaan van ze ven campers, ondanks het fail lissement dat de rechter op 16 maart over zijn reisbureau had uitgesproken. „Maar daar wist ik niks van", aldus de directeur. Curator Iris van den Berg is een andere mening toegedaan. Zij vermoedt dat de reisleider zich met opzet voor haar schuil houdt. „Een directeur van een failliete onderneming mag het land niet verlaten," zegt ze, „maar hij trekt zich niets aan van de faillissementswet." Van den Berg inventariseert nu de schulden en strafbare feiten, zodat het interregionale fraude team van het Openbaar Minis terie in Groningen aan de slag kan. Toen de ondernemer op 9 juli vorig jaar persoonlijk failliet ging, zat hij in Rusland. Des tijds ging het om een schuld van 53.895, dollar die nog steeds niet is afbetaald. Daarom deed de curator begin dit jaar al aangifte bij de politie in Leeu warden. De zaak is echter nu van zo'n omvang dat het frau deteam ingeschakeld moet worden, meent Van den Berg. Bij het faillissement van de Cul ture Travel Club gaat het even eens om een schuld van zo'n 50.000, dollar. Zo lang de direc teur in Mongolië zit, is hij even wel onbereikbaar voor de frau derechercheurs. Commentaar van de reisorganisator: „Ik ben op 30 september weer in het land, dan handel ik deze zaken wel af. Ik kan me er nu niet druk om maken." Madame Tussaud in Amster dam krijgt in de kerstperiode een wassen beeld van majoor Bosshardt. De luitenant-kolonel is het boegbeeld van het Neder landse Leger des Heils. „Het is een ontzettend leuk en goed mens. In Nederland kent bijna iedereen haar", motiveert het wassenbeeldenmuseum de keuze. De oprichter van het Le ger, William Booth, is vereeu wigd in de Londense vestiging van het museum. Voor majoor Bosshardt is eerst zanger Frans Bauer aan de beurt. Zijn gelijkenis komt in september in Madame Tussaud te staan. Het museum wordt re gelmatig benaderd door fan clubs en managers met het ver zoek een beeld van hun idool in de collectie op te nemen. Ar tiesten zelf komen zelden met een verzoek, aldus een woord voerster. Het wassenbeeldenmuseum aan de Dam heeft nu ongeveer 150 beelden. Die zijn allemaal handgemaakt. Een creatie kost tussen de 75.000 en 90.000 gul den. ke Amerikaan het verhaal z ongeveer uit z'n hoofd ken 'Maar vooral omdat deze te)rc toonstelling over de bouwi de architectuur gaat en sto het jaar dat het gebouw kla SP was, in 1931', zegt Claire N p son. Die gebeurtenis is het 6 pletter vliegen van een B-2! bommenwerper, aan het ei a van de oorlog, in de vroege terdagmorgen van 28 juli 1! Een van de motoren slaat b dend tussen de 78ste en 7910 verdieping door, terwijl de dere in een luchtschacht to /I landt. Er vallen 14 doden e J zwaargewonden, een zwan Aanvoer van warmere landlucht Hoewel de bewolking gisteren lang bleef hangen, werd het op veel plaatsen toch nog boven de 20 graden. Valkenburg kwam tot 20.8 graden en Schiphol tot 20.4 graden. Vanmorgen was het zoals ver wacht dan toch zo goed als helder met aangenaam frisse ochtend minima. Morgen en overmorgen verandert er maar weinig in het weer beeld. Een krachtig hoog net ten oosten van Schotland verandert voorlopig maar weinig van plaats. Het hoog heeft een uitloper naar Polen, die de volgende paar dagen maar weinig van plaats veran dert. Langs de zuidelijke flank ervan is de aanvoer van over de Noordzee volledig afgesneden en wordt met een matige oostelij ke stroming droge en stilaan nog wat warmere landlucht naar Nederland aangevoerd. Vannacht blijft het dus helder weer. De wind neemt iets af en ,'j blijft dan zwak of matig waaien uit het oosten. Onder de hel dere hemel daalt het kwik tegen de vroege ochtend naar mi nima rond de 14 graden, iets minder fris dan afgelopen nacht. Morgen is het opnieuw een zonovergoten dag. Vanaf de ochtend schijnt de zon volop. Na de middag kan zich lo kaal een enkel stapelwolkje tonen. Het wordt nog wat warmer met maxima tussen de 23 em 24 graden op plaatsen gevoelig voor aanvoer van het IJssel- meer, tot 27 of 28 graden in het binnenland. De wind waait maüg. nabij de kusten van het IJssel- meer vrij krachtig uit het oosten. Ook overmorgen is de zon onverminderd van de partij. Misschien dat later op de dag wat hogere sluierbewolking vanuit het zuiden komt binnen drijven, maar de zon blijft daar gemakkelijk doorheen schijnen. De wind zet zich voorlopig vast in de oosthoek en waait matig of vrij krach tig. De maxima komen weer een graadje hoger en liggen tussen 24 en 29 graden. johan jaques Het is een act die toeristen doet huive ren. Som Sodapo steekt, ter vermaak van vakantiegangers, geregeld zijn hoofd in de bek van een krokodil op de Pat- taya farm in Thai land. Verzorger So dapo, die krokodillen speciaal voor dit soort optredens traint, trekt zich ver volgens terug net voor het beest zijn machtige kaken dichtklapt. Leuk, zo lang hij zijn hoofd niet verliest, foto reuters MENSELIJK Een gigantische eik van zeker achthonderd jaar oud dreigt door hoge ouderdom om te vallen in het Sherwood Forest in noordelijk Engeland. Het plaatselijke bosbeheer heeft nu de kostbare taak de boom overeind te houden, zodat die nog enkele generaties mee- kan. De eik zou ooit zijn bewoond door de zich verstoppende le gendarische dertiende-eeuwse held ROBIN HOOD. De eik zou over leven als hij met grote zorg wordt omringd, zo menen de beheerders van het woud. Met 75.000 gulden aan extra investeringen kan hij nog honderden jaren mee. Aan het behoud van de boom wordt sinds het begin van de eeuw gewerkt. De stam van de 23 ton wegende eik heeft een omtrek van tien meter. Het stoort de jaarlijkse 675.000 bezoekers niet dat in de dertiende-eeuw de boom waarschijnlijk te klein was voor Robin Hood om zich er afdoende te verschuilen voor de sheriff van Nottingham. Hood stal volgens de legende van de rijken en gaf de buit aan de armen. Een door JOHN LENNON gedragen kasjmieren jas die zo'n 330.000 gulden op moest brengen, is gisteren op een veiling in het Engelse Bristol voor 3600 pond (11.800 gulden) van de hand gegaan. Ik denk dat ik een goede koop heb gedaan en ben van plan de jas in Londen met winst weer te verkopen", aldus de hoogste bieder Larry Castle na afloop. Castle is een antiekhandelaar uit Hallatrow in het zuidwesten van Engeland. De lange, marineblauwe winterjas met flu weel afgewerkte boorden en manchetten werd door Lennon gedragen op het hoogtepunt van de 'Beatlemama' in 1964 en 1965. In de voe ring staat 'John Winston Lennon' en 'zijn jas' gekrabbeld, compleet met een tekeningetje van de ronde brillenglazen van de zanger. GF Schoonheid Moslimfundamentalisten is niets menselijks I 'j vreemd. Dat stelt mij gerust. Het blijft oppas- ■y sen 'ueT hltn eergevoel dat brandbaar is als I j spiritus. Als de jonge moslimdochter des hui- zes zich niet ontvankelijk verklaart voor het georganiseerde huwelijk met een seniele tan- i deloze tachtigjarige en de ouderlijke woning ontvlucht wachten baardood en wraak zo- j als de krant geregeld meldt. Dat is vreselijk. Maar je moet denken, bij de christenen duurde het ook eeuwen voor de scherpe kanten eraf waren. Staphorst ligt nog altijd in Overijssel. Monseigneur Gijsen is in IJs land in zijn sas. Als het aan de geharnaste moslims in Malei sië ligt. komen er geen mooie vrouwen meer bij de overheid. Een geestelijk leider zei met zoivel woorden: „mooie vrouwen zijn geze gend door Allah en zulke vrouwen vinden vanzelf een rijk man.Zo is het maar net. Diamanten zijn de beste vrienden van een HAN MULDER meisje, zong Marilyn Monroe al met overgave en John F. senior zong dan gevoelig de tweede stem. Marilyn heeft trouwens nooit bij het rijk gewerkt. Zo'n bericht uit Maleisië zet je aan het denken. Ook Nederland grossiert in overheidsbanen. Op de depar tementen floreert de schoonheid, zoals op mooie da gen tussen de middag op de terrassen valt waar te nemen als de dames worden gelucht. Niet altijd speelt landsbelang de eerste viool als de secretaressen op vingervlugheid met Word. kofftevaardigheid en schoonheid worden getoetst. Ook in Nederland ver hoogt een beleidsmedewerkster het succes van haar functioneringsgesprek als zij zichzelf en haar rok- lengteeen tikje aanpast aan de wensen van haar baas. Maar dat die fundamento's überhaupt woorden als 'schoonheid' in de mond nemen is een hoopvol sig naal. Wie wel eens foto ziet uit Afghanistan, waar ze de vrouwen optuigen als wandelende tenten met een hor voor het oog en een gordijn voor de mond, denkt wel eens dat de wellust onder het woestijnzand is be graven. Vergeet het. Het bruisten borrelten kenne lijk valt er ook voor de kat op de ambtelijke burelen van Maleisië in het duister veel te knijpen. Logica zou ik het niet willen noemen, maar het schijnt onvermijdelijk te zijn datje in elk geloof van A via B naar C moet. Over Staphorst had ik hei al. Over ontuchtige hanen die op de dag des heren bij de hennen werden weggehaald nog niet. In Maleisië gaat men met zijn tijd mee. Er zijn prima super markten, maar met gescheiden kassa's voor mannen en vrouwen. Verdient navolging, zegt een enkele Ne derlandse man die uit ervaring weet hoeveel de ge middelde vrouw in haar wagentje deponeert. Het licht blijft altijd aan in de Maleisische bioscoop. Dat heeft ook zijn voordelen, omdat je dan bij een film die tegenvalt de krant kan lezen. En lelijke vrouwen bestaan niet. Beauty won 't make the pot boil, zeggen de Engelsen, Mooi kun je niet eten. En zo is liet. Overigens schijn je in Maleisië wel gemengd te mo gen zwemmen, mits aangekleed en dat mag in Duinrell nou weer niet. Boer ALOYS VAN HOOYDOI, uit het Vlaamse Temse heef reis met trekpaard en kar na d-J het Australische Sydney mo rd staken wegens geldgebrek, wilde in Sydney arriveren volm aanvang van de Olympische len in september 2000, mai r, het passeren van grens tussling Oostenrijk en Hongarije, toer 3000 van de in totaal 12.0( lometer had afgelegd, wash)e geld op. Door de Kosovo-cru rV; het dioxineschandaal en de iki« gische verkiezingen lieten z> im sponsors het afweten. Bovei lei werd Van Hooydonck door p en achtervolgd. Zijn mobiele te ze foon werd gestolen, zijn ban ep werden lekgestoken en een i let maakte zich uit de voeten m oorbel van het gareel van zi paard. De boer vertrok op U maart richting Sydney metaitit doel ,,de Belgische gemeen i schap op ludieke wijze weer 3 nis te laten maken met het lei nen van de Belgische trekpi ble den, alsook het beter begrijp van hun karakter. Dat staat vrede, vertrouwen en verdra zaamheid." Van Hooydonck heeft de moed overigens m helemaal opgegeven. Als allL meezit probeert hij-in septi opnieuw om Sydney te ben Een IJslandse reclameman' zijn vriendin afgelopen weel de ten huwelijk in een primf (js me reclamefilmpje. SOFFIA MARTEINSDOTTIR zat zate avond thuis televisie te kijki toen het spotje voorbij kwan „Het was een complete sch n kon mijn ogen niet geloven, tuurlijk trouw ik met hem. 1 een aanbod dat je niet kunt geren", zei de aanstaande I gisteren tegen de IJslandse ra. visie. „ik moest het doen vd mand anders het bedacht", ca. dus reclameman Haukur Mi 0j nusson. Zijn 35-seconden< rende aanzoek kostte hemo n veer 66.000 IJslandse kron zo'n 1800 gulden. Het huw zal later dit jaar plaatsvindi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2