Leidsch Dagblad Groen akkoord Schiphol mislukt 18 GELD Wildwaterramp in Zwitserland )rama op Waddenzee: wee doden Ziekenhuizen beboet >m uitbuiting artsen Brand verwoest Wassenaars strandpaviljoen NU of NOOIT 55 OCCASIONS met AIRCO in de AANBIEDING Stroopmassa KLM belandt in zwaar weer Arrestatie in moordzaak Leidenaar 'ong uit kwekerij moet vangst op Noordzee aanvullen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X' OPGERICHT 1 MAART 1860 Economie Nederlander drinkt laatste jaren steeds meer mineraalwater Cultuur unst Leon de Winter begint filmbedrijf in Amsterdam tSport Vlindergoud aperitief voor koningsmaal widen scheepsongeluk op de faddenzee zijn een man en en kind overleden. De man is erdronken, het kind werd van- ïorgen vroeg aangetroffen oor reddingswerkers en was er cht aan toe. Zij overleed later het ziekenhuis. Een tweede lan werd op de omgeklapte oot gevonden. Hij is met een elikopter naar het ziekenhuis Leeuwarden vervoerd. Het is ig onduidelijk wat èr precies gebeurd. Naar de vermisten werd eerst iet drie reddingsboten en een ilikopter gezocht. Later kwa- en daar twee schepen bij. In loop van de ochtend zijn ieer vaartuigen en een tweede ilikopter ingezet. De drie wa it gisterochtend in een open tlyester boot vertrokken uit reezanddijk in het midden de Afsluitdijk tussen Har- igen en Den Oever. UMC blijft 'geheel binnen de grenzen ook stems 1 spelers' wassenaar Het strandpaviljoen De Golfslag aan de Wassenaarse Slag is gisteravond geheel door brand verwoest. De 46-jarige eigenaar van het paviljoen liep hierbij tweedegraads brandwonden op aan armen, borst en gezicht en is naar de intensive care van het Haagse Bronovo Ziekenhuis vervoerd. Een 23-jarige Leidse werd met ademhalingsproblemen ter plekke behandeld. De oorzaak van de brand was een lek in een slang van één van de gasflessen in het paviljoen. Volgens de brandweer bedraagt de schade 'zeker enkele tonnen'. De brandweer rukte gisteravond rond negen uur met twintig man en drie wagens uit. Bij aankomst bleek het houten paviljoen al in lichterlaaie te staan. Om het vuur te kunnen blussen, heeft de brandweer gebruik gemaakt van een drijvende pomp die in zee is gegooid. De brandweer kon na ongeveer drie kwartier het sein 'brand meester' geven, maar is nog tot half een 's nachts bezig geweest met nablussen. De Wassenaarse Reddingsbrigade assisteerde bij de bluswerkzaamheden. foto hielco kuipers haag/leiden 8lo cabenda Arbeidsinspectie heeft tegen ikele ziekenhuizen proces- rbaal opgemaakt omdat zij arts-assistenten langer la- werken dan toegestaan, ilgens de wet mogen arts tenten niet meer dan 48 week werken. Maar al eer- bleek dat die werktijden ak worden overschreden. De beidsinspectie onderzoekt hoeverre de Arbeidstijdenwet ziekenhuizen wordt nage- ;fd. Dit onderzoek hijnlijk in het najaar afge- nd. Het LUMC, het Rijnland :kenhuis en het Diacones- nhuis gaan vrijuit n; irktijdenonderzoek P he,l ectie. p1?1 Volgens de voorlichtster LUMC blijft het Leidse ia nhuis 'geheel binnen de enzen van de 48-urige werk- de assistenten'. Het edt he! nland Ziekenhuis in Leider- be-irp heeft zijn assistentenbe- ind vorig jaar januari al uitge- eid. „Er zijn bij de afdeling lirurgie twee en bij de afde- cardiologie drie assissten- bijgekomen", aldus het sec- lai rhoofd klinische zorg mmen jkenhuis M. Schram. dat: Volgens Schram bleek j'e irig' onderzoek van de Ar- NoB lidsinspectie wel dat bij Rijn- o id de assistenten te veel aakten. „Maar bij de papieren introle van vorig jaar, bleven ronder PU we keurig binnen de grenzen die door de inspectie worden gehanteerd. Dat is wel een ge middelde. Het komt voor dat assistenten een hele week nacht- en avonddiensten draai en. Maar dat wordt dan de vol gende week direct gecompen seerd. We zijn wel door de Ar beidsinspectie verplicht om alle uren op papier te noteren. Om ervoor te zorgen dat er niet de hand mee kan worden gelicht, registreren de assistenten die zelf." In het Leidse Diaconessen- huis geldt een soortgelijke situ atie. Woordvoerster S. Rutten meldt dat er sinds het werktij- densbesluit van '93 'de zaken voortvarend zijn aangepakt'. „Het werkrooster is toen aange past en er zijn drie arts-assis tenten bijgekomen om de werk druk te verlagen." Volgens de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ) kan de boete bij overtre dingen van de Arbeidstijdenwet variëren van 10.000 tot' 50.000 gulden. R. Huisman van de NVZ zegt overigens dat het om een kleine minderheid van de ziekenhuizen gaat die de wette lijke arbeidstijden niet naleeft. Als verklaring daarvoor noemt hij de cultuur bij arts-assisten ten. „Niet lullen maar poetsen, dat is de cultuur. De medisch specialisten maken zelf ook lan ge dagen. Ze vinden het dus normaal dat hun assistenten dat ook doen." AUHBEEHSKERK delft» Een vloedgolf van duizenden liters suikerwater heeft giste ren een enorme ravage aangericht bij het bedrijf DSM Gist in Delft. De bruine stroopmassa uit een gescheurde opslagtank stroomde ook de aangrenzende woonwijk in. Enkele tuinen raakten bedekt met een dikke laag smurrie. De kleverige massa, die voor de helft uit water, voor de helft uit suiker bestaat, wordt gebruikt als voedings bodem voor gist. De geklapte tank bevatte op het moment van het ongeluk ongeveer anderhalf miljoen liter melasse. In de geluidswal tussen de woonwijk en het bedrijfsterrein is een fors gat geslagen waardoor de melasse naar buiten stroomde. Het bedrijf schat dat de schade in de miljoenen loopt. Het schoonmaken zal nog dagen du ren. foto anpiaspfr juinen 'Geluidshinder in Leidse regio neemt toe' De milieubeweging en de luchtvaartsector zijn het niet eens geworden over nieuwe milieunormen voor Schip hol. De partijen van het Tijdelijk Overleg Platform Schip hol (TOPS) presenteerden vandaag een verdeeld advies aan minister Netelenbos (verkeer). De minister be schouwde dit als een gemiste kans. Nu is het aan de overheid de groeinormen vast te stellen. hoofddorp/leiden band met de veiligheid moet Schiphol het huidige aantal vluchten bevriezen, vindt de milieubeweging. De luchtvaart sector meent dat de risico's op ongelukken afnemen ondanks een verdergaande groei van het vliegverkeer. De milieubeweging waar schuwt ook dat bij verdergaan de groei de geluidshinder met name ook in de regio Leiden toeneemt. Verder wil de milieu beweging vasthouden aan de huidige bovengrens van 12.000 huizen in de ergste lawaaizo- nes. Bovendien wil ze dat de Het is niet gelukt om met een 'groen poldermodel' de kloof tussen de milieubeweging en Schiphol te overbruggen. Wij nand Duyvendak, woordvoer der namens de milieubeweging, trok fel van leer tegen Schiphol. De luchtvaartsector wil volgens hem de wet ontlopen om ver der te groeien. „Ik vind dat bij de beesten af', fulmineerde hij. De meningsverschillen spit sen zich toe op de lawaaihinder en veiligheidsrisico's. In ver- nachtelijke beperkingen op Schiphol gelden tot zeven uur in plaats van zes uur 's och tends. Overschrijdingen moe ten leiden tot baansluiting. De luchthavensector en de overige TOPS-partijen (overhe den, werkgevers- en werkne mers) willen juist een ruimere zone van 15.500 woningen en slechts een 'inspanningsver plichting' om 12.000 geluidsbe- laste woningen te halen. De luchthavensector is tegen baan sluiting, maar stemt wel in met de invoering van een boetesys teem als Schiphol te veel lawaai maakt. De partijen zien op lan gere termijn wel mogelijkheden om een nieuw zonesysteem om het lawaai te meten. In tegen stelling tot nu worden dan ook minder lawaaiige toestellen meegeteld. Pagina 2: Commentaar Notitie lekt uit op internet Woordvoerder Y. Eddini bevestigt het bestaan van de interne notitie en betreurt dat het schrij ven in de openbaarheid is gekomen. „Geen sys teem is waterdicht." Het document is 12 juli elektronisch in het bedrijf verspreid. KLM houdt dinsdag zijn aandeelhoudersvergadering. Daar zal topman L. van Wijk een toelichting geven op de cijfers van het eerste kwartaal. Eddini wil niet ingaan op de inhoud van het document. „De luchtvaartindustrie staat al tijden onder druk. Maar dat is bekend." De berichten over de lagere cijfers van KLM ga ven veel beleggers aanleiding tot verkoop van aandelen in de nationale luchtvaartmaatschap pij. Aanvankelijk verloor het aandeel ruim vijf procent op 23,15. Later steeg de koers naar 23,90 (11.00 uur) waardoor het verlies beperkt.werd tot twee eurokwartjes. KLM moet de komende maanden alle zeilen bij zetten om dit boekjaar tot bevredigende resulta ten te komen. Dat blijkt uit een interne notitie op internet die is uitgelekt. In het schrijven worden medewerkers van de luchtvaartmaatschappij ge waarschuwd dat de opbrengsten onverwacht sterk zijn gedaald. Bron van zorg vormt de over capaciteit op de Noord-Atlantische vliegroutes. In het geheime document stelt KLM dat aan vullende kostenbesparende maatregelen nodig zijn om toch nog een redelijke winst te kunnen boeken. De luchtvaartmaatschappij denkt daar bij aan heroverwegen van geplande investerin gen, terugdringen van het inhuren van tijdelijk personeel en het aanbrengen van verbeteringen van dienstregelingen. LOSSE NUMMERS ƒ1,85- ZATERDAC ƒ2,40 RELAXED VERDIENEN?? BEL 023 5150110 vordjj at bt noett i HET WOORD IS AAN O.K. Bernhardi De eerste kus wordt niet met de mond maar met de ogen gegeven. I VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland 3 Buitenland 5 Cultuur en Kunst 17 Dag Nacht 13 Economie 6,7 Gesprek van de Dag 2 Trends 8 Kerk en Samenleving 12 Meningen 16 Regio 11,14,15 RTV/programma's 9 Sport 18 Uitgaan 20 nera i leidi', ;ovir sidei Ijk c strijc le ai osnii Ifoefmet duizenden jonge vissen in kelder van RIVO platvis tong kan over enkele jaren mis- hien op het land worden gekweekt, als pb®n nvulling op de vangst in de Noordzee. iderzoeksinstituut RIVO-DLO in IJmui- stra n is begonnen met de experimentele i, Rijs»jeek van enkele duizenden jonge tongen tien bassins met zeewater. Deze aquaria vinden zich in de kelder van het RIVO- mplex bij de Vissershaven. rstenbcqHet is voor het eerst in Nederland dat op deze schaal wordt gekweekt. Wel irden al commercieel paling, tarbot en rikaanse meerval gekweekt. Nederland is grootste Europese handelaar in tong. De ,ser tste jaren is de vraag naar deze platvis groot en zijn de handelsprijzen geste tot 30 gulden per kilo. Het experiment moet uitwijzen wat de kweek kost. Vraag is hoeveel kilo platvis per vierkante meter kan worden geproduceerd. De vissen hebben van nature namelijk veel ruimte nodig. Als de larve drie weken oud is, verplaatst het linkeroog zich over de kop naar de rechterkant en gaat de vis horizon taal over de bodem zwemmen. Wegens de grote ruimte denken de onderzoekers aan kweek in glazen kassen. Ook wordt bekeken of er onverwachte technische problemen of ziektes ontstaan. De kweek van tong was voorheen niet mo gelijk wegens problemen met onder meer voeding. Tongen eten vooral wormen. De laatste jaren is de kennis van visvoeding enorm toegenomen, vooral in de uitbrei dende palingkweek. Nu is volop eiwitrijk voedsel verkrijgbaar dat de vissen met smaak verorberen. Het is te duur om ze de wormen te voeren die ze in de natuur eten. Het afwijkende voedsel zal de smaak van de tong niet aantasten, meent projectleider visteelt A. Kamstra. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) doet het onderzoek op eigen initia tief. Voor individuele vissers zouden de on derzoekskosten te hoog zijn, maar kan het belang wel groot zijn. Kamstra heeft twee jaar geleden de eerste tongen in de Noord zee gevangen voor het onderzoek. Na een jaar in gevangenschap waren produceer den ze eieren voor de kweek. De eieren zijn dit voorjaar bevrucht. Het duurt nog een jaar voordat deze larven hun volwassen ge wicht bereiken. Kamstra verwacht dat het nog drie jaar duurt voordat hij conclusies uit het onderzoek kan trekken. Achttien doden en zes gewonden Een 35-jarige Leidenaar is maandag gearresteerd op ver- j denking van de moord op een j stadgenoot (47) in de nacht van donderdag 10 op vrijdag 11 juni in Aarlanderveen. De t man zou zich twee dagen gele- i den uit eigen beweging heb- ben gemeld bij justitie en zou Bo een bekentenis hebben afge- sta legd. t ra Het slachtoffer werd op een Cei afgelegen parkeerplaats dood- elpe geschoten. Zijn uitgebrandezef auto werd in Leiderdorp te- en' i ruggevonden. 'De Indiaan', zoals de ver- ip moorde Leidenaar werd ge- tlgei noemd, werkte in de horeca inle maar was ook actief in de tege zwarte lotto en de illegale gok- Ivoe wereld. Moordenaar en slacht- gisti offer kenden elkaar uit dat mi- volle' lieu. ome De twee zouden die bewuste i zie avond samen op stap zijn ge- rech weest, ruzie hebben gekregen waarna de fatale schoten volg den. Tijdens dat avondje uit was nog een derde man aan- wezig. Onduidelijk is of deze JS iets met de moord te maken heeft. Politie en justitie weige- 'ip ren vooralsnog mededelingen te doen. Het onderzoek naar de moord verliep aanvankelijk stroef. Op 6 juli vroeg de poli tie in het tv-programma Op- at c sporing Verzocht het publiek i om hulp. Die oproep leverde ram 25 tips op. Persofficier S. hee Horstink wil niet zeggen of hi naar aanleiding van het televi- oeb sieprogramma de beslissende o gi doorbraak is bereikt. Deti d oi off ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. böningen-zürich Reddingwerkers zochten van morgen nog naar het laatste slachtoffer van de wildwater ramp in Zwitserland. Bij het ernstigste watersportongeluk in de geschiedenis van het land vielen gisteren zeker achttien doden. Zes mensen raakten ge wond. Van wie sommigen ern- stig. In totaal waren op de zogehe ten canyoningtocht 44 deelne mers. De groep was 's middags naar het Saxetravijn boven In terlaken gegaan. Bij canyoning is het de bedoeling zwemmend en met touwen een berg door een beekbedding af te dalen. Beoefenaars dragen een helm en beschermende kleding. De groep kwam in een heftig onweer terecht, dat de rivier in seconden in een kolkende wa termassa veranderde. Van de acht begeleiders kwamen er De beek die door het Saxetra vijn loopt, staat er volgens be woners van het gebied om be kend dat hij na noodweer in een snelstromende rivier kan veranderen. I Per maam I Nr. bank/gin e weken betaal ik r Per kwartaal >iju abonnement: O automatisch (I. 9(> Oacceptgiro (f. 97.9 krijgt u een 1/5 staatslot mef jackpot ca den il Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 V» Leiden OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1