Protest tegen antennes op dorpskerk 'De nationale feestdag van Voorschoten' We lijken zo wel een beleggingsclub' SUPER DE BOER Regio MEENEEMPRIJS 1.99 n Grond Rhijngeesterstraatweg moet bij bouwen gesaneerd DENSDAG 28 JUL11999 sch; i (A ter Drillenburg en Rinus j remans horen bij de Voor- n otense paardenmarkt zoals Voorstraat niet zonder de mumentale linden kan. De jan oudgedienden hebben we jr een belangrijk deel hun ,r gj rtels liggen in het meest ka- aart leristieke en historische el lvan het centrum, waar ltSc rden en pony's al sinds 12 één keer per jaar opdra- Drillenburg en Karre- ns zijn wat jonger (respec- relijk 73 en 69), maar zijn deze dag niet meer weg te iken. Vanmorgen om kwart ir zes zaten ze al op wacht. _j ten op dat moment nog lil 5 kraampje. et is nog zo vroeg dat de slagboom nog moet worden Bos igebracht. Daarvoor graait medewerker van openbare mol ken in de grond en dan 1 ral in een drabbige substan- Hij maakt de gaten waarin te et volgens de palen worden ge- ïft| ;en om de boom te dragen. I markt kan beginnen. Han- i iren en fokkers kunnen ko- keni l Drillenburg en Karremans tot en geïnteresseerd toe. Als ergi troleurs die de indruk wek- eel 1 dat ze bij het minste en ge- e zullen ingrijpen. Ze heb- maa [immers meer ervaring dan jonkies' die alle deelnemers hrijven. Karremans: „Ik kan inck ien wie handelt. Die figuren n stevig. Van die zware gas- I Raar gekleed. Een beetje da chalant." 'ergi duo loopt al tientallen jaren Je hoeft hen niets te ver- ecb n over de paardenmarkt. Ze s ellen het jou wel. Zoals Kar- riee ans, die op zijn vijfde al nismaakte met dit feno- Be n. „Sindsdien heb ik geen overgeslagen. Ik heb 43 jaar bloembollen gezeten. Hier op Voorschoten. Maar ik was hier altijd. Eén keer werd tegen me gezegd: als je er niet bent en naar de paardenmarkt gaat, ben je ontslagen. Nou, ik kwam mooi niet. De andere dag meldde ik me gewoon. Kwam ik de baas tegen. Moet je niet wer ken Karremans, vroeg die. Ik ben toch ontslagen door je neef, zei ik. Daar gaat hij niet over, maar ik, kreeg ik te horen. Of ik maar gewoon wilde gaan werken. Niets aan de hand." Intussen worden de eerste po ny's en een enkel paard aange voerd. Vooral klein spul maakt deze markt groot. Op de plek waar de wagens lossen, wordt door de gemeente zand gestort. „Prima dat ze dat nu voor het eerst doen. Daar hebben wij om gevraagd", stelt Inge Klim- bie van de Dierenbescherming tevreden vast. Ze bekijkt alle binnenkomers uiterst kritisch. De 265 viervoeters meer dan de tweebenigen. „Ik kijk vooral of er geen zieke paarden komen. Paarden met droes. Dat is een heel besmettelijke keelziekte. Dan gaan hun Wieren opzwel len." „Je kunt het ook zien aan de snottebellen", vult dieren arts Gerard Westgeest aan. Westgeest is er voor de 24ste keer. „Volgend jaar een jubile um", kondigt hij alvast aan. Ook een jonkie dus. Dit jaar wordt er niet gesnotterd. Ge kniesd ook niet. Tevredenheid is tijdens deze 'reünie' troef. Om kwart over zes meldt zich een Zeeuw met zes pony's. Hij is om kwart voor vijf van huis gegaan. „Wie laat wie uit?", wordt er geroepen. Even later komt iemand met eenjarige po ny's, die niet honderd procent zijn. Lichamelijk welteverstaan. Westgeest laat meteen weten wie hij is. Hij wijst de eigenaar op de brokkelhoeven. Afge brokkelde hoeven. De eigenaar laat weten dat hij de pony's net heeft gekocht, maar zal er wat aan doen. Bij de grensovergang in de Voorstraat melden zich ook twee ezels met veulen. Dieren- beschermster Klimbie aarzelt. „Volgens de verordening moe ten ze eigenlijk worden gewei gerd, maar het zijn ook hoevige De Zuivelaer magere vruchtenyoghurt t. diverse smaken, dagvers, paklI^rTT rda< neni ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE AOND ERNA STRAATSMA 1 dat st, taald jj" CONNIE VAN UFFELEN De vervuiling in de bodem bij Rhijngeesterstraat weg 2 moet in de toekomst wellicht toch nog worden opgeruimd. De provincie heeft de ver vuiling aangemerkt als 'niet-urgent', wat inhoudt dat de grond moet worden gesaneerd indien er sprake is van verandering van de bestemming van de grond of bouw op de grond. Kosten voor de schoonmaak komen dan voor rekening van het rijk, omdat het vervuiling betreft die dateert van vóór 1975. Voor vervuiling van na deze da tum geldt dat de vervuiler betaalt. In eerste instantie had de provincie de vervui ling in een ontwerp-beschikking gekwalificeerd als 'urgent' wat inhoudt dat deze vervuiling vóór 2015 moet worden schoongemaakt. Oegstgeest heeft destijds bezwaar gemaakt tegen deze kwali ficatie omdat zij vond dat de meetwaarden uit het bodemonderzoek hiertoe geen aanleiding ga ven. De provincie gaf Oegstgeest gelijk, waarop zij in de definitieve beschikking van eind vorig irmondse waterskivereniging baalt stevig jrootste waterskivereniging Nederland kan haar leden 3S jaar nog steeds weinig :n. De club heeft alleen deel van de Kagerplassen jn beschikking. Water dus. steiger zou op zijn minst lig zijn, maar een recente o raag darvoor is afgewezen de provincie. Een eerdere aag werd gehonoreerd, na diverse bezwaren weer trokken. Het bouwen van clubhuis lijkt helemaal on- iaar. Ziedaar de frustraties het bestuur van de War- idse Snelvaar- en Waterski- niging Kagerplas. zijn waterskiverenigingen vijftig leden, die hebben al- zegt voorzitter Co Visch onverholen ergernis. „Een een clubhuis, de hele nak. Wij hebben nu bijna leden, maar aan voorzie- en hebben we niets. Je eens kijken hoeveel uren als bestuur ingestoken word je helemaal )ord van. We hebben de af in jaren van alles geregeld iet water. Maar je krijgt er voor terug. Het is echt ho- [bier en, stuurslid Jorgen de Ree en van het gebied, maar bij tijd en wijle proberen tegenstanders stemmen te winnen voor een totaal verbod op speedboten. Zo ook begin jaren negentig. Mede vanwege die regelmatig opduikende kritiek op het varen in snelle boten deed de nieuwe vereniging het rustig aan. „Wij hebben een bepaald stigma", zegt De Ree. „Dat van de stoere jongens met de grote mond en een brullende uitlaat. Daarom hebben wij ons in het begin heel terughoudend opgesteld." Het gezamenlijk aanvragen van vergunningen was een van de eerste dingen die het be stuur van Kagerplas regelde. „Vroeger was er een beetje wildgroei", zegt De Ree. „Je haalde je vergunning bij het ge meentehuis en dat was dat. Wij hebben toen geregeld dat van de 200 beschikbare vergunnin gen er 180 naar de vereniging gingen. Dat is voor de gemeen te Warmond ook makkelijk. Wij dragen nu per jaar 75.000 gul den leges af. De gemeente zegt dat geld onder meer te gebrui ken voor het onderhoud aan rietkragen." Verder regelde de club dat er op diverse boorden van de Ka gerplassen borden kwamen die zeilers waarschuwden voor het betreden van het snelvaarge- bied, dat het Norremeer en de Dieperpoel omvat. Daar mogen speedboten vaart maken, be halve overdags in het weekein de. Op zaterdagen en zondagen in het zomerseizoen (juni, juli, augustus), is snelvaren verbo den tussen elven en zessen. Logisch vervolg was de aan vraag voor een steiger, die het mogelijk maakt voor waterski- ers om droog te starten, op een vast punt. De eerste plek, vlak bij de uitmonding van de Sas- senheimervaart viel echter af, na diverse bezwaren van een zeilschool, een jachthaven, B en W van Sassenheim, woonboot bewoners en Staatsbosbeheer. Het bestuur van de waterskiver eniging koos vervolgens een al ternatieve plek, zo'n 200 meter ten noordoosten van de oor spronkelijke locatie. De aan vankelijke bezwaarmakers zijn akkoord, maar er zijn nieuwe protesten, van anderen. De provincie beslopt onlangs het verzoek om een vijftien meter lange en drie meter brede stei ger af te wijzen. Het argument dat een steiger onveilige situaties op het water geeft, werpt het bestuur verre van zich. Bakker: „Door een steiger wordt het juist veiliger. Dan kunnen we vanaf één vast punt starten. Nu starten we steeds op andere plekken in het water." dieren. Ze lijken een beetje op pony's. Daarom laten we ze maar passeren. Het kan nog net. Als ze er maar verzorgd uit zien. Geiten, bokken en kame len worden wél tegengehou den. Die worden gebruikt als attractie. Lachen, gieren, brul len, maar voor die dieren is het allemaal niet zo leuk." Ze is bang dat bezoekers de beest gaan uithangen ten koste van de dieren. „We maken er geen Belgisch pretpark van. Zo vroeg in de ochtend is de temperatuur nog ijzig laag. De stemming is desondanks al op peil. En niet alleen door de twintig gulden die eigenaren als premie krijgen voor paarden en de vijftien gulden voor de po ny's om te voorkomen dat de markt uitsterft. Om half zeven vloeit al het eerste bier. De meesten houden het voorals nog bij koffie. Bijvoorbeeld bij de dorpskerk. Met cake. „Ge maakt door de dames van de kerk. Daar kun je toch niet van afblijven." Van de cake dan. Pieter Drillenburg en Rinus Karremans bouwen het ook rustig op. Karremans wil dan ook de hele dag uitzitten, ook al wordt hij op een gegeven mo ment verdreven van zijn vaste stekkie in het kraampje bij de slagboom. „Ik hoop dat ik het tenminste een beetje kan uit houden. Ik loop een beetje moeilijk, ziet u. Het is altijd erg gezellig. Een geweldige traditie. Het is de nationale feestdag van Voorschoten." Drillenburg haakt eerder af. Hij hoeft de openingstoespraak van de burgemeester en het ophan gen van het marktkruis om tien uur niet te horen of te zien. „Nee hoor, tegen die tijd wordt het te druk. Dan ben ik pleite." VOORSCHOTEN JAN PREENEN CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Zoeterwoudenaars boos op Dutchtone De Stichting Oud Zoeterwoude is het niet eens met het plaatsen van antennes van Dutchtone voor mobiele tele fonie op de toren van de Nederlands hervormde kerk aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude. De stichting heeft 'met grote ontsteltenis' kennis genomen van de activitei ten van het telecommunicatiebedrijf. „Wij maken ons zorgen over het aanbrengen van antennes in de galmga ten van de toren. Wij vinden dat een van de weinige mo numenten die Zoeterwoude rijk is op deze manier wordt ontsierd en dat dit enkele stappen te ver gaat. Daarom vinden wij dat de antennes moeten worden verwijderd", zo schrijft Oud Zoeterwoude aan het college van burge meester en wethouders. ZOETERWOUDE JAN PREENEN Oud Zoeterwoude verbaast zich erover dat Dutchtone al is be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden, nog voordat de bouwvergunning en de mo numentenvergunning zijn ver leend. B en W geven toe dat 'al les niet zo is gegaan als het hoort', maar wijzen erop dat de zendmasten 'nog niet operatio neel' zijn. Als eigenaar van de toren heeft de gemeente besloten de dorpskerk aan te wijzen als meest geschikte plaats voor de antennes. Het college heeft be grip voor het standpunt van Oud Zoeterwoude, maar is van mening dat het aanzien van de toren niet wordt aangetast. Eer der was de liftschacht van Hui ze Emmaus aan de Benne- broekweg aangewezen, maar na protesten van omwonenden van het verzorgingshuis zijn de antennes op die plek weer ver wijderd. B en W hebben voor de toren van de dorpskerk gekozen na mondeling overleg met de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Het college heeft vervol gens aan Dutchtone laten we ten dat definitieve besluitvor ming over de monumentenver gunning en de bouwvergun ning afhangt van het schriftelij ke advies van deze overheids dienst en van de mening van de monumentencommissie. Zo lang die nog niet binnen zijn, kunnen de zendmasten nog niet voor mobiele telefonie worden gebruikt. jaar de term 'urgent' veranderde in 'niet-urgent'. Indien de bestemming van de grond verandert of de eigenaar er iets wil bouwen, zal hij de ver vuiling eerst moeten opruimen. Volgens de pro vincie luistert dat echter niet zo nauw. „Dat hangt van geval tot geval af. We kijken dan vooral naar de eventuele blootstelling aan de vervuilde grond", zegt woordvoerster M. Korf. De gemeente heeft het voormalige gemeente- pand in juli 1998 verkocht aan de eigenaar van adviesbureau Meesters BV. Volgens Korf is er daarbij geen sprake geweest van een verandering van de bestemming van het pand. „De oorspron kelijke bestemming van het pand was een woon huis. De gemeente heeft het gebruikt als kantoor, maar het maakt niet zoveel uit of er nu een eetta fel staat of een bureau." De gemeente heeft voor de verkoop van het pand de provincie gevraagd of de vervuiling - af komstig van een gedempte sloot - gevaarlijk was als mensen in het pand wilden wonen. De pro vincie liet weten dat dit niet het geval is omdat de bodemverontreiniging daarvoor te diep zit. Het geduld begint een beetje op te raken bij de waterskiërs. „Zeilers vinden ons gevaarlijk", zegt De Ree. „Maar zij houden totaal geen rekening met het feit dat wij na zessen mogen waterskiën. Dan zijn ze soms nog bezig met een wedstrijd." Bakker: „Je krijgt totaal geen medewerking." Ook op de provincie zijn ze boos, omdat die in de afwijzing op het verzoek om een steiger als argument gebruikt dat wa terskivereniging Kagerplas niet bereid is om te verhuizen naar het Valkenburgse Meer. Daar zou volgens de provincie een 'volledige accommodatie' met een start- en landingssteiger, een springschans en een club huis kunnen komen. „Er is een gesprek met een ambtenaar ge weest, waar geen notulen van zijn gemaakt", zegt De Ree. „Toen hij vroeg of wij mis schien naar het Valkenburgse Meer wilden verhuizen heb ik gezegd dat dat voor onze leden 1,5 uur heen en 1,5 uur terug varen is, en dat dan om even tjes te waterskiën. Want de meeste van onze leden komen uit Warmond. Dat is voor ons geen alternatief. Maar de argu menten die wij toen genoemd hebben staaan helemaal niet in het verhaal van de provincie." Vooralsnog blijven de water skiërs hopen dat de provincie alsnog overstag gaat na een be zwaarschrift van de waterski- vereniging. De club heeft in middels een advocaat in de arm genomen om goed beslagen ten ijs te komen. Mocht dat niets opleveren dan kiest de vereni ging waarschijnlijk voor een pragmatische oplossing: ze koopt een paar drijvende stei gers en bevestigt daar een mo tor aan. Bakker: „Dan is het een boot en dat mag. Je moet 'm dan alleen af en toe op een an dere plaats neerleggen." Visch: ,Als je iets netjes wilt doen be reik je blijkbaar niets. Nou, dan moet het maar anders." s Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 28 Juli ALFEN - Naar aanleiding van de plaats heb bende verbreeding van den Rijn in de kom van het dorp, heeft het bestuur van de alhier geves tigde vereeniging 'Gemeentebelang', voldoen de aan een besluit eener ledenvergadering, zich, met een breed gemotiveerd adres, ge wend tot heeren Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, met verzoek om ten spoedigste over te gaan tot het veranderen en verbeteren van de Alfensche brug. Ook in een adres aan Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, namens de zelfde vereeniging ingediend, is gewezen op den onhoudhare toestand van die brug en is te vens het verzoek gedaan het daarheen te lei den, dat, nu de Rijn in de kom van het dorp Al- fen zoo aanmerkelijk wordt verbreed, ook in het belang dér scheepvaart, zelfs in het belang van het algemeen, de Alfensche brug de zoozeer noodige verandering en verbetering ondergaat. ANNO 1974 Zaterdag 27 juli VOORSCHOTEN - Voorzitter Schellevis strijkt de vlag van het complex aan de Juli ana van Stolberglaan. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD NEW YORK - Volgens een getuigenverklaring, die gisteren is gepubliceerd door de commissie voor justitie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, heeft president Nixon met een asbak gegooid toen hij hoorde over de inbraak in Watergate. Dit is de commissie meegedeeld door Charles W. Colson, een ex-raadsman van het Witte Huis, die thans in de gevangenis zit wegens belemmering van het recht in de zaak- Ellsberg. Het incident met de asbak had op een zondag in Key Biscayne plaatsgehad, vol gens Colson. De president was volgens hem buiten zichzelf van woede geweest en had ge zegd, dat hij nooit zo iets stoms had meege maakt en niet kon begrijpen hoe iemand die zich voor zijn herverkiezing beijverde, erbij be trokken had willen raken. LEIDEN - Tot 8 september is er in de Lakenhal een tentoonstelling ingericht, die tot doel heeft de aandacht te vestigen op drie door het muse um gekochte kunstwerken. Het gaat hier om schilderijen van de Hagenaar Co Westerik en de Leidenaars Fer Hakkaart en Rein Dool. Van Co Westerik is aangekocht 'Vader die zijn doch ter omhelst', van Fer Hakkaart 'Kinderen op trottoir', van Rein Dool 'Vrouw die haar honden uitlaat'. VOORSCHOTEN - Komisch hoogtepunt tijdens de opening van het nieuwe sportcomplex 'Ade- geest' van de Voorschotense tweedeklasser Randstad Sport was het tonen van de rode kaart (door de scheidsrechter) aan wethouder Pels, toen deze de aftrap van de wedstrijd FC Den Haag-Randstad Sport had verricht. De kleur van de kaart was volkomen in overeen stemming met de politieke kleur van de wet houder. Daarvoor was het oude sportpark aan de Juliana van Stolberglaan officieel gesloten. Dit gebeurde met het strijken van de vlag door voorzitter Schellevis, daarbij geassisteerd door de voorzitters van de vier verschillende secties binnen de vereniging (zaterdag, zondag, jeugd en dames). De officieuze opening werd verricht door de heer Den Hollander die de vlag hees op het nieuwe complex. Folo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 In zwartwit) op testuren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AJ3 telden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15