Kerk Samenleving Bisschop mag van Vaticaan niet naar congres gehuwde priesters Kort geding werknemers tegen NMO Kinderen van één Vader WOENSDAG 28 JULI 1999 VANDAAG Prins Siddharta Gautama was in zijn Jeven nog nooit in aanraking gekomen met de drie ken merken van het leven, te weten: ziekte, ouder dom en dood. Pas op z'n 29ste jaar zag hij voor het eerst een zieke man, een bejaarde en een lijk. Die ervaring zette hem aan het zorgeloze luxeleven van een prins te ontvluchtten en op zoek gaan naar de zin van het leven. Zes jaar lang zocht hij die wijsheid in asce se, een streng leven van radicale onthouding. Maar hij vond daarin geen verlichting. Uiteindelijk raakte hij toch verlicht terwijl hij aan het mediteren was onder een bodhi- -boom bij het plaatsje Bodh Gaya. Hij transformeerde daardoor van prins Siddharta Gautama tot Boeddha. Ver volgens begon hij te prediken. De eerste keer was dat om streeks het jaar 589 voor Christus op 'Asalha', tijdens de volle maan van de maanmaand Asadlia, in het hertenpark van Sarnath bij Benares. Later werd op dezelfde dag de kloosterorde 'Sangha', opgericht. Beide gebeurtenissen, vormen voor boeddhisten de reden om vandaag het Asal- ha-feest te vieren. Bovendien begint op deze dag de re gentijd in Zuidoost-Azië. Na Asalha start ook voor sommi ge boeddhisten een drie maanden durende periode van retraite, of afzondering.De katholieke heiligenkalender noemt vandaag paus Innocentus uit de vierde en vijfde eeuw, een man die op de ruïnes van het Romeinse rijk veel deed ten behoeve van de macht van het pausdom, vanuit het door Goten geplunderde Rome. Hij overleed in 417 n.Chr. Calcutta Tijdens een ceremonie in Calcutta heeft Aartsbis schop Henry D'Souza een drie leden tellende commissie be noemd die de zaligverklaring van Moeder Teresa, een belangrij ke stap op weg naar heiligverklaring, moet gaan bestuderen. De plechtigheid werd onder bijgewoond door vele zusters van de orde van Moeder Teresa, die in 197 in Calcutta overleed. FOTO REUTERS Engels koor in Buurtkerk Noordwijk noordwuk De Brockham Choral Society Groep geeft vrijdag 30 juni een concert in de Buurtkerk in de Noordwijkse Hoofd straat. Dergelijke concerten door Engelse koren in de Buurtkerk gegeven, worden zo langzamerhand een traditie. Het koor dat komende vrijdag een uitvoering verzorgt, bestaat uit circa 50 personen. Een aantal leden van d? groep bespeelt daarbij instrumenten. Op het programma staan werken van En gelse componisten en ook zal het Requiem van Durufle worden uitgevoerd. Engelse koren, waaronder de Brocham Groep, ken nen een lange traditie en zijn vermaard in heel Europa. De groep maakt deze weken een tournee door ons loand en ver blijft enige tijd in Noordwijk. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Ommen (wijk 1), G. Kobes te Kerken- veld-Alteveer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spakenburg, J.W. Wind te Birdaard c.a., die dit beroep heeft aangenomen. nijmegen anp Het Vaticaan heeft een Canadese emeritus-bisschop verboden het internationale congres van gehuwde priesters bij te wonen. Het vijfde wereldcongres van gehuwde priesters vindt van 28 juli tot 1 augustus plaats in Atlanta in de Verenigde Staten. Van de pauselijk nuntius in Canada, bisschop Luigi Bonazzi, kreeg emeritus-bisschop Remi De Roo de wens van de Vaticaanse congregatie voor de bis schoppen te horen dat hij zijn naam moet schrappen van de lijst van sprekers en dat hij moet afzien van deelname aan het congres. GOP (gehuwde en onge huwde priesters), de vereniging tot vernieuwing van het ambt in de RK Kerk, heeft dit vernomen van de Canadese zustervereniging Corpus Canada. De nuntius wees De Roo, geboren in Canada, erop dat tot de organiserende verenigingen enkele organi saties behoren die openlijk met het leergezag van de RK Kerk van mening verschillen. De aanwezigheid van een bisschop zou volgens de nuntius aanleiding geven tot verwarring. Behalve de Amerikaanse en Canadese verenigingen van gehuwde priesters wordt het congres mede geor ganiseerd door de Amerikaanse Acht Mei Beweging', de Vereniging voor rechten van rooms-katholieken in de kerk, de internationale vereniging We Are Church (in Nederland Kerk Hardop geheten) en de beweging voor de priesterwijding van vrouwen. amsterdam anp Zeven werknemers van de Ne derlandse Moslim Omroep (NMO) eisen in een kort geding dat directeur F. William alsnog op non-actief wordt gesteld. Zij beschuldigen hem van seksuele intimidatie van vrouwelijke werknemers. Het kort geding dient morgen voor de recht bank in Amsterdam. Een twee de eis, namelijk een onafhanke lijk onderzoek in deze zaak, is inmiddels vervuld. Het NMO- bestuur heeft kortgeleden KP- MG hiertoe de opdracht gege ven, aldus secretaris A. Jarmo- hamed. Het bureau is inmid dels met het onderzoek begon nen. Volgens de dagvaarding was in november 1998 in een ano nieme brief een klacht tegen de NMO-directeur ingediend. Uit een onderzoek door voorzitter A. Maddoe van de Nederlandse Moslim Raad (NMR), die de houder van de zendmachtiging is, zou volgens de eisers zijn ge bleken dat er inderdaad sprake van seksuele intimidatie was. Het NMO-bestuur bestrijdt deze voorstelling van zaken. Al le vrouwelijke werknemers zou den schriftelijk hebben ver klaard dat er geen sprake van seksuele intimidatie was. Dit voorjaar dienden twee vrouwelijke werknemers een klacht wegens seksuele intimi datie tegen de NMO-directeur in. Het NMO-bestuur wilde hem vervolgens op non-actief stellen. Voordat die maatregel kon worden geëffectueerd, had het NMR-bestuur het omroep- bestuur naar huis gestuurd. Voorzitter H. Ridwan van het NMO-interimbestuur herhaalt wat hij in april zei dat het be stuur bezig is met de uitvoering van een stappenplan om de huidige situatie het hoofd te bieden en om een beleid voor de toekomst uit te stippelen. William blijft in functie totdat uit een onafhankelijk onder zoek blijkt dat hij zich schuldig aan seksuele intimidatie zou hebben gemaakt. Vorige maand wees het Com missariaat voor de Media een zendtijdaanvraag van de Raad van Moskeeën af, die de zend tijd voor de moslims wilde overnemen van de NMR. Vol gens het commissariaat is de raad niet representatief voor de hele moslimgemeenschap in Nederland. Het commissariaat beschouwt de NMR „voorals nog" als de representatieve or ganisatie van de moslims. "Lakshmi, Shiw Bhagwan en Karish Badal Awinash (10 jaar, afkomstig uit Leiden) vertelt over zijn geloof Hanuman zijn de goden die ik ken. Er zijn er nogveel meer, maar die ken ik niet. Ik denk dat een god zoiets is als een mens, maar eigen lijk weet ik het niet zo goed. Wij doen niet zo veel aan geloof. In Suriname deden we meer aan geloof dan hier. Ik ken in Leiden ook bijna geen andere kinderen die hindoe zijn. We doen hier twee feesten, Divali en Phagwa. Bij Di- vali maken we lichtjes aan, omdat het het nieuwe jaar is, en bij Phagwa spelen we met gekleurde poe der. Dat poeder smeren we in ons gezicht en we doen poeder in onze haren. Dat hoort zo. Met Phagwa gaan we ook bij mensen langs. Soms in Suriname was ik in het water-gevallen met Phag wa. Iemand had me geduwd, maar ik kon nog niet zwemmen. Ik was toen vijf. Gelukkig heeft iemand anders me er toen uitge- redactie aad rietveld, 071-5$ 'Rally' over zinloos gewe in Rotterdai Deze zomer presenteert Vu Outreach de Eurowings Ej sion een tweedaagse rally jong en oud in het Congresi trum Engels in Rotterdam als thema 'zinloos geweld', hoofdpersonen zijn Nick en rev. Sonny Arguinzoni. Nicky Cruz is een ex-bendj der uit New York en oi meer auteur van de bestsi Run Baby Run. Cruz weet i ren met zijn unieke humor de moeilijkste jeug boeien; duizenden luistei dan ook al aandachtig naai ongelooflijke levensverhaal guinzoni is de oprichter Victory Outreach Int'l, toonaangevende christelijk! ganisatie op het gebied gang-preventie en drugsreh Statie. Het programma voorziet vé in een aaneenschakeling acts, zoals sketches, drj dans en een mix van rap. la; &b en black gospel die op pakkende manier het them leven zullen brengen. Orthodoxe jodi in Israël: 'Tarzan moet zich aankledei jeruzalem afp haald. Met Divali mogen we geen vis of vlees eten. Ik weet niet waarom, dat hoort zo. 's Morgens ontbijt je met allemaal vruchten en met melk. 's Avonds steken we de lichtjes aan, en mijn moeder gaat dan iets lekkers koken. In Suriname gingen we ook wel eens bidden. Dan moet je je handen schoonheb- ben en bloemen plukken, rozen. Als je geen schone handen hebt, mag je niet bidden. Hier in Nederland gaan we ook wel eens naar een soort dienst bij mensen thuis. Er komt dan een priester, maar hoe dat gaat weet ik niet want ik ga dan met andere kinderen spelen. Na de dienst eten we, vooral vruchten. En bijna elke week gaan we naar een verjaardag. Dan koken ze taart, en laat de moeder het kind eten, en laat het kind de moeder eten. O ja, op dinsdag mogen we geen vlees of vis. Maar hier in Neder- land eten we soms wel vlees op dinsdag." Een comité van orthoi joden in Israël heeft Tai onder vuur genomen, mens-aap moet zich aan den, luidt de belangrij eis. De groep controleer de gedragsregels op openbare weg sporen het orthodoxe geloof. De groepering ergert wild aan de honderden ters in Israëlische st< waarop Tarzan zijn slachtsdeel verbergt slechts een lendendi Een appèl aan de meest derende vorm van ero waarschuwen de orthoi joden. Israëlische kr< meldden gisteren dat 'Nationaal Comité t schokkende reclame op lige grond' een protest' heeft geschreven aan het drijf Maximédia. Deze dememing verzorgt in de publiciteit voor de Ij Disney-animatiefilm. De boycot van orthi joodse kant lijkt enig si te hebben. Om geen vei aanstoot te geven, is média bereid 'de koninj het oerwoud' van een broek te voorzien. De schappij Pirsum-Plus, raël verantwoordelijk de verspreiding van de] Tarzanfilm, wil niet te toegeven. „We zijn beri talloze concessies, maar! kan Tarzan niet dwingei hoge zwarte hoed te dn WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Finland: Wolkenvelden en een enkele bui. In het zuiden meest droog en hier en daar zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Noorwegen: Ten noorden van Trondheim wol kenvelden en enkele buien. El ders droog en vee! zon. Maxima van 11 graden in het noorden tot 27 bij Oslo. Zweden: In het midden en noorden wol kenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. In het zuiden veel zon. Maxima van 17 graden in het noorden tot 27 in het zuiden. Denemarken: Rustig en veel zon bij maxima van ongeveer 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Droog en op de meeste plaatsen zonnig. Donderdag in Ierland toe nemende bewolking maar waar schijnlijk droog. Maxima oplo pend naar 23 tot 27 graden, aan zee plaatselijk minder warm. België en Luxemburg: Veel zon bij maxima van ongeveer 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon maar woensdag in de zuidelijk gelegen departementen meer bewolking en kans op een onweersbui. Maxima tussen 26 en 30 graden. Portugal: Zonnig maar langs de westkust ten noorden vap Lissabon moge lijk hardnekkige wolkenvelden. Maxima oplopend naar 24 graden bij Porto en 35 in het zuidoosten. Madeira: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Spanje: Woensdag in het noordoosten mogelijk nog een bui, verder droog en flink wat zon. Maxima van 22 graden aan de Golf van Biskaje tot circa 35 in het bin nenland. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidkant van de ei landen zonnig. Maxima tussen 23 en 28 graden en plaatselijk veel wind. Marokko: Westkust: plaatselijk laaghangen de bewolking. Verder veel zon bij maxima tussen 22 en 27 graden. Tunesië: In het noorden mogelijk wat be wolking. Verder zonnig bij maxi ma van 30 graden aan de noord kust tot 45 in het uiterste zuiden. Zuid-Frankrijk: Woensdag voornamelijk landin waarts enkele verspreide regen en onweersbuien. Donderdag in de Alpen mogelijk nog een bui, verder veel zon. Maxima tussen 26 en 31 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima van 30 gra den. Italië: Wisselend bewolkt en enkele re- gen- en onweersbuien. Donder dag minder buiig en meer zon. Middagtemperatuur tussen 26 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Woensdag wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweers bui. Donderdag vrijwel overal droog en meer zon. Maxima tus sen 26 en 31 graden. Malta: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 31 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon maar donderdag in het noorden meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima aan zee rond 30 graden, landinwaarts circa 35. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon maar woensdag landinwaarts stapelwolken en kans op een regen- of onweers bui. Maxima langs de kust tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Veel zon maar tegen de Alpen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima 22 graden aan zee tot 26 in het zui den. Zwitserland: Hier en daar zon maar vooral woensdag ook op veel plaatsen regen of onweer. Maxima van 20 graden bij nat weer tot 27 bij zon. Oostenrijk: Perioden met zon maar woensdag vooral in het westen en donder dag in het zuiden ook kans op re gen of onweer. Maxima rond 26 graden, bij regen minder warm. Polen: Droog en flink wat zon bij maxima van ongeveer 23 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Maxima rond 24 graden. Hongarije: Flink wat zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 28 graden. DONDERDAG 29 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.57 Zon onder 21.35 Maan op 22.12 Maan onder06.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.11 17.38 04.44 17.11 Laag 00.55 13.04 00 36 12.45 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 Tnaart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1! 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot T 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- kol betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnei worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBl Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een s; van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr hall bew half bew zzw4 onbewolkt wnw 2 half bew. w.s. 0 Bangkok half bew. 34 27 8,0 Vancouver onbewolkt 20 18 0.0 26 23 0.8 31 24 0.0 31 24 0.0 33 27 0.1 32 20 0.0 32 24 0.0 24 14 0.0 K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12