Leiden Regio 100 J A A Gemeente onderhandelt over panden jeen zieken door legionellabesmetting in Lorentzhof Gaan we dan nu even kwekken met zijn allen?' Ongediertebestrij ding eerst betalen, dan wordt pas verdelgd DE WERELD O M J E H EE N Restauratie bruggen voltooid /UtNbUAL) 20 JULI ISW 971 0 wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Mishandeling Agaatlaan ;ipen« Een 16-jarig meisje is gisterochtend mishandeld in haar woning aan de Agaatlaan. Toen er werd aangebeld deed zij de voordeur open en zag een man van circa 1.80 meter staan met een fors postuur, een snor en donker haar. De man had een doos in zijn handen, duwde die in de armen van het meisje en gaf haar vervolgens een klap in het gezicht. Daarna drong de man de woning binnen met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp in zijn hand en doorzocht het huis. Daarbij werd hij door 2 of 3 anderen geholpen. Het meisje is met verwondingen aan haar gezicht naar het ziekenhuis gebracht. Onduidelijk is nog of er iets uit het huis is meegenomen en wat de aanleiding voor de mishandeling was. Irandje Willem de Zwijgerlaan [leiden Doordat de 50-jarige bewoner een pan op een elektri sche kookplaat had gezet en daarna in slaap was gevallen, ont stond er gisteravond een brandje in een woning aan de Willem ',e Zwijgerlaan. De beginnende brand in de keuken kon echter werkijjsnel door de brandweer worden geblust waardoor de schade jfjmeeviel. ïbraak op Botermarkt •idenBij een horecagelegenheid op de Botermarkt is gisteren ingebroken. De daders sloegen hun slag voor de zaak openging, om 11.00 uur 's ochtends. Ze forceerden de deur en braken een sigarettenautomaat open. De buit bedroeg verder twee compu ters en de kassa. Kaartmiddag Matilo leiden Liefhebbers van een spelletje klaverjassen kunnen mor gen weer terecht in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126. Er kan worden gekaart van 14 uur tot 17.00 uur. Voor meer informatie: telefoon 5168168. Hennepkwekerij opgerold zoETERwouDEDe politie heeft gisterochtend een hennepkweke rij opgerold in een bedrijfspand aan de Produktieweg in Zoeter- woude-Rijndijk. Er zijn 175 planten in beslag genomen en een hoeveelheid professionele apparatuur, waaronder dertig assi- lilatielampen. Er zijn nog geen verdachten aangehouden. De jolitie zegt dat het ging om een hennepkwekerij in opbouw, "ezien de grootte van het bedrijfspand gaat ze er vanuit dat een zeel grotere hennepkwekerij zou worden. Op het moment dat le politie een inval deed was echter nog maar een kléin gedeel- e van de ruimte in gebruik. De politie kwam in actie na meldin- ;en dat de raftien van het pand waren afgeplakt. den robbert minkhorst deels verouderde warmwa- rinstallatie is de oorzaak van legionella-besmetting in het lidse verzorgingstehuis de Lo- ntzhof. Interim-directeur H. Leeuw zegt dat over ruim zee weken duidelijk is of de dingen in het tehuis weer vrij n van de bacterie. Volgens m zijn er geen mensen ziek worden door de aanwezig- lid van legionella. Deze en mogelijk nog volgen- week worden de laatste aan- ssingen aan het warmwater- steem verricht. Onderzoek leiden De restauratie van de Vlietbrug en de Molensteegbrug is on langs voltooid. De werkzaamheden aan beide oeververbindingen wa ren in het najaar van 1998 gestart. In september worden de bruggen met het nodige ceremonieel 'heropend'. De Vlietbrug is de oudste nog bestaande brug in Leiden en dateert uit 1389. Eigenlijk was het onderdeel van de stadsmuur met daarin een gat. Het 'Vlietgat' was precies groot genoeg om scheepvaart door te laten en kon worden afgesloten. Het metselwerk van de 'water poort' werd in de 17de eeuw aangepast en toen kreeg de brug ook zijn karakteristieke gietijzeren leuningen. Sedert die tijd is er nauwe lijks meer onderhoud gepleegd aan de brug. De Molensteegbrug bestond al in 1454. De toentertijd houten brug werd 1668 en 1705 vernieuwd. In 1773 kwam de zo karakteristieke hoge, stenen brug tot stand. Herhaaldelijk is de gemeente gevraagd de brug te verlagen. Laatstelijk in 1904 werd zo'n verzoek weer afge slagen. Gezien de schoonheid van de brug en het geringe gebruik er van is dat besluit te billijken. Het gewelf van de brug werd in 1941/42 al eens vernieuwd. De bfug zelf werd voor de laatste keer in 1981 gerestaureerd. FOTO HIELCO KUIPERS heeft, uitgewezen dat de warm water-installatie moet worden aangepast. „Het komt er op neer dat een aantal technische voorzieningen zijn en worden getroffen", aldus De Leeuw, „waardoor de problemen eens en voor altijd tot het verleden behoren." De kosten die daar mee zijn gemoeid bedragen on geveer 20.000 gulden. Medio juni werden drie be woners ziek. Zij bleken een luchtweg-infectie te hebben. Dat is ook een van de eerste symptomen bij mensen als ze zijn besmet met de legionella- bacterie. De zorgmanager heeft toen het vermoeden uitgespro ken dat de bacterie mogelijk in de leidingen zat. De Leeuw: „Ik ben blij dat de manager zo alert Vervolgens zijn er monsters genomen. Twee weken later bleek inderdaad dat de bacterie in het warmwatersysteem zat. Sindsdien kregen nog drie mensen een infectie aan de luchtwegen. In alle zes gevallen bleek het te gaan om een 'niet aan legionella gerelateerde in fectie'. „De huisartsen van deze mensen zijn er nauw bij betrok ken geweest. Er was geen oor zakelijk verband. Gelukkig maar." Eerder dit jaar brak een legionella-epidemie uit en over leden 28 bezoekers van de West-Friese Flora in Bovenkar- spel als gevolg van de ziekte. Nadat de legionellabacterie was ontdekt, heeft de Lorentz hof de GGD en de Inspectie voor de Volksgezondheid inge schakeld. Ook is een actieplan in overleg met het installatiebe drijf waar het bejaardentehuis al jaren klant is, opgesteld. „We hebben nog wel een second opinion gevraagd bij een ande re installateur. Er leiden vele wegen naar Rome." De Leeuw verwijt de installa teur dat die de leiding van het verzorgingstehuis niet heeft ge wezen op het verouderde warmwatersysteem. De Lorent zhof is in een andere tijd met een andere zorgbehoefte ge bouwd, zegt hij. Het waterver bruik is de afgelopen jaren be hoorlijk toegenomen. Het sys teem hield daar geen gelijke tred mee. De directeur: „Ik vind het uitermate vervelend dat on ze huisinstallateur niet vol doende bij de les is geweest. We hebben hem daarop aange sproken. We hebben een geza menlijke verantwoordelijk heid." Uit onderzoek bleek dat het water in de leidingen niet op elk moment van de dag de ver eiste temperatuur heeft. Die moet minstens 65 graden Celsi us zijn, omdat bij zo'n hoge waarde de bacterie niet in leven kan blijven. Veilig is de Lorentz hof nog niet. Iedereen moet de douche voor gebruik eerst een minuut op de heetste stand flink laten doorstromen. „Ik denk dat het veiliger is", zegt De Leeuw. „We leggen de laat ste hand aan de noodzakelijke aanpassingen. Nieuwe mon sters moeten aantonen dat het probleem echt verholpen is." ier weken zomeractiviteiten in het jeugddorp den ruud sep naf de weg is er precies één andoek te zien dat verwijst ar het jeugddorp. 'Zomer '99' iat erop. Wie niet weet dat de naam is van het zomer- ogramma dat de Leidse Wel- nsorganisatie (LWO) vier we ll lang neerzet op het terrein ast zwembad De Vliet, wordt n dat ene spandoek niet veel jzer. Dat we leven in het jaar 99 mag genoegzaam bekend n, en dat het zomer is merk je gauw je een stap buiten de ur zet. ^Verscholen achter de bos- ages langs de Voorschoter- ig is het echter al weer ruim ee weken iedere dag feest, et alleen voor de kinderen 1 n zes tot twaalf jaar voor wie activiteiten zijn bedoeld, aai- ook voor de tientallen jwilligers die verantwoorde zijn voor de begeleiding, lit is mijn vakantie, vier we- vertelt vrijwilliger ichael terwijl hij bijna wordt sprongen door twee jongens, oor mijn werk doe ik iets to- al anders. Maar als hobby id ik het fantastisch om met aderen te werken." Het is rustig op deze dinsdag- iddag. Ondanks het mooie ler hebben zich slechts een ;ine tachtig kinderen gemeld or de verschillende activitei- Het is allemaal nog een etje in opbouw", verklaart ördinator Peter de beperkte langstelling. Het is nu de irde keer dat de LWO in het ïgddorp een zomerprogram- neerzet. En ja, we zitten na- ïrlijk midden in de bouwvak, lardoor erg veel mensen met kan tie zijn. „Op woensdag is tveel drukker", voorspelt Pe- „Dan komt er een groep i het asielzoekerscentrum en Sleuteldrop-groep uit Lei- n-Noord. Dan lopen hier zo- aar 150 kinderen." Het is half twee, tijd om ie reen bij elkaar te trommelen, ter trekt luid en lang aan de l „Ze reageren niet", consta nt hij uiteindelijk, om vervol- as het terrein op te gaan om Sleutelpanden in Aalmarktproject De gemeente Leiden onderhandelt met VastNedRetail over de mogelijke aankoop van twee panden aan de Haarlemmerstraat. De gemeente wil die panden, de nummers 107 en 109, kopen omdat ze een cruciale rol spelen in de prestigieuze plannen voor het gebied rond de Aalmarkt. Op de plek van de twee gebouwen is Leiden van plan een steeg van zes meter breed aan te leggen. Over de voortgang van de onderhandelingen wil geen van de partijen enige mededeling doen. de kinderen dan maar te gaan halen. Op het programma staat een muzikaal intermezzo onder leiding van Harold. Rond het openluchtpodium wordt luid meegezonden met klassiekers als 'Mijn tante uit Marokko (ja, die komt, hiep, hoi)' en 'Hoofd, schouders, knie en teen'. Daar na kunnen de creatievelingen aan de slag om een t-shirt te verven met krotennat, gekookte uien en gekookt gras. Onder tussen zijn twee meiden van de 'Sunny Times' druk bezig met een interview: Hoe oud ben je? Hoe schrijf je 'journalist'? Vast onderdeel van bijna ie der zomerprograinma is het huttendorp, en dat mag dus ook bij 'Zomer '99' niet ontbre ken. Op* het veldje aan de rand van het terrein staan acht hut ten en één bouwval. De meeste bouwsels bestaan uit lange rechte wanden. Naast het klei nere hout heeft de organisatie dit jaar ook een lading grote platen gekregen die dankbaar worden gebruikt om snel een grote hut te bouwen. Alleen de hut waar de 7-jarige Jim met een paar vriendjes aan zit te timmeren heeft een duidelijk afwijkende vorm. Wie het bouwsel wil betreden moet eerst via een ladder omhoog, om door een gat in het dak weer naar beneden te gaan. „We hebben ook nog een ge heime ruimte", vertelt de kleine architect niet zonder trots. Om half drie is het tijd voor het volgende programma-on derdeel: het line dancing. Een man en twee vrouwen met cowboy-hoeden en geborduur de hemden doen voor hoe het moet. Eén,, twee, drie, klap, schop, vijf, zes, zeven en een hupsje. Zo'n twintig kinderen en een even groot aantal vrij willigers doen enthousiast mee. „En dan doen we de hielen naar buiten voor kwekkwek", doceert de cowboy-danser door de microfoon, wanneer hij het meest populaire onderdeel van het dansje aankondigt. „Ja? Gaan we dan nu even kwekken met zijn tillen?" Het zomerprogramma duurt nog tot eind volgende week. Kinderen betalen drie knaken LEIDEN HERMAN JOUSTRA Dat gemeente en VastNedRetail hebben plaatsgenomen achter de onderhandelingstafel is op merkelijk. De Rotterdamse be leggingsmaatschappij diende een paar maanden geleden nog een bezwaarschrift in tegen het voorkeursrecht dat Leiden had laten gelden in het gebied rond de Aalrriarkt. Dat voorkeurs recht houdt in dat iedereen die in het Aalmarktgebied onroe rend goed wil verkopen, dat in eerste instantie voor een rede lijke prijs aan de gemeente moet aanbieden. VastNedRetail tekende hiertegen echter be zwaar aan, met als argument dat de beleggingsmaatschappij op deze manier ernstig in haar bewegingsvrijheid op de onroe- rend-goedmarkt werd beperkt. VastNed wilde zelf bepalen met wie zij zaken deed en wilde de contacten niet alleen beperken tot de gemeente. Waarom de maatschappij nu wel overstag is gegaan en met Leiden om de tafel is gaan zitten, wil de woordvoerder niet zeggen. Beleggingsconsortium AMEV, dat verschillende panden in de Mandenmakerssteeg tussen Breestraat en Aalmarkt bezit, diende om dezelfde redenen een bezwaarschrift in. Dat is in middels ingetrokken, zegt de gemeentelijk leider van het Aal marktproject R. van Gulick. Bij AMEV kon dat gisteren in ver band met verschillende vakan ties niet worden bevestigd. Het bezwaarschrift van VastNed werd door de commissie be roep- en bezwaarschriften, die adviseert aan burgemeester en wethouders, een paar weken geleden verworpen. De ge meente zou volgens deze com missie in haar recht staan. Lei den besloot het voorkeursrecht te laten gelden met het oog op de plannen voor het Aalmarkt gebied. Het voorkeursrecht is bedoeld om speculatie met ge bouwen, en daardoor prijsop drijving, zoveel mogelijk te voorkomen. De panden van VastNedRe tail spelen een sleutelrol in de Aalmarktplannen. De gemeente heeft er nooit een geheim van gemaakt de gewraakte panden te willen kopen. Op de plek er van hebben de plannenmakers van het Aalmarktproject een brede steeg gedacht, die een aantrekkelijke verbinding moet vormen tussen de winkelgebie den van de Haarlemmerstraat en de Breestraat. Met de aankoop van de twee panden is de gemeente er ove rigens nog lang niet. Voor de aanleg van de steeg moeten ook panden aan de Stille Rijn wor den gesloopt. Met de eigenaars van die panden heeft de ge meente ook nog geen overeen stemming bereikt. leiden eric-jan berendsen Een aantal bewoners van de Hoge Mors is boos op de ge meente en met name op de afdeling ongediertebestrijding van Milieu en Beheer. Een te lefoontje over een wespen- plaag is de oorzaak vqn de animositeit. Voordat de mede werkers van Ongediertebe strijding de insekten komen verdelgen, moet er namelijk eerst 70 gulden worden be taald. Niet aan de wespenbe strijders op de plek des on- heils, maar aan de kassa van Milieu en Beheer aan de Ad miraal Banckertweg op indu strieterrein De Waard. Dat de Morsbewoners eerst de hele stad moeten doorkrui sen om zeven tientjes te beta len, is ze in het verkeerde keelgat geschoten. Typisch ambtenarij, vinden ze. Waar om niet ter plekke afrekenen, handje contantje of met een betaalkaart of waarom wordt er niet achteraf een rekening gestuurd? Annemarie Walraven voor lichter van Milieu en Beheer is eveneens niet gelukkig met de situatie. „Het is inderdaad niet de meest praktische op lossing, maar door de jaren heen zo gegroeid. Inderdaad, eerst betalen en dan een af spraak maken. Wij zijn binnen de gemeente wel bezig met het invoeren van een zogehe ten 'één-loket-functie'. Bur gers kunnen dan met al hun wensen, vragen en problemen op één plek terecht waardoor de gemeente 'toegankelijker' wordt. De administratieve rompslomp is dan verdwenen en de mensen worden niet meer van het kastje naar de muur gestuurd. De procedure rond de bestrijding van onge dierte wordt in dat kader ook bekeken. Maar op de heel kor te termijn zal daarvan helaas geen sprake zijn." T-shirts ver ven: één van de vele onder delen van de zomeractivitei ten in het jeugddorp. FOTO MARK LA MERS per dag of dertig gulden per week en worden daarvoor van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags bezig gehouden. De LWO verzorgt met busjes vervoer van en naar een groot aantal buurthuizen. En voor wie meer informatie wil, heeft 'Zomer '99' sinds een week zo waar een eigen website. Het 'adres is te lezen op het t-shirt van Jennifer, die niet alleen het zomerprogramma in elkaar heeft gezet, maar ook de websi te heeft ontworpen: http://wel- come.to/zomer. Leidsch Dagblad brengt dit jaar nog één keer alle belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch 1 - Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11