Meeste WAO'ers wél ziek door werk Tina-vakantieboeken niet aan te slepen Economie iscus gaat strijd aan met iedupeerden piramidespel Zomerfruit goed te pruimen Duitse belastingmaatregel voor transportbedrijven ingetrokken WTO veroordeelt export subsidies VS PbUHu i) JULI iyyy duizenden gedupeerden het verboden piramidespel zien waarschijnlijk geen terug van de malafide op- iters. De belastingdienst eist °id| feel geld van de breinen ach- A" het piramidespel, dat er adevergoeding. 'andaag dient een kort ge- over de eerste 70.000 gul die de Vereniging tegen Pi- ïidespelen heeft gevonden de oprichters van Titan. De l!U" prul ,<er\ nell sj 3t stelt als eerste recht te olK i5en 0p ,jat vermogen. Als d- fiscus wint, is er geen hoop er dat de 3.400 gedupeerden nog iets van hun inleg te- Som krijgen, aldus de Vereniging "dj' en Piramidespelen. Me oprichters van Titan zijn ig jaar door de Almelose ïtbank veroordeeld tot het schadevergoedin- aan de gedupeerden. Ook lijk iscus eist geld: maar liefst 6 oen gulden aan belasting ener ale over het - illeg inkomen van de Titan-oprich ter. „Dat geld is in de verste verte niet te vinden", vreest J. de Jong van Lier, advocaat en oprichter van de Vereniging Te gen Piramidespelen. De Staat beroept zich op het standpunt dat de fiscus wette lijk vooraan staat bij het aflos sen van schulden. De Jong van Lier vindt dat die redenering hier niet opgaat. „Wij vinden dat het geld terug moet naar degenen van wie het geroofd is, om 't ruw te zeggen." Het kort geding van vandaag draait om het beslag op de wo ning van de Titan-oprichter in Spjjkenisse. Voor het huis is een ko'per gevonden die er 815.000 gulden voor wil betalen, bijna een ton meer dan de getaxeerde waarde. Deze koper stelt als eis dat de koop uiterlijk 1 augustus wordt gesloten. De fiscus heeft er wel oren naar, maar het huis kan niet worden verkocht zo lang de club van gedupeerden het beslag niet opheft. ritse truckers blokkeren straat [Ul iderden Britse vrachtwa- chauffeurs hebben gisteren .ondense verkeersader Park e geblokkeerd uit protest te- duurdere vergunningen en ujere belastingen op diesel- .oPdstof. Volgens de chauf- hebben hun Europese currenten op het vasteland re kosten, waardoor ze vre- dat veel Britse transportbe- 'en de concurrentieslag ver liezen. De Labour-regering heeft verklaard dat de hogere belastingen nodig zijn om aan milieuverplichtingen te vol doen. De oppositionele Conser vatieve partij wil een einde aan de jaarlijks automatisch stijgen de belastingen op brandstof. De Conservatieven voerden de - maatregel zelf in voor ze twee jaar geleden de macht kwijtraakten. Het protest was het derde in vijf maanden. bint venture Philips en LG Electronics Vakbond MHP: werkgevers goochelen met cijfers Ruim de helft van de arbeidsongeschikten is in de WAO beland doordat ze ziek zijn geworden door hun werk. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door TNO en waar de vakcentrale MHP gisteren de hand op heeft weten te leggen. De uitslag is belangrijk omdat werkge vers tot nu toe altijd hebben ontkend dat er een duidelijk verband is tussen werk en WAO-instroom. Volgens de werkgevers heeft hooguit een kwart van het ziek teverzuim en WAO te maken met problemen op het werk. De cijfers van het onderzoeksinsti tuut TNO spreken andere taal. „Bij 28,5 procent van de men sen die in de WAO terechtko men is de ziekte geheel of gro tendeels veroorzaakt door het werk", schrijven de onderzoe kers. Bij 24,3 procent in belang rijke mate, bij 16,7 procent in beperkte mate en bij 26,7 pro cent zeker niet. Bij de overige gevallen (3,8 procent) is de oor zaak onbekend. Bij het overgrote deel van de mensen dat in de WAO is be land door hun werk (43 pro cent) werd de lichamelijke be lasting te veel. Bij 26,1 procent was de geestelijke belasting te zwaar. Bij de rest speelden an dere zaken een rol, zoals ge brekkige veiligheid of 'rotte ar beidsomstandigheden in het al gemeen'. De onderzoekers hebben ruim 15.000 arbeidsongeschik ten ondervraagd. Ex-bouwvak kers geven het vaakst aan dat hun kwaal is veroorzaakt door het werk. WAO'ers afkomstig uit het bank- en verzekerings wezen ontkennen dat juist het meest. Of de werknemer in een grote of kleine onderneming heeft gewerkt, maakt niet veel uit. De resultaten van het onder zoek zijn opvallend omdat de werkgevers al jaren roepen dat het merendeel van de werkne mers niet ziek wordt van het werk. Volgens hen leiden juist privé-problemen tot ziektever zuim en uiteindelijk de WAO. De werkgeversorganisatie MKB Nederland hamerde er vorige week nog op dat slechts een kwart van de ziekmeldin gen en WAO'ers ziek is gewor den van het werk. MKB Neder land baseert zich daarbij op een onderzoek van TNO uit 1997, terwijl de vakcentrale MHP een recenter onderzoek uit 1998 ge bruikt. „Of MKB Nederland heeft het nieuwste onderzoek verzwegen, of ze goochelen daar met cij fers", zegt stafmedewerkster H. Bastiaan van de vakcentrale MHP. In het nieuwste TNO-on- derzoek staat namelijk dat bij een kwart van de WAO'ers geen verband is tussen het werk en de ziekte. Dat is dus precies het omgekeerde van wat het MKB zegt. Volgens MKB-bestuurder A. van Delft is van goochelen met cijfers geen sprake. „Wij ken nen dat nieuwe onderzoek niet. Bovendien hebben we zelf ook een enquête gehouden onder de werkgevers en daar kwam ongeveer dezelfde conclusie uit als het TNO-onderzoek dat wij hebben gebruikt." MKB Nederland heeft er op aangedrongen dat in het ak koord van de Stichting van de Arbeid (overlegorgaan werkne mers/werkgevers) over de WAO komt te staan dat het meren deel van het ziekteverzuim en de WAO-instroom niets te ma ken heeft met problemen op het werk. „Die zin willen we er nu uit hebben", zegt Bastiaan van de M1IP. MKB Nederland voelt daar niks voor. Philipstopman C. Boonstra (links op de foto) tekende jisteren in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul een overeen- ;omst met het bedrijf LG Electronics. De beide bedrijven gaan linnen een gezamenlijke onderneming, een joint venture, sa- nen platte beeldschermen maken. Philips krijgt een belang van ijftig procent in de LCD-poot van LG. Het Nederlandse elektro- licaconcern legt hiervoor ongeveer 3,3 miljard gulden op tafel. )e platte-beeldschermdivisie van het Koreaanse bedrijf haalde forig jaar een omzet van ruim 1 miljard. De totale markt voor le zogenoemde flat panels was in 1998 goed voor een omzet circa 16,5 miljard. FOTO ANP Jelasting op tickets KLM-personeel imsterdamDe supergoedkope Indien Plaats Beschikbaar- [iegtickets, waarvan alleen KIM-medewerkers en directe fami- e kunnen profiteren, worden fors duurder. Het tarief wordt per oktober verhoogd met een belastingtoeslag. KLM schrijft in et personeelsblad Wolkenridder deze maatregel te moeten in- ■oeren onder druk van de belastingdienst. Die gaat niet langer kkoord met het 'personeels-voordeel'. Volgens de fiscus bete enen deze IPB-tickets loon in natura. De prijzen gaan door de naatregel al naar gelang het inkomen van de KLM'ers met 36,3, ijftig of zestig procent omhoog. 'hilips-topman in Noord-Amerika weg isterdam President j. Losier van Philips Electronics North merica, is opgestapt. Dat heeft het hoofdbestuur van Philips isteren bekendgemaakt. Als reden noemt het electronikacon- m 'het verlangen van Losier zich buiten het bedrijf met ande zaken bezig te houden'. De huidige vice-president van het idrijf in Noord-Amerika, B. Curran, is met onmiddellijke in- ang benoemd tot opvolger. Curran kwam in 1976 bij Philips en eeft een aantal belangrijke functies binnen het bedrijf in loord-Amerika bekleed. Hij was er onder meer vice-president Philips Medical Systems. 1'astNed koopt Spaanse winkelcentra itterdam Beleggingsfonds VastNed Retail, vooral actief in inkels, is via dochter Foram voor de helft eigenaar geworden n vier Spaanse winkelcentra. De complexen zijn onderge- racht in een onderneming samen met Centros Shopping. Fo- enkele jaren zijn belang hierin vergroten van 50 procent. Met de huidige transactie is bijna 100 miljoen ulden gemoeid. Het gaat om winkelcentra in Burgos, Murcia ■d n de regio Madrid, met een verkoopoppervlak van 107.000 ierkante meter. De hypermarkten die erin zijn begrepen, vallen diter buiten de transactie. VastNed Retail heeft nu een winkel- ortefeuille van ruim 2,6 miljard gulden. arlsbcrg komt met bier in plastic fles dpenhagen De Deense brouwer Carlsberg brengt volgende n 01 ïaand bier in flessen van kunststof op de markt. Eerdere po- 3uv ngen van bierproducenten plastic in te voeren mislukten 'ie Dordat de smaak te lijden had. Bij Carlsberg denkt men dat robleem onder de knie te hebben. Vanaf 9 augustus zijn in De- emarken plastic flessen van 38 centiliter van de merken Carls- rg en Tuborg te koop, naast de glazen flesjes van 33 centiliter, zijn nog geen plannen de nieuwe verpakking ook op export- ial" larkten te introduceren, ior logst omgeploegd wegens lage prijzen vAAGDiJK-oosT De prijzen die telers krijgen voor spitskool, roccoli, ijsbergsla, bloemkool en nieuwe aardappelen zijn L jen niet zo laag geweest. Op de veiling The Greenery in l311 ivaagdijk-Oost in Noord-Holland worden groenten doorge- laid of worden er minimumprijzen geboden. Telers zijn ge- 111 Dodzaakt delen van de oogst om te ploegen omdat het oogsten }et uurder is dan de (eventuele) opbrengst. De lage prijzen wor- b en veroorzaakt door de goede oogsten dankzij het fraaie weer, ie c< rvvijl aan de andere kant minder groente wordt gegeten. Daar- jdei aast loopt ook de uitvoer terug naar het belangrijkste export- a™ nd. Duitsland. Kruiwagen voor een nieuwe baan minder populair Nederlanders die een baan zoe ken, lezen de personeelsadver tenties of gaan naar het uit zendbureau. Bijna de helft van de werknemers heeft tussen 1994 en 1996 een baan gevon den via een formeel kanaal. Fa milie en vrienden worden min der vaak ingeschakeld om ge schikte werk te vinden. Vrouwen reageren op adver tenties of gaan naar een ar beidsbemiddelaar, mannen stappen rechtstreeks naar de werkgever of maken soms ge bruik van een kruiwagen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Maar ook jongeren storten zich niet zo snel in het informe le circuit. Volgens het CBS komt dit vooral doordat de jongeren en vrouwen vaak (her) starters op de arbeidsmarkt zijn. In andere Europese landen maakt men minder vaak ge bruik van de formele weg. Vooral in de Zuid-Europese landen worden familie en vrienden regelmatig ingescha keld bij het vinden van een baan. Ook rechtstreeks contact met de werkgever is daar een stuk belangrijker. buren Hoewel pruimenboer De Jong uit het Friese Buren zijn schaapjes inmiddels op het droge heeft, kan hij het werken toch niet laten. Vanaf de achterbak van zijn pick-uptruck ver koopt hij pruimen van het merk Opal. Door de relatief geringe regenval in dit deel van het land zijn prijs en kwaliteit van het zomerfruit alleszins de moeite waard. FOTO ANP WILLIAM HOOCTEYLING Overheid en benzinebranche weer om tafel den haag anp Oliemaatschappijen en de overheid praten weer met elkaar over meer concur rentie op de benzinemarkt. Hoewel partijen nog sterk van mening verschillen, staat de deur open om on derhandelingen over meer concurrentie te beginnen. Twee maanden terug daalde de temperatuur tus sen de partijen tot onder het vriespunt en liepen de oliemaatschappijen en de Bovag kwaad weg uit het overleg. „De kou is uit de lucht. Er is nu van de kant van de overheid een veel grotere bereidheid te luiste ren naar onze kritiek op de plannen", zegt D. Boot van de VNPI, de branchevereni ging van zeven benzine maatschappijen. „Waar opmerkingen aan leiding geven tot nadere ge sprekken, kunnen die plaatshebben", spreekt een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken (EZ) verzoenends woorden. EZ denkt dat als er meer aanbieders langs de snel weg komen, de prijzen kunnen dalen omdat de marges nu hoog zijn. Het ministerie wil een eind maken aan de eeuwig durende concessies die de benzinemaatschappijen langs de snelweg hebben. Bij de veiling van nieuwe locaties zouden Shell, BP, Texaco en Esso niet mee mogen doen. De benzinemaatschap pijen bestrijden de conclu sies van onderzoeken waar de overheid zich op ba seert. Ook stellen zij dat de concessies niet zomaar mogen worden afgenomen. Boot stelt nu vast dat er gesproken kan worden over het beëindigen van de eeu wigdurende concessies. „Daar moet dan wel te genover staan dat er geen extra locaties langs de snel wegen bijkomen. Dat leidt er alleen maar toe dat ben zinepompen in dorpen en langs kleinere wegen ver dwijnen." Duitsland heeft tot opluchting van de Neder landse transportbedrijven een omstreden be lastingmaatregel voor buitenlandse onderne mingen ingetrokken. Deze werd op 1 april van kracht. Duitse opdrachtgevers moesten bij werkzaamheden van buitenlandse bedrijven een voorheffing van 25 procent inhouden op de rekening. Het Nederlandse bedrijfsleven kwam in het geweer tegen de Duitse wetgeving. Verladers- organisatie EVO vreesde dat veel transporton dernemers het loodje zouden leggen als zij lang op een kwart van hun geld moesten wach ten. De Duitsers kwamen met de voorheffing omdat vooral in de bouw buitenlandse bedrijf jes klusten en later verdwenen zonder de ver eiste belastingen te betalen. Na noodkreten van onder meer belangenor ganisaties VNO-NCW, MKB-Nederland, EVO en TLN (Transport en Logistiek Nederland) overlegden de bewindslieden van Financiën en Verkeer en Waterstaat met hun Duitse colle ga's. De Duitse wet stuitte op breed Europees verzet. De Europese Commissie overwoog Duitsland vanwege de maatregelen voor het Europese Hof te dagen en Oostenrijk kondigde als vergelding een gelijksoortige maatregel af, alleen voor Duitse bedrijven. De EVO maar ook het Nederlandse ministe rie van financiën zijn blij met de intrekking van de maatregel. „Het is verrassend snel ingetrok ken en nog wel met terugwerkende kracht", al dus C. Erasmus van de EVO. Volgens hem heb ben enkele bedrijven al contracten verloren, omdat hun Duitse opdrachtgever geen zin had in de administratieve rompslomp en met een bedrijf uit eigen land in zee ging. Duitsland wil nu in overleg met andere lid staten van de Europese Unie werken aan alter natieve wetgeving om gesjoemel met belastin gen tegen te gaan door inschakeling van bui tenlandse ondernemingen. Voorwaarde is dat die nieuwe wetgeving niet de eerlijke concur rentie binnen de Europese Unie verstoort. correspondent De Wereld Handels Organisatie (WTO) heeft verkapte Ameri kaanse exportsubsidies op pro ducten ter waarde van meer dan 150 miljard dollar (309 mil joen gulden) als 'illegaal' ver oordeeld. Dit tot grote vreugde van de Europese Unie, die eer der op Amerikaans initiatief door de scheidsrechters van de WTO werd veroordeeld wegens een importstop op Amerikaans hormoonvlees en bananen uit Centraal- en Zuid-Amerika. De WTO, waarbij 134 landen zijn aangesloten, houdt een wa kend oog op concurrentiever valsing in het vrije wereldhan- delsverkeer. Zij heeft de wette lijke bevoegdheid hiertegen hard op te treden. In het geval van de 'bananenoorlog' en het conflict over Amerikaanse hor moonvlees werd Washington bij wijze van compensatie het recht toegekend de douaneta rieven op Europese exportpro ducten met honderden miljoe nen dollars te verhogen. De verkapte Amerikaanse ex portsubsidies lopen via zoge naamde 'Foreign Sales Corpo rations' (FSC), verkoopvestigin- gen van grote Amerikaanse be drijven in belastingparadijzen zoals de Maagdeneilanden en Barbados. Deze bedrijven boe ken een deel van hun uitvoer- baten af op de offshore-filialen, die door de Amerikaanse fiscus veel minder worden belast dan direct exporterende moederbe drijven in de Verenigde Staten. De aldus geboekte extra win sten van 10 miljard dollar wer den door het scheidsgerecht van de WTO gisteren gebrand merkt als een overtreding van het reglement van de Wereld Handels Organisatie. Washing ton moet daar onmiddellijk mee ophouden. Anders volgens strafheffingen. Het Tina-vakantieboek is hét succesnummer van de afgelo pen weken. Als zoete broodjes gaan de boeken over de toon bank. Veel boekhandels in de regio's Leiden, Haarlem en IJmond zijn al lang en breed door hun voorraad heen. „Ik heb er nog een stuk of tien, maar ik had er dit jaar ook achterlijk veel van ingekocht", zegt bedrijfsleidster R. de Raaf van Bruna Hoofddorp. Het boek - 95 pagina's - is bestemd voor meisjes in de leeftijd van 9 tot een jaar of 14, kinderen die aan de voor avond van de puberteit staan of net zijn gaan puberen. Veel aandacht is er voor strip- en romantische beeldverhalen met goede afloop. Maar het bevat ook tips over jongens „Hoe versier ik een echte kan jer''), horoscopen, quizjes Hoe bang ben je ergens voor en foto's plus levensloop van sport- film- en muziek helden onder wie The Back Street Boys. Een verklaring voor het ver koopsucces van het Tina-va- kantieboek kan marketmana- ger boeken en albums C. van Brenk bij uitgeversconcern VNU ook niet één, twee drie geven. „We hebben er begin juni zo'n dertigduizend in de markt gezet. Het ligt een aan tal maanden in de verkoop. Dat het boek zou aanslaan hadden we verwacht, maar dat het zo'n succes zou zijn..." Het is voor de tweede keer dat VNU het Tina-vakantie boek heeft uitgebracht. De boeken gaan in groten getale mee naar campings aan de Spaanse Costa Brava, in Bre- tagne of op de Veluwe. Ze worden verslonden op de ach terbank van de auto, voor de tent of op het strand. Van Brenk: „De belangstelling voor ons assortiment vakan tieboeken voor kinderen is de laatste jaren enorm gegroeid. Ook onze uitgave van het Do nald Duck-vakantieboek doet het uitstekend". Maar het Tina-boek lijkt de kroon te spannen. De oplage is verspreid over circa vier- tot zevenduizend verkooppunten. „Dus per verkooppunt praat je niet eens over zoveel exem plaren", aldus Van Brenk. Elk zichzelf respecterend kinder blad is met een vakantieboek op de markt gekomen, zoals Bo Bo (peuters en kleuters), Okki (6 tot 8 jaar), Taptoe (8- 12) en Hello You, dat de leef tijdsgroep 11- tot 14-jarigen bedient. Het vakantieboek van dit laatste blad, Hello Holiday geheten, leert kinderen spe lenderwijs Engels. Het Tina-boek werd de af gelopen weken vaak door meisjes alleen of door moe ders samen met hun dochters gekocht, weet N. Schell van de Bruna-boekwinkel aan de Haarlemse Generaal Cronjé- straat. „Hel liep echt storm. Het leek wel alsof die meisjes niet zonder dat boek op va kantie wilden." Een verkoop ster van de IJmuidense Bruna- boekenzaak aan de Lange Nieuwstraat: ,,'t Is toch ge woon lekker ontspannende lectuur voor die meiden? Of niet soms?" Renske, werk zaam in de Bruna-zaak aan de Leidse Ina Boudier Bak kerstraat: „Tina-boeken? We zijn helemaal los!" Volgens Al- dipress, distributeur van VNU, blijft het Tina-boek tot de eer ste week van september in de verkoop. „Ze kunnen dus nog worden bijbesteld", aldus een woordvoerster. Met extra lange strips, kwissen, horoscoop weetjes, leesverhalen, jongens-tips en meer!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7