'Zagreb zat achter dood van honderden moslims' Dood Kennedy jr. geschenk voor 'tragedie-industrie' Buitenland VS en Japan waarschuwen Noord-Korea Geweld op Ambon laait weer op Klaar voor Kosovo-conferentie China pakt verboden sekte nog harder aan Habibie moet knoop in Indonesië doorhakken JULI UJJ Greenpeace vernielt gen-maïs ionden» De Britse politie heeft gisteren zeker twintig actievoer ders van de milieuorganisatie Greenpeace aangehouden. Ze hadden in het plaatsje Lyng een flink deel van een proefveld vol genetisch gewijzigde maïs vernield. De afgelopen weken heb ben milieuactivisten op meer plaatsen in Groot-Brittannië zulke acties gevoerd. Onder de actievoerders was Lord Peter Melchett, de directeur van de Britse tak van Greenpeace. Volgens hem zijn de acties succesvol en is het regeringsprogramma voor de ontwikkeling van gen-gewassen een gevaar. Voorstanders van dat programma stellen vast dat door de acties nooit kan worden vastgesteld wat de voor- en nadelen van genetisch aangepaste gewassen zijn. foto epa Iran pakt 'aanstichters' protest op teheran De Iraanse geheime dienst heeft naar eigen zeggen drie 'aanstichters' gearresteerd van het recente massale studen tenprotest. Het gaat om drie leden van de kleine partij INP.De regering sprak gisteren van 'liberale moslims' en 'anti-revolutio naire communisten'. De demonstranten riepen eerder deze maand op tot democratisering en vrijheid van meningsuiting. Hervormingsgezinden veroordeelden gisteren de beschuldigin gen aan het adres van Mohammad Mousavi-Khoeiniha. Deze uitgever van de krant Salaam werd zondag.schuldig bevonden aan laster, smaad en de publicatie van geheime documenten. Salaam stond kritisch tegenover het regime. Het verbod van de krant op 7 juli was de aanleiding tot de studentenprotesten. Joods aandeel in Jeruzalem slinkt JERUZALEMHet aantal Arabische inwoners van Jeruzalem groeit 3,5 keer zo snel als het aantal joden. Dat blijkt uit onderzoek van een Israëlisch onderzoeksinstituut. Het verschil wordt vol gens onderzoeker Maya Choshen niet alleen veroorzaakt door een snellere natuurlijke aanwas onder de Arabieren, maar ook door het groeiende aantal joden dat de stad verlaat. De joodse bevolking van de stad is volgens het rapport nog nooit zo klein geweest. Hoewel Jeruzalem nog voor tweederde joods is, brengt het grote groeiverschil de joodse meerderheid op termijn in ge vaar, met alle politieke gevolgen vandien. Zowel Israël als de Pa- lestijnen eisen Jeruzalem op als hoofdstad. Columbia maakte bijna noodlanding cape Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer Columbia, dat vrijdag werd gelanceerd, heeft bijna een noodlanding moeten maken door een gevaarlijk brandstoflek dat op het laatste mo ment ontstond. Dit heeft de NASA gisteren meegedeeld. Op vi deobeelden is te zien dat een seconde voor de start een scheur in een van de drie aandrijfblokken ontstaat, waardoor vermoe delijk brandstof is gelekt. De motoren vielen ook eerder stil dan was voorzien. Was dit nog iets eerder geweest, dan had de Co lumbia een noodlanding op aarde moeten maken. Een brand stoflek veroorzaakte in 1986 de ramp met de shuttle Challenger, waarbij zeven mensen omkwamen. Als de Columbia vanavond is teruggekeerd, kan nader onderzoek worden gedaan. bizameling voor behoud van Mir moskou Een protestgroep is gisteren in Moskou een inzame ling begonnen om het kwakkelende ruimtestation Mir te be houden. De regering zoekt al langer hard naar fondsen voor het behoud van het station. Als dat niet lukt, laat Rusland de Mir waarschijnlijk in 2000 in de oceaan storten. Volgens de groep zou het land dan echter expertise en aanzien verliezen. De ac tievoerders vroegen de Russen daarom allemaal ongeveer tach tig cent te geven om de Mir te behouden. Het 'Volksfonds voor het behoud van Mir' bestaat vooral uit arbeiders uit Koroljov, de thuishaven van het Russische ruimtevaartbureau Energija, en wil nog elf steden aandoen. „De Mir kan blijven vliegen als ie- I dere Rus een half pakje sigaretten minder rookt", aldus Igor Bratisjev, de vice-voorzitter van het fonds. 'Stierenvechten schaadt kinderziel niet' madrid Het zien van een met speren doorkliefde stier in doodsstrijd heeft volgens de resultaten van een Spaans weten schappelijk onderzoek geen traumatische gevolgen voor kinde ren. De uitkomst werd gisteren bekendgemaakt. Op basis daar van heeft het bestuur van de provincie Madrid besloten een voorgenomen verbod op het bezoek van kinderen onder de 14 jaar aan stierengevechten in te trekken. Volgens de psychologen die het onderzoek uitvoerden, is er geen wetenschappelijke grond voor een verbod. Ze merken wel op dat de resultaten be- irekking hebben op kinderen die geestelijk gezond zijn. Labiele of agressieve jongeren hebben'niets te zoeken bij de bloederige taferelen in de arena. Zij zouden ook geen gevechten op de tele visie moeten bekijken, aldus de psychologen. Advocaten: Soysal zwaar mishandeld wkara-berlunDe onlangs gearresteerde £érvat Soysal, die door Turkije wordt beschouwd als de tweede man van de Koer dische Arbeiderspartij PKK, is tijdens zijn verhoor zwaar mis handeld. Dat zeggen zijn Duitse advocaten Renate en Eberhard Schultz. Afgevaardigden van de raadslieden bezochten Soysal in zijn cel in Ankara. Soysal vertelde hen dat hij sinds zijn arresta tie op 13 juli slecht is behandeld. Gedurende elf dagen van ver horen werden hem elektrische schokken toegediend en werd hij blootgesteld aan keiharde waterstralen. De afgevaardigden heb ben gezien dat Soysal wonden op zijn benen, rug en armen had. Soysal werd volgens de PKK tijdens een bezoek aan Moldavië gearresteerd en overgedragen aan de Turkse geheime dienst. Politie Rio jaagt op super-autodief uo de janeiro» De politie van Rio de Janeiro jaagt op een dief die in de afgelopen jaren al meer dan 4.000 auto's gestolen zou lebben. Een woordvoeder van de politie zei gisteren dat een ge arresteerde 'collega' de kraker heeft verraden. De dief heeft in middels de bijnaam 'Ronaldinho' gekregen, naar de voetbalve- iette Ronaldo. Autodiefstal is de snelst groeiende misdaad in de t iraziliaanse metropool. Dagelijks worden zo'n honderd auto's jestolen. Bendes slaan vooral toe voor verkeerslichten en heb- ;t 'en de afgelopen weken al diverse mensen zwaar verwond of t gedood bij pogingen auto's te kapen. Om de golf van diefstallen egen te gaan, heeft de stad een ongewone maatregel ingevoerd, ■'anaf nu hoeven automobilisten tussen 10 uur 's avonds en ionsopgang niet meer voor rood licht te stoppen. e Nieuwe protesten tegen Wijdenbosch aramaribo Surinaamse vakbonden, verenigd in de vakcentrale "47, leggen volgende week het werk neer. Dat zei C'47-voorzit- er Fred Derby gisteren in Paramaribo. De actie moet de rege- ing dwingen de brandstofprijs te verlagen en de talrijke proble- nen in de gezondheidszorg op te lossen. Bij de vakcentrale zijn i- inder meer vakbonden in de luchtvaartsector en de bankwereld langesloten. De regering heeft de brandstofprijs vorige week oor de tweede keer dit jaar fors verhoogd. De gezondheidszorg rin grote problemen geraakt dpordat de regering geen geld neer aan medische instellingen overmaakt. Enkele bonden van :t Ie ambtenarenvakcentrale CLO hebben gisteren voor onbe paalde tijd het werk op twee ministeries neergelegd. Zij eisen lat de regering afspraken over toeslagen voor overwerk nakomt. Aanklacht tegen Tudjman stapje dichterbij De honderden slachtoffers die etnische Kroaten met na me in 1993 maakten onder Bosnische moslims, zijn het gevolg van een 'politiek plan dat is ontwikkeld in de pa leizen van de macht in Zagreb, Kroatië'. Dit zei aanklager Gregory Kehoe gisteren tijdens zijn slotpleidooi tegen de Kroatische generaal Blaskic voor het Joegoslavië-tribu- naal in Den Haag. Het proces tegen hem heeft meer dan twee jaar geduurd. kic, de commandant van Bos- nisch-Kroatische milities in Centraal-Bosnië. Blaskic was volgens Kehoe uitvoerder van een plan dat Tudjman al jarenlang koester de: de stichting van een Groot- Kroatië, dat grote delen van Bosnië moest omvatten. Om die droom te verwezenlijken, Betrokkenheid van de regering in Zagreb bij oorlogsmisdaden tegen Bosnische moslims is al eerder gesuggereerd. Het requi sitoir van Kehoe leek op be paalde momenten echter meer gericht tegen de Kroatische pre sident Tudjman dan tegen Bias- WASHINGTON Rtr De Verenigde Staten, Japan en Zuid-Korea hebben Noord-Ko rea gewaarschuwd dat een test met een lange-afstandsraket 'serieuze consequenties' heeft. De drie landen denken dat Noord-Korea een dergelijke proef voorbereidt. In een gezamenlijke verkla ring zeggen de ministers van buitenlandse zaken van de drie landen dat een test het com munistische land in conflict zal brengen met de internationale gemeenschap. „Als er een raket wordt gelanceerd, moeten er straffen volgen", aldus de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Albright. Tijdens een recent bezoek aan Noord-Korea stelde haar collega van defensie Cohen het land economische en politieke steun in het vooruitzicht als het stopt met het ontwikkelen van nucleaire lange-afstandsraket- ten en stappen zet om de span ningen op het Koreaanse schiereiland te verminderen. Op het Indonesische eiland Ambon is vandaag het geweld tussen moslims en christenen weer opgelaaid. Volgens onbe vestigde berichten zouden daarbij in Ambon-Stad zeker negen doden zijn gevallen. De politie heeft honderden extra manschappen ingezet, die de menigte uiteen proberen te drijven door in de lucht te schieten. De meeste betogers zijn gewapend met messen en machetes. Volgens een verte genwoordiger van de politie is het al sinds zaterdag onrustig in het gebied. Getuigen maken melding van tientallen gewon den. moesten die gebieden worden 'gezuiverd' van moslims. In de zaak-Blaskic zijn sinds juni 1997 zo'n 150 getuigen ge hoord, onder wie mensen in 'hoge posities'. Publiek en pers werden geregeld op de meest interessante momenten van het proces weggestuurd. Achter ge sloten deuren hebben (ex-)ge- neraals, (ex-)ministers en Stipe Mesic, de laatste president1 het uiteenvallende vië, getuigenissen afgelegd. Als de rechters de argumen tatie van de aanklager volgen, komt een aanklacht tegen Tudj man wegens misdaden tegen de menselijkheid een stapje dichterbij. Óver die mogelijk heid heerst in Kroatië al maan denlang grote onrust. Daarom was er gisteren ook veel aan dacht voor het proces van Kro atische diplomaten en journa listen. Blaskic is aangeklaagd voor onder meer de slachting in Ahmici, waar Kroaten in april 1993 meer dan honderd mos lim-dorpelingen hebben ver moord. De inwoners werden hun huizen of kelders inge jaagd, waarna de milities het dorp in brand staken. De Britse SFOR-commandant Michael Rose, die de verkoolde lijken vond, kon destijds voor de tele visiecamera's zijn tranen nau welijks bedwingen. De slotpleidooien van aan klager en verdediging duren naar verwachting nog de hele week. Sarajevo In het Zetra-complex in de Bosnische hoofdstad Sarajevo wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor de top over de Balkan die er deze week wordt gehouden. Twee dagen lang zullen lei ders van vrijwel alle betrokken landen in de voormalige Olympische accommodatie vooral praten over de stabiliteit in de regio na de Kosovo-oorlog. Morgen is er in Brussel al een donorconferentie van de Wereld bank en Europese Commissie voor Kosovo. Die is bedoeld om geld in te zamelen voor de eerste noden in de provincie: humanitaire hulp, financiering van diensten en het zorgen voor winterbestendige huisvesting. Aan de conferentie nemen ruim zestig landen en meer dan veertig organisaties deel. De wederopbouw van Koso vo gaat volgens de Wereldbank overigens veel minder kosten dan aanvankelijk was geraamd. De meevaller is grotendeels te danken aan het verscherpen van de regels voor het toekennen van hulpfondsen: er wordt alleen gedaan wat echt noodzakelijk is. De totale materiële schade bedraagt daardoor volgens de Wereld bank hooguit 3,15 miljard gulden. Eerder werden bedragen van zes tot negen miljard genoemd. foto reuters damir sagou met Falun Gong. Het Volksdag blad riep op tot 'het trekken van een ideologische lijn'. China verbood Falun Gong vorige week, omdat het een ille gale organisatie zou zijn. De re gering houdt de sekte verant woordelijk voor het verspreiden van bijgeloof, misleiding, aan zetten tot ordeverstoring en het in gevaar brengen van de socia le stabiliteit. Naar eigen zeggen houdt de sekte zich bezig met het verbeteren van de staat van het hart, geest en moraal, de xinxing, en is zij niet geïnteres seerd in politiek. Falun Gong combineert idee- en uit verschillende religies, waaronder het boeddhisme. De sekte zegt meer dan 100 mil joen aanhangers te hebben, maar volgens de Chinese rege ring gaat het om 2 miljoen. Chi na heeft een bevolking van 1,2 miljard China pakt de verboden sekte Falun Gong nog harder aan. In de Zuid-Chinese stad Guangz hou heeft de politie gisteren in vallen gedaan bij uitgevers die boeken van de sekte drukken. Er werden vijf mensen gearres teerd bij een drukkerij. De poli tie had daar honderden kopie- en van het manifest van de sek te gevonden. Bij een inval in een illegaal pakhuis werden el ders in de stad duizenden Fal- un-Gong publicaties gevonden. De communistische partij heeft haar leden inmiddels op geroepen uit de sekte te treden. De partijkrant, het Volksdag blad, waarschuwde gisteren dat sommige leden 'de ruggen graat' van de sekte vormen. De partij is volgens de krant vooral bezorgd omdat een kleine groep zeer nauw verbonden is t p(i litiif1 jakarta theo haerkens correspondent De Indonesische president Ha bibie moet binnen nu en tien dagen een oordeel vellen over de geldigheid van de verkie zingsuitslag. De algemene ver kiezingscommissie verwierp de uitkomst gisteren, omdat een groot aantal kleine partijtjes die weigert goed te keuren. Daar door was er in de commissie niet de vereiste tweederde meerderheid. In Indonesië is teleurgesteld op deze ontwikkeling gerea geerd. „De partijen die de ver kiezingsuitslag wel accepteren, vertegenwoordigen meer dan 93 procent van de kiezers", zegt advocaat Adnam Buyung Nasu- tion, die als onafhankelijke des kundige in de verkiezingscom missie zit. Voor de vijf grote partijen heeft de uitslag van de verkie zingen nooit ter discussie ge staan. Zelfs moslimleider Amien Rais, een van de felste tegenstanders van ex-president Soeharto en diens opvolger Ha bibie, nam zonder protest ge noegen met de tegenvallende score van zeven procent. Mega wati Soekarnoputri's PDI-P won met ruim 33 procent en de regeringspartij Golkar werd tweede met 22 procent. De partijen die protest aante kenden menen echter dat de verkiezingen niet eerlijk zijn verlopen. Ze stellen meer dan 100.000 gevallen van fraude en gerommel te kennen. Nationale en internationale waarnemers- groepen vinden dat de verkie zingen in Indonesië zo demo cratisch en eerlijk mogelijk zijn verlopen, al ontkent niemand dat er sprake is geweest van tal Een Habibie-getrouwe zei gisteren dat de president niet onder de indruk is van de argu menten van de kleine partijen: „Ze zijn gefrustreerd en komen pas veertig dagen na de verkie zingen met hun bezwaren, als blijkt dat ze zelf buiten de boot vallen." De president zelf riep de onwillige partijen gister avond op alsnog hun handteke ning te zetten en feliciteerde Megawati met haar ning. Het gaat slecht met de beren Het gaat slecht met veel beren. Dat blijkt uit de eerste wereld wijde telling van berenpopula ties door het Wereld Natuur Fonds (WNF). Het aantal beren neemt af omdat de mens hun leefgebieden vernietigt en door de jacht. Het WNF waarschuwt dat de laatste Franse beren op uitsterven staan. Ook in Spanje en Griekenland overleven de beren waarschijnlijk niet zon der strenge beschermingspro gramma's. Vooral in Azië worden beren bedreigd. De honingbeer is in India waarschijnlijk al uitge storven. Beren worden in Azië gebruikt voor traditionele me dicamenten. Gal van de gal blaas is een gekoesterd middel tegen leverziektes en hartkwa len. De poten worden als deli catesse gegeten. Door het afnemend aantal beren in Azië wordt nu meer gejaagd in Noord- en Zuid- Amerika. De Mexicaanse grizzly is uitgestorven. De brilbeer heeft nauwelijks leefruimte in de resten bos in Ecuador, Co lombia, Venezuela, Bolivia en Peru. Het aantal ijsberen is nog goed op peil, maar ook hier is de toekomst onzeker. Ijsberen eten chemisch vervuilde vissen en onder hun poten smelt de ijskap door het broeikaseffect. Een positieve uitzondering is een succesvolle terugkeer van beren in Oostenrijk, dankzij een zesjarenplan en een veranderde houding van de Oostenrijkse bevolking. WASHINGTON JOHN WANDERS correspondent John F. Kennedy jr., ruim een week geleden ver ongelukt, was eigenlijk niet meer was dan de grondlegger van een weinig succesvol maand blad, een fotogenieke man en de zoon van een mythische figuur uit het verleden. De berichtge ving in de Amerikaanse media na de fatale vlieg tuigcrash van 'John-John', zijn vrouw en zijn schoonzus deed echter vermoeden dat de presi dent was verongelukt. In journalistiek Amerika komt nu dan ook een debat op gang over de vraag waarom de ontijdige dood van JFK jr. zo buitensporig veel aandacht kreeg. Net als prinses Diana, werd Kennedy jr. na zijn dood in een heldenrol gedrongen die hij tijdens zijn leven nooit had bekleed, schreef Howard Rosenberg, televisiecriticus van de Los Angeles Times. Kennedy jr. heette ineens 'Amerika's lief ste zoon', 'een icoon van het Amerikaanse volk' en 'Amerika's kroonprins'. De zomer van 1999 werd na de vondst van zijn lichaam op de bo dem van de oceaan omgedoopt in 'De Zomer van het Verdriet'. In werkelijkheid wist Amerika verdraaid weinig van de persoon JFK jr., anders dan dat hij als dreumes tevoorschijn kroop onder het bureau in de presidentiële werkkamer, dat hij als 3-jari- ge salueerde bij de kist van zijn doodgeschoten vader, dat hij in 1988 de partij conferentie van de Democraten toesprak, dat hij uitgroeide tot een aantrekkelijke man, een begeerde vrijgezel en dat hij zijn zielsverwant vond in Carolyn Besset- te, die samen met hem een te vroege dood stierf toen zijn Piper Saratoga in zee stortte. De Amerikanen wisten aanzienlijk meer van Diana toen de Britse prinses augustus 1997 de dood vond in een Parijse tunnel. En al was de berichtgeving rond de dood van 'de prinses van het volk' eveneens excessief, de grote Ameri kaanse omroepen ABC, NBC en CBS pakten in vergelijking nog meer uit met de dood van Ken- De dood van Kennedy jr. leidt ook buiten de VS tot vreemde taferelen. De Peruaanse 'sjamanen' (medi cijnmannen) houden een ceremonie rond een portret van John-John en zijn vrouw Carolyne. Zo willen ze de 'vloek' over de familie Kennedy opheffen. foto ap s/v/a izquerdo nedy junior. Ze wijdden in de eerste zes dagen na zijn dood 27 procent meer zendtijd aan zijn heengaan dan aan de dood van Diana. Het lijkt •een bevestiging voor de stelling dat het met de berichtgeving over drama's in de levens van be roemdheden steeds verder de spuigaten uit loopt. Howard Kurtz, mediacriticus van The Washing ton Post, spreekt van de 'tragedie-industrie'. De makers van tv-journaals constateerden na de eerste berichten over de vermissing van Kenne dy's vliegtuig een sterke stijging van de kijkcij fers. Er viel plat gezegd geld te verdienen. Het nieuws was 'sexy', zoals dat in jargon heet. Het had alle ingrediënten: de mooie beroemdheid, de fatale vlucht, de vermissing, de vondst van de lichamen, de tragiek van een bijna aristocrati sche familie. Het veel belangrijkere nieuws over de vruchtbare ontmoeting tussen president Clinton en de nieuwe Israëlische premier Barak verschoof meteen naar de marges van het nieuws: niet sexy genoeg. De elkaar op leven en dood beconcurrerende omroepen, maar ook de dag- en weekbladpers, wisten de crash van JFK jr. in te bouwen tot een nationaal drama, monster dat constant gevoed diende te worden met nieuwe details. The San Francisco Chronicle opende zijn krant in het weekeinde van het vliegongeluk met chocoladeletters, alsof de hal ve stad door een krachtige aardbeving van de kaart was geveegd. De talrijke rouwenden bij de woning van John- John en Carolyn in Manhattan, velen met tra nen op de wangen, lieten zich volgens Howard Rosenberg het best vergelijken met kijkers die een traantje wegpinken bij een van de populaire soaps. Het is volgens hem hetzelfde publiek dat massaal meevoelde met het leed van de hoofd rolspelers uit Dallas en Dynasty. „Het drama van de Kennedy's is meer J.R. Ewing dan Shake speare", schreef hij. Richard Reeves, auteur van een Kennedy-bio- grafie en columnist van The Washington Post, zoekt de verklaring vooral in de technologische ontwikkeling. De mythe rond de Kennedy's hangt aaneen van archiefbeelden en familiefo to's. Zonder die beelden zou er geen mythe zijn. Dat de omroepen zeven dagen achtereen rond de klok bleven berichten over de omgekomen zoon van Amerika's 35ste president, was vol gens Reeves louter mogelijk dankzij het scala aan beelden en foto's uit het archief. De Kenne dy's hadden al vroeg oog voor marketing, stelt Reeves vast, en het product dat ze verkochten was hun eigen familie. Volgens sommigen zullen de Amerikanen zich over dertig jaar nog weten te herinneren wat zij deden toen ze hoorden over de vermissing van John jr., net zoals iedereen die oud genoeg is het moment van de moord op zijn vader in 1963 nog op het netvlies gebrand heeft staan. Dat is een twijfelachtige voorspelling. De journalistiek levert de ruwe tekst voor geschiedschrijvers, maar het lijkt uitgesloten dat toekomstige gene raties zullen worden onderwezen over John F. Kennedy jr. en zijn ontijdige dood voor de kust van Martha's Vineyard. Daarvoor was zijn natio nale betekenis eenvoudig te gering.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5