PRUIMING Chauffeurs letten te weinig op motorrijders €1 Verpaupering van Haagse Herengracht door disco's Binnenland arkeerwachters op Texel introleren lege woningen PERZISCHE TAPIJTEN OOG Brugbeklimmer Huizer voorgedragen als opvolger De Jong Deel van Waddenzee blijft in zomer gesloten Hoger beroep van Bouterse in december wm mm wmmmm 'Mijn zoon moet asbest ruimen zonder beschermende kleding' Connexxion bestelt honderd bussen jTRECBLi De onlangs tot Connexxion gefuseerde busbedrijven «JZH, Midnet, Oostnet en ZWN hebben honderd nieuwe auto bussen besteld bij constructeur Den Oudsten in Woerden. Con- oexxion, met een marktaandeel van twintig procent in het Ne derlandse busvervoer, heeft nu 4000 bussen rijden. De nieuwe bussen worden ingezet voor het interlokale vervoer in het hele rebied. De verkoop levert Den Oudsten ongeveer veertig mil- öen gulden op. De busfabrikant (360 werknemers) steepte de irder in de wacht na een openbare aanbesteding. Den Oudsten draagt de eerste vijftig bussen nog dit jaar over. Het restant mlgt volgend jaar. Behalve de nieuwe stickers op de bestaande lussen is dit de eerste zichtbare stap van Connexxion in het vernieuwingsproces. Cadeau ambtenaar 100 gulden m haag Een relatiegeschenk aan een ambtenaar mag niet oeer kosten dan honderd gulden, vindt minister Peper van bin- bree lenlandse zaken. Hij heeft aan alle ministers gevraagd dit maxi- ium te hanteren. Over het aannemen van geschenken of dien- Jen is van alles geregeld in het ambtenarenreglement. Maar dat setl jat ruimte voor verschillen. Een cadeautje mag de houding van lanj en ambtenaar jegens bedrijven of personen niet beïnvloeden naar een weigering iets aan te nemen kan ook onhoffelijk over- omen. De overheid moet daar tussendoor schipperen. die n Uilieueisen voor kassen bij woonhuis res- de; ie* in haag Woonhuizen mogen volgens Raad van State niet te e wi [icht bij kassen staan. De concentratie bestrijdingsmiddelen die An i kassen worden gebruikt, is op tien meter afstand te hoog. Het labinet moet maatregelen nemen om te voorkomen dat ge- :enten de eigenaren van zulke kassen toch een milieuvergun- ïg geeft. Op verzoek van de Zuid-Hollandse Milieufederatie rpei erklaarde de Raad van State gisteren in een proefproces zes ailieuvergunningen van de gemeente Naaldwijk ongeldig, vlie fóniiist kind; chauffeur gezocht iSEN De politie is in verband met het vermiste meisje Chanel lnoi |eveld op zoek naar de chauffeur van een vrachtwagen die vo- i 196 ige week vrijdagochtend geparkeerd stond op een industrieter- v-co ïinin Assen. Een getuige meent zeker te weten dat hij het enjarig kind bij de vrachtauto heeft zien staan. Het meisje oaakte geen aanstalten de weg over te steken of anderszins weg lopen. De getuige reed langs de vrachtwagen om het meisje ve oorzichtig voorbij te rijden. De oplegger van de vrachtwagen meeen blauw dekzeil, gond osko! lejaarde verjaagt bankovervaller inhem Een tachtig-jarige klant van een SNS Bank in Arnhem de ch eeft gisteren een gewapende overvaller op de vlucht gejaagd len die een klant bedreigde. De overvaller kwam rond kwart •er negen het bankgebouw binnen, waarin zich op dat mo- gra ient enkele klanten bevonden. Hij greep een vrouwelijke klant jong innen beet en riep „Dit is een overval, ik moet geld hebben." de bejaarde klant dat hoorde, draaide hij zich resoluut ordt i greep direct het wapen beet en duwde de loop naar boven, kken, aarop rukte de overvaller zich los en rende zonder buit i uiten, ooiti op 2 dodelijk 'spelletje' in zwembad hten Een 16-jarige jongen uit Delft is gistermiddag om het gekomen bij een uit de hand gelopen spel met leeftijdsge- het zwembad van camping de Westerbergen in Echten ardigjte, Irente). De jongen deed samen met een groep anderen in het wens rerdek;te zwembad het spelletje wie het langste onder water ve m blijven. Na drie minuten werd een vriend ongerust, omdat 11 it erg lang duurde voor de Delftenaar boven water kwam. w ien de jongen uit het zwembad werd gehaald, bleek dat hij ontf nstjg zuurstofgebrek had. De tiener werd in allerijl overge- ïnc*e acht naar een ziekenhuis in Hoogeveen. Medische hulp de di! echter niet meer baten, en hi dond rd ge krij 'Tc gop ader ontvoerde peuter gepakt •jJankfurt ankfurt iKFURTDe Duitse politie heeft zondag op de luchthaven 28-jarige man gearresteerd op verdenking van Jtvoering van zijn bijna twee jaar oude zoontje Hamza. Van de viel t jongetje zelf ontbreekt nog ieder spoor. De peuter werd op 'ej I juli uit de woning van zijn moeder in Assen ontvoerd. De in :t Franse Nanterre woonachtige man wordt daarvan verdacht, e moeder werd vastgebonden en geprikt met een stroom- ootwapen. De Nederlandse justitie heeft Duitsland om uitle- ,n ring van de man gevraagd. Justitie hoopt de man er toe te bewegen het kind aan de moeder af te staan. e mooiste Oosterse tapijten nu voordeliger dan ooit. sinds 1919 ficiëlet jan zijr a, twee k rganise at dep eekeii agden sen eer Ie gokli e Nedi miljoen ad is. g Stone 56e de 1 Deefui del gers e( Heemstede. Bronsteeweg 2, 023-5292509. Voorschoten. Schoolstraat 32, 071-5613609- 6 het e nride i m ig s vi keerwachters gaan de leeg- id van woningen op Texel itroleren. Er zijn daar tien-» ïn woningen die zogenaamd •ond zijn, maar feitelijk il- 1 worden verhuurd als va- iet tiewoningen. „We kampen eiland met een aanhou- woningnood. Honderd- starters wachten op een f ling", verklaart wethouder in illing van het Waddeneiland lu ictie. Ifffarkeercontroleurs zullen de lachte adressen op onregel- tijden bezoeken om te en of er iemand thuis is. Als niet het geval is, wordt er briefje in de bus gedaan verzoek zo spoedig mo te reageren. Als na er een van controles niets is ver- onderneemt de ge- te verdere stappen, eigenaar van de woning ïrst rekenen op een waar- nving. „Misschien is er ake van bijzondere omstan- jch leden waardoor de afwezig- echtscljd te verklaren is. Is dat niet dan volgt een aan- gulrijving. Daar zit een dwang- ite 'het v Dj nen. HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College Kamperlaan, ingang Vlletsorgstraa Vestigingen te Breda, Elndhovei Haarlem. Maastricht Rotterdan Info landelijk secretariaat Tel. 040 251 "EEN (O NO ER WIJS) KLASSE BE Veilig Verkeer begint campagne voor betere zichtbaarheid Bij vier van de vijf ernstige motorongelukken in het ver keer zien automobilisten motorrijders domweg over het hoofd. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Veilig Verkeer Nederland en de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging zijn daarom een campagne begonnen met als motto 'Oog voor Motorrijders' voor huizen anp Felgele posters langs de kant van de weg moeten automobi listen voortaan attenderen op de aanwezigheid van motoren. Motorrijders kunnen zelf ook een bijdrage leveren aan een beter samenspel met automo bilisten, aldus beide organisa ties. Zo moeten ze met aange paste snelheid een file passeren en overdag altijd met licht aan rijden. Ook is het noodzakelijk beschermende kleding te dra gen. Motorrijders tussen de 18 en 24 jaar lopen 15,2 procent meer kans in het verkeer te overlijden dan automobilisten. Nederland telt ongeveer 300.000 motoren. Ongeveer de helft van alle mo torrijders rijdt zowel binnen als buiten de bebouwde kom te hard. Vorig jaar kwamen 76 motorrijders om het leven. Wegbeheerders moeten vol gens Veilig Verkeer Nederland voldoende aandacht besteden aan de extra grote kwetsbaar heid van motorrijders. Bij de aanleg van markeringen en drempels en bij wegwerkzaam heden dient de kwaliteit van het wegdek (spoorvorming, scheu ren) goed te zijn. Niet het type motor, maar de rijstijl, leeftijd en ervaring van Het campagne-affiche van Veilig Verkeer Nederland en de Konink lijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. foto anp de motorrijder bepalen de kans op een ongeval, concludeert de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid. Be rijders van een toermotor heb ben een aanzienlijk kleinere kans op een ongeval dan berij ders van een sportmoter. Jonge, onervaren motorrijders kiezen iets vaker voor een sportmotor dan oudere motorrijders. De vraag naar nieuwe motor fietsen neemt weer toe. In de eerste helft van dit jaar steeg de verkoop naar bijna 12.000 ma chines. Vergeleken met dezelf de periode een jaar geleden be droeg de groei ruim 11 procent. Volgens Raymond Grollé, secre taris van de Rai afdeling Gemo toriseerde Tweewielers is er ook een opmerkelijke toename te zien van het aantal motorscoo ters. „De verkoop van de handi ge fileomzeiler lag in de eerste zes maanden zelfs 40 procent boven het niveau van 1998." Nederland telt op dit moment 1,3 miljoen mensen met een motorrijbewijs. Onder hen zijn 200.000 vrouwen. Zo'n 400.000 mensen houden zich actief met motorrijden bezig. numegen Een uitgeprocedeerde asielzoeker heeft gistermiddag in Nijmegen de Nederlandse Spoor wegen veel overlast bezorgd door de boog van de spoorbrug te be klimmen. Het treinverkeer werd stilgelegd, later reden de treinen stapvoets onder de brugbeklim mer door. De politie wist de man e halen om naar 1. np cert janssen den haag anp som aan vast voor elke dag dat de woning onbewoond wordt gelaten of toeristisch wordt ge bruikt", aldus Schilling. Boven dien kan de gemeente overgaan tot het vorderen van de woning. De wethouder vergelijkt de situatie met Zeeland. Daar heeft de rechter de aanpak door mid del van dwangsommen goedge keurd. .Juridisch staan we dus in ons recht." Een doordringende geur van urine en hier en daar een inge slagen ruit. Het normale beeld na een weekend aan de Heren gracht in Den Haag. „De straat is in de afgelopen twee jaar enorm verpauperd. Het is nu echt een probleembuurt", ver woordt één van de winkeliers aan de Herengracht, de eigena res van een reisbureau, haar ei gen misnoegen en dat van haar collega's. Zondagnacht deed de politie een inval in discotheek Club Tropicana aan de Herengracht. Een dag later besloot de ge meente Den Haag dat de disco theek vanaf deze week een jaar gesloten blijft. Maar de sluiting van Tropicana zal de proble men in de straat niet oplossen, vrezen de winkeliers. Omwonenden klagen steeds meer over de overlast van het uitgaanspubliek in het week eind. Het groeiende aantal klachten was reden voor de in val, waarbij vooral werd gecon troleerd op het bezit van vuur wapens. Achttien mensen wer den aangehouden, onder wie elf portiers. Iedereen is inmid dels op vrije voeten. Elk weekend is het raak, ver telt de reisbureauhoudster, die zelf ook aan de Herengracht woont. Urineren tegen de etala ges en kapotte ruiten zijn niets bijzonders meer. Al vele malen deed ze aangifte bij de politie, maar die doet niets. „Ze komt niet eens meer kijken als ik zeg dat er weer een ruit kapot is." Een medewerker van een ro tancentrum beaamt dat. De winkel heeft nog niet geklaagd bij de politie. „In principe kan zoiets overal gebeuren, dat moet je niet afschuiven op een paar van die tenten." De bewo ners generen zich voor het win kelend publiek, vooral op de koopzondagen. „De Provinciale Staten moeten nog instemmen die het het centrum gaan, krijgen zo een slecht beeld van de straat." Een taxichauffeur die regel matig door de straat rijdt, heeft ook zo zijn voorzorgsmaatrege len genomen. ,Als ik hier men sen moet ophalen, blijf ik bij m'n wagen staan. Misschien niet netjes, maar ik vertrouw het gewoon niet om de auto hier onbeheerd achter te la ten." deftf haag anp De Zuid-Hollandse PvdA-sta- tenffactie heeft gisteravond Lennie Huizer voorgedragen als de nieuwe gedeputeerde in de ze provincie. Zij zal Arie de Jong opvolgen, die vorige week af trad als gedeputeerde van Fi nanciën, als gevolg van de Ce- teco-affaire en de bankiersrol die Zuid-Holland speelt. Het is niet duidelijk of het 53- jarige statenlid Huizer ook de post financiën krijgt. Samen met de andere gedeputeerden wordt bekeken of er geschoven moet worden in de verdeling van de posten. Zelf heeft ze een voorkeur voor de post van per soneel en organisatie, wat 'haar ziel en zaligheid heeft'. ,,Ik hoef niet per se financiën", liet ze gisteravond weten. Huizer is pas sinds de afgelo pen verkiezingen in april sta tenlid van de provincie Zuid- Holland. Van 1974 tot 1994 lid van de gemeenteraad van Zoe- termeer, waarvan van 1980 tot 1993 als wethouder voor perso neel en organisatie, milieu, openbare werken, sport en re creatie, welzijn en subsidieaan vragen. Huizer trad in 1993 af vanwe ge het financiële debacle met de bloemtentoonstelling Floria- de Stichting Floriade. Het ver lies rond de Floriade viel vijf miljoen hoger uit dan gedacht, vijftien in plaats van tien mil joen gulden. „Ik heb toen mijn verantwoordelijkheid genomen en ben afgetreden. Zo'n affaire hoeft dus niet te betekenen dat je daarna als bestuurder niet meer aan de bak komt", aldus Huizer. De voordracht moet nog door de leden van provinciale staten (PS) worden goedgekeurd. Daarvoor is volgens de provin ciewet een plenaire vergadering nodig. Vanwege het zomerreces staat de eerstvolgende bijeen komst gepland in september. Arie de Jong (PvdA) diende zijn ontslag in vanwege aan houdende kritiek op zijn per soon. Hij ging tijdens de crisis tot twee keer toe op vakantie, verklaarde niets te weten van de leningen, schoof de verant woordelijkheid af op zijn amb tenaren en gaf uiteindelijk ook journalisten de schuld. Die laat ste beschuldiging deed de em mer overlopen. Zowel opposi tie- als coalitiepartijen zegden het vertrouwen in hem op. Voor de commissie, die de Ceteco-affaire gaat onderzoe ken, wil de statenfractie van de PvdA bij voorkeur geen PvdA'er als voorzitter. „We willen het idee vermijden dat PvdA'ers el kaar uit de wind proberen te houden", aldus Norder. Raad van State steunt minister den haag anp Het gerechtshof in Den Haag begint in december met de be handeling van de strafzaak te gen Bouterse en twee medever dachten. De advocaten van bei de medeverdachten van Bou terse zijn inmiddels in beroep gegaan. De raadsman van Bou terse zegt dit aan het einde van deze week te doen. De behandeling begint op 9 december. Het hof heeft voor het eerste deel van de behande ling tot 22 december uitgetrok ken. De rechtbank in Den Haag veroordeelde de voormalig Su rinaamse legerleider anderhal ve week geleden tot zestien jaar cel en bijna 5 miljoen gulden boete wegens zijn betrokken heid bij de grootschalige drugs handel. n haag anp Een deel van de Waddenzee blijft in de zomer gesloten voor elke vorm van watersport. Dat heeft de Raad van State gisteren beslist. Gebruikers van de Wad denzee, zoals de vereniging van Wadvaarders, hebben zich zon der succes tegen deze maatre gel verzet. Het gaat hierbij om het gebied op en rondom de zandplaat Simonszand, ooste lijk van het eiland Schiermon nikoog. Het is een rust- en broedplaats voor zeehonden. Dat is ook de reden voor de af sluiting. Op en om Simonszand is het belang van de natuur 's zomers groter dan de watersport, meent minister Brinkhorst van landbouw, natuurbeheer en visserij. De Wadvaarders, die streven naar 'vrij en verant woord varen op de Wadden', zijn het hiermee oneens. Ze hebben bij de Raad van State een poging ondernomen de af sluiting ongedaan te maken, maar kregen nul op het request. In de uitspraak neemt de Raad van State de redenering van het ministerie over. In een staatsnatuurmonument als het Simonszand is in de zomer elke verstoring ernstig en voor de Wadvaarders zijn elders in de Waddenzee nog voldoende lig- en ankerplaatsen, aldus de Raad van State. Tussen 15 mei en 1 september mogen de Wad vaarders voor het droogvallen van hun schip, een populaire bezigheid, het gebied op en rond het Simonszand niet ge bruiken. De Waddenvereniging steunt het ministerie op deze plek in de zomer iedere mense lijke activiteit te verbieden. Zelf kaartte de Waddenvereniging bij de Raad van State twee an dere kwesties aan, een wind molenpark langs de zeedijk bij Marrum en de vestiging van een grote varkensboerderij bij Delfzijl. De Raad van State liet het be stemmingplan voor het wind molenpark in stand. De bezwa ren tegen de komst van acht duizend varkens in het Eems- Dollardgebied werden wel ge grond verklaard. Volgens de Raad van State moet een derge lijk bedrijf op korte afstand van het kwetsbare Waddengebied aan veel strengere milieueisen voldoen,dan de gemeente Delf zijl had gesteld. Geniet van Mehari's sigaren. En geniet bovendien gratis van 4 unieke koffie- melanges, exclusief vervaardigd-voor Mehaifs. Maak een wereldreis langs exotische koffieplantages onder het genot van je Mehari's. Haal bij je tabaksspeciaalzaak de actiefolder en het bestelformulier of bel gratis de speciale Mehari's Wereld Koffietijn 0800 - 023 13 92. Tmiï your world, find your taste, find your coffee with Mehari's Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720. Vakbond gaat werk van KFOR-troepen in Kosovo inventariseren na reeks van alarmerende verhalen assen jikke zulstra gpd „Jongens die zonder speciale kleding asbest moeten ruimen. Dat is toch verschrikkelijk?" De vader van een KFOR-militair uit Assen is woest. Van zijn zoon in Kosovo hoorde hij dat de soldaten met slechts een mondkapje voor brokstukken opruimen. „Zodra de mannen klagen, zegt de legerlei ding dat ze zichzelf en hun uniform beter moeten wassen. Onbegrijpe lijk." Sinds half juni is zijn zoon samen met 850 leden van het geniehulpbataljon van de Koninklijke Landmacht in de Kosovaarse stad Prizrin gelegerd. Hun taak: helpen bij de wederopbouw van het land. Daar hoort ook het opruimen van de platgegooide woonhuizen bij. Daarin is vaak asbest verwerkt. Anderhalve week geleden belde de soldaat uit Assen met het thuisfront. Zijn ouders schrokken van de alarme rende verhalen. „De jongens die deze puinhopen opruimen, doen dat tegen hun zin", zegt de vader. De legerleiding kent de gevaren van het kankerverwekkende asbest, zegt de vader. Tijdens een voorlichtingsbijeen komst in Prizrin adviseerde de staf de soldaten 'zichzelf en hun uniform wat vaker en grondiger te wassen'. Verder werd hen gezegd 'dat ze het grove stof wel weer uit hun neus naar buiten bla zen', beweert de vader. Hij heeft de kwestie aangekaart bij de Vakbond voor Defensiepersoneel. Woordvoerder J. van Hulsen van de vakbond maakt zich grote zorgen. „Enkel een mondkapje als bescher ming lijkt mij karig. Ook het wasadvies is onvoldoende. Dat de leiding de jon gens vertelt dat ze het stof wel weer uitblazen, kan absoluut niet", reageert Van Hulsen. De kwestie is voor de vakbond aan leiding om te inventariseren wat er in Kosovo precies aan de hand is. Van Hulsen heeft de stellige indruk dat er inderdaad asbestdeeltjes zijn vrijgeko men bij het puinruimen. „Waarom zou de legerleiding anders stofkapjes verstrekken?" De militaire vakbond sluit ook niet uit dat puinresten even eens zijn vervuild met verarmd urani um. Dit licht radioactieve materiaal is vrijgekomen tijdens de bombarde menten op de Balkan. Het ministerie van defensie wil niet op de aantijgingen reageren. „Zonder specifiekere gegevens kan ik hier niet nader op ingaan", zegt voorlichter Sierk Nawijn. Hij bestrijdt dat soldaten 'zomaar' puinruimen. „Een geniever kenner onderzoekt de locaties op de aanwezigheid van mijnen en gevaarlij ke stoffen. Als die er blijken te zijn, wordt deskundig personeel ingescha keld om de stoffen of mijnen te rui men. Wij zetten nooit militairen in op plaatsen waar risico's zijn.". Twee we ken geleden werd bekend dat er tach tig meter van de legerplaats een lading eterniet ligt uit een plat gebombar deerd stationsgebouw. Eterniet wordt veel gebruikt in golfplaten en kan as best bevatten. Omdat het Nederlandse tentenkamp zo dichtbij staat, vreesden de militairen bij een ongunstige wind het inademen van asbestdeeltjes. De kwestie veroorzaakte zo'n onrust, bij familieleden, dat Defensie eefu brief heeft gestuurd naar alle relaties van de in Prizrin gelegerde soldaten. Uit mon sters van de puinhopen zou zijn geble ken dat het eterniet geen acuut gevaar voor de gezondheid oplevert. De vader heeft zelf ook enkele jaren in het leger gediend. „Ik weet hoe het gaat. De leiding zegt dat de professio nele asbestruimers onderweg zijn, en dat de jongens zolang nog maar even het puin moeten opruimen. Maar die deskundigen bestaan helemaal niet. Hetzelfde met die brief: voor de rui mers zouden beschermende laarzen, pakken, handschoenen en maskers zijn aangeschaft. Waarom dragen de jongens die dan niet?" De naam van de vader die op zijn uit drukkelijke verzoek niet is genoemd, is bij de redactie bekend.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3