Klagen kan alleen op tijd M WEERDe frisbee granaat Het Gesprek van de Dag De schuld van jongeren Gedropte toeristen zonder gids en bijna zonder geld in China 158 Persoonlijke spullen van Marilyn Monroe te kijk Man stuurt ex tatoeage DINSDAG 27 JUL11999 COMMENTAAR Jongeren tot 25 jaar hebben veel vaker schulden dan mensen die wat ouder zijn. Ze kunnen veelal de verleidingen om zich heen niet weerstaan en kopen dure merkkleding, schaffen een lease scooter aan of bellen ongelimiteerd met hun mobiele telefoon. Door gebruik te maken van creditcards of hun bestellingen te doen bij postorderbedrijven houden ze geen overzicht op hun financi en. Schulden van duizenden guldens zijn geen uitzondering. Bedrijven maken het jongeren vaak wel erg makkelijk. Een zakte lefoon heb je al voor een paar tientjes maar de werkelijke kosten worden pas gemaakt bij het bellen. Mensen die al langer met geld omgaan realiseren zich dat vaak wel, maar bij veel jongeren dringt dat besef pas door als de torenhoge telefoonrekening in de bus valt. Ook bedrijven die grossieren in luxe goederen weten hoe ze jon geren kunnen verleiden tot een dure aankoop. Een scooter contant afrekenen is wellicht te veel gevraagd maar leasen lijkt dan een goed alternatief. Primaire levensbehoeften als huur en boodschap pen zijn vergeten als de handtekening wordt gezet onder het con tract. Vooral zelfstandig wonende jongeren die net werken komen in de problemen. Thuis voorzagen de ouders in de dagelijkse behoef ten en met een bijbaantje zorgden de jongeren zelf voor de vele ex traatjes. Eenmaal op kamers hebben ze een stuk minder uit te ge ven. Het is lastig om het bestedingspatroon aan te passen. Met een jongerenleenbank gaat Enschedé binnenkort jongeren helpen die zich diep in de schulden hebben gestoken. Schuldsane ring moet voorkomen dat zij geen opleiding meer kunnen volgen of in de criminaliteit belanden. Gemeentelijke kredietbanken wei geren hen nu vaak te helpen omdat jongeren te weinig inkomsten hebben. Het Enschedése initiatief valt te prijzen want zo kan worden voorkomen dat voor de jongeren ieder perspectief ontbreekt. Maar naast een overheid die haar verantwoordelijkheid neemt, valt niet te ontkomen aan een indringende maatschappelijke discussie. Ou ders, die hun kinderen moeten leren met geld om te gaan, kunnen daarin aan bod komen. Maar ook de rol van het bedrijfsleven mag niet onderbelicht blijven. Het kan niet zo zijn dat bedrijven met gewiekste methodes de jongeren geld uit de zak blijven kloppen en de overheid vervolgens de problemen moet oplossen. Ze zijn de wanhoop nabij. Directeur Cees Heim van het failliete reisbureau Travel Culture Club in Leeuwar den liet vorige week maandag midden in China een groep toeristen aan hun lot over. In vijf campers pro beren de Nederlanders nu zelfstandig hun weg naar de Mongoolse grens te vinden. ..Heirn heeft ons geld, on ze tolk, onze gids...", zegt deelnemer Piet Krinkels. Zijn vrouw: „Vannacht moeten we ergens langs een Chine se weg slapen." „Wij hebben heel wat problemen", constateert Douwe de Vries uit Lemmer droogjes. „Wij hebben geen goede kaart en wij zijn aangewezen op het lezen van Chinese borden." Veel keus hebben de gedupeerden niet. Hun visum voor China loopt maandag af en gewoon op het vliegtuig stappen gaat niet. „Dan staan onze auto's nog hier." Zaterdag raakte het gezelschap verdwaald. De tien Ne derlanders werden daarop door de Chinese politie aangehouden. De reizigers waren zonder gids op weg naar de Mongoolse grens. „We kwamen door verboden gebied", aldus Douwe de Vries. De karavaan van vijf campers werd naar het politiebureau van de stad li ning overgebracht. Gisteren mocht de groep de reis hervatten. „We hebben nu een gids van de autoriteiten meegekre gen", zegt De Vries. De campers moeten door woes tijnachtig gebied op weg naar de grensplaats Erenhot, voornamelijk over onverharde wegen. De tien Nederlanders, bijna allemaal vijftigplussers, vertrokken op 1 april in het kielzog van Heim voor een 30.000 kilometer lange reis langs de vroegere zijderou te. De deelnemers, die elk zo'n 15.000 dollar betaalden, wisten niet dat het Leeuwarder reisbureau op 16 maart failliet was verklaard. „We hebben te maken met iemand die zeer onzorgvul dig is, en ook te kwader trouw", stelt Krinkels. „Heim ontpopte zich onderweg als een soort dictator. Door zijn onzorgvuldigheid hebben we zeventien dagen bij de Chinees-Kazachstaanse grens moeten wachten. Maar hij had de tolk en de gids bij zich. We waren vol komen chantabel. We zijn als lammeren naar de slachtbank gevoerd." Steeds opnieuw eiste de directeur voorschotten. Vorige week maandag barstte de bom in Peking. Toen Heims werknemer voor de zoveelste keer geld kwam innen, gaf een van de reisgenoten hem woedend een duw. Heim zag in het voorval een excuus om zijn klanten te verlaten. De groep wist op het laatste moment nog de paspoorten terug te krijgen. „Sindsdien speelt hij rare spelletjes met ons", vertelt Krinkels. Omdat ze zonder zijn hulp de weg niet konden vinden, probeerden de reizigers achter Heims bus aan te rijden. „Hij scheurde heel snel door Peking. Vanuit de bus riep hij: ik ga jullie veel narigheid bezorgen!" De reizigers verloren Heim in de loop van vrijdag uit het oog. Hen wacht nog een 15.000 kilometer lange reis, deels langs onverharde wegen. Vooral de woestijn van Mongolië boezemt de deelnemers angst in. De co lonne hoopt binnen enkele dagen de Mongoolse hoofdstad Ulan Bator te bereiken. Daar probeert het clubje via de Duitse ambassade toelatingspapieren voor Rusland te bemachtigen. De stemming is uiteraard niet opperbest. „De een gaat daar meer onder gebukt dan de ander", zo verwoordt De Vries het. Piet Krinkels: „Af en toe hoor je gevloek- ...Maar wij wilden natuurlijk naar China. We hebben een roze waas voor de ogen gehad. We zijn zo dom ge weest niet in te zien in wat voor positie Heim verkeer de." Heim, die sinds zijn persoonlijke faillissement zonder vaste woonplaats zit, heeft alle contacten verbroken. Zijn sateliettelefoon neemt hij niet op. „We verwachten hem bij de grens van Mongolië weer te zien", zegt me vrouw Krinkels. Volgens de planning moeten zij en haar lotgenoten op 1 oktober de Poolse grens passe ren. „We houden de moed er in." De lijdensweg na een mislukte vakantie Eigenlijk is te gek voor woorden. Je koopt en betaalt voor een product waarvan je nauwelijks weet hoe eruit ziet en dat vaak nog heel veel maanden later wordt geleverd ook. Akkoord, je ziet in de beste gevallen nog wel eens een fo tootje in de reisbrochure, vaak ook is er een beschrijving en soms, heel soms weet het meisje aan de balie warempel nog het een en ander over de vakantiebestemming te vertellen. Maar wat als het voorgespiegelde beeld niet klopt met de werkelijkheid? Jaap Sluis somber: „Probeer dan je geld maar eens terug te krijgen." MILLENNIUM nog dagen Nog 158 dagen en het nieuwe millennium bre aan. Reden voor deze ki om in een dagelijkse sei terug te kijken op belan rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de: gelopen 1000 jaar. Deze week: 26 juli 1926: Piet Moeskops viert vijfde w reldtitel; 27 juli 1886: Ar sterdam likt wonden na palingoproer; 28 juli 19' botsing bommenwerpe; met Empire State Buildi 29 juli 1910: Hilgers vlie als eerste Nederlander l ven Nederland; 30 juli 1650: aanval op stadhoi der Willem II; 31 juli 191 Engeland verbiedt tv-co mercials sigaretten. 27 JULI 1886 'Het palingtrekken is een ve maak, dat hierin bestaat: mi bindt een dikken paling one de kieuwen aan een touw, i dat het beest niet kan losko men, en besmeert het desm nog met zeep', schrijft de d niqueur in de julidagen van 1886. 'Het dier wordt in hel midden van een vaart of gra opgehangen, en eenige jon{ of mannen trachten het in e schuitje, dat pijlsnel wordt voortgeroeid, los te trekken, niet gemakkelijk gaat, omda paling nu gladder dan ooiti de handen glipt'. Maar op 2 juli 1886 likt Amsterdam de wonden van een hard ingrij door de politie, die de twee gen ervoor 'dit wreedaardig maak' heeft verboden. De b dige onlusten worden welis waar ontketend door het ve bod op het palingtrekken, ij zijn in feite een exponent vi tot wanhoop voerende onte denheid over toenemende werkloosheid en sociale dia minatie. Infanteristen en ht ren moeten het geweld ondi drukken, er vallen zesentwil doden en circa honderd ge wonden. De socialisten krij ten onrechte, de schuld. 'Ti eindelijk een der oproerma zich met de roode vlag op e barricade vertoonde, viel er schot...en een dode. Een an trachtte een zwaren steen o een cavalerist te werpen. O hij was op het zelfde oogen een lijk'. HENK RUUL« MENSELIJK De Britse prins WILLIAM he gisteren zijn stuurmanskuns toond bij de eerste officiëlel sessie sinds de dood van zijl moeder, prinses Diana, twee geleden. Volgens de Britse k ten was de sessie georganise om ervoor te zorgen dat de pi sen de rest van de vakantiei rust worden gelaten. Fotogre konden op het landhuis Higl ve van kroonprins Charles zi hoe prins William samen mei zijn rij-instructeur de laan o| reed in een zilverkleurige Fci Focus. De auto was een kad: voor Williams zeventiende vi jaardag. Een Duitser uit SLEESWIJK- HOLSTEIN heeft een record drag gewonnen in de lotto. I raadde alle zes de juiste get plus het supergetal en wond mee het afgelopen weekeim 20,9 miljoen mark (23,6 m gulden). In totaal waagdeni dan 17 miljoen mensen een je. Bij elkaar gaven de goklu gen, onder wie talloze Neder ders, meer dan 200 miljoen mark uit. Een DNA-test heeft aangeto datMICKJAGGER de vader de zoon van het Braziliaans tomodel Lucian Morad is. 0 zanger van de Rolling Stone heeft gisteren op zijn 56e v< jaardag de uitslag van de Dl testte horen gekregen. Dee pade van de zanger met del ziliaanse bracht Jaggers eet note Jerry Hall ertoe echtscl ding aan te vragen. Jaj zijn ex-vrouw 30 miljoen gin betalen. Marilyn Monroe-fans hebben zich gisteren bij de vestiging van Christie's in New York kun nen verlekkeren aan persoonlij ke spullen van de filmster. Het veilinghuis stelt de artikelen, variërend van onderdelen van haar bed tot de vleeskleurige jurk die ze droeg toen ze presi dent John F. Kennedy een sere nade bracht, vooruiüopend op een verkoping tentoon. Volgens Christie's curator gaat het niet om gewoon wat bij el kaar gescharrelde spullen, maar „om een heel leven". De collec tie bevat zeer bijzondere stuk ken, zoals de zijden, geplooide jurk waarop met hand 6.000 pa rels zijn genaaid, tot een paar ordinaire pannenlappen en een ovenhandschoen. Topstuk van de veiling, op 27 en 28 oktober, wordt waar schijnlijk de jurk van Jean Louis die Monroe droeg toen ze JFK in mei 1962 in Madison Square Garden in New York 'Happy Birthday' toezong. Verwacht wordt dat de jurk van de hand gaat voor een bedrag van „bo ven de zes cijfers". Een pan- nenlap doet tussen de 600 en 800 dollar. De tentoonstelling is tot 11 augustus in New York te bezoeken en vervolgens in Los Angeles (20-24 augustus), Lon den (19-22 september) en Parijs (5-7 oktober) voordat de spul len voor de veiling terugkeren naar New York. Christie's gaat er overigens prat op recordhouder te zijn wat be treft de verkoopprijs van een Monroe-jurk. De jurk die ze droeg in de film 'How to Marry a Millionaire', uit 1953, werd in 1997 verkocht voor 57.500 dol lar. Monroe, die op 5 augustus 1962 overleed, liet al haar bezittin gen, zoals handschoenen, scripts, meubels, juwelen, bontmafitels, foto's en onder scheidingen, na aan haar ac- teercoach en mentor Lee Stras berg. Strasberg overleed in 1982. De collectie, die bijna veertig jaar opgeslagen is ge weest, wordt door Strasbergs weduwe verkocht. Een inwoner van Vlagtwedde heeft zijn vrouw van wie hij be zig is te scheiden, een luguber pakketje gestuurd. In een enve lop trof de vrouw een stukje huid aan waarop een tatoeage afkomstig van de arm van haar echtgenoot. „Ze heeft me ge zegd dat ik mijn leven lang aan haar herinnerd zou worden omdat haar naam in mijn arm stond getatoeëerd. En ze wil al les terug waarvoor ze betaald heeft, dus kan ze dit ook terug krijgen", zo verklaarde de man gisteren tegen de kort-geding- rechter in Groningen. Hun huwelijk was nog maar acht maanden oud toen de vrouw eind mei een echtschei dingsprocedure bij de recht bank begon. Sindsdien is een felle strijd ontbrand over de ge zamenlijke eigendommen. Vooral de vraag wie de auto mag hebben, is een bron van conflicten. Eind juni heeft de rechter al beslist dat de man die aan haar terug moet geven. Daarop heeft de man haar de sleutels gestuurd en gezegd waar hij stond geparkeerd. Maar de vrouw kan er niet mee wegrijden omdat de motor in de soep ligt - naar zij veronder stelt een bewuste actie van hem. Gisteren vroeg de vrouw de kort-gedingrechter om de man te verbieden in Groningen te komen (waar ze nu woont) of anderszins contact met haar te zoeken. Volgens de vrouw heeft hij haar kortgeleden een week end lang lastig gevallen en zelfs met een pistool bedreigd. helemaal niks bereikt, in ons land. In het Amster damse Bos kan je elke woensdagavond getuige zijn van een geweldloze variant, zonder har nas,gespeeld met een frisbee. Vele tientallen spelers, vrouwenen mannen, claimen de grote sportwei. Door hun fris bee met een slimme polsknik weg te slingeren weten ze het ding zes, zeven seconden in de lucht te hou den, waarbij afstanden van tegen de tachtig meter heel normaal zijn. Na het waringooien worden er teams gevormd. De regels zijn simpel: de frisbee moet gevangen worden in de endzone, een van de uiteinden van her veld, en dat levert een punt op. Lopen met de frisbee mag niet. En wordt de frisbee niet gevangen, of onderschept, dan gaat het spel de andere kant op. Wat leren wij hieri'an? Ten eerste, dat een platge slagen bal beter vliegt dan een meloenvormige, dat het korfbal als gemengde sport een serieuze concur rent heeft gekregen en ten derde, dat de wapenin dustrie met de frisbee een enorme kans voor open doel heeft gemist. Want waarom beslaan er geen handgranaten in de vorm van een frisbee? De voor delen zijn toch overduidelijk. De conventionele handgranaat is een eivormig bommetje, dat met een bovenhandse beweging in een boog naar de vij and wordt gegooid. Een zware inspanningen bo vendien niets iets dat iemand voor zijn lol gaat trainen. Een paar honderd granaten weggooien en voor je het weet heb je een overstrekte en pijnlijke granaatarm. Maar nu de frisbeegranaat. Ten eerste hoeft hij niet in een boogje worden gegooid: het draaiende vleu gelprofiel zorgt voor een flinke opwaarste kracht. Een getraind soldaat kan een frisbee in een bos dus keurig in een vrijwel vlakke lijn onder de takken doorzeilen, op een paar meter boven de grond. Een gewone granaat, daarentegen, zou meteen boog ge gooid moeten worden en terugstuiteren uit de boomkruinen. Levensgevaarlijk' Bovendien, het vluchtbereik van de frisbeegranaat is ook groter dan van het stalen eitje en daardoor kunnen met de frisbeegranaat ook vrouwen en kindsoldaten nu de vijand bereiken. Maar het meest doortrapte van de frisbeegranaat is dat hij niet perse rechtdoor hoeft te vliegen. Het is de eerste granaat die links of rechts de hoek om kan en die bij goedgekozen windrichting zelfs een u-turn kan doen. Merkwaardig dat die frisbeegranaat nog steeds niet bestaat, vind u ook niet? Of zou ik nu een paar slech te mensen op een dodelijk idee hebben ge bracht? Maar maak u geen zorgen, ik zal bliksem snel wereldwijd patent op de frisbeegranaat aan vragen en geef dat de eerste vijftig jaar niet uit han den. In december 1997 reserveerde de in Driehuis wonende Sluis voor hem, z'n partner Anja en hun twee dochters bij de Alk- maarse touroperator Italiaselect (Intralux) een bungalow op de 3-sterrencamping Polvese in Umbrië (Italië). De anteceden ten waren voortreffelijk. 'Een oase van rust aan het meer van Trasimeno', beloofde de bro chure onder meer. Dat het hier ook nog 'een verzorgd kam peerterrein met moderne sani taire voorzieningen' betrof, sprak gezien de prijs (3340 gul den voor 3 weken) vanzelf, maar was mooi meegenomen. Het verblijf werd geboekt voor de periode van 18 juli tot en met 8 augustus 1998 en dat is natuurlijk niet de meest stille periode. Sluis: „Maar daarom ook, hadden wij expliciet ge vraagd om een rustig plekje en dat werd ons toegezegd. Blijken ze ons vlak achter de entree aan de hoofdweg te hebben gesta tioneerd. Lawaai tot diep in de nacht. Luidsprekers, brom mers, disco-muziek Nog erger waren die bungalows zelf. Als je 't tenminste al bungalows mocht noemen. Bordkarton geeft meer isolatie dan de wan den waaruit die keten waren opgetrokken. En ze stonden nog boven op elkaar ook. Je kon de buren horen fluisteren." Sluis trok onmiddellijk aan de bel bij de campingbeheerder. Ter plekke ook deelde hij Italia select nog diezelfde dag per te lefoon mee dat hij de 'bunga low' niet accepteerde en dat hij iets anders wilde. Dat kon. Sluis en de zijnen verhuisden - op dezelfde camping - acuut naar een stacaravan. Kleiner dan de met neonbuizen verlichte barak die hij oorspronkelijk had ge huurd, net zo karig van keuken gerei voorzien, maar wel fon kelnieuw. Helaas, toen moest de familie Sluis de volgende ochtend het kampeerterrein nog ontdekken. En dat bleek geen onverdeeld genoegen. Het 'eigen strand' bijvoorbeeld was (Sluis) „een troep, een onge looflijke bende, te vies voor woorden." Ze hielden het er acht dagen vol. Toen trokken ze murw - maar niet nadat ze Italiaselect van hun voornemen op de hoogte hadden gesteld - naar een 'heerlijk huisje' in de buurt. Op eigen kosten. Teruggeko men in Nederland werd op nieuw telefonisch contact ge zocht met Italiaselect hetgeen op 20 augustus 1998 leidde tot een brief van vier kantjes waar in Sluis uitgebreid verslag deed van zijn treurige bevindingen in het verre Italië. Een stapeltje schrijnende foto's werd ter illu stratie bijgesloten. Het antwoord kwam op 30 sep tember 1998. Alle klachten wa ren terzijde geschoven. Motto: „In onze beschrijving in de bro chure is niets beschreven dat niet of onvoldoende overeen komt met de feitelijke situatie." Wel werd Sluis een door hem afgewezen genoegdoening van 296,10 gulden aangeboden. Sluis: „En toen heb ik dus de Geschillencommissie Reizen ingeschakeld. De brief waarin hij zijn misnoegen opnieuw verwoordde, ging op 19 novem ber 1998 op de bus. Te laat. De commissie in haar schrijven van 24 november 1998: „U heeft uw klacht niet tijdig voor gelegd aan de wederpartij en/of de Geschillencommissie." Sluis ontplofte. Want wanneer was hij wèl op tijd geweest? De missive van de Geschillencom missie gaf nauwelijks uitsluitsel: „Een klacht over een geboekte reis dient u binnen één maand na terugkomst in te dienen bij het boekingskantoor/de reisor ganisatie. Leidt dat niet tot een oplossing, dan dient u binnen drie maanden uw klacht bij de Commissie in te dienen." Sluis: „Binnen drie maanden waar van? Dat wordt er niet bijge zegd. Maar stel dat ze na terug komst van de reis bedoelen. Dan heb ik dus inderdaad elf dagen te laat bij de Commissie aan de bel getrokken. Maar Ita liaselect heeft m'n klacht zes weken laten liggen. Die zou je - vind ik - er weer van moeten aftrekken. Een touroperator kan de boel anders gaan traineren. Bovendien: je gaat pas naar een Geschillencommissie als je een aantoobaar geschil hebt." De Commissie zelf bleek trou wens ook verre van snel. Pas op 2 maart 1999 kwam er - nadat er eerst nog wat geharrewar was geweest over de 125 gulden klachtengeld die Sluis moest storten - eindelijk een teken van leven. „Wij hebben uw brief doorgestuurd naar Travel Trend voor reactie op het feit dat u de klacht te laat heeft in gediend." Sluis (en hij wordt opnieuw kwaad): „Afgezien van het verschrikkelijke taalgebruik, wat had Travel Trend er nu in eens mee te maken? Die organi satie was mij totaal onbekend." Dat faxte hij op 4 maart ook naar de Commissie, maar daar had men blijkbaar geen bood schap aan die doordouwer uit Driehuis. De fax werd welis waar in een formeel briefje be vestigd, maar eerst op 2 juni kwam de uiteindelijke uit spraak. Helaas, van enige scha devergoeding kon geen sprake zijn. Motivatie: „De termijn waarbinnen het geschil aan de Commissie kan worden voorge legd, was overschreden en de Commissie heeft derhalve be sloten het geschil niet in be handeling te nemen." Sluis: „Echt, het gaat me niet eens meer om het geld. Maar de horkerigheid waarmee mijn zaak is behandeld, die maakt me ontzettend boos. Overigens is het nog maar de vraag of ik gelijk had gekregen, als ik wèl op tijd was geweest. Meneer Van der Schans uit Enkhuizen, die in Polvese mijn buurman was, heeft precies dezelfde klacht ingediend. Keurig bin nen de gestelde termijn. Ook afgewezen." ROB VAN ÜI£N DOBBELSTEEN FOTO 'S JAAP SLUIS Van enige privacy was in de vlak op elkaar staande bungalows' nauwelijks sprake. Zonnig en warm Gisteren werd het na een zwaar bewolkte start tamelijk zonnig weer met maxima die iets boven 20 graden uitkwamen. Vanmorgen was er toch weer eerst veel bewolking, maar in De Bilt was het zo goed als helder. Het was ook pittig fris, met minima rond 9.8 graden in Valken burg en 10.0 graden op Schiphol. Aan de Noordzee-bewolking komt nu echter definitief een eind. Een uitloper van een 'hoog' nabij Schotland ontwikkelt zich nog wat verder oost-zuid-oostwaarts. Hierdoor ruimt de stroming in de onderste paar kilometer van de atmosfeer verder naar het oosten, waardoor de aan voer van over de Noordzee definitief wordt afgesloten en drogere lucht van over het continent Nederland kan bereiken. Vanavond en vannacht wordt het licht bewolkt of helder weer. De laatste stapelwolken en veldjes bewolking verdwijnen dan uit het weerbeeld. De wind bindt iets in en waait meestal zwak uit het noordoosten. Het wordt fris met minima tussen 11 en 13 gra den. Morgen overdag wordt het zonnig zomerweer. Vanaf de ochtend schijnt de zon volop. Rond de middag kan zich hier en daar een stapelwolkje vormen, maar de zon blijft de hoofdrol spelen. De wind ruimt nog iets en waait meestal matig, 'nabij de zuidkust van het IJssel- meer nog af en toe vrij krachtig uit het oosten tot het noordoosten. Doordat de aanvoer meer van over het con tinent komt, vallen de maxima iets hoger uit; ze liggen tussen de 23 en 26 graden. Ook overmorgen is het schitterend zonnig zomerweer. De wind zit dan helemaal oost en waait iets minder sterk dan morgen. Het wordt dan nog wat warmer en maxima tot 28 graden zijn mogelijk. JOHANJAQUES» Het fijne van de sport American Football heb ik nooit begrepen. Het is een soort landje-pik door mannen in harnas, met een bal in de vorm van een getuite meloen, en de bal spelen met de voeten is eigenlijk het minst belangrijke on derdeel van het spel. Al een paar jaar worden Y** 7 er verwoede pogingen ondernomen ook Ne derland aan liet American Football te krij gen: eens in de zoveel weken spelen de .Amsterdam Admirals in de hoofdstede lijke Arena. Het voornaamste spor tieve resultaat is dat onze echte voetbaltrots Ajax al seizoenen- lang last heeft van enorme gaten in de grasmat, waarin - zeggen ze - ook weieens stoffelijke resten van ondergeschoffelde quarterbacks sworden aangetroffen. Met de Admirals gaat het matig met de bezoekcijfers eveneens en we mo gen veilig aannemen dat de Rotter dam Razorblades en de Utrecht UFO's en de Alkmaar Attackers er nooit gaan komen. Godzijdank. Daar blijven de voetbalstadions dus gewoon bespeel baar. Toch heeft het American Football niet JUSTUS VAN OEL Het 'eigen strand' van de camping. Sluis: 'Te vies voor woorden.'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2