Leidsch Dagblad 17 19 Geldzorgen voor één op zes jongeren Leiden krijgt alsnog extra geld voor bussen GELD Hazerswoudse voor vierde keer uitgeloot Toneelstuk 'Wilhelmina' als televisieserie n Waterige opening Jamborette Veiligheidsraad veroordeelt loord op Servische boeren Mosselkwekers boos over reclame Axa TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Jonge tijger geboren in Nijeberkoop JINSDAG 27 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Gesprek van de Dag De lijdensweg van een mislukte f vakantie Economie Cultuur en Kunst Duitsland schrapt belasting voor transportsector Vis a vis speelt virtuoze picknick Sport Groenendijk vraagt in afscheidsjaar om fitte periode hazerswoude rijndijk )e 23-jarige Lonneke Buijteweg uit Ha- Fjterswoude Rijndijk is voor de vierde keer n uitgeloot voor de studie geneeskunde aan de Universiteit van Utrecht. Via een advo- aat en de Nationale Ombudsman pro- leert ze alsnog toegelaten te worden. I -J Buijteweg heeft een Amerikaans school- diploma en studeerde onlangs cum laude al in de scheikunde aan een universiteit in de staat Pennsylvania. In Nederland wor den scholieren met een acht of hoger op n hun eindlijst dit studiejaar automatisch Oni toegelaten tot de studie geneeskunde, -n maar het ministerie van onderwijs en we- ?edl (enschappen houdt geen rekening met g bli buitenlandse diploma's. De Informatie Beheer Groep in Gronin gen voert de toelatingsregeling van het mi nisterie uit. De voorlichter: „In de Verenig de Staten werken scholen soms met letters of met cijfers die tot 5 gaan. En die kun nen we niet vergelijken met het Neder landse cijfersysteem. Het is heel sneu voor dit meisje. Zo zie je maar weer: elke aan passing van het lotingssysteem levert weer nieuwe problemen op." Dit jaar worden 1.875 studenten tot de opleidingen geneeskunde toegelaten. On geveer zesduizend jongeren dingen jaar lijks mee naar een plaatsje in de college banken. Lonneke Buijteweg heeft dit jaar extra pech omdat de universiteiten van Utrecht en van Leiden hebben aangekon digd volgend jaar in elk geval tien procent van geneeskundestudenten toe te laten op grond van eigen selectieciteria. Daarbij gaat het onder meer om motiva tie, brede maatschappelijke belangstelling en goede communicatieve vaardigheden. „De studenten moeten in elk geval ook een academische opleiding of een HBO- opleiding hebben afgerond. Maar ik weet niet of mensen met een buitenlands di ploma ook voor deze regeling in aanmer king komen", aldus een woordvoerder van de Universiteit van Utrecht. Lonneke Buijteweg kan in Groningen nog wel een beroep doen op de zogeheten hardheidsclausule, waarbij zwaarwegende argumenten moeten worden aangevoerd tegen de uitloting. Dit betekent dat ze bij voorbeeld moet aantonen dat ze psy chisch lijdt of dat langer studie-uitstel we gens ernstige ziekte onaanvaardbaar is. Enschede richt leenbank op om probleem op te lossen ENSCHEDE GPD Nederlanders ast na seks met tiinderjarige g iarlem kees van der linden hilversum anp Mj spek vee Haarlemse mannen zijn indag in Thailand gearres- erd op verdenking van seks een minderjarige jongen, werden aangehouden op kamer in het Honey Inn- je"i)tel in Pattaya. RTL4'zond steravond beelden restatie, waarbij de gezichten de verdachten onherken- waren gemaakt. De beel- ?n zijn afkomstig van de Thai- politie, die de hotelkamer iverwacht binnenviel. Thaise kranten meldden gis- en dat de gearresteerde innen, respectievelijk 51 en jaar oud, in het onderwijs :rkzaam zijn. Diezelfde dag hotels in Pattaya ook n Australiër en een Brit aan- vall houden voor hetzelfde ver- m ijp. De Thaise media bewe- n. Vo n ook dat de beide Haarlem bij h ers poogden de politieagen- kopen. Zij zouden .000 baht (ongeveer 1.750 ilden) hebben aangeboden, duo zal om die reden mo ll lijk ook worden aangeklaagd agavt ;gens poging tot omkoping, ig De mannen kunnen tien jaar hi vangenisstraf krijgen. Het vjinisterie van buitenlandse za- heeft de arrestatie vanmor- strijd n bevestigd, maar kan verder er de arrestanten niets zeg- ilzwij] n. Een woordvoerder van De- Op (nee for Children International erreu ageerde vanmorgen ver te lop ugd op de aanhouding van is, die mannen. „Sinds het eerste ternationale congres in 1996 Stockholm tegen seksuele buiting van kinderen is een Eind lidelijke tendens in Azië de oei lameembaar om het sekstoe- ilessu|me aan te pakken. Met name Filipijnen, Sri Lanka en lailand worden steeds actie- De NCRV brengt eind volgend jaar een vierdelige dramaserie over koningin Wilhelmina op het scherm. De vijftig minuten lange afleveringen worden gebaseerd op het succesvolle toneelstuk Wilhelmina, Je Maintiendrai van Ton Vorsten- bosch, met Anne Wil Blankers in de titelrol. Zij zal Wilhelmina ook in de tv-serie gestalte geven. Een nog onbekende andere actrice zal de heel jonge koningin, die niet in de theaterversie voor komt, spelen. Olga Madsen regisseert de serie. „Ton Vorstenbosch is het stuk nu aan het her schrijven. In het toneelstuk vertelt vooral de hof houding wat er in het verleden gebeurd is. In de tv-serie gaan we die dingen ook laten zien." Zo wordt ook de inhuldiging in 1898 in beeld gebracht. Er zal veel op locatie worden gefilmd, onder meer in Londen, waar Wilhelmina de oor log doorbracht. Een op de zes jongeren tot 25 jaar zit in geldzorgen. Uit onderzoek van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid blijkt dat zestien procent van de jeugd een schuld heeft die varieert van een paar duizend tot vele duizenden guldens. Een op de drie jongeren tot 25 jaar kampt met een betalingsachterstand. Jongerenwerkers vrezen dat de financiële situatie van de jeugd nog verder zal verslechteren. laatste GSM-model vergeten. Een bijkomend probleem is dat jongeren die een lening hebben afgesloten veelal niet van plan of in staat zijn de te ring naar de nering te zetten. De meesten volharden in het uitgavenpatroon dat zij gewend zijn, met nog grotere financiële moeilijkheden als gevolg. De schulden maken het volgen van een opleiding of het vinden van een baan vaak moeilijk, zo niet onmogelijk. Als eerste gemeente in Ne derland heeft Enschede aange- De geldproblemen ontstaan vooral wanneer jongeren net het ouderlijk huis hebben verla ten. Ze hebben vaak geen in zicht in inkomsten en uitgaven. Omdat de jongeren 'erbij willen horen' doen ze aankopen waar van ze de gevolgen niet kunnen overzien. Geld lenen en spullen op afbetaling kopen is tegen woordig geen enkel probleem. Dat er ook nog moet worden te rugbetaald, wordt in de euforie 1 scooter of het vin 'or Wereldtijden van zwemmers de 'Ri fers vil na vennj Fe) ande Van W Wyi spaarnwoude Laag overkomende vliegtuigen, mensen in witte pakken en veel water. De achtste Jamborette in Spaarnwoude (tussen Amsterdam en Haarlem) met als thema 'water' ging gistermiddag van start. Zo'n 2.750 kinderen en begeleiders uit achttien verschillende landen hoorden al 'wavend' en 'yellend' de toespraken aan van de burgemeester van Haarlemmerliede/Spaamwoude, EJ. van Hoog- dalem-Arkema, en de organisator van het scoutin- gevenement, P. Honderdos. De scouts deinden lek ker mee op de muziek van de '4-tuoze matroze' en keken naar de mannen in witte pakken die van zout water zoet water maakten in de waterfabriek. Tien dagen lang zal Spaarnwoude bol staan van activi teiten. Na het officiële gedeelte stonden de kinde ren te trappelen van ongeduld om de opblaasstorm- baan op te rennen, die door een brandweerspuit werd natgehouden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE j eter van den Hoogenband heeft op de openingsdag van de EK femmen jn Istanbul geïmponeerd met wereldtijden. Het leverde verlO' m in estafetteverband (4x100 vrij met Johan Kenkhuis, Mark bleek ens en Marcel Wouda) Europees goud en een Europees record igewai 10 27) 0p. zijn splittijd van 47,31 is de beste ooit in een wed- ijd gemeten. Even daarvoor, in de halve finale van de 50 meter 1 nderslag, verbeterde Van den Hoogenband al zijn Nederlandse [or(i tQt 23,88 seconden, igina 19: Oranje annexeert het spektakelstuk Beroep levert gemeente 1,6 miljoen gulden op we wet nog altijd niet is aange nomen, waardoor aanbesteding voor de jaarwisseling onmoge lijk is. Voor Leiden brengt dat op dit moment met zich mee dat er tegenover het aanner van de extra bijdrage geen kele verplichting meer staat. leiden ruud s Leiden krijgt dit jaar alsnog de 1,6 miljoen gulden die vorig jaar was toegezegd als beloning voor het feit dat de gemeente bereid is om als één van de eer ste gemeenten het stadsvervoer openbaar aan te besteden. De Tweede Kamer blies de extra stimuleringsbijdrage vorig jaar december af. Leiden ging ech ter in beroep tegen het schrap pen van het toegezegde geld. De extra bijdrage komt boven op de 23 miljoen die de ge meente sowieso ontvangt voor het openbaar vervoer. Om de concurrentie in het openbaar vervoer te bevorde ren, besloot Netelenbos vorig jaar tot het geven van een bij drage aan gemeenten die snel tot aanbesteding willen over gaan. Leiden werd op die ma nier tot 2001 in totaal drie mil joen in het vooruitzicht gesteld wanneer het voor 1 november 1999 minimaal de helft van het stadsvervoer aanbesteedde. Het idee achter de stimule ringsregeling was gemeenten zo snel mogelijk ervaring op te la ten doen met het op de vrije markt op zoek gaan naar bus maatschappijen. Onder de Wet Personenvervoer 2000 moet alle openbaar vervoer vanaf 2005 op deze manier worden aanbe steed. De Tweede Kamer gooi de roet in het eten door te be palen dat de stimuleringsrege ling niet nodig is. Daarnaast speelt dat de nieu- LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 !dPrjl FIETSEND VERDIENEN?? HW.McM.4H.mil HET WOORD IS AAN Peter Sirius Mensen zonder oordeel trachten dit gebrek vaak te verbergen door alles te ver oordelen. kondigd de financiële proble men onder de jeugd te willen aanpakken door een jongeren- leenbank op te zetten. Tot nu toe kunnen jongeren met schulden nergens terecht: schuldsanering bestaat alleen voor volwassenen. Om te voor komen dat de jongeren, om hun financiële problemen op te lossen, hun heil zoeken in het criminele circuit, wil de ge meente samen met een aantal andere partners het experiment met de leenbank beginnen. Net als in veel plaatsen elders in het land, ontbreken in En schede de exacte cijfers over de schuldenproblematiek onder de jongeren. De Enschedese wethouder M. Swart schat dat het in Enschede om enkele tientallen echte probleemgeval len gaat. Pagina 2: Commentaar Veiligheidsraad van de Ver gde Naties heeft de moord Veren!veertien Servische boeren in te Bovo scherp veroordeeld. De rdami ad dringt aan op een onder- l voor naar de schuldigen. Fun- Rutheri rend voorzitter Agam Hasmy i dat de vijftien leden van de id ad 'diep geschokt en ernstig il rontrust' zijn door het bloed- If metet d, het ernstigste sinds de a brad mst van de vredesmacht leaguer :0R. rong. I De Joegoslavische president i dosevic drong naar aanlei- mberto ng van de moordpartij aan op e oven n spoedvergadering van de n Bosd iligheidsraad. Verder eiste hij I t de Joegoslavische militairen voor 1 politie-eenheden naar Koso- was kunnen terugkeren. De Joe- slavische VN-gezant Jovano- vic eiste gisteren van de raad bescherming van de Servische minderheid in Kosovo. De begrafenis van de slacht offers en een herdenkingscere monie die gisteren in Staro Gracko in Centraal-Kosovo zouden plaatshebben, werden op het laatste moment afgebla zen. Experts van KFOR hebben nog niet op alle lichamen sectie verricht en kunnen ze daarom niet vrijgeven. De Serviërs wil len echter alle slachtoffers tege lijk begraven. Dorpsgenoten van de slacht offers wezen ook een door de VN voorgestelde herdenkings dienst van de hand. Ze wezen erop dat de VN klaarblijkelijk waren vergeten dat ze volgens Servische tradities ook daarbij de lichamen van de vermoorde boeren nodig hebben. 'Van mosselen word je niet ziek' den haag gpd De mosselkwekers zijn boos op Axa. De verzekeraar suggereert in een reclamespot op de televisie dat een belangrijke vergade ring over een contract helemaal in het hon derd kan lopen na het eten van één enkele mossel. Een goede polis kan dan de ergste schade dekken, is de boodschap. De branchevereniging van de mosselin dustrie, het Mosselkantoor, wil een gesprek met Axa over het mogelijk stopzetten van de reclamecampagne. Want, zo zeggen de kwekers, van mosselen kun je niet ziek worden, alleen als je allergisch bent voor mosseleiwitten. De spot is op zich wervend voor de mos sels. Een mossel wordt gevolgd van zee via de pan naar het bord. Boven het bord zit ten een drietal 'captains of industrie' de strategie te bespreken voor een bezoek aan een belangrijke klant de volgende dag. De leider zegt dan tegen een collega: „Daar voor hebben we jou nodig, jij moet er staan". Waarop de belangrijke meneer zegt: „Geef mij één reden waarom ik er niet zou staan", terwijl de camera de mossel volgt die hij naar zijn mond brengt. De sug gestie wordt gewekt dat de man de volgen de dag doodziek zal zijn van de mossel. De mosèelkwekers vinden de reclame he lemaal niet leuk. Miljoenen hebben ze ge ïnvesteerd om ervoor te zorgen dat er geen enkele zieke mossel meer bij de klant in de pan komt. „Een zieke mossel in de verpak king kan gewoon niet meer", zegt woord voeder T. Sintnicolaas van het Nederlands Visbureau (waar het Mosselkantoor onder valt). „Er zijn wel mensen die ziek worden van de mosselen, maar die zijn allergisch voor mosseleiwitten." Alleen mosselen die al dood zijn voordat ze worden gekookt zijn schadelijk. Maar deze zijn er volgens het Visbureau makke lijk tussenuit te halen, ze staan open. Om te controleren of ze echt dood zijn moet de consument de mossel even onder de koude kraan houden en op de schelp tikken. Als de schelp dan sluit leeft het beestje nog en kan hij de pan in. De mythe van de ziekmakende, dichte gekookte mossel kan volgens Sintnicolaas naar het land der fabelen worden verwe zen. Een dichte mossel is niet ziek. Een dichte mossel heeft gewoon een hele krachtige sluitspier, waardoor de schelp bij het koken niet los laat. „Je kunt zo'n mossel gewoon met een mesje open wrikken", zegt Sintnicolaas. „Doe het alleen niet boven de pan, want er kan wat zand in zitten. Door de sterke sluitspier heeft de mossel dat niet uitgespuugd in het bassin van de mossel kweker." )a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. e weken betaal ik mijn abonnement: nüeberkoop gpd Verzorgers van het opvang centrum voor wilde dieren Pantera in het Friese Nijeber koop kregen gisteren beschuit met muisjes bij de koffie. Aan leiding was de geboorte van een tijger. Het dier werd in de nacht van zondag op maandag gezond ter wereld gebracht door de twaalf jaar oude afge dankte circustijger Roxy. Pas als bekend is welk geslacht de welp heeft, krijgt hij een naam. Geboortes zijn in het op vangcentrum overigens zeer zeldzaam. De eerste keer dat een tijger in een opvangcen trum werd geboren, was in 1994. De Bengaalse tijger Roxy heeft samen met vier soortge noten sinds twee weken onder dak in het opvangcentrum voor afgedankte roofdieren. Direc teur Arno van der Valk haalde de vijf tijgers uit het Duitse Os- nabrück. De dieren waren ei gendom van circus Giovanni Althoff. De Duitse justitie nam de roofdieren echter in beslag toen bleek dat ze werden ver waarloosd. Van der Valk moest tot zijn grote spijt drie jonge tijgers achterlaten. Een van de twee in beslag genomen vrouwtjes heeft vlak voor de verhuizing naar Nijeberkoop in Duitsland gejongd. „Het circus heeft snel nog even met de dieren gefokt, zodat ze nu op de oude voet verder kunnen gaan. En het is helaas zo dat die nieuwe jongen ook mogen worden ingezet in het circus." X' Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. "712141 "4001 1 4" OF BEL 071-51 28 030 mandag,/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1