Oranje annexeert het spektakelstuk 'Cees Marbus van Molendam verlost Sport Gedreven Groenendijk vraagt in afscheidsjaar om fitte periode De Bruijn laat bewust de kans op goud liggen Interesse Norrköpping voor Gert Aandewiel Armstrong aanraken kan in Boxmeer PINSDAG 27 JULI 1999 Krajicek zegt af voor DavisCup Hilversum Richard Krajicek heeft bondscoach Michiel Scha pers laten weten niet beschikbaar te zijn voor de Daviscupwed- strijd tegen Ecuador. De Nederlandse mannenploeg moet van 24 tot en met 26 september in Guayaquil een plaats in de we- reldgroep voor volgend seizoen zien af te dwingen. Krajicek vindt de ontmoeting niet in zijn programma passen. Bij deelna me aan de Daviscup zou de nummer één van Nederland van het hard court van de US Open naar het gravel in Ecuador ver huizen. Dat is niet zijn favoriete ondergrond. Verder legt Neder lands beste speler zijn prioriteiten bij grandslamtoernooien en de ATP-ranking. Uiterlijk 9 augustus maakt Schapers de selectie bekend. Rafter zeventiende nummer één monaco De wereldranglijst van het tennis wordt sinds giste ren aangevoerd door de Australiër Pat Rafter. Hij is de zeven tiende nummer één sinds de invoering van de lijst. Ook is Rafter de tweede Australiër sinds de huidige Davis Cup-captain John Newcombe in 1974 de hoogste positie bekleedde. Hoe lang de Australiër de ranglijst zal aanvoeren, is onder meer afhankelijk van zijn prestaties tijdens de toernooien van Montreal, Cincin nati en de US Open. Hij won die vorig seizoen en heeft daar door veel punten te verspelen. Martin Verkerk is door zijn fina leplaats op het Challengertoernooi van Scheveningen 65 plaat sen gestegen op de wereldranglijst. De Alphense tennisser klom naar de 214de positie en is daarmee de negende Nederlander. Verkerk moest in de finale tegen Emilio Alvarez in de derde set geblesseerd opgeven. De 214de plaats is zijn hoogste notering OOit. I H.illrr (Alls) HS73. 2 Sampras iVSil «594. 3. Agassi IVSU .1 ll>7. A Kafelnikov (Rus) 3212, 5. Henman iGBrj 2690, 6 Kuerten (Bra) 2451, 7. Krajicek (Ned) 2431, 8. Corretja (Spa) 2345,9. Martin (VSO 2332. 10. Rusedski (GBr) 2307^46. Schalken 874, 50. Siemerink 844, 77. Zestig mille voor allroundtitel lausanne De wereldkampioen allround schaatsen ontvangt komende winter een premie van 27.500 dollar. Bij de huidige stand van de dollar is dat bijna 60.000 gulden. Het is 2500 dollar meer dan Rintje Ritsma en Gunda Niemann dit jaar in Hamar vingen. Volgens de deze week door de Internationale Schaats- unie in Lausanne bekendgemaakte winnaarspremies moeten de beste langebaanschaatsen nog steeds met veel minder genoe gen nemen dan de kunstrijdsters en kunstrijders. De wereld kampioen in de meest lucratieve tak van het schaatsen kan 55.000 dollar verwachten, nummer twee 33.000 en nummer drie 22.000. Bij de hardrijders is er 16.500 dollar voor de zilveren en 11.000 voor de bronzen positie. De mondiale sprinttitel levert in het voorolympisch seizoen 20.000 dollar op, de Europese titel doet 12.00*0 dollar en een eerste plaats op het WK afstanden schuift 6600 dollar. Karpov niet naar Las Vegas moskou Anatoli Karpov neemt niet deel aan de WK schaken, vanaf zaterdag in Las Vegas. De wereldkampioen heeft afgezegd wegens een reeksmeningsverschillen met de schaakbond FIDE. Het toernooi is daarmee verder gedevalueerd. Ook de aanvoer der van de wereldranglijst, Kasparov, en de Indiër Anand ver schijnen niet in de gokstad aan de start. Ze spelen in het najaar een eigen titelstrijd. Aan het toernooi om de FIDE-titel in Las Vegas nemen honderd grootmeesters deel. Ter Leede oefent tegen Vitesse sassenheim Ter Leede oefent morgenavond tegen eredivisie club Vitesse. De Arnhemmers komen met de complete selectie sportpark De Roodemolen in Sassenheim. Voor Ter Leede is het de eerste oefenwedstrijd voor het nieuwe seizoen. De Sas- senheimers komen dit seizoen uit in de Hoofdklasse A, na een eenjarig verblijf in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal. De wedstrijd begint om 19.00 uur, de toegang bedraagt tien gulden. a In Alphen aan den Rijn speelt ARC vriendschappelijk tegen .sB Sparta. De eerste wedstrijd in de Alphense voetbalweek begint Hom 19.30 uur. Duel Eagles - Groningen verboden ter wolde Burgemeester Blommenstein van Voorst heeft de lea oefenwedstrijd Go Ahead Eagles - FC Groningen verboden, die voor vanavond in Ter Wolde op het programma stond. Blom menstein vreest rellen zoals die zich zondag voordeden bij het duel tussen de Eagles en de amateurs van Heerde. Supporters FC Zwolle takelden in Heerde met honkbalknuppels auto's van fans van de Eagles. De politie arresteerde drie Zwolle- aanhangers en kon ternauwernood voorkomen dat 150 boze supporters van Go Ahead het politiebureau bestormden. Blom menstein vreest dat bij hqt duel tussen de Eagles en Groningen soortgelijke moeilijkheden kunnen ontstaan. De ontmoeting is in de competitie altijd al een risicowedstrijd en Blommenstein verwacht ook Zwolle-fans. Engel houdt WK-selectie beperkt Negen negen v mocht Neder land als organiserend land inschrijven voor de WK tafeltennis, 2 tot en met 8 augustus in Eindhoven. Bondscoach Peter Engel vaardigt slechts zes tafeltennissers waaronder Trinko Keen (zie foto) en vijf tafeltennissters af. Hij vindt het niveau de jeugdspelers niet van mondiaal gehalte. Het toernooi, dat oorspronkelijk in april in Belgrado zou plaatsvinden, wordt "0 Ahead Eagles heeft Noord ijker Cees Marbus definitief Jvergenomen van Volendam. Ej tekent een overeenkomst f oor één seizoen. De 30-jarige larbus had nog een doorlo- ttid contract bij het in financi- le zorgen verkerende Volen- mocht transfervrij i bo- LEIDEN GERTJAN V Alfons Groenendijk begint vol goed moed aan zijn laatste seizoen in het betaald voetbal. De Lei derdorper, die de laatste maanden geplaagd werd door blessures, traint sinds gisteren weer voluit mee met de selectie van FC Utrecht. „Ik heb me in maanden niet zo goed gevoeld. Ik kon weer voluit schieten", aldus Groenendijk. Hij verwacht vanavond in de oefenwedstrijd tegen OFI Kreta in de basis te zijn opgesteld. Groenendijk (35) speelde begin februari zijn laatste competitiewedstrijd voor de ploeg van Mark Wotte. De trainer had voor hem een be langrijke rol centraal op het middenveld in ge dachten, maar door verschillende blessures kwam Groenendijk slechts tot 17 officiële wed strijden in het rood-wit. Achtereenvolgens een ribblessure, een gescheurde knieband en een haarscheurtje in zijn linkermiddenvoetsbeentje hielden hem lang aan de kant. „Het is nooit zo extreem geweest. Die laatste blessure komt ook normaal alleen bij atleten voor. Het was een mysterieuze blessure", aldus Groenendijk. De Leiderdorper trainde gedurende de zomer voor zichzelf. In de eerste anderhalve week van juli openbaarde zich geen pijn meer in het ge wricht. Daarna volgde wederom een scherpe pijn. Groenendijk nam een paar dagen rust, maar moest het trainingskamp vorige week dinsdag weer verlaten. „Het verschil was alleen dat ik nu precies kon aangeven waar de pijn zat. Een botscan wees uit dat het gewrichj zwak is. Ik kreeg een injectie om het kapsel tot rust te bren gen. Afgelopen vrijdag ben Uc weer gaan trainen en ik had wonderbaarlijk genoeg geen last." Hoewel de posities aan de linkerkant van het viermansmiddenveld nu ingenomen worden door Van Mol en Martel heeft Groenendijk de hoop op een mooi afscheidsjaar nog niet opgege ven. „Zij spelen goed. Daar moet ik eerlijk in zijn. Het wordt nog een hele toer om een basisplaats te veroveren. Maar ik moet eerst fit zijn. Dat heeft Wotte ook gezegd. Hij kan anders niet op me re kenen. Hij moet verder." De angst om het profvoetbal geruisloos vaar wel te zeggen, heeft hem bezig gehouden. „Ik vroeg me af of het ooit weer goed kwam. Daar heb ik best mee in mijn maag gezeten. Ik wilde toch een beetje mijn eigen afscheid regisseren er niet via de achterdeur vertrekken met een schou derklopje als dank. Voor een geruisloos afscheid hoeft hij voorlo pig niet te vrezen. „Ik ben nog steeds gedreven en ik heb de ambitie om er een mooi jaar vr maken. Tijdens de conditietrainingen eindig ik nog altijd bij de eerste vier. De lijdensweg heeft lang genoeg geduurd. Alles wat ik nodig heb is een fitte periode. Dat is toch niet te veel ge vraagd?" Souplesse en sprintkracht smelten samen op EK zwemmen In de strengst bewaakte enclave van Istanbul, het Atakoy sportcomplex, sloten vier Nederlandse zwemmers gis termiddag de mooist denkbare verzekering. Die voor de gouden medaille en het Europese record (3.16,27) op de 4x100 meter vrije slag, een estafette die op de Europese zwemkampioenschappen nooit eerder door een Neder lands kwartet was geannexeerd. heidsduivels van wereldklasse ISTANBUL •GPD_ Pieter van den Hoogenband (21), Mark Veens (21), Johan Kenkhuis (19) en routinier Mar cel Wouda (27) waren op de openingsdag van de EK gouden leeuwen van de brutaalste soort. De gelouterde Russische beren schrokken ervan, voor het eerst heel nadrukkelijk zelfs. Aleksander Popov, de rassprin ter uit Rusland bij uitstek, zag na opeenvolgende triomfen de zekerheid van het goud op de meest spectaculaire aflossings race in het wedstrijdzwemmen vervliegen. Dat was in het bijzonder la chen voor 'ankerman' Van den Hoogenband, wiens 'split' van 47,31 nu te boek staat als de rapste roffel ter wereld. „Ik had vleugels. Kenkhuis opende Veens liet het gaatje in- i Wouda tikte daarna ook als eerste aan. Mij interesseerde het niet hoe mijn tegenstanders heetten. De voorsprong gaf ik niet meer uit handen, ik kon door blijven gaan." Ook de Duitsers, in het EK- verleden veelvuldig secondan ten bij Russische troonsbestij gingen, werden door Van den Hoogenband, Veèns, Kenkhuis en Wouda gedegradeerd. Alsof het kinderspel was, zo vrolijk makend was de Nederlandse samensmelting van aangeboren souplesse en gekweekte sprint- kracht. Voor de eerste maal in de 73-jarige EK-historie op de lange baan bezat de KNZB snel- op het vierdelige koningsnun /an elk groot Pronkjuwelen, geslepen in Eindhoven (Van den Hoogenband, Veens, Wou da) en Amersfoort (Kenkhuis). Prachtig die EK-pIak, nog mooi er het perspectief dat gloort aan de horizon. Bij de Spelen van volgend jaar in Sydney kunnen de Oranje-mannen zich presen teren als de besten van het zwemcontingent Europa. Een visitekaartje dat de Australiërs en de Amerikanen, doorgaans de wereldveroveraars, wel zul len moeten ISTANBUL GPD Op de 50 meter vlinderslag was een Nederlandse dubbel slag een reële optie. Sterker nog, na de eerste EK-dag van series, een middagpauze en halve finales zijn vooruitzich ten voor De Bruijn en Van den Hoogenband riant. Maar van daag gaat alleen Van den Hoo genband als snelste overleve- raar van de schiftingen aan de eindstrijd beginnen. De Bruijn laat bewust de kans op goud liggen, om tactische redenen. Die geeft het stokje over aan Chantal Groot. Vlammen wil De Bruijn in Istanbul vandaag met nadruk op de 100 meter vrije slag, een haar niet niet-olympi- vlinderslag. hartewens die te combineren is daillerace op de sche 50 meter Vanochtend in maakte ze haar bedoelingen al duidelijk; met een tijd van 55.20 ging De Bruijn verreweg als snelste naar de halve fina les. Voert Van den Hoogen band de vlinderslagsprint op de EK als zijn 'geheime num mer' op (met een Nederlands record in de halve finales als aanwijzing), van De Bruijn werd een gooi naar de eerste plaats in Europa verwacht. Ze ker nadat zij in juni in Amers foort van haar NK-opdracht een missie met mondiale uit straling had gemaakt. Toen kraakte zij op een duffe vrij dagavond spelenderwijs het wereldrecord. Uit de losse pols, sensationeler was een zwemwedstrijd zelden in Ne derlands water. Met de afzegging van De Bruijn voor de eindstrijd van de 50 meter vlinderslag wil de Nederlandse delegatie de EK- organisatie evenzeer duidelijk maken dat de invoering van halve finales niveauverlagend is. Toppers op uiteenlopende disciplines moeten gedwon gen keuzes maken in hun pro grammering. Iets dat bij de oude variant van series en fi nales nauwelijks aan de orde Zweedse kapers voor de Katwijkse kust LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Zweedse topclub IFK Norrköpping heeft via spe lersmakelaar Piet Buter interes se getoond in Gert Aandewiel (29). De Katwijkse voetballer, die deze zomer overstapte van Dordrecht '90 naar zijn oude club Quick Boys heeft wel oren naar een Skandinavisch avon tuur. „Maar vooralsnog is de belangstelling nog niet echt concreet. Daarom ga ik er voor lopig vanuit dat ik komend sei zoen bij Quick Boys speel. Toch weet je het nooit; voor hetzelfde geld gaat straks de telefoon en zit ik morgen in het vliegtuig naar Zweden." Norrköpping (zeg: Norsjup- ping) was regelmatig deelne mer aan de diverse Europese toernooien maar heeft in het huidige seizoen, dat momen teel bijna halverwege is, moeite om met een jong elftal uit de degradatiezone te geraken. Daarom is de club op zoek naar een routinier die sturing geeft aan het team. Dat is precies de rol die Aandewiel in het afgelo pen seizoen met succes vertolk te bij Dordrecht '90 en die uit eindelijk resulteerde in en plaats in de nacompetitie. Desondanks keerde Aande wiel Dordrecht deze zomer de rug toe, teleurgesteld als hij was in de waardering die hij bij de club van voorzitter Frans Derks kreeg. Alleen een 'goede aan bieding' zou een terugkeer naar zijn oude liefde op Nieuw Zuid, waar hij ook als jeugdtrainer aan de slag kan, in de weg staan. „Ik ga er nog steeds van uit dat ik in Katwijk blijf en daar heb ik geen enkel probleem mee. Ik heb wel vanaf het begin bij Quick Boys duidelijk ge maakt dat de kans altijd aanwe zig blijft dat ik toch naar het be taalde voetbal terugkeer. Wat mijn portemonnee betreft ben ik nog steeds profvoetballer. Mocht het met Norrköpping niets worden dan is er nog geen man overboord. Eens ga ik toch wel naar het buitenland. Is het niet als speler, dan is het wel als jeugdtrainer. Dat is mijn ambi tie en die zie ik nog wel uitko- De stilte was bijna hoorbaar toen Ronald Delger de hand schudde van zijn held, Lance Armstrong. De 21-jarige Gro ninger, net als de Amerikaan genezen van teelbalkanker, kwam gisteren in Boxmeer zijn held een cadeau aanbieden. Het was een kleinigheidje, een knuffelbeer voor het kind dat in oktober geboren gaat wor den en een briefje, maar Arm strong was er zichtbaar door geraakt. Het rumoer van de inder haast belegde persconferentie was abrupt verstomd door het emotionele moment. Arm strong moest erna meteen op de fiets, de Ronde van Box meer wachtte niet. Het tastba re bewijs dat zijn missie, kan kerpatiënten een hart onder riem steken, niet zinloos is, werd zo lang afgegeven aan wielermanager Gerry van Ger- Armstrong rijdt dezer dagen drie. mogelijk vier criteriums in Nederland. Na Boxmeer volgen Chaam (woensdag), misschien alsnog Heerlen (vrijdag) en Roosendaal (maandag). „Ik vind het belangrijk mijn ge zicht te laten zien. hier hebben drie weken naar de tv gekeken. Nu kunnen ze de renners gewoon aanraken." Hij was moe, bekende Arm strong. Het was laat geworden in Parijs. President Clinton bel de nog, vanuit het presidentië le vliegtuig. „Hij was 'very hap py'. Zijndochter Chelsea had de Tour gevolgd. Clinton wil donderdag niet alleen mij, maar de hele ploeg Armstrong was niet de enige renner die op het parkeerter rein voor de permanence werd belaagd door handtekeningen jagers. Michael Boogerd werd welhaast fijngedrukt en ook Mare Lotz kon zijn lelijk eendje niet ongehinderd verlaten. Opmerkelijk was dat er slechts één TVM'er in Boxmeer verscheen: Servais Knaven. De rest van de ploeg bevond zich in Spanje of in de Sachsentour. „Het wordt elk jaar moeilij ker", erkende makelaar Van Gerwen: „De internationale kalender zit overvol, zelfs een ploeg als Batavus zit volgende week in Frankrijk." Maar somber is Van Gerwen niet. „Het is me toch weer ge lukt de gele trui, de groene trui en Cipollini (alleen in Roosen daal) naar Nederland te krij gen. Daar ben ik best een beet je trots op." Armstrong deed wat van hem verwacht werd: hij won. Het publiek, zo'n 20.000 toe schouwers, genoot, 's Avonds moest de Amerikaan nog met de auto naar Brussel, waar hij logeert bij vriend Eddy Merckx. Vandaag fietst hij in het Zwitserse Lausanne. Uitrusten is voor later. „Ik hoop dat mijn leven niet verandert. Roem is mooi maar vergankelijk. Ik wil er daarom met volle teugen van genieten." SCOREBORD voetbalde, meldde zich al een keer bij de selectie van trainer Ian van Staa. Tijdens een trai ningskamp in Delden vertrok een aangeslagen Marbus afge lopen dinsdag bij de selectie. Volendam bleef telkens dwars liggen inzake het betalen van het tekengeld. Mede door tus senkomst van GA Eagles-voor- zitter Arie Kornet en elftalleider Adri Steenbergen werd de zaak gisteren alsnog beklonken. „Al leen heb ik nu een waardeloze voorbereiding achter de rug. Ik nog nog twaalf dagen voor de eerste bekerwedstrijd en ik ga er vanuit dat het goed komt." PRIJSVRAGEN 3 Nsenga (Bel) 13,35. 400 m horden: 1 ndap 26 iuli- 2-4-10- Taylor (VSt) 48'74' 2 DiaSana (Fra) Ln™8-T1U' 49.03, 3 Harnden (Z.m) 49.19. 3000 m steeple: 1 Chelule (Ken) 8.22,78. 2. Che- rono (Ken) 8.22,96. ver: 1. Taurima (Aus) 8,18, 2 Krause (Dui) 8,04, 3. Robbins ü-14-15-16-25-26-29-36-37-41- SCHAKEN (Por) 0.01, 3. Raimond i n v/rpiiat 0.06, 5. Lopes (Por) 0 0 45-46-49-55-61-68. (onder voorbehoui Lotto 29: Eerste pri)S: geen winnaar, twee de prijs: 2 winnaars, bruto f 50.000, derde prijs; 28 winnaars, f 1000, vierde prijs. 117 winnaars, f 250, vijfde prijs: 2374 winnaars, -f 25, zesde prijs: 3207 win naars. f 10. zevende prijs: 40.831 win- cijfers goed: geen 7 winn. (VSt) 8,02. polshoog: 1. Lobinger 5,91 Vrouwen. 100 m: 1. Miller f 5. Cijfers cijfers vijf cijfers g 40 w ,82, «2. Hodkmson (NZe) m horden: 1. Sjisjigina (VSt) 12.77 298 i cijfers cijfers goed: 2.00.15. 100 (Kaz) 12,62, 2. 400 m horden: 1. Teresjoek (Oek) 54,50, Meijers (Ned) - Rabinovich (Isr) 1-0, Oden- dahl (Dui) - Golod (Isr) 0-1. Stand: 1. Van Wely 5 1/2, 2. De Vreugt, Berelovich, Go- loebev. Van der Weide. Meijers, Van den Mitchell (VSt) 10,02, 2. Thompson (Bar) 10,12 200 m: 1 Johnson (VSt) 20,12. 2. Miller (VSt) 20,14. 1500 m: 1 Sullivan (Can) 3.36,51, 2. Koech (Ken) 3 36,55, (VSt) 3.36,70. 54.71 ver: 1 (Dui) 6,83, 2. Jones (VSt) 6,78. Currey-McPaul (Aus) 66,03. koge Parma/Bologna. EK. Groep A: Kroatië Rusland 4-2. B, vierde speelronde: Neder- Spanje 8-1 Nederland geplaatst WIELRENNEN Armstrong (VSt) 100 km in 2.13.19. McEwen (Aus) 0 10, 3 Knaven (Ned), H.ncapie (VSt). 5 Van Schalen (Ned). Ronde van Portugal. Eerste etappe Cantan- hede - Leiria 1 Fr.go (Ita) 187 km in 4.26.16, 2. Raimondi (Ita), 3. Barbosa (Por), 4. Giroletti (Ita), 5. Soeiro (Por). Klassement: 1. Fngo 4.26.06, 2. Vitorino 3. Serpa (Por) 7, 15 Kats21, 21. I Mannen 400 vrij: 1 12. 2 Brembilla (Ita) (Roe) 3.49,04, 4. Ro- 3.50,41, 5. Carstensen (Den) ■3.51,35. 4x100 vrij: 1 Nederland (Kenk- band) 3616S27 Eur.^ecoró (oud Rusland '97), 2. Rusland 3 19,49, 3. ZEILEN Kumburgaz. EK lange-afst dig CIRCUIT IN CIJFERS Het Open. Zee Duin Katwijk:HEBl: 1 Boogmans, 2. Fleischeuer. 3. Koemans. 4 erger. DEB1: 1 3.20,20, 4. Italië 3.20,60, 5 pias, 2 v Gorkom/Wesseis Cerna (Tsj) 4.45,45, 4. Padu- raru (Koe) 4.48,63, 5. Klenz-Herbst (Dui) 4.49,61 4x100 vrij: 1. Duitsland 3.40,87, 2 Zweden 3.43,07, 3. Groot- 3. Bandun (Dld)/Darr ngs/Versteeg DDB1: I. v.d. Gugten/v.d. 'las, 2 v Gorkom/Wesseis GDB1: 1 d Boer/Lugthart. 2 v.d. Gugten/v d Capel- len HEC1: 1 Ravensbergen, 2. Westdijk, 3. Doove, 4. d. Lange DEC1. 1 Nossik. 2. Aalders. HDC1: Poot/v. Zuilen, 2. v. Eeden/Hoekstra. DDC1 1. Aalders/Lukke- naer, 2. Korenhof/Remery. GDC1: 1. Drau- lans/Voskuyl, 2. J L. Verhees. HEC 30+ °a Wegman, 2 Polak HDC2 30+: 1 Jansen tu /Kosters, 2 Jonker/Verdoes DDC2 30+: I H( Boonstoppel/Remery, 2. Goudriaan/De .r A Mooy GDC2 30+. 1 K 0. v.d. Plas, 2. Wegman/Wegmari HED1 30+: 1 Aalders. ve' 2. Kieviet, 3. v Ark. 4. Gunthardt. DED1 va 1 Manuputty, 2 Lukkenaer HED1 30+ i,. 1 Wiesmeijer. 2 Schaart DED1 30+: 1 J Verdoes. 2 Geene HDD1 30+: 1 Alma /Schaart. 2 FrSser/Stouten DDD1 30+: 1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19