Onderzoek apparatuur Het Wedde 3m vier uur 's ochtends aan de bruinebonensoep Regio J< reen verontreiniging nder Huize Duinzicht 'Paardenmarkt belangrijker dan vakantie9 i/ -CHEF JUDY NIHOF, C >rd.||' |S rip l va p h» Kamperen bij zwembad Zoeterwoude 70ETERWOUDEKinderen tot en met 12 jaar kunnen net als vorig jaar in de nacht van woensdag 11 op donderdag 12 augustus onder begeleiding kamperen op de ligweide bij het zwembad het Zoeterwoudse sportcomplex Haasbroek aan de Nieuwe \Veg. De kinderen moeten zelf voor een tent zorgen en de kos- ien bedragen tien gulden. Voor dit bedrag krijgen zij woensdag avond een maaltijd en kunnen ze deelnemen aan diverse activi teiten. b Zoeterwoude kapt zieke iepen otht 70eterwqudeZoeterwoude gaat begin september tien bomen zijn aangetast door de iepziekte kappen. De bomen staan 2n (aan de Zonnegaarde (1), de Nieuwe Weg (8) en de Industrieweg (1). Tot het vellen van de bomen is besloten om verspreiding n ran de ziekte te voorkomen. tajGeen inzameling De Rijntamboers oeterwoudeDe Zoeterwoudse drumfanfare De Rijntamboers 28 augustus geen oud papier en vodden opha- onjv en, zoals gebruikelijk op de laatste zaterdag van de maand. In Tijdelijke afsluiting Hoge Rijndijk Alpl oeterwoudeDe Hoge Rijndijk wordt ter hoogte van de Rijneke pol ioulevard in Zoeterwoude en Hazerswoude in de nacht v schi ip 7 september afgesloten voor alle verkeer. In die periode ivordt het asfalt hersteld. Het verkeer moet van 21.00 uur tot n sp 1)6.00 uur gebruik maken van de parallelweg. meente verwierp de claim t nnie van uffelen dat de vervuiling in het voorlo pig koopcontract was vermeld tewel nog niet bekend is tot en geen gevaar voor de volksge- lever de bodemverontreini- zondheid oplevert. rond de Oegstgeestse Van Hoogevest schrikt niet ijngeesterstraatweg 2 zich van deze vervuiling. ,,Ik ken ,'ai strekt, lijkt de bodem van het geen enkel stukje Nederland :htb derop gelegen Huize Duin- waar niet enige verontreiniging ht (nummer 40) in ieder ge- zit", zegt hij nuchter. „Ach ja, schoon te zijn. Het oude als er geen gevaar voor de ostercomplex werd vorige volksgezondheid is... In negen- land verkocht aan het tig procent van de gevallen van ïersfoortse bedrijf Van Hoog- verontreiniging valt het ook ist Groep, die er kantoren en reuze mee en is het goed oplos- llicht woningen gaat bou- baar. Zo was er eens sprake i. zinkverontreiniging die achteraf Dlgens directeur M. van afkomstig bleek van bladeren igevest is er uit bodemon- die van een zinken dakgoot wa- Ct( zoeksrapporten van het ter- ren gewaaid." niks gebleken van veront- Volgende week gaat Van niging door het slib van een Hoogevest met de gemeente in lempte sloot. „Er zat wel wat overleg over zijn plannen met t ontreiniging afkomstig van het pand. Op de langere termijn ster< tanks. Op zich was die niet wil Van Hoogevest graag appar- •rdo! matisch. Die is ook opge- tementen in de achterkant van amd. Als de onderzoekers het pand bouwen. Tot die tijd huiswerk goed gedaan wil hij er kantoorruimte verhu- iben, hebben ze in ieder ge- ren. Daar is interesse voor en ook historisch onderzoek het duurt wel even voor de be- ig richt naar oude watergan- stemming van het pand gewij- Enige tijd geleden diende zigd is. Ook staat de toekomst 1 pe koper van het voormalige van de kapel op de agenda. Van "3e ïeentepand op nummer 2 Hoogevest overweegt deze te nii i schadeclaim in bij de ge- slopen, terwijl de gemeente de inhakte omdat de bodem in de kapel wil behouden. ;eirtuin is verontreinigd met De bomen op het terrein blij- o zware metalen lood en zink. ven wat Van Hoogevest betreft jj ie verontreiniging was vóór in ieder geval staan. „Met name ai verkoop bij een steekproef aan de zijkant staan een paar zerv1 het licht gekomen en bleek hele mooie. Het is überhaupt naai omstig te zijn van het slib niet aan de orde om die weg te gedempte sloot. De ge- halen." Machines weg uit Voorschotens bad E dag VAN... ANNO 1974 Zaterdag 27 juli Alle technische apparatuur wordt deze week uit de ma chinekamer van zwembad Het Wedde in Voorschoten gehaald en onderzocht door Relectronic-Renech. Het bedrijf in Zoetermeer, een onderdeel van Siemens, gaat na welke onderdelen tijdens de overstroming afgelopen vrijdag onherstelbaar zijn beschadigd en welke nog bruikbaar zijn. ong het kómt wel eens niet i in de supermarkt met een kar boodschappen die je betaald hebt. Of je dochter Mi ft een partijtje met logeren- imendinnen, de ontbijttafel et feestelijk gedekt, en - j af it- Of, ook heel fijn: je zit tde hele familie aan een uitl itmaal bij de chinees. „Die inhai ft trouwens keurig gewacht u het ijsje tot ik weer terug iden mbit ;eline Leemans (39) is 'slaaf ole l haar alarmpieper: ze is vrij- ■vorf 'ger bij de brandweer in Lei- rijt dorp. Als ze de voordeur sniji ndoet springt het zwarte aai g direct in het oog, afste- cl tegen het wit van haar ek. Ja, die pieper heeft ze al- aan. „Toen ik 'm net had, fde ik niet eens te gaan dou- ik dacht, staks gaat-ie!" als ze naar Amsterdam of zo zet ze 'm af. Dat is de kazerne, i lien: als het alarm is a ga je toch anders rijden, moet wel aan je veiligheid ken, legt ze uit. Ook als z paar wijntjes op heeft - op verjaardag - koppelt Leem- zich los. „In zo'n toestand je niet met je adembe- irming op gaan lopen." de regel is toch wel: je ieet dit werk vrijwillig, i 1 s' vrijblijvend. De ene keer ukken is leuk, de andere niet - maar gaan doe je Ook al ziet je gezin dat helemaal niet zitten. *}et je ze af e Dan zeggen ze: je gaat toch k»ntveg' hè'" hans - huisvrouw en sinds ook administratief partti- bij de brandweer in Leiden 10 lont op het hoekje van de nelkamp. Op pakweg twee- 'J} V derd meter van de kazerne, fant Snoepweg oversteken, Smitweg in, en ze is er tocl ALPHEN AAN DEN RUN - De landelijke rust aan de Landlustweg werd vanmorgen ruw verstoord door een pistoolschot. Het trof de 33-jarige boer J. G. Kraan in de heup. De schutter ging er vandoor met een flink bedrag aan geld. De heer Kraan moest in het ziekenhuis worden behandeld. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ALPHEN AAN DEN RIJN - Vanmorgen rond kwart voor elf is een gewapende overval ge pleegd op een boerderij. De boer, de 33-jarige J. G. Kraan, liep buiten op zijn erf aan de Landlustweg, toen hij vermoedelijk een Simca op de weg zag staan. Een jongeman stond in de kofferruimte te rommelen. Hij droeg een bruin manchester pak en had volgens de verklaring van de veehouder, waarschijnlijk een pruik op. De twee zeiden elkaar nog goedendag, waarop de heer Kraan naar binnen ging voor een kop koffie. Binnen hoorde hij gestommel in de slaapkamer. Hij rook meteen onraad en pakte een bezem. Twee gemaskerde jongemannen kwamen tevoorschijn, waarvan er een zei: "Kijk uit!" en meteen daarop een schot afvuur de, dat terecht kwam in de heup van de vee houder. Deze vluchtte in de kelder. De moeder van de heer Kraan werd door de mannen ge dwongen de sleutel van de brandkast af te ge ven. Zij maakten zich uit de voeten met een buit van in elk geval 6000. Daarnaast is er nog spaargeld ontvreemd van de familie die aan de overkant woont. Mevrouw Kraan belde direct de politie, die de achtervolging inzette. De overvallers zijn vermoedelijk gevlucht in de richting van Koudekerk. MOSKOU (AP) - De Opperste Sowjet - het par lement van de Sowjet-Unie - heeft de Kremlin- top gisteren met algemene stemmen een nieuw vierjarig mandaat verleend en is daarna uiteen gegaan. De termijnverlengingen voor president Nikolai Podgorny en premier Alexei Kosygin waren voorgedragen door het machtigste lid van de Troika, partijleider Leonid Breznjew. De 1517 gedelegeerden verleenden het nieuwe mandaat eenstemmig en bij het gebruikelijke ovationele applaus. Ook minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromyko zal vier jaar aan blijven. Breznjew zelf heeft een ambtstermijn van zes jaar die eind 1975 of begin 1976 af loopt. Daarna moet de Opperste Sowjet zich over hem uitspreken. Joop (links) met dochter Chantal en Cock Douwes. Fokkers zetten alles opzij voor 'hét evenement in Voorschoten' voorschoten jan preenen Zonder dat daarover maar één woord op papier is gezet, zijn Annelies en Joop Douwes op 'huwelijkse voorwaarden' ge trouwd. Joop is niet zomaar een liefhebber van paarden. Hij is er gek op. Daarom wil hij ook bij wijze van spreken dag en nacht bij zijn pony's zijn. En ze ker tijdens de jaarlijkse paar denmarkt in Voorschoten, die morgen weer wordt gehouden. „In de week van de paarden markt kunnen we nooit op va kantie. We zijn in die periode ook nooit weggeweest. Dan is hij net een klein kind en leeft hij ongelooflijk naar de markt toe. Maar geen woord van kritiek hoor. Ik wist het toen we trouw den. De paarden zijn alles voor hem. Ik vind het wereldje zelf trouwens ook wel leuk", aldus Annelies. Meer steun van zijn vrouw kan hij nauwelijks verwachten. Toch corrigeert Joop haar. „We zijn wel degelijk één keer tij dens de paardenmarkt op va kantie geweest. We zaten toen in Oostenrijk, maar ik had geen moment rust. Ik belde steeds naar huis. Hoeveel paarden er waren, hoe de handel was, hoe gezellig het was. De paarden markt is voor mij belangrijker dan een week vakantie in Span je." Joop Douwes (38) is net als zijn broer Cock (52) paarden fokker. Cock al 35 jaar, Joop 'pas' 23 jaar. Cock raakte op z'n twaalfde al vertrouwd met paarden toen hij met een schil- lenkar door het dorp reed. „Ik heb het altijd al mooie, edele dieren gevonden. Later ben ik zelf een pony gaan kopen voor mijn kinderen. Zo raak je er nog meer mee vertrouwd." Zijn broer voegt eraan toe dat hun vader ook helemaal weg was van paarden en vaak ook weg was. „Hij ging altijd naar de paardenmarkten in Zuidlaren en Hedel. Ik ging ook altijd mee naar de boeren. Om de paarden te zien." Annelies haakt daar gretig op in: „Je hebt het duide lijk niet van een vreemde. Als we op vakantie zijn, gaan we al tijd op de fiets de boerderijen langs. Paarden kijken." Joop en Cock behoren mor gen dan ook als 'vanzelfspre kend' tot de vroege vogels op de markt van Voorschoten. Als ze de paarden en pony's op tijd kunnen vangen, melden ze zich om zes uur in de Voorstraat. Als handelaren. Joop: „Ik kan niet al die pony's zelf houden, hoe graag ik dat ook zou willen. Of je veel verkoopt, weet je nooit. Ik heb het een keer gehad dat ik net voorbij de slagboom was, of ik had alles al verkocht. Het hangt er uiteraard vanaf hoe de paarden en pony's er uitzien. Of ze correct zijn in de benen en de mond. Pony's hebben vaak last van een varkensbek. Dan hangt het bovengebit over het ondergebit. En met pony's het natuurlijk belangrijk of z gestoord zijn, maar ik kan de hele dag naar die beestjes kij ken." Ze hopen dat nog vaak te doen op de markt in Voorscho ten, ook al weten ze dat ze in deze omgeving tot een uitster vend ras behoren. „Vroeger werden zo'n 1.700 paarden aangevoerd. Nu nog maar lief zijn voor kinderen. Maar of tweehonderd. Er is zelfs snel verkopen of niet, blijven op de markt hangen. Het is net een reünie. Wat drie oktober is voor Leiden is de paardenmarkt voor Voorscho ten." De twee broers wekken de in druk alsof ze dag en nacht met hun paarden en pony's bezig zijn. In werkelijkheid zijn ze stratenmaker. Joop: „We kun nen er niet van leven. Met het verkopen van pony's haal ik de kosten eruit. Verder ben ik blij dat m'n zus Cor me helpt met het verzorgen van de dieren. Maar goed, als ik maar even vrij heb, zit ik tussen de pony's. An deren denken misschien dat we Programma paardenmarkt 06.00-iaoo uur aanvoer paarden en po- Mouratch en violist Jan Oplitos in de bi- vanaf het Treubplein Treubplein, ponyrijden op de Bloklaan. 09.00-14,00 uur; standwerkersconcours in de Schoolstraat. 10.00 uur; officiële opening door burge- •P20.00-21P.00 uur: tweede concert Mourat ch en Opsitos in de bibliotheek. 21.30-00.30 uur optreden popbands Spank en Catweasel in de Voorstraat. 23.00 uur; vuurwerk aan de Vliet aan het 11.00-12.00 uur: loop-in orgelconcert door Erik van Bruggen in de dorpskerk. lToO°lToo'uur b°!d rn^r d t De kermis wordt twee dagen gehouden op het Burgemeester v.d Haarplein bi) sportha! De Vliethorst. Morgen^van^ 14.00- jaar geweest dat paard stond. Dat was in de ja ren zestig. Maar ook toen kwa men volop mensen. Er wordt nu een premie gegeven om maar zoveel mogelijk paarden te trekken, maar ook al zou er ook nu maar één paard staan dan nog zou het stormlopen. Onder het mom van paarden markt komt iedereen om ieder een te zien." Verzekeringsexperts schatten de schade op 150.000 a 200.000 gulden. Het management gaat er nog altijd vanuit dat het bad op maandag 16 augustus weer open kan. Manager G. van Hal van Het Wedde: „Zonodig wordt er 's nachts doorgewerkt. Alles wordt er aan gedaan om het bad zo kort mogelijk dicht te houden." Twee ingenieurs van Relec tronic-Renech en verzekeraars bekeken gisteren de kelder waar het water vier dagen gele den enkele meters hoog heeft gestaan. De problemen ont stonden toen een medewerker van het zwembad een kraan opendraaide en vervolgens een pvc-buis van de sokkel schoof. In een mum van tijd stond de kelder volledig onder water. Gisteren kwamen enkele tien tallen zwemmers die nog niet op de hoogte waren van de tij delijke sluiting naar het com plex aan de Richard Wagner- laan. Daar kregen zij van het personeel te horen dat binnen- èn buitenbad voorlopig zijn ge sloten. Van Hal: „Het aantal voor niets kwam, viel me eerlijk gezegd nog mee. Kennelijk gaat zoiets als een lo pend vuurtje door het dorp. De meesten hadden wel begrip voor de situatie. Sommigen dachten dat het een grap was. Een zwembad zonder water, dat konden ze zich niet voor stellen. Die mensen zijn rond geleid en hebben met eigen ogen kunnen zien wat er aan de hand is." Ook de andere gebruikers van het bad, de duikschool Tibia, de onderwatersportvereniging Pal- mare en leszwemmers zijn in gelicht. Van Hal: „Voor Tibia en Palmare probeer ik nog een an der zwembad te vinden. Voor de particulieren die hier lessen, ligt het anders. Voor hen heeft het geen zin om elders te gaan zwemmen. Elk bad heeft zijn eigen systeem. Waarschijnlijk zullen ze gewoon wachten tot 16 augustus. Het was een test om met deze kinderen, en dan heb ik het over veertig a vijftig per ochtend, voor het eerst in de zomer door te gaan, omdat de cursus anders te lang onder broken zou worden. Ze hebben nu drie weken langer les gekre gen. Daardoor hoeven ze geluk kig niet zo lang te wachten op het vervolg van de lessen." Leidsch Dagblad.ARCIIIlüY IL\ ANNO 1899 Donderdag 27 Juli LEIDEN - Het is bekend, dat de Leidenaars, zooals het spreekwoord zegt, niet over één nacht ijs loopen. Wanneer het iets nieuws be treft, nemen zij meestal eerst een afwachtende houding aan. Zoo ook nu. Niet alleen dat het Hotel Du Nord thans een geheel nieuwe con cert-en tooneel-zaal bezit, maar bovendien treedt er nu met de kermis een gezelschap op van geheel ander genre dan vroeger. Daardoor moesten, met het oog op de kosten, de prijzen hooger worden, maar daardoor ook zijn daaren tegen personen, die er vroeger den avond door brachten, niet in de gelegenheid er nü gebruik van te maken. Zouden dezen echter door ande ren vervangen worden? Den eersten avond, ge lijk wij melden, niet. De opkomst was gering. Maar de omgeving en de indruk, door het ge zelschap van den heer Stroober op de aanwezi gen gemaakt, was zóó goed, dat bij het bekend worden daarvan de invloed niet kon uitblijven. En dat was gisteravond vrij merkbaar. De op komst van een net publiek was reeds veel talrij ker. Het succes, dat de optredenden behaal den, was bovendien ook nog kolossaler. Brandweer\'rouw Angeline Leemans Angeline Leemans in een van de Leiderdorpse brandweerauto's. „Je doet dit werk vrijwillig, maar niet vrij blijvend." FOTO HENK BOUWMAN al. Ze pakt meestal de fiets, ,,'s Nachts is dat wel eens komisch. Dan denk ik ineens: hé, ik zit op de fiets." Maar soms is 't sleu teltje weg, of er staan drie ande re fietsen voor. Dan gaat ze maar lopen. Nou ja, rénnen. „Dat valt altijd tegen: op zo'n moment geef je toch alles. Kom je bij de kazerne, ben je stuk." Vandaag is het een rustig wan delingetje naar de Simon Smit- weg. Geen alarm, wel een tele foontje dat de fotograaf van de krant staat te wachten. 'Ha meissie, ben je er weer': nu is de garage leeg, maar als vrouw kén je natuurlijk wel eens op die manier worden begroet door je mannelijke collega's. Er zijn brandweervrouwen die zelfs van zo'n opmerking een probleem maken, weet Leem ans. Zelf heeft ze er voor geen cent moeite mee. „Als je in zó- iets al wat ziet... Je komt bij de brandweer inderdaad in een mannenwereld terecht. Maar je kan toch niet verwachten dat die mannen meteen aangepast zijn." Bij een alarm is er een strikte routine. Iedereen pakt naar volgorde van binnenkomst een nummer, mét de taak die daar bij hoort, en neemt vervolgens een spurt naar de kapstokken met de pakken. „Vanaf dat mo ment noemen we elkaar ook anders: bij het nummer dat je dan hebt", legt brandmeester Henri Vorst uit aan de koffieta fel in de 'verbindingscomman- dokamer' van de kazerne. Tussen de twee brandbestrij- ders vliegen al gauw de verha len en anekdotes heen en weer. Leuke en minder leuke. Want soms wordt je voor een kleinig heid opgeroepen, een andere keer is er iets groots aan de hand. Het zijn ook lang niet al tijd branden waar de brand weer bij wordt geroepen. Het kan een oud vrouwtje zijn die door een overstroming bij de bovenburen een stortvloed van water in haar huis heeft*gekre gen. „Dan kan je dat allemaal samen met zo'n mensje gaan afsoppen." Of er zitten mensen vast in een lift: „Nooit leuk trouwens. Want je weet nooit wat je aantreft zodra je de deur opendoet." Of een beknelling na een aanrijding, zoals die jon gen op de provinciale weg met dat stuur in z'n maag, die in één keer leegbloedde toen dat uiteindelijk loskwam. Na zo'n klus gaan de brand weermensen niet zo vanuit de brandweerwagen hup naar huis. Dan wordt er eerst koffie gezet en nagepraat op de kazer ne. Leemans: „Zitje om vier uur 's ochtends ineens aan de bruinebonensoep." Dat napra ten is belangrijk. „Wat heb je meegemaakt, wat had er anders gemoeten. Degenen die het meeste last hebben blijven van zelf het langst hangen." Wat dat betreft deed het AZL een keer een goede zet. Dat was bij het geval van een jongen die tijdens de verbouwing van ver pleeghuis Leythenrode van het dak was gevallen. Vorst: „Die jongen gooide afval in de stort - koker en gooide zichzelf vervol gens mee. Toen kwam hij onder een bouwlift terecht. Trauma- helicopter en alles erbij. En die jongen maar schelden." Alle brandweerlieden werden ver volgens uitgenodigd door het AZL. Leemans: „Om te kijken hoe hij erbij lag. We hebben hem vanaf de traumakamer ge volgd. Tot slot lag-ie met z'n ar men omhoog: hé jongens, ik ben er nog!" Al met al zijn het vaak geen simpele uitstapjes om van thuis te komen. Daar val je toch elke keer maar weer binnen met al les wat je hebt beleefd. Hoe ver tel je je man en je kinderen over zo'n geval als die jongen met dat stuur in z'n maag? „Tegen m'n man vertel ik het gewoon zoals het geweest is", zegt Lee mans. „Maar tegen m'n kinde ren vertel ik het anders, 't Was niet zo leuk vandaag, zeg ik dan. Die meneer had wel erge pijn in z'n buik in die auto." afke van der toolen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15