Het enige ritme dat hij kende, was het ritme van een junkie bij nacht en ontij Zomer 1999 nn nn uu uu In gelijst Abbenes De 24-uurs economie rukt op. Maar voor spullen die je niet in de supermarkt kunt kopen, bestaat de 24-uurs economie al jaren. In het geval van drugs bijvoorbeeld. Ook in Katwijk, het dorp waar de zondagsrust hoog in het vaandel staat, is op elk moment van de dag elke drug te krijgen. Sjaak Ju (29) mag je in deze gerust ervaringsdeskundige noemen. Jarenlang wist hij precies waar hij moest zijn om zijn spullen te scoren. De drugs die hem aan de rand van de afgrond brachten. Dankzij de vrijwilligers verslavingszorg van De Brug in Katwijk - die dag en nacht voor hem klaar stonden - leidt hij inmiddels een heel ander leven. Er kan wel een lach vanaf bij projectleider Erik de Groot (links) en bij Sjaak Ju. 'Mede' dankzij De Brug Hij kijkt naar de binnenkant van zijn gebruinde onderarmen en verzucht dat hij blij is dat hij nog leeft. Zijn armen hebben er wel eens slechter uitgezien. De sporen van het injecteren van drugs zijn door de tijd inmid dels uitgewist. „Ik kwam laatst op het strand van Katwijk een bekende tegen en die bleef echt als aan de grond genageld staan," vertelt Sjaak Ju lachend. Waarmee hij maar wil vertellen, dat hij er niet altijd zo gezond heeft uitgezien als nu. Sjaak begon met blowen en gokken toen hij vijftien jaar was en was op die leeftijd al betrok ken bij een gewapende overval op een benzinestation. Hij stond aan het begin van de neergaande spiraal. Zijn zucht naar drugs en geld en weer drugs, leverde hem rap een flink strafblad op. In totaal zat de in Katwijk getogen Ju bijna zestien maanden vast voor on dermeer afpersing en diefstal. In die 'beginperiode' haalde hij met een grote groep leeftijdsge noten rottigheid uit door heel Katwijk. „We spraken ergens af en we begonnen dan met blo wen. Vervolgens gingen we op pad om in heel Katwijk dingen te slopen en een beetje rond te hangen," vertelt Ju. „Tussen door stopten we verschillende keren om te blowen. Ik was echt een mannetje van de straat, een ratje. Wie gekker dan gek was, was ook de stoer ste van het stel." Stichting De Brug probeert naast de opvang voor verslaaf den en hun ouders via het straatwerk met jongeren van de huidige generatie in contact te komen. De vrijwilligers bezoe ken regelmatig de verschillende hangplekken in Katwijk, Rijns burg en Valkenburg. Het gaat projectleider Erik de Groot van De Brug niet zozeer om de jon gere die eens per week een joint rookt en daarna zijn bed in tolt. „Ik vind het belangrijk om op straat met jongeren te praten. Thuis gebeurt dat vaak niet. Er wordt structureel veel softdrugs gebruikt, ook op school tijdens de pauze. Ik vraag me af of ouders dit wel weten." Rond zijn achttiende boden gokken en blowen niet meer wat Sjaak nodig had. Op die leeftijd onmoette Sjaak zijn - inmiddels - ex-vriendin. Hoe wel zij niet gebruikte, liep het drugsgebruik bij hem toen pas écht uit de hand. De verliefd heid maakte gevoelens in hem 1 los waar hij totaal geen raad mee wist. Hij zocht vanaf dat moment zijn heil in heroïne. „Het riep vragen en gevoelens op die ik niet kon bevatten. Ik had het idee dat ik alleen maar met haar kon omgaan als ik drugs gebruikte," vertelt hij over toen. „Ik wist, dat als ik dat bleef doen, dat ik haar kwijt zou raken. Maar als ik het niet deed, zou ik haar öök kwijt ra ken. Ik kwam in een vicieuze cirkel terecht." Sjaak vond thuis geen gewillig oor om over zijn gevoelens te praten. „Ik had nooit echt met mijn ouders gesproken over omgaan met meisjes en over sexualiteit. Met mijn vrienden gingen de gesprekken natuur lijk vaak over vrouwen. Maar dat was alleen stoere praat en hoogmoed." Op zijn 23ste wordt hij door zijn ouders het huis uitgestuurd, loopt de rela tie met zijn vriendin op de klip pen en is het hek definitief van de dam. Maar een gevangenis straf van negen maanden maakt dat Sjaak clean en afge traind naar buiten komt. Al leen, hij gaat onmiddellijk naar zijn dealer. In die tijd dat Sjaak gebruikte had hij geen vast bio-ritme zo als hij dat nu heeft als assistent- commercieel medewerker op een detacheringsbureau. Nadat hij op zijn vijftiende de LTS ver liet, leefde hij van het geld van zijn ouders. Later van een uit kering, aangevuld met inkom sten verkregen uit criminele 'arbeid'. Het enige ritme dat Sjaak kende, was het ritme van een junkie. Drugs gebruiken en zo snel mogelijk weer gebrui ken. Het verschil tussen dag en nacht maakt daarin volgens hem niet zo gek veel uit. „Als ik de hele nacht v op cocaïne, dan sliep ik o dag. Vaak werd ik rond een uur of twaalf wakker." Het ontbijt bestond uit heroïne en pillen, allemaal om gevoelens en ang sten te onderdrukken. „Het is misschien vijf keer voorgeko men dat ik 's ochtends die ang sten niet had. Zonder drugs was ik niets waard. Je zou dan echt je moeder verkopen om aan dope te komen." Ju vertelt openhartig over de 'Hoornesgroep' en de 'gokhal- groep'. Ook vertelt hij dat hij via de oudere generatie hard drugsgebruikers in contact kwam met dealers in Den Haag. Hij spreekt zijn zorgen uit over de nieuwe generatie en wijst op het belang van De Brug en God in zijn 'nieuwe' leven. Dat de Katwijkse verslavings problematiek niet altijd duide lijk zichtbaar is op straat wil volgens Sjaak en hulpverlener De Groot niet zeggen dat het niet bestaat. Volgens hen is er alweer een nieuwe generatie gebruikers opgestaan. Het aan bod van drugs is groter en er is volgens De Groot veel gemak kelijker aan te komen. „Op dit moment kan je in Katwijk dag en nacht krijgen wat je wilt. Ge lukkig is de politie erg actief in het opsporen van dealers. Maar het probleem blijft." Inmiddels is Sjaak na 25 maan den in het christelijke centrum De Hoop in Dordrecht afge kickt en woont hij ook in die plaats. Maar hij komt nog re gelmatig op bezoek bij zijn vrienden van De Brug. Hij heeft ook weer contact met zijn moe der. Zijn vader heeft hij jaren lang niet gesproken. Hij hoopt binnenkort dat hij met hem: 'een gesprek als tussen twee volwassen mensen' kan heb ben. Het verhaal van Sjaak en De Brug staat niet op zichzelf. Hij is één van de 40 verslaafden die mede dankzij De Brug weer een normaal leven leiden. Inder daad 'mede' dankzij De Brug, vindt De Groot. „Want de hulp van God is hierbij onontbeer lijk". Wat niet wil zeggen dat een verslaafde bij zijn entree in het inloophuis aan de Van Houtenstraat meteen een bijbel onder zijn neus gedrukt krijgt. „Niemand dringt je iets op. De mensen van De Brug gaven mij het gevoel dat ik een mens was. Als verslaafde, word je niet door iedereen zo gezien." Sjaak heeft spijt van het leed dat hij mensen heeft aange daan en is zich bewust van het feit dat veel mensen hem op de foto zullen herkennen. „Katwijk is klein, iedereen kent iedereen en iedereen weet alles van el kaar. Vroeger werd ik gemeden. Nu wil ik laten zien dat ik dank zij God en de mensen van De Brug een heel goed leven heb." LESLEY GRIETEN 's Nachts brood bakken. Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een patiënt behandelen. Voor normaalste zaak van de wereld. Naam: Joris den Edel Leeftijd: 21 Woonplaats: Leiden Beroep: taxichauffeur/ student Wat zijn jouw werktijden? „Naast mijn studie economisch/linguïstisch in Am sterdam werk ik twee dagen per week in Leiden op de taxi. Donderdag en vrijdag begin ik om 16.00 uur tot 04.00 uur 's nachts. Aan het einde van de donder- dagdienst ben ik wel eens vroeger klaar, vrijdag wordt het altijd laat. Taxibedrijf De Groot rijdt na melijk veel kroegen. Vermoeiend baantje? Dat valt wel mee. Op vrijdag studeer ik nooit dus kan ik uitslapen. Datzelfde geldt voor de zaterdag. Ik heb dus nog genoeg puf om op zaterdagavond uit te gaan met mijn vriendin naar In Casa. Meestal wordt het dan wel een uurtje of 3-4. Dat betekent wel dat ik zondagavond rond negen uur in bed lig. Krijg je veel klachten over de prijs? „Nee, er zijn natuurlijk altijd mensen die klagen maar die hebben vaak eerst voor 100 gulden gedron ken in een café. Overigens zijn dronken mensen maar een fractie van het aantal passagiers dat we vervoeren. We rijden veel toeristen, hotelgasten en zakenlui. Maar ook de 'geivone' Leidenaar want de binnenstad wordt steeds ontoegankelijker. Zeker nu er camera's op de Breestraat staan. Daarnaast zijn de ritjes naar Schiphol populair. Valt er te onderhandelen over de prijs? „In principe gaan we uit van vaste prijzen: Overdag en 's avonds 5,15 gulden voorrijkosten en 3 gulden 20 per kilometer. Na middernacht wordt dat 6,45 gulden en 4 gulden. Alleen als het rustig is, kan ik aan de centrale vragen of ik een afspraak mag ma ken over de ritprijs. Want als ik achter het station stilsta, verdient mijn baas ook niks." Wel eens problemen gehad met klanten? „Een collega van me heeft van een passagier wel eens een mes afgepakt. Zelf heb ik nog nooit moeilijkhe den gehad. Als ik de mensen normaal behandel, doen ze ook normaal tegen mij. Je bent als taxi chauffeur ook een soort vertrouwenspersoon. Klan ten zeggen van alles tegen je. Over hun werk, hun huwelijk, verzin het maar. Je moet discreet blijven. Soms moet ik wel eens iemand brengen of ophalen bij een sexclub en dan denk ik 'jij hebt toch een vrouw of vriendin?' Maar op zo'n moment hou ik ui teraard mijn mond. ERIC-JAN BERENDSEN Wie zijn stengel knakt, komt van een koude kermis thuis. Want een papaver laat zich niet plukken. Geluidloos geeft de klaproos bij het breken de geest. Zo had je nog iets moois in je handen; zo is het er geweest. Bij papavers denk je onwillekeurig aan opium. Aan de Gouden Driehoek, aan stiekeme sluiproutes, aan geheim zinnig geschuif in Chinese kits. Aan de dichter/scheepsarts Slauerhoff ook, die tevergeefs naar verlichting voor zijn pijnen zocht. Maar hier in Abbenes bloeien ze open en bloot langs de kant van de weg. Ingeklémd tussen de aardappelvelden enerzijds en de korenaren anderzijds. Hier hebben ze niets te verbergen, hier dienen ze een hoger doei. Ze worden ge bruikt voor geneesmiddelen. Of als bindmiddel. En je kunt er natuurlijk ook gewoon even bij stilstaan. Simpelweg genieten van hun kleurenpracht. Of zoals de dichter Moens ooit schreef: Over korenveld loopt maagde lijke zonnelach/ Papavers smelten hun rood in de dauw tekst: AD VAN KAAM foto: WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13