God op het Web Roemeni wil kerken teruggeven aan Hongaren Kerk Samenleving Nonnen op 'koopjesjacht' Overlegorgaan van Joden en Christene (OJEC) loopt gevaa 0) DINSDAG 27 JULI 1999 VANDAAG Wie last heeft van slapeloosheid kan eens pr obe- o*y ren de 'de zeven slapers' aan te roepen, pat.roon- heiligen van iedereen met slaaptekort. De l.egen- JULl de rond de slapers die op 27 juli vereerd worden, gaat als volgt. Gedwongen door de christenver volgingen in het jaar 250, verschuilen zeven jonge vrienden zich in een grot in de berg Anchilus nabij de stad Efeze in Klein-Azië. De soldaten van keizer Decius (249-251.) mar cheren richting hun schuilplaats als God besluit persoonlijk in te grijpen en de mannen in een diepe slaap brengt. Dat weerhoudt de soldaten er echter niet van hun grot. dicht te metselen. De zeven slapers worden vervolgens gewekt door bouwarbeiders die de stenen voor de ingang van de slaap plaats willen hergebruiken. Een van de mannen gaat niets vermoedend even naar Efeze om boodschappen te doen. Tot z'n verbazing ziet hij christelijke kerken, een kruis bo ven de stadspoort en allerlei andere veranderingen. Boven dien blijkt zijn geld bij de plaatselijke groenteboer niets meer waard te zijn, want, zo blijkt, er zijn inmiddels twee eeuwen verstreken. En zo ontdekte het volk van Efeze dat God de zeven slapers had gespaard. Deze legende is overi gens in iets gewijzigde vorm ook opgenomen in de Koran. Betogende Tibetaanse monniken in cel peking Twee Tibetaanse monniken zijn deze maand tot gevan genisstraffen veroordeeld omdat zij voor onafhankelijkheid van Tibet hebben gedemonstreerd. Dat heeft het Tibetaanse cen trum voor de mensenrechten en de democratie vandaag mee- Volgens het centrum, dat nauwe banden heeft met de in bal lingschap levende geestelijk leider de Dalai Lama, heeft een rechtbank in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa de twee jonge monniken, Phuntsok Legmon en Namdol, op 9 juli wegens pro paganda en ophitsing veroordeeld. De zeventienjarige Phuntsok Legmon is tot drie jaar cel veroordeeld. Bovendien mag hij twee jaar zijn politieke rechten niet uitoefenen.-De 25-jarige Namdol moet vier jaar de gevangenis in en is een jaar lang van zijn poli tieke rechten beroofd. De twee monniken werden op 10 maart aangehouden, terwijl zij in het centrum van Lhasa leuzen ten gunste van onafhanke lijkheid van Tibet riepen. Volgens het centrum zijn de twee bij hun arrestatie zwaar geslagen. Ziij zitten vast in de gevangenis van Drapchi, waar talrijke tegenstanders van het Chinese be stuur over Tibet verblijven. BEROEP INGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Alkmaar (wijk west, Vrijheidskerk, SoW) (toez.), R.E. Nummerdor te Ne- derhorst den Berg, die voor dit beroep heeft bedankt. Aangenomen: naar Den Bom mel, P. van Duijvenboden, kan didaat uit Barneveld, die: be dankte voor Nieuwland en Oos- terwijk; naar Herkingen, A. van Wijk te Lienden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: P. Elzinga, Fonteinkruid 72, 8265 LC Kampen. Tel. 038 3310689. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKEN Bedankt: voor Genemuiden, A. van Ek te Zaamslag. boekarest/tirgu mures De Roemeense premier Vasile heeft beloofd alle kerkgebou wen die aan de Hongaarse min derheid toebehocvrden, terug te geven. Vasile deed dit tijdens een ontmoeting met zijn Hon gaarse ambtgenoot Orban in de stad Tirgu Mures. In die regio woont een belangrijk deel van de Hongaarse minderheid van Roemenië die ruim anderhalf miljoen mensen telt. Volgens Vasile had zijn rege ring bij het parlement al een wetsontwerp» ingediend, waarin de teruggave van de kerken werd voorgesteld. Als het ont werp niet tijdens de zittingster mijn van het huidige parlement wordt behandeld, regelt Vasile de teruggave per decreet, zo be loofde hij. De twee premiers verklaar den tijdens hun ontmoeting dat etnische conflicten in centraal- Europa tot het verleden moes ten behoren. Het oplossen van etnische problemen in Joego slavië achtten de twee echter niet mogelijk zolang daar presi dent Milosevic aan de macht was. De relaties tussen Hongarije en Roemenië, lange tijd ver zuurd door de behandeling van de Hongaarse minderheid door Boekarest, zijn sinds het aan treden van de regering Vasile in 1998 sterk verbeterd. Al eerder deed Vasile toezeggingen om een Hongaarse universiteit in Roemenië toe te staan. REDACTIE AAD RIETVELD. 0 hamburg Het is uitverkoop in Duitsland. Deze week wordt er dus 'geen mark teveel' betaald. Alle reden derhalve om eens gezellig op koopjesjacht te gaan. Zoals in dit geval twee nonnen in een Ham- burgse textielzaak. foto reuters WEESP ANP Het voortbestaan van het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) loopt gevaar. Dat is het gevolg van dalende in komsten in de afgelopen ja ren, zo blijkt uit het jaarver slag over 1998. Voorzitter dominee D. Pruiksma heeft echter goede hoop, dat het werk van het overlegorgaan kan worden voortgezet. Als gevolg van de tekor ten in de afgelopen jaren is het kapitaal van de stichting teruggelopen tot 28.000 gul den. Dat is een onaan vaardbare ontwikkeling, schrijft penningmeester L. Evers in het verslag. Een structurele verhoging van de bijdragen van de aange sloten instellingen noemt hij onvermijdelijk. De inkomsten daalden het afgelopen jaar vooral door een grote terugloop van aantal en omvang van giften. De bijdragen van de aangesloten instellinga (kerkgenootschappen ei organisaties) bleven nagj noeg gelijk. Al met al be droeg in 1998 het tekoi 4785 gulden, ruim 1400 den meer dan in het voo gaande jaar. In'een brief aan de pen ningmeesters van de deel nemende instellingen hee het OJEC een structure verhoging van de bijdragi aan de orde gesteld. De eei ste reacties op die brief g ven volgens Pruiksma go de hoop op voortzettii van het werk. Het OJEC werd in 198 opgericht door de joodse kerkgenootschappi en zes christelijke kerke (rk, hervormd, g< meerd, christelijk gerefoi meerd, luthers en oud-1 tholiek) en drie organisat die in relatie tot de staat raël staan. Enkele jaren ge leden zijn de doopsgezii den en vrij-evangelisch toi yN Van sommige discussies weet je dat ze nooit zullen eindigen, hoe sterk de argu menten ook zijn die op tafel geworpen wor den. En sommige discussies eindigen altijd in dezelfde patstelling. Het debat tussen ge loof en wetenschap met de oorsprong van de mens als inzet is zo'n discussie die de strijdende partijen al 150 jaar in de loopgra ven houdt. De argumenten tussen evolutio nisten en creationisten vliegen sinds een jaar of tien ook op internet over en weer. Eerstgenoemden denken dat blinde natuur krachten de drijvende kracht zijn achter het ontstaan van de soorten. Creationisten daarentegen achten een intelligente schep per onmisbaar voor het ontstaan van het le ven, de dieren en de mens. Darwin tegen over Genesis. Zowel evolutionisten als creationisten heb ben talloze sites waarop ze hun argumenten ontvouwen en de tegenpartij ondermijnen, maar echt interessant wordt het als ze op el- kaars stellingen gaan reageren. Internet is het medium dat hiervoor bij uitstek geschikt is. Emporium.turnpike.net/c/cs/ is de uitvals basis van een groep christelijke computer technici (zoals ze zichzelf noemen) die on der het motto Geloof jij dat evolutie waar is? de lezer uitnodigen een set lastige vragen te beantwoorden. Vragen die evolutionisten moeten tackelen. Russel Stewart laat zich niet tackelen. Op http://www.swpc.com/~diamond/cre_ answ.shtml dient hij de christenen in scher pe bewoordingen van repliek. Om niet te zeggen dat hij gehakt maakt van de stellin gen van de creation science-site. Het debat tussen creationisten en evolutio nisten speelt zich af op een aantal platgetre den slagvelden, vakgebieden die min of meer los van elkaar staan. Zo is er de con troverse rond de fossielen (zijn er genoeg fossiele overgangsvormen tussen, laten we zeggen, aap en mens om een afstamming 'God' is het meest voorkomende woord op het internet. x| Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half mil- jUwJ joen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als ob scure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich pre senteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voo doo tot vaticaan. Deze aflevering: darwin tegen over genesis - het debat gaat door. http://www.swpc.com/~diamond/cre_answ.shtml aannemelijk te maken?) Het onstaan van de eerste levende cel uit dode materie is ook al tijd weer een lastig punt voor evolutionis ten. Volgens creationisten is de kans dat een zelf-reproducerend molecuul toevallig ont staat zó klein (grenzend aan onmogelijk) dat er wel een intelligente schepper móet zijn. De leeftijd van de aarde is ook niet onom streden. Weinig geologen twijfelen eraan dat de aarde drie a vier miljard jaar oud is. Evolutionisten hebben die miljoenen jaren ook nodig om natuurlijke selectie de tijd te geven zijn werk te doen. Maar bijbelvaste biologen houden de leeftijd van de aarde (op basis van genesis) op zo'n 6000 jaar. Een ander slagveld wordt betreden als het over ingewikkelde organen gaat, zoals het oog. Is de constructie van een menselijk oog niet té complex om stap voor stap, door na tuurlijke selectie te zijn voortgebracht? Want volgens de evolutietheorie moet elk stapje op weg naar een nieuw orgaan een groter voordeel bieden in de strijd om het bestaan. Bij complexe organen is dat niet het geval, volgens de creationisten: ,,Je hebt er niks aan voordat het compleet is, of het nou een auto of een computerprogramma of een oog of een vleugel is." Niet waar, zegt Russel. Een auto zonder stoelen of bumpers rijdt prima, alleen minder goed. En Micro soft bewijst elke dag weer dat je ook een half-af programma op de markt kan bren gen. Maar aan een half oog heb je niets, be toogt het creationistische kamp, net zomin als een halve vleugel een dier beter in staat stelt om te overleven. Toch wel, stellen de darwinsten. Een half oog, bijvoorbeeld een eenvoudig klompje lichtgevoelige cellen, is wel degelijk van nut als je daarmee de drei gende schaduw van een vijand eerder ziet aankomen. En in het regenwoud zeilen eek hoorns rond met vliezen tussen hun poten die je best 'halve vleugels' zou kunnen noe men. Hiermee zweven ze korte afstanden, van boom tot boom, en daardoor kunnen de eekhoorns beter voedsel verzamelen en uit de klauwen van roofvogels blijven. „Complexe dingen hebben een intelligente ontwerper nodig," blijft de auteur van crea tion science volhouden. Een standpunt dat volgens Russell niet alleen fout is, maar er ger: een logische onmogelijkheid. Want in telligente ontwerpers zijn ook complexe dingen en hebben dus ook een ontwerper nodig. Wie heeft God gemaakt? En als God geen schepper nodig heeft (zoals creationis-' ten wel tegenwerpen), waarom het univer sum dan wel? SILVAN SCHOONHOVEN WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Ten noorden van Trondheim langs; de kust een enkele bui. El ders in Noorwegen perioden met zon en droog. Maxima 20 tot 25 graden, langs de kust in het noordwesten 15 graden. Zweden: Perioden met zon, maar in het midden en noorden ook kans op een buitje. Meeste zon in het zui den. Middagtemperatuur uiteen lopend van 17 graden in het noorden tot 24 ten zuiden van Stockholm. Denemarken: Dinsdag wolkenvelden, maar ook zon. Woensdag meer zon en war mer. Maxima oplopend naar 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Droog en op de meeste plaatsen zonnig. Maxima tussen 22 en 26 graden, aan zee plaatselijk min der warm. België en Luxemburg: Veel zon bij maxima van ongeveer 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon maar in de zuidelijk ge legen departementen toenemen de kans op een onweersbui. Maxi ma tussen 26 en 30 graden. Portugal: Droog en veel zon.bij maxima van 22 graden bij Porto tot ruim 30 in het zuidoosten. Spanje: Dinsdag vooral in het noorden nog enkele stevige regen- en on weersbuien. Woensdag bij Barce lona mogelijk nog een bui, verder droog en flink wat zon. Maxima van 22 graden aan de Golf van Biskaje tot circa 30 in het bin nenland, woensdag enkele gra den hoger. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidkant van de ei landen zonnig. Plaatselijk veel wind en maxima tussen 23 en 28 graden. Tunesië: Zonnig maar woensdag in het noorden enkele wolken. Heet met maxima van ruim 30 graden aan zee tot 44 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en enkele, mo gelijk zware regen- of onweers buien. Maxima tussen 27 en 33 graden, woensdag iets minder warm. Mallorca en Ibiza: Dinsdag wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweers bui. Woensdag droog en veel zon. Maxima rond 30 graden. Italië: Zonnige perioden. Dinsdag in het zuidoosten en woensdag in het midden en noorden enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur tussen 28 en 34 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon, maar vanaf dinsdag avond ook nu en dan wolken en kans op een regen- of onweers bui. Maxima tussen 29 en 34 graden, woensdag wat minder warm. Malta: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: Droog en veel zon maar dinsdag op het vasteland stapelwolken en enkele verspreide regen- of on weersbuien. Boven de Egeische Zee waait een stevige noorden wind. Middagtemperatuur aan zee omstreeks 29 graden, landin waarts lokaal 34. Turkije en Cyprus: bewolkt fL onWeer warmtefront regen •W» sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal In het Turkse binnenland enkele onweersbuien. Verder veel zon en nagenoeg overal droog. Maxima langs de kust tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Droog en flink wat zon maar woensdag in het zuiden meer wolken en kans op regen of on weer. Dinsdag maxima van 22 graden aan zee tot 30 plaatselijk in het zuiden, woensdag middag temperatuur rond 25 graden. Zwitserland: Dinsdag eerst nog vrij zonnig, daarna half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of onweer. Maxi ma veelal tussen de 25 en 30 graden, woensdag minder warm. Oostenrijk: Veel zon maar woensdag vanuit het westen meer bewolking en kans op regen of onweer. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Polen: Zonnige perioden en droog maar in het zuidoosten vooral dinsdag kans op een regen- of onweers bui. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17i 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre het automatisch afschrijven Vc abonnements- geld, ontvangen 1,- kof betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvi van het regionale nieuws uit het Leid» Dagblad op geluidscassette beschikbai informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grs Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog, maar in het oos ten van Slowakije meer bewolking en kans op een regen- of on weersbui. Maxima rond 24 gra den. Hongarije: Flink wat zon maar in het oosten meer wolken en kans op regen of onweer. Middagtemperatuur om streeks 28 graden. K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12