Bonus hoeft niet direct op| Bad Habits: 'zeemanscafé' zonder haven Studenten Hogeschool Leiden vinden snel een baan terrassen i< Naam voor winkelcentrum 21 Houten nooddeur politiebureau blijft tot minimaal eind augustus Legionellabacterie ontdekt in bejaardentehuis Lorentzhof Leiderdorper mishandeld op Willem de Zwijgerlaan Verwarring troef rond Rapenburg en Vliet et decor voor een middagje rras bij Bad Habits is aller- inst fraai te noemen. Schuin in de overkant staat de gruwe- k lelijke studentenflat, een in de lelijkste gebouwen in liden. En het knetterende en almende verkeer van de Peli- anstraat nodigt ook niet echt t om te gaan [ten. Maar lor wie daar lorheen kan jken, biedt het rras van deze igelse pub Idoende. In i eerste plaats daar de ruim- Tafels en leien staan et op elkaar pakt, maar op paste afstand, dat je niet het voel hebt dat buurman de ppuccino uit kopje kijkt, vee enorme ene parasols iden schaduw tl de helft van t terras, de dere helft is or de zonaan- iders. En de ter is van aie keitjes, it is behoorlijk druk, aan het id van deze zaterdagmiddag, 'tegen zessen bevolken zo'n rtig mensen het terras dat plaats biedt aan ongeveer vijftig klanten. Het zijn met name jon geren die dit café bezoeken en dan met name veel Britse jon gens. Veel ontblote bovenlijven, veel oorringetjes en veel tatoea ges ('Scotland'). Alsof het een zeemanscafé is. Zonder echte haven wel te verstaan, de pas santenhaven iets verder op mag nau welijks die naam heb ben. En la waaiig zijn de bezoe kers aller minst. Wel vrolijk en vriendelijk. De bedie ning is uit stekend. De waarop de twee 'lopers' zich rond- bewegen op het terras verraadt er varing. De vingers van een hand losjes ge spreid on der een vol dienblad, dat zich op schouderhoogte be vindt, stappen ze snel van tafel naar tafel. Eén van hen snelt meteen op ons af, als we gaan zitten. Een cappuccino en een Naam: Bad Habits, Peliplein- tje Ambiance: Matig Bediening: Vlot Kwaliteit consumpties: Zeer goed Verhouding prijs/kwaliteit: Goed Leiden: openbaar vervoer stimuleren Leiden kan de 1.6 miljoen extra die de gemeente onvang voor het openbaar vervoer inzetten om 'het gebruik var Jo nieuwe buslijnen te stimuleren'. Dat meldt de gemeente r0° in een reactie op het alsnog doorgaan van de bonus. De nieuwe buslijn tussen het transferium op de kruising var de rijkweg A44 en de Ir. Tjalmaweg en de Leidse binnen stad zou eventueel in aanmerking kunnen komen vooi voo een kortingsactie. 1 LEIDEN «RUUD SEP VERVOLG VAN VOORPAGINA De bonus van het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet in ieder geval worden uitgege ven aan openbaar vervoer. Maar dat betekent niet dat het geld nog dit jaar op moet. Het bedrag kan eventueel worden gestort in de eigen reserve van het stadsvervoer. In tegenstel ling tot wat aanvankelijk de af spraak was, krijgt Leiden onder het nieuwste voorstel van mi nister Netelenbos alleen dit jaar extra geld. De extraatjes die de gemeente in 2000 en 2001 zou krijgen voor de snelle aanbeste ding van het stadsvervoer blij ven definitief achterwege. Opvallend is dat de minister met een compromis komt op het moment dat het beroep, dat de gemeente had aangetekend tegen het schrappen van de bo nus, nog in behandeling is. Bij de behandeling van het beroep in maart leek het er nog op dat het uitblijven van de extra uit kering zou leiden tot het schrappen van buslijnen. Zo acuut is de situatie op dit mo ment niet meer. Het stadsver voer heeft de afgelopen jaren een reserve van enkele miljoe- eïsc11 nen opgebouwd, waaruit eer Igei tegenvaller in de subsidie-in le komsten enige tijd kan worder 'ale 1 opgevangen. ilitM' De Leidse regio krijgt vana dit jaar aanzienlijk minder gele voor het stadsvervoer dan ir het verleden. Die korting is eer direct gevolg van de zuinigheic van de afgelopen jaren. Door dat niet al het geld dat binner kwam voor openbaar vervoei daadwerkelijk werd uitgegeven viel het aantal reizigers tegen De rijksbijdrage voor de ko mende jaren is gebaseerd op het aantal reizigers in de afgelo j pen periode. bij De bonus van Verkeer en Wa e[je terstaat is overigens nog niei ,e 0| voor de volle honderd proceni zeker. De Tweede Kamer moei -eff, nog akkoord gaan met de extra m bijdrage, die een compromis iï gj. tussen de oorspronkelijke af ujj spraak en het aanvankelijke oordeel van de Kamer. De Leid gj.j\ se ambtenaar verkeer en ver n c I voer M. Huls verwacht echtei era dat dat niet meer dan een for eidd maliteit zal zijn. „Hierover L jvjr wel vooroverleg geweest met de ve Kamer. Wanneer je al een keei jn 2 bent teruggefloten, neem je niei -,iei het risico dat dat nog een twee de keer gebeurt", aldus Huls. agf LEIPEN idei k c Het vernieuwde winkelcentrum in de Leidse wijk de Kooi heeft eer naam nodig. Daarom hebben ondernemers en gemeente eer 0 wedstijd uitgeschreven. Zij roepen mensen op om een naam tc gn- verzinnen. De ondernemers willen dat de deelnemers aan de wed strijd zich laten inspireren door de omgeving; de verschillende winkels en functies op en rond het Kooiplein. De winnende naarr g komt op een officieus straatnaambord te staan. De bedenker var oa[ die naam wint een taart. De nieuwe naam wordt op 15 septembei wa bekendgemaakt. Dan is ook de officiële opening van het winkel 'pU(j centrum. Mensen die willen meedoen aan de wedstrijd kunner een suggestie voor een naam lot uiterlijk 8 september opsturer je^ naar de gemeente Leiden, t.a.v. R. Veldhuyzen van Zanten, Ant -je|f ji woordnummer 10596, 2300 VL Leiden. Een postzegel is niet nodig. g0 'Veiligheidpersoneel gewaarborgd' De entree van het politiebureau aan de Lange- gracht in Leiden, is nog tot minimaal eind au gustus voorzien van een houten nooddeur. De ze tijdelijke voorziening werd aangebracht na dat op vrijdagavond 18 juni een overspannen 44-jarige Leidenaar in zijn Fiat Panda door de glazen voordeur reed. De man, die ongedeerd bleef, had daarvoor speciale stootbumpers op zijn auto gemonteerd. Zijn actie was overigens niet tegen de politie gericht maar een nood kreet om te worden opgenomen in een psychia trische inrichting. Onmiddellijk na zijn wan hoopsdaad werd door timmerlieden een hou ten nooddeur geïnstalleerd. Deze tijdelijke entree blijft gehandhaafd tot eind augustus of uiterlijk begin september. In die periode worden dan naast van een nieuwe voorpui meteen andere passingen verricht aan de hal en balie. Volgens voorlichter Robert Blom van de Leidse politie is daarvoor bewust gekozen. ,,We hadden er in ju ni wel meteen een nieuwe voordeur kunnen la ten inzetten, maar dan was er eind augustus weer overlast geweest door bouwwerkzaamhe den. Het is niet zo dat er per se meteen een nieuwe voordeur moest komen. Na de houten nooddeur komt namelijk een trap, gevolgd door een tweede entree. De veiligheid van het perso neel is dus gewaarborgd." Blom geeft wel toe dat de voorkant van het politiebureau er momenteel een beetje raar uit ziet. „Inderdaad, een stukje minder professio neel. Maar tegen dit soort aanvallen kan de po litie zich niet wapenen. We hebben trouwens nog geen klachten gehad over de houten voor deur. Het politiebureau is normaal bereikbaar en iedereen is en blijft welkom. Behalve in een auto natuurlijk." Sinds begin juli al in watersysteem LEIDEN ROBBERT MINKHORST In het warmwatersysteem van bejaardentehuis de Lorentzhof in Leiden is de legionellabacte rie aangetroffen. Onduidelijk is of bewoners ziek zijn geworden omdat zij besmet zijn geraakt. Zowel de directie van het ver zorgingstehuis als de GGD in Leiden wilde vanmorgen nog geen commentaar geven. Uit een brief aan alle bewo ners en medewerkers blijkt dat de bacterie, die de veteranen- ziekte kan veroorzaken, al begin juli in het systeem is gevonden. Bewoners hebben het strikte advies gekregen om 'de douche voor gebruik een minuut lang op de heetste stand flink te la ten doorstromen'. Onlangs heeft in de Lorentzhof een on derzoek plaatsgevonden naar de kwaliteit van het leidingwa ter en het warmwatersysteem in het bijzonder. Dat onderzoek heeft opgeleverd dat in het sys teem de legionellabacterie zit. In de brief, die gedateerd is op 12 juli, meldt de leiding van de Lorentzhof; „een installa- teursbedrijf dat bekend is met het legionellaprobleem, is inge schakeld en zal zich vanaf mor gen met het warmwatersysteem bezig houden om op zo kort mogelijke termijn het probleem J op te lossen. Dit betekent dat u v gedurende enige tijd ongemak zult hebben met betrekking tol het gebruik van de warmwater- voorziening." Onbekend is ol het watersysteem inmiddels vrij E van de bacterie is. Minister Pronk (milieu) maakte gisteren bekend dal zwembaden, sauna's en cam pings straks verplicht zijn twee j keer per jaar een laboratorium test naar de aanwezigheid van de legionella-bacterie uit te la ten voeren. Die verplichting geldt niet voor bejaardentehui- )T Rechter stuurt agressieve a Leidse naar de psychiater 21-jarige Leiderdorper is ïren op de Willem de Zwij- [erlaan in Leiden mishandeld i vijftal jongeren. Aan leiding tot de kloppartij was een ;stolen bromfiets. Het slacht- reed met een vriend en Jriendin in een auto richting ichipholweg toen hij ter hoogte de Haarlemmerweg twee tingeren op een brommer zag Ijden. De Leiderdorper herken de bromfiets als gestolen an een vriend van hem en zet- i de achtervolging in. Toen hij de bromfiets had ingehaald, rende de duopassagier weg en kwam de bestuurder op hem af en probeerde hem te schoppen. De Leiderdorper wist de man te overmeesteren, maar werd vervolgens belaagd door 5 an dere mannen. Ook de vriend en vriendin van de Leiderdorper werden aangevallen. Toen het trio in hun auto wilde stappen om te vluchten, werd de 21-ja rige met een stuk hout gesla gen.-Daarbij liep hij letsel op aan zijn arm en hoofd. De vermoedelijke daders zijn tussen de 17 en 22 jaar oud. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Verkeersborden zijn er om voor de weggebruikers nog enige or de in de dagelijkse verkeerscha os te scheppen. Verkeersborden zijn er niet voor automobilisten of fietsers om voor stil te staan en zichzelf eens in opperste verbazing achter de oren te krabben. Op de hoek van het Rapenburg en de Vliet bij de Sint Jeroensbrug staat een ver keersbord: in deze richting voor alle verkeer gesloten. Met ande re woorden, rijdende op het Ra penburg richting Doezastraat mag over de brug van de Vliet niet rechtsaf worden geslagen diezelfde Vliet op. Pal onder datzelfde verbodsbord is een bordje bevestigd dat aangeeft dat er op de Vliet alleen mag worden geparkeerd door ver gunninghouders. De gewenste rijrichting wordt ook nog aan gegeven; precies die kant op waar volgens het verkeersbord niet mag worden ingereden. De plek van het bord is om meer dan één reden vreemd. Immers, als een automobilist richting Doezastraat rijdt is het nagenoeg onmogelijk het bord aan de rechterkant van de weg te zien staan. Bovendien is dat stukje van de Vliet erg populair bij fietsende vaders en moeders die hun kinderen naar de Lucas van Leydenschool brengen en weer ophalen. Strikt genomen mogen zij vanaf het Rapenburg de Vliet niet opfietsen. Overigens staan er een stukje verder op de Vliet ter hoogte van de basisschool nóg twee bordjes die aangeven dat er daar alleen mag worden gepar keerd door vergunninghouders. En daar wijzen de bijbehorende pijlen richting Rapenburg, pre cies tegen de rijrichting in van het bord op de foto. Bovendien staan die twee borden op een dusdanige plek in de grond dat er afbreuk wordt gedaan aan de parkeergelegenheid. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het ver bodsbord er neergezet voordat er aan de renovatie van de wal kanten van de Vliet werd be gonnen, ruim twee jaar gele den. „Het is inderdaad een beetje vreemd. We gaan probe ren of de afdeling Wegbebake- ning er ondanks de vakantiepe riode iets aan kan doen." le studenten die een opleiding maat- happelijk werk hebben gevolgd aan Hogeschool Leiden, hebben binnen e maanden een baan. Dat is ruim ven het gemiddelde van tachtig pro mt. Ook alle oud-leerlingen verpleeg- ïnde en oud-leerlingen middenkader anagement in de gezondheidszorg agen erin binnen deze periode een werkgever te vinden. De landelijke cij fers hiervoor liggen echter ook nage noeg op honderd procent. De cijfers zijn afkomstig uit het jaarverslag over 1998 van deze instelling. Jaarlijks gaat het om honderden stu denten per studierichting die afstude ren aan de Hogeschool Leiden. Oud studenten van de opleiding sociaal- kunstzinnige therapie hebben het meest moeite emplooi te vinden. In de eerste drie maanden na het afstuderen slaagt nog geen zestig procent daarin. Landelijke cijfers voor deze tak zijn er niet. Maar de opleidingen leraar basis onderwijs, chemie, en de studie biolo gie en medisch laboratoriumonder zoek scoren goed. Van alle oud-leerlin gen slaagt negentig procent erin bin nen drie maanden een baan te krijgen. Landelijk is dat tachtig procent. De op leiding tot leraar verpleegkunde scoort iets minder dan landelijk: bijna negen tig om vijfennegentig procent. Uit een intern onderzoek bleek bovendien dat veruit de meeste studenten vinden dat de inhoud van de verschillende oplei dingen goed aansluit bij de praktijk. In een onderzoek van weekblad HP- De Tijd, begin dit jaar, kwam de Ho geschool Leiden er nog slecht van af. De instelling zou tot de slechtere in Nederland behoren. Het weekblad ba seerde zich op de rapporten die visita tiecommissies de afgelopen vier jaar over de hogescholen uitbrachten. In die wettelijk verplichte onderzoeken wordt gekeken naar het niveau van de opleiding, de onderwijskwaliteit en de verhouding tussen uitvallers en het aantal studenten dat zijn diploma haalt. Bij de Hogeschool Leiden was nie mand voor commentaar bereikbaar. M HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS j Een psychiater onderzoekt de geestesgesteldheid van een 29-jarige Leidse vrouw, die op 13 april van dit jaar de inzit tende van een auto tijdens een verkeersruzie op de Caecilia- straat een blauw oog sloeg. Politierechter C. Waterbolk aarzelde gisteren tijdens de strafzaak tegen de vrouw of het gebruikte geweld haar kan worden aangerekend. Daarom s hij geen vonnis en hield hij de strafzaak aan. De vrouw zelf geeft toe de 'inzittende, een dame op leef- I tijd, geslagen te hebben. Op t zegt zij echter to- geweten te hebben wat zij aan het doen was. De I ruzie ontstond toen de vriend de zijn achteruit reed en de achterlig ger raakte. De 29-jarige vrouw kwam uit de auto en er ont stond een woordenwisseling, 'r zij een keer met de vuist uithaalde. Volgens haar vriend stond de bril na de klap schuin op het hoofd van de J inzittende. De vrouw ontkent te heb ben gescholden. De inzittende dame zegt echter vrijwel met een voor alles wat mooi en le- lijk was te zijn uitgemaakt, j Deze versie wordt bevestigd j door de vriend van de Leidse vrouw. Volgens de psycholoog van de reclassering heeft de Leidse een ernstig psychisch ziektebeeld en kan zij door opsluiting ernstige psychische schade oplopen. Officier van justitie, me vrouw M. Kattouw eiste echter een gevangenisstraf van vier weken waarvan twee voor- j waardelijk, omdat de vrouw anders een vrijbrief krijgt voor agressief gedrag zonder straf. Daarnaast wil zij dat de vrouw een week voorwaardelijke cel- straf uitzit omdat zij in de i proeftijd van een eerdere ver oordeling voor mishandeling I opnieuw in de fout is gegaan. De gewraakte verkeersborden. Welke van de twee moet de vergunninghouder nu gehoorzamen? foto henk bouwman errassen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een beetje wil schijnen, voor een groot deel de sfeer in de tad. Vanwege de mensen die er komen, de entourage, le bediening en de kwaliteit van de consumpties. Die geven het terras een vrolijk gezicht en doen oorbijgangers besluiten aan te schuiven. Of juist niet. Het Leidsch Dagblad testte de afgelopen weken een lantal terrassen in Leiden. Om een goede vergelijking te kunnen maken, bestelden de verslaggevers steeds ïetzelfde - een cappuccino en een glas bier - en letten ferder op de ambiance en de bediening. Vandaag: het terras van Bad Habits. 'vaasje' bier besteld. Anderhal ve minuut later staan ze op ta fel. De schuimlaag op de cap puccino is bijzonder goed, zeer stevig. Het duurt een halve mi nuut voor de bolle kant van het bijgeleverde lepeltje er door heen is gezakt. De tempera tuur? Ook goed. Heet, maar niet te heet. je hoeft niet te blazen voor je een slok neemt. Het biertje heeft'een fraaie schuimlaag van twee vingers. Dat die snel inzakt wijten we maar aan de temperatuur deze zaterdagmiddag, die rond een uur of zes nog altijd ruim boven de vijfentwintig graden moet liggen. Het biertje is in elk geval leHcer koel. Een kwartiertje later de bestel ling nog maar eens herhaald. Met het zelfde resultaat. Cap puccino en bier staan weer na anderhalve minuut op tafel, de schuimlagen op de beide con sumpties zijn van prima gehalte en de temperatuur is goed. Niet gek voor een bedrag van zes gulden en vijfentwintig cent.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11