Verloedering op het water België 'wereldkampioen' improvisatie op humorfestival 'Brits koningshuis wil titel Sarah Ferguson terugkopen' Waterfietsen 159 MAANDAG 26 JULI 1999 België heeft zaterdag in het Ca nadese Montreal het 'wereld kampioenschap' improvisatie gewonnen. De Belgische ploeg won in de finale van een team uit Quebec. Aan de 'mondial', die een week duurde, namen teams deel uit Canada, Frank rijk, Italië en Zwitserland. De improvisatiewedstrijd vond plaats in het kader van het in ternationaal humorfestival 'Jus- te pour rire'. Het was de tweede maal dat het kampioenschap plaats vond. Quebec kaapte vo rig jaar de eerste prijs weg. Bij de wedstrijden nemen twee teams van vijf man het telkens tegen elkaar op in drie ronden van twintig minuten. De com petitie vindt plaats op een klein ijshockeyveld, met scheidsrech ters die net zo gekleed gaan als hun collega's uit de hockeywe- reld. De improvisaties duren één tot acht minuten en het is het joelende publiek dat de deelnemers punten geeft. In de beslissende finaleronde moesten beide ploegen onder meer improviseren op het alou de thema van de western. Figu ren die de revue passeerden waren onder anderen een dronken hartchirurg. Beide teams moesten zich ook inle ven in de wereld van een mag netisch veld. De toeschouwers konden hun goedkeuring geven door luid te applaudisseren. Foute beslissingen van de scheidsrechter of makke impro visaties moesten het stellen met een regen aan pantoffels. Het festival van Montreal dat aan zijn zeventiende editie toe is en zondag eindigt, wordt als één van de belangrijkste en grootste humorfestivals ter we reld beschouwd. Koningin Elizabeth dreigt Sarah Ferguson haar titel van Herto gin van York te ontnemen om haar tegen te houden munt te slaan uit haar connecties met het koningshuis. Volgens de krant Sunday Express zouden topadviseurs van Buckingham Palace de voormalige echtgeno te van prins Andrew zelfs een miljoen pond (ongeveer 3,3 miljoen gulden) vvillen bieden om haar titel op te geven en te verhuizen uit Sunninghill Park, het huis dat ze deelt met haar ex-man. De functionarissen zouden zich in toenemde mate bezorgd ma ken dat 'Fergie' haar titel ge bruikt om vooral in de Verenig de Staten lucratieve baantjes te krijgen. Vooral haar optredens op de Amerikaanse televisie ba ren de adviseurs ernstig zorgen. ,,De hertogin laat zich te vaak beheersen door haar natuurlij ke uitbundigheid en trekt daar- Nieuwe vorm van watersport: onderwaterfietsen. De Italiaan Vittorio Innocente (53) crosste gisteren op zijn mountainbike over de zeebodem voor de kust van Genua. Hij bleef dertig meter op de fiets in zijn po ging het Guiness Book of Records te halen. foto epa Schitterend zomerweer Er staat morgen overwegend zonnig en droog zomerweer op het menu met normale temperaturen voor deze tijd van het jaar. Oorzaak van het mooie weer is een krachtig hoog nabij Schotland met een uitloper naar Denemarken. Langs de oostelijke flank ervan wordt morgen droge lucht aangevoerd. De laatste stapelwolken over het binnenland verdwijnen vanavond al snel. Het wordt daarna helder. De noord-oostelijke wind bindt wat in, zodat het kwik tegen de ochtend kan dalen naar 12 of 13 gra den. Er kan zich dan ook wat nevel vormen, maar de kans op mist is erg klem. Morgen begint de dag met volop zon. Tegen de middag kan zich hier en daar een stapelwolkje vormen, maar de zon blijft dominant. Na een frisse start loopt het kwik op naar maxima rond 23 graden in het binnenland. Door de aflandige wind is het langs de westkust nauwelijks minder warm. Alleen bij de zuidkust van het IJsselmeer blijft het kwik een iets je achter. De wind is matig of vrij krachtig, kracht 3 of 4 uit het noordoosten, zodat het af en toe een ietsje schraal kan aanvoelen. Overmorgen is het opnieuw schitterend zomerweer. De zon schijnt volop en het wordt nog iets warmer met maxima die oplopen naar 24 of 25 graden. De wind blijft meestal matig uit het oosten tot het noordoosten waaien. Gisteren was het tot de middag warm en plakkerig weer met maxima tot rond 24 graden, daarna werd het met 20 graden koeler bij een naar noord draaiende en toenemende wind. Vanmorgen was het licht bewolkt maar fris weer met eeri mi nimum van 11.4 graden op Schiphol en 13.6 graden in Val kenburg. JOHAN JAQUES* Politie hanteert steeds vaker liet Tik op stuk beleid' De watersport geldt zo'n beetje als het laatste bastion van hoffelijkheid en rust. Immers de liefhebbers van bootjes hebben tijdens hun tochten 'naar nergens' nooit haast. Althans zo was het. Maar hoe rustig en vooral hoe veilig is het water nog? Steeds meer mensen kopen een boot en hijsen zonder enige ervaring de zeilen. Of hangen achter de pas aangeschafte rubberboot een buitenboordmotor en kiezen het ruime sop. Veelal zonder kennis van regels en gewoontes scheurt men er lustig op los. En dan is er nog het toenemende drankgebruik. Kortom ook op het water lijkt de verloedering onstuitbaar op te rukken. mee aandacht die veelal niet erg vleiend is. Deze aandacht heeft onvermijdelijk haar in vloed op de koninklijke familie, of we het nou leuk vinden of niet. Hier willen we wat aan doen", zo citeert Sunday Ex press een bron binnen Buckingham Palace. „We hebben veel respect voor de manier waarop de hertogin haar eigen weg heeft gevonden na de scheiding en ze heeft zeer hard gewerkt. Ze steunt een aantal goede doelen die zeer de moeite waard zijn en die onder vinden zeker nut van haar steun. We zoeken echter ma nieren om de aandacht op de activiteiten van de voorname leden van de familie te vesti gen", aldus de bxon. „Het blijft onbevredigend dat ze haar titel kan gebruiken om te laten zien dat ze dicht bij de familie staat terwijl dat niet het geval is." Een waterskiër in actie. Hier op een uitgezette baan, maar het gebeurt geregeld dat waterskiërs dwars tussen zwemmende mensen door razen. -m. Maar is het allemaal zo erg? Ach wat is erg?", kaatst Elburt Neeft de vraag terug. Neeft werkt bij de politie in het district West Friesland Oost. Een gebied met veel water en nog meer recreanten. Sa men met hem en zijn collega Lisette Oord gaan we deze zondag in Medem- blik aan boord van de reddingboot Ber- nadine waar schipper Broos Dokter wacht. In de ochtenduren staat een con trole langs de IJsselmeerkust op het pro gramma, 's middags wordt de betrekke lijke rust van de polder Het Grootslag opgezocht. Daar lopen tal van vaarrou tes tussen het riet door. En op een zon nige dag als deze kan dat gebied de con currentie met Giethoorn moeiteloos aan. Allies wat vaart zoekt op dit soort dagen het water op. Op z'n dooie akkertje pruttelt de in op vallend oranje opgetuigde krachtpatser de haven van Medemblik uit. Eenmaal op het open water gaat het 'gas erop'. De dikke buitenboordmotor brengt moeiteloos vijftig kilometer en meer op de teller. „En er zijn jetski's die dik hon derd kilometer lopen", merkt Neeft op. „Je moet met dat soort kanonnen echt om kunnen gaan. Vandaar dat we de controles op papieren en vooral ook het vaargedrag flink hebben aangehaald. De afgelopen jaren hebben we een beleid gehad van waarschuwen. Dat is veran derd. Het is nu 'lik op stuk'. Daarbij zijn we er echt niet op uit om iedereen maar een dikke bon aan te smeren. Integen deel. We matsen overtreders ook nog vaak. Het gaat er om dat mensen zich bewust worden waar ze mee bezig zijn. Meestal komen overtreders er vanaf met een boete van negentig gulden. Noem het maar een betaalde waarschuwing. Dan wijzen we de 'zondaren' er wel op dat ze hun handen nog dicht mogen knijpen." Regel één langs het Noord-Hollandse deel van de IJsselmeerkust luidt: tot 250 meter uit de kust mag er niet harder dan zes kilometer per uur worden gevaren. Daarna kunnen de snelheidsduivels hun gang gaan. Nauwelijks buitengaats valt een speed boot met een waterskiër erachter op. „Snap je dat nou", wijst Neeft. „Waarom wachten die lui niet totdat ze ver genoeg uit de kust zijn. Die regel is er niets voor niets. Overal peddelen ouders met kin deren rond of zijn mensen aan het zwemmen." Broos Dokter krijgt een seintje en even later liggen we zij aan zij met een wat onthutste bemanning. „Ik heb echt nog nooit van die regel gehoord. Maar we zijn hier ook maar pas", luidt het ver weer. De papieren kloppen. En ook vol doet het drietal aan de wet die voor schrijft dat er reddingsvesten aan boord moeten zijn. Maar aan de betaalde waarschuwing van negentig piek is ont komen ze niet. Op het moment dat de bon wordt uitge schreven, daveren twee jetski's vanaf het strandje het IJsselmeer op. „Dan moet je die ook pakken", klinkt het verongelijkt. „Rustig maar", antwoordt Lisette Oord. „We kunnen maar een ding tegelijk. En maak je geen zorgen, die komen ook nog aan de beurt." Gek genoeg valt het de twee scheurijzers niet op dat er politie in de buurt is. Vol gas blijven ze in een waaier van water hun rondetijden verbeteren. Als een spin in het web blijft de 'Bertina' rustig dobberen. Als een van de twee onverla ten richting strand koerst, komt de boot uit de startblokken. De man schrikt als hij de twee agenten in het vizier krijgt. Als hij de benodigde papieren niet kan tonen, wordt hij naar de kant gesom meerd. Ook zijn weekeinde wordt on verwacht een stuk duurder. Neeft: „Weet je wat het probleem van die jetski's is? De mannen die erop zit ten. Die vertonen nogal wat machoge drag. Die willen gezien worden. Dus zouden ze het liefst vlak voor het strand op en neer scheuren. Dat gebeurt dus ook. Met als gevolg dat wij een regen van klachten krijgen van mensen die bij wijze van spreken hun kinderen nog net voor al dat geweld weg kunnen trekken. Er zijn zelfs gasten die kris kras overal tussen door scheuren. Die pakken we hard aan. En ik kan je verzekeren dat dat soort overtredingen flink in de papieren kan lopen. Met een beetje 'geluk' zitje zo op zeshonderd gulden. Eigenlijk is het nog niet veel als je bedenkt wat voor ellende je met zo'n ding kunt veroorza ken." Inmiddels betrekt het weer een beetje en draait de wind. Het gladde IJsselmeer wordt plotsklaps een stuk woeliger. „Dat is het verraderlijke van dit water", legt Dokter uit. „Onervaren watersporters la ten zich maar al te vaak verrassen door de nukken van het IJsselmeer. Die plot selinge omslagen maken het tot het meest verraderlijke zeilwater van Neder land. Alleen beseffen veel mensen dat niet." Even later wordt zo'n onervaren gast van zijn (alweer) jetski geplukt. Op het apparaat ontbreekt het registratienum mer, zeg maar het nummerbord. Hij heeft geen vaarbewijs II - 'moet dat dan' - en hij trekt zich niets aan van de snel heidsbeperking. „Ik heb dat ding net en kampeer hier veertien dagen. Wat bete kent dit dan?" „Simpel", zegt Neeft. „U moet uw jetski veertien dagen aan de kant laten liggen. En ik zou vaarbewijs II maar eens gaan halen. Met het Vaarbewijs I mag u alleen in de polder. Maar ja. Daar geldt overal de maximum snelheid van zes kilome ter. Bovendien trekt u door zonder regi stratienummer te varen wel erg de aan dacht." Ook deze man komt er met de negentig gulden genadig af. „Wees nou verstan dig en ga niet stiekem varen. De volgen de keer kost het gewoon veel meer", krijgt hij als goede raad mee. 's Middags tuffen we door de polder. Het West Friese 'Amazonegebied'. Hoge rietkragen, geheimzinnige kreekjes, kortom een prachtig vaargebied. Hier wordt vooral gelet op het aantal paar denkrachten achter de boten en bootjes. Boven de 20 pk moet het vaarbewijs ge toond kunnen worden. Neeft: „We pluk ken zelfs kinderen van negen uit een boot. Die krijgen van pa en ma rustig een bootje mee. Onbegrijpelijk. Bene den de twaalf mag niemandle.ep boot bedienen. Ouders wijzen we er ook op dat het aardig in de papieren kan lopen als ze hun kroost zo zoet denken te hou den." „Hier houdt iedereen zich redelijk goed aan de voorgeschreven snelheid", zegt Neeft, „maar wat ons steeds meer zor gen baart, is het toenemende drankge bruik. Dat loop af en toe de spuigaten uit." De woorden van de politieman worden onderstreept door een paar punters die liggen afgemeerd. Op de wal branden de barbecues. Aan boord staan de kratten bier drie hoog opgestapeld. Zelfs een koelkast ontbreekt niet. Neeft: „Ik misgun echt niemand zijn uitje en het is fantastisch om in deze omgeving gezellig te eten en te drinken. Maar dit soort situaties ontaardt gemak kelijk in excessen. Die gasten varen van avond misschien wel lallend naar huis. Laatst hebben we het meegemaakt dat een stel van die dronken gasten voor de lol een kano met een moeder en haar zoontje omkieperden. Het liep gelukkig goed af. Voor hetzelfde geld heb je een drama. Tegen dit soort types treden we keihard op. Alcoholcontrole op het wa ter wordt als kinderachtig gezien. Zal best. Maar wij zien waar het toe kan lei den. En ik kan de mensen verzekeren dat je daarvan niet echt vrolijk wordt. Vandaar dat de controles alleen nog maar zullen verscherpen. Want voor ons geldt maar één ding. Iedereen moet zich veilig op het water kunnen ontspan nen." LEO VAN GELDEREN Vakantiekriebels Meestal begint het een week voor de vakantie te krie belen. Het ontstaat in de keelzakt dan een klein stukje in de luchtpijp en (jawel hoor) daar klinkt het vertrouwde geluid (vaak tussen twee en drie uur 's nachts) uit de kinderkamer. Door de onzichtbare band tussen kroost en ouders is het effectiever dan de meest geavanceerde wekker: kriebelhoest. Die een dag later overgaat in blafhoest, om eindelijk te smo- i in een droge hoest. Waarschijnlijk alleen omdat we over een paar dagen op vakantie dreigen te gaan, zakt de hoest ook nog af naar de longetjes, waar het gepiep en het ge-pseudo-kroep aanvangt. Er wordt gehijgd en gerocheld als op de beste 06-lijnen. Als het een beetje tegenzit, ontdek je in de loop van dit proces ergens dat er een oor. of beter nog. allebei de oren, rood aanlo pen, de nazaat er voortdurend met de vin gers aan zit, koorts krijgt, uitzijn mond be gint te ruiken en deze ziekteverschijnselen vergezeld laat gaan van een aanhoudend ge drein. Kinderen kunnen niet gewoon lijdzaam ziek zijn en zwelgen in zelfmedelijden, zoals wij mannen. Het moet altijd geluid maken. Overal in huis zijn de voortekenen i>an de na derende vakantiepret zichtbaar. Stapels kleding liggen opgeslagen, voorbereid op elk weert}>pe DICK VAN DER PLAS zijn we. In Cornwall kan het, zo schat mijn vrouw het tenminste in, komende zomer vriezen en dooien. In de kelderkast en op een deel van de zolder is een hoeveelheid mondvoorraad opgeslagen als betrof het hier een dependance van de UNHCR. Engeland is een duur land, maar daar zullen wij op deze vakan tie helemaal niks van merken. Als we Engeland halen, tenminste. Bij het naderen van welke reisdatum dan ook slaat bij ons jaarlijks het lichamelijk onheil toe. De twee nazaten mogen dan bijna vijf jaar schelen en in karakter verschillen als Gert en Hemden, als het gaar om het uitivisselen van virussen en bacteriën staan ze elkaar nader dan een ééneiige tweeling. De mobiele huisapotheek (gaat ook altijd mee op vakantie) vult zich met fles sen dextromethorfanhydrobromide (bij hoest), xylo- metazolinehydrochloride (tegen verstopte neuzen), combinaties van kamfer, terpentijnolie, levomen- thol, eucalyptusolie en thymol (inhalatiezaif), lido- caine (oordruppels), paracetamol 240 mg (voor rec taal gebruik tegen van alles en nog wat), paracetam ol 120 mg (kauwtabletten met pepermunt-smaak), een mengsel van terebinth., camphora, eucalypti en majoran (verkoudheidsbalsem) en paramedische apparatuur als neuspompjes en thermoineters. Via de huisarts wordt daar in de regel nog een paar liter amoxiline (antibiotica) aan toegevoegd, dat soms in melkflessen tnaar ook tvel in tankwagens wordt af geleverd op ons huisadres. Bij elke snotneus die ik afveeg en bij elk oor dat ik bedmppel, besefik dat we nog maar twee dagen hebben, voordat we om 11.45 uur in Oostende wor den verwacht voor de overtocht met de Seacat naar Dover (al maanden geleden geboekt en toen hadden we al net het laatste plekje). Over drie dagen wordt in Looe op ons gerekend op één van de populairste campings van The English Caravan Club, op de grens van Cornwall en Devon ('very popular in sea son, with superb facilities'). Maar ivorlopig ga ik nog maar even op zoek naar de annuleringsverzeke ring. Alles staat definitief op losse schroeven als ook mijn echtgenote steken in haar zij krijgt (blaasontsteking wordt bestreden met Wellcoprim tabletten en een voedingssupplement met vitamine C, 1000 mg), een pijnlijke zwelling in haar rug die al maanden wordt behandeld door een fysiotherapeut opeens nadruk kelijk begint op te spelen (een dag voor vertrek nog een foto laten maken in het ziekenhuis) en de dokter het raadzaam vindt om ook nog maar een bloedon derzoek te doen. Uiteindelijk gaan we altijd. Maar van zo'n laatste week voor de vakantie krijg ikelke keer weer de krie bels. - kb MILLENNIUM nog dagen Nog 159 dagen en het nieuwe millennium brei 1« aan. Reden voor deze la »d om in een dagelijkse sei Ta terug te kijken op belan rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de Ike gelopen 1000 jaar. Deze week: 26 juli 1926: Piet Moeskops viert vijfde w reldtitel; 27 juli 1886: Aj sterdam likt wonden na SU palingoproer; 28 juli 19 botsing bommenwerpe met Empire State Buüdj 29 juli 1910: Hilgers vlie Sr als eerste Nederlander}0' ven Nederland; 30 juli 1650: aanval op stadhoi jj der Willem II; 31 juli 19 Engeland verbiedt tv-ct ol mercials sigaretten. 26 JULI 1926 "Viva Moeskops, viva Moeskops', zingen de Italiafcet vandaag op de kop af drieë urt ventig jaar geleden. 'En zij ini schonken een zware wijn, iis. ker als ossenbloed, die zwa int aan het glas bleef hangen' schrijft sportjournalist Joris re 1 den Bergh in zijn klassieke 'Te midden der kampioene gj Te vieren valt er wel wat. Pi Moeskops, de Loosduinsei i§f renner, heeft juist de vijfde daj reldtitel op de baan binnen lar sleept. Terwijl hij eigenlijk i was afgeschreven, perst hij uiterste uit zijn lijf en versli hij tegenstander Moretti in zinderende race in Milaan. Moeskops (1893-1964) is te ft die tijd al lang een fenomei uw Hij is de eerste Nederlands sporter die fullprof genoen kan worden en bijpassend) diensten uit zijn sport haal iha de held naar Nederland teij keert, schrijft Van den Beq 'Ik dacht aan Holland, Den Haag, waar Moeskops nu ingehaald met muziek en res'. Maar zo mooi is het n|sch De ontvangst geschiedt mi stokken en sabels, omdat e die woedende menigte heeft \i ien men dat Moeskops de vadi voc landse vlag heeft bezoedelt il d Het vermeende incident bl te berusten op een verkeer gy; berichtgeving in de krant, het kwaad is geschied. Pa verwege augustus biedt bu ta meester Patijn zijn excusesui en krijgt Moeskops alsnog urd welgemeende gelukwensei id( HENK RUUL MENSELIJK S< Een gauwdief heeft een rijk d jj gemaakt op de Parijse luch: ven Orly. Een rond zestigjar AMERIKAANSE reisde met -l miljoen gulden aan juwelen vuk 120.000 franc contant in h tro handtasje, maar was dat all he het inchecken voor een vlui rijs naar Nice plots kwijt. De da itin was toen al lang gevlogen. De gitaar waarop GEORGE I urd RISON tijdens het laatste p d u blieke optreden van de speelde, wordt volgende ma geveild. Het veilinghuis in Londen verwacht volgens Britse omroep BBC dat het strument ruim 660.000 gu bos opbrengt. De gitaar komt o augustus onder de hamer, son gébruikte de rozenhoul nte Fender Telecaster bij de op' van de lp Let It Be. Maar het meest bekend als het in ge- ment waarop Harrison in jai 1969 op het dak van de Ap; eki studio's speelde bij het publieke optreden van de E ivui les. De Beatle kreeg de gita n, e 1968 van gitaarmaker Leo nder. Hij schonk het instrulijke een jaar later aan Delenayr lett, nadat hij een optreden de Amerikaanse soul-rock' van Delaney and Bonnie to gewoond. veil

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2