Leidsch IÜ Dagblad 13 Dekker ruimt puin bij provincie TWEE WEKEN DE WERELD OM BEL: 071-5128030 Pepsi achter invallen bij Coca-Cola Noordwijk is niet sterker dan drank Lance Armstrong in Parijs Oerkerk geeft op in finale Zwembad Het Wedde tot half augustus dicht Marokkanen nemen afscheid van Hassan lAANDAG 26 JUL11999 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42062 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 l< ■rdt|' HET WOORD IS AAN VANDAAG 22 PAGINA'S )a, ik wil een abonnement op het Leidi 'Tel:(I.v.m. controle bezorging) J Na de eerste twee weken betaal ik mi|n abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 98.90) 1 automatisch (f. 33,70,' Oacccptgiro (f. 97.90) y i Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 Gesprek van de Dag Ook op het water slaat nu de verloedering toe Binnenland Ex-medewerker RIOD onderzoekt eigen oorlogsverleden Kerk en Samenleving Cultuur Kunst 'Subud geeft mij de kracht van God' Cabaret op en over de camping in Katwijk Nog geen abonnee? ABONNEE: SERVICE Martine Carol Natuurlijk is de liefde eeu wig. Alleen de partners wis selen. 137250 14726° 15727° 10% 10% 20% zonrwvSign 70% 60% 50% Jitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Dag Nacht Economie Gesprek van de C Gezondheid Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport17 t/m 22 Uitgaan16 Cd-doosjes onbreekbaar Het jonge 'uitvindersbedrijf In- noConcepts heeft een cd-doos- je ontworpen dat praktisch on breekbaar is. In plaats van de huidige 'jewel box' van Philips patenteert InnoConcepts nu de 'diamond box', een flexibele, onbreekbare variant. Het be drijf uit Capelle aan den IJssel (ook bekend van de 'gum- buster', een apparaat waarmee kauwgomresten van de straat kunnen worden verwijderd) heeft de wereldwijde exploita tierechten verworven. De diamond box ziet er het zelfde uit als een gewoon cd- doosje. Maar dat kan niet an ders, legt financieel directeur C. van der Jagt uit. „De hele indu strie is ingericht op het formaat van de jewel box. Alle opberg systemen zijn erop afgestemd. Daar kunnen wij als kleine spe ler op eigen kracht niet veel aan veranderen." Zo kan het doosje bijvoor beeld vanwege de schijfdikte van de cd en het feit dat 'er een boekje in moet' niet de helft dunner. Anders zouden er twee cd's in één opberglaatje gaan. De nieuwedoos van Inno Concepts verhelpt wel veel er gernis door niet kapot te kun nen. Het plastic is 'praktisch onbreekbaar' en kwetsbare randjes of pennetjes zitten er niet aan. De diamond box wordt uit één mal gegoten en gaat open over een buigzame rug. De cd wordt niet op een bedje van plastic lepeltjes ge schoven, maar geklemd tussen twee uit de rug opstekende klemmetjes, 'vingers'. Bovendien kan de diamond box hermetisch worden geslo ten en kan de hoesfoto op het doosje worden geprint. rollende politiewagen zaterdagmiddag grote 'de aangericht bij een tank ion op de A205 in Haarlem- meer. De bestuurder, een arige Haarlemse agent, had s na het tanken even het tankstation gepar- d. Hij had de motor uitge beld. De auto stond echter de handrem en rolde, I j-*( ijl de bestuurder aan het len was, van de hellende ede «f- j, a auto kwam op de snelweg 0' tht, waar op dat moment l2g 22-jarige man uit Wormer- reed. Hij kon niet meer Jbriei ijken. Zijn auto is volledig ield. Zelf liep hij geen letsel Tegen de agent is proces- VOORSCHOTEN JAN PREENEN Zwembad Het Wedde in Voor schoten blijft tot 16 augustus gesloten. Het vollopen van de kelder waar alle technische en elektrische apparatuur staat, heeft vrijdag voor meer schade gezorgd dan aanvankelijk werd gedacht. In eerste instantie gin gen medewerkers er vanuit dat het complex deze week weer zou opengaan. De schade wordt 'heel globaal' geschat op enkele tonnen. Manager G. van Hal houdt zowel het binnen- als het bui tenbad tot half augustus dicht. „Misschien zouden we het bui tenbad binnenkort al weer kun nen openen, maar ik wil geen enkel risico nemen. Als ik de pompen niet kan het water te laten circuleren en het water schoon te houden, vind ik het onverantwoord om mensen te laten zwemmen." Vrijdagmiddag om kwart over vier (een kwartier na sluitings tijd) ontstonden de problemen toen een medewerker een kraan in de kelder opendraaide. Een dikke pvc-buis, een verbin dingsstuk tussen twee afvoer buizen, schoof daardoor van een sokkel. Om brand te voor komen, werd de hoofdschake laar meteen omgedraaid. De brandweer heeft het zwembad, (960.000 liter water) leegge pompt. „Ben jij sterker dan drank?", vraagt de 20-jarige Noordwijkse Wendelien Luci aan één van vijf ge bruinde jongens op het strand van haar woon plaats. „Nee", krijgt ze als antwoord. En de berg lege bierblikjes aan haar voeten bewijzen de stel ling. Op de zonovergoten Koningin Wilhelmina- boulevard stelt ze de vraag weer. Dit keer aan drie Limburgse bezoekers. Het trio is enthousiast over de zomercampagne, die vakantievierende jeugd moet wijzen op <^e gevaren van overmatig alcoholgebruik. En de Limburgers vullen de vra genlijst van Wendelien en haar collega-voorlicht ster Sandra Bon (25) uit Lisse ijverig in. Hoewel het niet altijd meevalt te schrijven, met in één hand een pen en in de andere een literfles wod ka. Wendelien en Sandra kijken het glimlachend aan. Het is deze zaterdag de vierde keer dat ze, gehuld in hun witte shirts bedrukt met wijze raad hun rode rugzakken, gevuld met voorlichtingsmateriaal en goodies, langs de kust op pad gaan. Minister Borst gaf vorige week het startsein voor een landelijke campagne die jongeren tij dens hun vakantie moet wijzen op de risico's van excessief alcoholgebruik. Want jongens drinken op een vakantiedag gemiddeld 21 glazen bier en meisjes elf. Studenten trekken drie weken lang door de drukke kustplaatsen, inclusief het Spaanse Lloret de Mar, om de vakantievierende jeugd voor te lichten. De Lissese en de Noordwijkse hebben niet de illusie dat ze de jongeren die ze aanspreken met een van de drank afhelpen. „Dat kan helemaal niet", zegt Sandra Bon. „In zo'n gesprekje kun je geen gedragsverandering teweeg brengen. Wij willen alleen informatie geven. Dat is een begin." Pagina 12: "Veel alcohol zijn' denken dat wij tegen MIAMI/BRUSSEL Rtr-DPA Het Amerikaanse frisdrankcon cern Pepsi heeft toegegeven de handelspraktijken van concur rent Coca-Cola te hebben aan gekaart bij de Europese Com missie. Coca-Cola werd daar door afgelopen week in vier Eu ropese landen verrast door in vallen van ambtenaren van de Europese Commissie. De zegsman van Pepsi wilde niets kwijt over de aard van de klachten. De Europese Com missie heeft aangegeven vooral te kijken naar de handelsprak tijken van Coca-Cola. Het con cern wordt ervan beschuldigd detailhandelaren bonussen te geven als meer producten van Coca-Cola worden afgenomen, ten koste van die van concur- Pagina 7: Nog 8,5 miljoen li terflessen te gaan Fans Go Ahead Eagles bestormen politiebureau HEERDE GPD Woedende fans van voetbalclub Go Ahead Eagles uit Deventer hebben zaterdagavond het po litiebureau in Heerde be stormd, nadat fans van FC Zwolle enkele van hun auto's hadden vernield. De Deventenaren werden na een ware veldslag verdreven door de politie, die versterking had ingeroepen van korpsen in Zwolle, Epe, Oldebroek, Nun- speet en Elburg. Onder de Eag les-supporters zijn geen arres taties verricht. Wel zijn drie fans van FC Zwolle aangehou den. De politie spreekt van 'ex cessief geweld'. Het is voor de tweede keer in korte tijd dat een oefenwed strijd van Go Ahead op rellen uitloopt. Eerder waren er onge regeldheden na een wedstrijd in Elburg. De onrust in Heerde ont stond in de rust van de oefen wedstrijd Heerde-GA Eagles. CDA-gedeputeerde neemt portefeuille financiën over CDA-gedeputeerde Dirk Dekker uit Rotterdam gaat, na het dramati sche aftreden van PvdA'er Arie de Jong, voorlopig de financiële zaken beheren bij de provincie Zuid-Holland. De kans is groot dat hij dit, na enig geschuif met portefeuilles binnen gedeputeerde staten, ook na au gustus blijft doen. De 43-jarige CDA'er wordt gezien als de politicus, die op dit ogenblik het meest geschikt is om puin te mimen en vervol gens schoon schip te maken in het pro vinciehuis in Den Haag. De aangeslagen PvdA-fractie vergadert vanavond over de vraag wie De Jong moet opvolgen als gedeputeerde. Bin nen de coalitie is dit weekeinde gespro ken over de mogelijkheid om de nieuwe PvdA-gedeputeerde een andere porte feuille gegeven dan de post financiën. Het idee is dat Dekker (bestuurszaken) dit werk erbij gaat doen. Het nieuwe GS- lid van de PvdA zou dan een ander ta kenpakket moeten krijgen. Het CDA voelt wel voor deze con structie. Dekker was tussen 1990 en 1998 fractievoorzitter in de gemeenteraad van Rotterdam. Dit voorjaar werd hij geko zen in het provinciebestuur en meteen ook in het college van gedeputeerde sta ten. De opvolging van De Jong kan overi gens pas eind augustus officieel worden geregeld, omdat Provinciale Staten niet eerder bijeenkomen. Eén van de belang rijkste kandidaten is fractievoorzitter Mamix Norder uit Den Haag. Meteen na de verkiezingen in april was ook Lennie Huizer, ex-wethouder uit Zoetermeer, nog nadrukkelijk in beeld voor een zetel. Zij verloor toen de race, omdat de voorkeur op het laatste moment uitging naar De Jong. De kans is gering dat Huizer alsnog in het dage lijks provinciebestuur wordt benoemd. Zij struikelde destijds zelf als wethouder, omdat ze haar gemeenteraad niet tijdig had ingelicht over de Floriade-strop. Nu de gebeurtenissen in het provinciehuis onder een vergrootglas liggen, werkt die geschiedenis in haar nadeel. Nog niet bekend is of de vrijdag opge stapte De Jong zich helemaal terugtrekt uit de politiek. Na zijn opstappen als ge deputeerde kan hij nog wel 'gewoon' lid blijven van provinciale staten. Van zijn partij mag hij dat ook. De Jong zelf had vandaag nog geen besluit bekendge maakt. Pagina 3: Boeken van overheden zijn een janboel Rabo wil leningen provincies overne- Campagne over alcoholgebndk weipt weinig vruchten af Armstrong ndt donderdag het Witte Huis Washington ntvangen door Clinton. Er lange tijd irake van dat de de pre- dent, Hillary, gis- tr Parijs ou komen om imstrong te feli teren met zijn overwinning in de Tour de France. Er waren onderdduizenden mensen bij de slotetappe in de lichtstad, laar geen Hillary Clinton. De feestvreugde in het kamp van rmstrong, us Postal, was er niet minder om. iterdag won de 27-jarige Texaan ook de laatste tijdrit. Met de merikaanse vlag in zijn hand reed Armstrong gisteren een ere- k mde over de Champs Elysées. In het algemeen klassement ft lerdrong Alex Zülle, zoals verwacht, Fernando Escartin van de Iveede plaats. Robbie McEwen gaf het vale optreden van de Ra- lobankploeg op de valreep enige kleur mee. De Australiër won de Champs Elysées de laatste en meest prestigieuze van alle issasprints. In Bordeaux was hij al tweede geworden. "c Zabel won, zonder één enkele ritzege, voor de vierde ach- senvolgende keer de groene puntentrui. Aan Richard Viren- werd voor de vijfde keer het bolletjestricot uitgereikt. Benoit is de beste jongere. Jacky Durand werd uitgeroepen strijdlustigste renner van deze Tour. 117: Tot volgend jaar in de gele trui op de Champs s' a 19: McEwen wint laatste Tour-etappe iilitiebus je rijdt nder chauffeur »en auto op Enkele tonnen schade na lekkage Het Marokkaanse volk en tien tallen buitenlandse leiders heb ben gisteren afscheid genomen van de vrijdag overleden koning Hassan II. Hoewel uitbarstin gen van collectieve emotie uit bleven, kwamen naar schatting anderhalf miljoen Marokkanen bijeen om de laatste reis van hun vorst te volgen. Voorafgegaan door zijn zoon, kleinkinderen en neven werd de kist van de koning gister middag door zijn personeel naar een mausoleum gedragen aan de rand van Rabat. On danks een verzengende hitte hadden zich 's ochtends al tien duizenden mensen langs de route verzameld. Velen van hen droegen portretten van Hassan. De koning overleed vrijdag middag aan een hartaanval, lut tele uren nadat hij met een longaandoening in een zieken huis was opgenomen. Zijn overlijden werd op televisie be kend gemaakt door kroonprins Sidi Mohammed, Hassans oud ste zoon. Sidi Mohammed werd diezelfde avond nog tot koning gekroond, hoewel hij de scepter pas zal gaan zwaaien na een rouwperiode van veertig dagen. Tot de vele buitenlandse staatslieden die gisteren af scheid kwamen nemen, be hoorden premier Barak en pre sident Weizman van Israël. Ook oud-premier Peres was bij de plechtigheid in Rabat aanwezig. Hassan was de eerste Arabische leider die het principe van vre de met Israël in ruil voor land voor de Palestijnen omarmde. Hij speelde een belangrijke rol in de toenadering tussen Egyp te en Israël. De Syrische leider Assad bleef op het laatste moment weg, naar verluidt omdat premier Barak van Israël hem in Rabat had willen aanspreken. De Pa lestijnse leider Arafat en presi dent Mubarak van Egypte wa ren wel bij de plechtigheid in het koninklijk paleis van Rabat. Amerika was vertegenwoor digd door president Clinton, Frankrijk door president Chi rac. De Franse president, die nauwe banden met Hassan on derhield, werd vergezeld door zijn vrouw Bernadette en zijn dochter Claude. Namens Ne derland waren staatssecretaris Benschop van buitenlandse za ken en prinses Margriet in Ra bat. Tot de bezoekende leiders De begrafenisstoet in Rabat, op weg naar het mausoleum. Hassan werd vorsten, prinsen en presidenten uit dertig verschillende landen. hoorde ook de Algerijnse presi dent Bouteflika. Algerije, dat ve le jaren de gewapende strijd van de Saharanen tegen Hassan steunde, heeft nooit een goede relatie met zijn buurland ge had. Maar onder Bouteflika, die later deze maand een onder houd met Hassan zou hebben gehad, lijkt het tij te keren. op zijn laatste gang begeleid door FOTO AP LIONEL CIRONNEAU Pagina 5: Hoe Hassan 80 vrouwen, 21 paleizen en 3 miljard vergaar de n 3( irtin Verkerk kijkt bezorgd naar zijn geblesseerde enkel. den. foro Stanoytchev uit. In de eind strijd opende Alvarez het best. Hij won de eerste set met 6-3 en kreeg in de tweede twee kansen op een dubbele break en 3-0. Verkerk herstelde zich, won de tweede set en leek tot 2-2 de beste papieren te heb ben voor de winst. De blessu re voorkwam dat. Alvarez had lovende woorden over voor de Alphenaar, die ruim 10.000 gulden verdiende alsmede vijftig punten voor de wereldranglijst. „Ik heb het toernooi gewonnen, maar niet de finale", zei de Spanjaard na afloop. „Ik stond op het punt om de wedstrijd te winnen, hij vocht zich terug en had mij hier kunnen verslaan. Hij ver dient het grootste applaus." Pagina 17: Blessure Verkerk betekent domper COCpVENINGEN GERTJAN VAN GEEN ir tennisser Martin Verkerk het Challengertoernooi in heveningen in een deceptie éindigd. De 20-jarige Alphe- de finale op weg ar de winst tegen Emilio Al- rez toen hij tot opgave werd dwongen. Verkerk gleed uit, uiterste poging een bal halen, en liep in verrekking zijn voet op. Hij is mini- q aal een paar dagen uitge- 3 ïakeld, al is er van de aard n de blessure nog niet veel zeggen. rkerk maakte vorige week l6tS Iruk in Scheveningen. Zon- ""7, rsetverlies en zonder een 3Q vicegame te verliezen, ande hij zich een weg naar finale. Op zijn weg schakel hij onder anderen de als ite geplaatste Orlin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1