Irvine opent jacht op titel Sport Twee hoofdprijzen voor tempobeul Zuijderwijk Norman win in Stuttgart Tennissters staan weer op nul in de Fed Cup Rusland en vs in finalt Van Dijk vindt niets in wirwar van bootjes Volleyballers ondank: wanprestatie naar El MAANDAG 26 JULI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-535, Vriesde pan-Amerikaans kampioen Winnipeg Letitia Vriesde is in het Canadese Winnipeg pan- Amerikaans kampioene 800 meter geworden. De Surinaamse atlete uit Hoogvliet versloeg met een tijd van 1.59,95 in de finale de Cubaanse Zulia Calatayud Torres (2.00.67) en de Amerikaan se Meredith Valmon (2.01,01). De 34-jarige Vriesde, die in Ne derland uitkomt voor het Arnhemse Ciko '66, verruilde afgelo pen winter haar trainer Henk Kraaijenhof voor de Cubaan Leandro Civil. Vorig jaar werd ze al Midden-Amerikaans kampi oene. Blessure onderbreekt seizoen Korving heerhugowaard Robin Korving heeft zaterdag tijdens een trai ning een enkelblessure opgelopen. Zijn deelname aan de Grand Prix wedstrijden van Stockholm (30 juli) en Monaco (4 augus tus) is onzeker. Korving vreesde voor gescheurde enkelbanden, maar zijn fysiotherapeut zei dat de schade waarschijnlijk mee valt. Korving is de voornaamste Nederlandse kanshebber voor de wereldtitelstrijd volgende maand in Sevilla op de 110 meter horden. Hij wil zondag 8 augustus zijn rentree maken in Keu len. Bulgaar Penev beëindigt loopbaan sofia De Bulgaarse international Luboslav Penev beëindigt zijn loopbaan. De voetballer van de Spaanse club Celta de Vigo wordt voorzitter van de Bulgaarse club ZSKA Sofia. De 34-jarige aanvaller maakte vorig jaar in Frankrijk nog deel uit van de Bul gaarse selectie op het WK. In het verleden speelde Penev voor de legerclub ZSKA Sofia, waardoor hij werd 'bevorderd' tot lui tenant in het Bulgaarse leger. Afgelopen dinsdag moest hij die status waarmaken, toen het leger een beroep op hem deed. Pe nev moest wegens ziekte van een luitenant mee op oefening, waardoor hij het trainingskamp van Celta moest onderbreken. Inmiddels heeft Celta al twee nieuwe aanvallers aangetrokken: Benni McCarthy van Ajax en de Ecuadoraan Kaviedes. Planken mist finale schoonspringen Istanbul Lisette Planken is er bij het EK schoonspringen in Is tanbul niet in geslaagd de finale van de beste twaalf te halen op de 3-meterplank. De Nederlandse, bezig aan haar eerste grote toernooi, eindigde zaterdagavond in de kwalificatie als veertien de. De Russin Vera Iliyna (307,38) ging als favoriete naar de eindstrijd. Bij de mannen veroverde Dimitri Saoetin de Europe se titel bij het torenspringen. De olympisch- en wereldkampi oen hield met Heiko Meyer uit Dresden en de Oekraïner Roman Volodkov achter zich. Synchroonploeg zevende op EK Istanbul De Nederlandse synchroonploeg is geheel volgens verwachting bij de EK in Istanbul op de zevende plaats geëin digd. Iris Sentrop (solo) en Sentrop/Bianca van der Velden (duet) behaalden ook al een zevende plaats. De Russische ploeg won gisteravond overtuigend vóór Frankrijk en Italië. De kans dat het Nederlandse synchroonteam bij de Olympische Spelen te bewonderen is, is kleiner geworden. Alleen de beste twaalf landen mogen meedoen in Sydney. Verenigde Staten, Canada, China en Japan worden hoger ingeschat dan Nederland, foto reuters ALKMAAR ANP Wilco Zuijderwijk veroverde za terdagavond in Alkmaar de na tionale titel puntenkoers. Daar kwam een beetje geluk bij kij ken, erkende de Poeldijker. Ver rassend was zijn zege echter niet. Eerder op de dag had hij op het onderdeel achtervolging al aangetoond ook op de baan uit de voeten te kunnen. Zuijderwijk verraste in de hal ve finales titelverdediger Robert Slippens. In de finale was hij veel te sterk voor Paul van Schalen. Slippens moest genoe gen nemen met brons, lens Mouris bleef naast het podium. Bondscoach Peter Pieters be zag het met een glimlach. Zuij derwijk is een van de pijlers in de ploegachtervolging, het on derdeel dat Nederland bij olympische kwalificatie vier deelnemers aan de Spelen ople vert, die ook op andere onder delen uit kunnen komen. Haalt de ploeg de Spelen niet, dan is het maar de vraag wie, op 'ze- kerheidje' Leontien van Moor- sel na, op individuele onderde len aan de olympische eisen kan voldoen. Een goede achtervolgings- ploeg is goud waard. Pieters had in de wintermaanden zijn ervaringen als wegrenner benut in zijn zoektocht naar tempo- beulen. Zuijderwijk stond hoog op de lijst. „Peter belde me in januari of ik er iets voor voelde. In criteriums hebben we vaak samen in ontsnappingen geze ten. Hij weet dat ik veel snel heid in me heb. Al lijkt dat mis schien op het eerste gezicht niet zo." Zuijderwijk oogt inderdaad niet zo soepel als Robert Slip pens, de titelverdediger die zich vrijdagavond vergiste. Hij dacht in zijn kwartfinale tegen Martijn Lust uit een gebaar van Pieters op te maken dat het wel goed zat met zijn tijd, verslapte iets en bleek uiteindelijk een tiende seconde langzamer dan Paul van Schalen. Daardoor moest Slippens in de halve finale te gen Zuijderwijk. „Ik had 'm lie ver pas in de finale ontmoet. Maar ook dan had ik 'm wel moeten verslaan." Nu zag Slippens na zijn zege op Mouris, hoe Zuijderwijk de Nederlandse achtervolgingstitel kon veroveren door Van Scha len te verslaan. Zuijderwijk deed 4.48,34 minuten over de 4 kilometer, Slippens was in de strijd om de derde plaats zelfs sneller (4.47,46), een schrale troost. Het was voor Zuijderwijk zijn tweede baantitel. „Ik heb een keer met Marcel van der Vliet de koppelkoers gewon nen", herinnerde de renner van Van Vliet-Weba zich. Later op de avond volgde zelfs titel nummer drie. Zuijder wijk zette in de puntenkoers vroeg in de wedstrijd het gehele peloton op een ronde en ver overde daarmee de nationale ti tel. John den Braber werd twee de, het brons was voor Matthijs van Bon. Zuijderwijk heeft ple zier in het baanfietsen, maar de weg staat voorop. .Alleen al voor de sponsor, ik heb ver plichtingen." Daarom meldde hij zich ook pas in juni voor een wereldbe kerwedstrijd in Valencia. Eerder had een ploeg met Slippens, Lust. Stam en Matthijs van Bon gefaald in het Amerikaanse Fri sco. In Spanje werd een op Slippens na volledig andere ploeg zesde. „Als we nu in Italië bij de eerste acht eindigen plaatsen we ons voor het WK", keek Zuijderwijk zaterdag voor uit. Veel verder, richting Sydney, wilde bondscoach Pieters niet kijken. „Eerst het WK halen, dan daar proberen een ticket voor de Spelen te verdienen. We bekijken het stap voor stap. Je moet reële doelen stellen, maar ook weer niet te beschei den zijn. Ik zei voor Valencia dat we daar zesde konden wor den. Wilco zag dat helemaal niet zitten. Hij heeft gewoon weinig ervaring op de baan, weet niet wat hij kan." stuttgart De Zweed Norman heeft hi tennistoernooi van Stuttgg op zijn naam geschreven, ij won gisteren de finale tege de als zevende geplaats Duitser Haas in vijf sets: 6- 4-6 7-6 6-0 6-3. In de hah finale bedwong Norman i Tsjech Novak. Haas leek lange tijd o weg naar zijn eerste zege een ATP-toernooi op grati De winnaar van Memph opende met de winst ini tiebreak, pakte daarna tweede set en serveerde de derde bij een stand vani 4 voor de wedstrijd. Toen begon de wedero] standing van Norman. 0 taaie Zweed brak door service van de Duitser heg Hij won de tiebreak met 7-4 De gedesillusioneen Haas, die door zijn finai plaats wel de top vijftien \i de ATP-lijst binnendrin was daarna kansloos, 0-6 6. „Haas speelde heel go in de eerste twee sets", ci cludeerde Norman. „Maar ik heb het nooit q gegeven. Na mijn winst ia derde set verloor hij i concentratie en hij we moe. Hij maakte het maM lijker voor mij." Voor Norman was het 2 vierde ATP-titel. De 23-jai Scandinaviër, 49 van de \i reld, lijkt op de weg terugi een hartoperatie in 1997. Het kostte Haas uiteini lijk niet veel moeite zich ni te leggen bij de nederla „Het was al een verrass voor mij dat ik het tot de nale heb gebracht. Ik 1 hier niet op gerekend, om ik de laatste drie weken m nig wedstrijden heb speeld." De tennissters moeten in de Fed Cup weer op nul beginnen. Na het verlies in de finale van de kwalificatieronde tegen Au stralië wacht een zware strijd in de regionale zone. Toch heb ben de vrouwen de afgelopen week aangetoond dat de situa tie niet helemaal wanhopig is. Ondanks de sterke tegenstand in de groepsronde knokte de ploeg van bondscoach Hans Felius zich naar de eindstrijd. Daar was gezien de sterke te rugval van Miriam Oremans en Kristie Boogert op de wereld ranglijst niet op gerekend. „Het is heel erg teleurstellend dat we het niet gered hebben", bekende Felius. „Maar dit toer nooi heeft toch ook veel posi tiefs opgeleverd. Het zal niet eenvoudig worden om via de regionale zone terug te komen in de wereldgroep. Maar de meiden hebben aangetoond dat ze kunnen vechten als leeu wen. Alleen in de finale waren we net niet goed genoeg." Vooral Kristie Boogert groei de tijdens de wedstrijden in Amsterdam uit tot een licht punt. De Oud-Beijerlandse wist met de Japanse Sugiyama en de Wït-Russische Zvereva twee speelsters uit de top vijftig te verslaan. Tegen de Sloveense Srebotnik, eveneens hoger in geschaald, stelde ze de laatste benodigde overwinning voor Nederland veilig. In de finale was Boogert ech ter niet opgewassen tegen de Australische Jelena Dokic, 39ste van de wereld. De verrassing van Wimbledon, goed voor de uitschakeling van Martina Hin gis en Mary Pierce, sloopte de vermoeide kopvrouw met een enorm hoog tempo. In de eerste set, waarin de speelsters elf keer hun service verloren, ging de strijd met een 7-5 winst voor Dokic redelijk gelijk op. In de tweede set was de Australische simpelweg te sterk. 6-2. „Ik heb gevoel dat ik kilometers heb afgelegd", aldus de verhitte Boogert na afloop. „Het is duidelijk dat ik fitter moet worden om meerdere duels op niveau aan te kunnen. Ik werk er aan. Het is sneu dat ik op deze manier onze kans op de wereldgroep heb verspeeld." Vooral Miriam Oremans, die Nederland in 1997 nog naar de finale leidde, verweet zichzelf na de nederlaag tegen Nicole Pratt dat ze haar team in de steek had gelaten. De Brabant se, die zich samen met Boogert wil gaan kwalificeren voor de olympische dubbel in Sydney, kon bij een stand van 7-6 voor de wedstrijd serveren. Door haar grillige spel gaf ze de partij met 10-8 toch nog uit handen en bleef op één zege tegen de Wit-Russische Barabanshikova staan. Oranje moet nu volgend jaar in de Euro-Afrikaanse zone in een poulesysteem met zestien landen gaan strijden om de te rugkeer in de wereldgroep. Hierin zal Nederland tegenover landen als Wit-Rusland, in Am sterdam groepstegenstander, Roemenië en Zuid-Afrika met Amanda Coetzer komen te staan. Bondscoach Felius zal dan opnieuw aangewezen zijn op zijn huidige team aangevuld met Amanda Hopmans, Seda Noorlander en misschien de geblesseerde Brenda Schultz. Rusland en de Verenigde Sta ten hebben de finale bereikt van het toernooi om de Fed Cup. Rusland versloeg in Mos kou Slowakije met 3-2. Het Amerikaanse team nam gister avond in Ancona een beslis sende voorsprong van 3-1 op Italië. De eindstrijd is op 18 en 19 september. De Russische tennissters staan voor de eerste keer in de finale van de Fed Cup. Tatjana Panova stelde tegen Slowakije de derde overwinning veilig. Ze versloeg Ludmila Cervano- va met 6-4 6-4. Rusland speel de zonder Anna Koumikova. De Sovjet-Unie was wel al eerder succesvol in het lan- dentoernooi. Natasja Zvereva, nu met Wit-Rusland actief in de kwalificatieronde tegen Nederland, de Georgische I la Meskhi en de Letse Laii Neiland, leidden hun land- 1988 en 1990 naar de ei|G strijd. „Ik was zo geconcentre J1 tijdens de wedstrijd dat ik i eens naar het scorebord di de te kijken", zei 'matchw naar' Panova. Het Amerikaanse te dankte de zege op Italië de gezusters Williams. Ve: won haar beide partijen in 1 enkelspel tegen Rita Grain en Silvia Farina. Serena i gisteravond tegen Grai 8 eveneens succes. De enige nederlaag k\v°' op naam van Monica Sen die zaterdag verloor van F na. De veelvoudig kampioir meldde zich gisteren af i31 een armblessure en blaren haar hand. Coulthard blundert in Oostenrijk istanbul gpd Een echt watermens, die Edith van Dijk. Na zes uur ploeteren in de Zee van Marmara, de wa tervlakte bij Istanbul, verlangde de Wognumse marathonzwem ster naar een bubbelbad... „En naar koekjes." Die kauwde Van Dijk verbeten weg, want de Eu ropese kampioenschappen in het open water bij de Turkse stad leverden haar geen waar devolle souvenirs op. De als fa voriete aangemerkte Neder landse specialiste verlaat de EK- stad zonder beoogde medailles. Na de mislukte medaillejacht op de vijf kilometer kon Van Dijk ook in de herkansing geen nieuw waterverdrag met Istan bul sluiten. Want op haar ter rein, de 25 kilometer, raakte de bronzen winnares van de EK van Sevilla en WK van Perth in de wirwar van bootjes met on deskundige schippers het zicht op de medailles kwijt. In de eindfase, de laatste tien kilome ter van de monstertocht, eiste het onnodige gemanoeuvreer langs rondtollende volgscheep- jes z'n tol. „Ik ben een paar keer bijna overvaren. Heel irri tant." Balend dat alle inspanningen slechts resulteerden in de vier de plaats kwam Van Dijk op de finishfuik af. De bevoorradings boot die zij van de organisatie toegewezen had gekregen was door z'n grootte de minst Lange-afstandzwemster Edith van Dijk krijgt tijdens de 25 km lange wedstrijd wat te drinken van haar bege leidingsteam. foto anp wendbare van alle. „Telkens kreeg ik mijn eten pas na vier, vijf pogingen." Hoe de in de boot meevarende Hans van Goor de Turkse roerganger ook probeerde bij te sturen, niets hielp. „Ik heb het eerst heel vriendelijk geprobeerd met te keningetjes, uiteindelijk heb ik hem maar verrot gescholden", zei de coach van Van Dijk. Tranen van sportief verdriet vermengden zich met het hel dere zeewater. Van Dijk liet ze de vrije loop. Hoofdschuddend van teleurstelling baande de ge klopte kanshebster zich na 25 verloren kilometers een weg naar de denkbeeldige eind streep onder de kleine finish- doorgang. Vier vingers stak zij subiet na binnenkomst op, vra gend om een bevestiging van haar klassering. De meelevende Nederlandse mini-kolonie op de pier onthaalde Van Dijk op gepaste wijze. Ingetogen, be zorgd. Ook al omdat Etta van der Weijden, de tweede Neder landse in het Turkse waterrijk, na twintig kilometer het ge vecht met alle elementen had opgegeven. Van de wanorde tussen de golven, hoog opgestuwd door de onophoudelijk straffe wind van land, had Van Dijk in het geheel niet kunnen profiteren. De Russin Olga Gousseva had er daardoor stiekem tussenuit kunnen kruipen, nadat Van Dijk de eerste drie 'rondjes' van vijf kilometer had geregisseerd. Twee Duitsen, Angela Maurer en Britta Kamrau, verhinderden dat Van Dijk van het sluitstuk van de EK-marathon een in haalrace kon maken. Die bun delden de krachten en verdeel den probleemloos het zilver en brons achter door de golven klievende Gousseva, de wils krachtige winnares. In het water dat achter de fi- nishpoort amper een metertje diep was beende Van Dijk niet weg uit pure teleurstelling. Zij hield watercontact, verwerkte de pijn van haar tweede gemis te kans op deze EK een medail le te pakken even alleen. Uit drijvend op haar rug met ge strekte armen naar achteren, oogcontact zoekend met haar begeleiders. Vader Kees van Dijk had op dat moment de Ne derlandse vlag al lang gestre ken. De man was zes uur lang Ediths baken op het strand ge weest, ter hoogte van haar posi tie in het water. Voor het eerst in vele jaren kreeg ook hij voor de moeite geen medaille te zien. De manier waarop was een Olympisch en Europees kampi oen onwaardig. Toch kwalifi ceerden de Nederlandse volley ballers zich zaterdagavond via een moeizame 2-3 (15-6 12-15 9-15 16-14 17-19) uitzege op België voor het EK over zes we ken in Oostenrijk. Bondscoach Gerbrands maakte na afloop van de gelegenheid gebruik de vloer aan te vegen met de Euro pese volleybalfederatie CEV en tegenstander België, hetgeen de zoveelste wanprestatie van Oranje maskeerde. Al voor de wedstrijd keek Gerbrands reikhalzend uit naar de persconferentie.Als we hier winnen, ga je wat beleven. Dan zorg ik voor vuurwerk." Na drie uur en een kwartier spelen mocht Gerbrands zijn hart luchten. Hij had tegenstander België, dat met het oog op de toekomst zonder de ervaren spelers van landskampioen Maaseik speelde, de eerste set met 15-6 zien winnen. Mede dankzij de enkelblessure van de Belgische uitblinker Wout Wijs mans herpakte Oranje zich en won het de tweede en derde set: 15-12 15-9. Bij een 14-8 voorsprong in de vierde set zag Gerbrands de tweede keus van de volleybaldreumes toch nog terugkomen (16-14), maar dankzij het sterke optreden vein Reinder Nummerdor mocht Gerbrands alsnog zijn zegje doen. „Natuurlijk hadden we de vierde set moeten afmaken, maar hier speelden andere din gen. Zo balen we enorm van de Europese volleybalfederatie. De CEV heeft ons alleen maar te gengewerkt. Het begon al de thuiswedstrijd tegen B Die werd plotseling ir waardoor ik mijn team nie aj voorbereiden en we me j verloren. Vervolgens pre a de CEV het om voor het f lie van de EK-kwalificatie te Daardoor weten we d woensdag tijdens het duel in Istanbul niet van Tiiht moeten winnen. Want dal nj men we in een poule mei land en Italië. Wij, die jan jaren alleen maar willen nën, moeten dus verliezen is topsport onwaardig." Dus heeft Gerbrands maatregelen voor het due de Turken genomen. „Bai de Goor, Richard Schuil, H Klok en Guido Görtzen 6 ra sistent-trainer Wim Hoch ven thuis. Ik neem ook vervangers mee. Jongens h jaren worden uitgescholdf ie ze een bal fout slaan, ho h van mij de wanvertoning h Turkije niet mee te maken w Na de CEV kregen de R n er van Gerbands van 1 hebben geen ethiek en re#o Wij wilden pas op 31 jt m Hasselt spelen, maar plot! m kregen we een brief van de gische bond. Ze wilden 1' h gulden van ons hebben extra week te bekostigen, spelen we nu. Vandaag 2 ze ons twee uur te vroeg ui hotel. Na twee uur wachter is er nog geen bus die ons na sporthal kon vervoeren en |e ben we onze eigen auto c pakt. Ballen hebben wt moeten kopen. De wed u werd ook nog eens met eei h te bal gespeeld, terwijl op niveau alleen nog maar ro i kleurde ballen wordt gewe 'f Hij riep het al weken: Ik ben de nummer één van Ferrari. Eddie Irvine liet het gisteren ook zien op de Al-Ring. De Noord-Ier won de Grote Prijs van Oostenrijk en gaat se rieus de strijd om de wereldtitel aan met McLaren-rijder Mika Hakkinen. Irvine had wel geluk dat Hakkinens teamgenoot David Coulthard een handje meehielp. Coulthard beging een onver geeflijke blunder door Hakkin en in de eerste ronde van de baan te rammen. Hakkinen ver trok van pole-position, maar Coulthard meende hem snel binnenlangs te kunnen passe ren. De Schot raakte de achter band van zijn kopman, Hakkin en gleed van de baan af en lag meteen achttiende. Hakkinen lag na de stunt van Coulthard meteen laatste. Ge tergd begon hij aan een indruk wekkende inhaalrace. Na 25 ronden was hij al weer opge klommen naar de vierde plaats. Coulthard reed nog steeds óp kop, wat hij vanaf het begin deed, en werd achtervolgd door Barrichello en Irvine. Na de eerste (en voor bijna alle rijders enige) pitstop nam Ferrari-rijder Irvine echter de eerste positie over. Barrichello viel uit en Coulthard kwam op de tweede positie terecht. De Schot ging verbeten op jacht naar Irvine om de zege te pak ken en zijn fout recht te zetten. Irvine gaf geen krimp, maar aan de finish bedroeg net verschil slechts 0,3 seconden. Irvine was de gevierde man bij Ferrari. Zo had hij het al zo lang willen hebben. De adoratie voor Michael Schumacher hing hem de keel uit. Nu Schuma cher na een beenbreuk weken lang uit de roulatie is, mag Irvi ne op jacht naar de titel. Zijn achterstand op koploper Hakki- is geslonken t<Dt twee pun-^ het echt heel rottig wat mé is overkomen. Vooral ook voor Hakkinen." .-l' .MitkJV -••• - afloép zijn zinnen op de we- reldtitel te hebben gezet. „Ik |T^ .:.i ben heel tevreden over pijn met een fles champagne in de hand. „Nu is alles mogelijk. Ik heb een nog betere uitgangspo sitie voor de eindzege in het - wereldkampioenschap gekre- De aanvaring tussen teamgenoten David Coulthard en Mika Hakkinen in de tweede bocht van de Grand Prix gen." van Oostenrijk. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18