Sport Spelen zijn nieuwe doel Armstrong Onschuldige glijpartij doet Verkerk das om Westwood is de beste op Oranje golffeestje AANDAG 26 JULI 1999 XL Muntz houdt publiek lang in spanning Ze liepen allemaal met hem mee, klapten hun handen stuk, schreeuwden 'm zelfs het beste toe. De Nederlandse golflief- hebbers, en zij die van Oranje successen houden, waren massaal naar Hilversum geko men voor de laatste dag van het TNT Dutch Open. Lang, heel lang hield Rolf Muntz de toeschouwers in spanning. Maar op het moment suprème knikte Muntz toch nog door de knieën. Niet de Nederlandse hoop, noch zijn landgenoot Maarten Lafeber - die op de slothole Muntz zelfs nog pas seerde -, maar het Engelse wonderkind Lee Westwood gaat de boeken in als winnaar. Bogeys op de dertiende, veertiende en achttiende hole maakten dat Muntz' kans om geschiedenis te schrijven ver vloog. Hij eindigde op -9 en zakte uiteindelijk naar de ge deelde achtste stek. Lafeber, die zaterdag de beste dagscore had (64) en uiteindelijk eindig de op -10, klom zelfs nog de top vijf binnen. Muntz moest nu ook wel eens presteren. Met zijn prij zengeld van 18468 Engelse ponden stond-ie op de 147ste plaats in de Order of Merit. De amper zestigduizend gulden geven Muntz voor volgend jaar geen recht op automatische deelname aan de toernooien van de Europese Tour. Daar voor dient hij sowieso bij de bovenste 115 te staan. Dus deed de bom duiten (15348,98 pond; een gemist puttje op de laatste hole kostte hem 40 mil le) die hij gisteren verdiende, hem vooral in die zin goed. Nu staat hij 117de, kantjeboord dus. Winst in Hilversum had hem een Tourcard voor de ko mende twee jaar opgeleverd. Muntz speelde in Hilversum vol zelfvertrouwen, wist zich Maarten Lafeber veroverde geen punten voor de Europese tour maar wel bijna een ton aan prij zengeld. foto anp voor het begin van de slotron- de zo goed als bovenaan. Zijn score van -10 bracht hem op de tweede plaats, twee slagen achter de Schot Gary Orr. De Brabander, woonachtig in het Belgische Meerle, mocht daar door in de laatste 'flight' star ten. Het leverde een ongeken de stroom volgers op. Muntz: „Je kan zeuren over die laatste gemiste putt, maar ik vind dat ik een prachtig toernooi heb gespeeld. Achtste, niet niks toch. Jammer dat na negen ho les mijn grip iets verzwakte. Ik maakte daardoor twee, drie slechte afslagen." Op de stroop van Lafeber, die opviel door zijn ontspan nen houding op de baan, kwa men wat minder vliegen af, maar ook hij had genoten. De 25-jarige Eindhovenaar kocht om zijn golfcarrière l nancieren 7500 aandelen honderd gulden en kan de ko pers binnenkort belonen een behoorlijk dividend. Zijn vijfde stek was goed voor slordige 97.000 gulden. Nederland wint twee keer ruim wrma» Het Nederlands honkbalteam heeft ook de tweede en derde wedstrijd bij het EK met ruime cijfers gewonnen. Oranje versloeg achtereenvolgens Tsjechië (9-0) en België (9-1). Stewart en Cordemans waren de winnende werpers. Alphenaar Evert- |an 't Hoen, die in de Major League speelt voor de Anaheim An- «els had een slaggemiddelde van 1.000 tegen de Tsjechen. Heerenveen soepel naar halve finales iiAMMARBYHeerenveen heeft zonder al te veel problemen de halve finales bereikt van het toernooi om de Intertoto Cup. De Friese ploeg won zaterdag in Zweden met 2-0 (twee doelpunten door Samardzic) van Hammarby. Het eerste duel vorige week in net Abe Lenstra-stadion eindigde met dezelfde cijfers. Tegen stander in de halve eindstrijd is West Ham United. Vlatthaus voetballer van het jaar wrnberg De Duitse sportpers heeft Lothar Matthaus uitgeroe pen tot voetballer van het jaar. De 38-jarige libero van Bayern \iiinchen verwees Michael Preetz (Hertha BSC) en Oliver Neu- Jrille (Bayer Leverkusen) naar de tweede en derde plaats. Mat- haus maakte in Mexico, waar hij met het Duits elftal om de Confederatie Cup strijdt, bekend dat hij begin volgend jaar n Inü overstapt van Bayern naar Metro Stars New York. Het contract ivoor een jaar) heeft hij al getekend. Benni naar Celta de Vigo imsterdam Ajax en Celta de Vigo zijn het eens geworden over de overgang van spits Benni McCarthy naar de Spaanse club. karaU Het is nog niet bekend voor hoeveel jaar hij heeft getekend. 3enni was sinds 1997 in Amsterdamse dienst, daarvoor speelde hij in zijn vaderland voor Seven Stars (inmiddels Ajax Kaap- imerg stad). Hij had nog een contract tot 1 juli 2002 bij Ajax. Blatter heft schorsing Mexicanen op iurich President Sepp Blatter van de wereldvoetbalbond 12j FIFA) heeft de schorsing van twee Mexicaanse internationals regens dopegebruik ongedaan gemaakt. Volgens Blatter vol- oie-fc joen de laboratoria waar de urinemonsters zijn onderzocht niet lan de eisen van de FIFA en het Internationaal Olympisch Co- nité (IOC). De Zuid-Amerikaanse voetbalbond schorste Raul Cara en Paulo Cesar Chavez na de Copa America onlangs voor w ;es maanden, omdat bij hen te hoge concentraties van de mid- ielen nandrolon en testosteron waren aangetoond. Nieuwe bestuursfunctie Van Praag ieneve Ajax-voorzitter Michael van Praag heeft er een be- ituursfunctie bij. De Amsterdammer is toegetreden tot de nieu- ve clubcommissie van de Europese voetbalunie (UEFA). Hij is langesteld als vice-voorzitter. Van Praag is ook lid van het sec- iebestuur betaald voetbal van de KNVB. De nieuwe UEFA- Ï2H ömmissie richt zich vooral op verbeteringen in de jaarlijkse airopa-Cuptoemooien. Sergi tekent contract met open einde arcelona Verdediger Sergi Barjuan heeft een contract met ipen einde getekend bij Barcelona. De Spaanse international, lie schermde met diverse aanbiedingen, blijft in elk geval tot jen m ®02. De club van trainer Louis van Gaal mag de verbintenis itzi olgens een clausule daarna telkens een jaar verlengen. De 27- arige Sergi speelt sinds 1993 voor Barcelona. ieckenbauer kroonprins van Blatter gelaar öNNFIFA-voorzitter Sepp Blatter heeft Franz Beckenbauer als wig1-! ijn kroonprins aangewezen. „Hij is een ideale kandidaat om iiij op te volgen", zei Blatter in de Duitse krant Welt am Son- De Duitser Beckenbauer is nu preses van Bayem Mün- en vice-voorzitter van de Duitse voetbalbond. De oud-prof Poeig eidt ook de Duitse kandidatuur voor het WK 2006. „Weinig nensen in de wereld hebben zoveel charisma als hij en hij is de iltieme voetbalexpert", aldus Blatter, sinds vorig jaar aan het loofd van de FIFA. Iphenaar geeft op in finale Challenger Scheveningen Even was er sprake van dat Hillary Clinton gisteren naar Parijs zou komen. ,,Ik heb de geruchten ook gehoord", lachte Lance Armstrong 's morgens bij de start van de slotetappe. ,,Ze is in elk geval welkom." De presidents vrouw verscheen niet, honderdduizenden anderen wel. scheveningen gertjan van geen Martin Verkerk gedijt goed op vaderlandse grond. De Alphen- se tennisser houdt ervan om voor eigen publiek zijn talenten te tonen. Dat bewees hij vorig jaar tijdens de Grolsch Open toen hij in zijn eerste optreden op een Grandprix-toernooi van de ATP-tour de tweede ronde haalde. Tijdens de Challenger in Scheveningen liet hij op nieuw zien dat er een groot ta lent in hem schuilt. Op weg naar de eindzege protesteerde zijn lichaam echter. Met de stand in evenwicht moest Ver kerk na een uitglijder op het gravel met een voetblessure halverwege de derde set tegen Emilio Alvarez opgeven. Het was een absolute anti-cli max van de Internationale Ten niskampioenschappen Scheve ningen (ITS). Op het oog was het een onschuldige glijpartij in een uiterste poging de rally nog voort te zetten. Verkerk bleef even op het gravel zitten om vervolgens naar zijn stoel te strompelen. Een korte dokters behandeling mocht niet baten. Het werd het einde van een van de smaakmakers van de ze vende aflevering van de ITS. De 1,97 meter lange Verkerk had indruk gemaakt met zijn krach tige spel van achteruit. Van het Challenger-toernooi wordt vaak gezegd dat de mensen de ster ren van morgen aan de slag zien. Kijkend naar het verleden kunnen toernooidirecteuren Ivo Pols en Marcella Mesker ook pronken met huidige top pers, die ooit op de Mets deel namen. Van de spelers uit de top 100 deed ruim vijftig pro cent op weg naar de top Sche veningen aan. Het is er dan ook goed toeven voor de spelers, die in het luxueuze Kurhaus wor den ondergebracht. Maar de sterren van morgen lieten afgelopen week, Verkerk uitgezonderd, pog niet veel op zienbarends zien. In Scheve ningen stonden voornamelijk gravelhappers, die het rallywerk niet schuwen, aan de start. Het contingent Fransen, Spanjaar den en Argentijnen ontsteeg de middelmaat niet. Een uitzonde ring daargelaten zijn ze van het niveau Dennis van Scheppin gen. Degelijk, maar echte wa pens ontberend. De Nederlan der won het toernooi drie jaar geleden, hield het twee jaar op de rand van de top honderd uit, maar is in een negatieve spiraal terechtgekomen waar hij niet meer uitkomt. In Scheveningen verloor hij reeds in de eerste ronde. Landgenoten Raemon Sluiter, Rogier Wassen en Melle van Gemerden volgden zijn voorbeeld. Extravagant De winnaar, Emilio Alvarez, had zijn sporen in het circuit al enigszins verdiend. De 26-jarige Spanjaard, door zijn extrava gante kleding een bijzondere verschijning op de baan, be reikte in de jaren '97 en '98 zijn top en stond in die tijd op de 81ste plaats. Als gevolg van een blessure maakte hij een vrije val, zodat hij voor aanvang van de ITS tweehonderd plaatsen lager te vinden was. De Span jaard lijkt dus eerder een ster van gisteren. Kleurrijk is hij ze ker. Hij bracht kortgeleden een cd uit en trakteerde het publiek na afloop spontaan op een lied je. Zijn tenniskleding ontwerpt hij zelf, maar die lijkt weinig functioneel. In het begin van de wedstrijd viel er een bal uit zijn zak en nadien moest hij (uit voorzorg) bij elke tweede servi ce om een nieuwe bal vragen. In de eindstrijd leek Alvarez onbedreigd op de zege af te ste venen. In de gelijkopgaande strijd verprutste Verkerk eigen handig zijn servicegame op 3-4, waarna Alvarez de set uitser- veerde. Een nieuwe break in de openingsgame leek alle span ning uit de wedstrijd weg te ha len. Verkerk leefde echter op, scoorde na 1-3 vijf spellen op rij en oogde fitter dan de Span jaard. Tot het fatale moment op 2-2. De Alphenaar, die vorige week op een Future-toernooi in het Duitse Kassei al moest op geven met een gekneusd mid denvoetsbeentje en eerder deze week een pees boven de linker knie inscheurde, lag na afloop met een ijszak om de voet ge wikkeld op de behandeltafel in de kleedkamer. Met de pers op 'ziekenbezoek' deed hij zijn verhaal. „Ik moet afwachten hoe mijn blessure zich gaat ontwikkelen. Volgens de dokter is hier pas over drie of vier da gen iets over te zeggen", aldus de teleurgestelde Alphenaar, die voor de tweede maal in zijn korte leven als tennisprofessio- nal aan een opmars op de we reldranglijst bezig is. Twee jaar geleden al was hij opgeklom men naar de 300ste plaats om in een jaar tijd als gevolg van motivatieproblemen te duike len naar een plek boven de 700. Met zijn hoofd weer op orde gaat de lift weer omhoog. Vori ge maand won hij twee future- toernooien in Duitsland en op de Mets bereikte hij met groot vertoon van macht zonder set- verlies de finale. „Ik heb hier een geweldige week gehad. Het is zonde dat het nu zo moet eindigen. Vroeger was ik niet fit genoeg, maar de afgelopen zes maanden heb ik nergens last van gehad. En nu drie keer ver schillende blessures achter el kaar. Dit is pure pech." Bijkomend probleem is, dat hij waarschijnlijk de Grolsch Open gaat missen. Zaterdag be ginnen de kwalificaties, Verkerk heeft door zijn tweede ronde van vorig jaar 36 punten te ver dedigen. De vijftig punten die zijn finaleplaats in Schevenin gen opleveren, brengen hem in de buurt van de top 200. Erg veel zorgen om zijn ranking maakt hij zich niet. „Ik heb na de Grolsch Open tot maart geen punten te verdedigen", zei de ster van morgen met een van pijn verwrongen gezicht. „Ik hoop dat ik al die mensen met mijn prestatie heb kunnen duidelijk maken dat je nooit moet wanhopen. Manoio Saïz (ploegleider ONCE) heeft het mooi uitgedrukt toen hij zei dat ik miljoenen hoop en inspiratie heb gegeven. Ik wil het niet nog eens mee maken, maar de ziek te heeft mij geholpen sterker te rug te keren. Het heeft mij de tijd gegeven afstand te nemen van het wielrennen en terug te komen met nieuwe doelen en prioriteiten. Ik ben hongeriger dan ooit tevoren." Dat was een dag eerder nog eens gebleken in de tijdrit in Futuroscope. Miquel Indurain wilde vroeger nog wel eens een tijdritje laten lopen als hij al ze ker was van de eerste plaats, maar Lance Armstrong was za terdag vast van plan te laten zien dat de man in de gele trui ook de sterkste is. Zijn zege was minder overtuigend dat in eer dere contre la montres. Alex Zülle, zoals verwacht veel snel ler dan Escartin en dus tweede in de totaalstand, gaf slechts negen seconden toe. „Maar wat wil je na drie we ken onder hoogspanning te hebben gestaan", zei Arm strong, die gisteren zijn moeder Linda in de armen sloot op de Champs Elysees, voordat hij werd gehuldigd als 86ste win naar van de Tour de France. In hartje Parijs wapperden zondagmiddag veel Amerikaan se vlaggetjes, maar wat Arm strong betreft had ook de Belgi sche vlag rond de finish mogen wapperen. Als eerbetoon aan ploegleider Johan Bruyneel die een belangrijke rol speelde in de revival van de in Nice woon achtige Amerikaan. „Bruyneel stuurde mij na de Vuelta, waar in ik als vierde eindigde, een e- mail met één zinnetje", aldus Armstrong. „'Tot volgend jaar in de gele trui op de Champs Elysees'. Johan legde de lat hoog en ik ben erin gaan gelo ven. Als hij er niet was geweest, was ik nu waarschijnlijk nog steeds die ééndagsrenner ge weest. Hij was de eerste die na mijn ziekte weer geloofde in mijn mogelijkheden." Er waren niet veel mensen in de wielerwereld die nog ver trouwen hadden in de ex-kan kerpatiënt. Als voorbeeld noemde Armstrong de ploeglei ding van Cofidis. „Drie maan den na de ondertekening van het contract kwamen die men sen naar het ziekenhuis in In dianapolis om de overeen komst te verbreken. Maar ik vind het niet interessant te pra ten over mensen die geen ver trouwen in mij hadden. Veel belangrijker zijn zij die wèl in mijn herstel geloofden. Johan, de ploegleiding van US Postal en mijn collega's." Volgend seizoen wil Arm strong van de Olympische Spe len in Sydney een nieuw hoofd doel maken. Uiteraard komt hij ook terug naar de Tour om zijn gele trui te verdedigen. „In Syd ney wil ik me vooral op .de tijd rit richten. We hebben aange toond dat we heel goed naar een doel kunnen toewerken. Dat heeft me moed gegeven. Het zou mooi zijn als het lukt, maar ik ben nu al een uitermate gelukkig man. Het is nauwelijks te geloven dat ik de Tour heb gewonnen. Toch is het echt, hè. Het is geen Hollywood of Disney, maar werkelijkheid." Dat is ook doorgedrongen in het Witte Huis. De afwezigheid van Hillary in Parijs wordt don derdag goed gemaakt met een ontvangst door president Clin ton. In Nederland is Armstrong te bewonderen in de Neder landse theaters van Boxmeer (vanavond) en Chaam (woens dag). Volgende week maandag rijdt hij in Roosendaal. Lance Armstrong rijdt aan de staart van zijn ploeg US Postal veilig Parijs binnen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17