ZATERDAGS BIJVOEGSEL Herrie in de circustent Leidsch Dagblad ZATERDAG 24 JULI 19a9 Tussen de leiding van het Staatscircus van Moskou en het Groot Russisch Staatscircus botert het niet. De twee Nederlandse directeuren, die vroeger compagnons waren, vechten een bitter gevecht met als inzet de voor verwarring zorgende namen van hun circussen. In die al jaren durende strijd wordt er stevig met modder gegooid en vliegen er ernstige verdachtmakingen over en weer. Het moment dat de rechter er zich mee gaat bemoeien, komt steeds dichterbij. Act uit de voorstelling van het Staatscircus van Moskou. FOTO'SMOHN C oit vormden ze in de bonte cir- U cuswereld een succesvol direc- tieduo. Met hun circus Holiday kken Hans Martens en Willem Smitt in de in tachtig door het hele land volle tenten, absolute kroon op hun inspanningen was Nederland halen van het fameuze ssisch Staatscircus. Dit imposante ensem- kreeg een topartiest als stralend middel- ït: de fameuze clown Oleg Popov. Hans Martens voerde de dagelijkse leiding. zakenpartner Willem Smitt bemoeide h op afstand met de gang van zaken; hij l (en heeft) het druk met zijn werk als ifdredacteur van het weekblad Privé. Het goed met die vorm van samenwerking. Willem's zoon Ilja (22 jaar toen) in 1992 de directie kwam. Binnen de kortste keren itond er een conflict. Tussen de familie it, die nu het Groot Russisch Staatscircus ploiteert en Hans Martens, nog steeds toe- het Staatscircus van Moskou, is het de dag van vandaag niet meer goed geko- Breuk Martens over het begin van de ellende: ja werd door zijn vader op de voorgrond plaatst terwijl hij amper droog achter z'n Hij moest dingen doen die hij he naal nog niet kon en was niet bereid om handen uit de mouwen te steken. Ik kon jongeheer Smitt niet werken. Omdat ik i zin in ruzie had, stapte ik eruit en ben een eigen circus begonnen. Dat hield nog Staatscircus van Moskou. Je dat ik sinds 1991 de leider date s ben." Zijn ex-partner ontploft bijna als hij deze er de gang van zaken hoort. „Hij is helemaal niet uitgestapt. Ik ben met Mar- s gestopt", zegt Willem Smitt. „Mijn zoon ontdekte dat er grote sommen geld bij circus verdwenen. Boekhouders werden or Martens gewoon de deur gewezen. Te- ijkertijd bleef ik geld investeren. Ik heb A Ijoenen in het circus gestopt, nam er zelfs :in ra hypotheken voor op mijn huis. Uitein- ijk bleek dat Martens allerlei mensen in nst had die niks met het circus te maken Men. Voor die 'medewerkers' werden n sociale lasten afgedragen en daarom de de belastingdienst een boete van ■000 gulden op. Omdat Martens geen te woon- of verblijfplaats had, werd ik tfdelijk aansprakelijk gesteld. Er werd be- 1 gelegd op mijn boerderij en salaris bij Telegraaf. Toen ben ik op Ilja's aandrin- i met Martens gestopt. loon Ilja vult zijn vader aan. „Die samen- 'king met Martens was een hopeloze k- Maar vader wilde het in eerste instantie zien. Ik heb hem echt wakker udden. Voor mij was het heel moeilijk Bitter gevecht over Russische aanduiding te zien dat mijn vader weer een ton over maakte en dat er tegelijkertijd in Duitsland weekomzetten van 400.000 mark werden ge- draaid. Van dat geld kwam niets bij mijn va der terug." De 29-jarige circusdirecteur en zijn vader vinden dat Martens de boel 'nog steeds' bedondert door zich een Russisch Staatscir cus te noemen. Dit omdat zijn programma volgens vader en zoon onder de maat" is en niet voldoet aan de verwachtingen die het publiek van een staatscircus heeft. Dat zorgt bij de bezoekers voor teleurstellingen. En omdat de namen zoveel op elkaar lijken, on dervindt het Groot Russisch Staatscircus vol gens Ilja Smitt nadeel van de 'wanprestatie' die de concurrentie levert. „Bij een Russisch staatscircus heb je grote verwachtingen. Maar het programma dat Martens biedt, lost die niet in omdat hij voor goedkope artiesten kiest. Martens heeft ook helemaal geen binding met de Russische staat. Wij wél. Alle personeelsleden die hier werken, zijn in dienst van de staat Maar bij Martens lopen maar een paar Russen rond en verder zijn het Italianen. Ik gun het Staatscircus van Moskou best publiek, maar doe het dan onder een andere naam en met een betere show." Directeur Hans Martens van het Moskouse Staatscircus schudt zijn hoofd als hij de be schuldigingen van vader en zoon Smitt hoort. Hij karakeriseert hun weergave van het verleden als onzin. Wanneer het Groot Russisch Staatscircus ter sprake komt, wordt Martens feller. „Dat circus is net een gevan genis. De caravans van het personeel worden vlak op elkaar gezet, er staan hekken om heen en er lopen vier bewakers rond, het lijkt wel de KGB. De mensen die er werken, kun nen niet zonder toestemming de stad in. Als ze na elf uur terugkomen, mogen de arties ten niet meer naar binnen. En dat voor men sen die 75 jaar in de Sovjet-Unie hebben vastgezeten...", zegt hij verontwaardigd. „Ik weet ook niet waarom Smitt dat doet, maar de hele circuswereld spreekt er in ieder geval schande van. Een circus moet een plek zijn waar iedereen met elkaar is bevriend en ple zier maakt. Dus niet zoiets." De stem van Willem Smitt versnelt wanneer hij de verwijten hoort. „Dat is echt lariekoek. In mijn circus is iedereen vrij om te gaan en staan waar hij wil. De sfeer is prima. Dat wij bewaking hebben, komt omdat er zoveel cri minaliteit is. Ilja's schoonvader, die bedrijfs leider van het circus is, heeft bij een overval in België vier kogels in zijn donder gekregen. Dat laten we niet nog een keer gebeuren. Wij wapenen ons ook omdat er in de tent voor tonnen aan apparatuur staat. In de tijd van Martens werd er veel gestolen en dat wil ik nu tegengaan. Bij Cirque du Soleil loopt ook tien man bewaking rond. Wij hebben trou wens maar twee bewakers en niet vier." De directie van het Groot Russisch Staats circus probeert het publiek via de media te waarschuwen voor de concurrentie. In een persbericht spreekt de circuswoordvoerder van 'artistiek bedrog', 'het zogenaamde Staatscircus dat volstrekt ten onrechte van de gevoerde naam gebruik maakt' en 'Het Russisch staatsbedrijf heeft inmiddels het Haagse advocatenkantoor Hattinga, Ver- schure en Pit ingeschakeld om juridische stappen te ondernemen'. Aanvankelijk zegt de advocaat die als zaakbehartiger optreedt, meester Laurens Pit, over dat laatste van niks te weten. Na contact met zijn cliënt bevestigt de jurist dat hij op de haalbaarheid van de zaak studeert. „Er zitten hele aardige aspec ten aan. Zowel wat merkenrecht als wat de licenties betreft. Ik kan u daar college over geven, maar daarvoor ontbreekt mij de tijd. Het kan nog wel even duren voordat we een procedure aanspannen." Het verweer van Hans Martens op de juri dische dreiging is stoïcijns. Hij denkt er niet aan om de naam van zijn circus te verande ren. Omdat Martens in 1991 met Willem Smitt de namen Staatscircus van Moskou en Groot Russisch Staatscircus bij het Benelux Merkenbureau vastlegde, vindt Martens dat hij de titel gewoon mag gebruiken. Dat zijn oud-compagnon hetzelfde doet, ziet Mar tens niet als een probleem. „Wij hebben he lemaal geen moeite met hen, maar anders om is dat niet zo. Zij ageren nu op een onfat soenlijke manier tegen ons. Wij brengen een Russisch programma, maar alleen betaal ik me niet rot aan Moskou. Ilja doet dat wel, maar dat is zijn keuze. Zijn schoonvader reist daarvoor trouwens een keer per week naar Rusland met een koffer vol geld. Dat gaat naar hun firma in Rusland en vervolgens komt het terug naar Nederland. Daardoor hoeven ze hier geen sociale lasten te betalen. Wat hun kritiek op de show betreft: larie koek. Als wij in de finale minuten lang staan de ovaties krijgen, kan niemand me zeggen dat wij een slecht programma brengen. Ik heb Willem verschillende keren uitgenodigd om te komen kijken, maar hij is nooit ge weest dus Smitt kan niet zeggen dat ons pro gramma slecht is." Gedragscode Bestuurslid Henk van de Berg van de Club van Circusvrienden vindt dat het program ma van Martens de toets der kritiek ruim schoots doorstaat. Hij stelt dat zowel het Groot Russisch Staatscircus als het Staatscir cus van Moskou shows van hoog niveau bie den. Op de onderlinge twist wil Van de Berg niet ingaan. Hij is bang voor de goede rela ties die hij met beide circusdirecteuren heeft. Ook voorzitter Martin Hanson van de branchevereniging VNCO (Vereniging Ne derlandse Circusondernemingen) brandt zijn vingers niet aan de ruzie. „Een deel van de verwijten is waar en een deel niet", zegt Hanson. Veel concreter wil hij niet worden. „Ik zeg maar zo: waar er twee vechten, heb ben er twee schuld." De VNCO werkt sinds begin dit jaar aan een gedragscode voor de aangesloten circussen. Die code komt er me de op verzoek van Willem Smitt en Hans Martens. Het doel van het manifest is circus sen een respectabeler imago geven. Wanneer de ondernemers in strijd met de door hen ondertekende regels handelen, kan roy ement uit de branche-organisatie volgen. Over de exacte inhoud van de code wil voor zitter Hanson nog niks zeggen. Een van de onderdelen die Ilja Smitt graag in de regels terugziet, is een verbod op on eerlijke reclame-uitingen. Aan dat soort praktijken maakt het Staatscircus van Mos kou zich volgens hem namelijk schuldig. Smitt verwijst naar de posters van Hans Mar tens' circus waar de beroemde clown Oleg Popov op staat. De aanplakbiljetten heeft Martens nog uit zijn tijd met Willem Smitt. Hoewel de clown het drie jaar geleden in Ne derland voor gezien hield, glimlacht Popov potentiële bezoekers van het Staatscircus van Moskou nog door het hele land toe. „Het verbaast me dat Popov geen juridische stap pen onderneemt. Helemaal omdat hij nog een ton van Martens schijnt te krijgen", zegt Ilja Smitt. Zijn opponent is snel met de ver dediging. „Ik heb 15.000 affiches laten druk ken, die ga ik echt niet weggooien. En trou wens: er staat toch nergens dat Popov ook werkelijk komt...." „Wij krijgen over dat affiche veel boze tele foontjes. Mensen komen speciaal voor Pop ov en dan worden ze teleurgesteld", vertelt Dick Hendriksen van Circus Informatie Ne derland. De voormalige perschef van Circus Boltini drijft het instituut met zijn vrouw vanuit hun huis in de Haagse staatslieden buurt. Vanwege kritiek op het Groot Rus sisch Staatscircus die hij in Nieuwe Revu ventileerde, kreeg de circusliefhebber vorig jaar de advocaat van Willem Smitt op zijn dak die een rectificatie eiste. Het bleef bij een boze brief, een proces en het gevraagde ex- cuusbericht zijn er niet gekomen. De baas van het tweemanscentrum vindt dat beide ondernemers de aanduiding staatscircus ten onrechte gebruiken. Mar tens' pragmatische opstelling keurt Hendrik sen af en Smitts lezing over het contract met de staat doet hij af als een farce. „Dan moet hij de stukken maar eens laten zien. Het eni ge dat hij heeft, is een boekingsbureau in Rusland. Je dan uitgeven voor staatscircus en je beroepen op relaties met de Russische staat, dat is tegenover het publiek mislei dend." Beide directeuren zien voor hun circus een mooie toekomst weggelegd. „We draaien goed, ik heb net een nieuwe tent besteld. Maar ik weet dat zij in de financiële proble men zitten", zegt Hans Martens over het Groot Russisch Staatscircus. Ilja Smitt ont kent dit met klem. Na een paar moeilijke ja ren gaat het volgens hem juist weer goed. Het impressariaat van vader en zoon Smitt is druk bezig met het lanceren van een tweede show die vanaf september naast de bestaan de door het land gaat trekken. Arkadya heet de productie die een tegenhanger van het Cirque du Soleil moet worden. Dick Hendriksen van Circus Informatie Nederland schat de situatie aanmerkelijk an ders in. „Ik ben ervan overtuigd dat ze beide in grote financiële problemen verkeren. Mar tens kan wel zeggen dat hij een nieuwe tent koopt, maar die kan hij ook huren of in drie gedeeltes betalen. En wat dat tweede circus van Smitt betreft: hij is echt gek geworden. Er reizen op dit moment al 22 circussen door Nederland. Een deel daarvan komt uit het buitenland en crosst illegaal langs de kust. Wanneer je dan ziet dat een groot Neder lands circus als Royal het niet redt, weet je genoeg." Deze beoordeling levert hem de toorn van Willem Smitt op. „Ik ben echt niet gek ge worden', briest de circuseigenaar. „Hendrik sen is hier nog nooit geweest, dus hoe kan hij nou weten hoe het bij ons toegaat? Ik heb net 1,5 miljoen geïnvesteerd in een tweede unit, dus dan lijkt het me sterk dat ik in fi nanciële problemen verkeer. Ach, Hendrik sen.... Die man heeft me in het verleden pro beren te chanteren. Ik kan u dit zeggen: Hendriksen wordt door de hele circuswereld uitgekotst." 'Niet fair' Degene die al het geruzie met lede ogen aan ziet, is Tony Boltini. De legendarische circus directeur die twintig jaar geleden met zijn circus stopte, kent zowel Willem Smitt als Hans Martens erg goed. Smitt was bij hem in dienst en Martens is een volle neef van Bolti ni. Bijna alle stafleden van de door Neder land reizende circussen kregen bij de bijna 80-jarige eminentie hun opleiding. Door de contacten die hij er aan overhield is hij nog steeds goed op de hoogte van wat er in de circuswereld gebeurt. Desondanks zegt Bol tini niet precies te weten welke beschuldi gingen waar zijn en welke niet. Maar, er is in elk geval flink wat aan de hand. Boltini: „Grote circussen zijn net dorpen. Er gebeurt altijd wel wat. Je kan daar als concurrent misbruik van maken. Maar dat is vuilspuiten en dat vind ik niet fair." 0L0FVAN J00LEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35