'Internet is net zoiets als elektriciteit' m Jivncrosort aan het oostfront Multi Media Oud spel in een mooie jas .Dxf ge Combat is de r dot i reeks oorlogsspellen van vrijd crosoft waarin de tweede uui teldoorlog tot in de kleinste ■tr. ails door softwarehuis Ato- tg: J< Games wordt gesimuleerd, uwe gaat om gevechten van negö n tegen man, tank tegen om stukjes weiland of een huizen in een stad. Deel I iandelde de invasie in Nor- jererJndië in 1944, deel II de slag Arnhem in 1944. Deel III i: verder van huis, v dit keer om de titanenstrijd de ft en Duitsland en Rusland 1941 tot 1945. hi e achtergrond is voor de PH1'' aantrekkelijk, want groot nadeel van de eerste delen van Close Combat dat de strijd nogal ongelijk In deel een had je als Duit- peler niet zoveel in te bren- I tegen het snel oprukkende ldoenerikaanse leger na de inva- jff:te In deel twee stond je als En- P e speler voor de hopeloze ir wa ;om met parachutisten een iplete Duitse pantserdivisie xh7 estrijden. Aan het Russische it liggen de zaken anders, i- Kg8 is een strijd tussen ongeveer n Scl kwaardige tegenstanders. op 1941 kregen de Russen flinke )pen van het Duitse invasie- .Lxh6 en stoomde Hitier razend- sne op naar Moskou, maar in aai iarre Russische winter sloeg n hard terug. Jarenlang niet de de strijd op en neer, tot toekc945 het Duitse front in el- zelf e stortte en de Russische renge mwals onweerstaanbaar voord Berlijn oprukte, kan i het oostfront werden door 1 snel trijdende partijen in de joven i der tijd voortdurend nieu- van n wapens ontwikkeld om el- een g af te troeven. De Duitsers ttele i men in 1941 superieure sische tanks tegen zoals de 1 en de KV-1. Daar konden eerste instantie alleen het euze 88 mm-kanon tegen- zetten en de Stuka duik- imenwerper. Later werden s als de Tiger en de Panther I ivikkeld om de Russen af te ven en voor de infanterie ^^«succesvolle anti-tankraket irschreck)Maar het Rode |*r zat natuurlijk ook niet ^A1 deze legendarische wa pens kunnen door de spelers worden gebruikt in het spel, in clusief artillerie. Vertrouwd Wie de delen I en II heeft ge speeld zal direct vertrouwd zijn met het spel, want qua bedie ning is er niet veel veranderd. Een sterk punt van dit speltype is dat de strijd non-stop door gaat, zoals in het echt. Zorgvul dige instructies aan de troepen zijn dus noodzakelijk om te voorkomen dat je bataljon al na vijf minuten is afgeslacht. In Close Combat speelt de speler scenario's, eventueel gekoppeld in een campagne, waarbij het meestal de bedoeling is bepaal de punten op de kaart in te ne men of te verdedigen zonder al te grote verliezen te lijden. On stuimig oprukken met groepen tanks is niet aan de orde, want in ieder huis of achter elke heg kan een kanon of een groep sol daten zitten die wel raad weet met een tankbemanning die de kwetsbare kant van de tank blootgeeft. Als verdediger is het een kwestie van goed opstellen van de troepen om de aanvaller voortdurend in hinderlagen te laten lopen. Close Combat biedt nog steeds het overzichtelijke bovenaan zicht van het landschap, waarin nu vooral de uivormige koepels van de Rusische kerken opval len. Het beeld is nog steeds pri ma, de slagveldgeluiden in drukwekkend. De computer speelt erg sterk. Tegen een mens spelen kan helaas alleen met een modem, en dus niet in een netwerk. Ingebouwd is nog steeds de scenario-editor, waar mee spelers naar hartelust zelf veldslagjes in elkaar kunnen zetten. Microsoft en Atomic Games kunnen nog wel een tijdje door gaan met Close Combat want de tweede wereldoorlog biedt stof genoeg. Wargamers kijken alweer reikhalzend uit naar een deel IV, dat bijvoorbeeld het Ar dennenoffensief behandelt. Maar of dat deel er ooit komt is nog niet bekend. Min systeemeisen: Pentium 133, 32 Mb Ram, Windows 95/98. 'Prijs: 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Microsoft. het besturingsprogramma lows 98 is natuurlijk al een plank vol verschenen, vriend Bill heeft het op [aantal plaatsen zó ingewik- J gemaakt, dat Data Becker rood in zag om een boek te en dat werkelijk alle gehei- ontrafelt. Het verscheen in Nederlandse vertaling bij 'Computing en is bijna niet Hen. 1230 pagina's liefst telt dows 98 Intern. De onderti- an wellicht een beetje af- ikken. Systeem-tiining en nisch naslagiuerk, staat er er de titel. Dat klink erg essioneel en dat is het deels Maar beslist niet uitslui- I. Iedereen die veel met lows 98 werkt en dat zo lekker mogelijk wil doen kan baat hebben bij in elk geval gro te delen van het boek.Windows 98 Intern. Diverse auteurs. Uitge ven Easy Computing. ISBN: 90-5167-213-6. Prijs 129,50 gul den. Bij Easy Computing kwam ook (weer) een nieuwe reeks uit: Snel Gids. Inmiddels liggen er al diverse deeltjes in de winkel. Handige, fraai in kleur uitgevoerde boekjes over allelei onderdelen van het com puteren. Perfecte naslagwerkjes voor de amateur. Bijvoorbeeld over internetten, scannen en vi russen. De boekjes helpen bij het installeren van de program ma's en van de hardware en dienen - als het eenmaal alle maal werkt - vooral als 'eerste hulp bij ongelukken'. Iedereen die een beetje ervaring heeft Het Medium heeft volgens hoogleraar Jo Groebel heel veel gebruismogelijkheden je overgeschreven. En je kunt zo'n boek dan naar persoonlij ke smaak of behoefte aanpas sen. Als je bijziend bent, dan krijg je extra grote letters. Als je het wilt gebruiken voor op reis, dan wordt het juist extra klein uitgevoerd". Voorspellen is moeilijk. Bijna alle voorspellingen blijken later, als de toekomst eenmaal is aan gebroken, onjuist te zijn ge weest. Jo Groebel, hoogleraar massacommunicatie, gaf daar van onlangs tijdens de presen tatie van de nieuwe on-line- dienst van AOL Europe, Com puServe 2000, enkele frappante voorbeelden. Neem bijvoorbeeld de voor spelling van de uitvinder van de telefoon, de oude heer Bell. Die voorzag honderd jaar geleden dat nog voor het jaar 2000 in elk bedrijf in de geïndustrialiseerde wereld minstens één telefoon toestel zou staan. Of de voor spelling bij IBM bij de introduc tie van het eerste computersys teem. De bedenkers van die machine waren er zeker van dat er voor het eind van de eeuw minstens zes tot zeven main frames over de hele wereld in gebruik zouden zijn. En wat het internet betreft: nog maar een jaar of vijf, zes geleden werd dat beschouwd als een medium dat wijd verspreid zou worden on der wetenschappers en mis schien hier en daar ook nog wat militaire instanties. Het is nu, aan het eind van de eeuw, wel duidelijk hoe ver die voorspellers er destijds naast zaten. De penetratie van de te lefoon is miljoenen malen gro ter geworden dan Bell veron derstelde. Datzelfde geldt voor grote en kleine computersyste men. En het internet is niet het medium geworden van alleen maar wat gekke wetenschap pers, maar van een waar mas sapubliek. Jo Groebel is ervan overtuigd dat we op dit moment nog niet kunnen overzien hoeveel men sen binnen enkele jaren het in ternet zullen gebruiken. De pe netratie van het internet gaat vooral de laatste twee jaar ont zettend hard. Toch wordt de groei volgens Groebel nog steeds geremd door het feit dat personal computers en het in ternet nog lang niet gebruiks vriendelijk genoeg zijn. Het internet is volgens de hoog leraar geen medium, maar een infrastructuur. Of misschien is de uitdrukking 'polymedium' nog beter, meent Groebel. „Ei genlijk is het internet net zoiets als elektriciteit: het is een voor ziening die je voor een heleboel verschillende dingen kunt ge bruiken". Een van die dingen is de over dracht van informatie. Dat is een mooie verworvenheid, maar volgens de hoogleraar moet je de waarde daarvan ook weer niet overschatten. „Het is niet zo, dat dankzij de vele in formatie die op het internet te krijgen is, we onze kinderen niet meer naar school hoeven sturen. De informatie op het in ternet moet worden verklaard en geduid. In die zin is er niet eens zoveel verschil met de gro te hoeveelheid informatie die bijvoorbeeld in bibliotheken te vinden is. Het gaat erom hoe je op basis van al die beschikbare informatie beslissingen kunt Dat het internet in de nabije toekomst de economie sterk zal beïnvloeden, daar is Groebel zeker van. De on-linehandel staat nog in de kinderschoenen, maar zal in de komende jaren een grote vlucht nemen. De hoogleraar voorspelt dat daar grote veranderingen het gevolg van zijn. 'Neem bijvoorbeeld het feit datje nu heel gemakke lijk on line boeken kunt bestel len. Dat is mooi, want je hoeft niet meer per se het huis uit. Er vloeien echter ook andere ver anderingen uit voort. Nu is het nog steeds zo dat een winkelier die zijn boeken via het internet aanbiedt, grote stapels op de plank moet hebben. Je weet im mers nooit van tevoren hoeveel exemplaren je van elk boek uit eindelijk zult verkopen. Al die grote magazijnen vol betekenen een enorme verspilling van bo men en van ruimte. Daarnaast moeten al die boeken ook nog van A naar B worden vervoerd'. „Een ander probleem is dat veel boeken niet eens meer te koop zijn omdat ze uitverkocht zijn en niet meer worden bijge drukt. Over enkele jaren gaan we meemaken dat een boek niet meer op voorraad wordt gehouden, maar pas wordt af gedrukt op het moment dat ie mand het on line heeft besteld. 'Printing on demand' is immers nu al mogelijk. Dan gaan we feitelijk ook weer een paar eeu wen terug in de tijd, want in de zestiende of achttiende eeuw werd een boek immers ook op bestelling door monniken voor Terugkerend fenomeen De discussie over veilig betalen op het internet zal volgens de hoogleraar over enkele jaren geheel zijn verstomd. Hij ziet de angst voor deze vorm van beta lingsverkeer als een terugke rend fenomeen, elke keer als een nieuw betalingsmiddel wordt ingevoerd. „Vijfhonderd jaar geleden had toch ook nie mand kunnen denken dat we nu een stukje papier als betaal middel zouden accepteren waarop iemand een getal heeft laten drukken. Een feit is dat je betalen via het internet nooit helemaal honderd procent vei lig zult kunnen krijgen, net zo min als bankbiljetten dat zijn. Die kunnen immers ook ver valst worden. Dat laatste stukje onveiligheid zullen we op den duur gewoon accepteren". Hoe dan ook: de toekomst van het internet ziet er positief uit. De acceptatie van het medium groeit enorm en straks maakt letterlijk iedereen er gebruik Toch zijn er nog grote knelpun ten, aldus Groebel. Een daarvan is het grote gebrek aan deskun digen dat zich nu al manifes teert en dat in de komende ja ren alleen maar groter zal wor den. "In Europa zijn er nu al vijfhonderdduizend banen in de informatie- en communica tietechnologie moeilijk te ver vullen. In de komende jaren groeit dat tekort naar een paar miljoen mensen. Als we er niet voor zorgen dat jonge mensen al in een heel vroeg stadium in teresse krijgen voor dat vak, dan zou het op dat punt wel eens helemaal mis kunnen lo pen". PETER DE VRIES Het is ongeveer twintig jaar ge leden dat ik met bezwaard ge moed mijn oude computer in ruilde voor een machine die toen de beste grafische moge lijkheden bood: de Atari ST. Bij een kennis had ik het spel Tai Pei gezien en dat moest en zou ik hebben. De BBC-Acorn werd van die vernieuwingsdrang het slachtoffer. Het was de laatste keer dat ik voor één spel zoveel investeerde: op de latere ms- dos-machines draaide het spel gewoon. Tai Pei is een klassiek bordspel, opgebouwd rond de stenen die ook bij het Aziatische mahjong worden gebruikt. De bedoeling is telkens twee soortgelijke ste nen te verwijderen, wat wordt bemoeilijkt door het feit dat de stenen in fantasierijke vormen zijn gestapeld. Daardoor is niet elke steen 'vrij', wat betekent dat die niet weggehaald kan worden. Het klinkt zo simpel, maar is moeilijk en razend ver slavend. Easy Computing heeft een nieuwe versie van het spel op de markt gebracht, onder de naam Mah Jongg, die qua spel techniek niet echt veel toe voegt. Wel is het aantal varian ten waarin stenen gestapeld kunnen worden toegenomen. Ook zijn er ten opzichte van oudere versies wat nieuwe snufjes aangebracht, zoals een timer die meet hoe snel je de muur hebt afgebroken en een teller die bijhoudt hoeveel ste nen er nog in het spel zijn. De oefenfunctie waarmee je paren kunt zoeken, lijkt me voor de doorgewinterse speler overbo dig, evenals de toets 'ongedaan maken'. Aardig maar tegen woordig redelijk standaard is de mogelijkheid het spel via een netwerk met meerdere deelne mers te spelen. De belangrijkste vooruitgang ligt op het grafische vlak: schit terende draaibare driedimen sionale borden en opmaakmo- gelijkheden. Maar alles heeft zijn prijs: Mah Jongg is alleen te spelen op een zware Pentium- computer. De fabrikant geeft op: Pentium 133 of hoger en belooft optimaal genot bij een 166 MHz-machine met 32 MB werkgeheugen. Maar zelfs de Pentium 200 waarop ik het spel probeerde, vond ik niet snel ge noeg. De vraag is dus of je daar voor nou weer een nieuwe pc moet aanschaffen. Het spel heeft een adviesprijs van 39,80 gulden. met de pc weet dat dat bepaald geen overbodige luxe is.Snel Gids, diverse onderwerpen. Uit gever: Easy Computing. Prijs: 19,75 gulden.Tussen de miljoe nen websites op het world wide web bevindt zich een enorm aantal dat absoluut niet om aan te zien is. De oorzaak ligt voor de hand: de maker weet eigen lijk niet goed hoe hij zijn bood schap moet overbrengen. Vormgeven is een vak. Ook op het internet. Maar daar is het meer dan alles binnen een be paald kader zetten. De bezoe ker van een website moet snel en eenvoudig de weg kunnen vinden naar hetgeen hij precies wil weten. Klaas Jan Huizing en Wencke Taatgen schreven voor Bruna een eenvoudig, maar zeer doelmatig boekje onder de titel Klantgerichte Websites. Klip en klaar wordt uitgelegd waaraan een goede site moet voldoen en hoe je die opzet. Het is geschikt voor iedereen die met zijn site meer mensen wil bereiken dan de directe fa milie en de buren.Klantgerichte Websites. Auteurs: Klaas Jan Hui zing en Wencke Taatgen. Uitege- ver AW Bruna Multimedia. ISBN: 90-229-4298-8. Prijs: 19,95 gulden.In Nederland doen on geveer vier miljoen mensen in hun vrije tijd (iets) aan sport. Als er dan een boekje op de markt komt onder de titel Inter netgids Vrije tijd, dan verwacht toch zeker ruime aandacht voor de lichamelijke inspanningen. Maar nee. Koos Boertjens is er in geslaagd om ruim 200 pagi na's vol te schrijven over din gen rond vrije tijd op het inter net, zonder dat zelf het woordje sport ook maar in de index voorkomt. Vreemd. Wat moe ten we dan wel doen in onze vrije tijd? Ach, uitgaan, kunst bekijken, dansen, kranten le zen, telefoongidsen doorblade ren... Van dezelfde dezelfde serie verscheen een deel over gezondheid. Een Een wekelijkse rubriek waarin een paar websites worden be licht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Een dag niet gelachen is een dag niet geleefd. Het is een ou de wijsheid, maar nog altijd een, waar heel veel waarheid in zit. Internetters hoeven zich daar geen zorgen om te maken. Leuke sites zijn er meer dan voldoende en de makers van www.humor.nl hebben (bijna) alles verzameld wat maar enigs zins in de categorie 'leuk' past. Moppen, onzin, taalgrappen, versprekingen, sites van komie ken, enz. v.humor.nl Een site die zeker de moeuite waard is wordt gemaakt door een organisatie, die zich Hotel AmuseD noemt. Het is een prachtige index, die gemakke lijk te doorzoeken is en dat geldt ook voor de database van de sterren. www.amused.nl/film Van tijd tot tijd schijnen infan- tielen het nodig te vinden om een momument als dat ter her innering aan de gruwelen van het concentratiekamp Ausch witz te vernielen. Dat is vooral een pijnlijke zaak voor de velen, die de verschikkingen van de Tweede Wereldoorlog nog altijd niet kunnen vergeten. Maar de herinnering is er natuurlijk ook voor jongere generaties. 'Nooit meer Auschwitz' is namelijk de doelstelling van het Nederlands Auschwitz Comité, dat sinds kort ook een eigen site heeft. kr.auschwitz.nl Filmliefhebbers komen weinig te kort op het internet. Talloze sites wijzen uitstekend de weg. Het zou best eens kunnen dat de Reclamecodecommissie de wenkbrauwen fronst bij het zien van de openingspagina van de Albert Heijn-site. De sterk erotisch getinte foto op de pagina van 's lands grootste kruidenier is op z'n zachtst ge- vreemd. Maar los daarvan is het een nuttige pagina voor mensen met weinig tijd of voor degenen die geen zin hebben in winkelen. Je kunt je dagelijkse boodschappen namelijk thuis doen. Virtueel winkelen bij AH en de zaak laten bezorgen. Is het de toekomst? Al enige tijd maakt de Neder landse overzichtsrubriek www- .startpagina.nl goede sier. Een leuke, nuttige uitvinding. In sa menwerking met deze site is een aardige samenvatting ge maakt van een heleboel sites, die van alles met de zomer te maken hebben. Van de Tour de France tot en met Heineken en de jeugdherbergen tot en 100% windsurfing. Leuk initiatief. home.multiweb.net/ ipgroen/algemeen.htm Lingo gekraakt Als u binnenkort deelneemt aan Lingo en uw eerste woord begint met een A, dan moet u achtereenvolgens ASTER, ANIMA en AL OUD invullen. De kans is dan 99 procent dat u het juiste woord in de vierde of vijfde beurt raadt. 'Vijfletter' Lingo, het populaire da gelijkse spelletje van de Vara, wordt nooit meer hetzelfde, nu ene Paul Heikens via de computer de meest ideale woordcombinaties heeft berekend. Wie moeite heeft met het onthouden van drie woorden, kan eventueel ook volstaan met twee (ANDER en ATLAS in het geval van de A) of eentje (ARENA). Het probleem is natuur lijk dat je de woorden met 26 verschillende beginletters in de kop moet stampen. Maar zeker voor de generatie die de ellendige Duitse rijtjes heeft moeten leren zal dat geen probleem zijn. Mag je dan deelnemen aan het spelletje van Francois Boulangé, dan is de kans dat je de fi nale haalt dik aanwezig. Daarin moet je het vooralsnog zelf doen. De bedenkers van WinLingo werken wel aan een systeem voor die eindstrijd, maar omdat daar steeds andere letters worden gegeven bij de start van een nieuw woord, is dat lastiger dan met een be kende beginletter. De investering is gering. Voor honderd gulden (tijdelijk zelfs 75) krijg je het hele pakket met alle combinaties in de brievenbus. WinLingo zal in de naaste toekomst ook te koop zijn voor de zes- letter-versie voor de zaterdagavond. Voor meer informatie:http://home-3.worldonline.nl/-luap/ nuttig boek, want er is veel te vinden op het net over alles wat met ons welbehagen te maken heeft. Over alle mogelijk ziek ten, maar uiteraard ook over de preventie. De geestelijke ge zondheidszorg en de alternatie ve geneeswijzen zijn niet verge ten. Nuttig boek.In beide boe ken zit een cd-rom met meer dan 3000 internetadressen, die via bookmarks of rechtstreeks zijn te bekijken.lntemetgids Vrije tijd en Gezondheid. Auteur: Koos Boertjens (Gezpondheid i.s.m. Jannie Kroes. Uitgeven Academie Service. ISBN resp.: 90-395-0992-1 en 90-395-0990-5. Prijs: 29,90 gulden. Het Amerikaanse computer- concern Apple verraste deze- week de computermarkt met de introductie van een nieuwe lap top, de iBook. Daarmee bor duurt het verder op het succes van de kleurrijke en modem vormgegeven iMac-machines. Hiervan zijn sinds zijn intro ductie in augustus 1,9 miljoen stuks verkocht. Ook de iBook verschijnt in een kleur en wel, zoals Apple het zelf noemt, in de 'smaken' mandarijn en zwarte bes. Nieuw aan de laptop is" de mo- '1 Moordraadsel RIZONTAAL: 5. kunsttaal; 7. geliefde van Julia; 10. rivier in Siberië; 12. omslag; persoonlijk vnw.; 14. ieder: 15. heidemeertje; 16. muzieknoot; 17. dwaas; 'lans; 20. straatsteen; 21. indien; 22. loofboom; 23. filmdecor; 25. ge- 27. snijwerktuig; 28. hoeveelheid; 29. voorzetsel; 30. de r ilielid; 33 Turks gerecht; 35. loophek: 36. kraan. de a TICAAL: tertuig; 3. masker; 4. loofboom; 5. muzieknoot; 6. vruchtenpulp; 8. pam- _:,Fs; 9. spijslijst; 11. weerlicht; 13. soort aap; 17. altaarofferande; 18. dun hout; 22. loopvogel; 24. lastdier; 26. deel ve. boekomslag; 30. mengsel; 'ochtig; 33. rivier in Italië; 34. famielid. ising van vrijdag: et lontaal: 1. Slof; 4. schijn; 7. riskant; 8. pot; 9. sar; 10.engelen; 12. slaatje, caal: 2. Lala; 3. fitter; 4. stoppers; 5. hart; 6. naspel; 9. snee; 11Gea. gelijkheid zonder draad een in ternetverbinding te maken. Hiervoor heeft Apple samen met de Amerikaanse telecomfa- brikant Lucent apparatuur ont wikkeld, een zogenoemde air- port en een basisstation. De laptop is vanaf september op de Amerikaanse markt te verkrijgen voor 1599 dollar (f 3358). Voor de internetappara- tuur moet nog eens 398 dollar worden neergeteld. Overigens kan de iBook al 6 uur zonder stroom werken. p bi ekl via itse i ir 'Olt ar// IV AiCOT/ TAPAKfX. Vh lig! nc log J_r <g' nd -1 Hl n""ï tjuv/ij V r d vei JL va hi ia. L-,- gee :mi Laptop zonder telefoon op internet

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31