Verkeersleider: de ogen en de oren van de piloot bij nacht ontij n u inn i li IJ Zomer 1999 Grensgeval I< 's Nachts brood bakken. Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een Naam: Harjo Bakker Leeftijd: 21 jaar Woonplaats: Leiden Beroep: student rechten Studenten hebben de naam er een onregelmatig levensritme op na te houden. Geldt dat ook voor jou? „Ja, het is vrij afwijkend. De ene dag sta je om negen uur op, de andere dag kom je om negen uur thuis. Als ik 's morgens college heb, sta ik vroeg op. Maar als de colleges om drie uur 's middags gegeven wor den, kan het voorkomen dat je op de sociëteit door gaat tot diep in de ochtend. Een enkele keer dan. Op vrijdag bijvoorbeeld. Op dit moment ben ik bijna el ke dag te vinden in de sociëteit, omdat ik in een zwa re commissie voor de kennismakingstijd zit. Maar normaal gesproken borrelen we tivee avonden in de week op de sociëteit. Dan heb je zeker wel enige tijd nodig om bij te ko men? „Soms moet ik een paar dagen plat. Tijdens een dies- -week is het echt afzien, elke dag is het feest. Dan heb ik een week nodig om bij te tanken. Bij mijn ou ders? Hangt er vanaf of ik te veel geld heb uitgegeven en geen geld meer heb. Voel je je schuldig als je pas 's middags je bed uit komt? „Ja, natuurlijk. Weer een dag verknald, denk je dan. Die dag ben je weinig waard, dat weet je gewoon. Best lullig. Je bent meer avond- dan ochtendmens? „Ik ben zeker een avondmens. In de ochtend ben ik minder actief. Het hangt er vanaf, maar laat ik het maar op houden dat ik 's ochtends niet op mijn best ben. Tijdens de tentamens verandert het levenspa troon? „Meestal zit ik drie weken voor de tentamens in de UB (Universiteitsbibliotheek; red), omdat ik daar mezelf discipline kan opleggen. Hier in huis heb ik te veel afleiding. Of ik zit bij mijn ouders. Bij mijn ou ders studeer ik dan van 10 tot 10, in de UB elke dag van 11 tot 10 uur. Inclusief de koffiepauzes. Die zijn vaak gezellig. Soms kunnen de koffiepauzes uitlopen tot een half uur, omdat je soms te veel bekenden te genkomt. Zou je zonder het studentenleven kunnen? „Het hoort gewoon bij het studeren. Iemand die al leen studeert, is geen echte student. Je moet naast je studie ook iets doen, bij een studentenvereniging of sportvereniging, en niet vier jaar lang in de boeken zitten. Er zijn van die mensen, die hun hele studie tijd thuis wonen en na vier jaar hun bul krijgen. En hun eerste klus als advocaat is dan een echtschei dingszaak afhandelen?!" Duinen zijn eigenlijk hoopjes tastbare wind. Als de windgo den altijd sliepen, bleef ook al dat zand rustig liggen. Dan werd het niet opgejaagd als de golven op zee, en niet grillig opgetast als de bruiloftstaart van een onhandige bak kersleerling. En dan was het langs onze kust een stuk saai er, want vlakker. Zoals zo'n beetje de hele rest van Neder land. De windgoden hebben in Nederland geen naam. Niemand om aan te roepen uit verrukking over die wonderlijk speelse zoom van ons verder zo strak gesneden landje. Terwijl even voorbij de Witte Raaf, waar de Randweg zich ineens in een machtige draai verheft tot achtbaanhoogte, zo'n aanroep best van pas zou komen. Nu blijft het behelpen als je je op deze grens van Noordwijk en Noordwijkerhout plotsklaps - heel eventjes - in buitenlandse oorden waant. Wauw. De bloempjes en grashalmen buigen elke keer even mee als er een auto langskomt, 't Is de wind, 't is de wind, 't is de wind, fluisteren ze tegen elkaar de woorden van Guido Ge- zelle na. Maar nee. 't Is een automobilist, die z'n gaspedaal indrukt met een gevoel alsof hij zich op de Autoroute du So- Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers uit de gemeente waar de foto is gemaakt. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing- richten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54. 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd Winnaars van de rubriek Ingelijst die de aangevraagde foto's toegestuurd krijgen: J. van Essen, Ph. van Hoven, C. van Leeuwen, J.A. Steg, M. Zweekhorst, J. Schiffer, F.M. Zon neveld, Y. van der Linden, W.H. Brussee, C.C Tipker, J. Swagerman, Zr. W. Witkamp, C.L de Kluijver, W. Passchier, M. Tegelaar, Haneveld. A.G. Korpershoek-Baak, A. van der Meel-van Loon, P. Baljet van Maanen, H. Hofstra, S. Langerak- van der Waals, J.J. van der Steen, Lindenberg, Van der Blom, Zonneveld, J.M. van der Helm, De Vries-van Dijk, J. van den Berg-van Leeuwen. M.J. Wessels-Kleijn, A. van Veen. M. Ras- van de Kwartel. leil bevindt. tekst: AFKE VAN DER TOOLEN foto: WIM DIJKMAN Harjo Bakker: genieten van het studenten leven. foto Ze zorgen dag en nacht voor de veiligheid in de lucht, de ruim 200 verkeersleiders van de Luchtverkeersleiding Nederland op Schiphol Airport. Per etmaal loodsen ze zo'n 1200 vliegtuigen over de vertrek- en landingsbanen naar de corridors van het luchtruim. Verkeersleiders die over het algemeen van het mannelijk geslacht zijn, hoewel het aantal vrouwen in opmars is. Een kleine dertig staan er momenteel op de loonlijst. Eén van hen is Plonia Pieterse (44) uit Sassenheim. Hoog in de verkeerstoren vertelt ze over haar passie. „Je wordt geselecteerd op je besluitvaardigheid, want de piloten moeten - letterlijk - blind kunnen varen op jouw oordeel. Maar thuis kan ik minutenlang besluiteloos zijn over het jurkje dat ik ga aantrekken." Plonia Pieterse in de verkeerstoren met op de achtergrond de lichten van Schiphol. 'Piloten moeten blind op je kunnen varen' foto henkbouwman Verkeersleider Plonia Pieterse mag, nadat ze zich heeft ge meld, haar pasje heeft laten controleren en nog wat plicht plegingen heeft gedaan, 'ge woon' door. Het uitzicht boven in de toren is, zoals verwacht, adembenemend. De onder gaande zon laat aan het eind van de zomerse dag rozerode slierten na. Pieterse draait een radar-nachtdienst. Vanaf 23.00 uur zal ze tot de volgende mor gen 07.00 uur achter het scherm zitten en de piloten be geleiden. Aan die nachtelijke werktijden heeft ze overigens geen hekel, hoewel ze de hec- tiek van de dagdiensten meer waardeert. Maar omdat vroege en late diensten altijd goed worden afgewisseld, onder vindt ze geen hinder in haar slaap- en waakritme. „De sfeer is 's nachts anders. Je kan eens een babbeltje met je collega's maken en ook met de piloten is het contact minder formeel. Het oogt hier 's nachts ook anders. Die lichtjes blijven fascineren. Ik kan van het uit zicht nog steeds genieten, ter wijl ik dit werk al veertien jaar 'doe. Er heerst 's nachts een soort serene rust over Schiphol. Ik verheug me nu al op mor genvroeg, als de zon opgaat. Het is dan echt een beetje mijn Schiphol, de luchthaven waar ik hartstikke leuk werk heb. Maar het is geen glamour- baan, het is een baan die ver eist dat je snel, creatief en drie dimensionaal moet kunnen denken. Als verkeersleider ben je eigenlijk de ogen en de oren van de piloot, want zij moeten - letterlijk - blind kunnen varen op jouw oordeel", klinkt het. Die nacht landen er tot 02.00 uur twaalf vliegtuigen per uur. Tussen 02.00 en 03.00 uur arri veren er nog eens zes en dan is het, zelfs op Schiphol, even héél rustig. „Je krijgt rond die tijd zelf ook een klein dipje, maar omdat we elkaar om de twee uur aflossen, is dat met wat koppen koffie goed op te vangen." Om half vier kijkt de crew in de toren altijd uit naar de 'krantenkist' uit Engeland, een vliegtuig dat Engelse kran ten voor Nederland komt be zorgen. Vanaf vijf uur beginnen de chartervluchten - in het hoogseizoen zo'n twintig per uur - naar de zongebieden. Plonia Pieterse is er de vrouw niet naar om met wapenfeiten te koop te lopen, maar na lang aandringen, weet ze zichzelf toch wel een pluim te geven. Toen in het begin van dit jaar de piloot van het vliegtuig met aan boord de Palestijnse leider Arafat zich meldde, had ze dienst. Ze was verbaasd, want ze wist dat Arafat op Marine Vliegkamp Valkenburg zou lan den. Maar een dergelijk vlieg tuig laat je niet hangen, besliste ze in een enkele seconde. Ze loodste het vliegtuig tussen de andere door naar de lan dingsbaan, maar toen de wie len waren uitgeklapt, drong het waarschijnlijk tot de piloot door dat Schiphol niet dezelfde vlieghaven was als Valkenburg. „De piloot wilde direct door starten, maar dat was niet mo gelijk. Het was even stressen, kijken hoe je de kist op zo'n moment zo snel mogelijk naar de startbaan kunt taxiën. Bin nen vijf minuten hing-ie weer in de lucht op weg naar Val kenburg." Dit soort onverwachte voorval len komen in verhouding met tien jaar terug steeds minder voor, want de drukte in het luchtruim laat geen ruimte voor 'gekkigheid'. Tijdens de spitsuren, 's morgens om acht uur als de intercontinentale jumbo's arriveren, rond tien uur als Schiphol vooral uitval basis is en aan het eind van de middag als zowel het binnen komend als vertrekkend ver keer actief is, kunnen er 108 toestellen per uur worden ver werkt. Maar voor ambulance- vluchten of voor vliegtuigen met organen aan boord, blijft er vrijwel altijd een mogelijk heid tot voorrang. „Ik kan er echt van genieten als ik zo'n kist er effe tussendoor kan doen." Toen ze eens tijdens een nachtdienst een Engels vlieg tuig naar binnen moest leiden, vroeg de piloot of de baanver- lichting iets lager kon. Hij was bang verblind te worden. Ze dimde de lichten. „Maar ineens klonk er vanuit de cockpit 'Oh, this is too much'. In mijn ijver had ik de lampen helemaal uit gedraaid. Je schrikt even, maar je corrigeert onmiddellijk." Ook wanneer ze een enkele keer het knopje van haar mi crofoon niet goed heeft inge drukt en de verbinding met de piloot even is verbroken, blijft paniek uit. Alleen voor slecht weer heeft ze net als de piloten een diep res pect. Ze is dan extra alert. Vooral de storm van 1990 heeft grote indruk op de Sassemse verkeersleider nagelaten. „Het was echt ongelooflijk, de toren zwiepte, bouwketen gingen de lucht in en kranen in de buurt leken te bezwijken, maar je moest de jumbo's wel naar binnen zien te loodsen. Ik heb toen echt met het zweet in mijn handen gezeten. Op zo'n moment voel je de verantwoor ding van je werk zwaar op je schouders drukken, want het gaat wel om de veiligheid van heel veel mensen. Maar het meest angstige moment was toch de keer dat ik na mijn exa men voor het eerst, echt hele maal alleen, aan de slag ging." IRENE NIEUWENHUUSE Het hek om de verkeerstoren, de pyloon van veilig Schiphol, is zwart, hoog en afgezet met stevig prikkeldraad. Maar deze omheining is niets vergeleken bij de andere beveiligingstra jecten die bezoekers doorstaan alvorens ze met de lift naar bo ven kunnen zoeven. Camera's, slagbomen, gezelschap van de dienst, pasjes, luidsprekers en een glazen sluis die alleen open en dicht gaat als op een groene stip wordt gestaan. Een groene stip die de bezoeker weegt om te voorkomen dat ongewenste materialen mee naar boven worden genomen. Maatregelen om onverlaten uit de buurt van de verkeersleiders en hun apparatuur te houden. Veiligheid is geen loze term bij de Luchtverkeersleiding Neder land (LVNL), want de dienst is verantwoordelijk voor de bur gerluchtvaart boven Nederland tot een hoogte van 7,3 kilome ter. Al die voorzorgsmaatrege len zijn er niet ter voorkoming van aanslagen of terroristiche acties. Ook boze passagiers die vanwege vertragingen of sta kingen geheel buiten zinnen raken, komen nog wel eens aan de hekken rond de toren ram melen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19