Leidsch SU Dagblad Grotere strop provincie dreigt 14 Uitstel 'OntZ': vervelend maar niet dramatisch \ibliek onthaalt renners n Tour op 'pepperspray' elstraffen tot vijf jaar oor Dordtse jeugdbende d illegommer bedolven ider granieten platen Geluidsbarrière in beeld Aandeel Hoogovens goud waard TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IIJDAG 23 JULI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Economie Buitenland Kerk Samenleving Sport Auto's brengen 26 miljard in het overheidslaatje Nederland vult financiële gaten Verenigde Naties Pater ziet zegen van armoe Tennissters verrassen Wit-Rusland )e Zwitser Fabian Jeker grijpt naar zijn keel nadat 'pepperspray' in ijn gezicht werd gespoten. foto epa joel saget ordeaux rené banierink n aantal renners werd gis- pren in de laatste kilometers an de zeventiende etappe in eTour de France onthaald p een dosis pepperspray of :aangas. De coureurs, van lie de meesten zich in de aart van het peloton bevon- I en, kregen dat toegediend oor toeschouwers in een uitenwijk van Bordeaux, op onder dan tien kilometer an de finish. Ze kwamen op chterstand van het peloton innen, hoestend en zich in pogen wrijvend, nder de slachtoffers bevond ch ook Maarten den Bakker. t was een hele vreemde waarwording, je zit in volle lale van de etappe en op- pns krijg je zoiets. Vooral de inners die geen bril droe- en, hadden last van hun gen. Ik had gelukkig een bril maar ik kreeg problemen iet de ademhaling, had last in een branderig gevoel in p strot." et was overigens niet het ige incident in de voorbe- ng op de massasprint, ewerd gewonnen door - Tom Steels. De Australiër Stuart O'Grady, met de Duit ser Erik Zabel in een verwoed gevecht verwikkeld om de groene trui, kwam in de slotkilometers ten val. Eerst zou dit zijn gebeurd door een petje dat door het publiek op de weg was gegooid, maar de renner uit de Crédit Agricole- ploeg verklaarde later dat hij was aangetikt door zijn land genoot en Rabobank-renner Robbie McEwen. Pagina 21: Derde etappezege voor krachtpatser Tom Steels >er\>allers ook in Alphen actief drecht/alphen anp jeugdige Dordtenaren zijn en voor een reeks geweld- je overvallen veroordeeld gevangenisstraffen van der maanden (waarvan zes inden voorwaardelijk) tot jaar. Tegen de jongens, vari- id in leeftijd van achttien tot itig jaar en tegen een 27-ja- verdachte, waren twee we geleden straffen tot zes jaar rechtbank achtte alle fei- bewezen: drie gewapende vallen op een Dordts café, supermarkt en een woon- i drie snelkraken en mis- leling van een politieagente Iphen, een reeks autodief- en, heling en verduistering en portemonnee, rooftocht begon op 8 de-, iber en eindigde amper maanden later. De politie Iphen hield in de nacht van ruari vier Dordtenaren aan rt daarvoor een snelkraak n gepleegd bij een bedrijf de Raadhuisstraat. Dat de ze door met een gestolen de pui van de kledingzaak unmen. Een getuige zag dat ad de krakers de gestolen waar overbrachten naar een andere auto. Tijdens het verhoor dat toen volgde, bleek dat de man nen betrokken waren bij eerde re snelkraken bij kledingbedrij ven aan de Raadhuisstraat en in winkelcentrum De Aarhof. Het eerste doelwit van de jeugdbende op 8 december was een woning. Bij die overval werd de bewoner, die uit zijn slaap was gewekt, in zijn bed in bedwang gehouden met een- Samoerai-zwaard. Na dit vergrijp waren de ben deleden niet meer te stoppen. Bij de overvallen op de super markt en het café werd een be drieglijk echt lijkend vuurwa pen op een klant en een cais sière gericht. De caissière kreeg daarbij een klap in haar nek. In het café maakte de bende enke le duizenden guldens buit. Geldzucht was de drijfveer van de zes verdachten. De buit verbrasten zij, waarbij zij de bloemetjes flink buiten zetten in het uitgaansleven. De politie kwam de daders op het spoor via een gestolen mobiele tele foon. Door de gesprekken af te tappen vond zij de verdachten. 51-jarige Hillegommer is [morgen omstreeks 11.30 overleden na een bedrijfs hal. De man, een werkne- van een bedrijf aan de Ven raat in Lisse, raakte bedol- lOnder drie granieten pla- Het slachtoffer wilde de 5n met een gewicht van Twee try-outs en première Leidse toneelgroep Het Arsenaal door slechte weer afgeblazen leiden pablo cabenda Slechte weersvoorspellingen gooiden deze week drie keer roet in het eten van de Leidse toneelgroep Het Arsenaal. Zowel de twee try-outs als de première gis teravond van het nieuwe toneelstuk 'OntZ' werden afgeblazen na slechte weersvoorspellingen. Het heeft echter nog geen verstrekkende gevolgen gehad voor de semi-professionele theatergroep. Regisseur van de toneelgroep Ruud Wessels houdt elk jaar rekening met een uitval van ongeveer vijf voorstellingen. ,Als dat gebeurt, dan is er nog geen vuiltje aan de lucht. Vorig jaar hadden we een slechte zomer en toen viel er één voorstelling uit. Ik maak me pas zorgen als de helft van de negentien uitvoeringen door slecht weer komt te vervallen. Maar voor mij is dat vooralsnog een zuiver theoretische kwestie." Alle bezoekers van de voorstelling konden hun kaartje omruilen voor een andere voorstelling. Dat deed het overgrote deel dan ook. Van de bezoekers die kaartjes hadden gekocht voor de try-outs konden de meesten worden overgeheveld naar de première. Omdat toen alle 250 plaatsen waren bezet, moest een klein aantal genoegen nemen met een voorstelling op een latere datum.,,We zijn gelukkig ook niet gecon fronteerd met drommen mensen die voor niets naar de Burcht kwamen. We adviseren mensen die een kaartje kopen vroeg in de avond de weerlijn van het Arsenaal te bellen", zegt Wessels. „Het is voor de ac teurs wel heel vervelend. Het is moeilijk om die span ningsboog die drie dagen vol te houden. Steeds voor bereiden en dan alles weer inpakken. Je kan wel zeg gen dat ze nu staan te trappelen van ongeduld." HET WOORD IS AAN Confucius Goede medicijnen smaken altijd bitter. Zuid-Holland leende nog veel meer geld uit rnlnTmax' 12724° 12723° 13725° 10% 10% 10% zSSSiïS? 60% 50% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -j 4 VANDAAG 24 PAGINA'S De provincie Zuid-Holland zit vast aan nog veel meer geldleningen. Naast de reeds uitgeleende 1,7 miljard gulden, blijkt een bankierende ambtenaar ook nog eens voor 630 miljoen gulden aan nieuwe leningen te hebben toegezegd. De boekhouding is een chaos. De politieke partijen in Provinciale Staten reageerden gisteravond geschokt op deze onthullingen in de nasleep van de Ceteco-affaire door top-advocaat R. Schim- melpenninck. den haag •gpd-anp achüionderd kilo in een hijs klem plaatsen. De handeling mislukte en de man kwam klem te zitten tussen de platen en een stelling met andere graniet platen. Collega's van de Hil legommer troffen hem aan. Hulp van ambulancepersoneel kwam te laat. De man was al overleden. De arbeidsinspectie onderzoekt de toedracht. Buiten de strop van 47,5 mil joen gulden vanwege het drei gende faillissement van han delshuis Ceteco, loopt de pr ovincie nog meer risico. Onder de uitgeleende 1,7 miljard gul den zitten twee riskante lenin gen van in totaal honderd mil joen gulden aan buitenlandse bedrijven. De provincie heeft Bouw stilgelegd voor trouwerijen in Leids stadhuis leiden ruud sep Aanstaande bruidsparen kun nen elkaar de komende maan den toch ongestoord het ja woord geven in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis. De werkzaamheden aan de ver bouwing van het stadhuis worden tijdens trouwerijen stilgelegd. De gemeente heeft tot deze oplossing besloten nadat er de afgelopen dagen tientallen bezorgde reacties binnenkwamen op het bericht dat bruidsparen vanaf septem ber zou worden aangeraden elders te trouwen. „Er waren veel mensen die aangaven dat ze per se in het stadhuis willen trouwen, bij voorbeeld omdat hun ouders daar ook zijn getrouwd of om dat de kaartjes al de deur uit waren. Op grond van die reac ties hebben we besloten dat we alle gemaakte afspraken nakomen",laat hoofd voor lichting J. Maat weten. Tot het eind van dit jaar staan zo'n 200 huwelijksvoltrekkingen op de rol. Het gaat de gemeente heel wat geld kosten om al die keren de bouwvakkers te vra gen om met hun werk te stop pen. „Maar uiteindelijk blijkt dat nog goedkoper te zijn dan het huren van andere loca ties", aldus Maat. Betaald zorgverlof apothekersassistent in CAÖ vastgelegd utrecht anp Apothekersassistenten kunnen tien dagen betaald zorgverlof per jaar krijgen. Dit hebben de apothekersorganisatie KNMP, FNV Bondgenoten en CFO/C- NV afgesproken in de nieuwe CAO. Het is de eerste CAO, die een dergelijke vergaande fi nanciële tegemoetkoming re gelt voor mensen, van wie partner of kind tien dagen of korter ziek is. In de CAO Groothandel is eerder een soortgelijke regeling afgespro ken voor twintig dagen. Ech ter, in die sector wilden werk gevers slechts doorbetaling van de helft van het salaris. De 14.000 apothekersassistenten krijgen dit jaar verder een loonsverhoging van drie pro cent. Ook volgend jaar stijgt hun salaris met nog eens drie procent. besloten alle leningen zo snel mogelijk af te bouwen, maar kan waarschijnlijk niet onder eerdere toezeggingen uit dat la ter dit jaar nog eens 630 mil joen extra wordt uitgeleend. Veel politici waren gisteren speciaal van vakantie terugge komen voor het Ceteco-beraad. „Dit is nog ernstiger dan we konden vermoeden", aldus WD-fractievoorzitter Aptroot. Na het geheime besluit van Ge deputeerde Staten in 1995 om 'geld te gaan lenen, en dat weer uit te lenen', kon ambtenaar K. Baarspul uit Gouda kennelijk geheel zijn gang gaan. Hij leen de niet alleen enorme sommen uit, volgens Schimmelpenninck verkocht hij leningen tussen tijds ook door. De directe ambtelijk bazen van Baarspul waren daarbij niet betrokken, aldus de advocaat. Commissaris van de Koningin Leemhuis-Stout tekende wel al le contracten. De enorme lenin- genhandel werd door Baarspul op een eigen computersysteem bijgehouden. „De administratie voldeed niet aan de minimale eisen", aldus Schimmelpen ninck. De leningen werden nooit gedetailleerd vermeld in de provinciale boekhouding en ook niet gecontroleerd. PvdA-gedeputeerde A. de Jong zei te betreuren dat het beeld is ontstaan dat hij zijn ambtenaren de schuld geeft van de Ceteco-affaire. „Ik ben als gedeputeerde voor financi en volledig verantwoordelijk voor dit dossier". Ook speet het hem dat hij tussentijds op va kantie is gegaan. Een commissie van wijze mensen gaat de zaak nu gron diger onderzoeken. De provin cie moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. De beoogd voorzitter, oud-president van de Algemene Rekenkamer, H. Koning (WD), zag er vanaf om dat een link is gelegd tussen de politieke kleur van hem en die van Leemhuis, eveneens WD. „Mijn rapport zou bij voorbaat ter discussie staan", aldus Ko ning. De politiek schortte gis teravond een oordeel over het handelen van Gedeputeerde Staten op totdat het onderzoek is afgerond. Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Dag Nacht Economie Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport21,23 Uitgaan22 De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft het lunchor- gelconcert in de Leidse Pie terskerk door Pieter van Dijk. Washington Alsof er een razendsnelle vogel hoog in de lucht uit het ei 'klimt' en de wijde wereld gaat verkennen. Alleen de staart van het 'beest' moet nog te voorschijn komen. Het zou een plaatje kunnen zijn uit een futuristisch sprookjesboek. Maar het is gezichtsbedrog, want de vogel is in werkelijkheid een straaljager van de Amerikaanse marine (F/A-18 Hornet) die door de geluidsbarrière gaat. Met een snelheid van circa driehonderd meter per seconde ontwikkelt het vliegtuig geluidsgolven (geluid is lucht) die zich voor het toestel ophopen. Een juist doordat deze straaljager net even sneller dan de lucht gaat, blijven de golven (in de vorm van wolken) achter het vliegtuig han gen. En ze kunnen mede door atmosferische invloeden de vorm van een ei aannemen. Vermoedelijk is piloot Ron Candiloro zich niet bewust dat hij net uit het ei is gekropen. afp photo us navy john gay Koerssprong door fusie met British Steel Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. velsen-noord ed blaauw Een slimme belegger had goud kunnen verdienen aan Hoog ovens. Want de aandelen van het nationale staalbedrijf stegen van 19,74 euro op 6 oktober 1998 naar 53,30 euro gisteren. Een respectabele koersstijging in ruim negen maanden. Deze koerssprong is mede veroor zaakt door de (op handen zijn de) fusie met British Steel. Om hieraan meteen de con clusie te koppelen dat de popu lariteit van het aandeel onder beleggers ook fors is gestegen, is bezijden de waarheid. In beurskringen blijft men Hoog ovens maar een onvoorspel baar en risicovol aandeel vin den. Dat Hoogovens een wispeltu rig fonds is, heeft alles te maken met de onberekenbare staal- markt waarin het bedrijf ope reert. De geschiedenis bewijst het. Zo boekte Hoogovens glan zende winstcijfers, terwijl een paar jaar later ternauwernood een verlies kon worden afge wend vanwege wereldwijd ver slechterde economische om standigheden. „Die piek van nu zegt me daarom niet zoveel. Hoogovens is en blijft een aandeel waar je op de langere termijn niets mee opschiet", weet P. Wortel, hoofd beleggingsresearch van Delta Lloyd Bank Amsterdam. ,,'t Is een aandeel voor de ranVl van de portefeuille", zegt S. Smit, analist bij Bank Labou- chere in Amsterdam. „Bestemd voor profesionele mensen die tijdig signalen uit de markt op pakken." Hoogovens zal pie ken en dalen blijven kennen Plaats: - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twei l Per maand l automatisch (f. 33,70) weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) 1 Oacceptgiro (f. 97.90) - Handtekening: Leidsch ÉÉr Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1