Moslims sluiten Al Aqsa na dreigement joodse extremiste 'Door armoede krijg je meer vertrouwen in God en de voorzienigheid' Kerk Samenleving VRIJDAG 23 JULI 1999 redactie aad rietveld. 071-5j; VANDAAG nö Apollinaris van Ravenna staat vandaag op de lO heiligenkalender. Hij was rond 200 na Christus JOU de eerste bisschop van het Italiaanse Ravenna en stierf naar verluidt als martelaar. Kloosterlin gen van een Benedictijnenorde in Duitsland dachten in de middeleeuwen de hand te hebben gelegd op zijn relieken, maar dat verhaal bleek later fictie te zijn. Toch ging de de votie door en werd het nabijgelegen Remagen een belang rijke bedevaartplaats. De naam Apollinaris siert tot op de dag vandaag zelfs het koolzuurhoudend mineraalwater uit de bronnen van deze streek. Rastafari's herdenken vandaag de geboortedag (in 1892) van keizer Haile Selassie van Ethiopië. Rastafari's zijn lid van een oorspronkelijk uit Jamaica afkomstige beweging, waarin het geloof in de terugkeer van de zwarte bevolking naar Afrika centraal staat. De in 1975 overleden Haile Se lassie. die oorspronkelijk Ras Tafari Mekonnen heette, werd door de rastafari's gezien als hun leider, omdat hij zich inzette voor het Afrikaans nationalisme. Hij werd in 1974 bij een militaire staatsgreep van de keizerlijke troon gestoten waar hij 44 jaar op had gezeten als 'negusa na- gast', ofwel koning der koningen. 'Blunderende' bisschop ontslagen moskou De russisch-orthodoxe bisschop Nikon van Jekaterin- burg is wegens 'blunders' ontslagen. Dat heeft de synode van de Russisch-Orthodoxe Kerk besloten. De niet nader genoemde fouten van de bisschop hadden geleid tot „verdeeldheid en ver warring onder geestelijken en gelovigen". Hij is verbannen naar een klooster. Volgens krantenberichten heeft Nikon zich schul dig gemaakt aan homoseksuele handelingen. Tegenstanders hebben een zwartboek over zijn daden opgesteld. Priesterstu denten hebben hem ervan beschuldigd dat hij hen heeft ge dwongen een homoseksuele relatie met hem aan te gaan. Ook zou hij aan gelovigen grote sommen geld hebben gevraagd voor zijn bemiddeling in conflicten. Het dagelijks gebed tai ninh Kaodaïstische gelovigen in een tempel in Tai Ning in Zuid-Vietnam bijeen voor hun dagelijks gebed. Opgericht door de taoïst Ngo van Tsjien in 1926, groeide het kaodaïsme - dat elementen van boeddhisme, christendom, confucianisme en taoïsme combineert - in Vietnam snel uit tot een invloedrijke godsdienstige gemeenschap, die zelfs een eigen leger had. De godsdienst heeft in Zuid-Vietnam nog duizenden aanhangers. FOTO EP A Brabantse pastor gaat cd's verkopen sint willebrord» De Willebrordse pastor A. de Bok gaat zaterdag cd's verkopen voor het goede doel: de ramen van zijn Willibror- duskerk. Naast plaatselijke 'artiesten' is de pastor ook zelf op de cd te horen met het nummer Uit het hart. De ramen van de Wil- librorduskerk in Sint Willebrord zijn aan vervanging toe. De daarvoor benodigde drie ton ontbreekt. Voor enkele Willebror- ders was dat aanleiding een cd op te nemen. Het is een van de meest gedraaide cd's bij de plaatselijke omroepen. Verwacht wordt dat hij in een mum van tijd is uitverkocht. Herdenkingsdienst voor JFK jr. den haag De Amerikaanse Protestantse Kerk aan de Esther de Boer-Van Rijklaan in Den Haag houdt zondagavond om zeven uur een herdenkingsdienst voor John F. Kennedy jr., zijn vrouw Carolyn en schoonzus Lauren. Het wordt een oecumenische dienst, waaraan wordt meegewerkt door de Amerikaanse am bassadeur Cynthia Schneider, voorzitter Georgia Manos-Hodge van de American Community Council, priester Sjaak de Boer en dominee Michael Bailey. BEflOEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Nieuwveen, J.W. Sparreboom. kandidaat uit Ridder kerk; naar Uitwijk-Waardhuizen, N.W. van den Houten, kandidaat uit Benschop, die bedankte voor het beroep naar Exloërmond (SoW). jeruzalem ap Moslimgeestelijken hebben gisteren de Al Aqsa moskee in Jeruzalem geslo ten. Zij deden dat nadat joodse extre misten hadden opgeroepen tot verdrij ving van moslims uit het gebied waar de door koning Salomo gebouwde en later door koning Herodes herbouwde tempel heeft gestaan, die door de Ro meinen in 70 voor Christus werd ver woest. De Israëlische politie arresteerde gisterochtend drie leden van de verbo den anti-Arabische Kach-groepering die bij het complex pamfletten hadden verspreid waarin joden werden opge roepen 'de vreemdelingen van de Tempelberg te verwijderen'. De drie werden later weer vrijgelaten. De politie liet, kennelijk om Pales tijnse demonstraties voor te zijn, in de Palestijnse kranten een verklaring af drukken waarin zij beloofde dat joodse extremisten uit het moskeecomplex zullen worden geweerd. Sinds Israel het Arabische oostelijke deel van Jeruzalem in de Zesdaagse oorlog van 1967 inlijfde, valt de gehele stad inclusief alle heilige plaatsen on der Israëlisch bestuur. Het Al Aqsa complex wordt echter beheerd door de Wakf, de religieuze moslimraad De commandant van de Jeruzal se politie, Yair Yitzhaki, toonde misnoegd over het besluit van de om de moskee te sluiten. De verw; ting is dat het complex van< de voor moslims belangrijke vrijd; gebedsdiensten, weer opengaat. Zoals pater Tom de Jeu zie je nog maar weinig religieuzen. Met z'n lange grijze baard, donkerbruine pij, en sandalen lijkt hij zo weggelopen uit een film over de mid deleeuwen. Alleen z'n bril en hor loge passen er niet bij. Het witte koord om z'n middel heeft drie knopen. Ze symboliseren de drie geloftes van de Kapucijnen: ar moede, zuiverheid en gehoor zaamheid. De 'Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum', of Ka pucijnen, vormen de derde en jongste tak van de orde van de Franciscanen, ontstaan uit een hervormingsbeweging in 1528, die zich strikt aan het armoed- e-ideaal en de orde regels hield van Fran- ciscus van Assisi. Ze kregen vooral beteke nis in de tijd van de contrareformatie door hun volkspredi- king. Later ontplooi de de orde veel activiteiten in de missielanden. Missionaris Tom de Jeu, nu 69 jaar, werd geboren in Leiden als oudste zoon in een grote (elf kinderen) en ook arme familie. Die armoede van zijn jeugd werd het fundament van zijn latere geloofsleven. Als Kapu cijnenbroeder zwoer hij alle bezit af en vertrok in 1961 naar Chili, waar hij tot op de dag van van daag werkt. Eens in de drie jaar is hij op bezoek in Nederland. ONNO VAN 'T KLOOSTER Pater Tom de Jeu: „Het lijden brengt heil aan de mensen." FOTO HIELCOi Bij ons thuis was het armoede wat de klok sloeg. We hadden al zes kin- deren, toen mijn ouders nog geen tientje per week verdienden. Mijn broer en ik zaten bij het zangkoor op de Garenmarkt en wij waren de enigen die de contributie van tien cent per week niet hoefden te betalen. We woonden in een groot pand naast de Lodewijkskerk, waar ook een aantal kantoren zat. Ik herinner mij dat we soms met een roei boot in de grachten van Leiden hout gingen sprokkelen om te verkopen aan de mensen van de kantoren boven ons huis. Toch heeft het feit dat we arm waren ook veel positieve invloed gehad in mijn leven. Daardoor heb ik leren voelen hoe de armen denken, hoe hun mentaliteit is. En dat is mij juist in de missie ten voordele geweest. Jonge broeders, die uit rij ke families komen, en met de beste bedoelingen hun werk doen, begrijpen niet wat het is om echt arm te zijn. Het lijden brengt heil aan de mensen. Je ziet daaraan hoever de liefde van God gaat. Jezus heeft geleden om ons van onze zonden te verlossen. Hij accepteerde het lijden en liet zo zien wat het kwaad is. Door armoede krijg je meer vertrouwen in God en de voorzienigheid. Je laat je niet opslokken door de materiële welvaart. Mensen willen steeds meer, maar zijn nog niet gelukkig. Je kunt de geest nu eenmaal niet vol maken met materiële dingen. Mensen zijn gees telijke wezens. Zo dacht ik er vroeger ook al over. Ik weet nog dat mijn vader regionaal damkampioen was. Op mijn zestiende stond ik al op hetzelfde niveau als mijn vader en ik dacht bij mezelf: stel dat ik kam pioen van Nederland zou worden, wat geeft mij dat? Wat heb ik eraan als ik in de krant kom? Ik hechtte toen al veel meer waarde aan het geeste lijk leven. Met gebed bijvoorbeeld kun je veel meer kan bereiken dan met andere dingen. Al vroeg wist ik dat een leven als priester de moeite waard was. Wij hadden echter geen vroe ge roeping, zoals sommige jongens die al op hun twaalfde naar het seminarie gingen. Ik zeg 'wij', omdat ook mijn één jaar jongere broer Jan mis sionaris is geworden voör de Kapucijnen. Hij werkt in Tanzania, Afrika. Wij zijn samen naar het seminarie gegaan nadat we de ULO hadden afgemaakt. Jan was goed in talen en wiskunde. Op de ULO mocht hij. een jaar overslaan. Ik had altijd moeite met talen, vandaar dat we in dezelf de klas eindigden. Op een paasmorgen zei mijn broer tegen mijn vader, dat hij graag priester wilde worden. Eigen lijk stonden we klaar om te gaan werken voor het huishouden. Maar mijn vader zei dat hij het geen problemen vond. Veertien dagen later zei ik ook dat ik naar het seminarie wilde. 'Ga allebei maar', zei hij. 'Want er is er maar één die alles leidt en bestuurd. Ik vertrouw op de voorzienigheid.' Omdat het seminarie van de Kapucijnen in Voor schoten zat en dus dichtbij was, zijn we daar heengegaan. Het beviel ons zo goed dat we zijn gebleven. Op het eind van het derde jaar theolo giestudie word je tot priester gewijd. Voor zo'n wijding vroegen ze wat je later wilde gaan doen: door studeren, het pastoraat in Nederland, of missionaris worden. Ik weet nog goed dat ik schreef aan mijn overste: 'wat u denkt dat het beste is, dat doe ik.' En toen kreeg ik als enige van mijn klas een benoeming tot missionaris in Chili. Zo is het gekomen. Want als ik zelf had moeten kiezen was de missie op de derde plaats gekomen. Eenmaal een poosje in Chili dacht ik er heel an ders over. Voor mijn gevoel had ik een lot uit de loterij getroffen. Ik heb ook nooit spijt gehad. Onlangs is ons nog gevraagd of we terug wilden naar Nederland als we het werk niet meer aan kunnen. Ik heb gezegd dat ik wil blijven. Neder land is zo veranderd. Hier is er secularisatie en een mentaliteit van rationalisme. We hebben als het ware de grootheid van God naar beneden gehaald tot het niveau van de Tl I mensen. Wat mensen hier niet begrijpen ven ze niet. Maar omdat God God is, moe ,lC dingen zijn die wij niet kunnen begrijpen, normaal. Ik heb in Chili 35 jaar in de parochie van gewerkt, een gebied in het zuiden van Chi zo'n 5000 zielen. In 1991 kreeg ik de paroch Quila Caliuin erbij. En sinds 1996 zit ik plaats Cuinco. Mensen wonen daar allema spreid, behalve in de steden. Het plattelani j uitgestrekt, dat de mensen alleen voor feesten bij elkaar komen. Niet op zondag Holland. Daar zijn de afstanden gewoon te Pas in 1979 kreeg ik mijn eerste wagen. De ste zei: 'je bent ook geen twintig meer, je een auto hebben.' Ik ging tot dan toe altijdi paard of, als de wegen goed waren, op d naar scholen om les te geven, of naar de 1 voor de diensten. Het is wel handig hoor, zo'n auto, maar ik t fel of ik nu meer geestelijke invloed heb. k met een auto meer bekeringen? Ik denk het niet. De arme donder zit tenslotte zelf ook op een paard of fiets. Chili is zo uitgestrekt dat als je twee keer zoveel tijd zou hebben, je ook die tijd makkelijk zou vullen. ftja WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden en geregeld regen of een bui, zaterdag in het zuiden droog en meer zon. Maxima rond 20 graden, in het noorden iets frisser. Noorwegen: Wolkenvelden, ook af en toe zon en met name zaterdag weer re gen. Maxima van 14 graden langs de westkust tot 21 bij Oslo. Zweden: Wolkenvelden, soms ook wat zon en van tijd tot tijd een bui. Maxi ma van 17 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Denemarken: Af en toe zon, maar soms ook een bui of wat regen. Maxima oplo pend naar 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In het- noorden wolkenvelden en soms wat regen. In het zuiden waarschijnlijk droog en geregeld zon. Maxima rond 17 graden in het uiterste noordwesten, in de omgeving van Londen oplopend naar 25 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en meest droog. Maxima oplopend naar 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en steeds meer zon met maxima oplopend naar 27 gra den. Langs Het Kanaal iets fris ser. Portugal: Veel zon en droog. Vanaf zaterdag toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maximumtempe ratuur van 27 graden aan de noordwestkust tot 40 in het bin nenland. Zaterdag overal enkele graden lager. Madeira: Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Spanje: Overwegend zonnig, maar langs de Golf van Biskaje en in de Pyre- neeen meer wolken. Vanaf zater dag vooral in het binnenland toe nemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima variërend van 30 graden aan de Costa's, tot 40 in het binnenland. Langs de Golf van Biskaje rond 25 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden soms ook wolkenvelden. Middagtempera- tuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en droog.'Maxima tussen 30 en 35 graden. Tunesië: Flink veel zon en meest droog. Maxima tussen de 35 en 40 gra den. Zaterdag lagere temperatu ren en kans op een regen- of on weersbui. Zuid-Frankrijk: Steeds meer zon en droog. In het tfhonedal eerst nog kans op een Mistral. Maxima oplopend naar 27 tot 32 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend veel zon en droog bij maxima rond 32 graden. Italië: Flink veel zon, maar ook enkele stevige regen- of onweersbuien, vrijdag in het noorden, zaterdag juist in het zuiden. Maxima van 26 graden in het noorden tot 30 in het zuiden, zaterdag precies andersom. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima meest rond 30 graden. Malta: Veel zon en alleen zaterdag kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 30 graden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totffjn 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 totl 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging venü Ore het automatisch afschrijven van iiet abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin« iaT' worden verzonden geldt een toeslag»: p e aan portokosten per verschijndag. j|{ LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT! jf® Voor mensen die moeilijk lezen, sled 'J h hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen j(je van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! 'er n.l Auteursrechten voorbehoud: y (j Dagbladuitgeverij Damiaï jj - Griekenland en Kreta: Zonnig zomerweer. Middagtem- peratuur omstreeks 30 graden, in het binnenland enkele graden ho ger. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Maxima langs de kust meest rond 30 graden. Duitsland: Steeds meer zon en snel afne mende neerslagkans. Middag- temperatuur oplopend naar 25 graden. Zwitserland: Eerst nog buien, maar zaterdag droog. Dan ook steeds meer zon. Maxima van 24 graden in het noorden tot 28 in Tessin. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Zater- op de meeste plaatsen droog. Maxima oplopend van 21 graden op vrijdag tot 24 op zaterdag. Polen: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- of onweersbuien, vooral in het oosten veel regen. Maxima rond 21 graden, zaterdag iets hoger. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele bui en, mogelijk ook onweer en in Slowakije plaatselijk met veel neerslag. Zaterdag in het westen meest droog en wat meer zon. Maxima rond 22 graden, zaterdag iets hoger. Hongarije: Vrij veel wolken en stevige regen en onweersbuien. Maxima rond 24 graden. K N H U I ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u (uitgezonderd Dr< feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tej. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14