i Dubieuze rol van haven Zeebrugge Economie piertje bleef plakken ondanks orkaan Bloomberg tv wil meer financieel nieuws op kabel Uitkering schuldeisers Fokker blijft onzeker Grootste hologram staat op Schiphol -mpaq-laptop laadt op rwijl gebruiker typt Winst Philips fractie hoger 'Werk op platteland evenwichtig verdelen' N pakt slechte dienstverlening aan jjCi Telecomreus KPN heeft ingezien dat na de reorgani- ,an het begin van dit jaar de dienstverlening aan klanten I peer in overeenstemming is met de kwaliteitseisen'. Daar- jeft het bedrijf een werkgroep in het leven geroepen die onderzoeken hoe die beter kan. Lange wachttijden aan de on zijn voortaan uit den boze. De telecomreus streeft er m de dienstverlening in de tweede helft van dit jaar weer Ite brengen. l ider Ham nieuwe manager Sony 'RP Voormalig directeur F. van der Ham van PMG ïogy in Amsterdam volgt per 1 september de met ver pensioen vertrekkende R. Geel op als general manager Jbny Broadcast Professional Europe, gevestigd in Bad- I dorp- Geel hoopt in de maand september 60 jaar te wor- rolgens hem een 'mooie aanleiding' om na 38 jaar afscheid nen. Van der Ham, afkomstig van de Amerikaanse compu- nt Hewlett-Packard (HP), was laatstelijk directeur van ;echnology in Amsterdam. De vertrekkende Geel wordt jSony beschouwd als de man die 'aan de wieg' heeft ge- ran de ontwikkeling van het bedrijf in Nederland. In 1988 bel benoemd tot directeur Sony Nederland. Sinds 1994 idtzijn huidige functie. zine nu weer twee cent goedkoper DAMDe adviesprijzen voor benzine gaan morgen twee daag. Daarmee komt een einde aan een periode van ijgingen. Oorzaak is onder meer de dalende dollarprijs. jkbeginnen op de benzinemarkten institutionele beleg- mn winst te nemen, waardoor de internationale brand- mzen zakken. Markdeider Shell adviseert zijn pomphou- uiaf morgen voor een liter euro loodvrij 2,24 gulden te fiDe superversie gaat naar 2,30 kosten en super met lood- ger naar 2,36. Een liter diesel kost dan 1,538. ke groei bakkerijgroep Kamps oorf» De Duitse bakkerijgroep Kamps, waartoe sinds kort Nederlandse Bakker Bart behoort, is in de eerste helft ijaar sterk gegroeid. De omzet nam toe van 206 miljoen )0 miljoen mark (435 miljoen gulden). De exploitatie- g eeg van 5,6 miljoen naar 14,6 miljoen mark (16,3 mil- JBuJden). Kamps nam eerder dit jaar de Nederlandse Bakker jïer. Deze heeft 718 verkooppunten en was in de eerste zes ^Jien goed voor 72 miljoen omzet. Bij Bakker Bart (naast HBart ook Arie Schoon en Bakkerij 't Stoepje) werken 490 Hq. De totale Kamps-groep had eind juni 6.650 mensen in Htegen 3.200 een jaar eerder. stel Zuid-Korea opmerkelijk snel Zuid-Korea herstelt zich sneller dan aanvankelijk was S ht. De regering van het land en het IMF zijn tot de slot- komen dat de economie dit jaar met zes tot zeven pro- oeit. Een half jaar geleden was de verwachting beperkt e procent. Ook voor volgend jaar gaat Seoul uit van ver- oei. Het IMF heeft Zuid-Korea zelfs al gewaarschuwd t gevaar van inflatie. Het IMF schoot Zuid-Korea bij het ran de crisis in Azië eind 1997 te hulp met 58 milj.ard dol- I. Het land verplichtte zich daarbij tot ingrijpende her gen. In het eerste kwartaal van dit jaar is het bruto natio- oduct van Zuid-Korea met 4,6 procent gestegen, nadat igjaar met 5,8 procent gekrompen was. gens de zegsman ook prima passen bij een themakanaal 'zoals een mannenzender'. Het doel van Bloomberg is uiteindelijk om een Neder landstalig tv-station te lance ren. Volgens de woordvoerder is dat nog een lange weg. „Het gaat in Nederland natuurlijk om een relatief kleine doel groep van ongeveer 15.000 be leggers", rekent hij voor. De Amerikanen bestrijken met hun pan-Europese televi siestation vanuit Londen een groot deel van Europa. In Ne derland zijn de 24-uurspro- gramma's alleen in het Engels talig te ontvangen, terwijl in Duitsland, Frankrijk en Italië Bloomberg uitzendt in de loka le taal. londen anp De doorgifte van de financiële programma's in Nederland via de satelliet en kabelexploitant A2000 gaat Bloomberg niet ver genoeg. Het Amerikaanse nieuwsbureau praat momen teel met de grootste kabelex ploitanten van Nederland, waaronder Mediakabel en Cas- tel, om te kijken of er ruimte is in hun pluspakketten voor Bloomberg Television. Een woordvoerder schetst dat de onderhandelingen in een vergevorderd stadium zijn, maar dat het voor onderteke nen van contracten nog te vroeg is. Programma's over be leggen en ontwikkelingen in de financiële wereld zouden vol- schiphol Oplettende voorbijgangers hebben al gemerkt dat er iets bijzonders aan de hand is met de nieuws- en reclamewand tegenover de ingang van Schiphol Plaza. In het voorbijlopen blijken zes grote vrouwengezichten te veranderen in mannengezichten en vice versa. Volgens Schiphol is dit hologram van zes bij tien meter het grootste ter wereld. foto united photos de boer Cynthia van dijke lerikaanse computer- Compaq heeft in de e Staten een patent agd op een uitvinding tr zorgt dat een batterij - ptop wordt opgeladen, op het toetsenbord 1 ;etikt. Daardoor kan ren uur langer zonder )p de mobiele compu- len gewerkt. ding wordt uit de doe- an in het nieuwe num- het Britse wetenschap- jdschrift New Scientist. staan we stil bij de oorsprong van handige voorwerpen, dagelijks leven vergemaldcelijken. Feiten en weetjes over die alledaagse dingen zijn ontstaan en wie ze heeft inden. Vandaag het eerste deel van de wekelijkse serie Dagelijkse Dingen': Het post-it memoplakkertje. Compaq heeft een techniek ontwikkeld die kinetische of be- wegings-energie omzet in elek trische. Elke lichte aanraking van een toets wordt doorgegeven aan de batterij. Hierdoor kan een bat terij tien uur mee, terwijl tot dusver tweeënhalf tot drie uur gangbaar was. Volgens Compaq is de vin dingrijke laptop te verkiezen boven zijn lichtere broertje, de notebook. Onbekend is nog wanneer de eerste Compaqs met 'batterijoplader terwijl U tikt' op de markt komen. Parttime-vrouwen steeds vaker in hogere functies amsterdam anp Vrouwen die een topfunctie be kleden. Het komt steeds vaker voor. Daarbij valt op dat hogere functies steeds vaker in deeltijd worden vervuld. In 1997 werkte 26 procent van de vrouwen parttime, in 1998 was dat 36 procent. Het aandeel mannelij ke parttimers bedroeg vorig jaar vijftien procent. Wat verder blijkt uit de Ba lansmeter 1998, een jaarlijks onderzoek naar personeelssa- menstelling, is dat het aandeel van vrouwen in topfuncties toe neemt. Vorig jaar bedroeg hun aandeel dertien procent, tegen twaalf procent in 1997. De Ba lansmeter baseert deze cijfers op een onderzoek dat is gehou den bij 27 ondernemingen en (overheids)instellingen met in totaal 400.000 werknemers. Ook het aandeel van vrouwen in het totale personeelsbestand is bij 85 procent van de bedrij ven toegenomen ten opzichte van 1997. Bij 76 procent van de onderzochte bedrijven steeg het aandeel vrouwen in hogere functies, bij 24 procent bleef dat gelijk. Wel stromen steeds meer vrouwen uit, wat volgens de Balansmeter 1998 een punt van zorg is. Bedrijf uit Vlissingen dient klacht in bij Europese Commissie amsterdam anp De geplande uitkering van on geveer 1,4 miljard aan de gewo ne schuldeisers van Fokker is opnieuw onzeker. De Ameri kaanse vliegtuigfabrikant Nor- throp-Grumman beraadt zich over de plannen van de Fokker curatoren om het geld na de zomer uit te keren. Niet uitge sloten is dat de Amerikanen protest aantekenen, zo bleek gisteren tijdens de verificatie vergadering op de rechtbank van Amsterdam. De uitkering is al een keer eerder uitgesteld. Vorig jaar za gen de curatoren af van de ope ratie, omdat de belastingdienst een vordering indiende van 140 miljoen gulden. De crediteuren wachten al jaren op hun geld. Fokker, toen nog onderdeel van het Duitse Daimler/DASA-con- cern, ging in maart 1996 failliet. Het mogelijke verzet van de Amerikanen heeft alles te ma ken met hun claim van 500 mil joen dollar op de Fokker-boe- del. De Amerikanen dienden de vordering in na het verongeluk ken van een Braziliaans Fokker vliegtuig. De nabestaanden klaagden Northrop-Grumman aan, omdat die onderdelen voor de Fokker had gemaakt. Daarop sprak Northrop-Grum man Fokker aan, maar de cura toren betwisten de claim. Fokker heeft een aansprake lijkheidsverzekering, waardoor de boedelbeheerders niet nog eens extra een half miljard dol lar uit de boedel apart hoeven te zetten. De Amerikaanse fa brikant vindt wel dat de curato ren geld moeten reserveren, ondanks het bestaan van een verzekering. Als de Amerikanen dwars gaan liggen, wordt de uitkering opnieuw opgeschort, omdat de rechter zich over de affaire buigt. De Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) uit Vlissingen heeft een officiële klacht ingediend bij de Eu ropese Commissie tegen de wijze waarop de haven van Zeebrugge het Zweedse hout- en papierconcern Stora heeft binnengehaald. Een en ander zou gebeurd zijn met hulp van de Belgische overheid. terneuzen gpd Begin 1998 werd duidelijk dat Vlissingen weinig kans meer maakte op de papierterminal van Stora. Zeebrugge had de beste papieren, mede dankzij een financiële injectie van hon derd miljoen gulden van het Vlaamse Gewest in de infra structuur. Het Zweedse Stora is inmid dels gefuseerd met het Finse Enzo. StoraEnzo is met een productie van twaalf miljoen ton de grootste papierprodu cent ter wereld. Het Amerikaan se concern International Paper is tweede met tien miljoen ton. isen kunnen zich het ider de gele memo- es niet meer voorstel- ïat om een uitvinding lerikaan Art Fry phet koor van de iaanse kerk in zijn St. Paul vielen de frs steeds uit zijn ge- oek, zodat hij telkens moest naar de juiste e destijds bij 3M (Min- ining Manufactu- ipany) waar één van i's, zo herinnert hij aar tevoren een nau- leVende lijmsoort had Jen. De collega in furde vanaf 1968 ver zijn vrijwel onbruik- pogend het in spuit- 'als een zelfklevend aan de man te bren- gebruik van de mo- 'die 3M nog steeds creatieve geesten om ïktijd uit te leven. ;ocent van de arbeids- ?n ze besteden aan jdie ze zelf leuk vin- >tte anderhalf jaar lijm zo goed was wist dat het alleen 'ier plakt en geen it. Het plakkende ook niet dikker zijn lier en er moesten e <5//nge handzame blokjes van worden gemaakt. Een groot probleem was het be lijmen van de papieren vellen aan één kant. De technici ston den voor de klus om twee vol strekt nieuwe machines te be denken, waarmee dit mogelijk was. Dat duurde Fry te lang, dus hij bouwde in zijn kelder zelf de apparaten en sleutelde eraan tót het goed werkte. De grote machine kon er niet meer door de deur uit, dus uiteinde lijk moest de keldermuur eraan geloven. Maar toen kwam de moeilijkste klus. Hoe de papiertjes aan de man te brengen? Een presenta tie houden voor verkopers van kantoorspullen hielp niet. Men sen vertellen dat schrijven op de dure gele plakkertjes handi ger is dan goedkope notitie briefjes bleek een onbegonnen zaak. Fry: „Dus deelde ik ze uit aan de secretaresses van mijn bazen en plakte ze op de rap porten die ik zelf inleverde. De bazen gingen ze toen vanzelf gebruiken." Waarmee in 1980 de zegetocht van één van 's werelds vijf best verkopende kantoorproducten begon. Het post-it-papiertje en uitvinder Art Fry zijn inmiddels een eigentijdse legende gewor den. Waarvan niet meer duide lijk is of alle verhalen die er om heen hangen waar gebeurd zijn. Zo zou 3M in 1989 een briefje hebben gekregen van een tevreden klant uit de staat South-Carolina met de volgen de boodschap: „De orkaan Hu- go heeft in mijn achtertuin acht eiken neergehaald, maar het gele papiertje op mijn voordeur is blijven plakken." Het populaire memo-velletje is intussen ook met zijn tijd mee gegaan. 3M heeft versies voor fax, printer en computer uitge dacht. Daarmee is het plakkend papiertje dus ook omgezet in programmeerregels, die de computer begrijpt. Via het in ternet is een versie binnen te halen, waarmee web-surfers het een maandje mogen probe ren. Zo kunnen computerge bruikers anderen en zichzelf verblijden met elektronische post-its. Het verschil met een papieren plakpapiertje op het beeldscherm van de PC is nau welijks zichtbaar. In Zeebrugge wordt het Euro pese distributiecentrum geves tigd. De nieuwe terminal in de voorhaven verwerkt enkele mil joenen tonnen papier en pulp per jaar en gaat werk bieden aan ongeveer tweehonderd mensen. Het concern kan in Zeebrug ge vanaf volgend jaar beschik ken over kadefaciliteiten en een goede ontsluiting van de termi nal dankzij de welwillende me dewerking van de Vlaamse overheid. Die investeert samen met de haven van Zeebrugge bovendien in de bouw van een zogenaamd afzinkbaar dok schip, dat een pendeldienst met den haag alex bogers De omzet van elektronicacon cern Philips heeft het eerste halfjaar van 1999 een deuk ge kregen door het ontbreken van een groots televisie-evenement als het WK-voetbal. De omzet daalde in het eerste half jaar met drie procent tot dik 31 mil jard gulden. Een jaar geleden groeide de omzet nog met elf procent. Naast het WK hadden slechtere wisselkoersen en wisselingen in de bedrijvenportefeuille in vloed op de omvang van de verkopen. De nettowinst van Philips kwam uit op 1,6 miljard gulden. Dat is in feite meer dan vorig jaar.Vorig jaar wist het concern weliswaar te profiteren van de verkoop van Philips Car Sys tems waardoor de winst uit kwam op 2,6 miljard, maar als die verkoop buiten beschou wing wordt gelaten, kwam de winst toen uit op 1,5 miljard. Het ontbreken van het WK was vooral te merken on het tweede kwartaal van april tot en met juni. Het bedrijfsresultaat liep in dit kwartaal terug van 840 miljoen gulden tot 604 mil joen gulden. De omzet liep in deze maanden terug van 16,4 miljard tot 16,1 miljard gulden. De grote reclame-campagne die Philips heeft ingezet in de VS lijkt haar vruchten af te wer pen. De omzet in Noord-Ame- rika steeg met tien procent. De tekenen voor de tweede helft van 1999 zijn gunstig. Phi lips verwacht dat de tweede helft meer winst zal opleveren dan in dezelfde periode vorig jaar. Het optimisme wordt ver oorzaakt door de sterke Ameri kaanse economie en door de verbeterde economische situa tie in een aantal landen in Azië. binnenvaartschepen moet uit voeren tussen Zeebrugge en de Scheldemonding. Al in een vroeg stadium, in het voorjaar van 1998, maakte het havenschap Zeeland Sea ports bekend de zaak te zullen voorleggen aan de Europese commissaris voor mededin gingsbeleid. Dat is, na zorgvul dige juridische toetsing, nu ge beurd. Voorzitter D. Bruinooge van het havenschap noemde de klacht bij de Europese Com missie, na een inventarisatie van wat zich rond de Stora-deal in Zeebrugge heeft afgespeeld, al eerder 'een logische stap'. Volgens Zeeland Seaports en ESM is er sprake van concur rentievervalsing, vooral bij de financiering van de bouw van drie zogenaamde 'kangoeroe schepen'. Dat zijn afzinkbare dokschepen. De bouw daarvan vergt vele tientallen miljoenen guldens. den haag anp LTO-Nederland wil projectsubsidie: Op het platteland zijn echter weinig plaatsen voor kinderop vang en ook de voorzieningen voor ouderen lopen achter bij die in stedelijke gebieden. In kleine gemeenschappen wordt bovendien een groot beroep ge daan op het solidariteitsgevoel. Al met al lopen gezinnen vol gens M. van Lith van LTO op tegen de tijdsdruk. Mogelijk kan een andere or ganisatie van alle werkzaamhe den en activiteiten de druk ver lichten, maar zien gezinnen zelf de oplossing niet. Speciale ad viseurs kunnen die misschien wel geven. LTO wil voor hen een cursus ontwikkelen. Een idee is om speciale zorgdien sten in te stellen. Boerenorganisatie LTO-Neder land wil mannen en vrouwen op het platteland ervan door dringen dat zij huishoudelijke taken en werk in het bedrijf evenwichtiger kunnen verde len. In een aantal experimenten wil LTO dit de komende drie jaar laten zien. LTO heeft een subsidie gevraagd van 655.000 gulden. Mannen en vrouwen krijgen het steeds drukker in de land bouw. Het bedrijf vraagt veel tijd, maar ook de opvoeding van kinderen en de verzorging van ouderen. Van de traditione le rolverdeling tussen man en vrouw is steeds minder sprake. Wereldnieuws: met Telfort Pak&Bel® kunt u al bellen en gebeld worden in meer dan 50 landen. In nagenoeg alle landen binnen Europa - en ver daar buiten - kunt u met een Telfort Pak&Bel abonnement bellen en gebeld worden, zonder extra abonnements kosten! De gesprekskosten in het buitenland kunnen per netwerkaanbieder verschillen. Alles wat u daarover wilt weten, vindt u op www.telfort.nl /roaming Mobiel bellen buiten Nederland kan pas wanneer Telfort uw abonne- ments- en adresgegevens heeft ontvangen. Telfort Pak&Bel met abonnement is al vanaf f149,- te koop. Vraag in de winkel naar de actie- en abonnementsvoorwaarden. Kijk op www.telfort.nl voor meer informatie en verkooppunten. in/ Telfort Dal praat 'n stuk makkelijker

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7