Europa maakt veilig voedsel tot prioriteit Gevecht op leven en dood om gehandicapte jongen Brits plutoniumschip gaat op weg naar Japan Buitenland Rijke penningmeester vai Britse Tories in opspraak Harde kritiek van Prodi op Telefonica stelt IRA: Britse regering laa aanpak wederopbouw Kosovo Bangemann uit' vredesproces vastlopen DONDERDAG 22 JULI 1999 Cipiers slaan gevangene dood Tallahassee Een ter dood veroordeelde is zaterdag door cipiers in een gevangenis in de Amerikaanse staat Florida doodgesla gen. Dat is gisteren bekendgemaakt. Negen cipiers zijn ge schorst hangende een moordonderzoek. Het slachtoffer, de 36- jarige Frank Valdez, was in 1987 ter dood veroordeeld wegens moord. Hij zat in een vleugel voor zeer gewelddadige gedeti neerden, en stond bekend als een amokmaker. Een advocaat van de cipiers erkende dat zich een handgemeen had voorge daan, maar zei dat de verwondingen die Valdez daarbij opliep niet tot zijn dood hadden geleid. Minister weg na zelfmoordpoging ankara De Turkse minister van economie Hikmet Ulugbay, die eerder deze maand een zelfmoordpoging deed, keert niet terug op zijn post. Dat heeft premier Egevit gisteren bekendgemaakt. De 60-jarige Ulugbay schoot zichzelf op 7 juli in het gezicht, na te zijn beschuldigd van handel met voorkennis op de effecten beurs. De kogel miste zijn hersens. De minister lag een week in het ziekenhuis. Volgens Egevit heeft Ulugbay zelf om zijn ont slag gevraagd. Vandaag wordt bekend wie Ulugbay opvolgt. 'Pedo's infiltreren in hulporganisaties' londen Het Britse ministerie van buitenlandse zaken maakt zich ernstige zorgen over het toenemend aantal pedoseksuelen dat onder de dekmantel van een hulporganisatie in het buiten land kans ziet kinderen seksueel te misbruiken. Beschuldigin gen over dergelijk wangedrag zijn onder meer gemeld bij de Britse ambassade in Ethiopië. The Guardian meldt vandaag dat daar behalve Britse ook Canadese pedoseksuelen ervan worden verdacht een humanitaire organisatie voor weeskinderen te hebben geïnfiltreerd. Londen noemt het verschijnsel 'net zo ernstig is als sekstoerisme'. Er zouden zelfs gevallen bekend zijn van nep-organisaties in het buitenland, die in wekelijkheid een netwerk van pedoseksuelen vormen. Akkoord over toekomst Orient House jeruzalem Israël en de Palestijnen zijn het gisteren eens gewor den over de toekomst van Orient House. De plannen van de vo rige Israëlische regering om het Palestijnse hoofdkwartier in Oost-Jeruzalem te sluiten zijn daarmee definitief van de baan. Het Orient House zal niet worden omgevormd tot een politiek centrum van de Palestijnse Autoriteit, zo kwamen de leiders overeen. De Israëlische ex-premier Netanyahu heeft de Autori- rvan beticht het pand te gebruiken als kantoor, wat in strijd zou zijn met de afspraak dat de Palestijnen niet vanuit Je ruzalem opereren zolang er geen overeenstemming is over de status van stad. De Palestijnen beweren het gebouw enkel te hebben gebruikt als basis voor vredesonderhandelingen. Een jaar cel voor mobiele beller manchester Een rechtbank in het Engelse Manchester heeft gisteren de 28-jarige Neil Whitehouse veroordeeld tot een jaar cel, omdat de man in een vliegtuig had geweigerd zijn mobiele telefoon uit te zetten. Whitehouse heeft met zijn gedrag het toe stel in gevaar gebracht, zo oordeelde de rechtbank. Hij weigerde vorig jaar september op een vlucht van British Airways van Manchester naar Spanje zijn mobiele telefoon uit te zetten. Toen het personeel hem meldde dat het navigatiesysteem daar door verstoord kon worden antwoordde hij: „Hoezo? Verdwa- /e dan?" De rechter zei dat de straf niet alleen bedoeld was voor Whitehouse, maar ook als waarschuwing voor andere pas sagiers die het niet zo nauw nemen met het verBod. 'Epidemie in Rusland is werk KGB' moskou Een geheimzinnige epidemie die de Zuid-Russische regio Rostov teistert, kan zijn ontstaan door toedoen van de KGB, de voormalige geheime dienst van de Sovjetunie. De Rus sische pers meldde gisteren dat het mysterieuze virus dat de ziekte veroorzaakt in de jaren tachtig door de KGB is gemaakt als wapen in biologische oorlogsvoering. In Rostov zijn inmid dels ruim 140 mensen ziek geworden, van wie er negen zijn ge storven. Een anonieme dokter uit de regio zei tegen lokale kran- dat hij in de jaren tachtig een soortgelijke ziekte heeft be handeld. De KGB heeft hem destijds gevraagd 'niet te veel ophef te maken'. Volgens hem komt het virus van begraven lichamen van proefdieren waarop het 'wapen' is uitgeprobeerd. De FSB, de opvolger van de KGB, weigerde commentaar. Dansje tegen dictator Wit-Rusland minsk In de Wit-Rusische hoofdstad Minsk werd gisteren vreedzaam gedemonstreerd tegen president Loekasjenko, die door veel Wit-Russen als een dictator wordt gezien. Volgens de grondwet had de president gisteren moeten aftreden, omdat zijn ambtstermijn van vijf jaar was verlopen. Loekasjenko heeft zijn bewind echter buiten het parlement om verlengd tot 2001. FOTO EPA VICTOR DRACHEV Geslipte Zweed dagen vast in auto Stockholm Een Zweed die zaterdag achter het stuur van zin in slaap viel en daardoor in de bosjes naast de snelweg be landde, heeft daar tot dinsdag met een gebroken arm in de ver kreukelde wagen vastgezeten. Uiteindeüjk zag een vrachtwa genchauffeur de auto en waarschuwde de hulpdiensten. „Het ergste was dat ik besefte dat niemand mij kon zien en mis schien niemand me zou vinden. Dat gebeurde, terwijl ik voort durend auto's zag en hoorde rijden", zei de 32-jarige Teijo Syr- jalas gisteren in het dagblad Dagerts Nyheter. Door de ligging van de auto lekte benzine over zijn lichaam, waardoor zijn huid verbrandde. Verder verkeerde Syrjalas in redelijke toestand. Toch nog aanklacht na 'Hillsborough' leeds Ruim tien jaar nadat in het Hillsborough-stadion van de Noord-Engelse stad Sheffield 96 fans van Liverpool werden doodgedrukt, moeten twee politiemensen alsnog terecht staan op beschuldiging van ambtsverzuim en dood door schuld. Na bestaanden hebben steeds gezegd dat de politie schuld droeg voor het drama, omdat zij late bezoekers allemaal tegelijk in reeds overvolle omheinde vakken had gedirigeerd. Veel slacht offers werden doodgedrukt tegen het hek of stikten. Het open baar ministerie heeft door de jaren heen geweigerd bij de ramp betrokken personen aan te klagen. Enkele nabestaanden span den echter een zaak aan tegen de dienstdoende politiechefs. Cuba maakt het vluchtelingen moeilijk havana Cuba heeft gisteren strenge nieuwe regels uitgevaar digd tegen illegale bootvluchtelingen. Cubanen hebben voort aan toestemming nodig van de havenautoriteiten voor alle acti viteiten met boten langs de kusten, aldus de officiële partijkrant Gramna. Met de nieuwe maatregelen hoopt Havana de massale uittocht met vaak krakkemikkige bootjes naar de Verenigde Sta ten aan banden te leggen. De afgelopen maanden was een dui delijke toename te bespeuren van, het aantal Cubanen dat het Caribische eiland wil verruilen voor een permanent verblijf in het 'beloofde land'. De Cubanen vluchtten met behulp van ei gen boten, of werden bijgestaan door mensensmokkelaars uit I de VS. Onafhankelijk controlebureau moet vertrouwen van de burger terugwinnen De nieuwe Europese Commissie wil snel een onafhanke lijk controlebureau oprichten dat waakt over de veilig heid van voedsel en medicijnen. Dat moet het vertrou wen van de burger terugwinnen in wat hij eet en slikt na schandalen rond de gekke-koeienziekte en met kanker verwekkend dioxine besmette kippen en varkens. meer gaan bezighouden met de alledaagse problemen van de EU-burger. Voedselveiligheid is er daar één van, omdat de con sument na alle affaires steeds minder gerust is op wat er in zijn winkelwagentje belandt. Het Agentschap, naar het voorbeeld van de Food and Drug Administration in de Ver enigde Staten, moet daar veran- correspondent Aankomend Commissievoorzit ter Prodi zal de uitgewerkte plannen voor een Europees Voedsel en Medicijnen Agent schap dit najaar presenteren. De Commissie - het dagelijks bestuur van de Europese Unie - moet zich volgens Prodi veel dering in brengen. De Europese pendant zou eveneens de toela ting van nieuwe medicijnen op de markt moeten versnellen en controleren. De huidige demis sionaire Commissie wilde niets weten van een Agentschap, omdat dit aan niemand verant woording hoeft af te leggen. Tijdens de presentatie van zijn nieuwe team, gisteren in het Europarlement, pleitte Pro di verder voor een gezamenlijke aanpak van het dopinggebruik in de sport. Het oplossen van de chaos in het Europese lucht ruim ziet de nieuwe Commis sievoorzitter eveneens als spoedeisende taak. De burger vraagt volgens hem om een sterk Europees bestuur om dit soort misstanden aan te pak ken. „De burger wil niet minder Europa, maar méér. Hij raakt alleen teleurgesteld door de eindeloze en warrige ruzies over wie wat zou moeten doen", aldus Prodi, die daar mee verwees naar het gehakke tak tussen Commissie, Euro parlement en de EU-lidstaten. Hij beloofde een snelle en effi ciënte aanpak van de proble men. „Zodat de consument weer vertrouwen heeft in het voedsel dat hij koopt, met een gerust hart het vliegtuig instapt en weer naar 'cleane' sport kijkt." londen anp-RtrHet artikel over hem in The 1 mes noemt hij echter 'h meest eenzijdige, partijdige gekleurde verhaal over iemai dat ooit is verschenen in e< krant in een vrij land'. The Times zegt klaar te zi om zich 'krachtig te verdec gen' voor een rechter. Hoofdr dacteur Stothard schrijft va daag dat hij Ashcroft een kop heeft doen toekomen van h document waarop het verha is gebaseerd. Hij waarschuw Ashcroft dat hij dit stuk en a dere documenten in een pr ces zal gebruiken. De twee Labour-Lagerhuisl den maakten gebruik van hi parlementaire onschendbaa heid om Ashcroft aan te valle Parlementariër Frank Skinn noemde hem 'een van grootste drugshandelaren het Westen'. Zijn collega Pet Bradley citeerde uit het DE rapport, waarin staat dat Asi croft gezien is toen hij in et vliegtuig stapte van drugshandelaren De steenrijke penningmeester van/ de Britse Conservatieve Partij, Michael Ashcroft, is een proces wegens smaad begon nen tegen The Times en twee parlementsleden van de La bour Party. In een open brief aan het Britse dagblad spreekt hij over 'een samenzwering met als doel mijn naam te be zoedelen'. The Times had geschreven dat de Amerikaanse drugsbe strijdingsdienst DEA een dos sier over Ashcroft heeft aange legd. Ashcroft is een van de rijkste mensen in Groot-Brit- tannië. Om belastingtechnische redenen heeft hij de nationali teit van het Midden-Ameri kaanse land Belize aangeno men. Hij schonk de afgelopen drie jaar zo'n tien miljoen gul den aan de Conservatieven. In zijn brief schrijft Ashcroft, die in Florida woont: „Ik ver- goeilijk misdaad niet en in het bijzonder drugsmisdaad niet." londen harm harkema correspondent Wie beslist er over leven of dood van een ernstig ziek en zwaar gehandicapt kind? De ouders of de artsen? De moe der van de twaalfjarige David Glass uit Portsmouth vindt dat de ouders altijd het laatste woord dienen te hebben. Om daarover een principiële uitspraak te krijgen, procedeerde ze door tot het Britse Hooggerechtshof. Dat weigerde echter een vergaande uitspraak te doen, en hield het er gisteren op dat dergelijke aangelegenheden van geval tot geval moeten worden bekeken. Carol Glass (38) besloot vorig jaar naar de rechter te stappen na onverkwikke lijke taferelen in St Mary's Hospital in Portsmouth, waar haar zoontje vorig jaar was opgenomen. David heeft een waterhoofd, is blind en zowel zijn ar men als zijn benen zijn verlamd. Ook geestelijk is hij lang niet in orde. Af en toe heeft hij bijzonder ernstige proble men met ademhalen, waarvoor hij in oktober naar het ziekenhuis moest. Zijn toestand was zéér ernstig, en me de gezien de overige zware handicaps van David achtten de artsen het beter hem waardig en pijnloos te laten ster ven. Ze staakten de behandeling en gaven hem morfine. Carol Glass en haar familieleden wa ren het daar niet mee eens, en vonden dat alles op alles moest worden gezet om David in leven te houden. Met z'n vijftienen stormden ze het ziekenhuis in. molesteerden en verwondden ze ziekenhuispersoneel en de in allerijl te hulp geroepen politie, trokken ze het morfine-infuus los, en brachten ze Da vid bij bewustzijn door hem heen en weer te schudden en tegen hem te schreeuwen. Volgens een kinderarts die erbij was, een van de verantwoordelijken voor het besjuit de behandeling te staken, leed de jongen hier bijzonder ernstig onder. Hij noemde de het gedrag van de familie Glass 'bijzonder wreed' je gens David. „David zou de kans moe ten hebben gehad om waardig en vre dig heen te gaan." Maar moeder Carol vond dat de artsen haar zoontje wel erg gemakkelijk hadden opgegeven. David leeft nu nog steeds. Volgens haar advocaat wil Carol niet ten koste van alles haar zoon in leven houden, maar vindt zij dat haar zoon tje niet ondraaglijk lijdt onder zijn blindheid en verlamming. Nu hij geen last meer heeft van zijn ademhaling, heeft hij geregeld plezier, hij reageert op licht en op stemmen en geniet van de aandacht die zijn zusjes en zijn moeder voor hem hebben. Carol Glass was vooral daarom uit op een princpe- uitspraak van het Hooggerechtschof, voor het geval David in de toekomst weer in het ziekenhuis belandt. De artsenvereniging British Medical Association (BMA), hanteerde tot voo kort richtlijnen die niet uitsloten dat artsen in gevallen als deze een andert beslissing nemen dan ouders willen. Sinds vorige maand zijn er nieuwe re gels, die uitputtend overleg tussen ou ders en artsen voorschrijven. Komen ze er niet uit, dan dient de rechter te worden ingeschakeld. De BMA wees gisteren op dat het geschil tussen de familie Clark en het ziekenhuis een uitzondering is. Vrijwel altijd komen ouders en artsen er onderling wel uit. Belfast Rtr-afp ke context vasthouden aan Romano Prodi, de komende voorzitter van de Europese Commissie, heeft scherpe kri tiek op de manier waarop de Europese Unie de wederop bouw van Kosovo ter hand neemt. „Met de dag raak ik er meer van overtuigd dat we be ter zijn in het organiseren van een oorlog dan in het herstel van de verwoestingen die we hebben aangericht", zei Prodi gisteren tegen het Europarle ment. Hij wees op het getouwtrek tussen de EU, financiële insti tuten als het IMF en de Wereld bank, de Verenigde Staten en de G7 (de rijke industrielan den) over de hulp aan de Joe goslavische regio. „Meer dan genoeg tijd is verspild aan di plomatieke worstelpartijen Over wie de wederopbouw moet coördineren", aldus Pro di. Hij waarschuwde voor het ongewenste resultaat van deze ongezonde competentiestrijd: een 'kerstboom' aan hulpplat forms van de talloze organisa ties. „Het is dringend noodza kelijk die knoop van elkaar be concurrerende clubs te ont warren", zei Prodi. Gebeurt dat niet, dan loopt de EU het risico dat een flink deel van het geld voor Kosovo opgaat aan riante salarissen van ambtenaren of verdwijnt in heilloze projecten. In Kosovo zelf heeft de vre- demacht KFOR vlak voor het verstrijken van de termijn waarop het Kosovo Bevrij dingsleger U£K verder moet zijn ontwapend een groot wa penarsenaal ontdekt. Gisteren stuitten Italiaanse KFOR-mili- tairen bij gerichte zoekacties op geweren, granaten, handgrana ten, mijnen en munitie. Volgens een woordvoerder van KFOR werd het wapentuig in beslag genomen in een Alba nees dorp in de buurt van het west-Kosovaarse Pee. Om mid dernacht moest het Kosovo Be vrijdingsleger, op grond van af spraken met KFOR, alle zware wapens hebben ingeleverd. Ook moet 30 procent van alle handvuurwapens en geweren van klein kaliber zijn ingele verd. Over zestig dagen zijn de lichte wapens aan de beurt. Tegelijk met de bekendma king van de vondst benadrukte KFOR dat het U£K zich tot nu toe goed aan de afspraken heeft gehouden. Gisteren lever den veel UQK-strijders hun wa pens in, zo meldde KFOR te vreden. De voormalige Eurocommissa ris Bangemann is gisteren on danks een eerdere aankondi ging nog niet aangesteld als ad viseur in de raad van bestuur van het Spaanse telecombedrijf Telefonica. Dat meldden bron nen in het bedrijf. Officieel wei gert Telefonica commentaar. Bangemann stapte kortgele den op als commissaris voor in dustriebeleid, omdat hij in dienst treedt bij Telefonica. De aankondiging leidde tot veel commotie, omdat velen vrezen dat de Duitser misbruik kan maken van gevoelige informatie als Eurocommissaris beschikte. De vijftien EU-leden besloten daarop dat Bangemann zich voor het Europese Gerechtshof moet verantwoorden voor zijn voorgenomen overstap. De Britse regering is volgens de Noord-Ierse terreurorganisatie IRA primair verantwoordelijk voor de ernstige crisis in het vredesproces voor de provincie. Volgens de IRA heeft het vijftien maanden oude vredesakkoord van Goede Vrijdag daardoor geen vooruitgang opgeleverd. De organsiatie schrijft dat van daag in An Phoblacht, de weke lijkse publicatie van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. In het communiqué, de eer ste IRA-verklaring sinds het ak koord, bevestigt de IRA dat zij niet van plan is onmiddellijk de wapens in te leveren. Daarmee dreigt zij in bedekte termen het bestand te breken, als Londen zich niet verzet tegen de eis van de protestanten in Noord-Ier- land dat de guerrilla's vóór alles moeten worden ontwapend. „Zij die in de huidige politie- ontwapening van de IRA, lati zich misbruiken door menst die een nederlaag van de II nastreven", aldus de verklarir De IRA benadrukt dat zij de gelopen vijf jaar twee keer ei langdurige wapenstilstai heeft afgekondigd om 'het vr desproces te bevorderen haar absolute toewijding a; het succes daarvan te onde strepen'. Volgens de Britse vt ligheidsdienst wijst niets in verklaring er echter op dat t IRA aanstalten maakt h staakt-het-vuren op te zeggen Een woordvoerder van pr mier Blair zei niets nieuws zien in de IRA-verklaring. „V blijven toegewijd aan de uitvo ring van het akkoord van Goe< Vrijdag." Blair heeft vanda; ontmoetingen met Sinn Féi voorzitter Adams en de leid van de Noord-Ierse unioniste Trimble. China verbiedt meditatiesekte na vele protestei De Chinese regering heeft va daag de meditatiesekte Fall Gong verboden, na drie dag< van massale protesten door sekteleden. Het verbod we uitgevaardigd omdat Fall Gong 'bijgelovig en kwaad g dachtengoed verspreidt, dat sociale stabiliteit ondermijn zo meldde het staatspersbure; Xinhua. Vandaag protesteerden vo de derde achtereenvolgen" dag honderden aanhangers v; Falun Gong in Peking tegen h politie-aftreden van dinsdt waarbij zeker zeventig vooraa staande leden werden gearrt teerd. De politie trad op do de demonstranten te arrest ren. De meesten boden gei weerstaand, maar een aam betogers verzette zich wel t werd daarop geslagen, g schopt. Een Chinese staatskrant b schuldigde de sekteleiders vandaag van maatschappelij onrust te stichten. „Ze gebri ken Falun Gong om de geest' van mensen te vergiftigen en misleiden, om zo hun eigenlij doel van politieke destabilisa te bereiken." Een andere kra meldde dat de politie opdrac heeft gekregen op te treden t gen 'feodaal bijgeloof. Falun Gong. een mengeli van boeddhistische en taoïs sche ideeen, gecombineerd m oosterse meditatie, werd 1992 opgericht door de voc malige ambtenaar Li Hongzl Het doel van de meditatie is h kanaliseren van 'onzichtba krachten'. Li Hongzhi, die t genwoordig in de Verenig- Staten woont, heeft altijd g zegd dat zijn beweging politi neutraal is. Zijn sekte heeft na schatting tussen de 10 en miljoen leden. Het Britse vrachtschip Pacific Teal heeft gisteren onder zware veiligheidsmaatre gelen de haven van de West-Franse stad Cherbourg verlaten. Het schip laadde er nucleair afval üit de Franse opwerkings fabriek La Hague in, en ging vervolgens op weg naar Japan. De lading, waaronder zo'n tweehon derd kilo levensgevaarlijk plutonium, bevond zich al enkele dagen onder zwa re bewaking in de haven. De Pacific Teal en het zusterschip de Pacific Pintail ver lieten maandagavond met uren vertra ging de haven van het Britse Barrow, omdat Greenpeace het vertrek aanvan kelijk belette. Frankrijk had Greenpeace daarom verboden de haven van Cherbourg te betreden voordat de Pacific Teal zou binnenlopen. De oproerpolitie in Cher bourg was in staat van paraatheid ge bracht, maar hoefde niet in actie te ko men. Het Greenpeace-schip Sirus lag op enkele honderden meters afstand van de Pacific Teal. De Pacific Pintail, die volgens Greenpeace afval uit de Britse opwerkingsfabriek Sellafield vervoert, lag gisteren op zee. Het is de bedoeling dat de schepen elkaar voor de Norman- dische kust ontmoeten en dan via een geheim gehouden route naar Japan va- De eigenaar van de Pacific Teal, het Britse atoombedrijf BNFL, heeft gisteren beslag laten leggen op de bankrekening van Greenpeace in Amsterdam. De fir ma wil de kosten verhalen die Green peace veroorzaakte met de blokkade van het transport. De organisatie noem de dat gisteren 'financieel terrorisme van de plutoniumindustrie'. Volgens Greenpeace bevatten de schepen voldoende plutonium om zes tig kernbommen te maken. De milieu organisatie sluit niet uit dat ze een on geluk krijgen, of dat de lading wordt ge kaapt. Beide schepen zijn uitgerust met drie kanonnen om dat te voorkomen. Aan boord zijn eveneens leden van een Britse nucleaire veiligheidsdienst. door schepen van de Franse kustwacht weggehouden van de Pacific Teal in de haven van Cherbourg. KÉlr--' Greenpeace-activisten worden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5