U kunt gerust inpakken. Rotterdam Airport tegen verarmd uraniun gaat 's nachts dicht Kaal Noordzeekanaal wordt lust voor oog Binnenland Nieuw joods monument beschadigd Militairen beschermd Aangehouden Zandvoorters lid internationaal crimineel netwerk Tekort aan Islamitische pleegouders De Postbank.Van 15 miljoen mensen. Milieuorganisatie moet mensen bewuster maken iiin? DONDERDAG 22 JULI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pers Diens JK Vijf mensen op slag dood harlingen Bij een frontale botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen zijn gistermiddag vijf mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn twee jonge vrouwen, een meisje van 6 jaar, een 1-jarig meisje en een twee maanden oud jongetje uit Amsterdam. De vrouwen en hun kinderen kwamen uit de richting van Leeuwarden en waren op weg naar Amsterdam. Tussen Harlingen en Zurich (op de N31) schampte de auto een tegemoetkomende vrachtauto. Vervolgens botste de auto fron taal op een tweede vrachtauto. De vijf slachtoffers overleden Jer plaatse. De 32-jarige bestuurder van de tweede vrachtwagen werd met snijwonden in het ziekenhuis opgenomen. De weg staat in de volksmond bekend als 'dodenweg'. Harlingen maakt zich al jaren sterk voor verdubbeling van de weg. Postbank traag met overboekingen oen haag De Consumentenbond eist van de Postbank snellere verwerking van overschrijvingen. Uit onderzoek van de bond blijkt dat de Postbank het traagst is met overboekingen van geld. Een storting van een girorekening naar een bankrekening duurt ruim drie dagen. Andersom duurt het nog een halve dag langer voordat de cliënt over het geld kan beschikken. Als er een weekend tussen de afboeking en de bijschrijving zit, kan de ver traging oplopen tot zeven dagen. Tot het einde van 1999 onder zoekt de Consumentenbond hoe lang geld onderweg is bij zes Nederlandse banken. Ook wordt gecontroleerd of de banken zich houden aan de eigen regels. Koninklijk Huis op internet den haag Het Koninklijk Huis komt binnen enkele maanden uitgebreider op internet. Vorig jaar januari werd al bekend dat de familie toestemming had gegeven voor een eigen site. Vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gaat die er nu binnen af zienbare tijd komen. Biografieën van de leden van het Konink lijk Huis zijn al geruime tijd op internet te vinden als onderdeel van de site van Algemene Zaken, waarvan de Rijksvoorlichtings dienst deel uitmaakt. De eigen koninklijke site die in de maak is, verschaft ook informatie over zaken als paleizen en hofhouding. Ook zal er een agenda van openbare werkzaamheden van de Oranjes op te vinden zijn. Willem-Alexander op Curasao Willemstad Prins Willem-Alexander is gisteravond op Curasao aangekomen. De prins brengt een bezoek aan de Nederlandse Antillen ter gelegenheid van de viering van vijfhonderd jaar ge schreven geschiedenis van het eiland. Zaterdag opent de prins de Koninkrijksspelen op Sint Maarten. Tijdens zijn bezoek be zoekt de prins onder meer twee rioolzuiveringsprojecten, een sociale werkplaats, het Maritiem Museum en Plantage Porto Marie, dat zich bezighoudt met oplossingen voor de lange droogteperioden op het eiland. Verkoper 'Mein KampP gedagvaard Dordrecht De man die begin deze maand in Dordrecht het boek 'Mein Kampf van Adolf Hitler te koop aanbood, wordt door het openbaar ministerie gedagvaard. Hij had twee exem plaren in zijn kraam liggen tijdens de jaarlijkse boekenmarkt. De man wordt vervolgd vanwege 'het verspreiden van discrimi nerende uitlatingen'. Hierop staat maximaal zes maanden cel of ten hoogste 10.000 gulden boete. Het OM weet zich gesterkt door een uitspraak van de Hoge Raad uit 1998. Daarin stelt het hoogste rechtscollege dat het boek van Hitier discriminerend is, indien het gaat om de originele versie, niet voorzien van offici eel commentaar. Sociale dienst betaalt marihuana amsterdam De sociale dienst van de gemeente Amsterdam ver goedt marihuana voor ernstig zieken. Patiënten die door een specialist marihuana krijgen voorgeschreven kunnen bij de ge meente aankloppen voor bijzondere bijstand. De afgelopen an derhalf jaar heeft de sociale dienst voor vier mensen marihuana vergoed. De patiënten kunnen de marihuana in tabletvorm ha len bij een apotheek. Minister Borst van volksgezondheid heeft in 1997 toestemming gegeven om geneesmiddelen met werkza me stoffen uit hennepplanten (tetrahydrocannabinol) voor te schrijven. De medicijnen worden geïmporteerd uit de Verenig de Staten, Canada en Groot-Brittannië. Weer werk Wolkers beschadigd almere De sculptuur 'De Berg van Licht' van Jan Wolkers in de Literatuurwijk in Almere-Stad is vorige week vernield. Een van de drie metershoge glasplaten en een vleugelpaneel van het kunstwerk zijn beschadigd. De vernieling werd vrijdagavond opgemerkt door een gemeenteraadslid. Begin vorig jaar werden er ook al vernielingen gepleegd aan het kunstobject. Enkele da gen geleden is ook het door Wolkers vervaardigde Auschwitz- monument beschadigd, voor de derde keer. Een van de zes glasplaten van het monument in Amsterdam is vernield. ROTTERDAM GPD Het nieuwe joodse monument Plein Loods 24 op de Kop van Zuid in Rotterdam is nog voor de onthulling (29 juli) vernield. De metalen letters in een van de banken voor het schuin op lopende plein zijn eruit gewrikt. ,,Het is een gevoelig onder werp", zegt H. Smith, bestuurs lid van de stichting Comité Loods 24. Zeker nu deze week ook al het glazen Auschwitz- monument in Amsterdam voor de derde keer aan diggelen werd geslagen. De koperen plaquette aan het Weena die herinnert aan de ou de Helmersstraat - voor de Tweede Wereldoorlog de jood se buurt van Rotterdam - heeft de stichting eerder deze week laten weghalen. Uit voorzorg, want de gedenkplaat was aan één kant losgewrikt. Transavia beraadt zich nog op actie DEN HAAG GPD Minister Netelenbos (verkeer) verbiedt nachtvluchten op Rotterdam Airport. Met ingang van 5 augustus gaat de luchthaven tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's och tends dicht. Tussen zes uur 's avonds en acht uur 's och tends wordt de luchthaven gesloten voor lawaaiige vlieg tuigen om geluidsoverlast te verminderen. voor vliegtuigen die in nood verkeren of die voor reddings acties of hulpverlening worden ingezet. Ook vluchten die lasti ge voetbalsupporters voor het Europees Kampioenschap 2000 snel moeten wegvoeren, mogen 's nachts vertrekken. Rotterdam mag ook niet meer worden gebruikt als uit- wijkluchthaven bij problemen op Schiphol, zoals mist of sneeuwval. Volgens een woord voerder van de KLM moeten DEN HAAG/ROTTERDAM ANP-GPD Rotterdam is een vliegveld voor zakenvluchten en een dergelij ke luchthaven heeft in de regel geen behoefte aan nachtvluch ten, redeneert de minister. Met het verbod voorkomt Netelen bos dat vliegtuigen die niet meer terecht kunnen op Schip hol, uitwijken naar Rotterdam. Zij had dit voorjaar al een ver bod aangekondigd. Ze maakt een uitzondering vliegtuigen met de bestemming Schiphol daarom meer kerosine aan boord nemen om eventueel uit te kunnen wijken naar Bel gië of Duitsland. „Dat betekent voor ons een extra kostenpost." Minister Netelenbos heeft het besluit genomen op verzoek van de gemeente Rotterdam en Schiphol, de exploitant van Rotterdam Airport. Het nacht verbod loopt vooruit op het de finitieve aanwijzingsbesluit van de luchthaven. Transavia verklaarde gisteren zich nog te beraden op een re actie. De chartermaatschappij voerde deze zomer haar aantal wekelijkse vluchten op Rotter dam op van zeven naar negen tien. Daarvan vallen er enkele binnen het nachtregime. Het ministerie van defensie heeft extra voorzorgsmaatrege len genomen om te voorkomen dat Nederlandse militairen die deelnemen aan de vredesmacht in Kosovo, in aanraking komen met verarmd uranium. De maatregelen zijn nodig omdat de Amerikaanse luchtmacht bij het bombarderen van Kosovo gebruik heeft gemaakt van mu nitie waarin verarmd uranium is verwerkt. De KFOR-soldaten worden uitgebreid voorgelicht, zodat ze het metaal kunnen herkennen. Er worden eerst metingen ver richt door verkenners voordat soldaten zich in gebieden bege ven waar mogelijk verarmd ura nium aanwezig is. De maatregelen gelden zowel voor verarmd uranium als voor asbest. Met die laatste gevaarlij ke stof zijn in het verleden pro blemen ontstaan, zowel in Bos nië als in Polen. Volgens een ZAANDAM THEO VAN DER KAAU De eeuwenlange strijd tegen het water heeft Holland zoeter gemaakt. Door inpoldering, de Afsluitdijk en de Deltawerken is het zoute en brakke water met bijbehorende typische planten en dieren vrijwel overal verdwe nen. De Milieufederatie Noord- Holland heeft plannen om de brakke watermilieus terug te brengen rond het Noordzeeka naal. De ANWB doet mee door te zijner tijd een informatieve route uit te zetten. „Honderden soorten planten en dieren kunnen niet leven in zoet water", zegt Wim van der Schot van de Milieufederatie in Zaandam, een samenwerkings verband van een groot aantal natuur- en milieuorganisaties in de provincie. „Tussen zout zeewater en zoet polderwater bestaan veel variaties met elk de bijbehorende flora en fauna. Dat zijn rijke ecosystemen die zich grotendeels onder het wa teroppervlak bevinden." De Milieufederatie kiest sa men met het Milieucentrum Amsterdam het Noordzeeka naal als uitvalsbasis voor de ontwikkeling van nieuwe brak ke natuur. Hier hebben zich tal loze planten en dieren in zout water kunnen handhaven, om dat er voortdurend zeewater via de sluizen van IJmuiden bin nenstroomt. Bovendien komt er kwelwater boven in de aan grenzende IJpolders en daar zitten zoutrestanten in de bo dem uit de tijd dat de zee hier nog vrij spel had. Met een schuin oog kijken de milieuorganisaties naar Rijks waterstaat, dat met succes an derhalf jaar geleden bij Buiten huizen een flinke rand van het kale Noordzeekanaal inrichtte als brak watermilieu. Saaie ba saltblokken maakten plaats voor aantrekkelijk groen. Door Bij Buitenhuizen hebben de basaltblokken langs het Noordzeekanaal het veld geruimd v een kijkscherm zijn langs de oe ver brede rietkragen, biezen, russen en zeggen zichtbaar. Op een eilandje groeien typische zoutwaterplanten als echt le pelblad, zeeaster, heemst en lis dodde. Een ander, met schel pen bedekt eilandje wordt druk bezocht door aalscholvers en zwanen. Onzichtbaar in het wa ter blijven de steurgarnalen, vlokreeftjes, krabben, mosselen en zagers. Van der Schot: „Het resultaat van Rijkswaterstaat is uiterst verrassend. Wij willen zout wa ter uit het Noordzeekanaal de polders laten instromen zodat op diverse plaatsen brakke wa- denkt aan schadevergoeding of termilieus ontstaan. We spre- passender activiteiten als scha ken van een 'brakke kerf in de penteelt. De milieuclubs zien polders aan beide kanten van de ANWB als goede partner het Noordzeekanaal." voor de plannen. Zij zelf doen Wel zijn er problemen met de 'natuurbouw', de toeristen agrariërs te verwachten, omdat bond mag zich bezighouden akkers te zout worden voor de met de informatie aan het pu- gewassen. De Milieufederatie bliek. este Met de Postbank Blue Travel Polis een heel jaar lang doorlopend verzekerd op reis vanaf f 55,-. ZANDVOORT PIETER VAN HOVE De twee 51-jarige Zandvoorters die midden mei zijn opgepakt voor heling en illegale loterij blijken betrokken te zijn ge weest bij een wijdvertakt inter nationaal crimineel netwerk met een omzet van tientallen miljoenen guldens. Veel van de bij invallen aangetroffen artike len zijn afkomstig van inbraken in België, Frankrijk, Duitsland en Nederland. In de loop van het onderzoek zijn nog zeven andere verdachten aangehou den. Zij zijn inmiddels allemaal weer op vrije voeten. De hoofd verdachte van de heling, een 50-jarige Zandvoorter, is nog voortvluchtig. Volgens onderzoeksleider Ron Gerrits van de Zandvoortse politie deden honderden men sen uit de regio mee aan het il legale lotto-spel. Hoewel het onderzoek officieel is afgerond, vallen verdere arrestaties in Ne derland of daarbuiten niet uit te sluiten. De illegale loterij is al vanaf 1992 in werking, meldt politiewoordvoerder Jaap Hage. Hij spreekt van een systeem dat parallel liep aan de reguliere lotto. Mensen konden hierbij geld inzetten op cijfers die za terdagavond op de televisie be kend werden gemaakt. De orga nisator van de illegale loterij, de 51-jarige Zandvoorter, maakte gebruik van tussenpersonen die kandidaten ronselden in het uitgaansleven en in hun ken nissenkring. De tussenperso nen kregen dertig procent van de opbrengst, de rest ging na aftrek van de uit te keren bedra gen naar de Zandvoorter. De voortvluchtige Zandvoor ter is enkele jaren geleden met zijn helingpraktijken in Zand- voort begonnen. Hij regelde dat partijen gestolen goederen, on der meer uit het buitenland, werden doorverkocht. De hoofdverdachte in de heling- zaak en de illegale loterij ken den elkaar, maai' hielden hun zaken strikt gescheiden. Wel maakten beiden gebruik van de diensten van de derde hoofd verdachte. Deze was zowel ac tief als tussenpersoon in de ille gale loterij als doorverkoper van gestolen goederen. De politie kwam de zaak in februari op het spoor. Bij inval len op zeven locaties in mei trof de politie lal van goederen (on der meer sieraden, horloges en diamanten) aan, grote partijen kleding, ski-handschoenen en pennen evenals vijf vuurwa pens, 28,8 kilo hasj en een sporttas vol Viagra-pillen. woordvoerder van Defensie het uranium-risico klein. „I Servië en Kosovo is in tota; honderd tot tweehonderd kil verarmd uranium terechtgekc men." Volgens Defensie is hl stralingsgevaar zeer gering. Ht inademen van de stofdeeltjes het meest bedreigend. Een rechtstreeks verband tut sen blootstelling aan muniti met verarmd uranium en h( ontstaan van ziektes is niet aai" getoond. Er is veel discussi over de vraag of oorlogsveterc' nen ziek zijn geworden van ri dioactieve deeltjes afkomsti van de munitie of andere cht mische stoffen. In België is gisteren op vei zoek van de vakbonden beslc ten de urine en het bloed va alle manschappen die na? Kosovo gaan bij begin en eiri van de missie te onderzoekei De Nederlandse organisatie van defensiepersoneel denke erover hun collega's te volge en extra onderzoek te vragen. 'Bijsluiter op cd helpt patiënt bij therapie' i HAARLEM/AMSTERDAM ANP/CARLO NUVEEN Een 'sprekende bijsluiter' o een cassettebandje of cd help| depressieve mensen de voorge' schreven therapie beter te vof gen. De kans op het welslage van de behandeling word daardoor groter, zo stellen on derzoekers van de Vrije Univei' siteit Amsterdam. Gesproken informatie di' mensen in hun eigen omgevin kunnen afluisteren, spreekt d patiënt zeer aan. De toelichtin' van de arts in de spreekkame en voorlichtingsfolders hebbe minder effect, waarschijnlij doordat patiënten met depres sieve klachten kampen mc concentratieverlies en gebre aan interesse. De VU heeft een cd ontwik keld met informatie over ht ontstaan van een depressie e| de behandeling ervan. In d praktijk is gebleken dat patiër ten daar zeer positief op reagt ren. De cd - te gebruiken doe mensen die het antidepressi vum Efexor slikken - is inmid dels verspreid onder hondei den huisartsen in Nederland. "Bestuursvoorzitter W. va Ewijk van De Geestgronde (het voormalige psychiatrist ziekenhuis Vogelenzang) den! dat de bijsluiter ook bruikbaa is voor 'zijn' cliënten. „Zo'q bii sluiter kan de arts of psychiate niet vervangen, maar is zeke geschikt als hulpmiddel." ROTTERDAM GPD Nederland kent een groot ge brek aan moslim-pleeggezin nen. Moslimorganisaties in d regio Rotterdam zijn daarom ir samenwerking met de GGD e de Stichting Pleegzorg ee voorlichtings- en wervingscam pagne begonnen binnen de ei gen gemeenschap. Islamitische kinderen die or welke reden dan ook uit hui' worden geplaatst, kornet meestal terecht in een tehuis c bij een Nederlands pleeggezir Daar worden ze geconfronteer' met een geheel andere cultuu en eetgewoonten en lopen z grote kans hun identiteit en ei gen cultuur kwijt te raken. Te rugkeer bij de eigen ouder wordt daarna zeer moeilijk. Het tekort aan moslim-pleeg! gezinnen heeft vooral te makel met de onbekendheid va/ pleegzorg bij de meeste mos lims in Nederland, denkt M E Kourchi van de Stichting Pla^ form Islamitische Organisatie Rijnmond (SPIOR). In de mees, te islamitische landen bestaa er gèen pleegzorg. Als u op vakantie gaat. wilt u met een gerust kunnen vertrekken. Daarom behoort een reis- ■strzekering tot uw standaardbagage. Bij de Postbank Kelt u dit snel en eenvoudig met één telefoontje: (058) 244 93 33. Of u komt even langs op het post kantoor. En dan hoeft u nog maar aan één ding te denken: inpakken en op vakantie! POSTBANK Fusie tussen Milieudefensie en Natuur en Milieu DEN HAAG ANOUK MIDDELKAMP Een slagvaardige organisatie die zich be zighoudt met natuur en milieu in de breedste zin van het woord. Dat willen de Vereniging Milieudefensie en de Stichting Natuur en Milieu bereiken met hun fusie. Samen willen ze de milieu problematiek ook in de 21ste eeuw on der de aandacht houden. Via overleg of via actievoeren, dat is hen om het even. „We hebben hetzelfde doel, dat is het belangrijkste." Milieudefensie en Natuur en Milieu zijn bepaald geen vreemden van elkaar. Op verschillende gebieden, waaronder de luchtvaart, werkten ze al samen. „Tot gro te tevredenheid", zegt T. Warns, algemeen directeur van Milieudefensie. „Onze leden kwamen steeds vaker met de vraag waar om we niet méér gingen samenwerken." Bij Natuur en Milieu bestond dezelfde wens. Directeur A. van den Biggelaar: „Onze kennis en ervaringen in het lobby circuit willen we graag combineren met de actiegerichte aanpak van Milieudefen sie. Zo ontstaat er een organisatie die zich in alle breedte kan inzetten voor het mi lieu." De fusie komt niet voort uit angst dat ze het zonder elkaar niet redden, benadruk ken z-e. Warns: „We zijn allebei bloeiende organisaties met genoeg enthousiaste le den." De directeur geeft wel toe dat de aandacht voor het milieu de laatste jaren tanende is. „Uit een onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt dat Nederlanders het milieu niet meer als een belangrijk probleem zien. Ze vinden het genoeg dat ze hun afval scheiden en spaarlampen gebruiken. Andere proble men, zoals verzuring en verontreiniging, zien ze niet als hun verantwoordelijkheid. De nieuwe organisatie moet mensen mi lieubewuster maken." Niet iedereen zit te wachten op de sa menwerking. Onder een aantal leden van Milieudefensie leeft de angst dat er bin nen de nieuwe club te weinig ruimte voor acties zal zijn. G. Barendse, coördinator van het Centrum voor Natuur en Milieu, deelt deze bezorgdheid. „De laatste jaren ligt de nadruk binnen het milieucircuit steeds meer op overleg in plaats van actie voeren. De nieuwe organisatie zal zich daar ook aan conformeren."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3