Huidcrème oorzaak dopingophef De moeizame metamorfose van Festina Tour de France Z oete voor Michael Boogerd etxebarria zorgt weer oor Spaans feestje IM'1,1 ZACHTE BERM jfljj thael Boogerd heeft na de 3ren( tiende etappe in de Ronde i Frankrijk een straftijd van seconden gekregen. De jury trafte de Rabobank-renner ;ltin Sens staveren achter de 1 egleidersauto. Hij kreeg te vens 20 punten aftrek voor het puntenklassement. Boogerd moet ook een geld boete van 50 Zwitserse francs betalen (bijna 70 gulden). De ploegleiding van Rabo dient een bedrag van ruim 500 gul den te betalen voor de overtre ding van de kopman. in éi li, enu n Tnh etappe 'sans histoire' (zon- historie) noemen de Fran- ritten als gisteren, nummer stien van Lannemezan naar Maar in Spanje wordt daar vkan ders over gedacht. Na eerder in Saint-Flour te hebben ge- HEjonnen schreef David Etxebar- (ONCE) ook de laatste berg- wen jppe van de 86ste Tour de ds a ance op zijn naam. Bask zorgde daarmee ook antn ior de tweede achtereenvol- nde Spaanse ritzege. Nadat mando Escartin dinsdag n knappe solo de eerste Pyre- hoo eënrit op zijn naam had ge- geifireven, toonde Etxebarria na een tocht over weer een ntal zware cols de sterkste in eindsprint van een kop ie bu iepje van zes. Behalve het e ooljbbele dagsucces vierde anje dat Escartin, de zwijger Biescas, straks in Parijs zo fd als zeker op het podium at. •scartin maakte deel uit van kopgroep waarin Richard enque, Abraham Olano en ,en(l irent Dufaux de grote afwe et® ?n waren. De vluchters, van JJContreras, Elli, Vinokourov, ieta, Serrano en Etxebarria iden ONCE) zich in de stra- van Pau los maakten, hiel- aan de finish een kleine minuten over op de ep-Virenque. Hierdoor is het ischil tussen Escartin (twee- en Dufaux (vierde) nu ruim minuten. De Zwitser is een ider slechte tijdrijder dan artin, maar hij is normaal irtim proken niet in staat dat ver is et il goed te maken. Pech of imai partijen uitgesloten moet Zülle (derde) wél in staat akan rden geacht de achterstand hij op de Spanjaard heeft gn w 13 minuten) in te halen. De diumschikking zou dan wor- 1. Armstrong, 2. Zülle, 3. ik artin. i vo tichard Virenque had voor etappe over klassieke Tour- „He rgen als Aspin, Tourmalet, niet Soulor en Aubisque de hoop dat hij op de Champs Elysées bij de eerste drie zou staan, maar tot vreugde van Jean-Ma- rie Leblanc zal het niet zover komen. Wel moet de Tour-di recteur accepteren dat 'Richard Leugenhart' in Parijs de bolle tjestrui voor de beste klimmer krijgt uitgereikt. Die won hij al vier keer eerder. De Fransen hadden gisteren geen enkele renner mee in de eerste groep, waardoor dagsuc ces opnieuw uitbleef. In 1969 moest het publiek tot de negen tiende rit wachten op dagwinst (Raymond Delisle). De vluchtgroep bouwde een maximale voorsprong op van ruim drie minuten. De voortva rendheid van de kopgroep was te verklaren uit het feit dat de renners dezelfde belangen had den: klimmen in het klasse ment dan wel uitbreiden van de voorsprong op de naaste bela ger. De haast was hen ook inge geven door de afwezigheid van Virenque. Met name Lance Armstrong, de man die openheid predikt, neemt de Fransman kwalijk dat hij geen open kaart heeft ge speeld na de dopingaffaire van vorig jaar. Als de Amerikaan ge vraagd wordt of hij denkt dat het peloton schoon is, dan ant woordt hij bevestigend. Hij noemt dan de namen van on der andere Zülle en Escartin. „Renners van wie ik zeker weet dat ze clean zijn." Virenque duikt nooit op in dat fijtje. David Etxebarria kwam de dagzege toe. Hij was de hele dag actief. De Spanjaard be hoorde met Alberto Elli en Pa vel Tonkov tot het trio dat al vroeg ten aanval trok. In Pau speelde hij de numerieke meer derheid van de ONCE's goed uit. Dus konden de Fransen op nieuw niet van een historische dag spreken. Maar dat moment breekt misschien zondag aan. De Tour van 1926 was de enige keer dat de Fransen geen enke le etappe wonnen. ikt. dra n ^jd Etxebarria viert zijn tweede ritzege op 18e etappe 23 juli 187 km Vouillé 166km^ Sanxay 141 kmy PamprouxV- Futuroscope 94km In 1990 won Frans Maassen in Jïnishplaats Futuroscope de eer ste etappe en dat was een bij zondere rit. De Limburger won de sprint van een kopgroep je met onder anderen de toen vol slagen onbekende Claudio Chi- appucci. De Amerikaan GregLe- Mond moest vervolgens drie we ken lang hard werken om de Italiaan van de eindzege af te houden. TOUR IN CIJFERS Zestiende etappe, Lannemezan - Pau 1. Etxebarria (Spa/ONC) 192 km in 5.17.07 (36.327 km/u), 2. Contreras (Col/KEL), 3. Elli (Ita/TEL). 4. Vinokoer ov (Kaz/CSO). 5. Arrieta (Spa/BAN). 6. Serrano (Spa/ONC) 0.05. 7. Belli (Ita /FES) 0.21, 8. Tonkov (Rus/MAP), 9. Garcia Rodriguez (Spa/VIT), 10. Zülle (Zwi/BAN), 11 Armstrong (VSt/USP), 12. Escartin (Spa/KEL). 13 Bessy (Fra/CSO) 2.13, 14. Simon (Fra/CAG). 15. Piccoli (Ita/LAM), 16. Lantranchi (Ita/MAP). 17. Casero (Spa/VIT), 18 Madouas (Fra/FES), 19. Lelli (Ita/COF), 20. Nardello (Ita/MAP), 58 Den Bakker (Ned/RAB) 13.05, 60. Boogerd (Ne- d/RAB), 61. Lotz (Ned/RAB), 132. Jon ker (Ned/RAB) 26.20, 139. Dekker (Ned/RAB), 142. en laatste Durand (Fra/LOT) Niet gestart: Beltran (Spa- /BAN) Algemeen klassement 1Armstrong 78.02.53, 2. Escartin 6.15, 3. Zülle 7.28, 4 Dufaux (Zwi/SAE) 10.30, 5. Virenque (Fra/PLT) 11.40, 6. Nardello 13.27, 7. Casero 13.34, 8. Olano (Spa/ONC) 14.29, 9 Belli 15.14, 10. Van de Wouwer (Bel/LOT) 18.35, 11. Tonkov 19.26, 12. Etxebarria 19.31. 13. Peron (Ita/ONC) 20.17, 14. Salmon (Fra/CSO) 22.55, 15. Roland Meier (Zwi/COF) 23.37, 16. Heulot (Fra/FDJ) 24.15, 17 Hamilton (VSt/USP) 25.24, 18. Lanfranchi 26.03, 19. Contreras 26.46, 20. Elli 28.06, 55. Boogerd 1.33.59, 72. Lotz 1.58.32, 79. Den Bakker 2.08.31, 96. Jonker 2.21.55, 114. Dekker 2.34.21, 142 en laatste Durand 3.08.02. Puntenklassement 1 Zabel (Dui/TEL) 244 punten, 2. 0'Grady (Aus/CAG) 232, 3. Capelle (Fra/BIG) 158, 4. Si mon 142, 5. Hincapie (VSt/USP) 139. Bergklassement: 1 Virenque 273, 2. Elli 226, 3. Piccoli 198, 4 Escartin 194, 5. Armstrong 193. Ploegen, dagklassement 1 ONCE 15.53 39, 2 Kelme 0.16, 3 Banesto, 4. Casino 2 08. 5. Telekom Algemeen klassement: 1 Banesto 234.31.02, 2. 0NCE 6.11, 3. Festina 13.17, 4. Mapei 13.31, 5. Kelme 13.44, 19. Rabobank 4.37.36. Jongeren, dagklassement 1. Garcia Ro driguez 5 17.28, 2. Aerts (Bel/LOT) 1 52. 3 De Wolf (Bel/COF), 4. Salmon, 5. Mancebo (Spa/BAN). Algemeen klassement 1 Salmon 78 25.48, 2. Aerts 9.41, 3. Garcia Ro driguez 15.51, 4. Mancebo 22.01, 5 Perez Rodriguez (Spa/ONC) 25.05. RONDJE FRANKRIJK Hennie Kuiper krijgt morgen de eremedaille van de Tour de France. De oud-wereldkampi oen is dit jaar bezig aan zijn twintigste Tour. Deze mijlpaal is een onderscheiding waard. Kuiper reed twaalf Tours als renner, vijf als ploegleider en drie als gastheer voor een spon- De gemeente Mourenx bij Pau heeft de plaatselijke wielerbaan de naam van Eddy Merckx ge geven. De officiële inwijding had plaats voor de start van de zeventiende etappe naar Bor deaux. Eddy Merckx won in 1969 zijn eerste Tour definitief in de etappe naar Mourenx na een indrukwekkende solo door de Pyreneeën. De Belg heeft de plaquette zelf onthuld. Richard Virenque heeft met zijn sterke rijden veel populariteit teruggewonnen sinds de Festi- na-affaire waarin hij persoonlijk categorisch dopinggebruik ont kende. De vijfvoudige bergko ning is echter niet vergeten wel ke renners hem zwart hebben gemaakt in de afgelopen maan den met getuigenissen over do ping. Virenque eist nu van de organisatoren van criteriums na de Tour dat zij die renners geen emplooi geven, ander komt hij zelf niet. Lance Armstrong: 'Als je het zó uitlegt, ja, dan heb ik gelogen Voormalig sterrenensemble predikt nu zuiverheid Een simpele huidcrème om zadelpijn tegen te gaan is de oorzaak van de ophef die is ontstaan rond gele-truidra- ger Lance Armstrong. Door eenmalig gebruik van het zalfje verzeilde de Amerikaan in een dopingaffaire na een publicatie in het dagblad Le Monde. De krant bracht eergisteren het nieuws dat bij een dopingcontrole na af loop van de eerste etappe in de urinestaal van Arm strong sporen van corticosteroïden waren aangetroffen. De waarde van de gevonden corticosteroïden, een ontste kingsremmer, was 0,2. Ver on der de maximumgrens van 6, die de UCI hanteert. Voor de internationale wielerunie was er derhalve geen enkele reden Armstrong positief te verklaren. Corticosteroïden kunnen sinds het begin van deze Tour wor den opgespoord. Ook andere renners zouden het middel hebben gebruikt. In de krant FHumanité werden de namen genoemd van Nardello, Steels, Cipollini en Piccoli. De waar den die bij deze coureurs zijn gevonden, liggen tussen de 1,3 en 1,8. Armstrong wordt er sinds de start van de Tour door de Franse media van verdacht een doktersverklaring op zak te hebben die het gebruik van be paalde medicijnen toestaat. De Texaan heeft dat steeds ont kend en herhaalde dat maan dag nog eens op de rustdag. Le Monde dacht de leider in het algemeen klassement door het bericht van dinsdag als leuge naar te hebben neergezet. De UCI verspreidde gisteren een persbericht om te voorko men dat Armstrong als zodanig door het leven zou moeten gaan. De medische commissie van de internationale wieler unie benadrukte dat de hoe veelheid van de ontstekings remmer zo minimaal is, dat er geen enkele reden is hem als verdacht aan te merken. De UCI wees er verder op dat bij alle andere controles die hij heeft ondergaan geen enkel spoor van de stof is gevonden. Armstrong greep na de etap pe van gisteren naast de gebrui kelijke persconferentie het veel bekeken televisieprogramma Velo Club aan om uitleg te ge ven. „Als Le Monde dit doping noemt, dan zijn ze bij die krant ver heen. Ik heb een huidcrème gebruikt tegen zadelpijn. Daar in zaten corticosteroïden, maar de hoeveelheid was zó klein dat het niets met doping te maken heeft. Het stuk in de krant is slecht voor mij, slecht voor de Tour en slecht voor het wiel rennen. Onder doping versta ik middelen die de prestaties ver beteren. Daar is in dit geval ui teraard geen sprake van." „Le Monde maakt mij nu voor leugenaar uit en dat is kwalijk. Maar misschien begrijp ik wel waar het misverstand is ontstaan. Toen mij werd ge vraagd door Franse journalisten of ik medicijnen gebruik, heb ik ontkend. Onder medicijnen versta ik injecties, pillen of het gebruik van inhalers. Maar dan denk ik toch niet aan het ge bruik van een zalfje. Ik ben er niet van uitgegaan dat dat óók onder medicijngebruik valt. Maar als je het zó uitlegt, ja, dan heb ik gelogen. Ik zeg nóg maar eens dat ik niets meer ge bruik in het kader van kanker bestrijding. Sinds mijn laatste chemo-behandeling op 13 de cember 1996 ben ik clean." Armstrong zei dat hij door de verhalen in de kranten een moeilijke periode heeft doorge maakt. „In de Pyreneeën heb ik het door die toestanden veel moeilijker gehad dan in de Al pen. Wellicht zijn er mensen die hoopten dat ik zou breken. Maar ik ben niet gebroken. Ik ben een vechter. Dat heb ik mijn hele leven al moeten doen. Nu weer tegen deze aan tijgingen." En tot de verslagge ver van Le Monde: „In alle eer lijkheid heb ik nooit gedacht dat zo'n onschuldige crème voor zadelpijn zo'n opschud ding zou kunnen veroorzaken. Maar gefeliciteerd. Het is je ge lukt." Armstrong zei dat de affaire veel stress met zich had meege bracht. „Men zegt dat je van stress kanker kunt krijgen", al dus de gele-truidrager. „Nou, dan raad ik iedereen aan niet naar de Tour de France te ko men, want hier heb ik stress. Vooral de laatste twee dagen had ik zware stress op de fiets. Ik weet dat hier mensen zijn die wilden dat ik kapot ging. Juist voor die mensen ben ik niet ka pot gegaan." Tour de France is een Tour de Chance. Een Tour van de isen, de gokjes. Het is in Ne land te merken aan de vele tr-spelletjes die de ronde n. En het beloofde dit jaar ionvoorspelbare Tour te wor- Immers, vrijwel niemand vooraf een gedoodverfde waar aanwijzen. Juist om- zoveel ploegen een kandi- v-win naar meenden te heb- t gokte bijna geen enkel team hun eventuele sprinter. En zou de Tour nog onvoor- ICI Gaarder (en dus nog interes- .1 er) maken voor de gokkers fer ons. p"i/. als echte Nederlander ik niet zo'n gokker (zeker 'als de inleg hoog is en de )en f istkans laag, zoals voorafin ~ond e Tour het geval leek), maar Ie Tour heb ik het er toch Joöfl ar eens op gewaagd. Een U0J "isor organiseert een compe- erkefl alleen voor journalisten, ch,arbij elke dag de eerste drie d. ners van de etappe voorspeld Men worden. Dat kan steeds vlak voor de start van iedere ipe, dus je weet een beetje in vorm is of niet. Boven- 11 'i is de inleg gratis. Aan het l'an iedere week is er een te prijs van liefst 1750 gid- isb< i voor de lijstaan voerder en at w bedrag is twee keer zo hoog ten eindzege. Er zijn boven- tiveede en derde prijzen. 50 uu^rconcurrentie is zwaar, meer dan duizend Wat is ten achter de wielren- aan en iedereen is vanzelf- ■■ESHmüQiaH sprekend een kenner. Maar, wie niet waagt.... Na de proloog was er het gevoel van complete exta se: de eerste drie allemaal goed, dat kon niet meer fout. Een meer ervaren collega feliciteerde me oprecht, maar liet er een te leurstellende waarschuwing op volgen: je wint hier toch nooit, want hier wint altijd een Frans man. Dromend van de grote zak met dukaten ging de opmerking het ene oor in en het andere uit. Maar gaandeweg de Tour sloeg de tivijfel toe. Er wilde namelijk maar geen Franse renner win nen. En een Tour zonder Franse zege... Na de eerste week, toen er zowaar een Italiaan leidde, ging het al slechter met de voorspel lingen. Eind vorige week moest deltaliaan de eerste plek al de len met een Fransman en giste ren, toen naar verluidt twee Fransen op plek één en tivee stonden, belandde het boekje met gokbriefjes in de prullen bak. Volgend jaar maar geen voorspellingen meer, gok ik. Of pas nadat Moreau de proloog heeft gewonnen. Maar daar durf ik geen Franse franc op te zet- PAU RENE BANIERINK GP,D-VERSLAGGEVER Een jaar geleden zou het ster renensemble van Festina de Tour de France geheel naar zijn hand zetten. Met topren- ners als Virenque, Dufaux en Zülle zou het jaar 1998 het jaar van Festina worden. Dat lukte met glans, alleen op eèn andere manier dan de bedoe ling was. Het dopingschandaal en alles wat er op volgde is ge noegzaam bekend. Een jaar la ter spelen genoemde toppers wel de gewenste sportieve hoofdrol, alleen niet meer in een shirt van Festina. De beste ploeg ter wereld is getransfor meerd tot een marginaal ploegje en neemt dat voor lief in ruil voor slechts één ding: een schoon imago. De tegenstelling op het par keerterrein van het Campanile hotel even ten zuiden van Tar- bes is treffend. Waar de meca niciens van Festina ongestoord de fietsen kunnen schoonma ken en renners op het gemak een praatje komen maken, ver dringen de wielerfans zich om de auto's van Polti. De Italiaan se ploeg is immers de huidige werkgever van ex-Festina-werk nemer Richard Virenque. De Franse renner werd voor het begin van de Tour nog met ge mengde gevoelens bekeken, ook door veel landgenoten. Maar in de laatste week van de Tour is Virenque de oude en de nieuwe held van het Franse fietsen. Op de parkeerplaats staat Mi chel Gros, assistent-ploegleider van Festina. Hij was er een jaar geleden ook al bij, toen hij met ploeg en al uit de Tour werd ge knikkerd. Zeven van de negen renners bekenden daarna vlot onderdeel te hebben uitge maakt van het dopingnetwerk bij de (toen nog in Andorra ge vestigde maar nu Franse) for matie. Virenqye bleef ondanks meerdere beschuldigingen van Festina-collega's ontkennen doping te hebben gebruikt, net als de nog steeds bij de ploeg werkzame Pascal Hervé, die overigens voor deze Tour is thuisgelaten. Gros wil zich niet uitspreken over Virenque en Hervé, wel over de omvang van het dopingnetwerk vorig jaar en De mecanicien van het 'nieuwe' Festina ontfermt zich over de fietsen van zijn renners. FOTO GPD GEORGE NUSMEIJER om zijn aanblijven te verklaren. „Er is de suggestie gewekt dat iedereen in de ploeg zich met doping bezighield. Dat is dus absoluut niet zo." Verder zwijgt hij liever. „Want dit is een nieuw jaar, een nieu we ploeg, een nieuwe Tour." Een Tour waarin Festina hard werkt aan zijn zuivere imago. Want dat is sedert vorig jaar ok tober hét doel. Toen kwam een forse delegatie van de Spaanse horlogemaker naar Valkenburg om tijdens het wereldkampi oenschap de schoonmaak in het team en de nieuwe aanpak toe te lichten. Een aanpak die zeker tot 2002 duurt, Want zo lang blijft het bedrijf als spon sor actief. Ploegleider Bruno Roussel is van het toneel verdwenen, evenals dokter Ryckaert en de meeste toprenners. Niet omdat ze niet mochten blijven, maar omdat ze het in de meeste ge vallen gehalveerde salaris (en wellicht ook de nieuwe aanpak) niet accepteerden. Festina ge bruikte de overgebleven miljoe nen (naar schatting is de ploeg nu zes miljoen gulden goedko per uit) om ten strijde te trek ken tegen doping. De sponsor stortte om te begin nen een miljoen in een fonds ter bestrijding van doping, waarbij vooral methodes moe ten worden gevonden om do ping op te sporen. Het eerste succes heeft grote baas Rodri guez al binnen. Tijdens de Tour werd bekend dat een lab in Pa rijs een methode heeft gevon den om het gebruik van corti costeroïden aan het licht te brengen. Het zorgde deze Tour voor het enige dopingtumult rond Armstrong en Dierckx- sens. Eerder had de mede door Festi na betaalde bio-toxicoloog Ge rard Dine uit Troyes al ver klaard dat het gebruik van EPO ook te bewijzen is. Maar voor alsnog is die methode nog niet erkend door de internationale wielrenunie. Dine en zijn insti tuut in Troyes zijn overigens ook verantwoordelijk voor de intensieve controles die de Franse renners sinds dit jaar moeten ondergaan. Het chauvi nistische Franse publiek, en thousiast gevoed door de natio nale pers, verklaart daarmee de matige Franse prestaties tot nu toe. Als magere prestaties staan voor geen dopinggebruik, dan zit het met de Festina-ploeg wel goed. Met sportieve successen is het team in het post-doping- tijdperk niet bepaald verwend. Al doet de Italiaan Wladimir Belli het in deze Tour heel be hoorlijk met een negende plek in het.algemeen klassement en is Christophe Moreau het tijd rijden nog niet verleerd. „De meeste renners zijn gre tig". zegt Gros. „Ze willen be wijzen dat ze ook zonder do ping hard kunnen fietsen." Maar de een lukt dat beter dan de ander. Oud-wereldkampi oen Laurent Brochard bijvoor beeld, in voorgaande rondes van Frankrijk een meer dan goede meesterknecht van Vir enque, rijdt als een 'drol' in de rondte en valt alleen op door zijn rasta-vlechtjes. Praten met journalisten doet hij niet meer, 'want die zijn niet geïnteres seerd in wielrennen' zegt hij. Dat het de ploeg ernst is met het schone imago, blijkt wel uit het feit dat een verzorger die door de Franse douane aange houden werd met wat 'per soonlijke medicijnen' - waaron der een dat op de dopinglijst staat - zonder pardon op de keien werd gezet. Wat dat betreft zal de leiding nog wel eens hebben terugge dacht aan het vertrek van Christophe Bassons eind vorig jaar naar Fran<;aise des Jeux. „Ik heb lang getwijfeld, de be doelingen van Festina zijn echt goed, maar het leek me beter een frisse start bij een andere ploeg te maken", verklaarde de jonge Fransman voor aanvang van de Tour. Om vervolgens vanaf de eerste dag publiekelijk via een column en in het peloton zelf een kruis tocht tegen doping te voeren. Toen de meeste renners, en uit eindelijk ook zijn ploegleiding, tegen hem zeiden dat het wel genoeg was geweest, verliet hij geknakt de Tour. Of Festina ook zo had gehan deld, is niet duidelijk. Wel merkt de ploeg nog steeds dat haar nieuwe aanpak met argus ogen wordt bekeken. „We kun nen allemaal wel veel roepen over doping in deze sport, maar er moeten bewijzen zijn", toont de nieuw aangetrokken ploeg leider Yvon Sanquer, afkomstig van het ter ziele gegane ploegje Mutuelle de Seine-et-Marne, zich realistisch. Sanquer is niet zomaar gekozen door Festina. Als renner was hij slechts ama teur en hij stond bekend als ie mand die met een fikse dosis wantrouwen tot de professio nele rijen toetrad. Pikant detail: juist om diezelfde gezonde ei genschap stond Bruno Roussel ooit bekend. Voor meneer Ro driguez is het te hopen dat San quer steviger in zijn schoenen staat. Vlak over de top van de vermaarde Tour-berg Le Tourmalet reden de coureurs gisteren met hun hoofd in de wolken. Voor David Extebarria, die in de etappe naar Pau zijn tweede ritzege boekte, werd het een rit naar de zevende hemel. Voor klassementsrenners als Abraham Olano (25ste), Laurent Dufaux (26ste) en Richard Virenque (34ste) werd het een rit naar de hel. Het trio moest op de belangrijkste concurrenten bijna twee mi nuten toegeven, waardoor de drie een podiumplaats in Parijs verspeeld lijken te hebben. FOTO GPD GEORGE NUSMEIJER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21