Geen rijen meer voor de kassa op zaterdagmiddag bij nacht ontij UU u n u Zomer 1999 n n U U Noordwijk 's Nachts brood bakken. Voor dag en dauw opstaan om bloemen te rijden, 's Avonds een patiënt behandelen. Voor sommige mensen is dat onregelmatige leven de normaalste zaak van de wereld. Naam: Linda Koot Leeftijd: 30 Woonplaats: Alphen aan den Rijn Beroep: Apothekersassistente Wat doet een apothekersassistente 's nachts? „Ik werk altijd op vrijdagnacht. Tussen 18.00 tot 21.30 uur komen er regelmatig mensen. Eigenlijk is de apotheek alleen open voor noodgevallen, maar omdat het koopavond is denken mensen dat ze ge woon langs kunnen komen. Voor paracetamolletjes, pleisters en condooms. Daarna is het rustig. Wat mensen die met spoed en op doktersrecept medi cijnen nodig hebben. Van 1.00 tot 6.30 uur ga ik ge woon slapen. Ik sta alleen op als het nodig is." Ben je bang alleen, in een donker winkelcentrum, achter zo'n klein raampje? „Vroeger wel. Het idee om daar alleen te liggen en dat er iemand binnen zou komen, vond ik heel be angstigend. Maar de deur zit op slot en de politie is snel ter plekke. Daar heb ik nu vertrouwen in. Bo vendien heb ik er nog nooit echt iets vervelends meegemaakt. Het gebeurt wel eens dat mensen zonder recept midden in de nacht langskomen. Wij hebben natuurlijk interessante stoffen in huis, zwa re slaapmiddelen bijvoorbeeld. Maar als ze merken dat ze er niet in kunnen, gaan ze weg. Ik ben wel blij dat er een raam met een schuifbak zit. Als je direct contact met de klant zou hebben, zouden maar weinig assistentes 's nachts willen werken." Waarom werk je 's nachts? „Ik heb drie kinderen en mijn man kan ze overdag niet opvangen. Toen de derde werd geboren, ging het werken overdag niet meer. Nachtwerk was een goede oplossing, want als je helemaal uit het vak weggaat, kom je moeilijk terug." Je ziet nu nauwelijks collega's, mis je dat contact? „Ja, dat vind ik heel erg jammer, want juist het con tact met collega's en patiënten was een belangrijke reden om dit beroep te kiezen. Ik probeer regelma tig onder koffietijd even langs te gaan om het een beetje bij te houden." Beïnvloedt het nachtwerk je sociale leven? „Ja, nu ik dit jaar vrijdags werk wel. Wij hadden al tijd een heel druk weekeinde en nu kom ik zater dagochtend pas thuis. Alhoewel het al aardig inge burgerd is. De kinderen weten dat we vrijdag vroeg eten. En als ik 's nachts goed heb geslapen, kan ik er zaterdag gewoon in het gezin meedraaien. Mijn kin deren zijn trouwens behoorlijke nachtbrakers, dus ik slaap daar soms rustiger dan thuis." SASKIA BUITELAAR ben wel blij Zul je net zien. Heb je de hele dag lopen hollen, gooit zo'n veiligheidsmannetje pal voor je neus de deur van de supermarkt in het slot. Zes uur geweest. Acht uur geweest. Tien uur geweest. Hoe ver ze die sluitingstijden ook oprekken (heb dank, oud-minister Wijers) eens komt de dag dat je niet naar binnen mag. Minuutje te laat, pech gehad. Is er in de buurt een tankstation dat kattenvoer verkoopt? Nee, dan Amerika. Daar kun je om drie uur 's nachts nog boodschappen doen: 24 hours a day in the shopptngmalL Acht jaar geleden opende K- Mart de eerste full-service store in Medina, Ohio..Inmiddels heeft de derde supermarktke ten van Amerika 102 continu bedrijven, verspreid over diver se staten. Ook andere giganten, zoals Wal-Mart en Sears, hou den hun winkels in de grote steden permanent open: 24 uur per dag, zeven dagen per week. „Als je de behoefte van de klant volgt, kunnen we bij wij ze van spreken morgen al dag en nacht open blijven", zegt Wim van der Ster, stafdirecteur Beleidsontwikkeling en Markt onderzoek bij Albert Heijn. „Maar Nederland blijft Neder land. De verruiming van de winkeltijden is al heel bijzon der. Alle betrokken partijen blijven in discussie, op zoek naar concensus. Het polder model hé." Van der Ster kent de Ameri kaanse situatie uit eigen erva ring: hij woonde een poosje in de VS en kon op elk gewenst moment naar de winkel voor een pak melk, een half pond spercieboontjes of een doos waspoeder. „Voor de consu ment is dat een enorme verrij king. De klanten zoeken het moment dat hen het beste uit komt om boodschappen te doen. In Amerika heb je op za terdagmiddag geen rijen voor de kassa's. En als het toevallig een keer wel druk is, verwijt de klant dat zichzelf." We gaan er onvermijdelijk naar toe. Boodschappen.doen wan neer het ons uitkomt, des noods midden in de nacht. We zijn immers doorlopend bezig Ook dit Wal-Mart Supercenter in Lebanon, Tennessee, is 7 dagen per week, 24 uur per dag open. Het is nog een kwestie van tijd of deze Amerikaanse winkeltijden dringen ook tot Europa door. foto reuters onze tijd'zo effectief mogelijk te besteden. Duizend dingen te doen. Mogen we dan alstu blieft zelf bepalen wanneer wat in ons schema past? „Vroeger zeiden we 'goed', als iemand vroeg hoe het met ons ging. Nu roepen we 'druk, druk, druk'. We woekeren met de tijd", zegt Van der Ster. „Door de computer, het ge bruik van internet, vallen de grenzen weg. Je kunt midden in de nacht communiceren met wie je maar wilt. Dus waarom zou je 's nachts je boodschappen niet doen? Het zal nog wel even duren voordat we in Nederland 24 uur per dag open zijn, maar uiteinde lijk zal het er wel van komen. We zijn op de goede weg. We hebben nu al de mogelijkheid om tot tien uur open te blijven. En met teleshopping kun je bij wijze van spreken ook om drie uur 's nachts je bestelling doorgeven en die op een mo ment dat jou schikt laten thuis bezorgen." De grootste kruidenier van Ne derland hanteert flexibele tij den. De meeste filialen zijn da gelijks van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds open. In studentensteden als Leiden gaan de deuren pas om tien uur 's avonds dicht, terwijl toe risten in de binnenstad van Amsterdam en op diverse plek ken langs de kust ook op zon dag hun boodschappen kun nen doen. De suggestie dat het winkel personeel en vooral de mid denstand daarvan de dupe zouden worden, wuift de AH- topman resoluut weg. „Bij Hoogovens, in de horeca en in ziekenhuizen zijn ploegen diensten heel normaal. En de goede kleine zelfstandigen pas sen zich feilloos aan. Die weten hun winkel zo attractief te ma ken, dat de supermarkt daar niet aan kan tippen. Je ziet ze opkomen: de goede keurslager, kaasboer, groentenman of traitteur. Bij een goeie warme bakker staat op zaterdag een rij. Maar hij moet wel een vak man zijn. De supermarkt is er voor de gewone, dagelijkse dingen, de specialist voor een bijzondere gelegenheid. En we weten altijd wel een aanleiding voor een feestje." Nederland is rijk, de economie floreert, de consument neemt het ervan. „We mogen tegen woordig genieten", aldus Van der Ster. „Dat calvinistische is er af. Niet voor niets is onze nieuwe slogan 'Pluk de dag'. We letten nog wel op de klein tjes, maar de klant is in om te avonturieren. Als Albert Heijn met sushi komt, dan ga je dat gewoon proberen." De supermarkt denkt met u mee, zet de trend, vergroot het assortiment. „Dat verwachten de klanten ook van ons. We kunnen wel op safe spelen, maar dan wordt je een hele saaie winkel." Het ideaal is one stop shopping. „We zijn allang niet meer alleen kruidenier. Verse vis, wenskaarten, boe ken, reizen, een postkantoortje onder hetzelfde dak. We krij gen langzamerhand ook een cafetaria-achtige functie. Zo zie je de grenzen verschuiven." En zo zullen ook de openings tijden weer gaan schuiven. „Vroeg of laat begint die dis cussie weer en het ligt in de verwachting dat het allemaal wat ruimer wordt. Dat is ook in ons belang. Onze vrachtauto's staan overdag in de file en 's nachts zijn de snelwegen leeg. Je ziet in Amerika ook dat de supermarkten de rustige nacht gebruiken om schappen bij te vullen. Met een cyclus van 24 uur in je aanlevering, kun je ook die capaciteit beter benut ten. Dat geldt voor ons, maar ook voor bijvoorbeeld Schip hol. We moeten rekening hou den met ieders belangen, maar die discussie moeten we wel blijven voeren." ONNO HAVERMANS Niks geen vrouwen die netten boeten. Niks geen handen die de ene knoop na de andere leggen, zodat geen haring straks kan ontkomen. Mesdag en andere zeeschilders kunnen hun palet wel aan de branding meegeven. Hier, achter de Astrid- boulevard in Noordwijk, sluimeren de villa's met hun rieten kappen. Hier huist de 'happy few', met de man die Neder land zo heerlijk helder maakte in hun midden. Hier is rust, ruimte. Hen enclave van de rijken, die wordt bewaakt door norse ha gen, prikkeldraad en camera's die door verdoezelend groen aan het oog zijn onttrokken. We kijken en zien iets dat wij nooit zullen bereiken. We staan aan de rand van onze droom. Ergens in dat vergezicht loopt een postbode. Hij brengt blauwe brieven rond. Wat zou het! Van een boom zo volgeladen mist men één, twee pruimpjes niet Wat een verkwikkende rust, wat een leegte rondom. Judith Herzberg schreef: 'Rijkdom is leegte op glanzende tegels. Ar moe reddert van winter naar winter, met fietsen op trap en balkon.En zo is het, zo is het. Het zij zo. Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers uit de gemeente waar de foto is gemaakt. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing - richten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54. 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd. tekst: CEES VAN HOORE foto: WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19