Oudshoorn stopt bezuinigingen lie tante 'Als baas ben ik niet hard genoeg' Rijn Veenstreek 'School had heftiger moeten protesteren' tegen het Studiehuis' Gele en rode kaarten voor milieuovertreders Voorhout ^sintratuin ^ERD^^22 ~u& 999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 Ziekenhuis krijgt botdensitometer ,0n aan den run» Het Rijnland Ziekenhuis in Alphen aan den ^jnkrijgt op 1 augustus een botdensitometer. Met behulp van li apparaat is het kunnen artsen de kalkdichtheid van het bot jjeter meten dan met de huidige apparatuur. Dat is vooral be- jngrijk om heupbreuken als gevolg van botafbraak te voorko ken. Radioloog Roel Heijboer van het Alphense ziekenhuis be schrijft het nieuwe apparaat als een scanner die zwakke en on schadelijke röntgenstralen door het lichaam van de patiënt sndt. Een meetinstrument vangt de stralen op en berekent de kotdichtheid. Buitenlandse jongeren in het Kasteel iphen aan den run» Veertig jongeren uit Italië, Duitsland en Li even in Alphen aan den Rijn zijn vandaag aangekomen voor (en uitwisseling van tien dagen. Jongerencentrum Het Kasteel iiganiseert het internationale uitwisselingsproject voor de vijf je keer. Binnen het thema Roots United volgen de jongeren van tot 27 jaar workshops. Bijvoorbeeld percussie en muziek, lektronische muziek, decorbouw en theater en dans. Die resid eren in een toneelproductie aan het eind van het project. In un vrije uurtjes gaan de jongeren onder andere kanoën, zeden, n steden bezoeken. De organisatoren krijgen voor de uitwisse- ng financiële steun van de Europese Unie. De deelnemers zijn ia jongerenorganisaties uit hun land in het project terechtge- omen. Zoals organisaties die criminele jongeren van de straat poeten houden of anti-discriminatiegroepen. inelkraak in brillenzaak ftORDWUKERHOUTBij een snelkraak in een winkel aan de Via- loctweg in Noordwijkerhout zijn koffers met merkbrillen buit- emaakt. De inbrekers forceerden vanmorgen om 4.20 uur de lit van de voordeur. De waarde van de buit en de omvang van e schade zijn nog niet bekend. De politie stelt een buurtonder- jekin. Brug in Stationsstraat dicht voor zwaar verkeer roelofarendsveen De brug in de Stationsstraat vlak voor het gemeentehuis in Roelof arendsveen is zo verrot dat die binnenkort wordt vervangen. Auto's die zwaarder zijn dan 3,5 ton kunnen er nu al niet meer over. Zij moeten omrij den via het Westeinde of via de Meerkreuk. In de laatste week van augustus wordt de brug gesloopt en moet al het autoverkeer omrijden. Voor de fietsers en bromfietsers komt er een noodverbinding. De raad stelde er onlangs al 5,5 ton voor beschikbaar. In no vember moet alles weer achter de rug zijn. FOTO WIM DIJKMAN Ter Aar een avond zonder stroom Een groot deel van Ter Aar heeft gisteravond een aantal uren zonder stroom gezeten. Tussen negen uur en half twaalf 's avonds viel door een storing in een hoofdleiding de elektrici teit uit. De oorzaak zat in een defect in een verbindingsstuk tussen twee kabels nabij sport hal De Vlinder. Het energiebe drijf EWR heeft de storing de zelfde avond nog verholpen. De eerste van de ruim 2.000 getrof fen klanten van EWR konden na drie kwartier de elektrische apparaten weer inschakelen, de laatsten moesten tot half twaalf geduld hebben. Hoofdleiding Ook delen van Noordwijker hout, De Zilk en Lisse moesten het gisteren een tijdje zonder stroom stellen doordat een on dergrondse hoofdleiding buiten gebruik raakte. De storing legde 's morgens vanaf ongeveer kwart voor zeven delen van de drie dorpen plat en duurde tot kort na het middaguur. Ziekteverzuim weer toegenomen Het Alphense verpleeghuis Oudshoorn bezuinigt niet meer op personeel. Directeur H. Mulder heeft liever een pegatief exploitatiesaldo dan dat hij de werkdruk voor "zijn personeel verder moet opvoeren. Dat zegt hij naar aanleiding van het jaarverslag 1998. Daaruit blijkt dat de werkdruk nog steeds toeneemt, evenals het ziektever zuim. Hij hoopt dat samenwerking met het Leiderdorpse Rijnland Ziekenhuis en verpleeghuis Leythenrode in de toekomst de druk van de ketel haalt. alphen aan den run saskia buitelaar er 633 ziektemeldingen binnen, exclusief zwangerschap. Dat is elf procent, bijna twee procent Het ziekteverzuim onder perso- meer dan het jaar daarvoor. Bij neel van Oudshoorn neemt nog driekwart van de meldingen steeds toe. Vorig jaar kwamen ging het om kort verzuim waar bij geen oorzaak is geregi streerd en geen bedrijfsarts is langsgeweest. Mulder wil met zijn maatre gel de negatieve spiraal door breken. „De kosten voor het ziekteverzuim voor ons als werkgever zijn sinds 1995 met acht ton gestegen. Dat beperkt de mogelijkheden voor vervan ging enorm, waardoor de werk druk weer stijgt. Bovendien hebben onze bewoners steeds meer zorg nodig. Omdat ze zo lang mogelijk thuis blijven wo nen, komen ze slechter binnen. Ze moeten bij vrijwel alle alle daagse handelingen worden ge holpen." Vooral bij verzuim langer dan drie weken is stress een belang rijke factor, meent Mulder. „Er werken hoofdzakelijk vrouwen, die veelal werk en zorg moeten combineren. We doen er alles aan om te voorkómen dat zij uitvallen. Bijvoorbeeld door hen op tijd verlof te laten opne men of minder te laten werken. Maar als we de werkzaamheden van de één aanpassen, betekent dat meer werk voor de ander." De vakantieperiode is altijd een probleem in Oudshoorn. Vorig jaar stelde het verpleeg huis in de zomermaanden een opname-beperking in. Maar die maatregel heeft de werklast nauwelijks binnen de perken kunnen houden. „Als je met zijn vieren het werk van zes personen probeert uit te voe ren, gaat het één dag goed, maar daarna ga je gestresst naar huis." Mulder pakt het nu an ders aan. „In zo'n crisissituatie laten we bewust een aantal ta ken liggen. De basiszorg zoals wassen, kleden, voeden en hy giëne gaat natuurlijk door. Maar uitstapjes worden wel eens afgezegd en we doen een extra beroep op familie om voor de koffie te zorgen." Mulder noemt de situatie zorgelijk, maar blijft optimis tisch. „Het personeel is vreselijk gemotiveerd, dat wil ik zo hou den. Daarom ben ik gestopt te bezuinigen op het personeel. Hier en daar heb ik er zelfs een half formatieplaatsje bij ge daan. Toch krijgen we pas meer lucht als we in een groter ver band stappen." Oudshoorn wil volgend jaar de keuken samen voegen met die van het Rijn land ziekenhuis in Leiderdorp. Met verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp zijn gesprekken om ook in dat samenwerkings verband te stappen. Bouwmeester leidt vrouwenbedrijf Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering vertelt Djekkeline Bouwmeester hoe zij leiding geeft aan een snijbloemenbedrijf met dertien vrouwen. Leraar krijgt geen reactie op kritiek alphen/koudekerk het aan haar vader had gele- Uvas Djekkeline Bouw- ester als jongetje geboren. ?en maanden na de tragi- mei 3 pracht* f(lood van zijn tweejarige »ntje Djekkie viel het vader hbe aanvankelijk tegen dat baby geen stamhouder maar rty tii» 'meisie was- Zijn dochter recenï hechter uit hetzelfde hout neden als de bloemenhan- uit Roelofarendsveen. Zij ivan haar vader de kunst af werkte zich op tot directeur 'Ricoflor, een florerend snij- «menbedrijf naast de veiling NSEH loelofarendsveen. Bouw- nblesf ester geeft leiding aan der- imDó lvrouwen en ook twee man- u baars ]'baar echtgenoot Cor en de Auffeur, staan op de loonlijst, jmijn bedrijf mis ik alleen invader", zegt de drukbezet- acteur. Zij staart naar de "puter in haar werkkamer, imaast een ingelijste foto 'haar vader staat. „Papa is ^jaar aan kanker overleden, he hem hier nog zitten. Hij 'zo maar even langskomen 'mij advies te geven. Als het imij soms te veel wordt, heen blik op die foto mij Gemoed." hs Bouwmeester haar zekere baan in het Westland opgaf voor een ongewisse toekomst als boekettenmaakster in de schuur van het ouderlijk huis aan de Geestweg, stapelt het werk zich op voor de 32-jarige 'self made woman' uit Roelof- arendveen. „Op mijn zestiende trad ik, een dag nadat ik mijn mavo-diploma had, bij mijn va der in dienst. Ook zijn bloe- menbedrijf in Honselersdijk floreerde, tot de bank de geld kraan dichtdraaide nadat mijn vader vreselijk was opgelicht. Zelfs zijn huis moest worden geveild. De oorzaak van die ramp lag in het feit dat mijn va der te goed van vertrouwen was. Datzelfde geldt trouwens ook voor mij." Hoewel Bouwmeester een kor date en zelfstandige indruk wekt („Ik heb zelfs een cursus personeelsmanagement ge volgd"), vindt zij zichzelf als baas niet hard genoeg. „Als ik mijn personeel opdrachten moet geven, ben ik bloedner veus. Toch verwacht iedereen dat ik de leiding neem. Onze chauffeur zei het eens zo: ik luister alleen maar naar direc teur één en niet naar directeur twee. Met die laatste bedoelde hij mijn man, die zijn baan bij Van der Vijver in het Westland opgaf toen ik het met Ricoflor steeds drukker kreeg. Maar nie mand van het personeel zou met mij willen ruilen. Ik heb niet eens meer tijd om koffie te het koor (Scala) zing, de lijnen niet hoef uit te zetten. Bij mijn vaste wekelijkse uitje zijn de rollen omgedraaid, want Ineke zit in het bestuur van Scala." Als directeur van Ricoflor merkt Bouwmeester hoe weinig tijd er drinken met die meiden. Zelfs, Ineke Vreeswijk, mijn vriendin en collega van het eerste uur, heeft geen moeite met de rol- voor het gezin overblijft. Haar twee kinderen eten noodge dwongen in de bedrijfskantine aan de Sotaweg. Alleen 's zon- verdeling. Op mijn beurt ben ik dags spelen de snijbloemen blij dat ik op woensdag als ik bij geen rol in huize Bouwmeester. „Dan gaat de mobiele telefoon uit en gaan we naar de speel tuin of andere leuke dingen doen. Dat mag best wat geld kosten. Ik houd mijn kinderen voor dat zulke wekelijkse uitjes zijn niet voor alle kinderen zijn weggelegd. Toch zei mijn zoon tje van zeven me pas wat hij la ter nooit zou willen: een eigen bedrijf." Bouwmeester streeft ernaar om zichzelf tevens een vrije woens dag te bezorgen. Daarvoor moet zij dan wel geschikt per soneel strikken en dat valt van daag de dag niet mee. „Toen Ricoflor nog klein was, plukte ik de werkneemsters zo van het schoolplein als ik de kinderen ging ophalen. Maar het is moei- Gjk om in een groot bedrijf de juiste mensen op de juiste plaats te krijgen. Wel heb ik een manager op uurbasis aange steld. Ik heb, met alleen mavo en een typediploma, toch be hoefte aan iemand boven me, noem het een vaderfiguur." Zo loopt haar vader als een ro de draad door haar 'vrouwen zaak'. Van hem leerde zij het vak, zijn fouten probeert zij te voorkomen. „Ik heb niet vóór niets gekozen voor een BV. Dan kan ik in elk geval in mijn eigen huis blijven wonen als er zake lijk iets misgaat. Want soms krijg ik het benauwd als ik de debiteureniijst zie. Toch ben ik er niet bang voor dat de ge schiedenis zich herhaalt. Mijn vader was dat wel. Hij hield zijn hart vast op de dag dat mijn zoontje twee jaar en twee maanden was, net zo oud als Djekkie toen hij in een sloot verdronk. Hij bleef mij maar waarschuwen en moest de hele dag huilen." Op haar beurt heeft Bouw meester het nog steeds moeilijk als zij denkt aan de laatste da gen van haar vader. Zij liet op die gedenkwaardige zomerdag in 1998 de nieuwe trots van Ri coflor, een ultramoderne vrachtwagen, meteen doorrij den naar het ouderlijk huis aan de Geestweg. „Dat was nog een hele onderneming, zo'n grote combinatie over die smalle weggetjes. Maar wat was mijn vader trots toen hij naar buiten keek. Enkele dagen later leefde hij niet meer." roelofarendsveen tim brouwer de koning saskia buitelaar De schooldirectie van het Groe ne Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn had sneller en heftiger moeten protesteren tegen de invoering van het Studiehuis. Leraar Nederlands op de school, Koudekerker Ad den Hollander, uitte vorig jaar al forse kritiek op de zogenoemde tweede fase. Hij schreef een brief en overhandigde die per soonlijk aan de toenmalige staatssecretaris Netelenbos van onderwijs. Op de beloofde re actie van het ministerie van on derwijs zit hij nog steeds te wachten. Hij begint niet met tegenzin aan het nieuwe schooljaar. „Ik ben al wat ouder en heb min der uren. Dus ik kan op mijn lauweren rusten. Maar mijn collega's krijgen het zwaar." Den Hollander berekende vorig jaar met collega's uit de sectie Nederlands dat met de nieuwe leerwijze de uren die een leraar Nederlands maakt, verdubbe len. De 1659 uur per jaar waar voor een leraar nu staat inge boekt, lopen straks op tot ruim 3000. Terwijl er voor de extra taken niet meer docenten wor den aangenomen. Ook leraren uit andere secties moeten meer werk gaan verzetten. Het onderwijs gaat 'naar de klote', zo concludeerden zij. In de brief aan Netelenbos zette Den Hollander zijn berekenin gen en bezwaren uiteen. „Nee, daar heb ik niets meer van ge hoord", verzucht hij alsof hij niet anders had verwacht. „Het is allemaal wel duidelijk. Ze luisteren niet naar argumenten en drijven hun zin door. Ze zien wel waar het schip strandt en laten de leraren de problemen oplossen." De school kan er nu ook niets meer aan doen, realiseert Den Hollander zich. „Die heeft een beperkte pot met geld en moet zo veel mogelijk taken inpas sen. Maar de schoolleiding had sneller en heftiger moeten pro testeren toen de plannen voor het Studiehuis werden ge maakt." „Straks moeten vwo-leerlin- gen in vijftien vakken examen doen, dezelfde prestaties leve ren in een gelijk aantal uren. Er zijn collega's die voor sommige vakken waarvoor vijf uur stond, teruggaan naar twee uur. In die tijd moeten ze dezelfde hoe veelheid leerstof behandelen. En leraren zijn ook geen beu len. Die hebben er begrip voor dat de leerlingen minder tijd hebben voor hun opdrachten. Ze zullen soepeler oordelen. Ook omdat ze anders zichzelf nog meer werk op de hals ha len. Het kwaliteitsonderwijs gaat hierdoor verloren." Volgens Den Hollander weet de school ook nog niet wat zij zich moet voorstellen bij de tweede fase. „De roostermakers zitten met de handen in het haar." Niemand van de schoollei ding is dezer dagen bereikbaar voor een reactie. Het ministerie van onderwijs kan vanwege de vakantie ook niet reageren. Hoogh Teijlingen, bij het Vuil- afvoerbedrijf (VAB) is afge keurd. Er zat te veel restab/al tussen het GFT. Verbranding van rest-afval door VAM te Wijster kost ruim honderd gulden meer dan het composteren van GFT-afval. Deze hoge kosten worden uit eindelijk weer via de afvalstof fenheffing doorberekend. Dit houdt in dat alle Voorhouters dan meer voor hun afvalverwij dering moeten betalen. De ge meente vindt het daarnaast zonde van de moeite van de mensen die wel hun best doen om het afval goed te scheiden. voorhout irene nieuwenhuuse Voorhout pakt inwoners van de wijken Oosthout en Hoogh Teijlingen strenger aan als ze niet zorgvuldig hun afval schei den. Milieuovertreders krijgen als ze hun GFT niet goed schei den van het overige vuil een ge le kaart. Werkt die niet, dan volgt er een rode kaart. Dit be tekent dat de duobak niet meer wordt geleegd. De gemeente gaat tot deze maatregel over omdat het de laatste tijd meermalen is voor gekomen dat een vracht GFT- afval, afkomstig uit Oosthout en Tot laat in de herfst bloeit deze VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl Djekkeline Bouwmeester (midden) geflankeerd door twee van haar dertien werkneemsters. De rest is met vakantie. FOTO ENGEL LAMEIJER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17