Comité Paardenmarkt vreest voor de toekomst \Regionaal busnetknip- en Voorwaardelijke straf voor vernielingen in Oegstgeest Regio Oegstgeest wijst tijdslimiet huizen af Duinrell herbouwt watertoren Tikibad Gemeente Wassenaar bezorgd over plan herindeling Den Haag qWAIMoJJULI- gj gorsebei wil meer parkeerplaatsen gjCSjcEESLt De Oegstgeestse nieuwbouwwijk De Morsebel krijgt mg vellicht extra parkeerplaatsen. Naar aanleiding van klachten hei inwoners gaat de gemeente onderzoeken of zij meer par ite leerplaatsen in de wijk kan aanleggen. Hoewel er in de Morse- :htj [iel al meer plaatsen zijn dan landelijk wordt voorgeschreven, 1,4 per woning in plaats van 1,3, blijkt dit in de praktijk toch yet genoeg. „Zodra het laatste huis in de wijk is opgeleverd pan we bekijken of we aan de wens van de bewoners kunnen oldoen. De ruimte moet het wel toelaten", aldus een woord eerder. Onderzoek borstkanker Voorschoten irschoten Voor de derde keer begint 16 augustus in Voor- schoten het bevolkingsonderzoek borstkanker. Iedere vrouw ,an 50 tot 69 jaar wordt daarvoor schriftelijk uitgenodigd. Het nderzoek heeft plaats in een mobiele onderzoeksruimte op het larkeerterrein bij het Marine Opkomst Centrum aan de Ko- ildijke Marinelaan. |eu de boules voor 55-plussers iqrschoten Vlietwijkbeheer en de Bewoners Organisatie ietwijk houden op 4 augustus in samenwerking met de Jeu de loulesclub 'De Six Prêt' een jeu de boules-middag voor 55- ilussers op het terrein van het Laurentiushof. Het evenement iordt gehouden in het kader van het Internationale jaar van de uderen. Er wordt gespeeld van twee tot vijf uur. Alle senioren de wijk worden persoonlijk uitgenodigd. 4 Jiefstal uit garagebedrijf mond» In een garagebedrijf aan de Herenweg in Warmond Kin de nacht van 20 op 21 juli een inbraak gepleegd. Een van auto's is met een kluis met onbekende inhoud gestolen. Ver killende andere auto's zijn binnen de garageruimte ver- 'Zonder de steun van de gemeente kunnen we niet' Het Comité Paardenmarkt Voorschoten houdt er reke ning mee dat het evenement, dat al in 1282 voor het eerst is gehouden, wordt geprivatiseerd. Wethouder P. Verschoor (financiënO benadrukt dat het jaarlijkse festijn niet ter discussie staat, maar daarmee zijn de twijfels bij het comité niet weggenomen. „De paardenmarkt is wel degelijk een van de bezuinigingsmogelijkheden voor de gemeente", zegt secretaris K. Verrips. VOORSCHOTEN jan preenen Verrips verwijst naar de Voor jaarsnota. Daarin staan 229 suggesties om te bezuinigen, en één daarvan is het schrappen van de paardenmarkt. Verrips: „We realiseren ons ook dat de gemeente er financieel niet best voorstaat. Als er straks echt moet worden gesneden, dan weet je niet wat er gaat gebeu ren. Ik weet in elk geval wel dat we na de vakantie met elkaar verder praten over de toe komst." De markt wordt door de ge meente indirect gesubsidieerd. Voorschoten doet een deel van de administratie en ambtena ren van de afdeling openbare werken zijn de hele dag nauw bij het evenement betrokken. ,,Als de gemeente zegt dat we alles zelf moeten regelen, staan we niet te trappelen om door te gaan. Wij werken met een be stuur van een klein groepje amateurs. Zelf ben ik gepensio neerd, maar de andere be stuursleden hebben een baan en moeten alles in hun vrije tijd doen. Zonder de steun van de gemeente kunnen we niet. Valt die weg dan moeten we een professioneel bureau in de arm nemen." Wethouder Verschoor vindt dat Verrips te veel op de zaken vooruitloopt. „De paarden markt is voor Voorschoten heel belangrijk. Die hoort bij het dorp. De voorstellen in de Voorjaarsnota om te bezuini gen zijn oprispingen van alle af delingen, maar er is nog geen enkele bestuurlijke afweging geweest. Die voorstellen gaan een raar eigen leven leiden." Voor de markt, die volgende week woensdag in de Voor straat, de Schoolstraat, op het Treubplein en het Deltaplein wordt gehouden, heeft het co mité organisator en marktkoop man C. Verplancke uit Leiden ingeschakeld. Hij zorgt voor de ongeveer 120 kramen en laat ze in het centrum van Voorscho ten neerzetten. Verrips: „Je zou dat een eerste stap op weg naar privatisering kunnen noemen. De afgelopen 28 jaar is dat alle maal gedaan door Koos Wester beek, die namens de gemeente als marktmeeester fungeerde. Maar hij is gestopt. De gemeen te had geen vervanger. Vandaar dat we die klus aan Verplancke uitbesteden. Het is wel zo dat we de rekening kunnen door sturen naar de gemeente. Fi nancieel heeft het voor ons dus geen gevolgen." Los van de vraag of de markt al dan niet wordt geprivati seerd, heeft het comité ook te maken met het probleem, dat het heel moeilijk is nieuwe be stuursleden te vinden. Verrips: „Zelf ben ik in 1982 begonnen. Ik zou enkele jaren meelopen en dan stoppen, maar ik zit er nog steeds, omdat er nog altijd geen vervanger is. Het moet toch iemand zijn die niet meer werkt en volop tijd heeft. Zo ie mand vind je niet zo gemakke lijk." CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 connie van uffelen Oegstgeest wijst het verzoek van woningbouwvereniging Buitenlust af, om huizen die geschikt zijn voor huisvesting van nieuwkomers voortaan niet langer dan twee maan den vrij te houden voor deze groep. Ook verwerpt de ge meente claims van Buitenlust voor huurderving bij wonin gen voor nieuwkomers die te lang moeten worden vrijge houden. De gemeente Oegstgeest geeft als argument, dat zij zich nu al zorgen maakt over het halen van de door het rijk opgelegde taak jaarlijks dertig nieuwkomers, dat wil zeggen: vluchtelingen met een ver blijfsvergunning, Arubanen, Antillianen en zogeheten 'ge- zinsherenigers', te huisves ten. Bovendien zouden er met alle partijen al 'goede af spraken' zijn gemaakt over de procedures die gelden voor het beschikbaar stellen van het aan woningbouwvereni gingen zelf om te beoordelen welke woningen geschikt zijn. Buitenlust meldt een woning aan bij de Stichting Vluchte lingenwerk en die meldt dat via een fax aan het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA). Die stelt als het goed is binnen twee weken kandi daten aan ons voor", legt een woordvoerder van de ge meente uit. „Mochten er bin nen twee weken geen kandi daten worden voorgedragen voor het huis, dan kan Bui tenlust aan de bel trekken bij het COA en de gemeente. De woningbouwvereniging kan het COA ook aanspreken op de huurpenningen die zij misloopt." Volgens voorzitter P. Olivier van Buitenlust heeft de wo ningbouwvereniging bij het COA een claim ingediend van zeven achtduizend gulden huurderving over het jaar 1998. Olivier wil niet reageren op de afwijzing van de ge meente om nieuwe afspraken te maken over het vrijhouden van woningen. ndy Koo over openbaar vervoer Leiderdorp: nbaar vervoer. Dé lekking van ;eerswethouder Victor kenboer ten tijde van de èrdorpse verkeerschaos paar weken geleden, insen en bedrijfswagens :n zich vast, omdat rdere uitvalswegen waren .'broken. Op de commotie mtstond had de louder dit antwoord: «tering van het openbaar oer moet prioriteit krijgen et komende eerscirculatieplan. Randy Leiderdorper en lid van leizigersadviesraad, die de nten terzijde staat als om openbaar vervoer gaat emt een voorschotje. n» afke van der toolen passender locatie voor dit iview bestaat niet: de stati- estauratie van Leiden Cen- met uitzicht op de bus- les. Dit is het hart van het 1 onale web. De lijnbussen af en aan, naar Leiden naar Oegstgeest, Leider- of elders. Een lust voor Dog voor een aanhanger het openbaar vervoer - wa lt niet, zegt Randy Koo, dat bussen vaak via volstrekt uderde routes rijden. En door niet zo best sporen de wensen en behoeftes de klant. io: „De buslijnen zijn histo- izo gegroeid. Een stukje er en stukje eraan: het is een en plaknetwerk. Elke keer ndert er weer een beetje. m nou lijn 15 tussen Leiden leiderdorp. Een deel daar- is verlegd omdat de Lage lijk eenrichtingsverkeer lt. De route wordt daar- langer, want de bus moet via de Sumatrastraat. De duurt dus ook langer. Ik t zeker dat Leiderdorpers en: die bus neem ik niet pisch zo'n geval waaruit dat openbaar vervoer een sluitpost van bestuur- aandacht is. „En het idiote Ie kosten van die lijn wor- op deze manier alleen hoger. Er gaat meer tijd ten, en er moet nog een ex il worden ingelast ook. Kijk, heeft die ambtenaar in Lei- niet bedacht, want die rijdt nmaar auto." ook meespeelt is de zak „Het budget om Conexxion te laten rijden wordt centraal beheerd door Leiden. Da's fout nummer 1. Leiden zegt: ik heb een centrumfunc tie, met als gevolg dat alle-lijnen als tentakels vandaaruit de re gio insteken. En dat alleen Lei den het overzicht heeft, weet wat kan en wat niet, en de randgemeentes niet." Koo zelf bezit geen auto. Dat heeft, met het feit dat hij in Haarlem werkt, een ervaren rei ziger van hem gemaakt. En ie mand met welomlijnde ideeën hoe het beter kan met het openbaar vervoer. Mooi voor beeldje: de bus door zijn eigen wijk, de Leyhof. „Vanaf het mo ment dat daar de eerste men sen kwamen wonen rijdt er een bus. Dat heb ik zelf voor elkaar gekregen." Waarmee lijn 40 een gunstige uitzondering is op de regel dat in Leiderdorp alle we gen naar het Rijnland Zieken huis leiden. Want daar zit 'm de kneep. „Alle bussen rijden via een corrridor naar dat ene eind punt: het ziekenhuis. Ik weet van de chauffeurs dat de bus sen aan het eind bijna leeg zijn. Als je daar nou de helft van de bussen weghaalt en de eind punten in de verschillende wij ken plaatst, heb je een veel ge varieerder aanbod." Nog zoiets. Vanuit het oude dorp rijdt geen enkele directe bus naar de Winkelhof. „Dat is echt belachelijk! Die mensen doen ook boodschappen! Daar heeft niemand ooit over nage dacht. Ja, en dan gaan mensen automatisch mét de auto." Een van de dingen die vol gens Koo echt moeten gebeu ren wil de Leiderdorper zijn au to eens laten staan, is rigoureus breken met het huidige busnet. „Dat zou het mooiste zijn: ge woon in één keer het hele net werk herzien." Met als parade paardje een snelbus tussen Lei den en Leiderdorp, in de spits uren. „Vertrek: om de twintig minuten uit het oude dorp. En dan via de Persant Snoepweg, Engelendaal, Willem de Zwij gerlaan naar het station. Met maximaal zes stops, zodat je er binnen het kwartier bent." Ook wethouder Molkenboer nam het woord 'snelbus' in de mond, toen hij onder vuur lag vanwege de opstoppingen in het dorp. „Ik hoop dat de uit spraken van Molkenboer over verbetering van het openbaar vervoer geen loze kreten waren om de kritiek te pareren, om te zorgen dat iedereen ging praten over iets anders dan waar het op dat moment over ging. Maar ik denk dat hij wel integer is, en zal doen wat hij zegt." Een probleem bij het herzien van het busnet is echter dat er nieuwe routes komen door be staande straten. En ook Koo heeft gezien wat een volkswoe de kan ontstaan als mensen in eens een bushalte voor hun deur krijgen: het geval Coebel, waarbij bewoners van deze Leidse wijk het actiecomité 'Te- «naar van de watertorens van Tikibad in het Wassenaar attractiepark Duinrell „„jut 'dt begin volgend jaar afge- Damia' ken en herbouwd. De uwe toren wordt hoger en er twee donkere glijba- met speciale lichteffecten H De huidige vier waterglij- ien worden geheel ver- Wd. 6 huidige watertoren is lens de directie hard aan opknapbeurt toe. „Die to daar schaam ik me echt f Hij ziet er slecht uit", 1 directeur H. van Zuylen 1 Nijevelt. „We maken iststof trappen, want hij is nu erg roestig. Ook gaan we de toren van binnen van een gladde laag voorzien, zodat we hem beter kunnen onderhou den." De gebruikelijke tien dagen in november waarop het Tiki bad is gesloten voor groot on derhoud, komen door de bouw van de nieuwe toren te vervallen. Het Tikibad sluit 9 januari en gaat pas in de voor jaarsvakantie weer open. Ge durende deze tijd is het bad wel in de weekenden open. De opknapbeurt is een van de laatste wapenfeiten van Van Zuylen van Nijevelt. Hij treedt 1 november volgend jaar af als directeur. Zijn beide zoons volgen hem op. den haag/oegstgeest cerberus Een 26-jarige Oegstgeestenaar is gisteren door de Haagse poli tierechter tot acht weken voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld voor brandstich ting, vernieling en verzet tegen zijn arrestatie. Die arrestatie vond 's nachts, op 1 november 1997, plaats in het tunneltje nabij de Kennedy- laan, onder het oog van een stel agressieve jongeren. Het was die nacht hommeles in Oegst geest, feestvierende jongeren richtten een ravage aan. Zo wa ren er onder meer bloembak ken door de ruit van een apo theek gesmeten. De Oegstgeestenaar was na een reüniefeestje begonnen met het aansteken van een kar tonnen doos, die hij in een pa piercontainer propte. Een be woner ontdekte de vlammen, probeerde de container te ver plaatsen en waarschuwde de brandweer. Even verderop op de Kennedylaan ruïneerde de dronken Oegstgeestenaar een paar verkeerslichten. In het tunneltje werd de man aange houden door een voorbijganger en later door een politieman. Inmiddels kwam er steeds meer politie bij om andere jongeren in bedwang te houden. De man ('ik had destijds gevoelige pol sen') vond dat hij veel te hard wassenaar erna straatsma Wassenaar maakt zich zorgen over de nieuwe herindelingsplannen van minister B. Peper (bin nenlandse zaken). In een gesprek met de minis ter wil de gemeente nogmaals duidelijk maken, dat ze niets voelt voor een samengaan met Den Haag. De met ruimtenood kampende buurgemeente Den Haag heeft niets aan het verwerven van Wassenaars grondgebied, vindt het gemeentebe stuur. „Wassenaar heeft namelijk geen voor de regio aantrekkelijke woningbouwlocaties en be drijfsterreinen", zo staat in een gisteren verspreid persbericht. „Ook bewaakt Wassenaar de door het ministerie van VROM erkende buffer tussen Den Haag en Leiden, die van grote natuurhistori sche waarde is." Wassenaar voelt op termijn wel voor een fusie met Voorschoten, die volgens het gemeentebe stuur een veel betere, gelijkwaardige partner is. Deze gemeenten hebben veel gemeenschappelijk en zijn bijna even groot. Wassenaar heeft 26.000 inwoners, Voorschoten 24.000. Voorschoten voelt tot op heden echter weinig voor een sa mengaan met Wassenaar. Vorige maand liet minister Peper weten dat hij doorgaat met de uitvoering van de zogenoemde motie Remkes, die het mogelijk maakt Den Haag uit te breiden met delen van randgemeenten, zo als Wassenaar en Leidschendam. De Tweede Ka mer heeft begin deze maand ingestemd met deze plannen. Peper gelooft niet in vrijwillige herindeling en vindt het jammer dat eerdere plannen voor de vorming van een stadsprovincie Haaglanden zijn mislukt. De pogingen van de provincie Zuid-Hol land om te komen tot grenswijzigingen tussen Den Haag en enkele randgemeenten strandden op juridische problemen. Wassenaar is ook nooit een voorstander geweest van de vorming van een stadsprovincie. Randy Koo op de rotonde in de N445. De aanleg daarvan was een van de oorzaken van verkeerschaos in Leiderdorp. „Ik hoop dat de uitspraken van Molkenboer over verbetering van het openbaar vervoer geen loze kreten waren." foto dick hogewoning gen het idiote idee van wethou der van Rij om een bus door de Coebel te laten rijden' opricht ten en de bus blokkeerden. Koo is daar flink van ge schrokken. „Die felheid had ik nooit verwacht. Het kan toch niet waar zijn dat een klein groepje bepaalt of er een bus komt of niet! Als je die mensen hun zin geeft komt er nooit meer een buslijn in Leiden. De reizigersadviesraad, waar ik in zit, heeft een positief advies ge geven over die bus. Er zijn ge noeg mensen die het wél fijn vinden." Maar hoe pak je het dan aan, als je in Leiderdorp buslijnen wilt veranderen? Overleggen, overleggen, en nog eens over leggen, adviseert Koo. „Per slot van rekening komt die bus maar twee keer in het uur voor bij. En hebben die mensen wel hun eigen auto, en vaak nog een tweede, voor hun deur staan. Of voor die van hun buurman." werd aangepakt en veel te strak in de boeien zat. Daarom be gon hij wild om zich heen te schoppen. De Oegstgeestenaar diende een klacht in over het politie-optreden. De conclusie van de behandeling van die klacht luidde, dat er inderdaad erg veel geweld was gebruikt, maar dat dat geweld 'proportio neel' te noemen was. Officier van justitie E. Visser eiste een celstraf van twaalf we ken, waarvan zes voorwaarde lijk. Maar omdat de zaak bij het openbaar ministère zo lang in de kast heeft gelegen beperkte de rechter zich tot een geheel voorwaardelijke straf. Leidsch DagbladARCDIEVEN ANNO 1899 Zaterdag 22 Juli ENGELAND - Te Londen (Southwark) zijn zes tien wagenladingen bedorven aardbeien, fram bozen en zwarte bessen in beslaggenomen, geleverd aan één firma (Lipton) en bestemd om tot vruchtenmoes te worden verwerkt. De verkooper van een deel der waar hield stijf en sterk staande, dat de frambozen zeer bruikbaar waren om azijn van te maken, doch de magi straat achtte ze meer voor mest geschikt. Welk een maaltijd hadden arglooze lieden kunnen gebruiken, merkt een blad aan, als de onlangs in beslag genomen bedorven lever, waarvan vleesch in blik gemaakt zou worden, haar be stemming bereikt had en deze vrucht als nage recht er bij was opgedischt! V.S. - Van verschillende kanten wordt gemeld, dat de Amerikaansche uitvinder Edison met zijn zoon overhoop ligt, omdat deze tegen zijn zin met een tooneelspeelster is getrouwd. ANNO 1974 Maandag 22 juli Leiden - Wim Rijsbergen had het er maar druk mee. Zaterdagmiddag had de voorstopper van Oranje er een middagtaak aan handtekeningen uit te delen. In de winkel van Wilms Floet aan de Haarlemmerstraat verstrekte Leidse Willem van 2 tot 5 foto's voorzien van zijn handtekening aan klanten. Meer dan 1000 foto's verwisselden van eigenaar. foto archief leidsch dagblad NOORDWIJK - Op de grens tussen Noordwijk en Noordwijkerhout is zaterdag een zweefvlieg tuig van de Kennemer Zweef vliegclub uit Noordwijk neergestort. De bestuurder, de 18- jarige C. van Berkel uit Leimuiden, werd licht gewond aan het hoofd. Het vliegtuig werd ern stig beschadigd. De oorzaak v^n het ongeluk was volgens de Noordwijkse politie - die erbij was geroepen omdat het toestel voor meer dan de helft op Noordwijks gebied lag - een ver keerde afstelling van de remkleppen. Het vlieg tuig was net 'los' toen het ongeluk gebeurde. LISSE - De Amsterdamse atleet Geert Jansen heeft zaterdag met overmacht de traditionele 25 kilometerloop in Lisse gewonnen. Jansen trok er direct na het startsignaal tussenuit en maakte in het verloop van de race zijn favorie ten-rol volledig waar. Op regelmatige wijze bouwde hij een voorsprong op die aan de finish ruim twee minuten op de naaste concurrentie bedroeg. Op het snelle, geheel geasfalteerde parcours van 5 kilometer dat door de organise rende LiSser vereniging De Spartaan in de om geving van het sportpark aan de Spekkelaan was uitgezet, verschenen 158 lopers aan de start. Onder hen bevonden zich behalve Jansen ook andere bekende kilometervreters als Cor Vriend, Dirk de Bruin en Ben van Sijtveld. Jan sen liet er zaterdag echter geen twijfel over be staan dat hij op het ogenblik Nederlands sterk ste wegloper is. In de eerste twee van de totaal vijf ronden zette Jansen er zo stevig de pas in dat diverse toeschouwers al voorzichtig aan een Nederlands record gingen denken. Dat kwam er echter niet van. Dat was te wijten aan de stevige wind die de deelnemers in het twee de gedeelte van de wedstrijd tot een lager tem po dwong. De Eindhovense onderwijzer Cor Vriend besliste de strijd om de tweede plaats in zijn voordeel. Foto's üi deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15