'Benoeming Eijk gemiste kans' Kerk Samenleving Kim voorzitter Baptistei DONDERDAG 22 JULI 1999 979 REDACTIE AAD RIETVELD, 071-fo VANDAAG 22 JULI Het verhaal van Maria Magdalena is overbekend uit de bijbel. Ze werd door Jezus bevrijd van de duivel, volgde hem daarom trouw tijdens zijn le ven, en stond onder zijn kruis bij zijn sterven. Als een van de eersten wist ze ook van de verrijzenis van haar meester. Over haar leven na Jezus bestaan twee verha len. In de eerste en oudste versie ging ze naar Efeze met de apostel Johannes en stierf daar. Een ander verhaal zegt dat ze naar Zuid-Frankrijk trok, daar leefde in afzondering en stierf in de plaats Vézelay. Dat zeiden althans de plaatselij ke monniken. Deze legende wordt ook tegenwoordig nog breed uitgemeten in populaire lectuur over de historische Jezus en zijn vermeende nageslacht (zie 'De Messiaanse Er fenis' en andere boeken). 22 juli is haar katholieke feestdag. De joden herdenken de verwoesting van hun twee heilige tempels in Jeruzalem, in respectievelijk 586 v. Chr. en 70 n. Chr. De herdenking, genaamd Tisah be-Av, bestaat uit vas ten en het zingen van klaagliederen. Synagogen worden vandaag slechts zwak verlicht. Dominee in hongerstaking Amsterdam Met niet meer dan een bijbel, een fles water en een doos sigaren heeft dominee Cees van Veelen gisteravond post gevat voor het politiebureau aan de Van Lijenberghlaan in Am sterdam. De dominee protesteert tegen de arrestatie van de 'witte' illegaal Aarass, die sinds maandag asiel genoot in zijn kerk. Hij is van plan voor het politiebureau te blijven zitten, te bidden en geen voedsel meer tot zich te nemen totdat Aarass is vrijgelaten. foto anp Man steelt schoenen moskeegangers Antwerpen Een 36-jarige Marokkaan heeft in een moskee in Antwerpen de schoenen van de moskeegangers gestolen. Hij ging er met een volle zak vandoor op het moment dat de gelovi gen in de gebedsruimte zaten. Twee moskeegangers die de bij eenkomst iets vroeger verlieten en hun schoeisel niet terugvon den, zagen de dief nog net verdwijnen. Zij slaagden erin hem in de kraag te vatten. Ze overhandigden de man vervolgens aan de politie. De dief is na verhoor vrijgelaten. Op bedevaart naar Kevelaer leiden De Haagse Bedevaarten trekt donderdag 5 augustus voor een driedaagse pelgrimstocht met bussen naar het Duitse Kevelaer. Er zijn onder meer opstapplaatsen in Leiden, Alphen aan den Rijn en Hazerswoude. Het programma van de bede vaart omvat een openingslof, een intochtprocessie, een pontifi cale heilige mis en een sacramentsprocessie. Zaterdagmiddag vertrekt de groep weer naar huis. Bedevaartgangers die minder tijd ter beschikking hebben kunnen op vrijdag vanuit Leiden vertrekken naar het bekende Maria-oord. Zij gaan nog diezelfde avond naar huis. Infonnatie over de pelgrimstocht is te verkrij gen bij W. van Houdt van de Haagse Bedevaarten (070- 320.47.23), BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Willige-Lan- gerak, A.D.L. Terlouw, kandidaat uit Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Biggekerke-Melis- kerke (SoW), C. van den Broeke te Bakkeveen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Enschede-West, C.J. Mewe te Spakenburg-Zuid. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Bedankt: als lerend ouderling voor Achterberg, Beekbergen, Bergambacht, Doorn, Eist (Utr.), Ermelo, Kampen, Kinderdijk, Langbroek, Leersum, Lienden, Loenen aan de Vecht, Nieuw- Beijerland, Rhenen, Stavenisse, St. Philipsland, Woudenbergen Zierikzee, G. Gerritsen te Barne- haarlem anp De benoeming van W. Eijk tot bisschop van Groningen is vol gens Kerk Hardop een gemiste kans. Als beide partijen, men sen uit het bisdom en de nieu we bisschop, als eerste reactie geven dat zij onbekenden voor elkaar zijn, heeft er duidelijk geen overleg plaatsgevonden. Dit schrijft Kerk Hardop, de Nederlandse afdeling van een vernieuwingsgezinde beweging, in een reactie op de benoeming van afgelopen zaterdag. Kerk Hardop heeft zowel bij het ka pittel van het bisdom Gronin gen als bij de bisschoppencon ferentie aangedrongen op in spraak bij de benoeming van een bisschop. Na de recente benoemingen van De Jong (hulpbisschop van Roermond), Punt (hulpbis schop Haarlem) en Eijk consta teert Kerk Hardop dat Rome 'geen oor heeft voor de stem van het volk die steeds luider klinkt'. Deze stem heeft volgens de beweging geklonken in de ruim twee miljoen handtekeningen die in 1997 aan het Vaticaan werden aangeboden. Daarin werd onder meer gepleit voor het opheffen van het verplichte priestercelibaat en het open stellen van het priesterambt voor vrouwen. Kardinaal Simonis was blij met de benoeming, maar vol gens Kerk Hardop is het veel belangrijker of de gelovigen in het bisdom Groningen blij zijn. ,,Zij moeten nu afwachten en de nieuwe bisschop het voor deel van de twijfel geven." dresden epd De Zuid-Koreaanse evangelist Billy Kim (64) is voorgedragen als voorzitter van de Wereld unie van Baptistengemeenten. Kim volgt tijdens het Baptis ten Wereldcongres in januari 2000 in Melbourne de Brazili aan Nilson do Am ar al Fanini op. Kim is directeur van de hulporganisatie Christelijke Dienst, directeur van een or ganisatie voor radio-i satie en predikant voor hg Zuid-Korea gesta Amerikaanse luchtmachtp soneel. Ook leidt Kim de Kt aanse en Oost-Aziatische deling van Youth for Christ Het aantal leden van meenten die aangesloten bij de Unie van Baptis meenten in Nederland, rig jaar met 49 gedaald 12.202. Wereldwijd zijn ei miljoen baptisten. Kerkgeschiedenis het verleden van een bedehuis in de Leidse regio belicht WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden en geregeld regen of een bui, eerst mogelijk ook on weer. Maxima tussen 20 en 23 graden. Noorwegen: Wolkenvelden, ook af en toe zon en met name donderdag nog kans op een bui. Maxima van 14 gra den langs de westkust tot 21 bij Oslo. Zweden: Wolkenvelden en geregeld regen, vrijdag droger en ook af en toe zon. Maxima van 17 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral don derdag stevige buien, met onweer en plaatselijk veel regen. Maxima ongeveer 19 graden: Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In het zuiden meest droog en steeds meer zon. In Schotland en Ierland meer bewolking en af en toe een bui of wat regen en bo vendien soms veel wind. Maxima oplopend naar 18 graden in Schotland en Ierland en 23 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en donderdag nog enkele buien en langs de Belgische kust soms een stevige wind. Maxima ongeveer 19 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon en alleen donder dag kleine kans op e'en bui. Maxi ma rond 21 graden, langs Het Kanaal iets frisser. Portugal: Overwegend veel zon en droog. Maximumtemperatuur oplopend naar 27 graden aan de noord westkust, in het binnenland tot teeen de 40. Madeira: Perioden met zon en droog, met soms een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar langs de Golf van Biskaje en in de Pyre- neeen eerst nog meer wolken en mogelijk een bui. Maxima varië rend van 30 graden aan de Cost a's, tot 40 in het binnenland. Langs de Golf van Biskaje rond 23 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, in het noorden ook wol kenvelden en een stevige noorde lijke wind. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en droog. Maxima tussen 30 en 35 graden, op de stranden met wol kenvelden iets frisser. Tunesië: Flink veel zon en meest droog. Maxima tussen de 35 en 40 gra den. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vooral don derdag in de bergen kans op een bui. In het Rhonedal kans op een Mistral. Maxima in de Vendee op lopend naar 25 graden, langs de Middellandse Zee aanhouden rond de 30. Mallorca en Ibiza: Overwegend veel zon en droog bij maxima rond 32 graden. Italië: Flink veel zon, maar in het noor den meer wolken en enkele stevi ge regen- of onweersbuien. Maxi ma rond 31 graden, in het noor den dalend naar 26. Corsica en Sardinië: Zonnig en waarschijnlijk de hele periode droog. Maxima rond de 30 graden, vrijdag vooral op Cor sica iets laeer. Zo'n honderdvijftig jaar is er gebouwd aan de Hooglandse of Pancraskerk in Leiden, en toch is deze laat-gotische kruisbasiliek niet af. Zo eindigt de west kant van het dwarsschip bij de veel oudere toren van de houten kapel die eerder op dezelfde plek stond. En het plan om de kerk, net als de Dom in Utrecht, in zijn ge heel te overwelven met luchtbogen werd nooit uit gevoerd. Op de plaats waar de kerk nu staat werd al in 1315 een houten kapel gewijd. Die werd vermoedelijk al in 1366 vervangen door een stenen, maar de oude hou ten toren bleef behouden. In 1565 werd de bouw van de basiliek stilgelegd omdat het geld op was. Zeven jaar later kwam het gebouw, 66 meter lang en met een 37 meter hoog koor, in handen van de hervormden. Het orgel van de Hoogland se kerk, oorspronkelijk een koororgel, werd in 1565 ge bouwd door Peters Jansz. de Swart, die rond 1550 ook een orgel bouwde voor de Leidse Pieterskerk. In 1637 werd het instrument tegen de torenwand geplaatst en kreeg orgelbouwer Van Ha- gerbeer uit Amersfoort op dracht het geschikt te ma ken voor de begeleiding van de gemeentezang. Van Ha- gerbeer vergrootte het orgel en gaf het zijn huidige vorm. In de kerk staan een op een zandstenen voet een doop hek en een preekstoel uit 1632. Verder is er op een kruispijler een grafschrift te vinden, dat Rombout Ver hulst in 1661 maakte voor de in 1604 overleden Pieter Adriaanszoon van der Werff, burgemeester tijdens het beleg en ontzet van de stad. Voor de koorkansel ligt de grafzerk van de in 1631 overleden Justinus van Nassau, de zoon van prins Willem I, en diéns vrouw Anna de Merode. Op de zerk staat een reliëfafbeel ding van de echtgenoten. In 1994 werd de Hoogland se kerk onderdeel van de 'Binnenstadskerk' van de Samen op Weg-gemeente. In datzelfde jaar werden de hervormde Bethlehemkerk aan de Drifstraat en de ge reformeerde Oude Vestkerk gesloten. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie, nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5i Familieberichten: 023- 5317 33! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag van 8.30 totI 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging veis! het automatisch afschrijven v: abonnements- geld, ontvangen 1,-1 9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binm worden verzonden geldt een toeslag*' aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit het La Dagblad op geluidscassette beschik 11 V informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur.Ö Auteursrechten voorbehoudt Dagbladuitgeverij Damialf 'Kél ITL ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 «na, bewolkt jaspas» regen sneeuv opklaringen hagel windrichting 19 temperatuur W warmtefront f koufront jL lagedruk H hogedruk Malta: Veel zon en meest droog bij maxi ma rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig zomerweer. Middagtem peratuur omstreeks 30 graden, in het binnenland enkele graden ho ger. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Maxima lanes de kust meest rond 30 graden. Duitsland: Nu en dan zon, afgewisseld door buien, vooral donderdag soms met veel neerslag en ook kans op onweer. Middagtemperatuur rond 20 graden. Zwitserland: Af en toe zon, maar ook enkele stevige buien, vooral donderdag ook onweer en met name in het VRIJDAG 23 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.49 Zon onder 21.43 Maan op 17.27 Maan onder02.08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.36 13.26 00.09 12.59 Laag 07.54 21.05 07.35 20.46 Weerrapporten 22 juli 08 uur: station weer wind temp neersl oosten veel neerslag. Maxima da lend naar 21 graden, in Tessin aanhouden warm en zonnig. Oostenrijk: Tamelijk veel bewolking en stevi ge regen- en onweersbuien, plaatselijk met veel neerslag. Maxima dalend naar 21 graden. Polen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, eerst mogelijk met on weer. Maxima dalend naar 21 eraden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele bu en, mogelijk ook onweer en in Slowakije plaatselijk met veel neerslag. Maxima dalend naar 22 graden. Hongarije: Toenemende bewolking en stevi ge regen- en onweersbuien, met name in het noorden plaatselijk met veel neerslag. Maxima da lend naar 25 graden. Prent van de Hooglandse kerk, gezien vanaf de Burcht. Het orgel, gebouw door De Swart, later uitgebreid door Van F Het interieur na de in 1979 afgeronde restauratie. Hoagslsudsefce- «I St. Psncrasfccrfc - Leiden. 'Niet geheel voltooid. Zeer bezienswaardig', meldt een ansicht uith begin van deze eeuw.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14