Regio £WR: weer Achterstand Scarlatti: op geen enkele tafel staat een asbak Bruidspaar boos over verplaatsing van trouwerij terrassen Bloemencorso door Breestraat en Haarlemmerstraat Rechter beboet Leidenaar voor neerslaan echtgenote Dienstverlening krijgt het steeds drukker rust zoekt moet er niet zitten, wie graag naar Jijgan- lijkt Het ter- anScar- [tmid- de op het fount Naam: Scarlatti, Stille Mare Ambiance: druk, rede lijk netjes Bediening: redelijk snel, vriendelijk Kwaliteit consumpties: zeer goed Verhouding prijs/kwaliteit: goed het bewegende, steeds ■derende decor van het 'dat plaats biedt aan naar ding tachtig klanten. Aan het eind van deze zonnige zondagmiddag zitten zo'n vijf tig bezoekers achter de tafel tjes. Bezoekers van diverse pluimage, oud en jong, netjes en losjes ge kleed. ,,Ik kom er zo aan hoor", zegt het meisje van de bedie ning na drie mi nuten, met een vol dienblad. Een minuut la ter neemt ze de bestelling op, met vriendelijk gezicht en vriendelijke stem. En weer drie minuten later staat de bestelling op ta fel: een cappuc cino en een glas bier. Dat is re delijk snel, gelet op de hoeveelheid klanten. De cappuccino is goed van temperatuur, heet maar niet zo heet dat je moet wachten om .iWIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Op 1 oktober gaan ze trouwen en de drukker stond gisteren op het punt om de kaartjes te gaan drukken. Maar toen Robert van der Toorn en Cornelie Imthorn lazen dat ze voor de trouwerij moeten kiezen tussen een stad huis met herrie en uitwijken naar een andere plek, ging er meteen een belletje naar de drukker: even wachten met die kaartjes. Vervolgens togen de aanstaande echtelieden naar het stadhuis om uiting te geven aan hun ongenoegen. En om aan te kondigen dat ze niet van plan zijn om lijdzaam af te wachten tot de gemeente over een paar weken duidelijkheid wil geven over de omstandighe den waaronder zij over ruim twee maanden kunnen trou wen. Het bericht dat trouwlustigen dit najaar het advies krijgen om niet op het op Leidse stadhuis te trouwen in verband met overlast door de verbouwing, is bij Van der Toorn en Imthorn ingeslagen als een bom. De zorgvuldig geplande mooiste dag lijkt plots in het water te vallen. ,,We hebben het vervoer geregeld met het Stadsparkeer- plan", vertelt de aanstaande bruidegom,. „Stel dat je moet uitwijken naar De Paauw in Wassenaar. Dan moet je dus iets anders regelen voor het vervoer en kunnen we niet meer naar de Hooglandse kerk lopen voor het kerkelijk huwe lijk." Deze week werd bekend dat mensen die de komende maan den een afspraak hebben om in het Leidse stadhuis te trouwen, binnenkort het advies krijgen om de huwelijksvoltrekking te verplaatsen. In verband met de verbouwing van een deel van het stadhuis tot grand café, is er in de Burgerzaal van het stad huis tussen september en eind december of begin januari veel geluidsoverlast. De gemeente is nog bezig om alternatieve plek- De zaal waar het allemaal om draait: de burgerzaal, waar Imthorn en Van der Toom graag willen trouwen. ken te regelen. Waarschijnlijk gaat het daarbij om De Waag aan de Aalmarkt en het Heem- landshuis van het Hoogheem raadschap van Rijnland aan de Breestraat. Van der Toorn verbaast zich erover dat de gemeente niet eerder met het nieuws van de verwachte geluidsoverlast naar buiten is gekomen. „Bij De Paauw, waarmee ik inmiddels contact heb gehad, blijken ze al twee weken suf te worden ge beld door Leidenaars die daar willen trouwen. Blijkbaar heb ben die mensen al wel te horen hebben gekregen dat ze straks beter niet in Leiden kunnen trouwen. Ik vind dit dus echt onbehoorlijk bestuur. Ze had den ons veel eerder moeten in lichten." De aanstaande bruid is voor al. blij dat de kaarten nog niet de deur uit zijn. „Ik zou het wel erg lullig vinden als we daar dan nog een briefje achteraan hadden moeten sturen met de mededeling dat de bruiloft toch ergens anders is." Maar afge zien van de aantasting van het decorum heeft zij ook eigenlijk niet zo veel zin om nu gedwon gen te worden om de huwe lijksvoltrekking te verplaatsen. Het Rijnsburgs bloemencorso rijdt dwars door het centrum van Leiden. De stoet doet op 7 augustus onder meer de Bree straat en de Haarlemmerstraat aan. De praalwagens staan bovendien ter bezichti ging anderhalf uur stil op de Beesten markt. Dat is de uitkomst van het overleg dat Leiden PromotieAWV de afgelopen maanden voerde met de gemeente Lei den. Het was lange tijd onzeker of het bloe mencorso Leiden aan.zou doen. De wil bij de betrokken partijen was wel aanwezig, maai' het geld ontbrak. Leiden was voor het laatst in 1996 opgenomen in de route van het Rijnsburgs bloemencorso. De af gelopen twee jaar reed het corso de stad echter voorbij, omdat de gemeente niet langer bereid was er geld in te steken. Als argument werd daarvoor onder meer aan gevoerd dat het toerismebeleid is afge stemd op de historie van de stad en de winkelfunctie. Het corso zou daarin niet passen. De jaren ervoor had Leiden nog 10.000 gulden op tafel gelegd. De kans op deelname slonk de afgelo pen jaren bovendien omdat dat geld bij lange na niet genoeg meer zou zijn. Door de gestegen kosten was volgens de organi satie nu minstens een bedrag van 25.000 gulden nodig. Dat de stoet nu loch door de stad rijdt is met name te danken aan Leiden PromotieAWV dat zich sterk in spande bij het zoeken naar sponsors om het benodigde bedrag bijelkaar te krijgen. Het thema van dit jaar is 'Sterren in beeld'. Twaalf versierde wagens zullen alle sterrenbeelden in bloemen uitbeelden. In totaal doen zeventig wagens mee aan de optocht. Bovendien zijn er zeven muziek korpsen en rijdt er voor het eerst een re clamekaravaan voor de stoet uit. De defi nitieve route: Rijnsburgerweg, Stations plein, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Prin- sessekade. Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, Sint Jorissteeg, Watersteeg, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Turfmarkt en Beesten markt. een slok te nemen. De schuim laag, met daarop wat cacaopoe der, is stevig. De suikerklontjes zakken heel langzaam naar be neden. Saillant detail: de ser veerster heeft een bekertje met zoetjes op het dienblad staan voor wie geen suiker wenst. Het bier is lekker koud en heeft een schuimlaag van twee vingers dik. Er wordt meteen afgere kend: zes gulden en vijftig cent. Dat is een goede prijs, gelet op de uitstekende kwaliteit. De rieten stoelen zitten comfor tabel en de tafels zijn stuk voor stuk netjes schoon. Toch is niet alles dik in orde op het terras van Scarlajti. Op sommige hou ders met péper- en zoutvaatjes zitten vlekken. En het grootste FOTO HIELCO KUIPERS minpunt: op geen enkele tafel staat een asbak. De stenen lig gen dan ook bezaaid met plat getrapte peuken. den haag/leiden Persbureau cerberus De politierechter in Den Haag heeft een 43-jarige Leidenaar. die op 30 augustus zijn ex- -vrouw bewusteloos sloeg, tot 750 gulden boete veroordeeld. De rechter hield qua strafmaat in hoge mate rekening met het feit dat het voorval zich alweer bijna twee jaar geleden voor deed. De man sloeg zijn vrouw na ruzie over hun dochter. Die had bij haar vader naar haar moe der gebeld met de mededeling dat hij dronken was. De moe der wilde de dochter toen op halen omdat ze het niet ver standig vond dat de vader haar thuis zou brengen. De verdachte verscheen gis teren niet op de behandeling van zijn zaak. De rechter ver oordeelde hem bij verstek. Officier van justitie mr. E. Vis ser schaamde zich er gisteren een beetje voor dat het open baai' ministerie destijds een schikkingsvoorstel naar de ver dachte had gestuurd van enkele honderden guldens. De vrouw had een lichte hersenschud ding, was bewusteloos geslagen en had een gezwollen slaap. Op zo'n mishandeling moest naar het idee van de officier van jus titie een veel hogere straf staan. Toch eiste hij zo'n veel hoge re straf niet. „Als je eerst een schikking stuurt, wek je bepaal de verwachtingen, dan kan je niet ter zitting een veel hogere straf vorderen", meende de ver tegenwoordiger van het open baar ministerie. Ook gaf hij toe dat de strafzaak veel te lang op de justitiële plank had gelegen. Hij liet het derhalve in zijn eis bij een boete van 750 gulden. De rechter zag geen aanleiding af te wijken van die eis. k ienl S <:dr; ilan beroofd in Morsstraat Een 28-jarige man uit Voorhout is vannacht beroofd in eMorsstraat. Wachtend op een taxi werd hij door drie man en benaderd die een envelop met daarin een onbekend geld- edrag van hem stalen. Voor zijn mobiele telefoon had het trio jen interesse. De man was zo van slag dat hij de politie vanuit jn woning in Voorhout heeft gebeld. Vandaag heeft hij aangif- >in Leiden gedaan. ig 'olitie zoekt winkeldieven 0üi De politie is op zoek naar drie mannen die afgelopen Maandagmiddag met geweld een winkeldiefstal pleegden in een jpermarkt aan de Langegracht. Het drietal trachtte de zaak te 'li jrlaten met een tas vol gestolen spullen. Een vrouwelijk perso- ;lid probeerde de tas af te pakken maar werd geschopt en igen. Het trio is tussen de 18 en 20 jaar. iraïbische markt iN' Op het plein bij de Hooglandsekerk is zaterdag weer een raïbische markt. Salsa-dansscholen geven dan demonstraties workshops. Bovendien treden twee bands op en een percus- Aip™ ^oeP- verschillende kraampjes zijn onder meer hap- 3 27 s, sangria, cuba libre, reizen naar het Caraïbische gebied en obaanse sigaren te koop. De organisatie is in handen van de ichting Stadsimpuls. De markt duurt van 11 tot 5 uur. iMineer aan terugbetalingen achterstand bij het versturen van de jaarafrekeningen energiebedrijf EWR mag dan inmiddels zijn ingelo- het bedrijf heeft nu weer te maken met een andere Kerstand. Doordat er de afgelopen maanden extreem I afrekeningen de deur uit zijn gegaan, zit de EWR nu een stuwmeer aan terugbetalingen. Veel klanten eten daardoor lang wachten op hun geld. .Terugbe lt is een hele procedure", verklaart EWR-woordvoer- wachten, werden zij opgeza deld met een betalingsachter stand. De termijnbedragen voor de rest van het jaar werden daardoor hoger, terwijl veel mensen de kans lopen om vol gend jaar een flinke naheffing te krijgen. De huidige vertraging bij de teruggaves leidt hier en daar tot verwarring. Klanten blijken, wanneer zij uiteindelijk hun geld krijgen, ineens veel minder te ontvangen dan was toege zegd. De woordvoerder heeft daar wel een verklaring voor. „Wanneer er tussen het mo ment van de jaarafrekening en de terugbetaling een voorschot termijn vervalt, dan wordt dat met elkaar Verrekend. Dat is wat er op dit moment aan de hand is." Wanneer de problemen met het computersysteem zijn op gelost, durft de woordvoerder niet te zeggen. Wel verwacht hij dat de EWR in rustiger vaarwa ter terecht komt op het mo ment dat het stuwmeer aan te rugbetalingen is weggewerkt. mhout. „Dat gaat op dit nent niet altijd even vlot, ik bekennen." problemen bij het energie- worden veroorzaakt een nieuw computersys- dat dit jaar in gebruik is imen. Vervanging van de puters was nodig om veilig nieuwe millennium in te ïen gaan. Kromhout moet oegeven dat de ingebruik- van het nieuwe systeem overhaast is gebeurd. „We izegd: we moeten nu systeem in gebruik nemen, achteraf hebben we meer Hemen dan verwacht. Daar we absoluut ongelukkig We hebben natuurlijk veel dat iedereen op tijd zijn afrekening en zijn eventue- uggave krijgt." voorjaar waren er al grote in over de achterstand bij energiebedrijf. Doordat de ïisctl ndelijkse acceptgiro's voor 'le duizenden klanten modi ndenlang op zich lieten De stichting Dienstverlening voor ouderen en mensen met een handicap krijgt het steeds drukker. Vooral op het gebied van de dagverzorging en de alarmering heeft de stichting haar handen vol. Dat blijkt uil het jaarverslag dat onlangs werd gepresenteerd. De stichting, die werkt in Lei den, Leiderdorp, Alkemade en Zoeterwoude, had per 31 de cember 1997 ongeveer 850 alarminstallaties uitstaan voor persoonlijke probleemsituaties. Het jaar daarvoor waren dat er nog geen 800. Ongeveer negen tig procent van de deelnemers gaf aan alarmering aan te vra gen om medische redenen. Van de Leidse deelnemers aan dit alarmsysteem is driekwart al leenstaand, ook driekwart 75 jaar of ouder. Vrouwen vormen bijna zeventig procent van alle deelnemers. In 1997 werd 7768 maal de centrale gebeld. In de meeste gevallen werd vervol gens Thuiszorg ingeschakeld om het probleem op te lossen. De stichting organiseerde op drie plekken in de stad dagver zorging: dienstencentrum Zuid- Oost aan het Professorenpad (4 dagen per week) en de dien stencentra Zijloever en Ronde dans (3 dagen per week). Het aantal deelnemers aan de dag verzorging bedroeg 106. Het aantal dagen dat zij met elkaar op die manier doorbrachten bedroeg 6185, 140 meer dan in 1996. De meest genoemde re denen om eraan deel te nemen waren sociaal en geestelijk iso lement, behoefte aan contact en activiteiten en verlichting van de mantelzorg. De duur van de deelname bleef over het algemeen kort. Ruim eenderde van de mensen deed niet langer dan een jaar mee. De stichting constateert niet op alle terreinen een toename in drukte. Zo bezorgde Tafeltje Dek Je in één jaar tijd ruim 113.000 maaltijden aan huis, ongeveer evenveel als het jaar daarvoor. En Sterbus, voor het vervoer van de deelnemers aan de verschillende projecten, maakte in 1997 15472 ritten, ongeveer 1500 minder dan het jaar daarvoor. De terugval ver klaart de stichting uit de toena me in het gebruik van de taxi, dankzij de verbeterde voorzie ningen binnen de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. >1 ggji rassen bepalen 's zomers, als de zon tenminste een etje wil schijnen, voor een groot deel de sfeer in de 1. Vanwege de mensen die er komen, de entourage, ird o bediening en de kwaliteit van de consumpties. Die Full-S geven het terras een vrolijk gezicht en doen 3chtjgi nbijgangers besluiten aan te schuiven. Of juist niet. ,a et Leidsch Dagblad testte de afgelopen weken een IISI ital terrassen in Leiden. Om een goede vergelijking 55 kunnen maken, bestelden de verslaggevers steeds bump Izelfde - een cappuccino en een glas bier - en letten ?rente der op de ambiance en de bediening. Vandaag: het Co( terras van Scarlatti. „Het heeft toch ook een emo tionele waarde. Je woont in Lei den en je kiest er bewust voor om in het stadhuis van Leiden te trouwen." Van der Toom en Imthorn willen proberen om de ge meente samen met andere stel len aan te spreken voor het le veren van een wanprestatie. De bruidegom: „Ik weet niet hoe we juridisch staan, maar het lijkt me nuttig er een advocaat bij te halen. Ik wil dit niet over mijn kant laten gaan." De bruid: „We komen ook op voor andere bruidsparen. Er zijn na tuurlijk veel meer mensen die hierdoor in de problemen ko men." Aanstaande bruidsparen die in hetzelfde schuitje zitten, kunnen contact opnemen via telefoonnummer 5231565.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13