Sport Armstrong heeft weinig te vrezen Brazilië overklast Uruguay LaNC :i Waterreus denkt na ver bod Santander Jasper van den Burgh krijgt ndelijk loon naar werken Helder tekent bij MTK Boedapest n ndag 19 jul11999 willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk, 071-5356463 _|teerenveen wint Intertoto-wedstrijd jpfnveen Heerenveen heeft de eerste wedstrijd van de derde onde van de Intertoto Cup met 2-0 gewonnen van de Zweedse |Ub Hammerby IF. Radoslav Samardzic (strafschop) en Boude- fljn Pahlplatz maakten voor 12.200 toeschouwers in het Abe enstra Stadion de treffers. De return is volgende week zater- agmiddag. Heerenveen wisselde een redelijke eerste helft af net een zwakke tweede helft. De ploeg speelde met drie nieu- ,elingen: Anthony Lurling, Allan Jepsen en Harris Huizingh. Als leerenveen de derde ronde doorkomt, staat het in de halve fi- iale. Daarin is de vermaarde Engelse club West Ham United ïaarschijnlijk de tegenstander. lijfde wereldtitel voor Nederland qfiaide Het Nederlands korfbalteam heeft zaterdag in Adelai- eniet het nodige machtsvertoon de wereldtitel geprolongeerd, ranje won in de finale met 23-11 van de 'vaste' tegenstander elgië. Bij de rust leidde Nederland met 11-6. Het was de vijfde lereldtitel voor Oranje bij het zesde WK. In de eerste helft kon elgië de rivaal nog aardig bijhouden. Na de rust was Neder- md oppermachtig. Met vrijwel vlekkeloos spel werd 1 eklasseerd. Vereldrecord Heyns op 200 school anceles De Zuid-Afrikaanse zwemster Penny Heyns heeft ni ït wereldrecord op de 200 meter schoolslag twee keer verbe- rd. De tweevoudig olympisch kampioene kwam bij intematio- r' ale wedstrijden in Los Angeles in de series eerst tot een tijd r. m 2.24,69. In de finale scherpte ze dit nieuwe record aan tot I 24,51. Het oude record stond sinds maart 1994 met 2.24,76 op ;er iam van Austra^ische Rebecca Brown. hi talie wint World League u' ar del plata» Het mannenvolleybalteam van Italië heeft zater- in /i o r hol dlolo ho lajnrl h t oom i o rrniïraonnr, to ho fïioolo ag in Mar del Plata de World League gewonnen. In de finale nas de drievoudige wereldkampioen met 3-1 te sterk voor titel- jjj irdediger Cuba. De setstanden waren: 25-21 23-25 25-19 26- .Voor Italië was het de zevende triomf in de prestigieuze mpetitie. De ploeg incasseerde met de eindzege in Argentinië im twee miljoen gulden. Brazilië, dat in de halve finale met 0- underuit ging tegen Cuba, eindigde op de derde plaats. akistaanse crickettop geschorst De Pakistaanse president Rafiq Tarar heeft het voltal- "1 ;e bestuur van de nationale cricketfederatie op non-actief ge- shfi i. De maatregel is een gevolg van de gebeurtenissen bij het re- nte WK in Engeland. Pakistan verloor in de finale op bescha- ende wijze van Australië. Na de eindstrijd doken verhalen op er omkoping en ongedisciplineerd gedrag van de spelers. Lei- r Tarar, tevens beschermheer van de cricketbond, heeft een derzoek naar de verdachtmakingen ingesteld. Het was goed dat UCI-voorzitter Hein Verbruggen het afgelopen weekeinde in de Tour was, anders was het he lemaal een dooie boel geweest. Sportief gezien was het een weekeinde zonder historie. De Italiaanse kampioen Salvatore Commesso won zaterdag de rit naar Albi door zijn landgenoot Marco Serpellini in een sprint a deux te verslaan en gisteren in de veertiende etappe klopte Di- mitri Konisjev (ex-TVM) zijn medevluchter Gianni Fares- in. Het was al het vierde Toursucces van de Rus, die zijn overwinning opdroeg aan zijn afwezige ploeggenoot Marco Pantani. 'h Waterreus denkt de ko lde dagen na over een aan- ling van Racing Santander. J heeft zijn zaakwaarnemer ,.J iPloegsma gisteren gezegd, ipaanse club uit de Primera sion, in het afgelopen sei- 15de in de eindrangschik- is het met PSV al eens een overgang van de Lim- le doelman. ver is het volgens Ploegs- iechter nog niet. „Ronald [heeft nog lang geen over- (temming bereikt. Hij wil het liefst bij PSV blijven." PSV trok op voorspraak van de nieuwe trainer Eric Gerets de Joegoslaaf Ivica Kralj aan en zit overduidelijk met Waterreus in haar maag. Waterreus, die bij PSV nog een verbintenis heeft tot de zo mer van 2000, zou bij Racing Santander de opvolger moeten worden van Frode Grodas, die het afgelopen seizoen was ge huurd van Schalke '04. Ploegs- ma: „Kijk, Spanje is voor Ro nald natuurlijk niet slecht. Maar Racing Santander is geen topclub." saint-cuadens fred segaar Het Centraal Massief is ge weest, de Pyreneeëntoppen zijn vanuit Saint-Gaudens, waar het peloton zijn tweede rustdag houdt, al zichtbaar. Veel indruk maken Tourbergen als de col du Peyresourde, col de Menté en de slotklim naar Piau-Enga- ly, die morgen op het program ma staan, niet op gele-truidra- ger Lance Armstrong. Als er al een serieuze aanval komt op zijn positie, dan weet hij uit welke hoek die komt: de Spaanse. Als ONCE (Abraham Olano) en Banesto (Zülle) iets willen ondernemen en in een poging daartoe de handen in elkaar slaan, dan zal dat mor gen moeten gebeuren. In de etappe van woensdag naar Pau zijn weliswaar d'Aspin, du Tourmalet en d'Aubisque (in volgorde van opkomst) opge nomen, maar de finish ligt in het dal van Pau, ruim zestig ki lometer van de laatste beklim ming (col d'Aubisque). Wie in de beklimmingen achterstand oploopt, heeft tijd genoeg die in de lange, geleidelijke afdaling goed te maken. US Postal verloor zaterdag Peter Meinert-Nielsen, maar de Deen kan gemist worden. Kwa lijker zou het zijn als Armstrong zonder Tyler Hamilton of Kevin Livingston door het gebergte moet trekken. Is er dan hele maal niets dat de ploeg in de laatste week uit het evenwicht kan brengen? Het toonaangevende sport dagblad l'Equipe, nauw ver bonden aan de Société du Tour de France, heeft de laatste da gen verwoede pogingen gedaan door steeds weer te benadruk ken dat Armstrong een medisch attest heeft dat gebruik van be paalde medicijnen toestaat. Lance Armstrong komt er van daag op de rustdag tijdens de traditionele internationale persconferentie niet onderuit, maar interviews aan Franse media weigert hij sinds de krant met de aantijgingen is begon nen. „Het is teleurstellend en het maakt me kwaad", zei teammanager Mark Gorski gis teren. „Het is kwalijk om de grote prestatie die Lance hier levert toe te schrijven aan ver boden middelen. Dit is de schoonste Tour sinds jaren." US Postal heeft net als de Ra bobank in de contracten van de renners een clausule laten op nemen die niets aan duidelijk heid te wensen overlaat. „Wie positief is bij een controle, wordt meteen ontslagen. Ook zullen wij nooit renners met een dopingverleden aantrek ken. Via zijn zaakwaarnemer heeft Jeroen Blijlevens zich on langs bij ons gemeld. Ook Lau rent Dufaux wilde bij US Postal aan de slag. Maar die hoeven we niet vanwege hun verdachte verleden." Hein Verbruggen, voorzitter van de internationale wieler- unie UCI, was het afgelopen weekeinde in de Tour en maak te van die gelegenheid gebruik zijn steun aan US Postal te be tuigen. „Het is tot nu toe een mooie Tour met een geweldige gele-truidrager. l'Equipe is maanden bezig het publiek op te fokken. In de wielrennerij is volgens die krant een groot do pingprobleem. Ze gaan er maar mee door. Ze kunnen nu niet meer terug. l'Equipe is hard be zig een karikatuur van zichzelf te worden." „In de strijd tussen de Tour en Virenque hebben ze eerst de kant van Jean-Marie Leblanc Het peloton baant zich een weg door midden-Frankrijk. Sportief gezien werd afgelopen weekeinde geen historie geschreven. (Tourdirecteur) gekozen. Toen kwam de UCI met een andere beslissing die de terugkeer van Virenque alsnog mogelijk maakte en toen waren wij op eens de gebeten hond. Ach, door die hele toestand is ten minste duidelijk geworden dat niet l'Equipe maar de UCI de denaar pakt zilver op NK triatlon in Holten wilmar kortleever lelijk gerechtigheid. Dat in de twee woorden die per van den Burgh zaterdag meest hoorde na het open erlands kampioenschap tri- i in Holten. Na jaren en ja- n de voorhoede van de Ne- indse triatlon te hebben gezwommen en meege- won de Leidenaar op zijn eindelijk het eerste natio- eremetaal: zilver. Maar moest hij wel zijn overtui- igeweld voor aan doen. totale instorting vorige cwas misschien het geheim er het succes van dit week- verklapte Van den Burgh eraf. Net als zaterdag in het longekke Holten stapte Van Burgh toen in het Limburg- itein met de uiteindelijke pioen Dennis Looze van de in het nationaal kampioen- p middenafstand. Met 2,5 neter zwemmen, tachtig ki lter fietsen en twintig kilo- 'r lopen is dat ruwweg twee zoveel als de 'olympische nd' van anderhalf zwem- veertig fietsen en tien lo- die nu op het programma voor de vierde keer in zijn fte ging het in Stein hele- mis met Van den Burgh, 'P zijn tandvlees nog de fi- haalde, maar daar meer *n half uur aan het infuus om bij te komen. „Ze hten hem alleen niet naar iekenhuis omdat ze de eni- tobulance wilden bewaren nog ernstiger gevallen", al- geschrokken vriendin. If vvas de Leidse student hologie er nauwelijks meer onder de indruk. „Het was jetde keer al en twee jaar Ion in Nieuwkoop was het veel erger", zei de stayer, terwijl hij laconiek de spierstuipen van toen imiteerde. „Maar ook toen ging het een week later weer heel goed en werd ik vijfde bij het Nederlands kampioen schap. Misschien zelfs wel dankzij dat infuus, want daarna voel je je al meteen veel beter hersteld dan normaal na een wedstrijd." Infusen en gedwongen rust waren echter niet de belangrijk ste factor voor het eerste podi um dat Van den Burgh scoorde in zijn jarenlange triatloncarriè re. Voor het eerst hield de Lei denaar namelijk van start tot fi nish de juiste tactiek aan. De triatlon is een andere sport sinds enkele jaren geleden in grote wedstrijden geen afstand meer hoeft te worden gehou den tijdens het fietsen: 'staye- ren' is toegestaan. Daarmee wordt triatlon voornamelijk een hardloopwedstrijd tussen de fietsers uit de kopgroep. En hardlopen is het zwakke punt van de Leidenaar, hoewel hij in de jaren veel heeft bijgeleerd. Het wedstrijdverloop van grote triatlons is door het staye- ren wel ingrijpend veranderd en zaterdag bleek dat doordat er voornamelijk op twee mo menten flink werd aangezet: zwemmend in het natuurwater- tje de Schipbeek en tijdens de eerste kilometers fietsen. Dat pakte voor de verandering eens gunstig uit voor Van den Burgh: als uitstekend zwemmer had hij er voordeel van dat er in het warme water werd gezwom men zonder het 'wetsuit' (surf- pak) dat het drijfvermogen gun stig beïnvloedt. Bovendien had den de uiteindelijke nationaal kampioen Dennis Looze, maar ook de buitenlandse favorieten Krnavek (Tsjechië), Gaag (Ka- zachstan) en Cunningham (Au stralië) er in de acht man sterke fietskopgroep baat bij om Eric van der Linden en Ralph Zee- tsen niet langszij te laten ko men. Het tweetal dat met Looze in de Olympische selectie zit, miste de slag en greep (ruim) naast het eremetaal. Oppermachtig in de wed strijd bleken vervolgens Martin Krnavek en Dmitri Gaag, die in het open kampioenschap de olympische aspiraties van de Nederlanders te kijk zetten met een parcoursrecord en een voorsprong van meer dan twee minuten op Looze. „De titel was hier het enige belangrijke", aldus de Noord-Hollander, die als excuus mocht aanvoeren dat hij een week eerder ook na tionaal kampioen was gewor den op de dubbele afstand. Hoewel: Gaag arriveerde pas donderdag na een tweeweekse rondreis van Nederland via Tsjechië, Kazachstan en Zuid- Korea waar hij en passant Azia tisch kampioen werd. Bij de vrouwen werd de beste Nederlandse Ingrid van Lubeck zelfs pas vierde achter Tracy Hargraves (een Australische die niet eens in de olympische se lectie van haar land is opgeno men), Mieke Suijs uit België en de Nieuw-Zeelandse Jenny Ro se. Van den Burgh had het alle maal aangekeken en liet na één van de vier rondjes door het sfeervolle Overijsselse dorps centrum zijn concurrent Looze gaan voor goud. Achteraf: „Ik wist dat ik een medaille niet meer kon mislopen. Maar toch voelde ik me niet lekker over dat fietsen en nog steeds niet. Ik houd niet van dat stayeren. Dus ik heb nog zitten rekenen: als ik wegfiets win ik misschien FOTO REUTERS baas is." zijn Tour niet alleen op water ner is een strijd tegen doping- De Fransen wachten nog rijdt. 'Armstrong weg, Bassons zondaars. Alleen omdat hij zegt steeds op hun eerste etappeze- terug', stond op één van de dat hij schoon is, geloven zijn ge en dat maakt dat de stem- spandoeken. Armstrong gaat landgenoten hem. Sterker, hij is ming ten opzichte van Lance niet weg, hij wint de Tour. En uitgegroeid tot symbool van het Armstrong steeds grimmiger. Bassons keert niet meer terug, nieuwe, schone wielrermen. Ook in het Centraal Massief De renner van La Francaise des Maar Bassons is geen groot hingen spandoeken met teksten Jeux, vrijdag niet meer vertrok- renner en heeft als het even te- die suggereren dat de Texaan ken, voert sinds hij profwielren- genzit volgend jaar geen ploeg. Van Gaal krijgt met Rivaldo een held terug in Barcelona asuncion anp/rtr/efe De Leidse triatleet Casper van den Burgh. FOTO ARCHIEF anderhalve minuut. Maar als je instort, verlies je er ook zo weer twee of meer." Precies op die manier verloor Van den Burgh altijd, zeker toen hij in het verleden nog móest aanvallen omdat hij ook zonder inzinking minuten tege lijk inleverde. Anno 1999 zorg den echter zijn progressie als hardloper, het zegevierende ge zonde verstand en misschien dan toch zelfs het infuus ervoor dat Van den Burgh een einde kon maken aan zijn imago als schlemiel. Want er was altijd iets met de Leidenaar: een ver geten startnummer of juist voor hem een rode kaart in wedstrij den waar stayeren nog niet was toegestaan. Nog maar enkele weken geleden miste Van den Burgh bovendien in Zundert de start van de eerste wedstrijd in het Elite circuit doordat hij in de file terechtkwam. Een grapje dat hem na goede klasseringen in Nuenen en nu Holten ook honderden gulden kostte. „Ein delijk", verzuchtten daarom de vrienden van de man die in het triatlon wereldje vrijwel geen vijanden heeft. Van den Burgh zelf: „De insiders waarderen het wel dat ik zo vaak wedstrij den hard maak. Maar mis schien is dit inderdaad wel loon naar werken." Pagina 18: Pet mist slag net Brazilië heeft de beste voetbal ploeg van Zuid-Amerika. Nog steeds. Het elftal van bonds coach Vanderley Luxemburgo rolde voorspoedig door het toernooi om de Copa America en bekroonde dat zondagavond in Asuncion met een 3-0 zege op Uruguay. De opmerkelijk eenzijdige finale bracht de Bra zilianen de tweede titel op rij. Louis van Gaal kan ook ge rust zijn. Hij krijgt Rivaldo voor de start van de nieuwe compe titie bij Barcelona terug als een stralende ster; als de Braziliaan se held die de Copa America opnieuw veilig stelde. De aan vallende middenvelder met de grote technische bagage en de gevoelige linkervoet scoorde voor rust tweemaal. Zijn eerste treffer was bijzon der. Hij werd namelijk gemaakt met het hoofd en dat overkomt Rivaldo zelden. De tweede - en zijn vijfde in totaal - in de 27e minuut was van grote schoon heid. Daarmee stelde Rivaldo de zege op de verrassende fina list Uruguay al bijna zeker. Ro- naldo schoot na precies een jaar de frustratie van het WK van zich af en bepaalde vlak na rust de eindstand op 3-0. Rival do gaf de 22-jarige spits van In- ter daartoe de gelegenheid. Uruguay, met de bij Feyen- oord uitgerangeerde Fernando Picun in de basis, had nauwe lijks iets in te brengen. De ploeg miste ook belangrijke spelers als Montero, Poyet en Recoba, die na een lang Europees com petitieseizoen van hun welver diende rust wensten te genie ten. De finale begon gewelddadig met zeven keiharde overtredin gen binnen drie minuten. Bra zilië leek daarbij vastbesloten niet geïmponeerd te raken door grove acties van de opponent en betaalde met gelijke munt terug. Het leverde twee spelers van beide teams een gele kaart op en een reeks van dertig vrije trappen in de eerste helft. Tussendoor werd er niette min behoorlijk gevoetbald, vooral door de Brazilianen. Ri valdo voorop. Toch was de eerste kans voor Uruguay, dat in de beginfase hoop mocht koesteren. Zalaye- ta was echter te eerzuchtig. Hij knalde zelf op doel in plaats van af te geven aan een ploeg genoot die de bal echt voor het inschieten zou hebben gehad. In de 20e minuut viel de ope ningstreffer. Rivaldo werd bij een vrije trap van Flavio Con- ceicao bij de tweede paal ge heel over het hoofd gezien door de Uruguayaanse defensie. De Barcelona-speler kopte be heerst raak. Zeven minuten la ter pikte hij een dieptepass van Ze Roberto op en tilde de bal met dezelfdebeheersing over doelman Carini heen opnieuw in het net. Uruguay zorgde in de vooraf gaande wedstrijden met bluf en intimidatie met regelmaat voor een ommekeer, maar wekte nu geen moment de indruk na de 2-0 nog in iets edelers te gelo ven dan zilver. Wel kwam bijna de aansluitingstreffer uit de lucht vallen. Rechtsback Del Campo schoot na een een tweetje van rand strafschopge bied tegen de lat. De rebound van Fleurquin ging over. Dat was meteen het laatste wapenfeit van Uruguay. Brazilië dicteerde het duel verder, maar liet het bij een enkel doelpunt van Ronaldo, ook zijn vijfde. De uitslag had gemakkelijk hoger kunnen uitvallen. Zalayeta had de Uruguayanen in de slotfase nog enig soelaas kunnen bie den, maar hij schoot slap tegen Dida op. De Braziliaanse doel man had al met al een erg rusti ge dag. boedapest anp Glenn Helder vervolgt zijn loopbaan bij MTK Boedapest. De 30-jarige aanvaller tekende na een proefperiode een tweejarig contract bij de club van de Nederlandse trainer Henk ten Cate. Helder komt transfervrij over van het het Chi nese Dalian. Met de Hongaarse kampioen MTK staat Helder in de tweede voorronde van de Champions League. De Leidenaar speelde in Nederland voor Sparta, Vitesse en NAC. In Engeland kwam hij uit voor Arsenal, waar hij in het seizoen '95/'96 zijn beste periode kende. Daarna kende Glenn Helder een slechte periode, met diverse blessu res. Hij speelde ook nog een halfjaar in Portu gal, voor Benfica. Helder speelde vier keer in het Nederlands elftal. Halverwege vorig seizoen verkocht NAC de Leidenaar aan het Chinese Dalian Wanda. De club uit Breda heeft via de KNVB de wereld voetbalbond FIFA ingeschakeld om de transfer som te ontvangen. NAC heeft nog een bedrag van ongeveer één miljoen gulden tegoed.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17