Nieuwe Bentley komt over twee jaar Opel Movano komt eerder aaaa AUTO BOOT /Vprilia Sportmotor v/h Jaar JUISMAN Weg en wiel Onduidelijke computer in auto kan gevaarlijk zijn Actieversie Espace: Etoile Punto moet 100-jarig Fiat uit slop halen Panda de goedkoopste 'raktische pickups Peugeot Mitsubishi en Fiat bouwen terreinwagen Spots op Saxo Nissan heeft brandstofcel Knikkebolrol voor de kleuter «DAC 16 JULI 1999 SRK TIES jiorijden kan een stuk veiliger orden door boordcomputers, je de bestuurder bijvoorbeeld aarschuwen als hij de maxi- mn snelheid overschrijdt, olgens de Europese verkeers- liligheidsraad ETSC zou dat ijzenden levens kunnen spa- n op de Europese wegen. [aar als de systemen slecht 5 >D ontworpen, kunnen ze ook 'n varen met zich mee brengen ior bestuurder en medeweg- jbruiker. eETSC zegt dat in een woens- ig verschenen rapport. Vol- msde organisatie zou de Eu- pese Unie een coördinerende moeten spelen. Ze zou re- sb Esaa Zijlsingel 36 Leiden. Tel. 071-522 36 35 rder dan verwacht gaat Opel ar nieuwe bestelauto, de Mo no, op de markt brengen. De lo zal op de komende Be- jfsautoRAI in februari 2000 debuut maken en dan di- t leverbaar zijn. Inmiddels is el Nederland gestart met het retten van een dealemet- rk, dat straks uit zo'n 35 ves- Movano is een nieuwe lichte drijfswagen in de categorie 3.500 kilogram toelaatbaar aalgewicht. De auto komt er drie wielbasisvarianten, drie droogten, in bus- of als aan- Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.898.900 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel.: 0172-44.16.89 Aprilia RSV Mille is door de lactie van het tweewekelijks schijnende motormagazine uitgeroepen tot sport- itor van het jaar 1999. De 'ging met de eer strijken na tweedaagse vergelijkings- op het Asser TT-cicruit, arbij de prestaties van een 'tal standaard uitgevoerde itoren werden getest, leten werden onder meer motorvermogens met bijbe- tende motorkoppels terwijl V r jj Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos BH Vespa I Loekie 100% service meer dan 100 modellen ^Topkwaliteit in tweewielers veewiolers b.v. REDACTIE. PETER LODEWIJKS ussei anpgels moeten stellen voor het ontwerp van veiligheidssyste men. Een gevaar van dergelijke systemen kan zijn dat de be stuurder afgeleid wordt tijdens het rijden, bijvoorbeeld doordat hij informatie die op een beeld schermpje verschijnt niet goed kan lezen, of dat de boodschap te veel tekst bevat. De ETSC waarschuwt verder voor 'kantoren-op-wielen', waarbij de bestuurder kan tele foneren, internetten en e-mai- len. „Met 42.000 doden per jaar op de Europese wegen zijn bel lende en internettende chauf feurs het laatste dat we nodig hebben", aldus bestuurder J. Breen van de ETSC. nemersuitvoering en als kipper. Voor de aandrijving is er keuze uit een 80 pk sterke 2.5 liter die sel of een 2.8 liter turbodiesel met 115 pk. De voorwielaangedreven be steller is afgeleid van de nieuwe Renault Master. Opel bouwt het Renault-ontwerp zelf in het Britse Luton.-Het is niet het eer ste resultaat van de nieuwe sa menwerking tussen Opel en Re nault. Nu al levert Opel in En geland en Duitsland een tot Opel Arena omgedoopte Re nault Trafic. lault brengt zowel de Espace als de Grand Espace in een speci- actieversie op de markt. Het model heet Etoile en is gebaseerd het RXE-niveau van de Franse ruimteauto. De auto's zijn lever- irmet een 2.0 liter 16-kleps benzinemotor, een 3.0 liter V6 met ornaat of een 2.2 liter turbodiesel. De Espace Etoile kost 1.700 den meer dan een standaard RXE-versie, maar heeft daarvoor der meer zijairbags, warmtewerende voorruit, een met leer be- ed stuurwiel, 16 inch lichtmetalen wielen, speciale bekleding en ra tapijt. Volgens Renault bedraagt het voordeel voor de klant 45 gulden. AMSTERDAM Een jaar geleden meldde Fiat trots dat de Panda nog altijd de goedkoopste nieuwe auto was in Nederland. De uitvoering Young kostte toen slechts 14 mille. Nu blijkt dat nog vrij duur te zijn vergeleken met de prijs die Fiat nu in rekening brengt voor een Panda. Voor slechts 11.995 gulden namelijk staat de Young bij de dealer en dat is een ongekend lage prijs voor een nieuwe auto. Daarmee is de Panda zelfs goedkoper dan tien jaar geleden, terwijl de huidige versie meer uitrusting en een grotere motor heeft. De nieuwste Young is voorzien van de 4-cilinder 900 cc 40 pk motor uit de Cinquecento en is voordelig in verbruik, belasting en onderhoud. En ook als ge bruikte auto blijft de Panda heel populair en dat betekent een hoge inruilwaarde en wei nig afschrijving. De Panda is voor Fiat een ver koopsucces. Zelfs toen hij in ei gen huis concurrentie ging on dervinden van de Cinquecento, bleef de Panda het goed doen. In 19 jaar zijn er alleen al in Ne derland ruim 100.000 van ver kocht. Afgelopen zondag vierde Fiat zijn 100-jarig bestaan. Een dik ke drieduizend gasten, onder wie de Italiaanse president Ciampi en premier D'Alema, kwamen een hapje eten met de 78-jarige Gianni Agnelli, de peetvader van Fiat. Hoogtepunt van de avond was de spectacu laire onthulling van de nieuwe Punto, de auto die de sukkelen de autofabriek weer uit het slop moet halen. Het gaat momenteel niet goed met Fiat Auto, dat ruim de helft van de omzet van het hele con cern levert. In het eerste kwar taal 1999 leed de autodivisie een verlies van 230 miljoen gul den. De omzet daalde met 14 procent door een prijsoorlog in Italië en problemen op de be langrijke afzetmarkt Brazilië. Fiat verwacht dan ook veel van zijn nieuwe Punto. Bestuurs voorzitter Paolo Fresco voor spelt dat de verkopen dit jaar door deze introductie met zes procent zullen stijgen. In Euro pa is de Fiat Punto na vijf jaar nog steeds een van de best ver kopende auto's in zijn klasse. Dat heeft Fiat er echter niet van weerhouden om het succesmo del compleet te vernieuwen. Met een uitgekiende, moderne styling en veel technische inno vaties moet de nieuwe Punto de steeds sterkere concurrentie af troeven. Met deze Punto gaat Fiat het nieuwe millennium in en nieu we tijden tegemoet. Daarom ook zet de autobouwer voort aan een nieuw logo op iedere nieuw model, een opgefriste versie van het Fiat-schildje uit de jaren twintig. Vanaf 11 september is de nieu we Punto leverbaar in ons land. Prijzen zijn nog niet bekend, ugeot breidt het gamma bedrijfswagens uit met twee pickup- lodellen. De auto's worden in Nederland vervaardigd op basis inde zogenaamde 'plancher cabine'-modellen van de Partner en Expert. De auto's hebben een laadbak, die eventueel kan wor- n voorzien van een kiepinstallatie. Beide modellen zijn er met 1.9 liter turbodieselmotor met 90 pk en een versie zonder tur- ;n 70 pk. De Partner pickup is er vanaf 24.795 gulden exclusief W, de Expert is 6.000 gulden duurder. Eigenaar Volkswagen heeft grote plannen met Brits topmerk De nieuwe eigenaar van Bentley, Volkswagen, laat er geen gras over groeien. De Duitse fabrikant inves teert miljarden in het Brit se topmerk en wil de ver koop ervan flink opschroe ven. Daartoe moet er in 2002 een nieuwe, sportieve Bentley op de markt ko men. In autoland behoren Bentley en Rolls-Royce nog altijd bij de meest tot de verbeelding spre kende merken. Hun vorstelijke, voorname imago wordt in feite door geen enkel ander merk ge ëvenaard. De laatste tijd zijn Bentley en Rolls-Royce in het nieuws geweest als gevolg van de in Groot-Brittannië zeer be treurde overname door de Duitse merken BMW en Volks wagen. Er is daarbij een opmer kelijke splitsing tussen Bentley en Rolls-Royce opgetreden. De Volkswagen Groep is eigenaar van beide merken, maar doet Rolls-Royce op 1 januari 2003 over aan BMW. Volgens importeur Hessing in De Bilt is Volkswagen al voort varend te werk gegaan in de Bentley-fabriek. Er hebben veel wisselingen in het management plaatsgevonden. Voor de ko mende vier jaar is circa 1,7 mil jard gulden geïnvesteerd ten behoeve van productontwikke ling. Veel daarvan is in de fa briek gestoken: er is een nieuwe lakstraat gekomen en eveneens een compleet nieuwe produc tiehal. Het gaat in Nederland relatief goed met Rolls en Bentley. Hes sing verkocht er vorig jaar 26 stuks van. Dat is tien procent In maart van dit jaar op de autotentoonstelling van Genève liet Volkswagen al zien dat het grote plannen heeft met Bentley. Deze conceptauto met 16-cilinder 630 pk motor maakte meer dan duidelijk dat Bentley gaat afrekenen met het imago van sportieve Rolls-kloon. foto reuters van de totale markt. We hebben het dan over de absolute top van meest 12-oilinder auto's. Gemiddeld scoren Rolls-Royce en Bentley in Europa 2,5 pro cent marktaandeel. In Duits land, de bakermat van Merce des en BMW, de belangrijkste concurrenten van de chique Britten, halen Rolls-Royce en Bentley maar één procent. Volkswagen wil de productie van Bentley flink opvoeren. Het huidige aantal van 1.300 per jaar moet op middellange ter mijn op 9.000 komen te liggen. De productie van Rolls-Royce handhaaft VW op ongeveer 500 auto's per jaar. Het nieuwe Bentley-model moet het gat tussen de absolute topklasse en de bovenkant van de zeer luxu euze personenauto's opvullen. Het wordt een voor Bentley-be- grippen sportieve auto die het gaat opnemen tegen de Merce des S-klasse. Hessing denkt dat het een 8-cilinder zal worden. Gevraagd naar de toekomst van Rolls-Royce zegt Hessing: „BMW krijgt in feite alleen de naam Rolls-Royce, zonder fa briek en zonder netwerk. Dat laatste is allemaal naar Bendey gegaan en dus naar Volkswa gen. BMW ziet zich voor de taak gesteld elders Rolls-Royces te gaan bouwen en een verkoop netwerk te stichten. Met de Ro ver-desaster op hun nek geen gemakkelijke zaak. Volkswagen- baas Piëch kan achterover leu nend gaan zitten wachten wat BMW gaat doen". maar beginnen naar verwach ting rond de 24.000 gulden. De huidige Punto verdwijnt overi gens niet helemaal van het to neel, want hij leeft voort in de cabriolet, die in de nieuwe ge neratie niet Voorzien is. Fiat studeert nog wel op andere car rosserievarianten. AMSTERDAM Fiat Auto en Mitsubishi Motor Corporation hebben een prin cipe-akkoord bereikt over de ontwikkeling en productie van een nieuwe vierwielaangedre- ven auto, een zogeheten Sport Utility Vehicle. Fiat zal de sty ling van de auto voor zijn reke ning nemen, terwijl terreinwa genspecialist Mitsubishi het chassis en het onderstel zal le veren. De gezamenlijke terreinwagen wordt gebouwd bij Pininfarina in Bairo Canavese (Turijn) en de productie moet begin 2001 van start gaan. De nieuwe SUV komt zowel in 3-deurs als 5- deurs uitvoering op de markt en kan geleverd worden met een benzine- of dieselmotor. Fiat en Mitsubishi hebben te vens aangekondigd de komen de weken verdere onderhande lingen over samenwerking op technisch gebied te zullen voortzetten. In navolging van het speciale actiemodel dat in samenwer king met de radiozender Radio 538 op de markt werd gebracht, heeft Citroën nu de Saxo Spot gepresenteerd. De auto wordt net als zijn voorganger in een beperkte oplage gebouwd en aangeboden vanaf 19.490 gul den. De Saxo Spot is leverbaar met een 1.0 of 1.1 liter benzine motor in een 3-deurs uitvoe ring. Standaard zijn een airbag, blauwe wijzerplaten, blauwe versnellingspook in lederlook en speciale bekleding. De 11 heeft standaard stuurbekrachti ging en kost 21.490 gulden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN de gemiddelde rondetijden een goede indicatie gaven vEin zo wel de wegligging als snelheid. Onder de zes testrijders die de motoren aan de tand voelden, bevond zich voormalig Grand Prix-coureur Patrick van de Goorbergh. De RSV Mille werd op relatief grote afstand ge volgd door twee supersportieve Yamaha's: YZF-R1 en YZF-R6. Nissan heeft een auto ontwik keld met een methanol brand stofcel als milieuvriendelijk al ternatief voor benzine. De uit stoot van de auto bestaat vol gens Nissan uit gassen die net zo schoon zijn als de buiten lucht. De experimentele Nissan beschikt over een installatie die methanol, dat makkelijk is te winnen uit natuurlijke bron nen, omzet in waterstof. In de brandstofcel zelf vindt een che mische reactie plaats tussen waterstof en zuurstof, hetgeen elektriciteit opwekt voor de aandrijving. Momenteel worden allerlei praktijktesten gedaan met de brandstofcel, onder meer in een hybride-versie van de Al- mera Tino, die kan schakelen tussen de brandstofcel en de accu's aan boord. Nissan ver wacht in de praktijk een ver bruik, dat een derde bedraagt van een benzinemotor. jtm Kinderen tot drie jaar kunnen in een zitje voorop de fiets mee. Ze kunnen zichzelf vasthouden aan een eigen stuurtje en zijn tijdens de rit door de fietser goed in de gaten te houden. Op een langere tocht kan het kind echter in slaap vallen en dat levert pro blemen op. Het kind kan met De slaaprol wordt met klitteband voorop het kinderzitje bevestigd. foto halfords het hoofdje voorover te'gen het stuur slaan. In dat geval brengt een knikkebolrol uitkomst. Dat is een rol van schuimrub ber die met klitteband over het kinderstuurtje wordt geklemd. Het kind kan daarom rustig in slaap vallen en hoeft niet wak ker gehouden te worden. De rol zit in een waterdichte hoes en is in diverse dessins verkrijgbaar. Gezien bij onder andere Hal fords voor rond de 25 gulden. Regenhoezen Een doorweekt kinderzitje is ui terst onprettig en ongezond voor een kind dat op de fiets mee moet. Plastic zakken om de boel droog te houden pas sen meestal niet. De firma Thofas brengt speciale regen hoezen in de handel die passen op elk model kinderzitje. De prijs bedraagt op een stuiver na twee tientjes. Informatie over verkoopadressen via tel. 043 4072 813. Fiets en trein De regels voor het meenemen van fietsen in de trein zijn in elk land verschillend. Er zijn lan den in Europa waar fietsvervoer probleemloos verloopt en gratis is, maar er zijn genoeg voor beelden van landen en soorten treinen waar dat streng verbo den is. Gegevens over het mee nemen van fietsen in treinen buiten Nederland zijn snel ach terhaald. De reizigersvereniging ROVER beschikt over alle re cente informatie en heeft daar een handige brochure van ge maakt. De gegevens zijn geba seerd op dienstregelingen van 30 mei en hebben betrekking op fietsvervoer vanuit Neder land naar het buitenland en fietsvervoer in het buitenland. De brochure is bij ROVER te be stellen via tel. 033 4655 414. De gegevens zijn ook op de inter netpagina's van ROVER te vin den: www.rovemet.nl. Voor de jarige Italiaanse fabri kant Fiat is de kleine auto altijd heel belangrijk geweest. In de ja ren voor de Tweede Wereldoor log deed het bijvoorbeeld goede zaken met de 500 Topolino. Na de oorlog werd dit 'muisje' ver vangen de Fiat 600, die later ge zelschap kreeg van de kleinere 500. De Fiat 600 had onmiddel lijk succes en werd zelfs de meest geliefde en verkochte auto in Italië. Ook in het buitenland deed hij het goed en na vele ja ren trouwe dienst waren er meer dan vier miljoen van gebouwd. Bij de lancering in 1955 trok Fiat er vanuit de fabriek met een bonte stoet 600's op uit door de straten van de Fiat-stad Turijn. foto fiat

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9