Euro's rollen van de pers Economie Recordaantal kippen in Veder land: 108 miljoen Rabobank steekt miljoenen in windprojecten in Duitsland Snelle vrachttreinverbinding NS naar Milaan Vulcanus in Vaassen dooft /RIJDAG 16 JUL11999 I Beschermde titel makelaar verdwijnt IfiPMHAAG' Makelaar wordt per 1 januari 2000 een 'gewoon' be- roep. De wettelijke titelbescherming komt dan te vervallen. Ook hoeven makelaars vanaf die datum geen eed meer af te leggen. ■Minister Korthals van justitie heeft een wetsvoorstel hiervoor ■naar de Kamer gestuurd. Volgens de WD-bewindsman is er ■geen reden meer om het nu nog bestaande verschil tussen ma kelaars en andere onroerendgoedbemiddelaars te handhaven. ■Bovendien denkt hij dat het wetsvoorstel de onderlinge concur- ïrentie tussen makelaars en bemiddelaars ten goede komt. De ■Nederlandse Vereniging Makelaars reageerde vandaag geprik keld. Van afschaffing is volgens de NVM geen sprake zolang de mer nog geen definitieve uitspraak heeft gedaan. Batavus stopt met goedkope fietsen ufprenveen Batavus stopt met de fabricage van goedkope fiet sen die onder andere merken worden verkocht. De productie daarvan „brengt niks op", zegt directeur René Takens. Batavus moet zich van het moederbedrijf, het beursgenoteerde Accell, richten op de duurdere merkfietsen. Accell is de op twee na grootste fietsenproducent van Europa en bezit onder andere ook Koga Miyata. De groepsomzet daalde het afgelopen halfjaar met drie procent tot 199,3 miljoen gulden. Maar doordat meer dure fietsen werden verkocht steeg de nettowinst met 10,4 pro cent tot 6,9 miljoen. 'Nederland heeft laag kabeltarief' nfn haag Nederlanders betalen maandelijks gemiddeld 20,89 gu|den voor hun kabelaansluiting. Daarmee heeft het land vol gens de European Cable Communications Association (ECCA) een van de laagste tarieven in Europa. Alleen Slovenië en Roe menië zijn goedkoper. Het gemiddelde Europese tarief is vol gens de ECCA 30,53 gulden voor een basispakket. De Neder landse kabelmaatschappijen leveren, na Duitsland, de meeste zenders. De doorsnee bekabelde Nederlander heeft dertig tele- fisie- en 32 radiozenders tot zijn beschikking. Het kabinet laat tarieven van kabelbedrijven onderzoeken. Staatssecretaris fan der Ploeg dreigt met een prijsmaatregel als ze te hoog lig- |gen- Fusie Vendex en KBB bezegeld (sterdam Vanaf vandaag zijn Vendex en Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) één onderneming. De notaris heeft de fusie giste ren bezegeld. Houders van winstbewijzen KBB (officieel prefe rentierechten geheten), verenigd in een stichting, hebben alles gedaan om de combinatie tegen te houden. Hun rechten zijn de overblijfselen van de moeilijke periode die KBB beginjaren tachtig doormaakte. De stichting heeft een kort geding inge trokken en ook alle vorderingen in bodemprocedures laten val len. In ruil daarvoor zal Vendex KBB per preferentierecht 1,25 gulden uitkeren, naast de vergoeding van 75 cent die al eerder is vastgesteld. Bij derden staan ruim drie miljoen preferentierech ten uit. Duitse stroomwet weert concurrentie haag» Duitse regels voor het transport van stroom hinderen mitenlandse bedrijven om op die markt voet aan de grond te rijgen. Dit antwoordt minister Jorritsma in antwoord op Ka mervragen van de SP. Begin dit jaar sloten enkele grote bedrij ven, waaronder de NS, importcontracten af met Duitse stroom- everanciers. De Nederlandse stroombedrijven wisten geen Duitse contracten in de wacht te slepen. De Duitsers hanteren een transporttarief voor stroom dat afhankelijk is van de afstand waarover het vervoerd moet worden. Naarmate de klant verder van de producent afzit, wordt het transport duurder. Nederland coos er voor stroom onafhankelijk van de afstand, tegen hetzelf de tarief te vervoeren. De bewindsvrouw zegt dat de Europese immissie nog moet oordelen of het Duitse systeem aan Euro- lese regels voor een vrije markt voldoet. )ntslagen bij Henkes Senefelder urmerend Drukkerij Henkes Senefelder in Purmerend, onder- eel van Roto Smeets De Boer, moet wegens tegenvallende re- ultaten 100 tot 115 medewerkers ontslaan. Dat is aanzienlijk neer dan de 55 (van de 170) waarvan de drukker eerder uitging. )e werknemers worden overgeplaatst binnen Roto Smeets De loer, maar moeten daarvoor wel verhuizen. Met deze reorgani- atie wil de top van Roto Smeets De Boer het rendement van iet concern opkrikken. Een maand geleden gaf het concern een winstwaarschuwing af. Door de toenemende prijsdruk en de troefdraaiende dochters in Purmerend en Utrecht rekent de di- ectie erop dat de winst per aandeel dit jaar met tien a vijftien irocent zal dalen. Roto Smeets De Boer boekte vorig jaar een vinst van ruim 45 miljoen. Verzekeraar Movir schuilt bij ING itrecht Verzekeringsmaatschappij Movir komt voor zeventig irocent in handen van ING. In ruil voor het belang krijgt het ledrijf een financiële injectie, die de continuïteit van het con- ern moet waarborgen. In 1998 leed de maatschappij 119,7 mil- oen verlies op een premieopbrengst van 208 miljoen. Als reden ïoemt directeur W. de Brauw de enorm toegenomen schade- ast. Zo is het aantal arbeidsongeschikte medisch specialisten, waarop Movir zich vooral richt, in vijfjaar tijd met 36 procent oegenomen. ING verzekert via dochterbedrijf Artsen-Onderlin- ;e zelf al ruim 11.000 artsen tegen arbeidsongeschiktheid. Mo- ïir heeft 36.000 verzekerden in de boeken. Metro scoort beter dan Sp!ts nu haag De strijd om de gunst van de treinreiziger tussen de ratis kranten Spits en Metro, lijkt in het voordeel van de laatste lesüst te worden. Metro scoort vooralsnog beter op alle fron- en, zoals bekendheid, waardering en bereik. Dit blijkt uit een mderzoek van Trendbox in opdracht van het mediabureau CIA ledianetwork onder ruim 1.000 Nederlanders. Na twee weken ilijkt 49 procent van de Nederlanders Spits te kennen. Metro •coort iets hoger met 55 procent. Maar niet meer dan vier pro- ent van de ondervraagden heeft Metro gelezen. Spits scoort £lfs nog een procentje lager. Toch is de waardering goed, voor- il de jongere lezers vinden de kranten een aanwinst. "t het aantal verder uitbreidt. Door de recente dioxinecrisis zijn de opbrengsten zo sterk ge zakt dat sommige ondernemers moeten stoppen. Het aange kondigde verbod op legbatterij en kan het aantal kippen be perkt houden. Het herstel van de varkensstapel na de varkens pest in 1997 zette zich dit jaar door. In de zomer van 1997 werden nog slechts 11,4 mil joen varkens gehouden. In april 1998 was het aantal opgelopen tot 13,4 miljoen stuks en een jaar later was dat aantal alweer veertien miljoen. Het aantal vleeskalveren in Nederland is sinds april 1998 met zeven procent toegenomen tot een recordhoogte van 760.000 stuks, circa 30.000 meer dan in 1998. Het aantal rosé vle.eskalveren steeg met negen tien procent nog sterker en be draagt 120.000 stuks. Sinds de invoering van de melkquotering in 1983 is het aantal melk- en kalfkoeien jarenlang gedaald. In 1998 en 1999 bleef het aantal stabiel op 1,6 miljoen stuks. is dus een flinke financiële meevaller." De Waal kan die meevaller ook wel gebruiken. Met zijn vo rige woning was hij minder ge lukkig. Die woning bleek, toen De Waal hem wilde verkopen, ineens nog maar de helft waard van het originele aankoopbe drag. „Dat was een apparte ment in Den Haag waar ik al leen woonde", aldus De Waal. Het was een uitstekende wo ning waar ik met veel plezier gezeten heb. Maar dat plezier verdween toen ik het van de hand wilde doen." De Waal loste zijn ongerief op door het appartement dan maar niet te verkopen maar te j verhuren. „Ik heb het nog tien I jaar aangehouden. Met wisse lende gevoelens moet ik zeg gen. Ten eerste ben ik geen huisjesmelker. Maar had ik ook niet altijd huurders. Dan stond het huis weer een paar maan den leeg en waren de kosten geheel voor mijn rekening. Uit eindelijk heeft de laatste huur- der het gekocht." Als financiële tip adviseert De i Waal nooit aandelen te kopen van het bedrijf waar je werkt. „Je moet je risico's spreiden", vindt De Waal. „Ik vind het on verstandig om van een bedrijf afhankelijk te zijn voor én je i vermogen én je salaris. Je kunt beter aandelen kopen van de concurrent." pen haag gpd Fraudeur ABN Amro ontslagen I UTRECHT ANP De werknemer van Amstel Lea se die vorige maand met zijn i sjoemelpraktijken tegen de lamp liep, is door moederbe drijf ABN Amro ontslagen. De bank heeft bovendien aangifte i gedaan bij de politie. Dat zijn de uitkomsten van een intern onderzoek bij de Utrechtse dochteronderneming. De medewerker pleegde frau de met leaseproducten, wat de bank een schade zou hebben berokkend van enkele miljoe- nen guldens. Een woordvoer- ster wil niet op de hoogte van het schadebedrag ingaan. „De j politie buigt zich daar nu over. Daar hebben wij geen zicht op." Ook andere details wil zij niet kwijt. ABN Amro is de afgelopen ja ren meermalen in het nieuws geweest wegens interne fraude. In 1996 speelde een zaak met I diamantfraude, waarbij de bank een deuk opliep van 178 miljoen gulden. Eveneens in dat jaar sluisde een bankem- ployee met een druk op de knop 25 miljoen via het inter nationale betalingssysteem Swift naar zijn eigen bankreke ning door. De Vries: goede banenprojecten gaan zeker door den haag anp Goede werkgelegenheidspro jecten worden niet de dupe van de beslissing van de Europese Commissie om subsidies uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) voorlopig te bevriezen. „Wan neer projecten aan de voor waarden voldoen gaan ze door", verzekert een woord voerster van het ministerie van sociale zaken. „Desnoods met voorfinanciering door Arbeids voorziening." Het gaat in totaal om ongeveer 1.500 projecten. Brussel besloot tot de bevrie zing omdat Nederland sjoemel de met ESF-geld. Uit een on derzoek in Rijnmond en Gel derland zijn bij zes van de acht projecten onrechtmatigheden ontdekt. Nederland ontvangt jaarlijks ongeveer 500 miljoen gulden aan ESF-gelden. Minister De Vries gaf de Alge mene Rekenkamer eerder al opdracht de zaak te onderzoe ken. Dat loopt nog. De vakcen trale FNV dringt er op aan dat het ministerie er alles aan doet om de goeden niet de dupe van de sjoemelaars te laten worden. Rabobank International steekt in Duitsland 112 miljoen gul den in twee windmolenparken. Eind van de maand verwacht de onderneming nog meer windprojecten in Duitsland te financieren. In Nederland hoopt de bank dit jaar met twee energiebedrijven overeenstem ming te bereiken over de finan ciering van 75 megawatt ver mogen. Dan gaat het om onge veer 150 miljoen gulden. De bank zegt dat het hiermee internationaal een vooraan staande financier van wind energie is en dat het past bij de keuze om nauw betrokken te zijn bij duurzame investerin gen. Milieuorganisatie Green peace nuanceert de maat schappelijke betrokkenheid. „De bank zou stom zijn om niet in windenergie te investeren. Zeker in Duitsland is het een zeer rendabele bezigheid. Daar kun je er goed geld mee verdie nen. De bank doet daar dus ge woon zijn werk", aldus een woordvoerder. Hij zegt dat de Rabo wel een van de eerste grote banken is die echt gaat investeren en met creatieve voorstellen komt. „Ri sico lopen doen ze niet. Voor zichtigheid en banken zijn sy noniem. Kleine banken als ASN en de Triodosbank hebben wel hun nek uitgestoken. Zij heb ben geld gestoken in projecten waarvan absoluut onzeker was of ze dat terug zouden krijgen." De Rabobank schat dat de in ternationale markt voor wind energie de komende vijf jaar zal verdubbelen. De bank wil daar wat de eigen activiteiten betreft gelijke tred mee houden. De Nederlandse Spoorwegen willen volgend jaar be ginnen met een snelle vrachttreinverbinding vanuit Hoofddorp of Amsterdam naar Milaan. Een aantal goe derenwagons zal achter een passagierstrein worden gekoppeld. De Bloemenveiling Aalsmeer wil dagelijks een wagon met bloemen meesturen. Het vervoer met vrachtwagens over de weg wordt door de toenemende drukte steeds problematischer. De snelste goederentrein doet nu 22 uur over de rit naar Milaan. De reistijd moet worden teruggebracht tot 14 a 15 uur. NS Cargo denkt erover om vier goede renwagons aan een nachtelijke passagierstrein te kop pelen. „Maar dat aantal kan worden uitgebreid tot een stuk of tien", aldus woordvoerder R. Holdert van NS Cargo. „We zijn nog aan het onderzoeken hoe groot de tmarkt is." Door passagiersvervoer en goederentrans port te combineren, hopen de NS een rendabele ver binding te kunnen opzetten. De goederenwagons zijn speciaal geschikt voor hoge snelheden. NS mikken vooral op het vervoer van luchtvracht, bederfelijke waar en bloemen. De trein zal volgens de woorvoerder een tussenstop maken in Frankfurt. Daarmee vissen de NS in dezelfde vijver als het transportbedrijf Balkenende Aircargo Handling op Schiphol, dat ook plannen heeft voor een luchtvrachttrein naar Frankfurt. Het initiatief van Bal kenende is nog niet van de grond gekomen. De finan ciering en het ontbreken van een geschikte vertrektijd vormen tot dusverre de grootste hinderpaal. Ook de NS puzzelen nog op de beste vertrektijd. Het is volgens de woordvoerder moeilijk om een gunstig 'gat' te vinden in de drukke dienstregeling op het binnen- en buiten landse spoorwegnet. Nu NS Cargo gefuseerd is met de Duitse spoorwegen zou dat makkelijker moeten wor den. Woordvoerder Holdert: „Je kunt het je eenvoudig weg niet permitteren om twee uur te moeten wachten bij de grens." Het beladen van de vrachtwagons zal mogelijk plaatsvinden in Hoofddorp. Maar de NS be kijken ook een plek in het Westelijk Havengebied in Amsterdam. Nadeel van de laatste locatie is volgens Holdert de slechte bereikbaarheid voor vrachtauto's. De trein naar Milaan gaat op zijn vroegst in de zomer van 2000 rijden. Naam: Lodewijk de Waal Leeftijd: 49 Beroep: Voorzitter vakcentrale FNV, vice-voorzitter Sociaal Economische Raad en vele an dere functies Burgerlijke stand: Ongehuwd samenwonend Kinderen: Twee Auto: Dienstauto met chauffeur (de laatste Ford Scorpio die ooit in Nederland is verkocht) Hobby: Fietsen FNV-voorzitter Lodewijk de Waal is geen wijnkenner, maar wel een liefhebber. Zijn laatste grote aankoop die hij zich tot volle tevredenheid herinnert is een doosje van twaalf flessen Zuid-Afrikaanse witte primeur wijn. Hij heeft het doosje bij de lokale slijter in Haarlem op de kop getikt voor 240 gulden. „Ik wist helemaal niet dat Zuid-Afrika primeurwijnen heeft", zegt De Waal. „Ik had eerst één fles gekocht en die op een mooie zomeravond thuis in de tuin gedronken. Dat flesje beviel zo goed dat ik maar een doosje ben gaan halen. Het is meer mensen bij mij in de buurt opgevallen dat het een prima wijn is, want de slijter is inmiddels door zijn voorraad heen." De tuin schenkt De Waal so wieso al veel plezier, want zijn huis vindt hij de beste aankoop uit zijn leven. Het is een hoek woning met zeven kamers, een 'redelijk grote' tuin aan de ach ter- en zijkant en een klein tuintje aan de voorkant. „Ik heb het huis precies op het goede moment gekocht", vindt De Waal. „Net voor de grote prijs stijgingen negen jaar geleden. En dan ook nog eens in een buurt die erg in trek raakte. Van buurtbewoners die inmiddels weer vertrokken zijn weet ik dat de prijzen verdubbeld zijn. Dat Autoschade loopt op tot 2,3 miljard sassenheim anp De totale schade aan auto's is vorig jaar door hagel en het sterk groeiende wagenpark ge stegen met 100 miljoen tot 2,3 miljard gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Focwa- schadeherstellers. Zonder de vernietigende hagelbui van juni 1998 zouden er 70.000 minder schadegevallen zijn geclaimd. Elk van die 70.000 gedupeerden had 6.000 7.000 gulden scha de. Het gemiddelde schadebe drag lag in 1998 op 2.682 gul den tegen 2.590 gulden in 1997. Het aantal schadegevallen nam in 1998 met ongeveer 50.000 toe tot 950.000. Punt van zorg voor Focwa is de relatief snelle totallossverklaring van voertuigen. Doordat steeds meer auto.'s dure onderdelen hebben zoals airbags en gor delspanners worden wagens sneller afgekeurd. Het vervan gen van die onderdelen kost veel geld en dan is het volgens de branchevereniging voor ver zekeraars goedkoper om de au to total-loss te verklaren. „Die schadeauto's komen bij opknappers terecht en zij ver vangen die veiligheidsonderde len niet. Daardoor komen er onveilige auto's op de weg. De eigenaar weet vaak niet dat de veiligheidsonderdelen eruit zijn. Dat valt vaak ook niet te controleren", aldus woordvoer der B. Geerlings. Focwa pleit voor beter toezicht. Duisenberg niet bezorgd over zwakke positie vaassen De Nederlandse Ijzer gieterij Vulcanus in het Gelderse Vaassen gaat sluiten. Vanmiddag is het personeel met vakantie ge gaan en wordt de gieterij ont manteld. In de hoogtijperiode bood de fabriek werkgelegenheid aan 500 werknemers. Nu werken er nog 36 personen. Zij worden overgeplaatst naar de vestiging in Doesburg. foto anp martin hollering De productie van de euro bankbiljetten is begonnen. De Europese Centrale Bank maakte gisteren be kend, dat de drukpersen in België, Duitsland, Italië, Nederland en Spanje zijn gaan draaien. De andere zes landen die de euro in voeren volgen op korte ter mijn. Op 1 januari 2001 moeten er dertien miljard bankbiljetten klaarliggen. Daarvan worden er direct negen miljard gebruikt om bestaande Europese bank biljetten te vervangen. De biljetten hebben een waar de van 1.320 miljard gul den. frankfurt-haarlem gpd-anp-ap Johan Enschedé in Haarlem is belast met het drukken van de Nederlandse bankbiljetten. Het gaat om 605 miljoen stuks. Een bescheiden aantal in vergelij king met dat voor de grootste landen, Duitsland (4 miljard) en Frankrijk (2,5 miljard). De biljetten worden gedrukt in de nominaties 5, 10, 20, 50, 100 en 500 euro. Met de productie van euromunten is al eerder begon nen. Daarvan zijn er 56 miljard nodig, met een totaal gewicht van 250.000 ton. Er komen acht munten, van 1,2, 5, 10, 20 en 50 eurocent en 1 en 2 euro. President Duisenberg zei gis teren na afloop van de vergade ring van de Europese Centrale Bank er alle vertrouwen in te hebben dat de euro, die sinds zijn introductie in het geldver keer veertien procent van zijn waarde heeft verloren, in de toekomst aan kracht zal terug winnen. De eurobank besloot zijn rentetarieven ongewijzigd te laten. De nieuwe Duitse minister van financiën Eichel liet vorige week weten dat de zwakke euro 'geen enkel probleem' is. Ge volg: de euro verloor nog meer Een controleur bij drukkerij Joh. Enschedé houdt bij de pers de productie van de eurobiljetten nauwlettend in de gaten. foto anp terrein op de dollar. Een paar dagen later probeerde de Fran se minister van financiën Straus-Kahn de euro weer om hoog te praten. „Het is een ster ke munt." Vervolgens spraken de ministers af geen tegenstrij dige uitspraken meer te doen over de euro, madr twee etma len later deed een hoge Duitse regeringsadviseur zijn duit in het zakje. „De euro kan wel eens afzakken naar 0,90 dollar." Valutahandelaren hebben het moeilijk met de euro. De alge mene verwachting was dat de Europese munt na de introduc tie alleen maar zou stijgen. Het tegenovergestelde gebeurde. De munt zakte maandag zelfs even onder de 1,0120 dollar. De euro stond gisteravond in New York met 1,0190 fractioneel beneden de slotkoers in Europa. Duisen- bergs spraakzaamheid is even snel gedaald als de euro. Aan het begin van dit jaar zei hij nog 'blij en gelukkig' te zijn met het koersverloop, vervolgens baga telliseerde hij de daling, inmid dels zwijgt Duisenberg vooral. Hoewel de geruchten voort durend oplaaien, heeft de ECB waarschijnlijk maar één keer steunaankopen gedaan. Vorige maand verkocht de bank Ja panse yen en kocht euro's. Dat gebeurde echter op verzoek van de Japanse centrale bank. Het kwakkelende Japan heeft na melijk te leiden onder de zwak ke euro. Het land kan daardoor moeilijker exporteren, terwijl het dat juist hard nodig heeft om te herstellen van de crisis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7