1 Drank- en medicijngebruik stijgt Zalm denkt aan ingreep in WAO Binnenland 3aleii ,.r Dag en nacht steppen Sociale controle in zwemparadijs leiner, er kan van alles gebeuren' :>el;F irg Kamerleden: Zuid-Holland moet zelf problemen oplossen Tweede smet op blazoen van Leemhuis De Jong zwaar onder vuur 1IJDA0 16 JULI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens jeperkingen op Schiphol Met een beperkende regel voor vliegtuigen die te ^arriveren, hoopt Schiphol te voorkomen dat de luchtha- en dit jaar de geluidsgrenzen voor nachtvluchten overschrijdt, luchten die volgens hun schema na zes uur zouden moeten anden maar ongepland te vroeg aankomen, mogen vanaf don- meer maken van de Buitenveldertbaan. In bleek dat het aantal ongeplande nachtvluchten in de eerste »ven maanden van het Gebruiksplanjaar 1999, van oktober 998 tot en met april, fors hoger was dan verwacht. In totaal tartten en landden er tussen 23.00 en 6.00 uur ruim 1500 vlieg- ligen meer dan voorzien. In principe worden 's nachts alleen eZwanenburgbaan en de Kaagbaan ingezet, tenzij er werk- aamheden aan deze banen worden verricht, of bij bijzondere (eersomstandigheden, zoals harde westenwind. In de afgelo- en periode is de Buitenveldertbaan enkele nachten ingezet oor te vroeg arriverend verkeer. Ieze' 10V-Kamerlid Boogaard overleden cse se uhaag Het oud-Kamerlid Boogaard is afgelopen maandag in ■•lien Haag overleden. Boogaard kwam in 1994 in de Tweede Ka- oervoor het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) dat bij de Ka- orres nerverkiezingen van dat jaar onder leiding van lijsttrekker Jet in de lijpels onverwacht vanuit het niets zes Kamerzetels veroverde. Dezi ater zou AOV-fractie echter door talrijke interne vaak sterk persoonlijk getinte ruzies uiteenvallen in uiteindelijk vier trac es. Boogaard bleef daarbij trouw aan zijn lijsttrekker. Hij gaf et parlementaire werk er in 1996 aan, mede vanwege zijn ver- 'li 19i echterende gezondheid. dsco' uiiii Amsterdammer dood na mishandeling e ucTfRDAM Een 18-jarige Amsterdammer is woensdag overle- n aan de gevolgen van een mishandeling op 13 mei. De poli- vond de gewonde man twee maanden geleden op het Buik- otermeerplein. Hij was toen al in coma en is sindsdien niet neer bij kennis geweest. De man overleed in het ziekenhuis. Op juni arresteerde de politie een 28-jarige man uit Amsterdam verdenking van betrokkenheid bij de mishandeling. De ver- kercl achte zit in voorarrest, hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. Zen 'ersoneel verdacht van overval boon -WDUK E>e politie heeft vier mannen aangehouden die wor- i nooi en verdacht van een overval op een geldtransportauto van Peldnet in Zaandijk. Het gaat om een 37-jarige man uit Purmer- id, een 28-jarige man uit Zaandam en twee 23-jarige mannen t Zaandijk. Van de vier verdachten zijn er twee werkzaam bij leldnet. Het geldtransport van Geldnet werd op 5 juli op inge- nseni 'euze ^ze door twee mannen in Zaandijk overvallen. Een van ,n sne ledaders stapte met een vuurwapen in de geldwagen, die bij vaam en '}ar^c 'n Oostzaan stond geparkeerd. Kort daarop werd een iersv veec*e overvaUer opgepikt. De auto moest daarna op andere juli li Ires8611 8eld ophalen. Van de buit is tot op heden niets terug- Ueniranden' riedi !rua i :rste 7 juli :ntsz lesluit gasboringen na de zomer tiet to MHAAG Een besluit over proefboringen naar gas onder de eende addenzee wordt pas genomen nadat het kabinet op 16 augus- en mi svan v^^tie terug is. Intensief overleg tussen de meest be- l de h 3^en bewindslieden leidde de afgelopen dagen niet tot over- fame nstemming. In de kwestie staan vooral WD-minister Jorrits- DerW avan Economische Zaken en minister Pronk van Milieu te- 'liea nover e^aar- Pronk wil de Waddenzee vrijwaren van de bo den 'Sen- Jorritsma denkt dat milieuschade meevalt.en vreest bo- ndien grote schadeclaims als de boringen worden verboden. overf ïepai [antoor KPN snel weer in gebruik vliegt Vong NHAAC* E>e reparatiewerkzaamheden aan het Haagse KPN- iit bet ntoor moeten binnen twee weken afgerond kunnen zijn. Dat voldo ieft een woordvoerster van verhuurder DEVCO, samen met torite ^ast Nedam tevens uitvoerder van de herstelwerkzaamhe- n, gezegd. KPN heeft DEVCO inmiddels aansprakelijk gesteld or vervolgschade. Volgens de verhuurder kan KPN zoals ge- £[^5 tnd begin augustus zes van de zeven bouwlagen in gebruik "men. Alleen de begane grond wordt waarschijnlijk niet op opgeleverd. Er zou geen instortingsgevaar meer zijn. Twee ke ntoorgebouwen van KPN werden maandag ontruimd omdat n muur van tussenliggende nieuwbouw op instorten stond. Eén op vijfmannen 'zwaardere' drinker Het drank- en medicijngebruik van de gemiddelde Ne derlander stijgt volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Ruim één op de vijf mannen hoort tot de zwaardere drinkers en drinkt zeker één dag per week zes glazen of meer. Bij vrouwen doet één op de zeventien dat. DEN HAAG GPD Drie jaar geleden was dat nog twintig procent. Van de jongens Nog maar vijftien van elke hon- en mannen laat 91 procent de derd Nederlanders boven de drank niet staan, van de meisjes zestien drinkt nooit alcohol, en vrouwen 80 procent. Het gebruik van medicijnen die zonder doktersrecept bij drogist of apotheek kunnen worden gekocht is sinds 1981 verdubbeld. Het gebruik van geneesmiddelen op recept bleef de laatste jaren gelijk. Vrouwen slikken vaker (37 procent) dan mannen (29 procent) vrij ver krijgbare geneesmiddelen. Eén op de drie deelnemers aan het CBS-onderzoek had in de twee weken voor de enquête zulke medicijnen geslikt. In 1981 was dat nog minder dan de helft: 16 procent. Voor medicijnen op recept geldt hetzelfde percentage van één op de drie, maar een groei ende tendens lijkt tot staan ge bracht evenals het bezoek van huisarts en specialist. Vorig jaar gingen 11,5 miljoen inwoners zeker één keer naar de huisarts - 81 procent van de vrouwen, 70 procent van de mannen - en de helft werd doorverwezen naar de specialist: 41 procent van de vrouwen en 35 procent van de mannen. Van vrouwen van 16 tot 49 jaar, slikt 43 pro cent 'de pil'. Aan de groei lijkt een eind gekomen. Tussen 1981 en 1994 klom het pilgebruik nog van 27 naar 45 procent. Het bezoek aan de tandarts door zowel mannen als vrou wen groeit al sinds 1981. Die tendens zette ook vorig jaar door. Bijna twaalf miljoen men sen bezochten vorig jaar de tandarts, iets meer vrouwen (79 procent) dan mannen (76 pro cent). Van de Nederlanders roken er 4,3 miljoen, ongeveer één op de drie boven de zestien jaar. Het percentage rokende vrouwen is de afgelopen tien jaar gelijk ge bleven op 31 procent, terwijl het aantal rokende mannen is afgenomen met vijf procent tot 39 procent. Mannen en vrou wen steken per dag even vaak een rokertje op. Minister zinspeelt op strengere keuringen borger Het Drentse Borger wordt dezer dagen niet alleen overstroomd door toeristen, maar ook door steppers. Het plaatsje was gisteren en vandaag het to neel van de eerste Nederlandse autopedmarathon. Om zeven uur 's morgen gaven de negen teams van twaalf mannen en vrouwen de eerste trap om vervolgens tot tien voor half vijf vanmiddag aan één stuk door te rijden. Naar schatting zouden de teams in die ruim 33 uur tussen de 200 en 220 rondjes van 1250 meter afleggen, goed voor een afstand van tussen de 250 en 275 kilometer. FOTO ANP JACOB MELISSEN DEN HAAG ANP Minister Zalm van financiën sluit niet uit dat het kabinet nog deze regeerperiode maatrege len moeten nemen om het aan tal WAO'ers terug te dringen. Als het niet lukt de groei te be teugelen, wil de bewindsman ingrijpen. De WD-minister denkt aan strengere eisen bij de WAO-keuringen, zodat het moeilijker wordt om een ar beidsongeschiktheidsuitkering te krijgen. Aan de hoogte van de uitkering wil de bewindsman niet tornen. Zalm vindt de stijging van het aantal WAO'ers verontrustend. Hij wil voorkomen dat de teller op een miljoen komt. De minis ter mikt voorlopig op een hal vering van het aantal nieuwe WAO'ers. „Als je de instroom van 150.000 weet te halveren tot 75.000, dan ben je al een heel eind op weg", aldus Zalm in een vraaggesprek met De Tele graaf. „Misschien wordt het nu tijd voor strenger beleid. Een oplossing is volgens Zalm mensen die dreigen in de WAO te komen een andere baan aan te bieden. Ook kun nen om- en bijscholing van werknemers volgens hem voor komen dat ze arbeidsonge schikt worden. Daarnaast is het Zalm een doom in het oog dat werkgevers de uitkering in het eerste jaar aanvullen tot 100 procent van het laatste verdien de loon. Dat heeft volgens hem een aanzuigende werking op de WAO. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid wijst erop dat recente cijfers van het Landelijk Instituut Sociale Ver zekeringen (LISV) over de ont wikkeling van het aantal 1 WAO'ers niet veel verschillen van eerdere ramingen van het ministerie. Die komen even eens uit op een voortdurende stijging van het aantal arbeids- I ongeschikten. Het ministerie gaat er vooralsnog vanuit dat het plan van aanpak van staats secretaris Hoogervorst vol- 1 doende zal zijn om de groei van 1 het aantal WAO'ers te keren. In dat plan wil Hoogervorst vooral meer aandacht voor de begeleiding in het eerste ziekte jaar en voor arbeidsongeschik ten met psychische klachten. De staatssecretaris gaat eind augustus met de uitvoeringsin stellingen van de WAO praten over zijn plan van aanpak. Hij wil met name bereiken dat de keuringen tijdig plaatshebben en dat werknemers met psychi- sche klachten aan een andere baan worden geholpen. Voor WD-ffactie in de Twee- de Kamer gingen die ingrepen j niet ver genoeg. Eerder deze week pleitte het liberale Kamer- lid Wilders net als een paar maanden geleden voor vaker herkeuren en een veel strenger regime voor mensen met psy- chische klachten. Zijn voorstel- len werden toen niet gesteund door de andere fracties. De PvdA overweegt geen ingreep in de WAO. „Dat is ook niet no dig", aldus woordvoerster Smits. Strenger keuren is voor de PvdA absoluut niet aan de orde. Arbeidsongeschikten scholen om hen aan werk te helpen, is welkom. „Daarvoor is ook geld beschikbaar." prins ident le ter )ranje ïienl -Nass nden Branr het Tikibad in Wassenaar is voor de tweede keer in korte opschudding ontstaan na sueel geweld. Het zwembad Soest weert op woensdag- ldag volwassenen die zon land komen zwemmen om buiten de deur te iden. Maar is het wel moge- om seksuele excessen uit te len? igenlijk is het zwembad hele veilige plaats voor kin- 'de en ze& adjunct-directeur ld*da lmerrnan van Sportfondsen sntRt kdand (SFN), de exploitant honderd zwemaccommo- atuiu s. „Miljoenen mensen konin ^en wekelijks hun baantjes me! slechts in een paar gevallen 3JJ leurt er iets. Maar als er iets 5 rvalt, is het vaak ernstig. Dat ft het zwembad een slechte immerman is volop bezig t de veiligheid in 'zijn' imbaden. „We zien de laat- vijf tot tien jaar een verhar- »genR ^as ^et vroe8er n°g on- •j uldig aan een bikinibandje ien, tegenwoordig zijn er achtingen." ik bestuurslid Van Raam de Nederlandse Vereniging Zwembadmedewerkers fZ) is bezorgd. „Wat mij de este zorgen baart is dat de daders steeds jonger zijn. Ik vind het schrikbarend dat jon getjes van twaalf jaar meisjes van zestien aanranden." De komst van de grote tropi sche zwemparadijzen speelt een belangrijke rol, denkt Tim merman. „In het oude, recht hoekige zwembad was veel overzicht en weinig gelegen heid om je af te zonderen. De nieuwe zwemparadijzen heb ben overal hoekjes, bubbelba den en glijbanen waar van alles kan gebeuren. Bovendien is de sociale controle daar minder." Van Raam, die als directeur van het zwembad in Soest vorig jaar de regel tegen pedofilie in voerde, wijst daarnaast op de invloed van allochtone jonge ren. „Zij worden de hele dag omgeven door zedige vrouwen en als ze dan in het zwembad een meisje in bikini zien, gaan alle remmen los." Timmerman is het hier niet mee eens: „De allochtonen die nu de zwemba den bezoeken, behoren veelal tot de derde generatie. Zij zijn in Nederland geboren en hele maal in onze cultuur opge groeid. Ik kan me niet voorstel len dat ze dan nog nooit schaars geklede vrouwen heb ben gezien. Het is natuurlijk makkelijk om hen de schuld te geven, maar ik geloof niet in die theorie." SFN is bezig met het opzetten van een opleiding voor toe zichthouders. „We leren ze hoe ze moeten handelen als een groepje jongens een meisje las tigvalt, of als een volwassene zich verdacht bij kinderen op houdt. Het observeren speelt daarbij een belangrijke rol. Want voorkomen is beter dan genezen." Van Raam is daar niet tegen, maar wijst er op dat 'je het in je eentje toch niet redt tegen een groep van vijftien man'. Hij roept dan ook regel matig de politie te hulp „Het le vert soms vervelende reacties op, maar de veiligheid gaat toch voor alles. Ik wil niet dat een klein groepje het verpest voor de rest." Om in de toekomst meer greep te krijgen op seksuele de licten en ongevallen in het zwembad, is .het nodig een goed registratiesysteem op te zetten, vindt Timmerman. Maar de vraag is waar de grens moet worden gelegd. Valt bal dadig stoeien al onder de defi nitie van seksuele intimidatie of moet het ongewenste gedrag veel verder gaan? De adjunct- directeur vindt dat badmeesters in ieder geval elke klacht seri eus moeten nemen. „Het ergste wat je kunt doen, is iemand af schepen met de mededeling dat het allemaal wel meevalt." DEN HAAG GPD De Tweede Kamer is niet van plan om de provincie Zuid-Hol land met ook maar een gulden bij te springen als de Ceteco- miljoenen inderdaad verloren blijken. Wat de politici betreft, is verhoging van de provinciale belastingen en heffingen even min een acceptabele oplossing. Eensgezind lieten de politieke partijen gisteren weten 'zeer verontrust' te zijn over het voor bankier spelen door de provin cie. Opvallend was dat minister Peper van binnenlandse zaken gisteren commissaris der ko- ninging Leemhuis in bescher ming nam. „Dat ze haar hand tekening onder de leningen heeft gezet, zegt op zichzelf niets", aldus de minister. „Dat is de routine van het beleid. Een handtekening is een tech nisch gebaar." „Eigen schuld", oordeelt CDA-Kamerlid Van der Hoeven. Het is op zich niet ongebruike lijk dat gemeenten en provin cies met een overschot in de kas proberen wat geld te verdie nen. „Maar je moet altijd voor ogen houden dat het om ge meenschapsgeld gaat, dus daar mag je niet te veel risico mee lopen. Het gaat hier bovendien wel om ontzettend veel geld", vindt Van der Hoeven. PvdA'er Crone vindt dat Peper des noods iets bij wet moet veran deren als de regels voor de fi nanciële handel en wandel voor provincies niet duidelijk zijn. WD'er Van Beek, die zelf zes jaar gedeputeerde van financi en was in Noord-Brabant, meent dat Peper zich niet te veel met de affaire moet be moeien. „De provincie is zelf mans genoeg om dit op te los sen. Gedeputeerde en Provinci ale Staten zullen gepaste maat regelen nemen." Gedeputeerde Arie de Jong. FOTO HIELCO KUIPERS DEN HAAG ANP DEN HAAG ANP TREKKING 20 JULI Vijfjaar geleden was ze nog een onbekende in de politiek. Maar als commissaris van de koningin in Zuid-Holland timmerde ze flink aan de weg. Joan Leemhuis-Stout was vorig jaar zelfs in de ra ce om minister te worden. Haar imago als on kreukbare bestuurder heeft nu echter voor de tweede keer een deuk opgelopen, de laatste keer door de Ceteco-affaire. In de Ceteco-zaak is duidelijk geworden dat onder haar voorzitterschap het college van Gede puteerde Staten (GS) niet in de gaten had dat ambtenaren voor 1,7 miljard gulden leenden en uitleenden. Vorig jaar kwam al pijnlijk aan het licht dat onder haar leiding de herindeling van de gemeente Den Haag, een opdracht van de Twee de Kamer, niet slaagde wegens juridische tegen- Bijna niemand in politiek Den Haag had in 1994 nog van haar gehoord. Al tien jaar werkte ze in de luwte als dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Schieland in Rotterdam toen ze solliciteer de naar het hoogste ambt in de provincie Zuid- Holland. Leemhuis was geknipt voor de functie van dijkgraaf. Ze studeerde aan de landbouwuni versiteit in Wageningen, had daarna een leiding gevende functie bij de landinrichtingsdienst Utrecht en stapte in 1976'over naar de Unie van Waterschappen. In 1984 werd ze dijkgraaf. In 1993 werd ze ook voorzitter van de Unie van Wa terschappen. Na tien jaar dijkgraaf te zijn geweest, ging ze op zoek naar een andere functie in het openbaar be stuur en dan liefst in Zuid-Holland. Hoewel ze nauwelijks actief was in haar partij, de WD, zag ze hierin geen beletsel om zichzelf kandidaat te stellen voor de opvolging van de PvdA'er Schelto Parijn, die burgemeester werd van Amsterdam. Ze voldeed volgens de toenmalig waarnemend commissaris Günther volledig aan de pro fielschets. Eenmaal op haar post in Den Haag, speelde ze een steeds prominentere rol in het politieke le ven. Ze zag tot haar genoegen dat de vortning van de stadsprovincies Rotterdam en Den Haag niet doorging en dat 'haar' provincie in volle om vang overeind bleef. Ook de landelijke politiek wist haar te vinden. Ze werd gevraagd om een commissie te leiden die de organisatie van de rechterlijke macht moest doorlichten. Staatsse cretaris Faber van landbouw vroeg haar nog dit jaar om zich te buigen over de toekomst van het pachtbeleid. De carrière van de nu 53-jarige Leemhuis leek vorig jaar nog in een extra versnelling te komen. In de wandelgangen werd ze genoemd als minis ter voor VROM in het tweede paarse kabinet. Dit ging echter aan haar neus voorbij toen de post in handen kwam van de PvdA, die daar Jan Pronk neerzette. Niet eerder in zijn politieke car rière lag gedeputeerde van fi nanciën Arie de Jong zo zwaar onder vuur. Maar de dagelijks bestuurder van de provincie houdt vol niets te hebben ge weten van het bankiersgedrag van zijn ambtenaren. De 46-jarige Leidenaar volgde begin maart zijn partijgenot Brouwer op als gedeputeerde voor financiën. In de periode 1982-1990 was hij ook al lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Van 1990 tot 1994 was De Jong lid van de Tweede Ka mer. Tot 1 november 1997 was hij bovendien plaatsvervangend hoofddirecteur van het kabinet voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken. De Ceteco-affaire maakte be gin deze week een wreed einde aan de 'vakantierust' van De Jong. Hij keerde woensdag noodgedwongen per vliegtuig terug naar Den Haag. Twee van zijn ambtenaren bleken voor 1,7 miljard gulden te hebben geleend en uitgeleend. De Jong mag zich er niet ach ter verschuilen dat hij nog maar kort gedeputeerde van financi en is, meent emeritus-hoogle raar openbare financiën Van der Dussen. Zes weken voor de provinciale verkiezingen volgde hij Brouwer op, na de verkie zingen bleef De Jong zitten. De Jong heeft altijd beweerd dat bij de overdracht niets is verteld over de mandaatregeling, waar door de ambtenaren aan het bankieren sloegen. Hij zei te zijn overvallen door het nieuws. Volgens de grootste opposi tiepartij in de provincie, de WD, ligt de politieke verant woordelijkheid in de Ceteco-af faire bij De Jong of het hele col lege van GS. „De gedeputeerde kan de zaak niet afschuiven op een ambtenaar. Tenslotte is het dagelijks bestuur verantwoor delijk", aldus fractievoorzitter Aptroot. „Het lijkt me heel on waarschijnlijk dat De Jong echt van niets wist. En als dat wel zo is, dan zou hij zich rot moeten schamen." De Jong uitte in februari kri tiek op de vernieuwingsgolf binnen de PvdA. Die was vol gens hem te veel gericht op personen die vervangen moes ten worden, in plaats van op het versterken van de organisa tie en het draagvlak van de par-1 tij. De Jong vond het hoog tijd i dat de verenigingsdemocratie - wordt hersteld en dat de eigen c leden weer voor vol worden aangezien door de partijleiding. Als Kamerlid toonde De Jong zich tegenstander van een vliegveld in Rotterdam. Met de uitbreiding van Schiphol en de aansluiting van de Maasstad op de hogesnelheidslijn had de stad volgens hem geen behoef- c te aan een nieuw vliegveld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3