Muzikale show door zestig edele viervoeters M Leemhuis verantwoordelijk Patty Harpenau zette echtgenoot niet op straat Will Smith krijgt 50 miljoen voor rol Mohammed Ali 169 Griekse kleermaker beroi bank in priestergewaad VRIJDAG 16 JULI 1999 COM E N T A A R Het is het dagelijks terugkerende corvee van iedere baas: handte keningen zetten onder uitgaande brieven en parafen onder (finan ciële) stukken. In negen van de tien gevallen gebeurt dat routineus omdat de praktische controle op de inhoud is gedelegeerd. Zo deed de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mevrouw Leemhuis gedachteloos de papierwinkel af rond de leningen die de provincie op de commerciële markt verstrekte. „Ik tekende wel, maar ik ben niet verantwoordelijk", zegt ze nu. Maar zo zit dat na tuurlijk niet. Wie tekent, draagt verantwoordelijkheid. Wie dat on zin vindt, moet de oprukkende parafencultuur zien in te dammen. Het is wel zuur dat uitgerekend de enige Zuid-Hollandse bestuur der die zich tegen het provinciale thuisbankieren keerde, ook de dupe dreigt te worden van het financiële debacle rond het han delshuis Ceteco. De andere kant is dat uitgerekend de commissaris der koningin, als niet gekozen, maar benoemd bestuurder, niet had hoeven berusten in het financieel avonturisme van het college van gedeputeerde staten en een handjevol enthousiaste ambtena ren. Juist als tegenstandster had ze de zaak goed moeten volgen en op tijd aan de bel moeten trekken. Niet in de laatste plaats bij haar eigen 'baas' de minister van binnenlandse zaken. Dat heeft me vrouw Leemhuis niet gedaan en ook voor die nalatigheid is ze ten volle verantwoordelijk. Het is nog te vroeg om vast te stellen wat de politieke gevolgen van de Ceteco-affaire zullen zijn. Het wachten is op een deugdelijke re constructie van de gebeurtenissen. Voorlopig laat de verlies- en winstrekening van bankier Zuid-Holland een negatief saldo van 40 miljoen zien. Hoe dat verlies ook wordt weggewerkt, het is de bur ger die het gelag betaalt. En die burger heeft niets aan politici, ge kozen of benoemd, die hun ambtenaren ongecontroleerd met een zak gemeenschapsgeld laten buitenspelen. Weekblad Story rectificeert vol gende week een artikel over kunstenares Patty Harpenau en haar man Jos Kuijer. Het ge wraakte stuk suggereerde dat de kunstenares door haar man op straat was gezet. Het geluk kige echtpaar spande een kort geding aan om rectificatie af te dwingen. Zover kwam het niet, vlak voor de rechtszaak kwam Story over de brug. Eind mei kopte de Story „Jos Kuijer zet Patty Harpenau op straat". Het artikel veroorzaakte veel onrust in de familie- en vriendenkring van het echtpaar. Filmster Will Smith krijgt 50 miljoen gulden om boksheld Mohammed Ali te spelen. Dit maakt Smith de best be taalde zwarte film ster ooit. Dat heeft het Britse showbizz - persbureau WENN gisteren bekendge maakt. Smith is blij met zijn filmrol. ,Ali wil dat ik de film maak. Als hij wil dat je het doet, dan is het okee", zei Smith. De film vertelt het verhaal van Ali's bokscarrière en zijn werk voor de Ameri kaanse burgerrech tenbeweging. De 57- jarige bokslegende, die worstelt met de ziekte van Parkin son, gaat Smith zelf voorbereiden op zijn rol. FOTO ARCHIEF Zomers weekeinde Zij die door-de-weeks geen gelegenheid hebben om van de zon te genieten komen de laatste tijd in het weekeinde niet bedrogen uit. Onder invloed van een hogedrukgebied op weg van Frankrijk naar Polen wordt het de komende dagen weer net zulk mooi weer als een week geleden. De zon schijnt en de temperaturen stijgen tot waarden tussen 25 graden en hoger. Alleen op zaterdag kan een schampend frontaal systeem aanvankelijk nog bewolking veroor zaken. In tegenstelling tot het uiterste noordoosten, waar uit het wolken dek een bui zou kunnen vallen, blijft het bij ons morgen droog. De wind waait uit het zuiden en is matig van sterkte. Zaterdagavond waait het nauwelijks meer. Het kwik bevindt zich morgenmiddag op het comfortabele niveau van 25-27 graden, vlak aan zee is het iets minder warm. Op zondag wordt het waarschijnlijk nog een graadje warmer. Het hogedrukgebied dat de komende tijd ons weerbeeld bepaald is geen vijfsterrenhoog en het verplaatst zich evenmin naar Scandi navië. Toch weet de zomer zich ook na het weekeinde te hand haven. In de hogere delen van de atmosfeer bouwt zich name lijk veel warmte op en dat is een teken van stabiliteit. Wel kunnen zwakke storingen soms een verspreide regen of on weersbui veroorzaken en zal het door de geringe drukver schillen nauwelijks waaien. Transpiratievocht wordt daar- door minder snel afgevoerd zodat het voor veel men sen al gauw te warm zal zijn. Woensdagavond zijn onder buienwolken boven de Noordzee enkele beginnende hoosjes waargeno men. De slurven bereikten het wateroppervlak niet. In Breskens werd wel een schadespoor ontdekt van wat vermoedelijk een hoos is ge weest. Een gemaaide vlasgaard was ten dele omgewoeld, takken waren van een boom ge rukt en van een boerderij waren dakpannen af gewaaid. Bij ons vielen gisteravond nog enkele buien. In Bloemendaal bracht een klevende bui 5 mm. In Duitsland stonden ze er al drie jaar voor in de rij: de paardenmusical Goa, waarin 60 hengsten samen met artiesten een feeëriek schouwspel opvoeren. In Neurenberg waren twee weken voordat het paardenspektakel er z'n opwachting maakte de voorstellingen al uitverkocht en in Frankfurt waren de tribunes afgeladen terwijl er zowel binnen als bui ten tropische temperaturen heersten. Vanaf 24 augustus begint Franz Althof - in de cir cuswereld een eminente verschijning - met zijn Pferdepalast aan een drie maanden du rende tournee door ons land. Paardenmusical Goa drie maanden op tournee door Nederland In de rectificatie staat dat het echtpaar nog steeds gelukkig getrouwd is en dat ook nog lang zo wil houden. Harpenau is blij met de oplos sing. „Als bekende Nederlander moet je een zeker incasserings vermogen hebben. Maar als ab solute onwaarheden de wereld in worden geholpen verlies ik mijn gevoel voor humor. Ik ben blij dat ons ingrijpen resultaat heeft", zegt de kunstenares. Story wilde geen commentaar geven op de kwestie. De succesformule waaraan Alt hof samen met de Duitse 'paar- denpaus' Günther Fröhlich twee jaar heeft gewerkt, is in middels ook ontdekt in de Ver enigde Staten. Daar, in het mekka van de musicals, was al veel vertoond, maar een muzi kale show met edele viervoeters in de hoofdrol hadden ze er nog niet gezien. Dat gaat waar schijnlijk veranderen. De show maakt weliswaar niet de grote oversteek, maar de Amerikanen proberen wel de rechten van het spektakel te verwerven. Althof zwelt dan ook van trots als hij praat over z'n geestes kind, dat ruim vijf jaar geleden werd verwekt en inmiddels tot volle wasdom is gekomen. De Duitse circusdirecteur deed het idee op toen hij met z'n paar denspel te gast was op toer nooien in immense evenemen tenhallen. Zijn presentatie sprak het publiek aan en niet alleen de paardenliefhebbers bleken erdoor gecharmeerd. Zo begon Althof aan een zoek tocht in binnen- en buitenland naar geschikte partners om sa men aan de voltooiing van zijn project te werken. Bij zijn speurtocht vond hij Günther Fröhlich op z'n weg, een vakge noot, die het klappen van de zweep eveneens tot in de fines ses beheerst. Fröhlich baarde veelvuldig opzien met z'n spek takelstukken. Zijn kunsten en vakmanschap bleven zelfs in Hollywood niet onopgemerkt. Tom Cruise, Arnold Schwarze negger en de Disney-bonzen bijvoorbeeld maken regelmatig gebruik van de diensten van de ze 51-jarige Duitser. Fröhlich wordt overigens bij onze oosterburen niet voor niets 'Der Friesenpapst' ge noemd. Die pausentitel heeft hij te danken aan zijn inzet voor het Friese paard, een ras dat in Duitsland op sterven na dood was, maar waarvan er inmid dels dankzij de inspanningen van Fröhlich weer zo'n 2500 in de Duitse weiden rondhuppe len. Maar paardendressuur en een idee moeten nog wel aaneenge smeed worden in een 'pakkend' verhaal. Daarvoor werd journa list/publicist Andy Cremer aan getrokken, in de jaren tachtig werkzaam bij RTL en de Köllner Illustrierte. Het was toch al zijn wens om ooit nog eens een avondvullende musical te schrijven. Zes maanden werkte hij aan het draaiboek in een co productie met de Keulse com ponist Chritian Hein, die de muziek voor 'Goa' schreef. Toen het fundament voor de musical was gelegd werd het tijd om de artiesten en paarden (uitsluitend hengsten) te char teren. Die voorbereidingen kwamen niet zonder slag of stoot tot stand. „Het was een hectische periode", herinnert Althof zich, „waarbij we de ar- De paardenmusical Goa, waarin zestig hengsten een hoofdrol spelen, trekt vanaf eind augustus door Nederland. tiesten in verschillende steden in Europa apart lieten oefenen. We kregen bovendien te maken met mensen die in een circus hadden gewerkt, maar absoluut niet aan het theater gewend waren." Speciaal voor 'Goa' werd een compleet nieuwe tent ontwor pen met veertienhonderd zit plaatsen. De toeschouwers hebben vrijwel vanaf elke plaats een goed overzicht op het speelveld van maar liefst dui zend vierkante meter. De arties ten acteren, zingen en doen hun kunstjes op een zandlaag van driehonderd kuub. Die ver huist elke keer mee naar de vol gende stad waar voorstellingen worden gegeven. De tent en alle attributen wor den vervoerd in containers. Het op- en afbreken van het indruk wekkende complex is bijna een logistiek wondertje. In enkele uren is de tent met alle toeters en bellen gebruiksklaar. De ontmanteling vindt in hetzelfde tempo plaats. Daardoor is het mogelijk 's avonds na de laatste voorstelling in de ene stad de tent op te pakken en in een an dere plaats de volgende middag alweer een nieuwe voorstelling te verzorgen. Ondanks de honderdvijftig menselijke medewerkers zijn de paarden de echte hoofdrolspe lers in 'Goa'. Het zijn dieren van zo'n twaalf verschillende rassen, waaronder Arabieren, Lipizzaners, Shetland- en Wel sh ponies en natuurlijk ook Friezen. Ze zetten hun beste beentje voor bij verschillende vormen van dressuurrijden, ho geschoolrijden en stunts. Voorts figureren ze bij het Ro meins wagenrennen, in het 'wilde westen' en in ridderge vechten. Een hoofdrol is overigens ook weggelegd voor Tina Althoff, de wederhelft van Franz. Zij speelt als 'koningin van de duisternis' de rechterhand van 'Goa', die het kwaad moet verbeelden. De goede fee wordt vertolkt door de Angelina Jankova, die al in diverse musicals als zangeres is opgetreden. Ook was ze lid van de a capella-groep Berlin Joy ces. Tobias Drentwett, een voormalige jazzpianist, gaat met haar in het stuk op zoek naar de eenhoorn, die door 'Goa' is buitgemaakt. Het stuk is een sprookjesver- haal waarin het draait om de strijd tussen het kwade en het goede. Goa, het kwaad verte genwoordigend, ontfutselt de eenhoorn aan de goede fee. Die wordt daarna gedwongen op li FOTO GPD JAN DROST zoek te gaan naar het magische witte paard om het dier terug te veroveren. Zij komt tijdens haar tocht in verschillende tijdper ken terecht, waaronder de pe riode van het oude Rome, de Middeleeuwen en de tijd van het wilde westen. Franz Althof treedt ook nog voor het voet licht als circusdirecteur op een historische jaarmarkt. Het ge vecht wordt tenslotte beslecht in het hol van de leeuw, oftewel de grot waar de macht van het kwaad zetelt en waar de spier witte eenhoorn gevangen wordt gehouden. De paardenmusical Goa is te vanaf 24 augustus tot eind no vember te zien in achtereenvol gens: Weert, Maastricht, Heer len, Breda, Amersfoort, Alk maar, Zwolle, Deventer, Nijme gen, Den Haag en Groningen. ROEL KLEINE* MILLENNIU nog dagen 169 dagen en het nieuwe millennium brt aan. Reden voor deze, w om in een dagelijkse s- terug te kijken op belaj rijke gebeurtenissen di lee" plaatsgrepen op corres ponderende data in de lijf gelopen 1000 jaar. Deza[t week: 12 juli 1785: ball [f vaart vanuit tuin paleis Noordeinde: 13 juli 1' groot liefdadigheidsci eert Ethiopië; 14 juli 1 bestorming van de Basj..^ 15 juli 1099: Godfried Bouillon neemt Jeruza e in; 16 juli 1948: eerste vliegtuigkaping; 17 juli 1596; Willem Barentsz Jacob van Heemskercl aci men aan op Nova Zeir 16 JULI 1948 'Bij calamiteiten aan boon als een kaping of een nooi ding, zijn de reacties altijd uiteenlopend', zegt KLM- woordvoerder Hugo Baas. panisch tot apathisch. Op lend is dat we bij mensen eu: een geloof aanhangen sne een soort berusting waam men'. Hoe de passagiersv vee Cathay-vlucht op 16 juli l1 daarover denken, zullen nooit meer weten. Hun i Hong Kong naar Macau wreed verstoord als kaper meester maken van het to De poging een vermeende a<*' ding goud te veroveren mi 5,v' hopeloos als een van de fc gezagvoerder Dale Crame nsl het hoofd schiet. Kaper av Yu is de enige die de vliegi n0 overleeft; de 26 passagiers men om het leven, omdat lichaam van de vooroverj p len piloot het controlepan de war stuurt en het vliegt zee doet belanden. Wong wordt overigens nooit bet omdat de Britten onvoldo bewijs zien en de autorite "a! van Macau niets te zegget ben over een kaping aan li van het toestel. Hoe kleinsïnc lig de kaping ook mag zijn twintigste eeuw zal veel gt terreurdaden dan deze kei - er is wel geschiedenis ge schreven. De Cathay-vlucl 16 juli 1948 staat nu te bt die waarop 's werelds eei vliegtuigkaping plaatsheef Claus bezoekh Oranienburg 1Z te nd ieft Koningin Beatrix en prins brengen zaterdag 14 auf een bezoek aan Brandei Duitsland. Zij gaan de ten stelling Onder den Oranje bekijken in slot Oranienb; Het geslacht Oranje-Nass om heeft historische banden i j!!ei de Duitse deelstaat Brand|j~^ burg. Het koninklijk paan tijdens het bezoek aan de toonstelling vergezeld doc Duitse bondspresident Ri minister-president Stolpe de deelstaat. Voorafgaand '£S- het bezoek heeft de konin j een korte ontmoeting mei s ec bondspresident in zijn anleur woning, slot Bellevue in kir Gesel der mensheid Kosovo heeft ons er weer aan herinnerd oorlog blijft de grootste gesel der mensheid. Op de tweede plaats komt ziekte: aids. kanker. Maar wat komt er nu op de derde plaats? Sinds vorige week weet ik met grote zekerheid: popmuziek. Vindt u het over dreven om popmuziek uit te roepen tot de op twee na grootste gesel der mensheid? U zult zeggen: als je er niet om geeft, hoefje er toch niet naar te luisteren? je kunt je vrienden en kennissen die t ervan houden toch op een zwarte lijst zetten waarboven je een doods- kop tekent? Je kunt uitnodigingen voor feestjes waar ze popmuziek j y draaien, toch allemaal af- wfjy slaan? y I Aldus schipperend heb ik in- 1 derdaad nu al een halve eeuw Yj kunnen leven zonder er echt zj' veel last van te hebben. Wel heb ik in de jaren zestig desojidanks regelmatig die afgrijselijke Beat les, die weerzinwekkende Rolling Stones, en die criminele puisten kop van Elvis Presley op de buis ge zien. Zappen kon toen nog niet. dus de televisie uitzetten was de enige mogelijkheid om te overleven. Sinds enige jaren zijn popliefhebbers echtereen offensief begonnen waar de haters van dit verschijnsel nog MAARTEN 'T HART geen adequaat antwoord op hebben. Afge lopen weekend woei in de nacht van zater dag op zondag vanuit het oosten tot twee uur 's nachts een heidens kabaal over de hele regio waar ik woon. Tandenknarsend heb ik in bed gelegen, veivuld van machte loze woede. Toch bleek dat kabaal kinder spel vergeleken met datgene wat de nacht daarop ons deel werd: tot zes uur 's mor gens, dus doodgewoon de hele nacht door, klonk weer vanuit het oosten een persis tent gebeuk. Het leek alsof nu eens om beurten, dan weer gezamenlijk, tientallen snelvuurkanonnen werden uitgetest. Mijn broer, bij mij in de tuin kamperend, had net als al zijn kroost, die hele nacht geen oog dicht gedaan. Zelfben ik af en toe nog een beetje weggedommeld, maar echt slapen, daar was geen sprake van. De vol gende dag hoorde ik dat dat zenuwslopen de geluid - blijkbaar de allernieuwste vari ant van house music - afkomstig was ge weest van het KaageilandHemelsbreed is dat tot mijn huis een afstand van zo'n ki lometer of zes. Trek een cirkel meteen straal van zes kilometer om Kaageiland heen: zowat het hele noorden van Zuid- Holland. Dat dichtbevolkte gebied werd dus een nacht lang geteisterd door enige idioten die 't nodig vonden om tot het och tendgloren te swingen op house music. Ik heb een paar vragen. Wat zijn dit voor superbarbaren die hun medemensen wil lens en wetens aan een dergelijke beproe ving blootstellen? Hoe komt het dat lief hebbers van dit soort gruwelmuziek elke vorm van beschaving, elke vorm van wel levendheid, elke vorm van medemenselijk heid radicaal uithuil systeem hebben ver wijderd? Hoe is het mogelijk dat wij, ter wijl we in deze regio met z'n allen ons best doen om het vliegtidglawaai terug te bren gen tot dragelijke proporties, opeens ge confronteerd blijken te kunnen worden met een teringherrie die het vliegtidgla waai terugbrengt tot onschuldig gezoem? Of is dat juist de bedoeling geweest van die housers? Wilden ze ons laten horen: ach stakkers, jullie klagen nu wel over de vlieg tuigen, maar het kan nog duizend maal erger. Mijn meest prangende vraag heb ik tot het laatst bewaard. Waarom greep de politie niet in? Als het op een afstand van zes ki lometer al lijkt alsof er een drumband on der je bed bivakkeert, moet het dichterbij helemaal ondraaglijk zijn geweest. En toch ging het de hele nacht door. Waar schijnlijk hoefde er maar één knop omge draaid te worden. Eén sterke arm was ge noeg geweest. Waar bleef die sterke arm? MENSELIJK imfc Oud-minister WINNIE SORGDRAGER van justitie volgt W. MIJ SEN op als Nederlands lid van de Europese Commissie tegen F j>.v. me en Intolerantie (ECRI) van de Raad van Europa. Minister Va Aartsen van Buitenlandse Zaken heeft dit bekendgemaakt. De: er missie maakt deel uit van het Actieplan tot Bestrijding van Rac^ac Vreemdelingenhaat, Anti-semitisme en Intolerantie. De Europe geringsleiders besloten zes jaar geleden in Wenen tot dit plan. ECRI moet in Europa acties en initiatieven stimuleren die racis gengaan. lok RHODOS AP De 50-jarige kleermaker Nikos Perakis heeft volgens de politie van het Griekse eiland Rhodos een bank overvallen in een zelf gemaakt priestergewaad. Perakis zou in vol priesterlijk ornaat zijn aangekomen bij de bank, waar net een flinke"zen- ding geld was gearriveerd. Hoe wel de bank tijdelijk gesloten was, wist Perakis in zijn uitdos sing als christelijk-orthodox

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2