Ex-pistoolschilder zielsgelukkig 'Gemaskerd rond het kampvuur dansen is voorbij' r LYONIMAI Tour de France t loge aaibaarheidsfactor ïaakt wielrennen mooi' 3^ ZACHTE BERM 'Is-ie gelukt?' Jekker ziet het weer zitten 3loei ir lts Hij a de aankomst in Saint Etienne. De Rabo-renner had het iets minder zwaar dan in de afgelopen Alpenritten, foto cpd fred segaarals de Hollandse berg. „Als ik me zo had gevoeld als in de rit naar l'Alpe d'Huez, dan was ik vandaag afgestapt. Dat hou je gewoon niet nog tien dagen vol. Ik was volkomen uitgeput. Ik had het gevoel dat ik overver moeid was. Gelukkig ging het vandaag een stuk beter." Hij was niet de enige die zich slecht voelde in de ploeg. „Ik weet niet wat het is, maar bijna iedereen had er last van. Mis schien is het een bacteriële in fectie geweest of zo. De enige die niet ziek was, is Leon van Bon. Maar die zit al thuis." Met Dekker eindigde ook Lotz, Den Bakker, Jonker en Boogerd in de schoot van het peloton. Michael Boogerd zei zich goed te voelen en het ge loof in een etappezege nog niet te hebben opgegeven. „De ko mende dagen ga ik meesprin gen met groepjes. Wie weet wat dat nog oplevert." Dekker had er nog eens nachtje over geslapen, zich gisterochtend zo- een stuk beter en besloot irom toch maar van start te in de elfde etappe van de ir de France. Het was een rit geen wijzigingen in de top i het klassement teweeg cht. Lance Armstrong blijft ,ig in het geel, Richard Vir- |ue in de bolletjestrui en O'Grady in het groene [et peloton kwam binnen op ii 22 minuten van winnaar lo Dierckxsens. Aan de irt van de grote groep be lden zich de renners van de lobank. rik Dekker was na de etappe l'Alpe-d'Huez huilend in men van zijn vrouw geval- was volkomen uitgeput riveerd op de top van de voorheen bekend stond Ritwinnaar Ludo Dierckxsens geeft kleur aan het wielrennen jj^ ipie den Doelder wil Tour-start in Zeeland rg d'Oisans, dorp aan de van Alpe-d'Huez, gister end. In Village du Départ Je elfde etappe van de de France naar Saint ly ine stapt een Nederlander lean-Marie Leblanc af. De vteur is vriendelijk, schudt nan de hand en buigt zich teresseerd over de openge- J eei wen kaart van Nederland. ,.}va1ie den Doelder uit Axel met een dikke vinger naar kesterschelde. lonsieur Leblanc", zegt de nvse wielersportfanaat, T0UV ir graven ze nu een tunnel. 003 is de opening en wij en dat u er een etappe van our doorheen laat rijden." dih, bon", antwoordt de lborstige wedstrijdleider, is aardig. Maar, mon ami, 003 bestaat de Tour precies 1 derd jaar. Dat willen we in ikrijk vieren, begrijpt u? In mijn waarde.'' ipie den Doelder, dealer in ise auto's te Hulst, is toch uld met de woorden van anc. In 2004 de Tour de in Zeeland is ook een doel, vindt hij. Hij vertelt iul idoel )itl i ETIENNE ANP dat na deze Ronde van Frank rijk in Zeeland het Comité Tour de France wordt opgericht. Be nodigde gelden: twee tot drie miljoen gulden en een etappe plaats. „Hulst of Middelburg", weet Den Doelder nu al. „Het gaat lukken, hoor", spreekt hij vol zelfvertrouwen. „Als Gro ningen de Ronde van Italië kan binnenhalen, kunnen wij de Tour de France te pakken krij gen. Nu Leblanc min of meer heeft toegezegd voor 2004 gaan we zachtjes de boer op en naar het bedrijfsleven voor het geld." Den Doelder is gek van wiel rennen. „Wielrennen is een schitterende sport die wordt beoefend door schitterende mensen. Het is ook de aaibaar heidsfactor van de wielersport. Met wielrenners kun je gewoon in gesprek komen. Nou, met de gebroeders De Boer lukt me dat nooit." Hij organiseert al jaren de-In ternationale Junioren Driedaag se. „Dat is een dijk van een wedstrijd, hoor. Rebellin, Vo gels, Knaven en Van Bon staan bij ons als winnaar op de ere lijst. Straks zien we ze terug in de Tour." veie moderne Tour de France Maa >ordt gevolgd door ongeveer onderd schrijvende journa- n, zo'n duizend die voor ra- jj Hi of televisie werken en een le- 9 na m ondersteunend tech- jesd personeel. Dan zijn er nog t afgi orhuizers die dagelijks de aan en finish podia in rienton- Jer van de ene naar de andere te o\! "s brengen, het personeel mee! deSociétedu Tour de Fran- er ge Ie reclamekaravaan, de gas- het v 'an de sponsors (héél veel), astigi Postkantoor, de bank, de oerszaak, de toiletunits, de t bef ïen én de toeschouwers. Al- de rijdende rechter ont- nog, maar als zich inci- ijn en blijven voordoen als club Giuseppe Guerini op l'Alpe e we lez zal daar snel verande- in komen. is dringen geblazen op de i zid n: zeker als de hele stoet, in de bergen vaak het ge- Loi s- vin één weg naar de finish als ai *r geleid. Naar de top toe 'dan vaak nog wel. Er af is v onder verhaal. afdaling van Sestrières een vastgestaan door een ge- uelu ürde vrachtwagen. Het ge- ton doorgaan omdat de vastzitten in het ver aste Tour. in 1903, werdge- i door één verslaggever, Géo 'fe van l'Auto, de organise- e krant. Hij fietste elke dag oteni rste ^tig kilometer van de eau mee' Daama Si,]g hij „an de trein naar de redactie in IsWat hij niet met eigen ,fjad gezien, kreeg hij per Tam van correspondenten. '22 waren er al vijftien HUN 111 111 I 11 volgivagens in koers. De eerste rech tstreekse televisieuitzending dateert van 8 juli 1958. De beel den van de etappe naarLuchon, gewonnen door Fédérico Baha- montes, de 'Adelaar van Toledo', waren nog wat bibberig en ui teraard zwart-wit; maar het be gin was er. Het aantal verslaggevers dat he den ten dage de Tour volgt, wordt naar mate Parijs dichter bij komt nooit kleiner. Er valt wel eens iemand af, maar het weegt niet op tegen het aantal dat alsnog wordt 'ingevlogen'. Uit de Verenigde Staten bijvoor beeld komen journalisten de laatste dagen met tientallen te gelijk aan om de heldendaden van Lance Armstrong te be schrijven. Daar vinden ze overi gens nauwelijks woorden voor. Er maakt niemand plaats in de karavaan, terwijl sommigen daar toch alle reden voor heb ben. Heeft Lampre, dat al vier renners kwijt is, nog twee ploeg leiders en vier soigneurs nodig? Temeer daar ritwinnaar Ludo Dierckxsens in deze vorm toch geen massage nodig heeft. En wat doen al die supporters van Oldno hier nog? Waarom heeft de Rabobank nog steeds tivee voorlichters in koers? Toegege ven, daarmee wordt de verkeers overlast nauwelijks minder. Maar toch, alle beetjes helpen. Hij is van een ontwapenende eenvoud en geniet de re putatie een onnozele, onoordeelkundige wielrenner te zijn. Het is niet alleen daarom dat de supportersclub van Ludo Dierckxsens in Geel, in de Vlaamse Kempen, een ledenstop heeft moeten afroepen. Dierckxsens immers blijkt op bijna 35-jarige leeftijd ook te kunnen winnen, iets dat zijn fans tot voor kort nooit achter hem hebben gezocht. Hij is een wielrenner die met zijn krachten woe kert, die demarreert op de meest onlogische momenten en daardoor altijd te kort kwam op het moment dat de prijzen werden verdeeld. Verreth, een onbeduidende ker- miscoureur, dezelfde plannen te hebben. Na vijfhonderd me ter werd Verreth al achterhaald door Dierckxsens, die daarna net zo lang bleef demarreren tot hij uiteindelijk alleen over was. Als ze hem na het passe ren van de eindstreep niet van de fiets hadden gehaald, was hij waarschijnlijk nu nog aan het demarreren geweest. Dierckxsens werd pas op 31- jarige leeftijd prof. Daarvoor werkte hij als lakspuiter in de vrachtwagenfabriek van DAF in Kasterlee. „Pistoolschilder was ik, best een mooi jobke, ik heb het tien jaar gedaan." Zijn hart lag echter bij de fiets. Het pro bleem was alleen dat Dierckx sens te weinig talent had om met wielrennen de kost te ver dienen. Christel, zijn vrouw, raadde hem het onzekere be staan van profcoureur af. Maar zijn schoonmoeder heeft haar op zekere dag overgehaald. 'Als d'n Ludo het graag doet, laat hem het dan een jaar probe- saint-etienne fred secaar Gisteren in de elfde Tourrit van Le Bourg-d'Oisans naar Saint- Etienne koos hij echter het juis te moment, halverwege de be klimming van de col de la Croix de Chabouret, een berg van tweede categorie. Hij trapte al snel een voorsprong van tien seconden bijeen op zijn mede vluchters Konisjev, Verbrugge, Belli, Vinokourov, Forconi en Léfevre. En zijn fans weten: 'Als d'n Ludo eenmaal een paar me ter heeft, dan geeft hij die niet snel prijs'. Zijn ploegleider Pietro Algeri van Lampre had hem in de eer ste week van de Tour nog een uitbrander gegeven omdat Dierckxsens weer eens met zijn krachten had gesmeten. Hij reed twee kilometer lang tien meter vóór het peloton, dat met een snelheid van zestig kilome ter per uur de sprint aan het voorbereiden was. „Ach", was het antwoord van Dierckxsens, „als ge niks probeert, hebt ge ook nooit iets." In de aankomstplaats Saint- Etienne was gistermiddag al snel duidelijk dat Dierckxsens' benen dit keer zo sterk waren, dat er geen denkwerk aan te pas hoefde te komen en zijn de marrage beslissend zou zijn. Na een prachtige solo vierde hij de overwinning met de blijdschap van een nieuweling. „Dit is de mooiste dag van mijn leven", jubelde hij na afloop. „Nog schoner dan mijn zege in het Belgisch kampioenschap. Sinds ik de nationale trui om mijn schouders heb, voel ik mij echt coureur. Het lijkt wel of ik een andere renner ben geworden." Het parcours van de Belgisch titelstrijd was alles behalve op het 70 kilo zware lijf van Dierckxsens geschreven. In Ge- raardsbergen moest vijftien keer de Kloosterstraat worden beklommen. Hij had zich des ondanks voorgenomen meteen in de aanval te gaan. Daarom wrong Dierckxsens zich naar de eerste startrij. Daar bleek David Dierckxsens nam onbetaald verlof om bij Saxon, verreweg de kleinste en slechtst georga niseerde Belgische ploeg, aan de slag te gaan. Daar dreigde hij een doorsnee kermiscoureur te worden. Via Collstrop kwam hij bij Tönissteiner onder de hoede van Gerérd Bulens, die wel iets in hem zag. Dierckxsens mocht een internationaal programma rijden. Winnen deed hij zelden, demarreren des te meer. Een jaar later bij Lotto viel hij op in Parijs-Roubaix, waar hij na een monsterontsnapping werd bij gehaald door Franco Ballerini, de latere winnaar. De twee zijn nu teammakkers bij Lampre, een ploeg die vori ge maand in opspraak kwam nadat verzorgers tijdens de Ronde van Zwitserland ge bruikte injectienaalden in een vuilcontainer hadden gedumpt. Tegen Lampre loopt in Italië een justitieel onderzoek. De Belgisch kampioen dwong zijn overgang naar Italië af via tussenkomst van de rechter. Hij had bij Lotto nog een doorlo pend contract, maar kon bij Lampre twee keer zoveel ver dienen. Op basis van die posi tieverbetering werd hij in het gelijk gesteld. De Italiaanse ploeg heeft sinds gisteren nog maar vier renners in de Tour de France. De Vlaming maakte het optreden van de ploeg in één keer goed. En hijzelf gaat vol gend seizoen nog meer verdie- Dierckxsens vindt dat wiel renners hard voor hun geld moeten werken. „In vergelij king met mijn werk bij DAF is dit een droomjob. Eigenlijk zou iedere coureur moeten beseffen hoe zwaar het werk in de fa briek is. Ik had het best naar mijn zin daar, maar het leven van een coureur is beter. Nu hoef ik ten minste niet meer ie dere ochtend om vijf uur op." Hij is een renner die kleur geeft aan het wielrennen. Niet alleen door zijn aanvallende manier van rijden, ook door zijn gedrag buiten de koers. De gouden oorring die hij draagt is een erfenis van een verloren weddenschap met zijn voorma lige ploeggenoten Kurt Vande- wouwer en Mario Aerts. Zijn Mapei-soigneur Dirk Nachtergaele pleit voor openheid saint etienne rené banierink gpd-verslaggever Zeg soigneur en iedereen denkt aan Willy Voet, EPO, prikken en slikken. Aan doping dus. „Maar omdat Mare Dutroux een Waal is, zijn toch niet meteen alle Walen kinderverkrachters? Dirk Nachtergaele kent de zware im pact van een dergelijke vergelijking en maakt hem dus bewust. De soigneur van Mapei-Quick Step is nestor en woordvoerder van de collega's, waar van de meesten naar zijn stellige over tuiging het goede voor hebben met de wielrenners. Openheid en deskundig heid is zijn credo. „We leven niet meer in het tijdperk dat we gemaskerd rond het kampvuur dansen." De Tour de Francë is bijna twee weken oud en de man die vorig jaar het lont in het dopingkruitvat stak, ex-wielerverzor- ger Willy Voet, is alleen maar ter sprake gekomen toen hij dinsdag op een berg stond te kijken naar de passerende ren ners. Nee, Dirk Nachtergaele heeft naar eigen zeggen geen moment getwijfeld om dit jaar weer naar Frankrijk af te reizen. De gebeurtenissen in de Tour van vorig jaar, waarbij renners, ploegleiders, doc toren en soigneurs vogelvrij verklaard le ken, zullen voor eeuwig in zijn gedach ten gebrand zijn. Maar niet zoals wel licht menigeen denkt. „Er is veel ge praat, veel geschreven en veel voor waarheid aangenomen over wielrenners en de mensen er omheen. Maar dit is mijn 21ste Tour de France. Ik weet waar mijn werk begint en waar mijn werk op houdt. En dat geldt voor iedereen bin nen de ploeg. Dan hoef je ook nergens bevreesd voor te zijn of je schuldig over te voelen. Ik hoef in ieder geval niet zul ke domme dingen te doen als Willy Voet." De verzorger kan niet ontkennen dat de gebeurtenissen van vorig jaar en alles wat er op volgde, tot onlangs aan de me moires van Voet toe, zijn vak en indirect dus ook de naam Nachtergaele in een twijfelachtig daglicht hebben geplaatst. „Tuurlijk, er zullen altijd mensen zijn die jou op één lijn zetten met hem. Het zij zo, de maatschappij zit nu eenmaal zo in elkaar." Maar Nachtergaele weet ook dat men sen snel vergeten. „Vorig jaar in de Tour werden we in de eerste week nog verket terd, in de tweede week was het nog half half en in de derde week werden we al weer toegejuicht. Ik hou van dit werk, ik hou van de wielrennerij. Als ik het puur voor de centen moest doen, was ik er al lang uitgestapt." Mapei-soigneuf Dirk Nachtergaele zorgt dat d voordat de wielrenners voorbij flitsen. Hij laat zijn handen zien. „De soigneur werkt met zijn handen. Daarmee voelt hij, daarmee kijkt hij, daarmee spreekt hij. Dat is zijn vak. En verder zorgt hij dat de coureur op zijn gemak is." Soigneur is een vrij beroep. In principe kan iedereen die dat wil zich die titel aanmeten. Een slechte zaak, vindt Nachtergaele. „Een renner die vandaag stopt kan toch niet zomaar de volgende dag soigneur zijn? Ja, helaas komen dit soort toestanden nog steeds voor." Nachtergaele zelf volgt nog steeds cur sussen en bijscholingen. Dat zou ieder een moeten doen, vindt hij. De Belg heeft nog wel een goede tip voor Hein Verb ruggen, de voorzitter van de inter nationale wielrenunie. „De UCI zou ploegen verplicht moeten stellen alleen gediplomeerde soigneurs in dienst te nemen. Bij Mapei hanteren we die regel al." Het kon echter niet voorkomen dat het team in de Driedaagse van de Panne dit voorjaar in een dopingschandaal werd meegesleurd. Een Italiaanse ver zorger, Tiziano Morassut, had vanuit het hotel van de ploeg in het Belgische Kort- rijk amfetaminen verstuurd richting Ita lië. Ze werden echter onderschept door de douane. „Die jongen is ontzettend stom geweest. Gelukkig heeft hij direct toegegeven dat het een eenmansactie was. Ik hoop voor hem en de sport voor al dat ook de leveranciers gepakt wor den." Nachtergaele heeft zijn manier van wer ken met kampioenen als Johan Mu seeuw onder meer vastgelegd in twee boekjes. Helaas, zo geeft hij toe, lopen er nog steeds mensen rond in het peloton die hele andere boekjes zouden schrij ven wanneer ze hun praktijken op pa pier zouden vastleggen. „Ik weet een beetje wat een dokter moet doen. Als ik dan toch hoor wat zo'n man als die Sainz allemaal kan uithalen. Als ze dat tegenwoordig allemaal als homeopathie beschouwen." Dat soort mensen bezorgt de wielrenne rij een slechte naam, meent Nachtergae le. En lokt reacties uit die een averechts effect hebben. „Het is een beetje een heksenjacht aan het worden. En daar heeft de journalistiek ook deels schuld aan. Alles is steeds meer gericht op sen satie. Laten we nou wel wezen: wielren nen is geen biljarten. Ik hoor van onze artsen dat ze geen infuus meer mogen gebruiken om de vocht- en voedings- spiegel op peil te houden. Dan vraag ik u: als ge zoals woensdag bijna zeven uur in de hitte over de hoogste cols moet rij den, dan kunt ge toch niet meer op krachten komen met een blikje cola en een broodje?" In de eerste week van de Tour werd be kend dat de spierversterkende corticos- teroïden nu ook kunnen worden opge spoord. Een goede zaak, denkt Nachter gaele. „Des te meer er gevonden kan worden, des te beter. Maar het effect van sommige producten wordt overschat, ook wat die corticosteroïden betreft. De sterke beren blijven altijd de sterke be ren." Maar hij vindt niet dat alle medi camenten, puur omdat ze als doping zouden kunnen dienen, verboden moe ten worden. „Dan zou je mensen die verkouden worden tijdens een Tour ook al naar huis moeten sturen." Belgisch kampioen Ludo Dierckxsens viert zijn overwinning in de elfde etappe van de Tour de France. foto epa pascal pavani kale hoofd het gevolg van een mislukte poging z'n haar te blonderen. Echtgenote Christel, kapster van beroep en inmid dels dolgelukkig dat zij zich door haar moeder heeft laten overtuigen, adviseerde haar man een tijdje terug een andere haarkleur. „Maar het pakte niet goed uit", aldus de immer breeduit grijnzende coureur. „Het was een lelijk gezicht. Toen zei Christel: 'haal dan él- les er maar af, dan lijkt het nog wat'." Hij is er alleen maar kleurrij ker door geworden. De langste en wellicht ook de heetste rit in de Tour. DeAu- vergne is berucht om de ver schroeiende hitte die er kan heersen. De Tour kwam acht keer in Albi waarvan een keer als startplaats. Twee Nederlan ders, Daan de Groot (1955) en Gerrie Knetemann (1975) won nen ooit een etappe in de ge boorteplaats van de wereldbe roemde schilder Henri de Tou louse-Lautrec. TOUR IN CIJFERS Elfde etappe. Bourg d'Oisans - Saint- Etienne 1 Dierckxsens (Bel/LAM) 4.34.03 (43,459 km/u) 2. Konisjev (Rus/MER) 1 26. 3 Vinokoerov (Kaz/C- SO), 4. Belli (Ita/FES). 5. Verbrugghe (Bel/LOT) 1 33, 6. Léfevre (Fra/FES) 3.53, 7. Forconi (Ita/MER) 5.07, 8. Za- bel (Dui/TEL) 22.18, 9. McEwen (Aus- /RAB), 10 Mondini (Ita/CTA), 11. Ca- pelle (Fra/BIG), 12. Michaelsen (Den- /FDJ), 13. Martinello (Ita/PLT), 14. O'Grady (Aus/CAG), 15. Simon (Fra/CAG), 16. Wuyts (Bel/LOT), 17. Hi- nault (Fra/CAG), 18. Barthe (Fra/CSO), 19. Sivakov (Rus/BIG), 20. Virenque (Fra/PLT) 22.21, 31. Armstrong (VS- t/USP) 22.22, 57. Lotz (Ned/RAB), 60. Boogerd (Ned/RAB), 130. Dekker (Ne d/RAB) 23.12, 146. Den Bakker (Ne d/RAB), 149. Jonker (Ned/RAB), 159. en laatste Marichal (Bel/LOT) 27.12 Opgave: Di Biase (Ita/CTA). Algemeen klassement 1Armstrong 51.10.28, 2. Olano (Spa/ONC) 7.42, 3. Zülle (Zwi/BAN) 7.47, 4. Dufaux (Zwi/SAE) 8.07, 5. Escartin (Spa/KEL) 8 53, 6. Virenque 10.01, 7. Tonkov (Rus/MAP) 10 18, 8. Nardello (Ita- MAP) 10 56, 9. Guerini (Ita/TEL) 10.57, 10. Casero (Spa/VIT) 11.11, 11. Salmon (Fra/CSO) 12.30, 12. Mo- reau (Fra/FES) 12.51, 13 Peron (Ita/ONC) 13.30, 14. Van de Wouwer (Bel/LOT) 16.14, 15. Aerts (Bel/LOT) 17.31, 16. Hamburger (Den/CTA) 17.47, 17. Beltran (Spa/BAN) 18.27, 18. Garzelli (Ita/MER) 19.07, 19. Ha milton (VSt/USP) 19.12, 20 Contreras (Col/KEL) 19.08, 47. Boogerd 46.25, 74 Den Bakker 1.10.06, 76. Jonker 1.10.15, 98. Dekker 1.22.41, 115. Lotz 1.27.14, 159. en laatste Sweet 2.05.07. Puntenklassement 1 O'Grady 200 punten, 2. Zabel 197, 3. Hincapie (VS t/USP) 139, 4. Steels (Bel/MAP) 135. 5. Capelle 132, 9. McEwen 89 Bergklassement 1 Virenque 172 pun ten, 2. Armstrong 131, 3. Konisjev 105, 4. Piccoli (Ita/LAM) 100, 5. Arrie- ta (Spa/BAN) 96. Ploegen, dagklassement 1 Festina 14.09.52, 2. Mercatone Uno 1 12. 3. Lampre 17 51, 4, Casino 18.23, 5. Lotto 18.30 Algemeen klassement 1 Festina 154.01 46. 2. Lotto 12.42. 3. ONCE 15.01, 4. Mapei 16 02, 5 US Postal 20.15. Jongeren, dagklassement 1. Ver brugghe 4.35.36, 2. Léfevre 2.20, 3. Hinault 20.45, 4. De Waele (Bel/LOT) 20.49, 5. Salmon. Algemeen klassement: 1. Salmon 51.22.58, 2. Aerts 5.01, 3. Garcia Ro driguez (Spa/VIT) 24.35, 4. Mancebo (Spa/BAN) 26.00, 5. Commesso (Ita/SAE) 32.52. saint-etienne fred segaar Toen het feest in het hotel van Telekom rn rijn hoog tepunt was na overwin ning van Giuseppe Guerini op l'Alpe d'Huez, ver scheen er opeens een Duits sprekende man in de lob by. Of de receptioniste wist waar de renners zich be vonden. Het was de amateurfoto graaf die achthonderd me ter voor de eindstreep de val van Giuseppe Guerini had veroorzaakt. Hij wilde zijn excuses aanbieden. „Een mooi gebaar", vond Guerini. De Italiaan had nog wel één brandende vraag: „Is de foto gelukt?" De man moest het ant woord schuldig blijven: „Ik weet het niet, want ik heb het rolletje nog niet laten ontwikkelen." Rleupeyroux 172km |j FRANKRIJK llaye les Mines 213km jj 236.5km f hoogteverschil en moeilijkheidsgraad I Duron 450m xo oO q j 'ISt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21