Duinrell studeert op extra controle wapen op je heup staat zo uitdagend' 'Zo'n 'Dieren en kinderen zijn liever dan mensen' Regio f NiteSaardis eDAG van... Het had een regelrechte amp kunnen worden' jglJPAG 16 JULI 1999973 Peter van Deursen: „Ik heb In vijfentwintig jaar nog nooit een wapen nodig gehad." foto dick hogewoning Van Deursen ziet het nut van wapens echter niet in. „Ernstige vergrijpen? Welnee... Stropers met wapens? Nou, die paar ko nijnen die hier nog zitten... Stropers zie je de laatste jaren niet meer." Hij haalt een paar oude wildstrikken uit zijn la en strikt een stropje. „Kijk dit werd dan aan een afrastering gehan gen. Als er een konijn aankwam en er in liep, trok-ie zichzelf vast. Maar dat is allemaal niet meer aan de orde, joh. Ik kom die strikken niet tegen en mijn collega's ook niet. We hebben een voormalig jachtopziener van het koninklijk huis in dienst en die heeft er wel een neus voor, maar die ziet ze ook niet." Het beleid van Staatsbosbe heer is dat er geen wapens wor den gedragen. Van Deursen is er dan ook niet voor dat DZH- wachters binnenkort wel weer bewapend zijn. „De ene wach ter draagt dan wel een wapen en de andere niet. Zo'n wapen op je heup staat ook zo uitda gend. Staatsbosbeheer ziet het beheer van het gebied als gast heerschap. Je moet onze sur veillance zien als voorlichting. Zijn er vragen, dan proberen wij die te beantwoorden. Het werkt ook preventief als ze je in mie van der Vlugt is voor [oos Boom een ldankbord, neraad en een (soort) moe- Biologisch kan dat laatste L Sjanie is 40, Koos 33. Ze ben geen bloedband, wel vertrouwensrelatie. Dat i vooral als Koos haar op stertoon samenzweerderig vraagt. „We moeten daar- tzo gauw mogelijk eens ten", zegt Sjanie dan. 5317: noemt zichzelf in goed Ne- lands jobcoach. Werkbege- ier, zo voegt ze er na enig lenken in nog beter Neder- 3-30tE dsaan toe. De Nieuwe-We- ïtent n8se wefkt in het dagcen- 8.301 m v°or verstandelijk gehan- apten in Voorschoten, on- van de stichting Gemi- SVG. Een van haar taken is begeleiden van mensen op t'werkplek'. Koos Boom is jvan hen. Hij werkt in de Ünhèt ^.envan ^et kinderdagver- f 't Hummeltje in Wasse- ï- Hij wast, stoft, zuigt, jmt en zet het eten klaar - hij p°st| ngt alleen de kinderen niet daq 11 bed. Vier dagen in de ik. van kwart over negen tot uur. Al meer dan vijfjaar. arvoor werkte hij in het dag- -nsan trum- 'n industriegroep. pakte hij allerlei produc- in. is in de twee weken zoekt nie hem op. „Hij is erg zelf- CASsr juist die oude details Onder het toeziend oog van werkbegeleidster Sjanie van der Vlugt brengt Koos Boom het eten rond in kin derdagverblijf 't Hummeltje. foto dick hocewoning standig, maar soms is hij uit het veld geslagen. Af en toe moet je hem sturen. Bijvoorbeeld als de wasmachine kapot is. Dan weet hij niet wat hij moet doen. En nu is het drukker, omdat er in deze vakantietijd overdag ook kinderen van de naschoolse op vang zijn. Bovendien is zijn col lega, ook een verstandelijk ge handicapte, op vakantie." Zelf vindt Koos dat niet eens zo erg. „Zoveel ruimte hebben we hier niet. Nu kan ik me tenmin ste lekker bewegen." Niet dat hij een hekel heeft aan Annet Voogd. Zeker niet. Ze wonen al lebei in een gezinsvervangend tehuis in de Merenwijk in Lei den. Maar toch. „Dit is mijn keuken", zo leidt hij zijn bezoe kers rond. Met de nadruk op mijn. „Laat je werkschema eens zien", vraagt Sjanie hem. Koos duikt in een van de keukenkast jes en toont de werkzaamheden voor de Babbels, een van de groepen in 't Hummeltje die verder luisteren (ze behoren dat althans te doen) naar namen als Rakkers, Kabouters en Kwebbels. „Hier staat wat ze al lemaal nodig hebben. Eén licht bruin brood, één donkerbruin, twee smeerkaas, sandwich- spread, enzovoort. Ik hoef daar niet meer naar te kijken. Echt niet hoor. Het zit allemaal in mijn hoofd." Sjanie glimt als een trotse moe der. „Hij doet het goed", zegt zij in navolging van adjunct-di recteur Mariëtte Timmermans, die erg tevreden over hem is. „Hij heeft een vrij hoog niveau. Hij kan lezen en schrijven en doet erg veel. Wij zijn op proef met hem begonnen, omdat we ook niet wisten hoe het werken met een verstandelijk gehandi capte zou bevallen, maar het gaat prima. Hij heeft een jaar contract. Dat wordt elk jaar ver lengd." De werkgebeleider inhaleert de complimenten met volle teu gen. „Het is heel dankbaar om met deze mensen om te gaan. Het is ook heel afwisselend. Er zijn er die vakken vullen bij Al- bert Heijn of in Overduin, de psychogeriatrische instelling in Katwijk. De een kan meer dan de ander, maar je moet niet kij ken wat ze niet kunnen, maar wat ze wél kunnen. Je moet ook heel veel geduld hebben. Je moet je helemaal inleven in hun gedachten. Ik moet er wel bijzeggen dat Koos een van de beteren is." Hij bewijst dat op deze dag regelmatig. Bijvoor beeld als hij asbakken afwast. „Ik vind dit altijd een vieze be doening." Op de vraag of hij zelf ook rookt, geeft hij zonder bedenktijd een gevat antwoord. „Nee, ik rook alleen mee, dan krijg ik al genoeg naar binnen." Na het afwassen maakt hij de eetmandjes voor de kinderen klaar. Brood, melk en fruit. „Ze moeten verplicht fruit eten. Denk ik, éaééch wat zielig. Zelf lust ik alleen bananen en ap pels. Zij moeten alles eten." In de diverse lokalen kruipen peu ters over de grond, over elkaar en over de leidsters heen. „Hal lo kindertjes", zo laat hij over duidelijk merken dat hij van hen houdt. „Ja, ik vind ze lief. Net als dieren. Die kun je ook knuffelen. Ik zeg altijd, je kan beter dieren en kinderen dan mensen om je heen hebben. Mensen zijn hard en grof. Als je iets vraagt, worden ze boos. Niet hier, hoor." Omdat dieren kennelijk ook zo veel van hem houden ('Ik heh thuis een aardige dierentuin met konijnen en guppen en de honden in het dierenasiel vin den het fijn als ik ze uitlaat'), wil Koos graag elke dag met beesten werken. Mensen hou den dat vooralsnog tegen. Met het geduld van een moeder legt Sjanie uit: „Hij heeft een half jaar geleden aangegeven dat hij wat anders wil doen. Ik heb hem toen een arbeidsinteresse- test afgenomen en daar is uit gekomen dat hij heel graag met dieren wil werken. Bijvoorbeeld in het asiel in Leiden. Het na deel is dat dat werk niet wordt betaald. In 't Hummeltje krijgt hij wel een vergoeding. Maar het mag ook niet te veel zijn. Maximaal honderd gulden per maand, anders wordt hij gekort op zijn uitkering." jan preenen Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, 1-a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de haiie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Werkbegeleidster Sjanie van der Vlugt Zandkastelen bouwen bij Noordwijk op Zee Aan het festival 'Noordwijk op Zee' van zaterdag 17 juli zijn nog twee activiteiten toege voegd. Vanaf 19.00 uur kunnen volwassenen en kinderen op het zuidstrand tussen de pavil joens Beach End en Los Tios onder deskundige begeleiding meebouwen aan een zandkas teel. Op dezelfde plek kan men in de branding kanoën, behal ve tijdens de airshow. Beide activiteiten worden georgani seerd door NJHC-sportherberg De Duinark. Ze duren, afhan kelijk van het weer. tot onge veer 23.00 uur. Het hele festi val, met live-muziek en allerlei activiteiten op het strand en spektakel op en boven het wa ter, duurt van 18.00 tot 24.00 uur. De weersverwachting voor het Noordwijk op Zee-festival is ditmaal gunstig. Vorig jaar werden de activiteiten op het water en het vuurwerk vanwe ge de wind afgelast. De her- 1 kansing van het festival in au gustus werd zelfs in zijn geheel afgeblazen. Dit jaar zijn er twee festivals gepland; het tweede is op 21 augustus. uit de Leidsch DagbladAHCHIlïVliN ANNO 1899 Zaterdag 15 Juli NOORDWIJKERHOUT - In de afgeloopen week hebben we een macht van werk gedaan. Aan het bollen rooien waren we reeds en hebben dat voortgezet. Voor het grootste deel liggen ze reeds schoon op de stelling. Menig hond gras viel voor de zeis en nog meer kwam droog in den hooiberg. Waarschijnlijk wordt niet zooveel gewonnen als het vorig jaar, maar gelukkig is daarvan nog een mooie stuit overgebleven. De erwtenkluts kwam ook met gang; alles is aan het plukken; zelfs kinderen zijn nu geld waard. Meenden we eerst, dat de storm van voor veer tien dagen, die de erwten soms met rijzen en al tegen den grond had geworpen, den tuinder groote schade had toegebracht, het daarop ge volgde weer heeft veel hersteld en het beschot mag goed genoemd worden. Alles is bestemd voor de fabrieken van verduurzaamde levens- i middelen te Leiden. Dat het onkruid bij zulk weertje ook in het oog en de aardappelen en boonen er van zuiver dient gehouden te worden is duidelijk en even begrijpelijk zal het zijn, dat i we bij het uitstekende, doch heete weer een druppel zweets aan ieder haar hadden. Woens- aag-avond werden we verfrischt door een heer lijke bui, weinig onweer en veel regen. Groeien dat het dan ook doet! Men vindt daarom geen andere dan tot dank gestemde harten. ANNO 1974 0il- imb- e nog één slachtoffer van uit de hand gelopen politie- baslfening op het strand van Kat- injS jfc in het ziekenhuis. Het be ft een 26-jarige man. Vier van vijf de agenten-in-opleiding medische hulp nodig had- ïefiein zijn weer thuis. Twee van jrote n> een vrouw van 20 en een (atic an van 22, zijn gisterochtend itslagen, een man van 33 van- ag. Eén van de redders die Densdagavond de drenkelin- m weer aan land brachten, is pirant-agent Lars Mulligen. j heeft een paar benauwde enblikken beleefd in het Kat- se zeewater. „De aspiran- zijn met bepakking in zee oian. Op een gegeven mo- ent zagen we dat het uit de liep, dat ze weg werden en. Ik ben het water in ge- aft samen met één van de jjyolc van voorpagina begeleiders die op de hoogte was van de gevaren. Dat is hem zelf bijna noodlottig gewor den." Volgens Mulligen raakte een van de vrouwelijke aspiranten volledig in paniek. „Ze ging hy perventileren. Ik ben naar haar toe gezwommen en heb haar gekalmeerd met een klap op de kop. Met reddend zwemmen, zoals je dat leert, kom je echt nergens. Je moet gaan improvi seren. En dat is me gelukt. Maar vraag me niet hoe. Ik ben er dankbaar voor dat ik niet in pa niek ben geraakt. Dat leer je wel op de opleiding. Maar dit was toch wel even heel wat anders." Mulligen was was niet hele maal fit meer toen hij het water in ging. „We hadden net een vermoeiende sportdag achter de rug en zoiets eist natuurlijk zijn tol. Gelukkig is alles goed afgelopen. Maar het had een re gelrechte ramp kunnen wor den." ewoners Warmonderweg rillen bredere parkeerplaatsen innievan uffelen gemeente Oegstgeest maakt parkeerplaatsen aan de War- onderweg mogelijk breder, dens een informatieavond »r renovatie van het riool aan tstuk Warmonderweg tussen Kempenaerstraat en de irelaan, wezen bewoners er- dat uitstappen op de weg na [keren vaak 'riskant' is. ^uto's rijden erg dicht langs parkeerstrook. Het is echt aarlijk om uit te stappen. >ral voor een oude vader of eder die dit niet zo snel zo stelde een van de vijf- aanwezige bewoners. Het dat vanaf 1 november mfietsers binnen de be- nvde kom niet meer op de mogen rijden, maakt itappen nog riskanter. )e gemeente wilde na de rio- ngswerkzaamheden eigen- alleen betontegels leggen in groenstrook langs de weg, lat automobilisten voortaan tmeer in het gras hoeven uit Happen. Zo zouden zij hun dichter aan de kant kun- parkeren. Het merendeel de gisteravond aanwezige oners wilde liever een bre- ;tenj 5 parkeerstrook ten koste isscl het groen of de stoep. r g£ let huidige rioolsysteem \t nog uit de jaren vijftig en aangetast dat er ce is van instortingsgevaar, het vervangen van het sys- m moeten de groenstrook, delijl ik' het fietspad en de parkeer strook aan de Warmonderweg worden opengebroken. Bomen en struiken moeten wijken. Over nieuwe beplanting wil de gemeente nog met een viertal omwonenden overleggen. Om de auto tijdens de werk zaamheden te kunnen parkeren stelde een bewoonster een tij delijke ontheffing van de blau we zones in de De Kempenaer straat voor. „Ik heb eerlijk ge zegd geen idee waar ik straks mijn auto moet zetten." De ge meente beloofde hier nog naar te zullen kijken. Tot opluchting van enkele bewoners maakt Oegstgeest de inritconstructies aan de Prin senlaan en de Prins Bemhard- laan breder met een 'zo flauw' mogelijke helling. Een van de klachten luidde dat bij het rechtsaf slaan de Warmonder weg op automobilisten bijna de linkerweghelft oprijden en de drempels van de inritten te hoog waren. In het nieuwe rioolsysteem krijgen alle huizen een eigen aansluiting op het hoofdriool en worden beerputten die bin nen vier meter van het trottoir liggen afgesloten. Beerputten die dichter bij de huizen liggen mogen bewoners ook laten af sluiten, maar dit hoeft niet. De werkzaamheden beginnen in september en zullen zo'n twee maanden in beslag nemen. De gemeente verwacht in ieder ge val wel voor de kerstvakantie klaar te zijn. Duinwachter Peter van Deursen ziet dienstwapen niet zitten Dinsdag 16 juli wassenaar connie van uffelen „Dienstwapens? Nooit gehad en nooit nodig gehad. Ook ik niet. En ik loop hier al 25 jaar rond." Peter van Deursen werkt als duinwachter bij Staatsbos beheer aan de Wassenaarse- slag. Hij is een opsporingsamb tenaar die bevoegheid heeft om bekeuringen uit te schrijven. Samen met zes maten surveil leert hij in het Hollands Duin dat 3.000 hectare groot is. Dit duingebied omvat de Ganzen- hoek, Berkheide, de Coepelduy- nen en boswachterij Noordwijk tot aan de grens met Zand- voort. Een gedeelte van het gebied van Staatsbosbeheer, het Was- senaarse duingebied Meijendel, wordt door Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) gehuurd. De arrondissementsrechter in Rotterdam besloot deze week dat duinwachters van DZH hun dienstwapen weer mogen dra gen. Naast hun wapenstok en handboeien. Om een dreigmid del te hebben bij bijvoorbeeld de jacht op een wildstroper. Twee jaar geleden werd het dragen van een vuurwapen ver boden, nadat de hoofdofficier van justitie en de korpschef dit adviseerden aan de procureur- generaal. Dat gebeurde tot on genoegen van de duinwachters, die de dertig jaar daarvoor wel wapens mochten dragen. Vervolg van voorpagina De directie van Duinrell studeert continu op mogelijkhe den om aanrandingen in het Tikibad te voorkomen. „We hebben toezichthouders die undercover meezwemmen, camerabewaking en lopen regelmatig alle hoeken na om te kijken of er nog duistere plekken zijn die beter verlicht kunnen worden", zegt woordvoerder P. Wijnen. Maar dat biedt volgens hem toch geen honderd procent ga rantie op het uitblijven van nieuwe incidenten. kibad de laatste weken zoveel meisjes zijn lastig gevallen. Als badmeesters constateren dat jongens vervelend zijn wor den ze na een waarschuwing 'in de kraag gegrepen' en uit het zwembad gezet. Als meisjes - of hun ouders - een klacht indie nen schakelt Duinrell de politie wassenaar erna straatsma „We houden onze ogen en oren wijd open en als er weer wat ge beurt is dat een reden om alle voorzorgsmaatregelen nog weer eens een keer te evalueren. Maar het is toch vooral een maatschappelijk probleem", zegt Wijnen. Hij gaat er vanuit dat het toeval is dat er in het Ti- Volgens de Duinrell-directie is de kans op incidenten het grootst tijdens de schoolreisjes periode, wanneer het heel druk is in het Tikibad. Om die reden besloot de Duinrell-directie na vorige incidenten om meisjes en jongens tijdelijk apart te la ten zwemmen. De grootste drukte met schoolreisjes is inmiddels weer voorbij en op 2 juli is het ge scheiden zwemmen daarom weer afgeschaft. „Het gaat om pubers die hier dan komen en de onderlinge sociale controle valt in de puberale leeftijd weg. Bij dit laatste geval ging het ook om puberaal gedrag. Die jonge tjes hebben die drie meisjes be tast en zijn daarna blijven don derstenen." De drie meisjes wa ren met schoolreisje in Duin rell. je autootje voorbij zien rijden. Dat wil niet zeggen dat er geen bekeuringen vallen. Jaarlijks zijn dat er enige tientallen." Maar wapenstokken of hand boeien? „Welnee, joh. Ik ga toch niemand in de handboei en slaan? Weet je wat het is, als er problemen zijn roepen we de politie erbij. We hebben alle maal mobiele telefoons waar mee we de politie makkelijk naar de plaats toe kunnen lei den. Ze weten goed de weg. Ze zijn er vaak binnen vijf minu ten", zegt Van Deursen. „Meestal hebben we de politie nodig voor ongelukjes op fiets paden. Schaafwonden of men sen die het aan hun hart heb ben gekregen." Veel schok kends gebeurt er volgens hem niet. Met agressie zou het ook wel meevallen. Hij en zijn collega's hebben daar een cursus sociale vaardigheid voor gevolgd. „Omgaan met publiek. We zijn twee weken in een conferentie oord geweest om voor allerlei situaties te trainen." Van Deur sen zegt juist nogal eens leuke reacties te krijgen als hij een bon uitschrijft. „Ik heb eens een keer gehad dat ik vissers bekeurde. Die kon het niet schelen. Ze zeiden: 'Kom er effe bijstaan in je pakkie, dan ma ken we een fotootje'. Het was dolle pret. Wie weet zeggen ze thuis dan: 'Van hem hebben we i een bekeuring gehad'." I KOUDEKERK - Het gezelschap uit Koudekerk dat gisteravond aan de trip naar Mallorca begon. foto archief leidsch dagblad KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Met een vlieg tuig van Transavia vertrok een groot gezelschap gisteravond naar Mallorca, voor een gezamen lijke vijftiendaagse vakantie. Het illustere ge zelschap bestond uit 49 mensen: leden van de voetbalvereniging, al dan niet met vrouw en/of kinders. De jongste van de groep was een baby van anderhalf jaar oud. De Koudekerkse voet ballers zijn zeer tevreden over hun jaarlijkse 'uitstapje'. Vorig jaar bezocht men het Spaanse vasteland, het jaar daarvoor ook Spanje, daar voor Oostenrijk en de eerste buitenlandse reis ging naar Zwitserland. In den vreemde speelt men dan een paar vriendschappelijke wedstrij den tegen een elftal uit het vakantieland om aan de reis een sportief tintje te geven. Dit jaar heeft men als tegenstander de club 'Seleccion Adderios'. Men verheugt zich op de ontmoe ting, hoewel de voetballerij in Spanje vaak on der barre omstandigheden moet plaatsvinden. WASSENAAR - Zondag werd een speciale dienst gehouden in de 'kerk' op camping Duin rell, die gevestigd is in het kasteel. Jeroen, een zoontje van een vaste standplaatshouder, werd gedoopt. Het was de eerste keer, dat zoiets op Duinrell gebeurde. De kerkdiensten voor kam peerders worden bijzonder druk bezocht. Geen deftige dominee's, maar voorgangers en bezoe kers in campingtenue. Na afloop blijft men dan gezellig napraten bij een kopje koffie. Het spreekt vanzelf, dat het initiatief van de Was- senaarse Raad van Kerken ook door de directie van Duinrell wordt gewaardeerd. Op zaterdag avond vindt de eucharistie-viering plaats, ter wijl op de zondagmorgen de protestantendien sten plaatsvinden. De Duinrell-trein wordt ie dere zondagmorgen omgedoopt tot 'kerk-ex- press' waarvan de vele kampeerders gebruik maken om zich naar de diensten te laten rij den.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15