'Voor mij leeft Christus in de ontmoeting' 'Actie tegen status Vaticaan niet realistisch' Kerk Samenleving K. WIÜDAG 16 JULI 1999 redactie aad rietveld, 07|. VANDAAG In het Duitse Aken is een straatje gelegen met de ■1 g naam 'Klappergasse'. Zo genoemd omdat er de .V: skeletten van twee overleden Nederlandse bis- schoppen doorheen zouden hebben gereden ten tijde van Karei de Grote. Karei wilde graag 365 bis schoppen uitnodigen bij de inwijding van de dom van Aken. Dat lukte, op twee na. Monulphus en Gondulphus, twee be faamde bisschoppen van Tongeren en Maastricht, die twee honderd jaar voor de inwijding van de dom van Aken overle den waren, vulden het aantal van 363 aan. Zo luidt althans de overlevering. Maar weinig is zeker omtrent Monulphus en Gondulphus. Ze leefden in de zesde en zevende eeuw en be gonnen de bouw van de Sint Servaaskerk in Maastricht. Tij dens een processie ter ere van Servaas, worden nog altijd twee borstbeelden met reliek van de twee bisschoppen meegedra gen. 16 juli is hun feestdag. Hoge nood oiSTERwiJKHoge nood op de tientallen meters hoge torenspits van de Petruskerk in Oisterwijk. Na een brand vorig jaar wordt de toren momenteel gerestaureerd. foto anp Veiligheidsmaatregelen verscherpt moskou Na de aanslag op het hoofd van het Joods Cultureel Centrum in Moskou zijn de veiligheidsmaatregelen bij de syna gogen in de Russische hoofdstad verscherpt. Voor de hoofdsy nagoge staat een metaaldetector opgesteld, terwijl politiepa trouilles verdachte voorbijgangers in de gaten houden. Volgens opperrabbijn Adolf Sjajevitsj hebben de zes synagogen in Mos kou een particulier beveiligingsbedrijf in de arm genomen. Een twintigjarige student stak Leopold Kaimonovski dinsdag bij de synagoge met een mes neer. Hij werd door synagogegangers overmeesterd en later door de politie aangehouden. Kaimon ovski ligt nog in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. Hij wordt kunstmatig beademd. Excuses voor kruistochten aanvaard Jeruzalem Joodse, islamitische en grieks-orthodoxe leiders hebben in Jeruzalem de excuses van ongeveer vierhonderd christenen voor de gruwelen van de kruistochten aanvaard. De gebedsbijeenkomst in de oude stad was het sluitstuk van een bijna vier jaar lange verzoeningstocht op initiatief van enkele internationale evangelische organisaties. Negenhonderd jaar na het einde van de eerste kruistocht (de val van Jeruzalem in 1099) boden de christenen de vertegenwoordi gers van de slachtoffers van destijds ingelijste exemplaren van hun schuldbelijdenis aan. Rabbijnen staan viering Kerstmis toe Jeruzalem Na lange onderhandelingen heeft het rabbinaat van Jeruzalem alsnog toestemming verleend voor de viering van Kerstmis en nieuwjaar 1999 in de stad. De rabbijnen zijn ak koord gegaan met het houden van twee ceremoniën in het In ternationale Congrescentrum, mits de evenementen georgani seerd worden door en voor christenen. Eerder stuitten verzoe ken van christelijke groeperingen om beide dagen te mogen markeren op een veto van de rabbijnen, omdat de twee niet- joodse feesten dit jaar samenvallen met de sabbat. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Wezep (Hervormde Pauluskerk), J.P. van Ark, kandi daat uit Heerde. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Hilversum (wijkgem. Bethlehemkerk, SoW) (parttime), J.D.F. van Halsema, kandidaat uit Amsterdam. haarlem/washington anp Het Vaticaan is geen staat maar een godsdienst. De Rooms-Ka- tholieke Kerk moet dan ook niet langer waarnemer bij de Ver enigde Naties zijn maar ge woon als niet-gouvernementele organisatie gelden. Dat vinden kritische rooms-katholieke groeperingen in diverse landen. ,,Een onmogelijke eis", oordeelt de Acht Mei Beweging (AMB). Het AMB-bestuur doet dan ook niet mee aan een actie van gelijkgezinde rk-organisaties op initiatief van de Amerikaanse beweging Catholics for a Free Choice. Zij hebben VN-secreta- ris-generaal Annan gevraagd om de status van permanent waarnemer van het Vaticaan te heroverwegen. De RK-Kerk ge bruikt haar politieke invloed volgens hen verkeerd. Als ze net als bijvoorbeeld de Wereldraad van Kerken de status van niet- gouvemementele organisatie krijgt, wordt haar invloed gerin ger en kan ze minder schade berokkenen. Door de afwijzing van abor tus en voorbehoedmiddelen is het Vaticaan er medeverant woordelijk voor dat jaarlijks 600.000 vrouwen tijdens een zwangerschap of bevalling overlijden en 2,5 miljoen men sen aan aids sterven, suggereert de website van de actievoer ders. Bovendien staat de gods dienstvrijheid op het spel. „De VN moeten een duidelijk on derscheid maken tussen religi euze overtuigingen en interna tionale politiek." Voorzitter Henk Baars van de AMB vindt de actie niet realis tisch. „Het Vaticaan is nu een maal een staat en heeft dus die bevoegdheid bij de VN." Het is volgens hem ondenkbaar dat de VN-lidstaten de status van het Vaticaan ter discussie zullen stellen. De actie had zich moe ten richten op een beter ge bruik van de politieke invloed die de Heilige Stoel heeft. Ook de AMB zet namelijk „grote vraagtekens" bij de koers die het Vaticaan tijdens VN-confe- renties over bevolkingspolitiek vaart. Daarom deelt Baars het „sig naal" dat de actievoerders wil len afgeven. „Kerk, pas op dat je je bevoegdheden terughou dend gebruikt", moet volgens hem de boodschap aan het Va ticaan zijn. De status van de Heilige Stoel bij de VN is vernieuwingsgezinde rk-o irwi saties overigens item", denkt hij. In 1996 pleitten de Jon li| mocraten voor opheft e ui de Nederlandse ambass; efer het Vaticaan. D66-mini$i' ijk Mierlo (Buitenlandse j c" voelde daar niets voor,, een van de laatste ambï er die we moeten opheffe b hij, wijzend op de grote matieke rol van het Vatic an p Ellen Huidekoper (1956), was aanvan kelijk priester in Rot terdam en is sinds dit jaar bisschop van de Christengemeen schap in Nederland. Ondanks dat dit een bestuurlijke functie is, celebreert zij nog missen in de verschillende kerken in Nederland, zoals in Lei den, Groningen en Rotterdam. De Christengemeenschap (opgericht door antroposoof Ru- dolf Steiner in 1921) is voor veel mensen onbekend. Deels ligt dit aan de gemeen schap zelf. De kerk is geen lid van de Raad van Kerken of oecu mene, en houdt zich niet bezig met maatschappelijke vraagstuk ken. Ellen Huidekoper over haar roeping als priester in de Chris tengemeenschap. Door ENGELIEN SCHOLTES T k ben in aanraking I gekomen met de christengemeen ten schap via de antro- posofie. Mijn ou ders waren niet ker kelijk. Wel hebben zij altijd ge zocht naar kwaliteit en echtheid in het leven. Gezond eten, goe de boeken en geen televisie. Je kon je tijd immers wel nuttiger besteden. Zingevingsvragen werden bij ons thuis niet direct gesteld. Ik herinner mij dat ik mijn moeder op mijn elfde jaar uitlegde dat de mensen altijd terugkomen en dat ze dan elke keer een beetje beter worden. Op het laatst zijn ze een engel. Dat was mijn heilige overtui ging. Belangrijk voor mij als kind waren de sprookjes, tem pels, en de verhalen van mijn moeder over alles wat ze had meegemaakt in Indonesië, waar ik overigens geboren ben en de eerste veertien maanden van mijn leven heb gewoond heb. Ik hing altijd aan haar lippen. Mijn vader overleed toen ik 13 jaar was. Moeder kwam er al leen voor kwam te staan. En daarom zocht ze een veilige omgeving voor mij na de mid delbare school. Ze wilde niet dat ik in een typisch studenten milieu terecht zou komen. In die jaren waren drugs en flo werpower in volle gang. Zo kwam ik in Driebergen terecht, op de Vrije Hogeschool, waar ik de christengemeenschap en de antroposofie heb leren kennen. Ik was in mijn pubertijd wan hopig op zoek naar iets. In mij brandde de vraag: er moet toch meer zijn, dan alleen dit. Ik voelde me vaak eenzaam. Maar in Driebergen was ik in mijn element. De aandacht voor elkaar, de manier waarop men met elkaar omging en het zoeken naar de wezenlijke din gen. Dat was wat ik altijd ge zocht had. Ieder zondag was er een mis, die daar 'mensenwij- dingsdienst' heette. Voor mij was alles nieuw, want ik was niet kerkelijk opgegroeid. Het nog even duurde voordat ik me daar echt thuisvoelde. Maar er was wel direct een soort 'inner lijk weten' dat ik priester zou worden. Vrouwelijke priesters zijn in de Christengemeen schap nooit een discussiepunt geweest. Al bij de oprichting had Rudolf Steiner in zijn groep een vrouwelijke theologie stu dente, waarvan hij zag dat zij 'er bij hoorde'. Dat was heel bij zonder in een tijd, waarin ook de Lutherse en Hervormde ker ken nog geen vrouwelijke ambtsdragers kenden. We ken nen ook geen celibaatsverplich ting. De meeste geestelijken zijn getrouwd en hebben een gezin. Zelf ben ik niet ge trouwd. Ik heb dat niet gezocht, en ga erg op in mijn werk. Dus als ik een relatie zou aangaan, zou dat toch een werkrelatie zijn. In onze tijd heerst er een geestelijk klimaat dat de kerken niet gunstig is gezind. Toch zoeken veel mensen naar de diepere zin van het leven. Naar de eeuwige kern van de mens, of de invidividualiteit als je wilt. Dat is heel kenmerkend voor de antroposofie. Het zoeken van een relatie, een verbinding van uit jezelf met je omgeving, de natuur, met de dingen die je doet, de mensen die je ontmoet en natuurlijk met God. De Christengemeenschap wil het beste van de bestaande kerken in zich verenigen. Uit de pro testantse richting komt het vrije geweten van de individuele mens'. Zij kennen niet de dog ma's van de katholieke kerk: ie der kan voor zichzelf een relatie leggen met de goddelijke we reld. Van de katholieken stamt de nadruk op de liturgie af. Li turgie laat de mens iets beleven van de geestelijke wereld. Op het eerste eerste gezicht lijkt de katholieke mis erg op een men senwijdingsdienst. De opbouw is hetzelfde: het evangelie, het credo, de preek, de communie zijn zeer herkenbaar. Toch zijn er wezenlijke verschillen, want Rudolf Steiner beschrijft de li turgie zoals hij die heeft waar genomen in de geestelijke we reld. Aan de priester wordt ge vraagd of hij de aanwezigheid van God voelt. Het is een per soonlijke ontwikkelingsweg. De priesteropleiding is een zeer leerzaam proces. Inclusief een stagejaar duurt ze vijf jaar. Je leert omgaan met de natuur, de Bijbel en vooral met de mede mens. Er wordt een poging ge daan alle verschillende aspec ten van je menszijn in bewe ging te brengen. Hoe krijg je een werkelijke verbinding met de geestelijke wereld, en met God? Voor mij leeft God in de ont moeting. Dat is ook het centrale motief in de mensenwij dings dienst (mis). Hoe ontmoet je een ander wezenlijk? Niet als je vol bent van jezelf en geen ech te interesse hebt in die ander. Je ontmoet hem als je ruimte geeft, aandacht en warmte. Als je je als het ware 'overgeeft'. Door die overgave schep je een ruimte waarin Christus aanwe zig kan zijn. Je kunt met God en de Bijbel omgaan als iets dat buiten jezelf staat. Maar op het moment dat je zegt: 'Christus is een wezen dat ik in mijzelf kan opnemen, zodat hij in mij kan werken', dan is dat niet iets wat wordt opgelegd. Het komt van uit een noodzaak in jezelf. Het uitgangspunt hier is de innerlij ke vrijheid van de mens. Je bent niet afhankelijk van de sacra menten voor de genade van God. Je kiest er zelf voor. Deze innerlijke vrijheid past bij men sen van deze tijd. De moderne mens zoekt de eigen verant woordelijkheid en wil niet meer van bovenaf opgelegd krijgen wat hij wel en niet mag doen. Dat is ook de reden dat de Christengemeenschap zich niet engageert met maatschappelij ke vraagstukken. Zij neemt geen standpunt in over bijvoor beeld het euthanasievraagstuk of drugs. Dit is ieders individu ele verantwoordelijkheid. Mis schien handel je in hel val van euthanasie 'zu 'at het ander 'zo'. Niem|tn:i jou dat voorschrijven. sta] Sinds het begin van P ben ik bisschop van Ne d' Dit is vooral een bes functie. In de Christen!e schap wordt een bisset 'he wel bewindsdrager ge kt Het houdt in dat je ef zicht hebt over het daar verantwoordelïjl bent. We zijn nog erg zoeken naar een meer[m taakomschrijving. Ik houd contacten met ds kerkgenootschappen mee aan pastoraal Daardoor sta ik meer lo eigen gemeente, maai nog wel diensten in Di en Leiden en soms in gen. Ik wil de gemeenti mensen leren kennen, weten waar ze mee bezig zijn en welke be stemming ze heb ben. Dat is im mers de ontmoeting. pr h v WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Enkele fikse regen- en onweers buien. Zaterdag in het zuidwes ten droger en wat zon. Maxima rond 24 graden. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en gere geld buien, soms met onweer. Za terdag een stuk drogen en vooral in het zuidwesten wat zon. Maxi mumtemperatuur tussen 15 en 21 graden. Zweden: Wisselend bewolkt en vooral in het midden en noorden buien, soms met onweer. Maxima tussen 20 en 24 graden. Denemarken: Afwisselend zon en wolken en een enkele bui. Maxima oplopend naar 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Af en toe zon en vooral in Ierland, Noord-Engeland en Schotland geregeld stevige buien. Maxima van 16 graden in het westen van Schotland tot 24 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima oplopend naar 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Maxi ma oplopend naar 26 graden, bij zee wat frisser. Portugal: Veel zon en droog. Maximumtem peratuur van 23 graden vlak aan zee tot ruim 35 graden in het bin nenland. Madeira: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Veel zon en waarschijnlijk overal droog. Maxima meest tussen 30 en bijna 40 graden, langs de golf van Biskaje rond 23 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, in het noorden ook wel wolkenvelden, maar waarschijnlijk wel droog. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Maxima uiteenlopend van 25 graden aan de kust tot 40 in het binnenland. Tunesië: Zonnig en droog. Maxima uiteen- oplopend van 33 graden aan zee tot 45 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en waarschijn lijk overal droog. Maxima oplo pend naar 27 graden in het noordwesten tot rond de 30 bij de Middellandse zee. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog bij maxima iets boven de 30 graden. Italië: Flink wat zon en slechts lokaal kans op een onweersbui. Maxima meest tussen 28 en 33 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon en droog met maxima rond 30 graden. Malta: Zonnig en droog zomerweer bij maxima rond 34 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar op het vasteland meer wolken en kleine kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma aan zee rond de 28 graden, in het binnenland net boven de 30 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima dalend naar ongeveer 30 graden. Duitsland: Perioden met zon en alleen in het uiterste noorden nog kans op een bui. Middagtemperatuur oplo pend naar ongeveer 24 graden. Zwitserland: Steeds meer zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 26 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en alleen vrij dag nog een kleine kans op een bui. Maxima oplopend naar 26 graden. Polen: Eerst nog tamelijk veel bewolking en geregeld regen- en onweers buien. Zaterdag opklaringen en meest droog. Maxima ongeveer 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Steeds meer zon en vrijdag alleen in het noorden nog kans op een bui. Maxima ongeveer 24 graden. Hongarije: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 26 graden. ZATERDAG 17 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon onder 21.51 Maan op 10.51 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.25 19.55 06.58 19.28 Laag 03.10 15.45 02.51 15.26 Weerrapporten 16 juli 08 uur: L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen opklaringen sneeuw hagel koufront lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk .nnn luchtdruk in 1000 hec|;0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5317! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tr|(js 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1L Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging^ j^ •n f[\ VERZENDING PER P0I1 Voor abonnementen die per post(b >nj worden verzonden geldt een toesla) aan portokosten per verschijndag. irb ek, LEIDSCH DAGBLAD OP CASSFfTUI i die moeilijk lezen.l hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), n 1 het regionale nieuws uit heil Dagblad op geluidscassette besch 1 lil, informatie 0486-486486 IS ij (Centrum voor Gesproken lectir/ nje INTERNET: Dag v.leidschdagblad.nl n E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl 32 21 0.1 18 14 1.0 26 20 0.0 23 12 0 2 24 11 0.2 20 11 1.0 30 21 0.0 0.0 20 13 0.0 18 11 0.6 24 14 0.1 23 12 0.0 Bangkok hall bew. Buenos Aires onbewolkt Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles licht bew, New Orleans licht bew. New York onbewolkt Tel Aviv hall bew Tokyo half bew Tunis onbewolkt 25 5.0 9 7 0.0 28 21 0.0 21 10 0.0 22 19 0.0 29 23 0.2 27 19 0.0 34 24 0.0 31 25 0.0 34 20 0.0 33 22 0.0 20 11 0.0 Z I K N ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond# feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 !tp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14