eiden Regio yvg-geld laat gat in legroting I 1 Vrouw beschuldigt politie van gebruik geweld duinrell Leidse piloot spil in Frans proefproces Bouwbedrijf slaakt noodkreet edstrijd ouderen Het Leids comité van de Ouderen houdt de komende 0ien een verhalenwedstrijd, waarbij iedereen vanaf 12 jaar verzocht zijn 'belangrijkste moment in Leiden' te be- ijven, eventueel met een daarbij behorende toepasselijke of illustratie. Inzenders van de beste momenten van de drie lijdscategorieën (12-18, 18-55 en 55-plus) worden beloond ihonderd gulden. Bovendien stelt het comité de ingezonden jfagen ten toon in De Regenboog aan de Watermolen, op de >van de Ouderen op 15 oktober. Op die dag worden ook de jnaars bekendgemaakt. De verhalen kunnen worden ge- drd naar Comité Dag van de Ouderen, Breestraat 117, 1CL Leiden. lalschool open De Taalschool N2 aan het Galgewater is weer open. Op ^school krijgen buitenlanders die recent in Nederland zijn nen wonen en de taal nog niet machtig zijn een intensieve sus. De cursus vindt vier keer per week plaats en duurt in to iler weken. Door middel van observaties, toetsing en ge- ekken wordt na deze periode bekeken welke vervolgcursus deze nieuwkomers het best kunnen volgen. Niet alleen de is belangrijk bij deze cursussen, ook de Nederlandse maat- ippij komt uitgebreid aan bod. De Taalschool is onderdeel het Regionaal Opleidingen Centrum Leiden. lOJULi j" flm wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 robbert minkhorst H e m; Te: WÊÊ la: iVG regelt onder andere voer, aangepaste auto's irzieningen in en om huis mindervaliden. Gemeen- rijgen daarvoor geld van 'jk. Die bijdrage is verre- iet de uitkering uit het itefonds. Tot voor een geleden gaf Leiden uit aan voorzieningen iandicapten dan dat de nte kreeg. Dat wat Lei- iverhield, is niet uitgege- raaar opzij gelegd. Die •reserve is opgelopen tot de 9 miljoen gulden op 1 iatste twee jaar echter is raeente meer gaan uitge- ir kwamen meer aanvra- Hr »r voorzieningen binnen ok werden gehonoreerd. 31 etekende dat Leiden de reserve moest aanspre- )at doet de gemeente nu anderhalf jaar. Aan het van dit jaar zat er nog 5,7 ;n gulden in de spaarpot. irwachting is dat aan het 4 ran dit jaar nog ongeveer 10 gulden over is. !t budget zit in het Ge- tefonds", zegt S. Dijkstra, ïgshoofd Intake bij Socia- ;en, en verantwoordelijk de aanvragen voor ver- \Moesten er zaken onder j]| 'ttapijt worden geveegd?' •cees van hoore lcvan voorpagina Guljé, de zoon van de ieur die in 1946 werd ver- 1, vraagt zich nog steeds irom de politie destijds bij iderzoek niet vasthouden- geweest. „De enige ver- e, de ondercommandant Ie Leidse Doelenkazeme, an die door de politieke luenten 'Himmler' werd rad, had een motief. Mijn j. die daar geïnterneerd is >t maar al snel werd vrij- een geheim rap- femaakt over de mensont- a toestanden in het kamp doorgespeeld naar de re- Als een en ander bekend irden, was de ondercom- it ontslagen en zou het itgedraaid op een natio- ichandaal." verdachte bleek in het Avan een wapen van het- scnatt k:aliber als waarmee de Ver*: ingen op mijn vader is ge- Hij had bovendien geen voor de avond van de P- De politie van Leiden er zich duidelijk met een 'van Leiden van af ge- L De vraag is alleen: waar- Moesten de zaken onder t pijt worden geveegd?" f H. E. Guljé speelde het W.daifi me rapport en enkele n van medegevangenen i Mr. Kortenhorst, se at 73- leiden ruud sep Leiden dreigt nu al een gat van enkele miljoenen ens in de begroting van volgend jaar te ontstaan. De ipot van de Wet Voorzieningen Gehandicapten is het eind van dit jaar bijna leeg. Dat betekent dat de •ente, als zij volgend jaar evenveel aan WVG-gelden ert als dit jaar, aan het eind van 2000 een tekort van ongeveer 3,5 miljoen gulden. voersvoorzieningen. „Je moet het zo zien: eigenlijk zit er bij wijze van spreken tien miljoen in, maar we geven ruim dertien miljoen gulden uit. Ons spaar- bedragje is nu op. Wat moeten we gaan doen?" Het antwoord gaf de politiek, aldus Dijkstra. „Die heeft een hele belangrijke uitspraak ge daan: we kennen zo'n belang toe aan de WVG, en ook al ge ven we meer uit, we handhaven de voorzieningen." Daarmee heeft de gemeente zich echter wel met een probleem opgeza deld. Juist door die uitspraak zal het uitgavenpatroon vol gend jaar en de jaren daarna dus gelijk blijven. Omdat de re serve op is, ontstaat een tekort, in 2000 waarschijnlijk van on geveer 3,5 miljoen gulden. Dat geld moet Leiden ergens anders weer vandaan halen. Dekking is nog niet gevonden. Komend najaar wordt de be groting voor volgend jaar vast gesteld. „De ambtenaren ma ken zich geen zorgen", zegt Dijkstra. „Als de politiek een keus maakt, is dat dat moment een feit. De ambtenaren weten waar ze aan toe zijn." Verant woordelijk wethouder H. Baaij- ens is wegens vakantie niet be reikbaar voor een reactie. Frankrijk houdt zich niet aan 'Schengen Leidenaar Martin Mulder staat als het goed is binnenkort voor de Franse rechter. Niet alleen omdat hij het niet eens is met de boete die hij twee weken geleden kreeg toen hij met een sportvliegtuigje land de op een vliegveldje in Nor mandië. Maar vooral omdat de Franse pilotenvereniging zijn boete wil aangrijpen om een proefproces te forceren. De Franse douane blijkt zich als het gaat om grensover- schreidende vluchten met sportvliegtuigjes niet aan het verdrag van Schengen te hou den. Op de grond zijn er in Euro pa geen grenzen meer. Zonder zelfs maar een douanier te zien rijden vakantieganger probleemloos naar Italië of naar Spanje. Maar in de lucht, waar het lijkt of er nooit gren zen geweest zijn, ligt dat an ders. Al zouden ook daar in middels soepelere regels moe ten gelden. Wat wil het geval? In okto ber vorig jaar werd het vliegen binnen de Schengen-landen versimpeld. Piloten hoefden in het vervolg niet meer via speciale douane-vliegvelden een land binnen te komen. Wanneer zij zich maar 48 uur van tevoren melden, mogen ze op ieder vliegveld hun kist aan de grond zetten. Zo werkt het in ieder geval op papier. „Maar toen ik op 2 juli in Normandië landde, stond de douane me daar met vier man op te wachten en werd ik zo ongeveer tot op de bilnaad gecontroleerd", ver telt Mulder. „Ik had me netjes op tijd aangemeld, maar zij waren niet op de hoogte van de nieuwe regeling. Ik kreeg een boete van duizend franc omdat ik niet op een douane- veld was geland. Als ik niet wilde betalen, dreigden ze het vliegtuig waar ik mee was in beslag te nemen." Volgens de Leidenaar ligt een totaal gebrek aan commu nicatie tussen Franse ministe ries ten grondslag aan alle op winding. „De regeling is afge sproken door het ministerie van transport, en de douane valt onder financiën. En dan moet je je nog melden bij de prefectuur, die onder het mi nisterie van binnenlandse za ken valt. Tussen die ministe ries is gewoon totaal geen communicatie. De douane weigert een regeling van een ander ministerie uit te voeren. Dat zou hier toch onvoorstel baar zijn." Terug in Nederland heeft Mulder contact opgenomen met de Franse pilotenvereni ging. En daar waren ze eigen lijk heel gelukkig met zijn ver haal. „Zij hebben vorig jaar hard gevochten voor de nieu we regeling. Nu die niet wordt uitgevoerd, wilden zij al lange re tijd een proefproces uitlok ken. Maar dat lukte niet om dat de douane bij hun geen proces-verbaal wilde uitschrij ven." Met de bekeuring aan het adres van de Leidenaar hebben de Franse piloten ein delijk iets waarover de rechter zich kan buigen. „Het zal nog wel even duren voordat het voor de rechter komt. Alle pa pieren zijn inmiddels onder weg naar Parijs. De piloten vereniging wil er echt vol in gaan." Mulder wil graag meewer ken met de Franse piloten, maar blijft aan de andere kant wel voorzichtig. „Ik ga zater dag weer naar Normandië. Maar dan vlieg ik voor de ze kerheid wel even via een douaneveld. Ik heb geen zin om opnieuw een boete te krij gen." Hobbypiloot Martin Mulder. foto taco van der eb leiden eric-jan berendsen Na een gezellig avondje uit in de cel belanden omdat je geen helm draagt terwijl je op een bromscooter rijdt. En bij de arrestatie ook nog worden mishandeld door de politie. Het lijkt onwaarschijnlijk, maar het werd vo rige week in de nacht van vrijdag op zaterdag realiteit voor een 19-jarige vrouw uit Voorschoten. Althans, dat beweren het slachtoffer, een vriendin van haar uit Lei den (18) en haar moeder. De twee vriendinnen gingen vorige week vrijdag avond op stap in het Leidse centrum en keerden om ongeveer 3.45 uur huiswaarts op één bromscooter. Op de Vijf Meilaan werd het duo door twee agenten aan gehouden omdat het geen helm droeg en werd be keurd. De gegevens van de 18-jarige werden overgeno men vanaf haar bromfietscertificaat. Naam en adres van d,e Voorschotense leverden meer problemen op. Op haar vraag aan één van de agenten of hij niet kon schrijven, werd zij 'hardhandig' in de politiewagen ge zet. Toen een agent het portier wilde dicht doen, bleek dat haar benen nog 'buiten boord' hingen. Daarop schold zij hem uit voor 'mongool'. De moeder van de vrouw uit Leiden zegt dat de Voorschotense door een agent vervolgens hard met een vuist op de keel is ge slagen. „En tijdens een daarop volgende worsteling werd zij ook nog eens met een vuist hard op haar oog geslagen. Die lezing wordt bevestigd door haar doch ter. „Zaterdagmiddag heeft een dokter naar haar ver wondingen gekeken en constateerde blauwe plekken rond het oog en een opgezette keel. De vrouw uit Voorschoten werd vervolgens op de Langegracht in een cel gezet. Haar vriendin ging op haar brommer naar huis in de Stevenshof, waarna zij met een broer naar het politiebureau ging om een klacht tegen het politie-optreden in te dienen. Daar kregen broer en zus echter te horen dat zij geen klacht konden indienen en dat de arrestant dat zélf maar moest doen. Vervolgens lichtten zij de ouders van het slachtoffer in dat hun dochter in de cel zat. Om onge veer 11.00 uur zaterdagochtend werd de Voorschoten se vrijgelaten. Momenteel verblijft zij met haar ouders voor een korte vakantie op Terschelling, maar haar va der is voornemens morgen een klacht tegen de politie in te dienen. De moeder van de vrouw uit Leiden keurt het zonder helm rijden van de twee en het taalgebruik van de Voorschotense af. „Maar het schandalige optreden van de politie kan echt niet door de beugelschrijft zij. ,Als dit handhaving van de openbare orde is dan heb ik geen vertrouwen meer in de Leidse politie." Het korps Hollands Midden laat weten niet via de media te willen discussiëren. „Er is al contact geweest tussen de vader van de vrouw uit Voorschoten en de wijkchef. Wij wachten tot er een klacht wordt inge diend en zullen die vervolgens behandelen", aldus een voorlichtster. cretaris van de Katholieke Werkgevers Vereniging, die de ze informatie op zijn beurt weer ter hand stelde van premier Beel. Algemeen werd in die tijd aangenomen dat de dader van de moord op Guljé in kringen van het voormalige verzet moest worden gezocht. De Leidse politiecommissaris De Gast stelde een onderzoek in, maar dat leverde niets op. De weduwe van Guljé koesterde sterke verdenkingen tegen de ondercommandant van de Doelenkazerne. Twee Leidse re chercheurs verhoorden hem. In het dossier bevindt zich een briefje waarin wordt gevraagd of deze functionarissen wel 'flink genoeg zijn om de com mandant uit'te horen.' Eugéne Guljé: „Er kloppen heel veel dingen niet in deze zaak. Er is, zo blijkt uit het dossier, ook nog correspondentie met het Bu reau Nationale Veiligheid ge voerd, een instantie die is te vergelijken met de huidige BVD. Ik wil die correspondentie zeer graag eens inzien." De kamerleden Hoekema (D66) en Van Oven (PvdA) stel den in juni 1998 naar aanlei ding van een publikatie in deze krant vragen over de zaak Guljé. De minister liet de kamerleden toen weten 'dat het dossier ook bij hernieuwd en intensief on derzoek niet te traceren' viel en vermoedelijk was 'vernietigd'. leiden Het is een 'drama' om personeel te vinden. En, eerlijk is eerlijk, af en toe wordt hij er toch wel een klein beetje moedeloos van. Kasper Burgy, di recteur van het gelijknamige bouwbedrijf aan de Amphoraweg is al geruime tijd op zoek naar een assistent projectleider. Tot nog toe vergeefs. Ad vertenties in krant en huis-aan-huisblad leverden 'nul, één of twee' reacties op. Maar in de vacature is nog steeds niet voorzien. Dus probeerde hij het op een andere manier. Hij stuurde e-mails naar alle HTS'ers die onlangs afstudeerden aan de HBO in Den Haag met de vraag: 'wat vinden jullie leuker, een restauratiesteen of een nieuwbouwsteen?' Want Burgy is restauratie-aannemer. Op de elek tronische vraag kwamen nul antwoorden. „Men sen kiezen tegenwoordig voor een groot bouwbe drijf", weet Burgy. „Daar wordt bij wijze van spre ken een hele carrière uitgestippeld. Maar in de nieuwbouw ben je vooral met montage bezig. Bij ons wordt nog een echt vak uitgeoefend." Daarom bedacht de directeur van het 50 man personeel tellend bedrijf iets anders. Op een van de muren van het bedrijf dat langs de spoorlijn Lei- den-Den Haag staat werd in koeienletters de noodkreet 'gezocht: ass. projectleider' opgehan gen. Het toekomstige personeelslid moet restaure ren leuk werk vinden, in een kleine markt willen werken en liefde voor het vak hebben. Bij Burgy wordt hij/zij dan in ieder geval met open armen ontvangen. foto henk bouwman den haag/leiden cerberus De Lakenfeesten op het Vrou wenkerkplein in Leiden zijn voor een omwonende een bron van ergernis. Tijdens de festivi teiten kan hij tot het midder nachtelijke uur van de muziek en het lawaai van de feestvier ders blijven meegenieten. Om de hinder te beperken eiste Kloeg gisteren in een bodem procedure bij de Haagse be stuursrechter, mevrouw mr. C. Dedel-van Walbeek dat de ont heffing voor twaalf feestavon den ongedaan gemaakt wordt. Doel van de omwonende is het aantal feestavonden, waar bij tot laat in de avond bij cafe 't Praethuys optredens plaats hebben, terug te dringen tot acht. Op het ogenblik mogen er twaalf avonden optredens plaats hebben. Zeven van deze optredens worden gehouden tijdens de Lakenfeesten. Woordvoerder N. Kettenis van de gemeente zegt dat de omwonende gelijk heeft dat in juli tijdens de Lakenfeesten een concentratie van optredens plaats heeft. Toch noemde Ket tenis het aantal van twaalf op tredens een 'redelijk' aantal. „Op de Beestenmarkt mag twintig keer 's avonds opgetre den worden en op de Garen- markt zestien keer", zei Kette nis. Daarnaast mag op een groot aantal plaatsen in de bin nenstad twaalf keer opgetreden worden. Slechts op enkele plaatsen zijn acht optredens toegestaan. Bestuursrechter Dedel-Van Walbeek vroeg de omwonende Vergunning Tegelhandel loopt maar weinig gevaar den haag/leiden De kans dat de nieuwe milieu vergunning voor Tegelhandel Leiden vernietigd wordt, lijkt uiterst klein. Tijdens een spoedprocedure gisteren bij de Raad van State in Den Haag zei staatsraad E. Berg dat de om wonenden slechter af zijn als de vergunning wordt geschorst of in zijn geheel vernietigd. Een aantal bewoners van de Bloemistenlaan en Lindestraat hoopt nog altijd dat het rechts college de vergunning van de tegelhandel gaat schorsen om dat zij veel hinder hebben van parkeerproblemen en geluids- en trillingoverlast. Zowel de gemeente Leiden, die de vergunning heeft ver leend, als de Tegelhandel zegt dat het bedrijf niet meer over last veroorzaakt dan vroeger omdat de vestiging aan de Bloemistenlaan sinds 1972 niet is gegroeid. Ook de oude hin derwetvergunning is nog van 1972. Wel heeft het bedrijf jaren geleden een dependance aan de Rooseveltstraat gevestigd waarvanuit het buitenlands im- en export plaatsvindt. Toch zeggen de omwonen den last van het vrachtwagen- verkeer te hebben. Vooral als de grote trucks, die volgens de nieuwe vergunning maar 2 keer per week het bedrijf mogen aandoen, langskomen, is de straat volgens de omwonenden grotendeels geblokkeerd. Een woordvoerder van de Tegelhan del Leiden riep de omwonen den op klachten over verkeerd geparkeerde vracht- en bestel auto's toch vooral bij de direc tie in te dienen. „Tot nu toe hoorden we wel van de ge meente dat er klachten waren maar nooit van wie die afkom stig waren. De directie heeft er ook groot belang bij dat het be drijf geen onaanvaardbare overlast voor de buurt oplevert. Als er wat is moet u echt eens met de directie gaan praten," zei de woordvoerder. De woordvoerder van de om wonenden merkte op dat ze al eens bij het bedrijf geklaagd had over de schots en scheef geparkeerde auto's maar dat dat weinig had geholpen. Ook hadden de omwonenden kri tiek op het trillingonderzoek van de gemeente. Staatsraad Berg zei dat de omwonenden beter beschermd worden door de nieuwe vergunning dan de oude uit 1972. Ook adviseerde hij de omwonenden bij de ge meente om handhaving te vra gen mocht het bedrijf de stren ge milieuvoorschriften uit de eigen vergunning overtreden. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. Omwonende wil lawaai door Lakenfeesten terugdringen of hij de overlast uit de weg kan gaan. „Het is misschien een on fatsoenlijke vraag", zei de be stuursrechter. „maar kunt u in juli niet op vakantie gaan?". De omwonende zei dat het hem dit jaar voor de derde achtereen volgende keer niet is gelukt om zijn vakantiedagen in juli op te nemen. De rechtszaak werd bijge woond door de buurtvereniging van Pancras-West, die proce deert tegen de ontheffing voor Annies Verjaardag. Op de agen da voor de rechtbank stond de ze zaak tegelijk met die van de omwonende aangekondigd. Zij kon echter niet in bodemproce dure behandeld worden omdat rechter Dedel al eerder uit spraak heeft gedaan in een door de buurtvereniging aange spannen kort geding. De Alge mene wet bestuursrech- terspraak schrijft voor dat een kort geding en een bodempro cedure niet door dezelfde rech ter behandeld kunnen worden. Bestuursrechter Dedel doet over zes weken schriftelijk uit spraak. Wheelies station weer in gebruik De 'wheelies', de hypermo derne fietsenrekken waarin rijwielen worden opgehan gen, zijn weer in gebruik. De rekken aan de stadszijde van het station zijn deze week gerepareerd door uitvinder en leverancier I. Sijpkens. De gemeente houdt de rekken voorlopig op proef. Na de zomer wordt bekeken of de rekken voldoen. In dat geval is het de bedoeling om bij het station meer hangplek ken voor fietsen te installe ren. Een rek dat ruimte biedt aan dertig hangende fietsen staat sinds april op het voor plein van Leiden Centraal. Maar door technische pro blemen hebben de rekken bijna vanaf het begin vol ge hangen met fietswrakken. Al bij de opening door wethou der Jan Laurier vielen er on derdelen uit het apparaat. Uitvinder Sijpkens stelt dat er niets mis is met zijn fiet senrek. „De techniek deugt. Maar vandalen hebben ze moedwillig gesloopt." AMERICAN MAGICTOP DOGS IN DUINRELL! Kom mar Duinrell In Wasienaa. «n gente, .an ipmemndc ontspanning voor het hele gezin De vele spannende attracties, de nieuwe Music Laser Light Show en het tropische Tikibad staan garant voor een onvergetcl.|kc dag. Deze zomer is er als extra attractie driemaal per dag de American Magic Top Dog Show Een Ouinrell. Duinrell I 2242 JP Wassenaar Tel (070) 51 SS I SS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13