Van der Werff biedt weer lichaam aan Monsterlijke 'aanraaksels' in Galerie Prima Vista Herkenbaarheid met kracht van orkaan Cultuur Kunst bstmen speelt op iomersplotzfestival JNDERDAC 15 JULI 1999 CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444, PLV, CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 Penibrandt gestolen Liiiic.nan Uit het gemeentelijk museum van de Franse stad tejgulgnan is dinsdagavond het schilderij 'Kind met zeepbel', L, relatief klein doek van Rembrandt, gestolen. De politie taakte de roof gisteren bekend. De waarde van het schilderij brdt geschat op 20 miljoen franc (ruim 6 miljoen gulden- Kond 22.00 uur was bij het museum het alarm afgegaan. Vol- tisde politie waren de dieven het museum, dat met een bi- lotheek in één gebouw is gevestigd, binnengekomen door de Hiterdeur open te breken. Zij hebben het pand vermoedelijk bgs dezelfde weg verlaten. Het schilderij van Rembrandt was et enige werk dat uit het museum was verdwenen. Joncert in Van Gogh Museum pFRDAMHet Van Gogh Museum organiseert morgen en za- rdag een lunchconcert met pianist Marcel Worms. Op het Ipgramma staan stukken van Chabrier, Debussy, Fré Focke, fczt, Milhaud, Satie, Skrajabin en Wagner. De meeste werken Ciimen uit de periode waarin Vincent van Gogh als schilder (jjefwas: 1880-1890. De muziek uit 1951 van de Nederlandse ©ponist Fré Focke vormt daarop de uitzondering. Volgens arcel Worms sluit Fockes werk goed aan bij de vroegere com- Lsities. De pianist meent dat het aantoont dat Van Gogh ook lig na zijn dood kunstenaars wist te inspireren. De concerten Kite beluisteren van 12.45 tot 13.30 uur. De toegang is gratis |or museumbezoekers. Jet Shop Boys naar Nederland De Pet Shop Boys geven 23 november een eenmalig Jncert in het Nederlands Congrescentrum in Den Haag. Het ltste concert dat het Britse synthesizerduo in Nederland gaf is fciddels acht jaar geleden. De voorverkoop begint zaterdag, Jde grote postkantoren en de bekende voorverkoopadressen, fandag komt de nieuwe singel van de Pet Shop Boys uit, I Eft Know What You Want But I Can't Give It Any More. publiek aan het dansen pro beert te krijgen. De groep Nilsson die onlangs opdraafde bij een aantal dub- beloptredens met het bevriende Van Dik Hout is langzaam op weg met rauwe maar gevoelige liedjes een bekende naam te worden in Nederland. De band heeft al twee bescheiden hitjes op zijn naam staan. Daarna is het de beurt aan Roelofarends- veens eigenwijze trots Kopna Kopna. Jonge jongens met een gemiddeld verleden van tien jaar muziek. De Veense groep maakt funky en directe muziek en zoekt met conventionele in strumenten experimentele we gen. Ze wonnen inmiddels al de Rob Acda award '97/'98 en Noord Hollands Glorie '98. Het festivalterrein gaat om 19.00 uur open. Om 19.30 uur begint het programma. Toe gang tot het zomerfestival be draagt 17,50 gulden. Arsenaal speelt nu eens echt Leids drama op de Burcht QfARENDSVEEN succesvolle Nederlandse iop crew Postmen speelt itaande zaterdag op het Zo- splotszfestival in Roelof- idsveen. De band stond al A festivals als Metropolis, J rderslag, Drum Rhythm en I pop waarbij de mix van ae en hiphop behoorlijk loeg bij zowel de media als lubliek. st gi ior de zeventiende maal or- iitsli jeert het jongerencentrum jlsz in Roelofarendsveen eigen popfestival. Vijf vent Is spelen aanstaande zater- )e ki lanaf 19.30 uur op het par- errein voor het centrum, irogramma heeft met drie uit de regio een hoog gehalte. Metalband Red uit afarendsveen opent het igek -al, waarna Faces of Mad, er d eens uit de regio, met zijn 'en sociale thema's het Het moest Leids en het moest op De Burcht. Wat ligt er dan meer voor de hand dan een stuk over Leidens Ontzet? Twee ach tereenvolgende jaren is het middeleeuws vestingwerk in Leiden het decor ge weest voor bijbelse en mythische drama's. Bata vierenkoning Baeto keek lijdzaam toe hoe zijn vrouw in vlammen opging en in Vondels Lucifer maakten Adam en Eva el kaar daar het hof. Maar de stad hoefde voor een ge schikt drama tegen het his torisch decor alleen maar in zijn eigen geschiedenis te graven. „Verwacht geen historisch correct theater. Dit wordt een redelijk ab stract stuk." Vanaf 20 juli laat regisseur en artistiek leider Ruud Wessels van toneelgroep Het Arsenaal 3 Oktober 1574 diverse ke ren herleven. LEIDEN PABLO CABENDA „De enorme ontlading, de kracht die vrijkomt. Het gevoel van verlossing dat spreekt me enorm aan." Maar dat is niet de enige reden voor regisseur Ruud Wessels om Leidens Ont zet als thema op te pikken. „Je moet het misschien ook zien als een onderzoek naar de keuzes die mensen moeten maken in een extreme situatie. En het aanvaarden van de consequen ties die daaruit voortvloeien." Het wordt de derde zomer dat het Arsenaal het middel eeuws bouwwerk 'bespeelt'. De toneelgroep die zeven jaar gele den werd opgericht kon met de voorgaande stukken Lucifer en Baeto al rekenen op een fikse belangsteling en loftuitingen van de landelijke pers. En als het zo goed blijft gaan wil Wes sels best, zij het heel voorzich tig, al spreken van een traditie. Als is die nog lang niet zo ver ankerd als de viering van Lei dens Ontzet. tl- Dl( BEELDENDE KUNST 'sla, Nieuwe Rijn 94, Leiden. Open: vrijdag en zaterdag - 17 uur Vanaf 26 juli is de deur van de galene een gesloten, De ramen zullen in die tijd uitzicht bieden op een installatie van kunstenaar Pieter Geraedts. heid drev alage van Galerie Prima Vista lijkt op een bi- speelgoedwinkel. In een rek staan en liggen frendeels glazen objecten van Fleur van den 1 (1972) keurig in het gelid. Bobbelige ballen, sn hompen en stekelige figuren van zakfor- Ze herinneren meteen aan de zeebodem aar wuivende vacht en tentakels. Het is de '*]n' fling dat je ze aanraakt, ze heten niet voor 'touchables'. klomp glazen kiezels, die op wonderbaar- ik i^Ze bi)eengehouden wordt door dons, denken aan een magere, jonge kat. Het har- n' DU(*e S'as en ^et warme' zachte dons geven 'onderlijk gevoel in je handen. Een ander t maakt geluid, wanneer je ermee rammelt. :>rlte iluchen beest met glazen tenen piept, wan- je hem in zijn buik knijpt. Zeker de kleinste to" terpen zou je zo in je jaszak mee willen ne- om er zo af en toe aan te kunnen voelen. objecten zijn alleen om naar te kijken, fode mond in een glazen bal met punten on, I |e toeschouwer vragend aan; het gat in de rode cirkel onderstreept de erotische g- touchables' bewijzen het enthousiasme 'ee de kunstenaar met het materiaal speelt. JSSC' ierieus en bewerkelijk spul als glas verwer- 1n fantasieën vol structuur, geluid en kleur y 'dt dat vakmanschap hier gepaard gaat met •r- Fleur van den Berg heeft zich na haar op- jg monumentaal textiel aan de Koninklijke 'mie van Beeldende Kunsten in Den Haag tialiseerd door de glasopleiding aan de !fdamse Rietveld Academie te volgen. Glas Ruud Wessels: „Twee jaar geleden was het overal Lucifer, Lucifer, Lucifer en niemand kende het Arsenaal. Nu hebben we onze naam maar wat prominenter op de affiches gezet." OntZ vertel het verhaal van Joest Claes, Zwaantje Dirksen en prostituee buurvrouw Eef- gen. die haar klanten onder de gegeven omstandigheden zelfs voor één varkenspootje ter wille is en haar billen in de uitver koop gooit. Honger regeert. Te gen de achtergond van een he vig woedende oorlog volgt de toeschouwer hun beslomme ringen in een situatie die steeds nijpender wordt. Overleven op een licht ontvlambaar mengsel van opportunisme en overle vingsdrang. Wessels kan alvast verklappen dat Van der Werff andermaal zijn lichaam zal aanbieden aan het hongerende volk. „Zij het dan in een wat modernere versie." Voor Wessels, docent econo mie en drama op het Visser 't Hooft College in Leiden („idea le vakken voor een artistiek lei der van een semi-professioneel toneelgezelschap") is OntZ in meerdere opzichten zijn kindje. Het is het eerste toneelstuk dat hij geschreven heeft. „Dat betekent niet dat schrij ven helemaal nieuw is voor mij. Ik ben er naar toe gegroeid. Als je al zo'n twintig stukken van anderen hebt bewerkt, begin je natuurlijk niet helemaal als een ongeschreven blad. Maar de vrijheid die je ervaart is anders dan bij het bewerken van een stuk veel en veel groter. Je hebt geen houvast. Je zoekt oplos singen. Wat druk je uit met tekst, wat druk je uit met beel den? Je probeert een soort evenwicht daartussen te vinden en zorgt ervoor dat het niet te uitleggerig wordt. Maar je doet het omdat het ook de kick is van het jezelf bewijzen: kan ik het wel?" En daarvoor heeft hij de bevestiging van intimi gekre gen. Voor het schrijven van Lei dens historisch drama is Wes sels, zoals hij zelf zegt nogal ou derwets te werk gegaan. „Ik heb in de eerste plaats vanuit het plot gewerkt, verhaallijnen uit geschreven. Tegenwoordig ont staan veel stukken vanuit im provisatie. Maar voor OntZ moest ik me inlezen, alles laten bezinken, indikken en selecte ren. Zoeken in soldatenkronie- ken en in het Leidse bevol kingsregister. Je bent voortdu rend aan het schiften. Wat neem je mee van de historische feiten en wat stop je erin van de FOTO HENK BOUWMAN elementen die zelf tot je ver beelding spreken. De namen bijvoorbeeld zijn allemaal na men van mensen die daadwer kelijk in Leiden hebben geleefd. Daarnaast vind ik het persoon lijk interessant om te weten of er ook Leidenaren waren die helemaal niet zaten te wachten op de bevrijding. Zo'n Zwaantje bijvoorbeeld. Die heeft een ver houding met een Spaanse sol daat terwijl ze ook verliefd is op Joest. Zij wil helemaal niet dat die Spanjaarden verdwijnen. Maar op een gegeven moment moet Zwaantje een keuze ma ken." Een patroon dat volgens Wessels door alle stukken loopt van het Arsenaal. Wessels ziet zijn personages niet als tragi sche helden, mensen die door het noodlot alle hoeken van hun eigen falen worden opge- kegeld. „Integendeel zou ik haast willen zeggen. Het gaat me om de keuzes die je wel overwogen kan maken en waar van je ook de consequenties kan aanvoelen en verantwoor delijkheid moet dragen. Theater geeft je de mogelijkheid om die keuzes te onderzoeken. Het is die eeuwige vraag: Wat doen mensen als....?" En wat doet Het Arsenaal als zijn zomersucces uit de begren zing van de Burcht dreigt te groeien?,,Wij zijn geen Dog troep of Tryater. Zo gauw je op grotere schaal wilt opereren, moet je allerlei aanpassingen doorvoeren. Een toneelstuk op de Burcht is een gevecht tegen de elementen dat je zonder een overdaad aan technische wa pens nog kan winnen. Wordt het groter dan ben je aangewe zen op zendmicrofoontjes, veel meer techniek, dan ben je vele ordes van grootte en guldens verder. We spelen niet per defi nitie in de open lucht maar daar hebben we wel de meeste bekendheid van. Op zich is daar niets mis mee. Maar je merkt dat de stukken veel meer bekendheid krijgen dan wij. Met de nodige gevolgen. We kunnen onze acteurs aDeen be talen voor de zomerstukken. De gemeente subsidieert dat ten minste. Zodra je echter kijkt wat er aan publiek afkomt op een stuk als Andromache dat we in het LAKtheater hebben gespeeld dan is dat maar een fractie van de Burchtstukken." „Twee jaar geleden was het overal Lucifer, Lucifer, Lucifer en niemand kende het Arse naal. Nu hebben we onze naam maar wat prominenter op de affiches gezet. Het is nu Het Ar senaal op de Burcht met OntZ." Toneelgroep Het Arsenaal met ONTZ op De Burcht, Leiden. Try-outs: 20 en 21 juli: pre mière: 22 juli, voorstellingen: 22-25 juli, 27-30 juli, 1 augus tus, 3-7 augustus, 10-13 au gustus, aanvang: 20.15 uur. Reserveringen en inlichtingen: Hartesteeg 6, tel. 071 514 00 99 en Velvet Music, Nieuwe Rijn 7, tel. 071 512 81 57. Shocking Blue in In Casa: heeft nog steeds een beetje een truttig imago, maar daar rekent Van den Berg resoluut mee af. De toepassing van glas met textiel is ook niet al ledaags, maar lijkt bij deze kunstwerkjes heel vanzelfsprekend. Verrassend serieus zijn de andere tentoonge stelde werken, die duidelijk niet bedoeld zijn om aangeraakt te worden. In hun afstandelijkheid lij ken ze je te straffen voor de pret van zo-even. Hier is geen sprake meer van enthousiaste 'spie lerei', maar wel van het denken van de kunste naar. Fascinatie voor en verafschuwing van de mensheid spelen een centrale rol. Het verband met de 'touchables' lijkt zoek, tenzij deze buiten aardse wezens een welkome afleiding vormen van de kennelijk minder prettige wereld van alle dag. Een mat, melkglazen werk in de vorm van een dier, niet meer dan vier poten en wat ribben, staat stil en ijzig op een plankje tegen de witte muur van de galerie. Twee in stof gewikkelde mensenlichaampjes liggen plechtig opgebaard. Mooi, maar ze maken niet zo veel los als de ob jecten in de etalage. De installatie waarnaar de tentoonstelling ver noemd is, 'Rondneuzen', bestaat uit zeven zwar te matglazen bollen, die op de grond liggen. Op elke bol prijkt een zwarte neus. De neuzen wijzen naar verschillende kanten. Het werk veroorzaakt in eerste instantie een glimlach. Het is een grap pig gezicht, die rondneuzende neuzen, maar naarmate je langer kijkt bekruipt je een onbe haaglijk gevoel. De zeven bollen krijgen een drei gend karakter. De installatie is niet grappig be doeld; die neuzen vormen een bedreiging. Ze zijn een van die afschuwelijke, maar ook fascineren de kanten van de mensheid, die Fleur van den Berg zo bezighouden. De aanraaksels uit de eta lage lijken bij nader inzien minder plezierig van aard, zijn het ondertussen niet ook kleine mon sters, die in je jaszak een akelig eigen leven gaan leiden? LEIDEN CEES VAN HOORE Puchjes knetteren weer aan je geestesoog voorbij. Jongens met witte broeken aan en zand kleurige Clarks slingeren aan de kroonluchters van het Kurhaus; sommigen worden met de wa penstok achterna gezeten door in lange jassen geklede agenten. Twee groepen jongeren nade ren elkaar dreigend: de ene groep met vetkuiven en fiets- kettingen, de andere groep met oude PTT-capes aan en Schots- geruite petten op het lange haar. 'Kom op, jongens, géénl Wat wou je weten, schouten kees?! Hé, oudste, ga jij van avond nog naar De Stoep? Nee, pik, het wordt de Marathon.' De zware kluisdeur naar het verleden werd gisteravond door het nieuwe Shocking Blue in de Leidse discotheek In Casa krachtig opengegooid en de nostalgische beelden daverden binnen. Lead-zangeres Mariska Veres - she's got it, yeah, baby, she's got it! - heeft nog steeds een stem als een dijk. Die stem is er eigenlijk alleen nog maar krachtiger op geworden. Vooral in 'Venus', het nummer waar mee de Haagse formatie ooit op de eerste plaats van de Ameri kaanse hitparade stond, is dat goed te merken. Maar ook 'Ri ver deep, mountain high', een ode aan Ike and Tina Turner, die ooit in het voorprogramma van het oude Shocking Blue stonden, kon nog op orkaan kracht worden gebracht. Heupbewegingen Natuurlijk gingen bij 'Venus' en 'Never marry a railroad man', nummers die zowel voor de pauze als daarna werden ge bracht, the blue suede shoes pas echt van de vloer. De 'shake' en de 'twist' waren in de wat stijvi- ge heupbewegingen van de veertigers en vijftigers meteen te herkennen. De strakkere gar de, in het bijzonder twee blon de dames, beestte en roteerde er samen met de al wat oudere Gerard de Danser, Leidens soe pele boegbeeld, lustig op los. Elke band zou zich zo'n gast- danser als Gerard wensen: de Leidse Fred Astaire, een man die zijn sloffen niet zal verslij ten op de tocht naar het bejaar denhuis. Het publiek was niet echt massaal naar dit concert van Shocking Blue gekomen, al was Mariska Veres: Jullie kennen het nummer toch wel van de arbeidsvitaminen." de zaal flink gevuld met de no zems en 'niesjes' van vroeger. En Veres bediende hen op hun wenken. Al mis je soms de ge likte loopjes en riffs van de voormalige bandleden Klaasje van der Wal en Robbie van Leeuwen, het nieuwe Shocking Blue is nog steeds een band die je om een boodschap kunt stu ren. En die boodschap was gis teravond vooral herkenbaar heid. Bijna alle hits, waarvan ouderen de melodie en tekst vast in het printplaatje van hun hersenen hebben zitten, wer den de zaal in geramd. Verlegen Veres probeerde het publiek keer op keer aan te sporen tot meezingen en duwde als een gretige journalist af en toe de microfoon de zaal in: „Jullie kennen het nummer toch wel van de arbeidsvitaminen." En er werd meegezongen, maar toch een beetje verlegen, ook al steeg er in de discotheek een pittige lucht van weed op, 'kie rewiet', zoals de toetsenist van Shocking Blue het noemde. Echt gul was de band niet gis teravond. De sessie na de pauze werd vrij abrupt afgebroken. Veres slingerde een 'tot ziens!' de zaal in en was weg. En het publiek was eigenlijk te verbluft om haar en masse terug te roe pen. Dat deed alleen een groep je jongeren achterin de zaal. We want more! We want more!, zo FOTO DICK HOGEWONING werd er geschreeuwd. Maar Shocking Blue vond het kenne lijk wel genoeg. De 'shock' moest wel draaglijk blijven. „Ie mag niet meer drinken, Jan", zei een geblondeerde dame te gen haar oude nozem, terwijl ze hem aan zijn arm mee naar huis wilde trekken. „En die spataderen dan!", schamperde de man „Dat mag zeker wel!" Even was er weer die oude re bellie in zijn blik. Wat zo'n tour de nostalgie al niet kan doen!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19