armond verstikt illegaal wonen 'Of ik ga gokken? Hoogstens een snippie' Ouderen scheuren echt niet door de straat' Regio |De wachters hebben ïun wapens gemist' inde zon ^sintratuin Millenniumnoodplan sociale dienst leiderdorp Mochten de computers van de Leiderdorpse sociale dienst in januari 2000 last krijgen van de zogeheten millenni- mnbug. dan schakelt de dienst over op een noodplan. Dat voor ziet erin dat de uitbetaling van de uitkeringen 'handmatig' ge schiedt. De gemeente gaat er daarbij wel van uit dat de bank op dat moment in staat is geld over te maken. Informatieavond Warmonderweg f-Ltr.crGEESTDe riolering onder de Oegstgeestse Warmonderweg J tussen de De Kempenaerstraat en de Marelaan wordt vanaf edui september vernieuwd. Het is de bedoeling dat elke woning wordt aangesloten op het hoofdriool. Beerputten die maximaal 4 meter van het trottoir verwijderd liggen worden leeggezogen, van schoon zand voorzien en afgesloten. Daarna richt de ge- odyinieente het voetpad, het fietspad, de groen- en de parkeerstrook mi opnieuw in. Wie hier meer over wil weten kan vanavond om p, 19.30 uur terecht in de raadszaal van het gemeentehuis in le tt Ascot-dag van Minerva op Duindigt nwük/NOORDWUK/WASSENAAR* 11 RVOLG VAN VOORPAGINA In; duinwachters die het drie- c lizend hectare grote water- .tt ngebied tussen Schevenin- '5 in en Katwijk bewaken, had- m tot twee jaar geleden als i ïitengewoon opsporingsamb- ïaar vuurwapen, wapenstok handboeien. Dat was al der jaar zo. Het vuurwapen werd mannen ontnomen omdat hoofdofficier van justitie en korpschef dit de procureur- neraal adviseerden. Tot on- enoegen van de duinwachters lf „Ze hebben het wapen ge- zegt woordvoerder M. oppelier. De bewapening is, zo bena- tukt Poppelier, als preventieve aatregel bedoeld. Het duinte- iin is ten dele opengesteld or publiek. De opengestelde ikken trekken veel mensen, bewapening is volgens Pop iers vooral van belang in het afgesloten gebied. „Voor de vei ligheid van de duinwachter zelf. De politie kan die veiligheid niet waarborgen omdat de aan- rijtijd te lang is." De afgelopen twee jaar heb ben de duinwachters in plaats van solo in tweetallen gesur veilleerd. „Er zijn verschillende incidenten geweest waarbij een wapen als dreigmiddel van pas zou zijn gekomen", vertelt Pop- peliers. „Zo is er jacht gemaakt op een wildstroper, zijn jon gens aangehouden die met een luchtbuks op verkeersborden schoten en was er een ver krachtingszaak." De procureur-generaal is nu aan zet. Hij kan een nieuw on derzoek naar het niet noodza kelijk zijn gelasten, of het be sluit van de arrondissements rechtbank volgen. In dat geval moet hij zijn verbod officieel in trekken en kunnen de duin wachters weer met hun Walther P5 op stap. JAN PREENEN Elvis Presley is gisteren herbo ren. Hij gebruikte daarvoor het lichaam van Erik Burki en een glitterpak van costumier/gri- meur Wim Hoppezak uit Lei den. Alleen de gel in de bijge knipte kuif ontbrak. „Ik wilde eens heel wat anders. Ik wist dat zo'n beetje iedereen in jac quet zou komen. Maar als je iets meer wilt, moet je een cory fee uitkiezen. Vanmorgen kreeg ik opeens een ingeving. Er wordt hier veel gedronken. Dat hoort bij Elvis. Net als gokken. Nou dat wordt hier ook volop gedaan. Alleen de pillen heb ik vergeten", zo licht Burki zijn gedaanteverwisseling toe. Burki loopt deze woensdag op Duin digt en gebruikt Elvis om extra op te vallen. Zien en gezien worden, daar gaat het om op Ascot-dag als onderdeel van het 37ste lus trum van de Leidse studenten sociëteit Minerva. De koersen zijn bijzaak met uitzondering van een rit waarin negen stu denten het tegen elkaar opne men. Eens in de vijf jaar is het naast alle andere party*s en borrels feest. Niet in de laatste plaats voor Hoppezak. „Dit is toch genieten. Er zijn zoveel kleren gehaald dat er voor me zelf bijna niets meer over was. Dat ligt ook aan mezelf hoor. Ik ben vrij klein, 1 meter 70, en ik ben net terug van vakantie. Maar gelukkig heb ik nog een passend pak gevonden." Alsof hij persoonlijk de dui zenden Minervanen heeft aan gekleed, wijst hij op zijn crea ties. „Kijk, daar loopt een beetje een Dickens-achtige figuur. Al leen die rode hoed die hij op Erik 'Elvis' Burki temidden van andere Minervaren op Duindigt. „Gisteren heb ik een rustdag genomen, nu kan ik er weer tegen." FOTO HENK BOUWMAN heeft, moet nodig worden ge restaureerd. Mooi dat ik dat nu zie. Normaal gesproken gaan ze tien, vijftien jaar mee. Of één dag, als ze erop gaan zitten. De mensen doen er heel wat aan om er apart uit te zien. Neem nu zo'n m?m in zomerkostuum met imitatie-bolhoed. Echt English style. Mooi hè?" De mannen hebben zijn spe ciale aandacht. Vooral zij heb ben dan ook een greep in zijn collectie van zeventig duizend kostuums en vierdui zend pruiken. De vrouwen heb ben zich over het algemeen zelf opgetuigd. Zoals Loes Korthals, die met een hightea-achtige hoed overeind probeert te blij ven. Af en toe dreigt zij onder haar eigen succes te bezwijken. Op haar hoofd heeft ze dan ook een zwemband met daarin een gieter met water, blokken oase en het geheel afgewerkt met spekjes, Engelse drop, veren en bloemen. Geschat gewicht; tien kilo. „Mag ik hem nu afdoen?", vraagt ze bijna smekend aan haar vriend. Wendela Hub- recht, een van de organisato ren, heeft zich gehuld in een Victoriaanse jurk met hoepel rok. „Lekker luchtig", stelt zij haar omgeving gerust als op merkingen worden gemaakt over haar ogenschijnlijk wel heel warme kledij. „Niets warm. Ik heb door die hoepel rok veel vrijheid voor m'n be nen." Ze kan zich bij wijze van spreken nog beter bewegen dan op Rapenburg 120 in Leiden, waar ze met veertig andere meisjes woont. „Ze noemen het het Kippenhok. Waarom weet ik ook niet." Ze beleeft 'Ascot' voor het eerst. Zoals vele ande ren. „Met de studiedruk van te genwoordig heb je niet zoveel mensen meer die het voor de tweede keer meemaken." Erik Burki valt ook in dat op zicht op. Vijf jaar geleden ont dekte de Amsterdammer, die een half jaar geleden is afgestu deerd, al het picknicken, het zingen van God save the queen ('Bravo!'), het Wilhelmus ('Bra vo!'), de aardbeien met slag room, witte wijn, champagne en het bier. Voor hem blijft het opnieuw niet droog. „Maar ik kan het wel hebben hoor. Na drie dagen feest, heb ik gisteren een rustdag genomen." Een van de andere feestgangers pro beert hem op dat moment als stoorzender af te zetten. „Nou moet je kappe, we hebben het nu wel gehoord." Burki stoort zich er nauwelijks aan. „Hij wordt zeker gek van me, maar dat is zijn probleem. Of ik ga gokken? Ja, maar niet veel. Ik ben niet zo rijk. Hoogstens een snippie." Hij behoort tot de heidsspelers-voor-één-dag naast de beroepsgokkers, die die 'rare studenten' over het al gemeen wel 'leuk' vinden. „Ach, het is weer eens wat an ders. Normaal gesproken is het hier veel rustiger. Ik mag dat wel, maar dat geldt niet voor ie dereen. Ik weet dat sommigen wegblijven, omdat ze dat stu dentikoze gedoe maar niks vin den. Wat moeten die hier, zeg gen ze. Ze zetten in, maar ze weten helemaal niet wat er speelt", zo merkt een Hagenaar op. Als in zijn ogen een andere trouwe bezoeker van Duindigt te weinig inzet, grijpt hij in. „Kom Joop, laat het geld toch rollen. Je hebt genoeg. Je kunt het toch niet allemaal meene men. Dan wordt je kist veel te zwaar." 'itsterfbeleid tegen vast verblijf op recreatiegebieden irmond doet een nieuwe poging om de permanente woning van recreatieverblijven aan te pakken. Met n peildatum van 1 juli 1999 beginnen burgemeester en thouders aan een 'uitsterfbeleid'. Wie kan aantonen t hij of zij voor 1 juli op een camping of in bungalow- ü|rk De Watertuin woonde hoeft niets te vrezen, maar dat niet kan moet verhuizen. B en W stellen voor om ambtenaar vrij te maken die belast wordt met het icht op deze regels. ners van vakantiewoningen nu gebruiken als bewijsmiddel van hun langdurige permanente bewoning. Daarmee kunnen ze uitzetting voorkomen. „Het is aan de bewoners zelf om te be wijzen dat ze al langer in een vakantieverblijf wonen, maar als ze dat kunnen, staan wij toe dat ze daar blijven wonen. De toestemming die de huidige be woners krijgen om in hun wo ning te blijven wonen is op per soonlijke titel." Sinds januari van dit jaar zijn aan bewoners in recreatiever blijven al brieven gestuurd waarin melding werd gemaakt van de voorgenomen peilda tum en verscherping van de controle op permanente bewo ning. De afgelopen jaren heeft de gemeente Warmond niet ac- nieuwe handhavingsbeleid loral bedoeld om het per- anente wonen in bungalow- rk De Watertuin tegen te in. Zo'n zestig procent van vakantiewoningen aan de orden van de Kagerplassen is gehele jaar bewoond, Het neentebestuur studeert al ja- op mogelijkheden om dit ;n te gaan. 'eel bewoners van De Water- staan ingeschreven in War- nd, ondanks hun illegale onstatus. „Gemeenten kun- cht om mensen daar te regi- eren waar ze het grootste :1 van het jaar verblijven." inschrijving kunnen bewo- Uurt Oegstgeest tegen 'verkeersenveloppen tief opgetreden tegen de aan wezigheid van illegale inwo ners. „Het wonen in recreatie verblijven was weliswaar altijd al illegaal", aldus de gemeente ambtenaar. „Maar we hadden geen handhavingsbeleid. We konden dus niets doen tegen met het illegaal wonen in staca ravans of andere recreatiever blijven zoals De Watertuin. We hebben nu gekeken hoe andere gemeenten met ditzelfde pro blem omgaan en daar is dit uit gekomen." A. van Cranenburgh, voorzit ter van de bewonersvereniging De Watertuin, is verheugd over de plannen van de gemeente, maar ook sceptisch over de be oogde resultaten. „Ik hoop dat zo'n peildatum iets uitmaakt. Ik vraag het me af. Je verzamelt zo natuurlijk wel juridische bewij zen, waarmee je eventueel een rechtszaak tegen iemand kunt beginnen. En in de openbaar heid wordt beter duidelijk ge maakt dat permanent wonen in recreatieverblijven niet mag. Er wordt iets meer druk uitgeoe fend op bijvoorbeeld makelaars om kopers op de regels te wij zen. Het zal een kwestie van een lange adem zijn. Ik kan al leen maar hopen dat er nu gens niet zelf bij machte is om meer duidelijkheid komt. Want die te controleren. Het is ge- het is toch raar dat wij een woon onmacht en dat is al zo maatschap ij leven waarin de sinds 1972, toen De Watertuin overheid regels stelt en vervol- werd gebouwd." Grote bak vol éénjarige zomerbloeiers. Bloeien rijkelijk door tot in de late zomer. Keuze uit zes verschillende soorten in diverse kleuren. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl NHUIS tdeLeidsch Dagblad VIlCII IIIVlülV ANNO 1899 Zaterdag 15 Juli ALGEMEEN - De reizigers in den eersten trein, die gistermorgen vertrok van Amsterdam naar Parijs, werden even voorbij Haarlem opge schrikt door een geweldigen schok en het plot seling stilstaan van den trein. Bij onderzoek bleek, dat een koe, die zich op de rails bevond, door de locomotief gegrepen en overreden was. Nadat het verpletterde beest onder den trein was weggehaald, kon de reis met eenige vertra ging worden voortgezet. LEIDEN - Het blijft drukkend warm, de zon zendt al of niet tusschen een wolkenfloers door haar stralen brandend omlaag en de menschen roepen over de warmte, die zooveel doet ver dorren. Wegens die langdurige droogte gaat het wa ter in waarde stijgen en in andere plaatsen, waar waterleidingen zijn, wordt er al de aan dacht op gevestigd om met het verbruik voor straatschrobben, enz. voorzichtig te zijn en er niet te kwistig mee om te gaan. Misschien komt deze raad voor de Leidsche dienstboden met het oog op morgen, de Zaterdagsche schoonmaak, ook niet te onpas. ANNO 1974 Maandag 15 juli ich idf 5TGEEST zijnl INIEVAN UFFELEN ieid. :n val i 'gênante vertoning' noemt jstgeestenaar Thijs Hooger- st het. Vooral als er een lijk- voorbij komt. „Je husselt albaa i links naar rechts als je over enveloppen rijdt", zegt hij, w beetje heen en weer zwie- [t on: id op zijn stoel. „Je kunt er fatsoenlijk over rijden. En i.. met die lange wagens." ontw keersdrempels in de Hen- terrefk Andriessenlaan prima, niet van die enveloppen, luidt het credo van Hooger- at er st en zijn straatgenoten, erret iinds april dit jaar liggen er in omer rechte gedeelte van de Hen- Andriessenlaan twee pak je rijj jes 'enveloppen', bestaande drie hoge verkeersdrempels schuin achter elkaar liggen, drempels, elk in de vorm hen 'een enveloppe, zijn aange- jk on d in het kader van de dertig- Grof imeterzones in Haaswijk. ïterre lar... ze zijn wel erg hoog uit een, vindt Hoogervorst. En 1 hem bijna de hele straat, inif nc'aar ^at Hoogervorst een 111 met 42 handtekeningen, de gemeente stuurde met verzoek 'de enveloppen zo fcdig mogelijk te vervangen.' .Die dingen moeten weg. Het ng4 een verkeersarme straat die >arka< odloopt. Er komt haast niks ">bij. Ja, sen die er wo- T de melkboer en de bakker, de ambulance, als het nodig probeer er maar eens LEIDEN - De finalisten bij het tennistoernooi van Leidsche Hout. Hans Keizer won van Bram Madeira en Josine v. d. Koogh schreef het damesenkel spel op haar naam door Ellen Gerrese te verslaan. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD SARK (Reuter) - Michael Beaumont, de 46-ja- rige raketingenieur, die de nieuwe heerser is geworden van het kleine Britse kanaaleiland Sark, is niet voornemens het feodale stelsel op het eiland te wijzigen en het zodoende bloot te stellen aan de gevaren van de vooruitgang. Mi chael Beaumont volgde zijn grootmoeder Dame Sibyl Hathaway op, die gisteren in haar woning op Sark aan een hartaanval bezweek. Zij was negentig en had het eiland van zeven vierkante kilometer bestuurd sinds de dood van haar va der in 1927. Sark, een rotseiland bij de Franse kust, kent geen auto's, geen inkomstenbelas ting, geen echtscheiding, geen vakverenigin gen en - volgens Dame Sybil - geen misdaad. De 570 bewoners hebben de zojuist overleden heerseres van het eiland 'een verlichte des poot' gevonden. Naar eigen zeggen, was zij feodaal leider en eigenaar van het laatste bol werk in de wereld. Beaumont zei gisteren, dat hij de ideeën van zijn grootmoeder zou volgen. Ik ben niet van plan om toestemming te ge ven tot het houden van auto's en andere zoge naamde moderne verbeteringen op dit eiland. Natuurlijk is het regime hier archaïsch en feo daal. Maar daar houd ik van". Beaumont is de 23ste heerser van Sark. LEIDEN - De komende herdenking van Lei- dens ontzet krijgt a.s. vrijdag - en terecht - reeds enig reliëf. Het is die dag precies 402 jaar geleden, dat in Dordrecht (op 19 juli 1572) de eerste vrije Statenvergadering werd gehouden. Twaalf steden, waaronder Leiden, besloten in deze historische zitting de zijde van de Prins van Oranje te kiezen en heldhaftig verzet te bieden tegen de toenmalige Spaanse overheersers. Een besluit, dat ook Leiden zijn vrijheid teruggaf. Ter herinnering aan deze Sta tenvergadering wordt ook dit jaar langs de twaalf Statensteden, t.w. Alkmaar, Dordrecht, Edam, Enkhuizen, Gorinchem, Gouda, Haar lem, Hoorn, Leiden, Medemblik, Monnicken- dam en Oudewater, voor automobilisten een Statentocht gehouden. kruising van de Jan Zwartlaan en de Kerckwervelaan bijvoor beeld, let je meer op de stenen bollen dan op de borden." Ook drempels waar fietsers naast kunnen rijden, lijken hem wel wat. Hij vindt dat er geen sprake is van een eerlijke en juiste be handeling als de enveloppen niet worden weggehaald. 'Ter wijl deze gebreken er wel toe hebben geleid dat de envelop pen in overige wijken niet meer worden aangelegd', schrijft hij in zijn brief. Hoewel hij nog op antwoord wacht, weet hij al hoe dit zal luiden. Verkeerswethou der G. van Eisen liet in een eer der overleg met de Buurtvereni ging Haaswijk namelijk weten dat de enveloppen blijven lig gen waar ze liggen. Ze zouden bij uitstek passen bij het karak ter van een wijk als Haaswijk, omdat hier geen of weinig trot toirs zijn. De enveloppen aan de Hendrik Andriessenlaan zijn de bewoners een doom in het oog. FOTO HENK BOUWMAN snel overheen te komen. Dat lukt niet met spoedeisende ge vallen, als elke minuut telt", zegt Hoogervorst. Volgens hem bestaat er door de enveloppen ook kans op val partijen voor fietsers en brom fietsers. Met name voor de kin deren. 'Ook al rijd je langzaam met de auto over de envelop pen, dan word je toch nog flink heen en weer geschud', schrijft hij. „Dus wat krijg je? Bij drem pels die in de bocht liggen, gaan auto's uiterst links rijden. Fietsers en brommers gaan op de stoep." Wat weer gevaarlijk is voor spelende kinderen. Liever ziet hij aan het begin van de straat wat hogere drem pels staan. „Je maakt mensen dan duidelijk dat je in een der tig-kilometerzone komt. Er staan wel borden, maar bij de Als Hoogervorst een dergelijk antwoord krijgt, laat-ie het er niet bij zitten. „Als ze niet vol doen voldoen ze niet. De wet houder woont hier niet. Wfj moeten door die straat rijden en voor óns hoeft het niet. Wat is dan de zin van die dingen? Er wordt hier niet harder dan der tig kilometer gereden. Je kunt hier ook niet harder rijden. In de patio-bungalowtj es aan de overkant wonen trouwens bijna alleen maar 65-plussers. Die scheuren echt niet."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17