Economie Beurs Kwartaalwinst Intel valt tegen Robeco Groep sterk gegroeid WOENSDAG 14 JULI 1999 Grote fusie in industriële gassen londen Het Franse Air Liquide en het Amerikaanse Air Pro ducts, producenten van industriële gassen, hebben voor ruim 24 miljard gulden de Britse concurrent BOC opgeslokt. Door de overname komt een einde aan 113 jaar onafhankelijkheid van BOC. Het bedrijf zal worden opgesplitst. Air Liquide krijgt de Britse en de Ierse belangen, terwijl Air Products kan beschikken over de bezittingen in Australië en Nieuw-Zeeland. De Aziati sche en de Amerikaanse belangen worden over beide bedrijven verdeeld. Air Liquide versterkt door de overname zijn leidende positie op de wereldmarkt voor onder meer stikstof, argon en zuurstof. Mededingingsautoriteiten in Europa, VS en Canada moeten de overname nog goedkeuren. Magnus geeft winstwaarschuwing af naarden De beursgenoteerde software-installateur Magnus Holding verwacht dat de winst over 1999 fors tegenvalt. Het be drijf dacht begin van dit jaar de nettowinst (in 1998 7,8 miljoen) met 40 tot 45 procent te kunnen opschroeven. Nu denkt de beursnieuweling de eerste helft van het jaar een plus van slechts tien procent te realiseren. De sombere verwachting komt door dat de vraag naar SAP-informatiesystemen flink is afgenomen. Ook ziet het bedrijf een verschuiving naar elektronisch zaken doen. De onderneming wil nu de kennis op dit gebied uitbrei den. De benodigde investeringen zullen een extra druk leggen op het resultaat. Magnus boekte vorig jaar een omzet van zestig miljoen en telt zo'n 350 werknemers. santa clara anp De nettowinst van de Ameri kaanse halfgeleiderproducent Intel bedroeg het tweede kwar taal 3,7 miljard gulden, zo'n vier procent minder dan ver wacht. Ook de omzet viel tegen. Er werd voor 14,5 miljard aan chips afgezet, vijf procent min der dan in de eerste drie maan den van dit jaar. Oorzaak is de aanhoudende prijsdruk op de Pentium-processors. De groot ste producent van computer chips heeft zijn prijzen moeten verlagen, omdat fabrikanten steeds goedkopere pc's willen afeetten. Een andere Amerikaanse halfgeleiderproducent, Advan ced Micro Devices (AMD) maakt vandaag zijn resultaten bekend. Het heeft Wall Street al gewaarschuwd dat het een ver lies gaat boeken van rond de 432 miljoen. Motorola, dat ook halfgelei ders produceert, heeft de ver wachtingen overtroffen. Uit gis teren gepresenteerde cijfers bleek dat het in het tweede kwartaal een nettowinst be haalde van 445 miljoen. Vorig jaar was dat nog een verlies van ruim 2,7 miljard. De omzet steeg met zeven procent tot 16,2 miljard. rotterdam anp Het beheerd vermogen van de Robeco Groep nam het afgelo pen halfjaar met bijna zestien procent toe tot 209 miljard gul den. Van de stijging kwam 16,5 miljard uit een beter beleg gingsresultaat en 13,2 miljard uit toestroom van nieuw geld. Het bedrijf keerde ruim 800 miljoen rente en dividend uit. De Robeco Groep wil over vijf jaar een omvang bereiken van 400 miljard gulden. Daarvoor is zij samen met de Rabobank, die voor de helft eigenaar is, op zoek naar Europese kandidaten om mee samen te werken of om over te nemen. Het herstel van de Aziatische markten vertaalde zich ook in de fondsen van de Rotter- damers. Het Rg Pacific Fund steeg 52,5 procent. Het landen- fonds dat in Maleisische waar den belegt, groeide de afgelo pen zes maanden 86,5 procent. Het fonds voor opkomende markten haalde een rendement van 56 procent. Rolinco lijkt met een inhaal slag bezig. Het beleggingsfonds presteerde de afgelopen twaalf maanden onder de MSCI-we- reldindex. De laatste maand wist het fonds het beter te doen dan dit ijkpunt voor portefeuil lehouders. Het achterblijven kostte vorig jaar directeur G. de Bruin de kop. Waar de meeste andere Ne derlandse obligatiefondsen het afgelopen halfjaar een negatief rendement lieten zien, pakte Rorento een stijging van 8,7 procent. Op de vastgoedmarkt boekte Rodamco een rende ment van 12,3 procent. Dit fonds wordt op 16 juli opge splitst in vier verschillende re gionale fondsen. De Robeco Groep heeft nu ruim 165 mil jard in financiële waarden be legd. In onroerend goed zit 44 miljard. Van het belegd vermo gen komt 94 miljard van parti culieren en 115 miljard van in stitutionele beleggers. ECONOMISCH KORT Het Amerikaanse computer concern IBM wil voor 1,75 mil jard gulden SEQUENT overne men. Het Amerikaanse Sequent is gespecialiseerd in computer systemen die zijn gebaseerd op software en hardware waarmee simpel is te werken. De techno logieën zullen worden gebruikt in de IBM-producten. Het Britse detailhandelscon cern DIXONS brengt zijn inter- netdochter Freeserve naar de beurs voor 4,7 miljard gulden. Freeserve is een gratis internet aanbieder en heeft het grootste marktaandeel op dit terrein in Groot-Brittannië. SCHLUMBERGER, een Ameri kaanse dienstverlener voor olie- en gaswinning, brengt zijn booractiviteiten buiten de kust onder bij het Amerikaanse be drijf Transocean Offshore. Daarmee ontstaat de grootste boormaatschappij ter wereld. Het vergrootte Transocean heeft dan een waarde van bijna zeven miljard gulden. De omzet van het Zwitserse far maceutische concern ROCHE is in het eerste halfjaar met ze ven procent gestegen tot 18,4 miljard gulden. Vooral de far- madivisie en de divisie diagnos tiek deden het erg goed. Boven al was de pil Xenical, dat over tollig vet bestrijdt, een succes nummer. De Amerikaanse internetboek handel AMAZON.COM gaat zijn activiteiten uitbreiden naar speelgoed en consumenten elektronica, zoals camera's en televisies. Eerder besloot Ama zon al om naast boeken en vi deo's ook farmacie- en veiling producten en dierbenodigdhe- den te gaan verkopen. PEUGEOT, onderdeel van het Franse autoconcern PSA Peu geot Citroen heeft zijn omzet in de eerste helft van dit jaar met vijftien procent zien stijgen. Er werden 767.500 personenauto's en bestelwagens verkocht. VAN DE BEURSVLOER Olies weer gevraagd op Damrak Koninklijke Olie heeft vanmor gen de opmars voortgezet. Na anderhalf uur handel stond het oliefonds op 62,75 euro, een winst van 75 eurocent. Ook de rest van de beurs boekte lichte winst. De AEX dikte 4,87 op 587,04 punten aan. Onder meer Philips stond op winst (plus een tweeënhalve quro op 102,50 eu ro), in navolging van de hogere koersen van technologiebedrij ven in Japan. Grootste daler was weer Cap Gemini, dat door de Franse moeder van de beurs wordt gehaald. Het fonds no teerde 68,70 euro, een min van 2,40 euro. Techologiefondsen zorgden vandaag op de beurs van Tokyo voor een goede stemming. De Nikkei-index bereikte even zijn hoogste punt sinds september 1997, maar moest later terug naar 18.357,86 punten. Dat was toch nog een winst van 176,77 punten (0,97 procent). Wall Street beleefde gisteren een wisselvallige dag. Winstne mingen zorgden voor een slechte start, waarbij de Dow- Jonesindex meer dan 100 pun ten kwijtraakte. Na enige tijd stond de index zelfs boven het record van maandag. Het slot kwam op 11.175,02, een verlies van 25,96 punten of nog geen kwart procent. amsterdam anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8