Kritiek op wetsvoorstel abortus Kerk Samenleving KVWZ wegens geldgebrek geliquideerd Kinderen van één Vader r WOENSDAG 14 JULI 1999 VANDAAG Aan de oostkust van India ligt de stad Pura, waar vandaag een reusachtig beeld van de Hindoegodheid Vishnu, genaamd Jagganath de Heer van het Heelal, op een houten kar door de straten wordt getrokken. Alle ge lovigen trachten mee te helpen met slepen, gooien bloemen en zwaaien met lampen naar het beeld. Het feest heet 'Ratlia Yatra'. Vishnu, is één van de hoofd goden in het hindoeïsme. Volgens de leer van het vishnuïsme neemt Vishnu, om de wereld te redden, tien verschillende gestalten (avatara's, of incarnaties) aan. Boeddha was de negende incarnatie en de tien de, genaamd 'Kalkin', moet nog komen. Zijn komst zal een nieuw en beter tijdperk inluiden. Vishnu wordt meestal afgebeeld als een jongeman met een zwart of donkerblauw lichaam en vier armen.De ka tholieke kerk eert vandaag de heilige Marchelm, die te boek staat als de apostel van Twente en Drente. Samen met de heilige Lebuines kerstende hij het Oosten van ons land in de achtste eeuw na Christus. Oorspronkelijk kwam Marchelm uit Engeland. Hij stierf in 1575 in Oldenzaal. Helemaal zeker is dat niet, maar daar worden in ieder geval nog wel zijn relieken bewaard, in de Lebuineskerk. Joodse leider in Moskou neergestoken moskou Het hoofd van het Joods Cultureel Centrum in Mos kou is gisteren bij de synagoge met een mes neergestoken. Leo pold Kaimonovski werd in zorgwekkende toestand in een zie kenhuis opgenomen. De dader, een jongeman van omstreeks twintig jaar, werd door synagogegangers overmeesterd en later door de politie aangehouden. Volgens opperrabbijn Adolf Sjajevitsj riep de dader antisemiti sche leuzen. De vermoedelijke antisemiet droeg een T-shirt met een hakenkruis. Sjajevitsj beschuldige de autoriteiten ervan wei nig of niets tegen antisemitische uitingen te doen. Een oproep tot een pogrom of demonstraties in SS-uniformen moeten ver boden worden, zei de rabbijn. Geestelijke verzoeknummers leiderdorp De radio-ziekenomroep van het voormalige Sint Elisabeth, het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp, biedt sinds kort ook de mogelijkheid om verzoekjes te doen voor geestelijke muziek. Die worden uitgezonden via de kerktelefoon van de Hervormde-Gereformeerde Gemeente. Verzoekjes voor dit pro gramma kunnen worden doorgebeld naar de studio (uitsluitend op donderdag of vrijdag tussen 19.00 en 20.00 uur). Telefoon: 071-5454602. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Biggekerke-Meliskerke (SoW), C. van den Broeke te Bakke- veen; te Capelle aan den IJssel (in dienst als geestelijk verzorger van de Bavo RNO-instellmgen te Rotterdam en Capelle), B. de Boer te Santpoort, die dit beroep heeft aangenomen, te Zuidland, mw. D. Ferwerda-Arends te Enschede, miss. pred. (t.b.v. United Reformed Church for Southall Inter- faith Project te Londen), die dit beroep heeft aangenomen. 'Plannen brengen rechtsbescherming menselijk leven schade toe De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) maakt zich grote zorgen over het wetsvoorstel om abortus na de 24ste week in zeer ernstige situaties mogelijk te maken. amersfoort - anp De plannen zullen volgens de vereniging de rechtsbescher ming van het menselijk leven Vaticaan straft Amerikaanse geestelijken vaticaanstad rtr Het Vaticaan heeft de Ameri kaanse pater Robert Nugent en zuster Jeannine Gramick verbo den nog langer in de zielzorg voor homoseksuelen actief te zijn. Zij weigeren zich te hou den aan de opvatting van de Rooms-Katholieke Kerk dat ho moseksuelen celibatair moeten leven. Volgens de Congregatie voor de Geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het rk geloof, verspreiden Nugent en Gramick 'onjuiste en gevaarlijke' opvat tingen. Zij hebben volgens de Congregatie vaak gezegd dat zij homoseksuelen met respect, mededogen en gevoeligheid be handelen, maar 'het stimuleren van dwalingen en dubbelzin nigheden is niet in overeen stemming met een christelijke houding van echt respect en mededogen'. Volgens de Vaticaanse instan tie hebben homoseksuelen die met hun geaardheid worstelen, niet minder dan anderen er recht op dat pastores hun in de authentieke leer van de kerk onderrichten. De Rooms-Ka- tholieke Kerk tolereert homo seksuelen, mits zij zich van elke seksuele activiteit onthouden. Nugent en Gramick richtten in 1977 in het aartsbisdom Washington een bureau op voor verzoening tussen homo seksuelen en de rest van de ka tholieke gemeenschap. In 1984 gaf het aartsbisdom hun op dracht hun werk bij het bureau te staken en de opvattingen van de kerk over homoseksualiteit te onderschrijven. schade toebrengen. Dat schrijft algemeen directeur M. den Boer-Neele van de VBOK in een brief aan de ministers Borst van Volksgezondheid en Korthals van Justitie. Hun voorstel tast volgens haar zowel de letter als de geest van de Wet afbreking zwangerschap aan. Volgens de ze wet mag een zwangerschap binnen maximaal 24 weken worden afgebroken. ,,De wet heeft immers ook de bescher ming van ongeboren menselijk leven op het oog", aldus Den Boer. In de afgelopen jaren is ge bleken dat de huidige wet niet steeds zorgvuldig is nageleefd, benadrukt Den Boer. In concre te gevallen is volgens haar niet tot vervolging overgegaan. Van deskundige voorlichting aaïi ouders die een gehandicapt kind verwachten, is bovendien in een aantal gevallen absoluut geen sprake. utrecht anp Wegens geldgebrek is de Katholieke Vereniging voor Woon- en Zorginstellingen opgeheven. Het erfgoed van de vereniging wordt overgehe veld naar een nieuwe stichting. Het belang van de katholieke identiteit voor de kwaliteit van de ouderenzorg was de missie van de KVWZ geworden. De vereniging besloot drie jaar geleden om meer betaalde dienstverle ning op te zetten om die missie veilig te stellen. Daartoe werd er de afgelopen twee jaar fors ge ïnvesteerd in het ontwikkelen van scholingsma teriaal. Voordat de investeringen konden worden te rugverdiend, valt het doek voor de vereniging, die twee jaar geleden het 40-jarig bestaan vier de. In 1998 liep het tekort op tot bijna 3,5 ton. „We staan met de rug tegen de muur", zegt be stuurslid Ben Peters. „We hebben gekozen voor liquidatie voordat we failliet gaan." De KVWZ, die 350 ledenhuizen had, richtte zich sterk op de integratie van identiteit in de hele zorg. De katholieke identiteit mag niet al leen een zaak van bestuur en pastores zijn, was de achterliggende gedachte. De cursussen, trai ningen en publicaties zijn dan ook gericht op alle geledingen in de ouderenzorg, inclusief be woners en verzorgend personeel. Wegens verschillen van inzicht ging vorig jaar een fusie met de Katholieke Vereniging van Zorgcentra (onder meer ziekenhuizen) niet door. Voor de vijf medewerkers van de KVWZ is inmiddels ontslag aangevraagd. 'Ik heb als joods jongetje ge- speeld in een film. Jeroen Krabbé vroeg aan een nicht van mijn moeder: "Weet je een joods jongetje?" En zo kwam ik erbij. Hij wilde speciaal een joods jongetje, omdat je dan meer van joden weet. Ik mocht bijna de hoofdrol spelen, maar ik was toen zes en mijn tanden vielen eruit omdat ik grote tanden moest krijgen. Ik kon daar om geen jongetje van vijf meer spelen. Toen ging Jeroen Krabbé naar Londen. Daar vond hij een ander jongetje en ik kreeg een kleine rol. Als hij dat jongetje niet had gevonden, had ik toch de hoofdrol mogen doen. Voor de film ging ik naar België. Daar moest ik naar een kapper waar ze nep-bakkebaarden bij me maakten. We gingen daarna naar een bakker en die dacht dat ze echt waren, zo goed zagen ze eruit. Als je echt joods bent, dan eet je bijvoorbeeld geen brood met David Even (9 jaar, afkomstig uit Oegstgeest) vertelt over zijn geloof gist. Je moet dan twee uur rijden om boodschappen te kunnen doen. Een vriend van ons is echt joods. Hij heeft zo'n grote hoed op en bakkebaarden en hele nette kleren. Hij eet alleen maar joodse dingen.Joods is eigenlijk van Israël. In dat land wonen alleen maar joden. Het is daar warm en heel mooi. Je kunt slapen in een kibboets, een soort kamp. In de kibboets heb je een speeltuin en een boerderij. Israël is gemaakt voor joden, maar in Neder land wonen er ook best veel.Ik ga elke zondag naar een joodse school, een sjoel. Daar zingen we liedjes en we leren Hebreeuws. Ik leer veel dingen over het joodse geloof, maar ik weet niet of ik in God geloof. De verhalen in de Thora zijn denk ik wel echt gebeurd, maar of God daarbij was, weet ik niet. ^7 Misschien heeft iemand het gezien, maar misschien heeft iemand het verzonnen.' Kardinaal Simonis uitte ook al kritiek op het voorstel, dat Borst en Korthals deze week bij de ministerraad zullen indie nen. Het hoofd van de Rooms- Katholieke Kerk in Nederland vindt het „onbegrijpelijk dat een rechtsstaat die voor het le ven pal moet staan, zich tot dergelijke stappen laat verlei den". Feestelijke viei f priesterjubilei oud-bisschop |"n rotterdam anp van Rotterdam wordt dag 5 september 1. tij gevierd, s Morgens gj jubilaris voor in een e ristieviering in de kathi kerk, 's middags is er ceptie in een hotel in nenstad. Het bisdom wacht zoveel belangsi dat aanmelding nooda Bar, indertijd de ste bisschop van IN trad in het voorjaar var onverwacht af nadat geruchtencampagne zijn privé-leven op ga gekomen. „Vanuit ee derlaag werden er pij me afgevuurd", zei t schop bij zijn afschei het bisdom. „Die aan kon ik niet pareren om er door het struikgewas zicht op had." Bar, die tien jaar hi dom Rotterdam had trok zich terug in het ter Chevetogne in sche Ardennen, waar 1954 bij de orde der dictijnen intrede ht daan. Hij begon eind met zijn werkzaam! voor de organisatie dj eei nen de benedictijnse I ng (benedictijnen, risk in zers en trappisten) i En kloosters in de Derdel opzet. Op initiatief van de I landse regering werd fet mei 1994 benoemd tot mandeur in de Oranje Nassau. De vei aar len werden hem in h in' rentje uitgereikt door mier Lubbers in aan >rs heid van bisschop Van (Bars opvolger). De re wilde met de onderscli Bar eren voor zijn diensten', ook buiten Rooms-Katholieke „Zeer verdiend", zei Ir tot 'mijn beste Philippe In het comité van i veling voor het jubileu dat ten onder anderen Lu n I burgemeester Van Op ed van Rotterdam en D art Schmelzer, auteur v; on boek 'Langs wegei barmhartigheid. Gesp met bisschop Bar' (19! In dat boek noemi het 'ronduit slecht' da de RK Kerk geen dit over het verplichte pi celibaat mogelijk was, 13e eeuw heeft de ke huwde priesters geken gens Bar sluiten het ment van het prieste en dat van het huwe kaar absoluut niet 1992 had hij gepleit toelating van rijpere de mannen (viri probi het priesterambt. Simonis distantieerdi daarvan. Bar, geboren op was opgeg vormd gezin. Tijden theologiestudie stapte de Oud-Katholieke Ke naar de Rooms-Katl Kerk. In Rotterdam w opgevolgd door Van Luyn. 'Gj WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Overwegend veel bewolking en plaatselijk veel regen. Maximum temperatuur van 18 graden in het zuidwesten tot plaatselijk 25 in het noorden. Zweden: Wisselend bewolkt en vooral in het midden en noorden veel re gen, eerst mogelijk ook onweer. Maxima dalend naar ongeveer 20 graden. Denemarken: Afwisselend zon en wolken en met name vandaag kans op een bui. Maxima rond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon en vooral in Ier land, Wales en Schotland kans op enkele buien. Maxima van 15 graden in Schotland tot 21 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Af en toe wat zon, maar ook van tijd tot tijd regen of een bui. Maxima rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar soms ook een bui. Maxima van 17 gra den langs Het Kanaal tot 23 in de oostelijke departementen. Portugal: Flinke perioden met zon en meest droog. Maximumtempera tuur van 25 graden vlak aan zee tot tegen de 40 in het binnen land. Madeira: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Spanje: Veel zon en meest droog. Maxi ma rond 23 graden langs de golf van Biskaje, in het binnenland oplopend tot tegen de 40 gra den. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur omstreeks 28 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Maxima uiteenlopend van 25 graden aan de kust tot ruim 40 in het binnenland. Tunesië: Op de meeste plaatsen zonnig en droog. Maxima uiteenoplopend van 35 graden aan zee tot 45 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en vooral van daag een enkele regen- of on weersbui. In het Rhonedal kans op een Mistral. Maxima van 22 graden in het noorden tot rond de 30 bij Perpignan. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog bij maxima rond 32 graden. Italië: Geregeld zon en eigenlijk alleen in het noorden kans op een bui. Maxima meest tussen 28 en 33 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en meest droog bij maxima rond 30 graden. Malta: Zonnig en overwegend droog zo merweer bij maxima rond 33 gra den. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar vooral morgen ook kans op een regen- of on weersbui. Maxima aan zee rond de 30 graden, in het binnenland omstreeks 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog zomerweer bij maxima rond 35 graden. Duitsland: Af en toe zon, maar ook geregeld buien, soms met onweer. Maxi ma rond 22 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Morgen alleen nog in het noorden een bui, elders veel meer zon. Maxi ma van 20 graden aan de noord zijde van de Alpen tot 29 in Tes- sin. Oostenrijk: Af en toe zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur ongeveer 24 gra den. Polen: Tamelijk veel bewolking en gere geld regen- en onweersbuien. Maxima dalend naar ongeveer 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en enkele pit tige buien, eerst mogelijk ook met onweer. Maxima dalend naar ongeveer 24 graden. Hongarije: Perioden met zon en vooral van daag nog kans op een (onweers- )bui. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. DONDERDAG 15 JULI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.38 Zon onder 21.53 Maan op 08.24 Maan onder23.24 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.51 18.22 05.24 17.55 Laag 01.30 16.00 01.11 «15.41 Weerrapporten 14 juli 08 u wind temp neersl Rotterdam zwa; Vlissingen zwa; Maastricht zwa; Aberdeen licht Athene onb< Barcelona onbt Boedapest onbr Bordeaux zwa; Cyprus onbe Dublin rege Frankfurt half Genève zwa; Helsinki half Innsbruck zwa; Istanbul onbe Klagenfurt licht Kopenhagen half Las Palmas zwa; Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt half bew. licht bew. Madrid onbewolkt onbewolkt onbewolkt L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 32 j JÊ> 1 (r~C$X bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen Ut- hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 1 9 temperatuur luchtdruk in -100°- hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E, Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: ,io eid TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 51 Familieberichten: 023- 53173: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENUftrW Maandag t/m vrijdag van 8.30tc' 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van ht abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POSlL Voor abonnementen die per post (to ®er worden verzonden geldt een toesla? aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSfl Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of eer leeshandicap hebben), is ee i het regionale nieuws uit heil g)aj Dagblad op geluidscassette besef informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur Ha Auteursrechten voorbeho» e Dagbladuitgeverij Dami w 1 35 24 0.0 Stockholm Warschau Wenen onbewolkt half bew, half bew. onbewolkt onbewolkl regenbui 29 16 0.0 24 16 6.0 25 20 0.0 26 18 0.1 24 16 2 0 27 16 1.0 31 22 0.0 0.0 24 19 0.0 22 18 0.2 27 17 1.0 26 16 20.0 Bangkok half bew. Buenos Aires motregen Casablanca licht bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles onbewolkt New Orleans onbewolkt New York half bew. Tel Aviv 25 0.1 10 0.0 20 0.0 5 0.0 21 0.0 23 0.1 18 0 3 26 0.0 24 0.0 16 00 24 0.0 14 0.0 K N H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. he

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14