Fraude aan de orde van de dag in de metaal KPN weigert extraatje voor mobiele klant russel overweegt proces Jegen heffing Duitse fiscus akbonden bezorgd over wijgzaambeid Hoogovens Economie Geveltoerisme Lagere BTW voor kapper en schoenmaker Voor de grijp Asielzoekers snel aan het werk in horeca Ruzie Travel Unie en BCD Holding om naam Videoland zoekt versterking in België INSDAG 13 JUL11999 Export tuinderijen brengt minder op jakmeer De export van bloemen en planten heeft het afgelo- Ipenhalfjaar minder in het laatje gebracht dan in dezelfde perio de van 1998. De uitvoerwaarde daalde met twee procent tot 4,5 miljard gulden, zo meldt het Bedrijfschap voor de Groothandel L Bloemkwekerijproducten. De eerste zes maanden werden Miswaar meer planten en bloemen geëxporteerd, maar door lagere prijzen was de opbrengst lager. De uitvoer naar Duits- md, met een aandeel van 41 procent de belangrijkste afnemer, akte met 83 miljoen gulden of vier procent tot 1,9 miljard. f'1 LOT vliegt niet op 1 januari 2000 nu juMKCHAUDe Poolse luchtvaartmaatschappij LOT annuleert ^Üevlüchten op 1 januari 2000. LOT wil op deze manier proble- nen voorkomen die in verband met het millennium zouden innen optreden. Het is de eerste Europese luchtvaartmaat- .happij die zo'n maatregel doorvoert. In Azië heeft Vietnam aangekondigd niet op nieuwjaarsdag te zullen vliegen, en ook hei Indonesische Garuda overweegt geen vluchten uit te voeren ip de eerste dag van het nieuwe millennium. De meeste Euro- ese en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben ver jaard dat hun computersystemen klaar zijn voor 2000 en dat lassagiers niet voor hun veiligheid hoeven te vrezen. BBA verkoopt onderhoudsafdeling tEOA^ De Noord-Brabantse streekvervoerder BBA verkoopt jjn onderhoudsafdeling aan Techno Service. Dit bedrijf onder- ioudt en beheert de wagenparken van een aantal grote open- larvervoersbedrijven. BBA-onderdeel Bedrijfswagen Service abant wordt toegevoegd aan de zuidelijke tak van Techno iervice. De negentig werknemers van BBA die bij de overgang ujn betrokken, behouden hun baan. De vervoerder heeft beslo- en tot het afstoten van het onderhoudsbedrijf, omdat de direc- ie zich helemaal wil toeleggen op personenvervoer. Techno iervice heeft een landelijk netwerk van zestig vestigingen, zet jyj aarlijks 250 miljoen gulden om en heeft 950 werknemers. Weinig investeringen in Indonesië il tKARTABuitenlandse investeerders laten het op grote schaal W ifiveten in Indonesië. In de eerste helft van dit jaar kwam er nog naar twee miijard gulden in het door grote onrust getroffen and binnen. Dat betekende ten opzichte van de eerste zes naanden van 1998 een daling van 77 procent. Vorig jaar zakten Ie buitenlandse investeringen al terug van 33,8 miljard naar 3,6 miljard dollar (29,5 miljard gulden). Een vertegenwoordiger an een buitenlands concern verklaarde tegenover het dagblad H akarta Post dat de investeerders rekening houden met nieuwe olitieke onrust. Daarom achten zij het niet raadzaam om nu rote investeringen te doen. f VTO beperkt sanctieheffing VS ieve De Verenigde Staten mogen de Europese Unie straffen net handelssancties ter waarde van 116,8 miljoen dollar (253,5 S[ ^)oen gulden). Dat heeft de Wereldhandelsorganisatie (WTO) isteren laten weten. De WTO meent dat de EU ten onrechte merikaans rundvlees boycot. Volgens Brussel is het rundvlees :hadelijk voor de volksgezondheid omdat het groeihormonen ■vat. Het door de WTO toegestane bedrag is veel lager uitge- illen dan de Amerikanen wilden. Half mei had Washington om incties ter waarde van 202 miljoen dollar gevraagd. el schulden Mozambique geschrapt utusDe Club van Parijs, een samenwerkingsverband van cre- iteurenlanden, is het eens geworden over het schrappen van miljard franc (4,7 miljard gulden) aan schulden van Mozam- que. Dat heeft het Franse ministerie van financiën en econo- ische zaken bekendgemaakt. Mozambique, een van de armste nden ter wereld, wil het vrijgekomen geld gebruiken voor een iter onderwijssysteem, betere volksgezondheid en bestrijding inde armoede. issel/delft anp |Europese Commissie beslist d deze maand of Duitsland r het Europese Hof wordt d wegens een omstreden lastingmaatregel. Inmiddels Jen er klachten van bedrijven Jacht lidstaten. Dat heeft een prdvoerder van euro-com- aris Monti (interne markt) en gezegd. klagers, waaronder MKB Ierland (midden- en klein ijf), eisen dat Duitsland de intrekt, die Duitse ichtgevers verplicht een leffing van 25 procent in te iden op betalingen aan bui- landse uitvoerders. Volgens MKB is dit onrechtmatig, is in strijd met de Europe- 1 1 gedachte. Een Europese staat g geen drempels opwerpen |de interne markt", zegt een den ordvoerder. I be te op 1 april in werking ge- den maatregel moet de Duit- fiscus ervan verzekeren dat in Duitsland verschuldigde Jlasling over de omzet wordt aald. De regel maakt echter •n onderscheid tussen on- (dwongen ontslagen nog mogelijk tr* sen •noord ed b 'P vakbonden zijn bezorgd 5 het stilzwijgen van de raad bestuur van Hoogovens jt het samengaan met British Het betekent volgens de nden dat gedwongen ontsla- ;r® i door de fusie nog steeds kunnen worden uitgeslo- n een pamflet aan het perso- fl schrijven de bonden: ,,In «Ptowe fusie-folder die deze in ek verscheen, leest u enkel wie deel gaan uitmaken het nieuwe topmanage- 'nt. Er valt niets te lezen over ;verdere organisatie en hele- "*1 niets over de positie van personeel en de werkgele- k beid." ,e< pamflet is ondertekend or FNV Bondgenoten, CNV g kijvenbond, De Unie en P P Hoogovens. Nederlandse Engelse bonden vinden dat °P korte termijn harde af- taken moeten komen in een UI ROTTERDAM GPD Dat metaalbedrijven uit het Rijn mondgebied voor acht miljoen gulden fraudeerden met sociale premies en belastingen, heeft de Rotterdamse wethouder J. van der Tak niet ge schokt. Wel vindt hij dat de feiten, die gisteren werd gemeld door het Regio naal Interdisciplinair Fraudeteam Rot terdam (RIF), moeten worden aange pakt. Volgens de directeur van een groot las- en constructiebedrijf onder de rook van Rotterdam is fraude een probleem waarmee de metaal al jaren kampt. Hij spreekt van een harde kern van kop pelbazen die een steeds zwaarder stempel op de sector drukken. Enkele kleinere ondernemers zouden aan de malafide praktijken al ten onder zijn gegaan. „Die lieden gaan letterlijk en figuurlijk over lijken," zegt hij. Daarom wil hij liever niet met zijn naam in de krant: hij werd onlangs zelf nog met de dood bedreigd. De metaaldirecteur beklaagt zich erover dat hij moeilijk aan tijdelijk personeel kan komen dat betrouwbaar is. „Dat is vrijwel onmogelijk. Ik heb drie mensen in dienst die de hele dag bezig zijn om te achterhalen met wel ke bedrijven we eigenlijk in zee gaan", zegt hij. Doordat er de ene maand meer op drachten zijn dan de andere is zijn be drijf bij pieken genoodzaakt met tijde lijke krachten in zee te werken. „Maar tussen de flexwerkers en ons bedrijf zitten tegenwoordig zoveel vage figu ren dat wij niet weten bij wie ze op de loonlijst staan. Dat is ook niet meer te achterhalen." Totdat het GAK of de Belastingdienst op de stoep staan, want dan blijkt dat het bedrijf iemand met een uitkering heeft laten werken. „En als bedrijf zijn wij wel verantwoordelijk. Alleen al dit jaar hebben we al drieënhalf tot vier ton boetes gekregen. En dat is nergens te verhalen. Gewoon bedrijfsrisico. De directeur hoopt dat het onderzoek ertoe leidt dat de flexwetgeving wordt aangepast zodat ondernemingen weer zicht krijgen op de achtergrond van mensen en bedrijven met wie ze in zee gaan. „De nieuwe wet die januari is in gegaan werkt te belemmerend. Ik hoop dat over een jaar of twee de straat weer is schoongeveegd." Het RIF dat de administratie van 55 bedrijven doorlichtte, ontdekte onder meer dat netto, onbelaste onkosten vergoedingen worden gebruikt om mensen zwart uit te betalen. Het kwam ook voor dat iemand zwart werd betaald, waarbij het geld in de boeken werd verspreid over andere legale werknemers, die daar zelf geen notie van hadden. Houders prepaidkaart kunnen vaak niet bellen De Consumentenbond wil dat KPN alle 1,2 miljoen 'mo biele' klanten met een prepaidkaart tien gulden extra beltegoed schenkt. De bond ziet de in totaal twaalf mil joen gulden als een genoegdoening omdat bellers in vier van de tien gevallen geen contact kunnen maken. KPN is niet van plan het gevraagde bedrag te betalen. DEN HAAG ANP Als KPN het probleem niet voor 1 augustus oplost, wil de bond dat het bedrijf de klanten elke dag nog eens één gulden extra beltegoed geeft. Volgens de KPN zijn de problemen inmid dels al grotendeels uit de we reld. Mei dit jaar werden de ca paciteitsproblemen bekend. Het bedrijf zette toen de tele foontikker stil als de computer die het beltegoed moest afboe ken, overbelast dreigde te ra ken. Daardoor konden klanten gratis bellen. KPN vindt dat de klant daarmee al tegemoet is gekomen. De Consumentenbond ont ving de laatste weken tientallen klachten over het gebrekkig functioneren van de telefoons met een prepaidkaart. Uit de praktijkproef die de bond daar na hield, bleek dat de KPN-toe- stellen in veertig procent van de gevallen geen contact maken. Bij de andere vier aanbieders, Dutchtone, Libertel, Ben en Telfort schommelt dit percenta ge tussen de nul en tien. „Je koopt zo'n kaart toch om te kunnen bellen. KPN moet het probleem voor 1 augustus verhelpen", aldus een woord voerder. „In een markt waar klanten gemakkelijk naar de concurrent kunnen stappen, doet KPN er verstandig aan de klanten een genoegdoening te geven." De bond hecht weinig waarde aan de mededeling van KPN dat de problemen voorbij zijn. „Dat horen we elke keer en toch blijven de klachten ko men." KPN stelt dat de capaciteit in middels verdubbeld is en er een extra computer staat die de bel tegoeden kan afboeken. „Er kan nu lokaal nog wel eens een pro bleem zijn, maar niet in de om vang zoals de Consumenten bond stelt. Wij weten niet wan neer de bond het onderzoek heeft gedaan. Misschien was dat net voordat wij de tweede afwaardeercomputer hebben neergezet." Het afgelopen half jaar ver dubbelde het aantal klanten met een prepaidkaart naar 1,2 miljoen. Groningen Dakbedekkers waren gisteren als ware bergbeklimmers aan het werk bij de nieuwbouw van de Rabobank in Groningen. Zij trotseer den niet alleen de helling van 45 graden, maar ook de zomertemperaturen tussen de 25 en 30 graden Celcius. En dat alles op een hoogte van zo'n 45 meter boven de grond. foto anp karel zwaneveldi brussel anp Het BTW-tarief voor een aantal arbeidsin tensieve diensten, zoals die van schoenma kers, fietsenmakers en kappers, gaat waar schijnlijk omlaag. Onder de Europese mi nisters van financiën tekent zich een meer derheid af voor een al langer bestaand voorstel van de Europese Commissie om voor deze diensten het lage BTW-tarief te hanteren. Minister Zalm van financiën heeft dat gisteravond gezegd na een vergadering met zijn EU-collega's. Volgens Zalm zit er ein delijk schot in de besprekingen over dit on derwerp. Een aantal leurden, waaronder Duitsland, stribbelt nog wat tegen. Maetr er is gisteren wel besloten om nog deze maand een lijst op te stellen van activitei ten waarvoor het tarief omlaag zou moe ten. Het gaat hierbij om een experiment voor twee jaar met als doel de werkgelegenheid in de betreffende sectoren te vergroten Volgens Zalm gaat het om werk dat nu vaak zwart gebeurt. Door de sectoren onder het; lage BTW-tarief van zes procent te bren gen, zouden ze 'gewit' kunnen worden. Dei maatregel, die Nederland al jaren bepleit, verdient zichzelf terug doordat er meer aan belastingen binnenkomt en doordat het beroep op de sociale uitkeringen afneemt. dernemers die belastingplichtig zijn in Duitsland en degenen die dat niet zijn, zegt het MKB. De Duitse fiscus houdt dan ook ten onrechte geld in van Neder landse ondernemers, vindt de vereniging. MKB vreest dat de maatregel de Nederlandse ondernemers alleen al dit jaar zo'n 1 miljard gulden kost. De organisatie wijst erop dat niet alleen be drijfstakken die traditiegetrouw veel zaken doen-met Duitsland, zoals de bouw- en installatie branche, te lijden hebben on der de regeling. Ook de dienst verlening heeft er last van, al dus het MKB. Vorige maand riep werkge versvereniging VNO-NCW al de hulp van staatssecretaris Ver meend van financiën in. Zij waarschuwde dat de Neder landse ondernemers door de regeling in kasproblemen raken en worden opgezadeld met ex tra administratieve lasten. VNO-NCW verzocht Vermeend met zijn Duitse ambtsgenoot te gaan praten over de kwestie. MKB sluit zich daar nu ook bij aan. sociaal contract met het mana gement. Aan bestaande afspra ken over arbeidsvoorwaarden, bedrijfsregelingen en andere werknemersrechten niet mag worden getornd, aldus de bon den. Ook reeds gemaakte afspra ken over energie- en milieube leid moeten volgens de bonden gehandhaafd blijven. De bon den eisen dat de nieuw te vor men Europese ondernemings raad volgens de Europese wet geving tot stand komt en niet op basis van Britse gewoontes waarbij de werkgever voorzitter is. Volgens de bonden verwacht de raad van bestuur van Hoog ovens deze week een positief advies over de fusie. „Voor het zover is moet er eerst een soci aal contract zijn", aldus de bonden die deze week met Hoogovens praten. „We hopen dat de fusie een succes wordt. Maar dan wel voor iedereen." Corruptie kostte Pertamina ruim 13 miljard gulden ruswuk anp Enorme corruptie en inefficiën tie hebben de Indonesische staatsoliemaatschappij Perta mina de afgelopen twee jaar ruim 13 miljard gulden gekost. Grote sommen geld verdwenen in de zakken van kinderen van Soeharto, familieleden van de oud-president en andere bij de maatschappij betrokkenen. „Pertamina was een melkkoe", zeiden analisten in Jakarta gis teren na het uitlekken van een accountantsrapport. Het accountantskantoor Pri- cewaterhouseCoopers trof in alle onderdelen van Pertamina corruptie aan. Zo betaalde Per tamina 300 procent meer dan de markttarieven voor de huur van tankers van Dwiputra, ei gendom van een Japans bedrijf en Soeharto's jongste zoon. Pertamina is na de val van Soeharto tot een van de speer punten gemaakt van een kruis tocht tegen de corruptie in In donesië. Pricewaterhouse kreeg behalve opdracht tot een on derzoek bij Pertamina ook op dracht de situatie te onderzoe ken bij het elektriciteitsbedrijf Perusahaan Listrik Negara en de National Logistics Agency. De hoogste chef van Pertami na, Martiono Hadianto, zei dat ook de leiding van het bedrijf zich de inhoud van het rapport zal aantrekken. „Het zal ook een uitgangspunt zijn voor de opbouw van een Pertamina dat heel anders zal zijn dan de voorgaande." Werk\'ergunning binnen acht dagen den haag gpd Asielzoekers die willen werken in de horeca kunnen binnen acht dagen een werkvergun ning krijgen. Arbeidsvoorzie ning Nederland heeft tot spoedprocedures besloten, om dat er een groot personeelste kort is in de horeca. Normaal gesproken staat er vijf weken voor de aanvraag van een ar beidsvergunning. „In dit geval is dat te lang. Het hoogseizoen is dan alweer voorbij", aldus een woordvoerder van Arbeids voorziening Nederland. De horecabranche kreeg ruim een week geleden toe stemming om asielzoekers te werk te stellen. Het leek er toen nog op dat er vijf weken over- heen zouden gaan, voordat de nieuwe werknemers daadwer kelijk aan de slag konden. „In goed overleg met Arbeidsvoor ziening is nu besloten de proce dure te versnellen", aldus de woordvoerster van Koninklijke Horeca Nederland. „Alleen als' er erg veel aanvragen binnen komen, zou het iets langer kun nen duren dan acht dagen." Vooral in het toeristische Zeeland bestaat er een grote behoeft aan personeel. De res taurants, hotels en cafés moe ten ten minste het minimum loon betalen. ruswuk anp Reisorganisatie Travel Unie (het voormalige Holland Internatio nal en Arke) ruziet met BCD Holdings over het gebruik van de naam BTI. BCD Holdings is een reisbureau dat eigendom is van de zeer rijke zakenfamilie Fentener van Vlissingen. BTI is de naam waaronder Travel Unie in Nederland za kenreizen verkoopt. BCD ge bruikt de naam echter sinds kort ook. Dat is het gevolg van een buitenlandse samenwer king die Fentener heeft opge zet. Travel Unie wil in een kort geding vijf ton eisen voor elke dag dat BCD de naam gebruikt. De zaak zou oorspronkelijk vandaag dienen, maar is we gens agendaproblemen bij de advocaten verplaatst naar 21 juli. „Het probleem is dat BCD vrijelijk onze naam gebruikt, terwijl die van ons is", zegt voorzitter A. Bakker van de raad van bestuur van Travel Unie. varik Niet alleen in de Bollen streek wonen ondernemers, die goed van vertrouwen zijn. Wie kent niet de onbemande bloe- menstalletjes in de Bollenstreek waar je in de zomer voor tien gul den in een metalen busje enkele bossen verse bloemen kan ko pen? In het Gelderse Varik wor den op soortgelijke wijze verse ecologisch geteelde bessen aan de man of vrouw gebracht. Op een bankje aan de Waaldijk bij Varik staan de doosjes bessen voor de grijp. De verkoper gokt op de hordes fietsers, die elke dag langskomen. De tuinder in kwes tie heeft in elk geval net als de bloementelers in de Bollenstreek vertrouwen in de mens. Het portje met guldens staat onbeheerd op de kartonnen doos met porties bessen. foto anp william hoogteylinc katwuk anp zetstijgingen van meer dan tien procent. Daar mee herstelt het bedrijf zich van een aantal ma gere jaren toen de omzet afkalfde. De Belgen hebben 62 vestigingen in Vlaanderen en hopen volgend jaar op de honderd te zitten. Directeur W. van Teeseling van de branchever eniging NVDO is niet verbaasd over de grens overschrijdende samenwerking. Volgens hem zullen er meer volgen wegens dezelfde reden als Videoland aanvoert. De omzet van de Neder landse videomarkt bedroeg vorig jaar 350 miljoen gulden en zijn er tussen de 1.100 en 1.200 video theken. Volgens de NVDO-cijfers groeide de markt het laatste jaar 4,3 procent. Videoland heeft samen met Filmclub de helft van de markt in handen. Beiden zijn volledige franchiseketens. Ketens als Video Plaza en Film Station dienen voor een deel ook als inkoopcom binatie voor winkels die onder eigen naam willen opereren. Videoketen Videoland gaat nauwer samenwerken met de gelijknamige Belgische keten. Beide fran chiseketens bundelen in eerste instantie de in koop. Stapsgewijs wordt de samenwerking uitge breid, waarbij een fusie niet wordt uitgesloten. De videowinkels maken zich op voor de door braak van de digitale beeldplaat DVD en de ont wikkeling waarbij film op aanvraag via internet of de kabel is te consumeren. Ook wil Videoland als inkoper sterker staan ten opzichte van de grote filmmaatschappijen die deze kant van de markt domineren. Videoland Nederland is in 1996 ontstaan door dat het management de zaak overnam van oud- Philipsdochter Superclub. De keten heeft in Ne derland 191 vestigingen en denkt volgend jaar de 200 te passeren. Volgens marketingdirecteur E. Koelewijn boekt het bedrijf de laatste jaren om-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7