'Militaire uitgaven NAVO moeten drastisch omhoog' Guy Verhofstadt: van 'baby-Thatcher' tot premier Buitenland Taiwan roep China op tot gesprekken Ceausescu droeg bij aan campagne Mitterrand Pakistan schiet ondanks akkoord nog in Kashmir Blair poogt vertrouwen unionisten te winnen Koeien in bad 13 JULI 1999 Greenpeace-schip in beslag genomen legen eist levens in Oost-Europa ipkarest-boedapest Een aardverschuiving als gevolg van hevi- regenval in het zuidwesten van Roemenië heeft zeker negen var en mensen het leven gekost. Het ongeluk deed zich voor bij n. c :n stuwdam, waar circa 300 mensen aan het werk waren. De n o vare regenval heeft in het westen van Roemenië de afgelopen igen ernstige wateroverlast en overstromingen veroorzaakt, ok in buurland Hongarije zijn doden gevallen door het slechte eer. In de zuidelijke stad Siklos werden drie mensen onder in aardverschuiving bedolven. In het noordoosten van het Jnd verdronken twee mannen, nadat een brug was ingestort. e autoriteiten hebben ongeveer duizend mensen geëvacueerd, onderden huizen worden door het water bedreigd. Meteoro- verwachten dat de regen nog dagen zal aanhouden. Sirius, dat onder Nederlandse vlag Dit gebeurde na acties in de noordelijke Noordzee, waar- ij Greenpeace de Noorse walvisvaarder Kato het jagen pro eerde te belemmeren (foto). Het schip is naar de Stavanger ge- -e leept. Er zijn 25 mensen aan boord. Volgens Greenpeace heb- en de Noren ook een rubberboot kapot geschoten. Green eace voert sinds mei actie tegen de walvisvaart in Noorwegen. Js d at land mag op 753 dwergvinvissen jagen. Inmiddels zijn er 28 afgeschoten. De Noren willen het walvisvlees naar Japan ex- orteren. Greenpeace stelt dat deze handel verboden is op rond van het verdrag voor bedreigde diersoorten. FOTO GREENPEACE Gouden tijden voor Russische wapenexport door oorlog om Kosovo NAVO-bevelhebber generaal Wesley Clark vindt dat de lidstaten van het bondgenootschap de militaire uitgaven drastisch moeten verhogen, betere snelle-interventiebri gades moeten opzetten en rekening moeten houden met de dreiging van ballistische raketten uit 'derde landen'. milaan-moskou ap-anp Clark zei dat gisteren in Italië, waar hij was om het land te be danken voor zijn inzet in de luchtoorlog tegen Joegoslavië. De meeste NAVO-vliegtuigen opereerden vanaf Italiaanse ba ses. Clark waarschuwde dat er in de regio nieuwe dreigingen in de lucht hangen. Zonder landen met name te noemen, zei de bevelhebber dat veel landen 'aan de rand van de NAVO' bezig zijn raketten en bijbehorende ladingen te ont wikkelen of te kopen. Tien jaar geleden al vuurde Libië een ra ket af op een Italiaans eilandje, overigens zonder doel te tref fen. Tijdens de oorlog om Kos ovo bestond de vrees dat Servi sche raketten Italië konden be reiken. Clarks betoog lijkt te worden ondersteund door de run op Russische wapens die na de NAVO-bombardementen op Joegoslavië is ontstaan. De Rus sische staatswapenexporteurs Rosvoroezjenije en Promexport maken gouden tijden door. Vooral de vraag naar de S-300 luchtafweer en MiG-straaljagers is de afgelopen maanden enorm toegenomen. De klanten zijn voor het me rendeel ontwikkelingslanden. Russische media meldden de afgelopen weken intensieve on derhandelingen op het hoogste niveau met onder meer Viet nam, Syrië, China en Irak. Ook met Libië zou er min of meer overeenstemming zijn bereikt over de levering van een reeks MiG's, ondanks het VN-wapen embargo tegen dit land. De Russische regering heeft het vergroten van de wapenex port onlangs tot een van haar beleidsprioriteiten verheven. Premier Stepasjin ziet in de wa penhandel een effectief middel om de Russische invloed op de wereldpolitiek te vergroten. Te vens brengt het extra geld in het laatje voor het noodlijdende Russische militair-industriële complex. Russische wapens zijn vooral populair in de Derde Wereld, omdat ze veel minder geld kos ten dan die uit het westen. Daarnaast stelt Rusland nauwe lijks politieke voorwaarden aan de verkoop van wapens. Taiwan heeft de Volksrepubliek China vandaag opgeroepen de onderlinge meningsverschillen op te lossen door te praten, niet door oorlog te voeren. Peking uitte gisteren dreigementen te gen het eiland toen Taipei aan kondigde het 'één-China-prin- cipe' te hebben laten vallen. Dat principe heeft lange tijd als basis gediend voor onderhan delingen tussen China en Tai wan. De voorzitter van de Taiwa nese raad voor de betrekkingen met het vasteland, Su Chi zei gisteren dat de Chinese com munisten het één-China con cept misbruiken om Taiwan in ternationaal in te perken. Het verlaten van dit principe bete kent dat het eiland een stap dichter bij het uitroepen van de onafhankelijkheid is gekomen. China reageerde furieus. Per king waarschuwde Taiwan gis teren 'niet de moed en die kracht te onderschatten die he£ Chinese volk kan opbrengen te gen afscheiding door Taiwan f. „Chinese eenwording is de trend van de tijden en de wil van het volk." Eerder had China gezworen onafhankelijkheid van Taiwan met geweld te zulf len tegengaan. De Verenigde Staten stellefe zich achter China op in de kwestie over onafhankelijkheid voor Taiwan. Een woordvoer der van de VS verklaarde dit gis teren. De VS houden vast aan j het concept van één Chinese staat, hoewel het de beslissing van Taiwan accepteert om een eigen politiek te volgen. Beiden landen gingen er tot nu toe j vanuit dat er maar een China is. Pakistaanse artilleristen hebben gisteren een van de zwaarste beschietingen uitge voerd in de met India betwiste provincie Kashmir, sinds de strijd daar twee maan den geleden begon. Ze bestookten de weg die door het Indiase leger als aanvoerweg wordt gebruikt, ondanks de overeenstem ming die zondag werd bereikt over terug trekking van door Pakistan gesteunde mos limstrijders uit het Indiase deel van Kashmir. Indiase militairen werden verrast door de aanval, die zeker een half uur duurde. Zij hadden hun geschut afgedekt, en genoten net van hun eerste dag rust. Eerder op de dag hadden Indiase officieren gemeld dat de moslimstrijders zich aan het terugtrekken waren. India heeft de guerril la's tot vrij dagochtend de tijd gegeven. Daarna zal iedereen worden verdreven die zich nog in de omstreden gebieden be vindt. De Pakistaanse premier Nawaz Sharif probeerde de terugtrekking van islamiti sche strijders gisteravond af te schilderen als een overwinning. Hij prees de guerrilla's omdat ze de aandacht van de wereld had den gevestigd op Kashmir, waarmee ze hun doel zouden hebben bereikt. Kashmir is de enige Indiase deelstaat met een moslimmeerderheid. Islamitische ex tremisten voeren er al decemiia een gewa pende strijd voor onafhankelijkheid of aan sluiting bij het islamitische buurland Pakis tan. De Britse premier Blair heeft gisteren een nieuwe poging ge daan om de Noord-Ierse unio nisten over te halen zitting te nemen in de nieuwe regering van de provincie. Hij presen teerde een plan dat de moge lijkheid biedt de republikeinen van Sinn Féin uit de regering te stoten, als de terroristen van de IRA zich niet binnen een afge sproken termijn ontwapenen. Dit was een van de eisen van de unionistische leider David Trimble, tevens beoogd pre mier van de nieuwe regering. Trimble wil eigenlijk dat de IRA zich vóór vorming van de regering ontwapent. Zo niet, dan wal hij niet in een regering zitten met Sinn Féin, dat ban den onderhoudt met de IRA. Londen en Dublin kwamen vo rige week met het voorstel om alvast een regering met Sinn Féin te vormen, en de IRA ver volgens een deadline voor ont wapening te stellen. Trimble vond echter dat de IRA op die manier te veel zeggenschap in het vredesproces krijgt. Na koortsachtig overleg in Londen presenteerde Blair gis teren een 'veiligheidsmechanis me'. Het gaat om een ingewik kelde procedure, die Trimble in staat moet stellen door te rege ren als één van de paramilitaire groepen zich niet ontwapent. De unionistische leider heeft echter al laten weten nog niet tevreden te zijn. Ook Sinn Féin is tegen, omdat Blair zou zijn gezwicht voor nieuwe unionis tische eisen. De Britse premier hoopt de zaak toch snel te kunnen rege len, zodat de Noord-Ierse rege ring zondag kan worden geïn stalleerd. Alle ogen zijn nu ge richt op de partijvergadering van Trimble's UUP van mor gen. Een voormalige generaal van de Securitate, de veiligheidsdienst van de Roemeense ex-dictator Ceausescu, heeft gisteren be vestigd dat Ceausescu ongeveer 800.000 gulden heeft bijgedra gen aan de verkiezingscampag ne van de voormalige Franse president Mitterrand. „Ceausescu had een speciale band met Mitterrand. Hij heeft hem ruim 800.000 gulden gege ven voor zijn verkiezingscam pagne in 1981," zei oud-gene raal Plesita in interviews met het Roemeense televisiestation Tele 7 ABC en twee Roemeense kranten. Plesita ontkende beschuldi gingen van Franse en Duitse rechters dat hij de contactper soon was tussen Ceausescu en de Venezolaanse terrorist Rami rez Sanchez, alias Carlos de Jak hals. Van 1977 tot 1984 leidde Plesita de buitenlandse inlich tingendienst van de Securitate. De Roemeense media mel den dat Duitsland om uitleve ring van Plesita wil vragen. I lij zou betrokken zijn geweest bij de aanslag van Carlos op Radio Free Europe in het begin van de jaren tachtig. De terrorist Carlos, die in Frankrijk gevangen zit, gebruik te Roemenië als uitvalsbasis. De Roemeense justitie, die onder zoek doet naar de activiteiten van Carlos, meldde dat de ter rorist in opdracht van Ceauses cu zeven moorden heeft ge pleegd. Carlos zou onder méér verantwoordelijk zijn voor de moord op Ion Mihai Pacepa, een voormalig lid van de Secu ritate, die als 'verrader van het vaderland' werd gezien nadat hij in 1978 was uitgeweken naar de Verenigde Staten. De Roe meense justitie heeft Pacepa's naam onlangs gezuiverd. brussel aaarc peeperkorn correspondent Het eerste 'paars-groene' kabinet in België is sinds gisteren een feit, en zijn premier heet Guy Verhofstadt. Een liberaal die zijn jeugdidool Thatcher heeft ingeruild voor sociaaldemocraten als Kok, Blair en Schroder. Vertel zijn fietsmaten niets over het onstuimige karakter van de nieuwe premier. De allereerste keer dat hij wielerpiste 'Het Kuipke' in zijn ge boortestad Gent opdraaide, schoot hij er als een dolle stier vandoor. Als een razende vloog hij de steile bocht in om vervolgens met exact dezelfde snelheid genadeloos tegen de houten vloer te kletteren, ,,'t Is wat te rap gereden, niet", was hej grinnikend commentaar van de tuimelaar zelf. 'Guy draaft soms een beetje door', heet het onder mensen die hem van dichtbij kennen. Zij noe men hem de 'Mozart' van de Belgische politiek: begaafd en enthousiast, maar blind voor 'kleine stapjes' en 'smalle marges'. De eerste liberale mi nister-president van België sinds de Tweede We reldoorlog heeft evenwel meerdere bijnamen, minder vleiend ook. 'Da joenk' bijvoorbeeld, vrij vertaald 'dat ettertje', een betiteling waarvoor de toenmalige voorzitter van de christelijke vakbond tekende. Toch zijn vriend en vijand het over één ding eens: de 46-jarige Verhofstadt is veranderd. Hij is milder geworden, gelouterd door zijn vroeg be gonnen, pijlsnelle politieke carrière. Het beste bewijs daarvan is de afgelopen verkiezingscam pagne, waarin Verhofstadt zich wijselijk onthield van verbale kopstoten richting de christendemo cratische CVP en zijn socialistische kwelgeest Tobback. Zelfs toen zijn VLD (Vlaamse Liberalen en Demo craten) als grootste partij uit de bus kwam, was er geen spoortje van de arrogantie van de win naar. En de formatie onder zijn leiding naar een paars-groene coalitie, verliep on-Belgisch snel en soepel. Het is dan ook zijn droom, een regering zonder de almachtige christen-democraten. Verhofstadt wilde 'paars', maar 'paars' wilde tot voor kort Verhofstadt niet. Tobback kreeg al pukkeltjes bij het idee ooit naast hem op het regeringspluche te moeten zetelen. Tobbacks Socialistische Partij heeft evenwel verloren, en de 'Lenin uit Leuven' heeft zich in zijn vesting teruggetrokken. Zijn op volgers toonden zich aanzienlijk minder star, en het zware verlies van de CVP zorgde voor de rest. Ook Verhofstadt zelf heeft echter een lange weg moeten afleggen. Op 28-jarige leeftijd was hij reeds voorzitter van wat toen nog de Partij Voor Vrijheid en Vooruitgang (PW) heette. De ambiti euze jurist uit Gent ontpopte zich als een ultra-li beraal. Zijn ideeën kon hij in 1985 volop etaleren als de jongste vice-premier (32) én minister van begroting in één van de vele kabinetten-Martens. Het was niet zozeer het gedachtengoed op zich dat hij uitdroeg over privatisering van staatsbe drijven en het breken van de macht van de vak bonden, maar veeleer de wijze waarop hij dat deed - hooghartig, eigenwijs en snel geïrriteerd - waardoor predikaten als 'da joenk' en 'de kruis vaarder voor het kapitalisme' werden geboren. 'Baby-Thatcher' is nóg zo'n koosnaampje uit so cialistische koker. Op den duur werd het ook de christen-democra tische coalitiepartner te veel, en tijdens een ge heim nachtelijk CVP-beraad werd Verhofstadt gewipt. „Wij wensten de pretenties van 'da joenk' niet meer te slikken", luidde de verklaring ach teraf. Ongebroken begon Verhofstadt aan zijn volgen de levenswerk: de ombouw van zijn PW tot een moderne, brede liberale partij, die vervolgens de grootste moest worden. Het eerste lukte: in 1992 was de VLD een feit. De verkiezingsdoorbraak liet echter op zich wachten. Toen de liberalen er zo wel in 1991 als in 1995 niet in slaagden het tradi tionele meerderheidsblok van christendemocra ten en socialisten te breken, verliet Verhofstadt gedesillusioneerd Brussel. Hij trad af als partijvoorzitter en trok zich terug op zijn olijfboomgaard in Toscane, waar hij lange Fietstochten maakte. Hij dacht, schreef en keerde toch terug, want Belgisch politiek bloed gedijt niet in Italië. Wel hield hij volgens ingewijden een formidabele wijnkennis over aan zijn 'sabba* tical' tussen de Toscaanse heuvels. Terug in België kreeg de oppositionele VLD na ;j 1997 het ene schandaal na het andere van de re gering Dehaene (CVP/SP) in de schoot gewor pen. Verhofstadts grootste probleem zit dan in zijn eigen partij en heet Mare Verwilghen: de ra-l zendpopulaire VLD-politicus die als voorzitter van onderzoekscommissie-Dutroux de partijlei der in bekendheid verre overtroefde. Maar Verhofstadt had zijn lessen geleerd, en hij voorkwam een bikkelharde competentiestrijd. Ook zijn ideeëngoed is sinds thuiskomst van zijn scherpe kantjes ontdaan: bezuinigen is hervor- men geworden en het ooit zo verafschuwde mid denveld een onmisbare partner. Verhofstadt had inmiddels genoeg rondjes meegedraaid om de steile wand die de formatie van een 'paars-groen' kabinet is, te nemen. Nu is het wachten of hij de hele rit uitzit. Iritten zoeken bewijs tegen terroristen Vki wpEN Een Britse onderzoeksrechter heeft het openbaar mi- sterie een week gegeven om met bewijzen te komen tegen n d fee vermoedelijke handlangers van de terrorist Osama bin La in. De mannen worden verdacht van betrokkenheid bij de ,e( nslagen op Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania, Arig jaar augustus. Daarbij kwamen circa 250 mensen om. De ee Egyptenaren werden zondag gearresteerd op grond van n Amerikaans uitleveringsverzoek. De rechter heeft geoor- leld dat zij nog een week mogen worden vastgehouden. Dan oet het OM met bewijzen op de proppen komen. Volgens nklaagster Sambi is dat geen probleem. Zij beweert dat vin- rafdrukken van de verdachten zijn gevonden op faxberichten, larin de aanslagen werden opgeëist. rdjanin verklaart zijn onschuld De voormalige Bosnisch-Servische vice-premier Ra- lav Brdjanin heeft verklaard onschuldig te zijn aan de mis- len tegen de menselijkheid, waarvan het Joegoslavië-tribu- lhem beschuldigt. De 51-jarige Brdjanin, die vorige week ir Britse SFOR-troepen werd ingerekend, werd gisteren voor- Jeid aan de rechters van het VN-hof in Den Haag. Het tribu- beschuldigt Brdjanin ervan dat hij een leidende rol heeft leeld bij de planning van de etnische zuiveringen in het 5l0niirdwesten van Bosnië in 1992. De Serviërs vervolgden en ver- Iven Kroaten, moslims en andere niet-Serviërs toen op grote tal. De strafkamer heeft nog geen datum vastgesteld voor begin van het proces. carta: opstandige ambtenaren weg Ambtenaren in de Indonesische provincie Oost-Timor voor onafhankelijkheid van hun gebied zijn, moeten volgens Indonesische minister van informatie Yosfiah worden ont- gen. „Hoe kun je vóór onafhankelijkheid zijn en jezelf met Indonesisch salaris in leven houden", zei de bewindsman jens het persbureau Antara tijdens een bijeenkomst met ibtenaren in de OoscTimorese hoofdstad Dili. Yosfiah is nmandant van het Indonesische leger in Oost-Timor ge est. De minister riep de ambtenaren op neutraal te blijven bij referendum over de toekomst van Oost-Timor, dat waar- ijnlijk volgende maand wordt gehouden. „Alleen neutrale 'itenaren kunnen ons aanbod voor autonomie goed uitleg- aldus Yosfiah. ctaculaire treinroof in Ierland ülï Dieven hebben gisteren op spectaculaire manier een htainer met voor 2,2 miljoen gulden aan sigaretten van een lereintrein gelicht. Ze zetten een gestolen hijskraan op de trbaan bij het niet meer gebruikte station van Dunleer, ten irden van Dublin. Daarmee dwongen de mannen de trein te ipen. De machinist en een bewaker werden door één van met een vuurwapen bedreigd, terwijl de anderen de contai- met de hijskraan op een vrachtwagen zetten. Vervolgens VEGfcrd de machinist gedwongen door te rijden naar een ander ebruikt station, 65 kilometer verderop. Daar werd hij samen de bewaker gekneveld achtergelaten. on Chroestsjov wordt Amerikaan De zoon van de voormalige leider van de Sovjet- je Nikita Chroestsjov is gisteren Amerikaan geworden. De 64- iar?lge Sergej Chroestsjov zwoer bij de Amerikaanse vlag de ge- roo4'Pen' d'e horen bij het verkrijgen van de Amerikaanse nationa- |it. Nikita Chroestsjov leidde de voormalige Sovjetunie vanaf p8 tot 1964, toen hij aan de kant werd gezet. Hij stierf in 1971. iertijd kondigde hij aan dat het communisme het kapitalisti- ie Amerika zou begraven. „Toen was er een Koude Oorlog, nu leven we in een andere tijd", aldus zoon Sergej, die ts is Amerikaan te zijn. Hij kwam in 1991 met vrouw naar de waar hij les geeft aan de Universiteit van Providence. Vol- is Sergej zou zijn vader begrip hebben gehad voor zijn beslis- Jg om Amerikaan te worden. pinisterie Indonesië spoort fraude op irta Het Indonesische ministerie van financiën heeft in ei- kringen over de afgelopen twee jaar 11.536 gevallen van "uptie ontdekt. Er is 56 miljoen gulden mee gemoeid. De lulling is onderdeel van de nationale campagne tegen cor- lie gedurende het regime van voormalig president Soeharto, "bij twaalf ministeries worden onderzocht. Bij Financiën er sprake van bevoorrechting van derden, maar ook van ge leerde importen en verduistering van exportheffingen. Wet- ike regelingen maakten het mogelijk dat organisaties en be ven gevrijwaard bleven van het betalen van belasting. Zo yjMpfden stichtingen van voormalig president Soeharto geen be- ting te betalen. Ook autogigant Timor, eigendom van Soehar- jongste zoon Tommy, kreeg een speciale behandeling. N eisen handtekening rebellen Congo Draskovic wil grote betoging tegen Milosevic londen afp-dpa-anp De Joegoslavische oppositielei der Vuk Draskovic heeft gister avond gezegd dat hij zaterdag een grote demonstratie houeft tegen president Milosevic. Draskovic leidt de Servische Vernieuwingsbeweging (SPOj. de grootste oppositiepartij van het land, maar heeft zich tot dusverre op de vlakte gehouden tijdens de demonstraties tegeii het huidige regime. Tot vot* kort was Draskovic coalitiegOr noot van Milosevic als vice-pre mier. Tijdens de oorlog onh Kosovo boterde het niet meer en Draskovic werd in april ont slagen. De politie van Belgrado heelt gisteren overigens een nieuwè actie van de oppositie tegeti president Milosevic verboden. Agenten bezetten 22 locaties waar handtekeningen werden verzameld onder een oproep aan de Joegoslavische president om af te treden. Volgens de or ganisatoren beschikten zij al over 3000 handtekeningen. Vladan Batic, coördinator yan de Alliantie voor Verandering, verwacht zeer binnenkort twee miljoen handtekeningen tegen de Joegoslavische president re kunnen presenteren. De vak bond Nezavisnost meldde gis teren dat de afgelopen weeje 32.445 personen hun handteke ning hebben gezet onder een oproep aan Milosevic om tfc vertrekken. I iïork^ De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de 'ellen in Congo opgeroepen hun onderlinge geschillen bij te I >gen en het vredesakkoord voor het Centraal-Afrikaanse land ondertekenen. Zes Afrikaanse landen tekenden zaterdag het toord dat een einde moet maken aan de gevechten tussen te- 'standers van president Kabila en de buitenlandse troepen de Congolese president in het zadel houden. De rebellen w-ve i het echter oneens over de vraag wie het akkoord namens 4°j 1 te^ent- Ernest Wamba di Wamba zat in Lusaka, waar het -s oord werd getekend, aan de tafel als het hoofd van de rebel- jï I- maar de mensen die de praktijk aan het hoofd van de rebel- 1 staan, erkennen hem niet meer. bagdad Iraakse jongetjes zwemmen met hun vee in de rivier. Vanwege de hitte in Irak moeten de koeien iedere dag baden om vrij te blijven van ziektes en infecties. FOTO AP JASSIM MOHAMMED

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5