Leraar betalen van ouderbijdrage mag Crisis en Mitch deden Ceteco de das om Binnenland Assense claimt 1,25 miljoen wegens dodelijke misser Drooggevallen Uitlenen geleend geld was beleid bij provincie Rijk controleert kas provincie nauwelijks ha nbf •erdam De politie is vanochtend begonnen met de on ui- „o van vijf kraakpanden in Amsterdam. Het eerste pandiat krakers van de politie moeten verlaten is het complex d< |ex' aan de Van Baerlestraat 46 en 50 in Amsterdam-ZuidDe :n d jlitie heeft inmiddels zeven krakers aangehouden. Kraker dden het pand, dat zij na een ontruiming in 1998 een mand lieden opnieuw innamen, gebarricadeerd en voorzien vai andoeken. Zij bekogelden de politie met verfbommen er De dden aan de achterkant van het pand een straatbarricad in ba! and gestoken. Het tram- en overig verkeer op de Van Bade- iat werd tijdens de ontruiming omgeleid. j foto anp marco okuizen jj" [ond helpt bij arrestatie baas iwegein Een grote hond is gisteren in Nieuwegein de ptitie n dienst geweest bij een arrestatie door zijn baas flink in ijn nen te bijten. De 25-jarige man was al meermalen gewaa- huwd omdat hij tijdens zijn verjaardagsfeestje geluidsovelast roorzaakte. Tijdens het ochtendgloren besloten agenten ijn jlll iuidsinstallatie in beslag te nemen. Terwijl de Nieuwegeier een kennis zich heftig tegen de agenten verzette, kreeg c •rvoeter blijkbaar genoeg van het gedrag van zijn baas. H pte hem een paar keer in zijn benen. pookrijder trekt spoor vernieling ic,cn op zoom Een 91-jarige spookrijder uit Goes heeft giter- 'olitie ontruimt kraakpanden ghe jddag op de A58 richting Bergen op Zoom een spoor vanier- iling nagelaten. De man reed vanaf Kapelle richting Bergn Zoom op de verkeerde weghelft. Bij een viaduct bij Schee •re itste hij op twee tegemoetkomende auto's, maar niemani we ikte gewond. Pas in de Vlaketunnel kwam de spookrijdetot enst [stand, nadat hij nog twee auto's had aangereden. Deze ber ene roorzaakte de spookrijder meer schade. Twee auto's, waron- spe r die van de spookrijder, raakten zwaar beschadigd. De pli- heeft de man bekeurd, zijn rijbewijs afgenomen en oveje- dcfecht naar het ziekenhuis voor observatie. nderzoek naar naam burgemeeste' for iDELBURCHet ministerie van binnenlandse zaken ondeioekt het de naam van de Middelburgse burgemeester Spahr vanier vei iek juist is gespeld en wanneer en hoe daar eventueel vean- n Rr ring in is gekomen. De Middelburgse burgemeester hee; er slui [f nooit een geheim gemaakt dat de 'h' in Spahr niet oveeen- t ge mt met de gegevens van de burgerlijke stand. Kort na zh g ct itreden in 1997 als burgemeester maakte hij daar al gevag Ge i. Hij meldde dat de 'h' door een administratieve fout bgin ig.I te eeuw is weggevallen, maar dat de familie de bestaane un altijd is blijven gebruiken, eorganisatie IBG veel duurder frik rERMEERDe reorganisatie van de Informatie Beheergrcp ad G) gaat 55 miljoen gulden meer kosten dan verwacht. Is sla iratie om de IBG, die de studiefinanciering uitvoert, klat- ie' indelijker en efficiënter te maken, kost 185 miljoen gulen. do Dral het nieuwe automatiseringssysteem is duur. Het hidige teem heeft moeite de vele wijzigingen in de studiefinarie- g sinds de invoering in 1986 bij te houden. Het is daamast L bonden met 23 kleinere databanken, wat tot vertragingjeidt. IBG was de afgelopen jaren herhaaldelijk in het nieuwidoor chten. Zo kregen duizenden studenten enkele jaren gelden ■nb(i onrechte een boete van de IBG omdat zij hun OV-kaaite g in bezit zouden hebben gehad. hutter gepakt op publieke tribun» terdam Hoewel de 25-jarige man gisteren als belangsellen- ie rechtbank in Amsterdam binnenwandelde, verliet hj het >ouw enkele uren later in een arrestantenbusje. Officieivan titie Van Schaik herkende de man als de hoofdverdacht van dodelijke schietpartij. Het incident vond plaats tijdeneen merkelijke strafzaak tegen de 34-jarige eigenaar van eei was- ette, die een man zou hebben gedood tijdens een schoen- deling in zijn zaak. Volgens Van Schaik heeft de 25-jariër in het slachtoffer drie keer in de rug geschoten, maar di poli kon hem nergens vinden. De man dacht dat de zaak irriid- wel was overgewaaid, zo verklaarde hij. alse bommeldingen tegen NAVO hen» Een 18-jarigejongeman-uitEmmenheefttegeno^rde litie elf valse bommeldingen bekend. De politie kon hei ïhouden omdat hij de meldingen met zijn mobiele telëoon ed. Via uitdraaien van de telefoongesprekken van de garof- instellingen kon de politie de identiteit van de beller ahter- en. Door de bommeldingen moesten onder meer het g- tentehuis en een aantal horeca-gelegenheden overhaas wor- i ontruimd. Ook het vliegveld Eelde, het NS-station in iWolle de Amerikaanse ambassade in Den Haag waren het dolwit ipiri i de beller. Volgens de politie zijn de ouders van de jor(en issii i Servische afkomst. De verdachte is in Nederland gebtren getogen, maar hij was het niet eens met de betrokkenhid de NAVO in het Balkan-conflict. liet) sterker dan drank Icht» 'Ben jij sterker dan drank' is het motto van een gote Heffipagne om vakantie vierende jongeren aan te spreken)p Vi n drankgebruik. Het wordt de grootste campagne vooronge- ede 'die ooit in Nederland is gehouden. Zestig studenten tikken spfi e weken lang langs de Nederlandse kust om hun leeftijlge- ant VQor te lichten over de nadelen van overmatig alcololge- ing dk Het is het streven 40.000 jongeren tussen de 15 en S jaar )bk bereiken, aldus het Nationaal Instituut voor Gezondheisbe- vei tdering en Ziektepreventie dat de campagne organiseer Ook derlandse jongeren in Spanje worden bezocht. Horecander- roers dragen ook een steentje bij aan de campagne. Zij leien jx( 'jongeren die te veel hebben gedronken lolly's uit mede st: Doe me een LOLly: Take a break, hn ils rinkhorst bekijkt fokverbod nertstn sv Iüaag Voormalig CDA-Kamerlid Van Noord gaat in oj- be acht van minister Brinkhorst van landbouw onderzoeko wat gevolgen zijn van een verbod op het fokken van nertsei. Een ipt! troermeerderheid riep Brinkhorst begin deze maand in en nelftie op de groei van het aantal nertsenhouderijen te kern en verbod voor te bereiden. Nertsenhouders hebben aape- digd Brinkhorst voor de rechter te dagen. Ze vinden en ver- in strijd met gewekte verwachtingen. Drie jaar geledei kre- de fokkers de toezegging dat ze tot 2005 mochten doogaan ze de dieren beter zouden verzorgen. wee zweefvliegers verongelukt Va Süit In de Franse plaats Joigny, zo'n 140 kilometer ten aid- lir sten van Parijs, zijn zondag tWee Nederlandse zweefvlieers Dt 125 en 26 jaar oud met een gemotoriseerd zweefvliegtu* lui! ergestort en om het leven gekomen. De slachtoffers warn lid n de Delftse Studenten Airoclub en s|onden bekend als leer ti ''aren zweefvliegers'. Dat heeft voorzitter M. Hemmeldeivan airoclub vanochtend bekendgemaakt. ANP Algemeen Nederlands Persbur Staatssecretaris Adelmund onderneemt geen actie Staatssecretaris Adelmund van onderwijs vindt het niet wenselijk als scholen extra leerkrachten aanstellen van de vrijwillige ouderbijdrage. Maar zij wil er niets tegen doen. Adelmund reageert op een initiatief van de rooms- katholieke Jenaplanschool Antonius Abt in het Noord- Brabantse Bokhoven. De school wil de twee hoogste groepen verkleinen. Die tellen nu elk 34 leerlingen. zoetermeer anp De Antonius Abt heeft de ou ders gevraagd om voor een ex tra leerkracht een bijdrage op een speciale rekening te storten van ten minste 50 gulden en ten hoogste 200 gulden per kind per jaar. Basisscholen krij gen weliswaar al geld voor klei nere klassen, maar mogen dat alleen aan de lagere groepen uitgeven. Van Adelmund mag de school zijn gang gaan-. Omdat nergens vaststaat waaraan een school de ouderbijdrage moet uitgeven. De Wet op de mede zeggenschap in het onderwijs schrijft alleen voor dat ouders in de medezeggenschapsraad moeten instemmen met de be stemming van de ouderbijdra- Adelmund betreurt het initia tief van de Brabantse school wel. Onderwijs is in principe kostenloos, ouderbijdragen zijn eigenlijk alleen bedoeld voor extraatjes buiten het reguliere onderwijsaanbod, zoals school reisjes. Het Tweede-Kamerlid Van Bommel (SP), die vragen over de kwestie stelde, is teleurge steld over de reactie van Adel mund. „Zo ontstaan er grote verschillen tussen scholen die kunnen profiteren van bemid delde ouders en scholen die de ze mogelijkheid niet hebben. Van een sociaal-democrate ver wacht je zoiets niet." Van Bommel vreest dat meer scholen het voorbeeld van de Antonius Abt volgen. Onder druk van het lerarentekort en de langzaam vorderende klas senverkleining zullen steeds meer ouders zelf het heft in handen nemen, denkt het Ka merlid. De SP maakt zich al langer zorgen om de gevolgen van de ouderbijdrage. Uit een onder zoek van de partij uit 1997 bleek dat scholen de ouderbij drage onder meer gebruiken voor onderhoud en lesmateri aal, zoals computers. De bedra gen variëren van enkele tientjes tot honderden guldens per jaar. De Werkplaats Kindergemeen schap in Bilthoven vraagt het meest. Hier betalen ouders 1000 gulden per jaar. Bestuurder J. Duinhouwer van de Onderwijsbond CNV vindt de actie van de Brabantse school 'begrijpelijk, maar af keurenswaardig'. Hij stelt dat de overheid moet zorgen voor voldoende financiering om een tweedeling tussen arme en rijke scholen op basis van de ouder bijdrage te voorkomen. „Zo'n tweedeling is een zaak die ab soluut niet is na te streven." Kankerpatiënt kreeg steunzolen Een doodzieke 37-jarige Ass ense eist 1,25 miljoen gulden van het Academisch Zieken huis in Groningen (AZG) van wege een fatale medische mis ser. Deze week gaan de partij en in overleg over de hoogte van het uit te betalen bedrag. Het kort geding dat de vróuw tegen het AZG had aange spannen, werd gistermorgen op het laatste moment afge blazen. Centraal Beheer, de verzekeringsmaatschappij van het Groninger ziekenhuis, wil de aanvankelijk niets van de claim weten maar bleek onder druk van het kort geding toch van zins een schikking te rege len. De vrouw is het slachtoffer geworden van een fout die ze met de dood zal moeten beko pen. De Assense kreeg in 1992 pijn in haar voet. De behande lend orthopedisch specialist achtte onderzoek met een MRI-scan niet nodig. De steunzolen die hij voor schreef, mochten echter niet baten. In 1995 werd in het Wilhelminaziekenhuis in As sen een kankergezwel uit de voet verwijderd. Enige tijd la ter moest haar onderbeen wordep afgezet. Maar de ope ratie kwam te laat. De tumor bleek te zijn uitgezaaid en er was geen hoop op herstel. Vanaf dat moment ging de vrouw procederen. Eerst met behulp van een rechtsbij standverzekering, later scha kelde zij de in letselschade ge- spcialiseerde advocaat Hou- •kes in. Centraal Beheer erken de namens het AZG dat er een medische fout was gemaakt, maar wilde in eerste instantie slechts 45 procent van het ge- eiste bedrag betalen. De advo caat acht een volledige ver goeding van materiële en im materiële schade rechtvaar dig, ook al omdat de vrouw kostwinster was. Haar kinde ren van tien, zeven en vier jaar zijn nu ondergebracht bij hun grootouders en worden na haar overlijden door de finan ciële gevolgen 'ernstig in hun ontwikkeling belemmerd'. Houkes claimt om deze re denen 800.000 gulden als ver goeding voor de materiële schade. Het resterende be drag, 450.000 gulden smarten geld, is volgens hem gerecht vaardigd omdat de vrouw niet serieus genomen is in haar klacht. De vrouw is inmiddels terminaal. den haag Aan het begin van de vakantie is de schokker Judikje uit Monnickendam drooggevallen op het wad bij Terschelling. De schipper gaf daarmee gehoor aan de Vereniging voor Wadvaarders om het anker- en droogvalverbod op de Dellewal bij Terschelling te negeren. De Dellewal is een van de weinige plaatsen waar de schepen kunnen droogvallen en drogen. De Wadvaarders voeren al jaren actie om het gemeentelijk verbod ongedaan te krijgen. Vorige week vroegen zij de gemeente Terschelling om een vergunningenstelsel in te voeren. De gemeente heeft het verzoek niet op voorhand afgewezen. foto anp jan heuff Geen onderzoek Garuda-toestel amsterdam anp De Rijksluchtvaartdienst vindt het niet nodig nader onderzoek te doen naar het incident met de Boeing 747 van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garuda. Het toestel moest za terdagavond terugkeren naar Schiphol wegens storing in een van de motoren. De vooronder zoeker van de Raad voor de Transportveiligheid ziet af van het onderzoek omdat de storing 'hoogstwaarschijnlijk' minder ernstig was, zo heeft de RLD gisteren laten weten. Eerder werd -gemeld dat brand was uitgebroken in een van de motoren, maar daarvan is na inspectie niets gebleken. Vermoedelijk is er wel een korte steekvlam geweest. SP-Kamerlid Van Bommel heeft minister Netelenbos om opheldering gevraagd over het voorval. Naar zijn mening is het onaanvaardbaar om pechvlieg- tuigen - zonder noodzaak - over bevolkte gebieden te leiden. Misverstand rond kapingsmelding schiphol «richard mooyman Een onjuiste kapingsmelding heeft zondagochtend voor flin ke opschudding gezorgd. Even leek het erop dat een in Detroit opgestegen toestel van KLM- partner Northwest Airlines met de bestemming Schiphol ge kaapt was. Volgens woordvoer der Y. Eddini van de KLM is het vanuit de cockpit verzonden bericht over de kaping 'ver vormd' binnengekomen. Er was helemaal niets aan de hand. Bonden: honderd banen politie weg den haag anp Volgens de twee grootste poli tiebonden, de Nederlandse Po litiebond (NPB) en de Alge meen Christelijke Politiebond (ACP), dreigt voor honderd mensen van het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) ont slag. Korthals heeft hen gisteren ingelicht over zijn sanerings plannen voor het KLPD, die on der meer ontslag inhouden voor administratief en ander ondersteunend personeel. Brand in metro amsterdam anp In het Amsterdamse metrostati on Weesperplein heeft gisteren aan het eind van de middag brand gewoed in een metrostel. In het station bevonden zich op dat tijdstip zo'n duizend men sen. Het vuur ontstond door een vastgelopen rem van een lege metro trein. De bestuurder, een collega die hem kwam af lossen en een andere medewer ker van het Gemeentevervoer bedrijf zijn met een lichte rook vergiftiging naar een ziekenhuis gebracht. Iedereen werd met kapjes voor de mond naar bui ten geloodst. Na grondige ven tilatie vein de gangen en het 'schoontijden' van het station met lege treinstellen werd de metrodienst omstreeks half acht hervat. den haag gpd Handelshuis Ceteco werd groot door het op krediet verkopen van witgoed, elektro nica en meubels in Latijns-Amerika. Een financiële crisis in 1998 in Venezuela en Argentinië, gevolgd door de vernietigende kracht van de orkaan Mitch, heeft het be drijf nu echter diep in het rood doen be landen. Een faillissement dreigt. De geschiedenis van Ceteco begint bij de in 1890 opgerichte Handel- en Industrie Maatschappij Curacao. In 1911 verandert de naam in de Curacaosche Handelsmaat schappij, die in 1913 op de Amsterdamse beurs wordt geïntroduceerd. In 1970 volgt opnieuw een naamswijziging, en ontstaat de Handel- en Industriemaatschappij Cete co. Transport- en terminalbedrijf Van Omme ren koopt het bedrijf in 1987 en haalt het van de beurs. Vijfjaar later koopt het Haag se Borsumij Wehry 51 procent van de aan delen Ceteco. De rest van de aandelen volgt in de jaren daarna en in mei 1994 wordt Ceteco opnieuw geïntroduceerd op de beurs. Handelshuis Hagemeyer neemt ver volgens Borsumij Wehry over en krijgt daarmee 66 procent van de aandelen Cete co in bezit. Ceteco is met name succesvol dankzij de verkoopmethode waarbij klanten op afbe taling luxe goederen kunnen aanschaffen. De eerste ervaringen van Ceteco met ver koop op krediet in Latijns-Amerika dateren van 1950. In dat jaar begon het handelshuis met een eigen systeem van consumentenfi nanciering. „Wegens de beperkte koop kracht van een groot deel van de Latijns- Amerikaanse bevolking heeft consumen tenfinanciering geleid tot een aanzienlijke verbreding van de markt", zo meldde het bedrijf in mei 1994 in een folder naar aan leiding van de geplande beursgang. Het handelshuis ziet op dat moment een mooie toekomst in de opkomende markten in Latijns-Amerika. „De sterke marktpositie van Ceteco, ondersteund door een uniek systeem van consumentenfinanciering, vormt een uitstekende basis om in de ko mende jaren ten volle te kunnen profiteren van de groei binnen dit continent", schrijft het bedrijf in 1994. De eerste jaren na de beursintroductie verlopen inderdaad vrij voorspoedig, maar in 1998 volgt er een waar rampjaar. Mede door de onrust in Azië beginnen ook de economieën in La tijns-Amerika te haperen. Vooral in Argen tinië en Venezuela, waar Ceteco veertig procent van de omzet haalt, lopen de ver kopen flink terug. Vervolgens wordt Midden-Amerika hard getroffen door de orkanen Georges en Mitch, die diepe gaten slaan in de econo mieën van onder meer Honduras, Nicara gua en Guatemala. Ceteco ziet zich in juli 1998 genoodzaakt met een winstwaarschu wing te komen. Het bedrijf geeft aan te re kenen op 'een forse afname van de winst'. De winst over het eerste halfjaar komt uit eindelijk uit op slechts zes ton, tegen 7,6 miljoen over dezelfde periode in 1997. Eind augustus maakt het concern een ingrijpen de reorganisatie bekend. In november moet bestuursvoorzitter Eigenfeld naar aanleiding van de dramatische cijfers het veld ruimen. Eind januari 1999 worden de jaarcijfers be kend, die nog dramatischer zijn dan ver wacht. Het bedrijf blijkt over heel 1998 uit te komen op een verlies van ruim 86 mil joen gulden. In februari volgt financieel di recteur Van Adrichem het voorbeeld van Eigenfeld en ruimt ook het veld. Begin deze maand maakt Hagemeijer bekend haar meerderheidsbelang van 66 procent in Ce teco te hebben afgeschreven. Ook een ach tergestelde lening van zeventig miljoen gul den wordt afgeschreven. Een paar dagen later vraagt Ceteco uitstel van betaling aan. den haag gpd Zuid-Holland leent zelf soms geld, om dat met winst weer aan anderen uit te lenen. „Maar dat mag je geen speculeren noe men. Die term is beslist onjuist. Speculeren doe je als je gaat beleggen. En dat doen we niet. Wij gebruiken het geleende geld om het creatief aan anderen uit te lenen, zodat we er iets aan overhouden", zegt provincie woordvoerder Distelbrink. Volgens hem is jaren geleden besloten om op deze manier geld te gaan verdienen na een discussie binnen de provincie over be stuurlijke vernieuwing. Provinciale Staten moeten dat besluit volgens hem ook onder ogen hebben gehad. De leen- en uitleenpraktijk van de provin cie is gisteren aan het daglicht gekomen in de nasleep rond de Ceteco-affaire. In die zaak dreigt de provincie een som van 47,5 miljoen gulden te verliezen. Het gaat om een bedrag dat is uitgeleend aan handels huis Ceteco, dat thans met een faillisse ment wordt bedreigd. Het is onduidelijk of de Ceteco-miljoenen eerst ook speciaal waren geleend, of dat het in deze affaire om 'even overtollig kasgeld' gaat, zoals gedeputeerde De Jong vrijdag avond stelde tegenover Provinciale Staten. den haag gpd Het rijk heeft maar weinig mo gelijkheden om de financiële handel en wandel van de pro vincies te controleren. „Veel verder dan het kijken of de be groting structureel sluitend is gaat de controle niet", zegt een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken. Een wijziging van de wet Finan ciering Lagere Overheden moet daar verandering in brengen, maar ook dan zullen de provin cies hun grote financiële zelf standigheid niet verliezen. In het kabinet is enkele weken ge leden al overeenstemming over die wetswijziging bereikt, maar de Raad van State moet er nog advies over uitbrengen. Vorige week werd bekend dat Zuid-Holland 47,5 miljoen dreigt te verspelen omdat de handelsonderneming Ceteco in grote problemen is geraakt. Mi nister Peper van binnenlandse zaken heeft Zuid-Holland giste ren om opheldering gevraagd. De provincies hebben in Ne derland een grote vrijheid om met hun geld te doen wat zij willen, mits elk jaar maar een keurig sluitende begroting aan het ministerie van financiën wordt voorgelegd. Het zijn Ge deputeerde Staten (het dage lijkse bestuur van een provin cie) dat uitmaakt hoe het pro vinciale geld wordt uitgegeven. In de wijziging van de financie ringswet worden wel meer re gels opgenomen over hoe pro vincies met hun geld moeten omgaan, maar details over dat voorstel waren gisteren niet be schikbaar. De wijziging heeft alleen be trekking op de provincies en dus niet op de gemeenten, wier financiën op hun beurt weer door de provincies worden ge controleerd. Het lenen van geld aan com merciële bedrijven door lagere overheden is overigens niet on gebruikelijk. Zuid-Holland leent jaarlijks zo'n 200 miljoen gul den uit. Ook andere provincies doen dat. Volgens een woord voerder van het Interprovinci aal Overleg (IPO) bestaan er ook geen afspraken over tussen de provincies onderling. In het IPO wordt volgens hem ook nooit over financiën gepraat. HAVO, VWO in 1 jaar EEHa Erasmus College Kamperlaan, Ingang Vlletzorgstraat 15 Vestigingen te Breda. Eindhoven, Haarlem, Maastricht, Rotterdam, nfo landelijk secretariaat: Tel. 040 251 81 14 "EEN (ONDERWIJS)KLASSE BETER"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3